VN-resolutie geen garantie stabiel Irak ■Sbgcj SLIPS, s/oqöf BUITENLAND Nieuwe directeur van de CIA is een verstandsmens GRATIS Chatrooms krijgen 24-uursbewaking Bangladesh razend over seksuitspatting Chaudhury 3 SLOGGI Italiaanse gijzelaars weer thuis Honden hebben pas in oktober paspoort nodig Spijkerbom in Keulen LU i arrestaties noordzaak De autoriteiten in de jnse provincie Badghis n tien mensen opgepakt id met de moord op lewerkers van Artsen Grenzen, onder wie een ider. De arrestaties m dinsdag plaats niet ver plaats waar de hinder- jerd gelegd. Artsen zonder en verklaarde in een reac- et te kunnen zeggen of de erieus te nemen verdach- jn. adzic voor «j en een held ivo - Bijna twee op de 28 losnische Serviërs ziet de lorlogsmisdaden verdachte van Karadzic als een held, q'| jl slechts 17 procent hem 7n ;n oorlogsmisdadiger be- 3^55 jwt. Dat blijkt uit een pei- i inder 850 mensen van het 7^85 au Partner. Karadzic was 2.90 der van de Bosnische Ser- 5K inde oorlog van 1992-'95, Üi in 200.000 mensen om- nen. Net als zijn voormali- 6'y (generaal Ratko Mladic is 5^20 )g altijd voortvluchtig. ||rks Hof: Laat vï»la Zana vrij 7.60 775 ia - Een Turks hof van be- heeft gjsteren de vrijlating 43! tvan vier voormalige g iische parlementsleden, 4'2( rwie de prominente acti- 6.5: Leyla Zana. De vier wer- 4 n 1994 door een staatsvei- 7!oi dsrechtbank tot vijftien evangenisstraf veroor- 5 4) len zaten sindsdien ge- 635 en. In april nog wees een bank een verzoek om vrij bos af. Voor de gevangenis anlar in Ankara verzamel- ich honderden enthousi- lupporters. «sluit vervolging 'èi» iron nabij 16.53 i3.6t alem - De Israëlische jus- naakt volgende week be ta k of de Israëlische premier 'hs in wordt vervolgd wegens iptie. Dat meldde de Israë- uiradio gisteren. Bij vervol- zou Sharon kunnen wor- edwongen om af te tre- 1 Ui Sharon zou als minister luitenlandse zaken de se regering hebben beïn- '0.2: een onroerend-goedpro- jg j|;steunen. Bij het project >4i9C lok Sharons zoon Gilad 5 ter elf doden ir instorting a - Zeker elf mensen zijn nacht van dinsdag op 2 5' sdag om het leven geko- [233 toen in de Bengalese :83s lstad Dhaka een vijf ver- ogen tellend flatgebouw 54;6; rtte, onder die twee kinde- ïo.5C Tijftien mensen raakten nd. Zo'n tien mensen zou- ?8io; 'og onder het puin liggen. flat, die in de arme wijk ïaribazar stond, bevonden op het moment van instor- ngeveer zestig mensen. 43 ronenden melden dat de 65 nlangs is verhoogd met |g terdiepingen. i95 tse scholieren oordeeld jheim - Drie scholieren uit luitse Hildesheim zijn gis- Q5 1 tot gevangenisstraffen van ^50 ien tot achttien maanden Drdeeld wegens het marte fan een 17-jarige klasge- !so Zes andere betrokken ingen kregen in verband )26 hun leeftijd voorwaardelij ks raffen, jeugdarrest of taak- '2° en- Het drietal dat het !oi irst is gestraft, perste drie iden lang bijna dagelijks )48 asgenoot af. De daders, 16 ^45 B jaar, sloegen het slachtof- iet stokken en staven en ze ;45 ederden hem seksueel. !l6 lm van Riga I instorten '.38 .35 De Dom van Riga, een 6 le belangrijkste toeristi- ;40 trekpleisters van Letland, .50 voorlopig gesloten. Onder- heeft uitgewezen dat de eeuwse kathedraal op in- 5n staat. Twee van de acht n waarop het dak rust ver- 1 scheuren van tien tot If meter. Als een van de n het begeeft, dan stort el zeker het hele dak in. irgel behoort met zijn I pijpen tot de grootste van pa. titool na rm ontruimd lington - Veiligheidsagen- ebben gisteravond het Ca ll, de zetel van het Ameri- se Congres in Washington, Liimd. Dat gebeurde na een alarm, enkele uren voor de achte aankomst van het li ft van de overleden ex tent Ronald Reagan. Alle evverkers in het gebouw en ubliek dat al in de rij stond eagan de laatste eer te be ft, werd opgedragen weg men. donderdag 