'Schaf eigen bijdrage in de zorg af BINNENLAND 2 Kraai en roofvogels overspoelen stad Restauratie onder de Nieuwmarkt een krap kunstje Cafés slepen gemeente Rotterdam voor rechter Advies Raad Volksgezondheid Gemeente op huisbezoek bij mensen in de bijstand 'Herkomst groene stroom melden' Dierentuin Limburg in 2005 open CD A-Kamerfractie zegt vertrouwen in RIVM op Vijftien jaar voor liquidatie op de Dam -list jongetje ieelgoedzaak - De politie in Fries- nsdagavond massaal regaan naar een 10-ja- je uit Holwerd dat mist. Tientallen poli- n, buurtbewoners en opter deden aan de mee. Na 4,5 uur werd Ie t in de portiek van een dwinkel in Dokkum te lden. Het jongetje middags om half vier ossfiets om naar een te gaan. Toen hij om n nog niet thuis was ijn ouders contact op olitie. donderdag 10 juni 2004 en jaar voor atie op A15 De rechtbank in Am- ft gisteren een 43-jari- lit Utrecht veroordeeld evangenisstraf van der- Volgens de rechtbank lan vorig jaar juni be- )ij een liquidatie op de vmA15 bij Tiel. Daarbij 39-jarige man uit Tiel choten gedood. De inform de eis van het vek ocaat Peters zei on- gb k in hoger beroep te es ;n het vonnis. Volgens lla( diger rust het bewijs echtbank slechts op de gen van twee onbe- :e getuigen. «irekt hoger >p moord in tie •ve c - Het openbaar mi- ]0M) heeft het hoger ïgetrokken in de zaak word op de 80-jarige J. Seme-Dooms uit len ipsland. Het hoger be en het vonnis van de ik Middelburg zou op 01 h 9 juli voor het ge- wi f in Den Haag behan- rden. Waarom het be- /e ïgetrokken, legde een (0Eerster van het OM gis- |g niet uit. veren Zwarte dichterbij - De uitlevering van rlandse drugsbaron, Is de Zwarte Cobra, renigde Staten is een iterbij gekomen. De Prebdse justitie vindt het ïr noodzakelijk dat hij strafrestant in Neder- .it uitzitten, zo heeft iicaat bekendgemaakt, rikaanse autoriteiten em berechten wegens jnderstelde aandeel in pi in XTC. jaar cel tegen makelaar éh - Het openbaar mi- ■OM) heeft gisteren ■gerechtshof in Den if jaar celstraf geëist te- [47-jarige Duitse geld- r. Ook eist het OM 7 [euro terug die de Duit- nebben verdiend met iop van waardeloze be- jcertificaten. Advocaat- IVerdegaal liet haar eis Tdeloosstelling van de trden vallen. in komt om oop pand icht - Een 16-jarige jon- Epen is gisteren rond (ur omgekomen bij jrkzaamheden in een in de Van Akenweg in fcht. Hij kwam onder het {1 een instortende muur Het slachtoffer was bij het bouwbedrijf rbouwing in het is uitvoert. De politie 'an een ongeval. isboot open ptember I - De Arnhemse drugs- at in september alsnog tor de opvang van circa 5 drugsverslaafden. Dat n woordvoerster van de (te gezegd. De drugs ok medio mei naar de van de Rijn toen de Open onbedoeld in wer den. Volgens de woord- wordt er momenteel werkt aan herstel van de >ot. Het schip kostte de ite bijna 7 miljoen euro. 5t zonk liep het ruim 1 euro schade op. eigde zebra >ren in Artis ®am - In de Amsterdam- ptuin Artis is vrijdag een fboren. Het is een |e en ze heet Shewa, de dierentuin gisteren Het gaat om een Gré- a, een bedreigde soort Sjn oorspronkelijke leef- s verdwenen en alleen jjrkomt in natuurreser- Afrika. De Grévy-zebra J|otste zebrasoort en on- idt zich van andere ze- lor opvallend grote oren le strepen. Shewa is ver- naar een koninkrijk in waar de Grévy-zebra's ■re voorkwamen. amsterdam/anp - De onder grondse watergang onder de Nieuwmarkt, de duiker, is een historisch en monumentaal stukje Amsterdam dat maar weinig mensen kennen. Het middeleeuwse metselwerk ver toonde wat scheurtjes en de duiker was toe aan een facelift. Sinds februari vaart de bouwfir- ma Dekker dagelijks onder het stukje historische binnenstad door om de boel op te knap pen. Gisteren nam de wethou der van monumenten Frank- further een kijkje in de duiker. De duiker is 165 meter lang en verbindt het water tussen de Kloveniersburgwal en de Gel dersekade. Het oudste deel