Doopdienst steeds meer privé GESPREK VAN DE DAG Oranjes keren terug naar Haagse Grote kerk dagelijks leven Eerste Zweedse koningin sinds 1644 Argentijnse grootouders aanwezig gd^-k! U IT~]ES p donderdag 10 juni 200^ - Kroonprinses Victoria van Zweden wordt peettante van prinses Ama- lia. De bevestiging hiervan door het Zweedse hof kwam eind vorige week niet echt als verrassing. Ama- lia kreeg bij haar geboorte in de cember onder meer de naam Victo ria mee. Het was geen directe ver wijzing naar de peettante, aldus va der Wülem-Alexander, maar het schiep wel een band. Victoria is zelf pet eland van koningin Beatrix, zo als haar vader koning Carl Gustaf petekind was van koningin Juliana. Wat dat betreft wordt een traditie voortgezet. Victoria (14 juli 1977) is na de hu welijken vorige maand van de Deense en Spaanse kroonprinsen als enige van de Europese troonop volgers nog niet getrouwd, 'eeuwige vrijgezel' Albert van Monaco (46) even niet meegerekend. Volgens royaltykenners zit een spoedig hu welijk er ook nog niet in, al heeft Victoria al meer dan twee jaar een relatie met Daniel Westling (30), een Zweedse sportleraar en golfin- structeur. Het paar gaat discreet sa men uit, ook in gezelschap van de rest van de koninklijke familie, maar verder gaat het (nog) niet. Victoria bereidt zich consciëntieus voor op haar toekomstige taak. ,,Maar als de Zweden me niet wil len, word ik natuurlijk geen konin gin." Het moeilijkste vindt ze het ontbreken van een echt privé-le- ven. „Je bent 24 uur per dag prin ses. Dat is het grootste probleem", zei ze vorig jaar in een interview. Victoria is pas later 'kroonprinses' geworden. Kort na de geboorte van haar broertje Carl Philip is de grondwet gewijzigd, zodat niet hij maar zij troonopvolgster werd. Dat gebeurde overigens zeer tegen de zin van koning Carl Gustaf, die er nóg over griept. Zijn dochter is straks de enige 'regerende' vorstin in haar generatie, en wordt boven dien de eerste Zweedse koningin sinds 1644. Pas daarna - als de mo narchieën dan nog bestaan - komt er in Europa weer een groep vrou wen op de troon, met Amalia in Ne derland, Elisabeth in België en In- grid Alexandra in Noorwegen. Hans Jacobs Kroonprinses Victoria van Zweden. Foto: ANP Willem-Alexander en Maxima gaan zaterdag hun dochter Catharina- Amalia dopen in Den Haag. Foto: Reuters/ Marcel Antonisse MENSELIJK Vier baby's van de ZEVENLING die een Palestijnse vrouw zondag kreeg, zijn nog in leven, maar verkeren in KRITIEKE TOESTAND. Dat heeft het ziekenhuis in Jeruzalem ge meld. Twee borelingen overleden kort na de geboorte en een derde overleed dinsdag. De overlevings kansen van de overige baby's werd op voorhand door de artsen zeer klein geacht. De baby's, vijf meisjes en twee jongens, werden na een zwangerschap van 26 weken met' een keizersnede ter wereld ge bracht. De premature kindjes wogen amper 400 tot 600 gram. De 27-ja- rige moeder uit Betlehem op de Westelijke Jordaanoever had vrucht baarheidsbehandelingen onder gaan. De enige zeven ling ter wereld van wie geen enkele baby stierf, werd in 1997 in de Amerikaanse staat lowa geboren. Acteur DAVID HASSELHOFF is het afgelopen weekend gearresteerd op verdenking van DRONKENSCHAP achter het stuur. De voormalige ster uit Knight Rider en Baywatch werd zaterdagavond opgepakt op Ventura Boulevard in Encino. De volgende ochtend werd hij vrijgelaten. Meer details wilde de politie niet vrijge ven. Hasselhoff (51) liet zich in 2002 al eens vrijwillig opnemen