10 juni 2004 Man VN-ambassadeur verbrast op één dag 130.000 dollar aan alcohol en hoeren door Harald Doornbos Islamabad - De regering van Bangladesh heeft woedend gereageerd op het gedrag van de echtgenoot van haar ambassadeur bij de VN. Mevrouw Mina Tasneem werd gisteren op gedragen om onmiddellijk te vertrekken naar de hoofdstad van Bangladesh, Dhaka, nadat haar man in een New-Yorkse stripclub er in zeven uur tijd maarliefst 130.000 dollar (110 duizend euro) doorheen had gejaagd. Het schandaal ligt meer dan gevoelig in Ban gladesh. Het land is namelijk een van de armste landen ter wereld en bovendien strikt moslim. De meeste mensen verdienen er maandelijks niet meer dan 10 euro. Seks en alcohol zijn er volledig taboe. On langs nog braken er grootscheepse rellen uit in de hoofdstad, nadat sommige winkeliers betrapt waren op de verkoop van flesjes bier. Iemand die dan in zeven uur 11.000 maand salarissen verbrast aan alcohol en hoeren, maakt zichzelf niet populair in Bangladesh. Sommige kranten in het land vinden dan ook dat Tauhidul Chaudhury, de echtgenoot van de VN-ambassadrice, voor jaren de ge vangenis in moet. Sommigen eisen zelfs de doodstraf. Want volgens de in Bangladesh geldende interpretatie van de koran, heeft Chaudhury zich schuldig gemaakt aan ver kwisting, alcoholconsumptie, hoerenloperij en overspel. Volgens de nachtclub was Chaudhury stom dronken en bleef hij tijdens zijn avondje uit maar nieuwe meisjes en flessen champagne bestellen. De 130.000 dollar zou genoeg zijn geweest voor bijna zevenduizend strip shows, al is het meeste geld opgegaan aan nogal prijzige alcoholische versnaperingen. Voor een fles champagne van 0.8 liter, die in de nachtclub 3500 dollar per stuk kost, moet de gemiddelde Bengalees 29 jaar werken. ,,Wij krijgen hier staatshoofden en andere belangrijke mensen op bezoek, maar deze man gedroeg zich als een beest", aldus een woordvoerder van de nachtclub. Chaudhury wil ondertussen zijn geld terug. Volgens hem was hij te dronken om te reali seren wat hij deed toen hij in opperbeste maar laveloze stemming een krabbeltje on der zijn creditkaart afrekening zette. De rege ring van Bangladesh weigert - net als de nachtclub trouwens - Chaudhury's uitspat tingen door de vingers te zien. Volgens de autoriteiten heeft de man, die ook nog eens een diplomatiek paspoort heeft, Bangladesh volledig te schande ge maakt. „Het is doodzonde van de carrière van zijn vrouw, maar dit soort gedrag kun nen we niet accepteren", zo liet een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken weten. Het is nog onduidelijk hoe Chaudhury's vrouw heeft gereageerd. Scheiden zal een probleem worden, aangezien getrouwde vrouwen officieel niet bij hun man wegkun- nen in Bangladesh. Omgekeerd mag wel. Hoofdrol voor NAVO rome - De drie Italianen die dinsdag zijn bevrijd uit handen van hun Iraakse ontvoer ders, zijn gisteren in hun vaderland teruggekeerd. De drie werden op 12 april ontvoerd, samen met hun landgenoot Fabrizio Ouattrocchi. Hij werd twee dagen later doodge schoten. Behalve de drie Italianen werd dinsdag ook een Pool bevrijd door militairen van de door de Verenigde Staten geleide coalitie. Foto: EPA washington/ap - Over John McLaughlin, de bebrilde en wij ze vice-directeur van de Ameri kaanse geheime dienst CIA, was buiten de muren van het hoofdkwartier in Washington weinig meer bekend dan dat hij goed kan goochelen. Sinds be kend is dat hij midden juli de functie van zijn opgestapte baas George Tenet overneemt, komt daar snel verandering in. Medewerkers van de CIA die veel met McLaughlin hebben samengewerkt, noemen hem een uiterst nauwkeurig en ver standig man, die vergeleken kan worden met een weten schapper. Binnen de CIA geldt hij als exact het tegenoverge stelde van de sociaal