van de onderdoorgang stamt uit 1488 en bevindt zich onder het rijksmonument de Waag, de vroegere stadspoort van Am sterdam. De oude stenen op haalbrug van de Waag is vanuit de onderdoorgang nog te zien. De duiker zorgt voor de water verversing in de grachten en bij hoog water kan de onderdoor gang worden afgesloten. Onderzoek toonde aan dat de duiker scheuren vertoonde en op verschillende plaatsen een opknapbeurt kon gebruiken. De werkzaamheden duren in totaal een half jaar. „Je verlangt na een dag werken wel weer naar daglicht," zegt Teun, één van de restaurateurs. De krappe werkruimte onder de stad is niet voor iedereen een ideale werkplaats. Met een bootje worden de restaurateurs naar een bak in het water gebracht. Vanuit de bak worden alle werkzaamheden verricht. „Een collega van me kon het niet aan, te claustrofobisch." Lampen aan de muur verlich ten de ruimte waar het normaal pikdonker is. Nummertjes op de muren geven aan waar de scheuren zitten. Teun legt uit dat de restauratie een precies werkje is. „We doen alles met de hand, met hamer en beitel. Voor de veiligheid hebben we hier alleen zwakstroom en dat is maar goed ook want er is al regelmatig een lamp in het wa ter gevallen. Iets waar je nor maal een middag over doet, duurt nu drie dagen en alles gaat in overleg met bureau Mo numenten en Archeologie." De vaartocht onder de Waag door is vooral erg krap. Wie er helemaal doorheen wil varen moet plat in de boot liggen. Frankfurther ziet er geen toeris tische attractie in. Eind juli zijn de werkzaamheden klaar en wordt het weer rustig tot de vol gende restauratie. rotterdam/anp - Zeven cafés op het Rotterdamse Stadhuis plein slepen het college van B en W voor de rechter. De eige naren zijn boos dat ze door een besluit van het college minder geluid mogen maken. De hore cazaken mogen op de terrassen geen muziek meer draaien en moeten prijzige antigeluids- maatregelen te nemen. De cafés hebben voor de ko mende maanden al diverse op tredens gepland en voelen zich door de regeling overvallen. De zaak dient morgen voor de Raad van State in Den Haag. De ondernemers vragen dan in kort geding om een voorlopige voorziening, maar hebben ook bezwaar aangetekend tegen het besluit. De strengere geluidseisen staan in het 'besluit horeca-, sport en recreatie-inrichtingen', dat in maart werd uitgevaardigd. Het college nam maatregelen nadat bewoners van het Stad huisplein hadden geklaagd over het lawaai van de cafés. Het begin van de duiker, de ondergrondse watergang onder de Nieuwmarkt. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Minister komt tegemoet aan kritiek Rekenkamer den haag/gpd - De eigen bijdra gen in de zorg moeten groten deels worden afgeschaft. Een pa tiënt heeft weinig invloed op de behandelmethode en moet niet gestraft worden met een eigen bijdrage. Dat staat in het advies 'Gepaste Zorg' van de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) dat gisteren aan minister Hoogervorst (volksgezondheid) is aangeboden. Nederland springt in vergelij king met ons omringende lan den zuinig met zorg om, aldus de RVZ. In vergelijking met buurlanden stappen patiënten in Nederland bij 'huis-, tuin- en keukenklachten' minder snel naar een arts, worden er min der specialistische verrichtin gen uitgevoerd en daalt het aantal ziekenhuisopnamen. De RVZ vindt dat arts en patiënt in de toekomst samen op zoek moeten naar de juiste behan delwijze. Samen beslissen leidt volgens de RVZ tot een meer te vreden en 'therapie-trouwe' pa tiënt en tot een beter resultaat. De patiënt moet zo volledig mogelijk geïnformeerd worden. Het is volgens de RVZ een mis vatting dat een goed geïnfor meerde patiënt van alles wil omdat het niets kost. Van de patiënt wordt wel verwacht dat hij niet voor elk wissewasje naar de dokter gaat. De RVZ vindt de eigen bijdrage wel verdedigbaar als een pa tiënt zelf op zoek gaat naar spe