in het Betty Ford Center om van zijn al coholverslaving af te raken. In het Bulgaarse Sofia is een MUNTEENHEID voor het HEELAL gepresenteerd. De zogenoemde ga- lactos moet het geldverkeer tussen de aardbewoners en buitenaardse beschavingen makkelijker maken. De kosmische munt werd voorge steld tijdens een conferentie over ufo's. Het idee komt van de Bul gaarse stichting voor onderzoek naar buitenaardse intelligentie. De munt van chroom en nikkel weegt drie gram. Het symbool voor de galactos is een G met twee verticale strepen, zoals die bij de dollar. Peter Garrett (51), de ZANGER van de Australische popgroep MID NIGHT OIL, gaat mogelijk de POLI TIEK in. Verschillende Labour-lei- ders hebben hem naar voren ge schoven als kandidaat voor het par lement. Midnight Oil scoorde in de jaren '80 een wereldhit met Beds are Burning, een protest tegen de behandeling van aboriginals. In 2002 hield de band er na 25 jaar mee op. Kort na de doop van PRINSES AMA- LIA komt TPG Post met een POST- ZEGELvelletje met tien zegels met foto's uit het 'familiealbum' van het prinselijke gezin: verloving, huwe lijk, de kus op het paleisbalkon, Amalia en haar ouders en beelden van de doop staan erop afgebeeld. Bij de geboorte van prinses Amalia werd al een speciale postzegel uit gebracht met daarop de door Wil lem-Alexander gemaakte eerste foto van het erfprinsesje. Geen Gouden Koets, geen plechtige optocht door Den Haag en geen dure lijfrenten van de Staten-Generaal voor de erfprinses. De doop van Catharina-Amalia ontbeert zater dag de franje van weleer, als om te onder strepen dat het inderdaad een familiefeest is en niet een staatsaangelegenheid. Maar he lemaal privé is het natuurlijk ook niet. Een koninklijke doop was in voorbije eeu wen bij uitstek een gelegenheid voor pu bliek vertoon. Het was vaak ook de eerste keer dat een nieuwe prins of nieuw prin sesje 'den volke kon worden getoond'. Er waren immers nog geen fotocamera's of te levisie die al luttele minuten na de geboor te beelden van de jongste Oranjetelg over de hele wereld verstuurden, zoals op 7 de cember j.l. bij de komst van Amalia. De doop bood in het verleden ook de gele genheid om invloedrijke en rijke lieden en instellingen uit te nodigen om als peet op te treden, zoals een machtige hertog of de Staten-Generaal. Met als gewenste bijkom stigheid dat die doopgetuigen dan waarde volle geschenken of jaarlijkse lijfrenten zouden schenken. Ook konden zij een oog je in het zeil houden bij een voorspoedig verloop van de toekomstige loopbaan. Over het zielenheil van de baby, de oorspronke lijke 'taak' van een peet, bekommerde men zich minder. Al is prinses Amalia bij haar doop nog maar net een half jaar oud, ze is in feite al een bekende Nederlander. Honderden keren is ze al op foto en film vereeuwigd en ze was zelfs al inzet van een juridische strijd van haar ouders met bladen die haar illegaal verkr egen foto's -afkomstig van Maxima's in Argentinië gestolen camera- hebben ver spreid en afgedrukt. De ontzuiling en ontkerkelijking heeft er ook toe bijgedragen dat er anders tegen de doopplechtigheid wordt aangekeken. Het is weliswaar in de protestantse kerken regel dat die in een openbare dienst plaatsvindt, maar de Oranjes zijn daar de laatste jaren van afgeweken. De prinsen Johan Friso, Constantijn, Maurits en Bernhard jr. bij voorbeeld werden nog met veel praal ge doopt, onder meer in de Utrechtse Dom kerk, maar bij de nieuwe generatie is juist gekozen voor