bewogen George Tenet. De scheidend di recteur staat erom bekend dat hij soms op niet aangestoken sigaren kauwt en een arm om de schouder van een collega kan slaan. De 61-jarige McLaughlin, die door zijn vrienden 'Merlijn' wordt genoemd, loopt daaren tegen dikwijls door het CIA- hoofdkwartier met rubberen banden om zijn polsen om zijn laatste goocheltruc te kunnen tonen aan zijn medewerkers. Hij maakte ooit indruk op een school door een editie van de Washington Post in stukken te scheuren en in één stuk weer tevoorschijn te goochelen. McLaughlin zal zijn wijsheid en wie weet ook zijn goochelkuns ten hard nodig hebben als hij het stokje van Tenet overneemt. Hij treedt op een erg moeilijk moment in de geschiedenis van de CIA aan als directeur van de inlichtingendienst. Terwijl de dienst zwaar onder vuur ligt over de geleverde inlichtingen over de massavernietigingswa pens in Irak, zijn er ook ver schillende aanwijzingen dat al- Qaeda deze zomer nieuwe ter reuraanslagen op grote doelen in de Verenigde Staten dreigt te plegen. Parlementariërs in Washington vragen zich ten zeerste af of 'de peetvader van de inlichtingen analyse', zoals McLaughlin ook wordt genoemd, wel de juiste man is om Tenet na zeven jaar op te volgen. Een parlementair medewerker van het Ameri kaanse Congres zei op voor waarde van anonimiteit dat verschillende Congresleden denken dat McLaughlin al te zeer beschadigd is door zijn rol in de levering van de zeer twij felachtige inlichtingen over wa pens in Irak. De Amerikaanse president George Bush is wel blij met McLaughlin aan het hoofd van de CIA. Volgens nationaal veiligheids adviseur Condoleezza Rice kent de president de aankomend di recteur goed. „Het belangrijkste is dat John McLaughlin een professional is die de steun en het vertrouwen heeft van de president", aldus Rice in een interview. McLaughlin studeerde in 1966 af in Europese Zaken aan de John Hopkins School for Ad vanced International Studies. In 1968-69, tijdens de oorlog in Vietnam, diende hij in Zuid- oost-Azië als officier bij de in fanterie. In 1972 kwam hij bij de CIA te werken. Hij was ana list voor Europese en Russische zaken voor hij in 1997 vice-di- recteur van de dienst werd on der George Tenet. McLaughlin spreekt altijd be wonderend over zijn medewer kers bij de dienst. „We zijn ie dere dag gedwongen risico's te nemen, zowel in operaties als in analyses. En risico's kunnen altijd uitmonden in vergissin gen of mislukkingen", zei hij in september in een toespraak. „Zo zit ons werk in elkaar. Het zekere en makkelijke laten we aan anderen over." Inentingscertificaat nog voldoende brussel/gpd - Hondenbezit ters die de komende zomer hun huisdier in Europa mee op vakantie nemen, hoeven zich geen zorgen te maken over de papieren van hun hond of poes. De invoering van het verplichte EU-dieren- paspoort is van 3 juli uitge steld tot 1 oktober. De ko mende zomermaanden vol doet het gebruikelijke inen tingscertificaat van de dieren arts, dat in elk EU-land ver schillend is. De Europese Commissie be sloot gisteren om het invoe ring van het blauwe Europese paspoort voor dieren uit te stellen, omdat van de 25 lid staten alleen Zweden en Fin land klaar zijn met de invoe ring. De meeste landen heb ben het paspoort wel in pro ductie, maar zijn nog niet zo ver dat dierenartsen over gro te aantallen beschikken om ze aan hun patiënten te ge ven. Naarmate de vakantietijd en de verplichte datum van in voering nadert, wordt de ver warring over wat nu wel en niet verplicht is steeds groter, constateerde gisteren een woordvoerster van de Com missie. Daarom besloot het dagelijks bestuur van de EU gisteren om tot oktober een dubbejsysteem te hanteren. Naast het paspoort blijft het oude inentingscertificaat nog drie maanden geldig. „We kunnen