cialistische hulp, zonder door zijn arts te zijn doorverwezen. Een bijdrage mag ook worden gevraagd wanneer hij een spe cifieke behandeling wenst die niet in het pakket van de zorg verzekeraar zit. Minister Hoogervorst (Volksge zondheid) laat in een reactie weten het advies om de eigen bijdrage te schrappen niet op te volgen. De minister houdt vast aan een eigen risico. Er komt een no-claimkorting voor ver zekerden die zuinig met zorg omspringen. De RVZ constateert ook dat art sen medicijnen verkeerd voor schrijven. Het kalmeringsmid del benzodiazepine wordt in driekwart van de gevallen ten onrechte voorgeschreven, ter wijl aspirines voor hart- en vaatziekten te weinig worden voorgeschreven. den haag/anp - Staatssecretaris Rutte (sociale zaken) vraagt ge meenten om via huisbezoeken te controleren of mensen te recht een bijstandsuitkering krijgen. Dat heeft een woord voerster van het ministerie gis teren gezegd. De WD'er verwacht minimaal 400 miljoen euro aan fraude boven water te halen. Dat is vier keer zoveel als nu. Het in zetten van extra sociaal recher cheurs die gemeenten moeten inzetten loont, aldus de staats secretaris. In Amsterdam vinden al thuis- controles plaats. Daar steeg in het eerste kwartaal het aantal afgewezen aanvragen van 29 naar 45 procent. Rutte kan de maatregel niet dwingend opleg gen. Binnenkort praat de staatssecretaris met de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) over dit onderwerp. Sinds dit jaar zijn de gemeenten zelf verantwoordelijk voor de uitvoering van de bijstand. Op sporing van fraude is voor hen dus financieel aantrekkelijk. Het opgehaalde geld zouden gemeenten kunnen gebruiken om mensen met een uitkering weer aan het werk te helpen. Rutte verwees verder naar een recente steekproef in Utrecht. Daarvan zou de helft van de uitkeringen onterecht zijn. Rutte doet zijn oproep nu ge meenten bezig zijn verordenin gen op te stellen. Bovendien loopt het aantal aanvragen voor bijstand op. De VNG reageert verrast op de oproep van Rutte om te gaan praten. „Gemeenten zijn sinds dit jaar zelf verantwoordelijk", zei een woordvoerster. Volgens haar wisselen gemeenten on derling al veel informatie uit over de bijstand. Huisbezoek is daarbij een van de onderdelen om de toegang te beperken. den haag/gpd - Energiebedrij ven worden verplicht om te melden hoe hun groene stroom is opgewekt: via zon, wind, wa ter of verbranding van afval. Met die maatregel reageert het ministerie van economische za ken op kritiek van de Algemene Rekenkamer dat klanten van elektriciteitsbedrijven nu niet kunnen controleren of ze wel de groene stroom krijgen waar voor ze betalen. Veel afnemers betalen extra voor 'groene stroom' omdat zij willen bijdra gen aan een beter milieu. Of elektriciteitsbedrijven sjoe melen met groene stroom, meldt de Rekenkamer niet in het rapport dat gisteren is ge publiceerd. De Rekenkamer on derzocht het groenestroombe- leid van de overheid. Daar spendeert de regering tussen 1999 en 2007 zo'n 2,7 miljard euro aan via subsidie en belas tingmaatregelen. Groene stroom is elektriciteit die mi lieuvriendelijk is opgewekt: bij voorbeeld via zonne- of wind energie of het verbranden van afval. De overheid zelf stelt telkens verschillende doelen voor haar groenestroombeleid waardoor niet helder is wanneer er één is bereikt. De ene keer stelt de overheid zich als doel dat in een jaar een bepaald percenta ge van de gebruikte elektriciteit milieuvriendelijk moet zijn op gewekt. De andere keer gaat het opeens om geproduceerde elektriciteit en om andere per centages. Of Nederland zijn ge stelde doelen haalt, is onzeker omdat het kabinet heeft beslo ten de belastingvoordelen voor groene stroom af te schaffen, meent de Rekenkamer. Het ministerie van economi sche zaken geeft de Rekenka mer gelijk in haar kritiek. Vol gens Brusselse richtlijnen dient het doel van de groene stroom zich