intimiteit. Bij de doop van Eloise bijvoorbeeld, het dochtertje van Constantijn en Laurentien, was er geen sprake van een rechtstreekse televisieuitzending. De plechtigheid vond in besloten kring plaats in de kapel van Pa leis Het Loo en na afloop stelde de RVD een |en( Jjuli paar foto's beschikbaar, vergezeld vanferdi kort persbericht met minimale gegevei rm( over de gebeurtenis. Ook de kinderen i lanj de prinsen Maurits en Bernhard jr. zijn voe die Apeldoornse kapel gedoopt en de; wachting is dat voor de pas geboren Q i Casimir (van Constantijn en Laurentie Samuel (Van Bernhard jr. en Annette) i eens voor deze intieme plek wordt gek zen. ac Voor Amalia is dat echter geen optie. 0 ;oh daan van veel traditionele elementen lig i inzetten van de Gouden Koets, zoals b erk doop van Beatrix in 1938, of het gebrui tpu van een gouden doopbekken- is de do<; ma van de erfprinses in de Grote- of Sint ji obil cobskerk in Den Haag toch een belang Islo plechtigheid. Dat blijkt ook uit de gaste uto; lijst -heel officieel Nederland is aanwez Is d en de keuze voor deze zo nauw met de op 1 Oranjegeschiedenis verbonden kerk. E pikant is de komst van Amalia's Argenl |g grootouders, hun eerste formele optrei in Nederland. Van meet af aan heeft 'politiek Den Ha gezegd geen bezwaar te hebben tegeni daa aanwezigheid van Jorge Zorreguieta en erd diens vrouw Maria del Carmen bij de d et g van hun kleinkind. Die opstelling kwaï at z voort uit het privé-karakter van de dien ner maar ongetwijfeld is de laatste weken a ur v ter de schermen flink gediscussieerd oi kel< de precieze rol die de grootouders -vad si] Zorreguieta was vanwege zijn verleden ïad minister onder de Argentijnse junta nit tw welkom op de bruiloft in 2002- kunne» spelen. Jorge Zorreguieta hand in hai 1 met Beatrix is zeker nog een brug te Over de invulling van de dienst be- waart het paleis nog het stilzwijge Uit alle provincies en de vier grotÉDA steden zijn kinderen uitgenodigmste het Nationaal Kinderkoor en hemte Nationaal Jeugdkoor verzorgeijem L muziek. Maar over de peetouden is niet meer bekend dan dat kroonprinses Victoria van Zwi ine daartoe behoort. Dat nieuws kwam uit Stockholm en niet van het Noordeinde doopnamen van Amalia suggereren dal ge ningin Beatrix en Maxima's moeder oo ine peet kunnen zijn, samen met bijvoorbei één of meerdere broers van Willem- r Alexander en Maxima en nog wat vrien tus Amalia wordt, zo is voor het huwelijk v n h haar ouders beloofd, in de protestantse ditie grootgebracht. Ze is de eerste Or; die wordt gedoopt in de nieuwe Proti se Kerk in Nederland, de 'fusiekerk' die 0j 1 mei van start ging. Gezien de katholie achtergrond van Mdxima ligt een kathi ag randje bij de door dominee Carel ter Li n v den geleide dienst voor de hand. Nu den hi plechtigheid steeds meer een privé-kar is e ter heeft gekregen, kan de familie dezei meer zelf vorm geven. Hans Jacobs Tom Cruise mag toch delen van de film MISSION IMPOSSIBLE 3 laten opnemen in de RIJKSDAG in Berlijn. Het parlement zelf blijft echter ver boden gebied voor de Hollywood-ac- teur. De Berlijnse autoriteiten ver leenden de prodiicenten van Mission Impossible toestemming, nadat par lementsvoorzitter Thierse vorige maand nog een verzoek had afgewe zen. Volgens een woordvoerder mo gen tijdens de vakanties van het par lement buiten het gebouw en op de trappen scènes worden gedraaid. Filmen in de vergaderzalen en de be roemde glazen koepel van de Rijks dag is echter uitgesloten. Definitieve