hondenbezitters niet laten opdraaien voor de laks heid van de lidstaten", aldus commissaris Byrne (volksge zondheid) gisteren. De EU-landen werden het in november vorig jaar eens over de invoering van een uniform Europees reisdocu ment voor huisdieren. Hon den, katten en fretten moeten verplicht worden ingeënt te gen hondsdolheid voordat ze binnen de EU de grens over mogen, en die inenting moet in hun paspoort staan aange tekend. Wie met zijn hond, kat of fret naar Ierland, Groot-Brittannië of Zweden wil, moet bovendien beschik ken over de uitslagen van een test waaruit blijkt de vaccina tie effectief was. washington-bagdad/anp-rtr - De Iraakse Koerden zijn aller minst tevreden over de nieuwe resolutie van de Verenigde Na ties over de toekomst van Irak. Zij vrezen na de soevereiniteits overdracht op 30 juni hun auto nome status in het noorden van het land te verliezen. De inmid dels vervangen regeringsraad had die al jaren geldende status in de zogeheten basiswet vast gelegd, maar in de resolutie van de VN-Veiligheidsraad komt die niet voor. Functionarissen van de Ver enigde Staten, de Verenigde Naties en de nieuwe tijdelijke regering van Irak hebben giste ren in Amerikaanse media er kend dat' een groot conflict dreigt. Een nieuwe machtsstrijd tussen de leiders van de Koerdi sche en de sji'itische gemeen schappen brengt de gewenste stabiliteit in het Arabische land in gevaar. Wel kan de stabiliteit zijn gebaat bij de komst van een NAVO-troepenmacht in Irak, die door de resolutie waar schijnlijker is geworden. Diver se NAVO-lidstaten hadden de aanvaarding van de resolutie als voorwaarde gesteld voor htm medewerking. De Ameri kaanse president George Bush riep de NAVO gisteren op een grotere rol te gaan spelen in Irak. Hij deed dat tijdens de top van de zeven rijkste industrie landen en Rusland in de Ameri kaanse staat Georgia. De Franse president Jacques Chirac, die ook in Georgia is, heeft in een reactie gezegd het geen NAVO-taak te vinden om zich met Irak te bemoeien. Frankrijk en Duitsland behoren tot de belangrijkste NAVO-lan- den en grootste tegenstanders van de oorlog in Irak. In april hebben beide een grotere rol van de alliantie in Irak afgewe zen. Zij betoogden dat de NAVO al is overbelast door de aanwezigheid in de Balkan en Afghanistan. De beide landen hebben echter toegezegd de komst van de NAVO in Irak niet te zullen blokkeren als er een VN-resolutie is. De NAVO speelt momenteel geen formele rol in Irak, al heb ben veel lidstaten, waaronder Nederland, wel troepen in het land. Als het soevereine Irak daar zelf om vraagt, kan het mi litaire bondgenootschap het commando overnemen in een gedeelte, bijvoorbeeld het zui den. Het Amerikaanse leger zou zich dan meer kunnen richten op het noorden, waar veel ver zet is tegen de buitenlandse troepen. In de noordelijke stad Baiji blie zen opstandelingen dinsdag avond laat een oliepijpleiding op bij de grootste raffinaderij van Irak. De pijpleiding ver bindt de olievelden van Kirkuk met die raffinaderij. Door de explosie brak een grote brand uit. In Fallujah kwamen twaalf Irakezen om het leven door een aanval op hun militaire eenheid die is belast met de veiligheid in de soennitische stad in het wes ten van Irak. keulen - Door een krachtige ontploffing van een met spijkers gevul de bom in een wooncomplex in Keulen zijn gistermiddag zeker ze ventien mensen gewond geraakt. Een aantal mensen is er slecht aan toe. De politie kon nog niets zeggen over de achtergronden van de explosie. De federale recherche (BKA) gaat evenwel niet uit van een terroristische daad. De explosie had plaats in een gebouw met drie etages. Op de onderste etage zijn een pizzeria en een kapper geves tigd. In de getroffen straat wonen veel Turkse gezinnen. Foto: Reuters (advertentie) NU 