te richten op het gebruik. Nederland zal volgens het de partement zijn doel van 9 pro cent verbruikte duurzame elek triciteit in 2010 halen. kerkrade/anp - In het voorjaar van 2005 opent de eerste die rentuin in Limburg haar poor ten. Vanaf 23 april kunnen be zoekers naar het GaiaPark in het Zuid-Limburgse Kerkrade. Het park vertelt het verhaal van de aarde aan de hand van de moderne biologische Gaia-the- orie. Die theorie beschouwt de aarde als een levend geheel waarin alles met elkaar samen hangt en elkaar beïnvloedt. In de dierentuin wordt aan de hand van verschillende thema's uitgelegd dat al het leven op aarde met elkaar verbonden is den haag/anp - Het CDA heeft scherpe kritiek op het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). In een debat in de Tweede Kamer gisteren over het nieuwe, strengere mestbeleid zegde landbouw- woordvoerder Koopmans het vertrouwen op in het gezagheb bende instituut. Het CDA-Kamerlid viel vooral uit naar RIVM-directeur Van Egmond. Die zei vorige maand bij de presentatie van de Mi lieubalans 2004, het 'milieu jaarverslag' van Nederland, dat de veestapel 10 procent moet verminderen, wil Nederland kunnen voldoen aan Europese milieuregels. Volgens Koop- mans ondermijnt hij daarmee de steun onder de boeren voor het nieuwe mestbeleid. Hij drong er bij minister Veer man (Landbouw) op aan dat het RIVM, dat volgens hem ook 'niet betrokken' genoeg is, wordt vervangen als rapporteur richting de Europese Commis sie over naleving van de regels door Nederland. „Het RIVM schildert Nederland in zijn rap port zwart af." Het Landbouw Economisch Instituut (LEI) zou het ook goed doen, stelde Koopmans. Hij staat in de Tweede Kamer echter alleen in zijn kritiek op het RIVM. PvdA-collega Waal- kens keek ook wel op van de uitspraken van Van Egmond. „Zulke politieke uitspraken ver wacht je niet van de directeur van het RIVM." Hij trekt echter de onderzoeken van het insti tuut niet in twijfel. Ook WD'er Oplaat wil niet af van het RIVM. CDA-staatssecretaris Van Geel (VROM) vindt de kritiek onte recht. Zowel vriend als vijand vindt de Milieubalans een ge degen stuk, zei hij. Het stuk is ook opgesteld met andere in stellingen, zoals het LEI, maar ook TNO, CBS en een klank bordgroep, met wetenschap pers van de universiteiten van Wageningen, Amsterdam en Rotterdam, heeft er naar geke ken. Over de uitspraken van Van Egmond: „Elk vogeltje zingt zoals hij gebekt is. Mij be vallen persberichten ook wel eens niet." In het overleg bleek dat voorlo pig alleen VVD en LPF de mest- voorstellen van Veerman en Van Geel afwijzen. Een Kamer meerderheid steunt ze dus. Op laat noemde de voorstellen te streng. „Je kan geen spruitjes verbouwen in de woestijn." De twee bewindslieden willen het mestbeleid met ingang van 2006 onder druk van Europa omgooien. rotterdam/gpd - De VOgelop- vangcentra in Rotterdam wor den overspoeld met jonge kraaien. Mensen rapen de die ren van de grond in de overtui ging dat ze gewond zijn, of ver laten. Een misverstand: kraaien leren vliegen vanaf de grond. Duizenden broedende kraaien zijn neergestreken in de steden. Nu de nesten uitkomen is het gekras niet van de lucht. Kraai en gedijen goed in de stad. Ook in andere steden zijn dit jaar duizenden broedparen genes teld. Ook met de jongen gaat het meestal prima. Maar toch worden ze met tientallen afge leverd bij de vogelopvang. Vogels waar niets mis mee is worden door onwetende lief hebbers van straat geplukt in de overtuiging dat het niet goed is dat zo'n jong kraaitje op de stoep fladdert. Maar dat is ge brek aan kennis. „Mensen die zo 'n beestje op de grond zien fladderen denken dat het ge wond of ziek is. Ze pakken het op en brengen het naar ons. Onnodig, want die vogels man keren niets en worden goed in de gaten gehouden door hun ouders", zegt Koos van Donk van de Rotterdamse Vogelklas Karei Schot. De kraaien klitten het liefst bij elkaar in dicht gebladerte. Soms schoppen ze veel kabaal: ze schreeuwen, krijsen en vliegen op met tientallen tegelijk. Van Donk: „Meestal is er dan een uil in de buurt en zetten de kraaien alles op alles om dat dier te ver drijven. Ze kunnen behoorlijk fel zijn." Kraaien die denken dat hun kroost gevaar loopt zijn zelfs in staat mensen aan te vallen. Meestal gaan de kraaien niet verder dan wat geschreeuw en geklapwiek. Maar het is een angstige ervaring, zo 'n vogel paar dat op je af duikt. „Ze zijn heel goed in staat roofvogels op afstand te houden. Rondslui pende katten maken ook geen kans. Jonge kraaien die op de grond fladderen lopen daarom geen gevaar zolang hun ouders inde buurt zijn." De stedelingen moeten dus nog even wennen aan kraaienge- drag. Van Donk vermoedt ech ter dat sommige meldingen over in de steek gelaten, ge wonde of anderszins 'zielige' kraaien het gevolg zijn van me delijden met andere vogelsoor ten. „Kraaien voeren hun jon gen met koolmeesjes, pimpel mezen, merels en lijsters. Niet iedereen vindt dat een prettig gezicht. Maar het is de natuur en daar moeten wij ons niet mee bemoeien." Dat die natuur zelf een beetje in de war is, zal Van Donk niet ontkennen. Als geen ander weet hij dat steeds meer vogels het bos verruilen voor de stad. „Ek sters en vlaamse gaaien zijn bij na geen bosvogels meer. Meeu wen broeden in de stad op de daken. Ze komen af op het voedselaanbod." De 'verhuizing' van verschillen de vogelsoorten naar stedelijk gebied, dwingt zelfs roofvogels naar nieuwe jachtgronden. Van Donk: .Alleen al in Rotterdam- Zuid weet ik zeven spenvemes ten. Gemiddeld zijn er 1400 vo geltjes nodig om een nest jonge De vogelopvangcentra in Rotterdam worden overspoeld met jonge kraaien. Foto: GPD/Niels van der Hoeven sperwers groot te brengen, dus reken maar uit." De toename van het aantal kraaien ziet hij niet als een pro bleem. „Na een aantal jaren zie je weer een stabilisatie, het pro bleem lost zich zelf op. Er zul len nooit meer vogels binnen een bepaald gebied komen dan dat gebied hebben kan." en van elkaar afhankelijk is. Omdat de oorsprong van deze onderlinge samenhang in veel gevallen miljoenen jaren terug ligt, wordt de bezoeker een kijk je gegund in het verleden van Limburg. Zo wordt de bezoeker duidelijk gemaakt dat Limburg 300 mil joen jaar geleden in de tropen lag.Ook wordt er gestaan bij het ontstaan van de mergellagen ongeveer 100 miljoen jaar gele- den.Ook zijn in GaiaPark tal van dieren te zien zoals: leeu wen, gorilla's, wolven en ijsbe ren. amsterdam/anp - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 37-jarige man veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Volgens de rechtbank is bewe zen dat hij op 6 december vorig jaar de 33-jarige Bulgaarse cri mineel Konstantin Dimitrov met een enkel pistoolschot op de Dam inAmsterdam heeft ge liquideerd. De 23-jarige vriendin van het slachtoffer, het Bulgaarse foto model Tsetsi Petkova, werd door dezelfde kogel getroffen en raakte levensgevaarlijk ge wond. Tegen de man was acht tien jaar cel geëist. Dimitrov liep op de bewuste za terdag met zijn vrkpdin in Am sterdam te winkéRi. Toen zij aanstalten maakten op de Dam in een taxi te stappen, kwam er een man achter Dimitrov staan die een pistool op zijn achter hoofd zette. Hij haalde de trek ker over en Dimitrov zeeg ineen om vrijwel direct daama het le ven te laten. De kogel verliet zijn hoofd aan de voorzijde en boorde zich in het hoofd van Petkova. Haar leven kon ter nauwernood gered worden. Na de koelbloedige liquidatie ging de schutter er te voet van door, richting het Wallenge bied. Alerte getuigen zetten op de fiets de achtervolging in en zagen hoe de schutter het pis tool in een gracht wierp. De schutter werd achtervolgd tot aan een café elders in de stad, waar hij kon worden gearres teerd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17