00K EXTRA KORTING OP BEHA'S EN TOPS Geldig van 1 t/m 30 juni 2004 zolang de voorraad strekt. Politie leest mee en waarschuwt als gesprek te riskant wordt door Esther Ootink londen - Pedofielen die met kinderen in contact proberen te komen via En gelstalige 'chatrooms' op internet, wor den binnenkort continu in de gaten ge houden. Internationale deskundigen in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada en Australië hebben afspraken gemaakt over een 24-uursbewaking van internet, zodat kinderen beter be schermd kunnen worden tegen seksu ele intimidatie en misbruik. Het idee is ontstaan op een conferentie in Londen van de Virtual Global Task Force (VGTF), een internationaal sa menwerkingsverband dat een half jaar geleden is gevormd om internet veili ger te maken voor jongeren. Politie mensen op de verschillende continen ten zullen, op basis van de diverse tijd zones, een rooster opstellen voor het dag en nacht scannen van chatrooms. Dit zijn platforms op internet waar mensen wereldwijd met elkaar com municeren. Omdat de ware identiteit van de gespreksdeelnemers niet zicht baar of te controleren is, kunnen pedo fielen in contact komen met kinderen door zich voor te doen als leeftijdge nootjes. Sommigen proberen met min derjarigen over seks te praten, anderen regelen ontmoetingen in levenden lijve of proberen een huisadres te ontfutse len. De politie in de vier landen gaat nu de dialogen intensief meelezen. Acht ze een gesprek te riskant, dan breekt ze in om de deelnemers te waarschuwen. Ook grijpt ze in op het moment dat ie mand de naam en het adres van een gesprekspartner vraagt. Mogelijk zal een speciaal symbool bij de 'chatters' in beeld verschijnen op het moment dat de politie meeleest. De National Crime Squad (NCS) in Groot-Brittannië en de FBI in Amerika zetten de nieuwe surveillance op po ten. Beide organisaties zijn betrokken bij de VGTF, die verder bestaat uit de Amerikaanse douane, politiemachten in de VS, Canada, Groot-Brittannië en Australië, en Interpol. Globale samenwerking heeft al gezorgd voor twee succesvolle operaties tegen kindermisbruik op internet. 'Operation Ore' werd gelanceerd in mei 2002, waaruit later VGTF ontstond. Het was een klopjacht op gebruikers van een Texaanse website waarop kinderporno werd aangeboden. Ruim zevenduizend actieve betalers van over de hele we reld werden aangehouden. 'Operation Pin' ging anderhalf jaar la ter van start en bestond uit een serie websites waarop zogenaamd kinder porno werd aangeboden. Gebruikers die tot aanschaf van porno wilden overgaan, kregen geen illustraties te zien maar een waarschuwing dat ze tien jaar gevangenisstraf riskeren en dat hun persoonsgegevens zijn geregi streerd. Over enkele maanden worden de eerste arrestaties verwacht. „Het is cruciaal dat het publiek begrijpt dat degenen die kindermisbruik op het internet bekijken, zorgen ypor een toe nemende vraag naar zulkeioto's en films, wat dagelijks nieuwe slachtoffer tjes eist", zei Jim Gamble van de NCS. Op dit moment probeert het virtuele korps banken over te halen om krediet kaarten in te trekken van klanten die deze gebruiken als betaalmiddel voor kinderporno op websites. Tink Palmer van kinderorganisatie Bar- nardo's is blij dat chatrooms worden gecontroleerd. Zij denkt dat als pedo fielen merken dat ze op het internet in de gaten worden gehouden, het aantal werkelijke ontmoetingen met kinderen zal afnemen. „Mensen zeggen: 'Maar hoe zit het met de burgerrechten?', omdat de politie privé-gesprekken af luistert zonder zeker te weten of ze met een pedofiel van doen heeft. Maar we hebben nu eenmaal te maken met een virtuele wereld - een wereld die ook politiebewaking nodig heeft om haar zo veilig mogelijk te maken."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19