toestemming is echter afhankelijk van het script. Deel drie van de ui terst succesvolle reeks Mission Im possible moet volgend jaar in de bio scopen verschijnen. Foto: AP Jan Vercammen Een egoïst die slaagt, noemt men een persoonlijkheid De Grote- of Sint Jacobskerk in Den Haag wordt al sinds 1626 door de Oranjes gebruikt voor belangrijke fa miliegebeurtenissen, zoals huwelijk en doop. Dat betekent overigens niet dat deze kerk het 'alleenrecht' op dat soort evenementen heeft. Ook in an dere plaatsen is gedoopt, in Brussel, Londen en Ottawa bijvoorbeeld en zelfs in andere Haagse kerken. Maar zaterdag keren de Oranjes voor het eerst sinds 1967 weer terug naar de op een steenworp afstand van Bin nenhof en Noordeinde gelegen kerk. Willem 1:17 september 1772 Kanonnen bulderden en de kerk klokken luidden een uur lang voor de doop van prins Willem Frederik - de latere koning Willem I- in de Haagse Grote- of Sint Jacobskerk. Stadhouder Willem V hield zijn zoon zelf ten doop nadat de domi nee een preek had gehouden naar Genesis 1:28: Wees vruchtbaar en vermenigvuldig u. Het prinsje kreeg van de provincie een lijfrente van 7000 gulden alsmede kostbare ge schenken. Willem II: 28 december 1792 De ceremonie herhaalde zich twin tig jaar later in dezelfde kerk, waar ook ditmaal de toen nog stadhou derlijke familie -Willem V en zijn twee zoons- de ereplaatsen inna men. De hoge gedeputeerden tra den op als 'gevaders' (peten) en ook voor de jonge Willem (later Willem II) waren er kostbare cadeaus. De preek was gebaseerd op 2 Samuel 7: 16a: Doch Uw Huis zal bestendig zijn. Willem III: 27 maart 1817 Na 1815 vormden Nederland en (het huidige) België één koninkrijk onder de Oranjes. De Augustijner- kerk in Brussel was twee jaar later plaats van handeling voor de doop van de nieuwe erfprins. De plechti ge stoet vanaf het koninklijk paleis naar de fraai versierde kerk, waar 1500 genodigden wachtten, werd begeleid door kanonschoten. De boreling werd door zijn vader Wil lem (II) zelf boven het doopvont ge houden. Willem 'Wiwill': 4 november 1840 De doopdienst in de Haagse Kloos terkerk voor de eerste zoon van de latere Willem III bracht maar liefst vier generaties Oranjes rond het doopvont, een unicum in de ge schiedenis. Behalve Willem zelf, en zijn op 4 september geboren zoon tje Wiwill, waren ook koning Willem II en de kort daarvoor afgetreden Willem I aanwezig. De plechtige doopstoet was bekort, peten gingen niet meer mee met de koninklijke familie. Wilhelmina: 12 oktober 1880 De Grote Kerk was vanwege een langdurige restauratie in 1880 niet beschikbaar voor de doop van prin ses Wilhelmina, eerste en enige kind uit het huwelijk van Willem III en zijn tweede vrouw, de jonge Em ma van Waldeck en Pyrmont. Daar om werd uitgeweken naar de in 1856 in gebruik genomen en naar de toenmalige koning vernoemde Willemskerk. Emma week af van de koninklijke traditie dat de moeders de doopplechtigheid niet bijwoon den: ze was niet alleen aanwezig, maar hield ook zelf haai- dochter ten doop. Bij deze gelegenheid werd de De ivoorkleurige satijnen doopjurk met Brusselse kant die prinses Ama lia zaterdag draagt is in 1880 in Den Haag gemaakt en werd voor het eerst gebruikt bij de doop van prinses Wilhelmina. Het pronkstuk uit de koninklijke verzameling is tot 1 augustus te zien op de tentoonstelling 'Oranje in de wieg' op Het Loo in Apeldoorn. Foto: GPD speciaal gemaakte doopjurk ge bruikt die Amalia zaterdag ook aan heeft. Juliana: 5 juni 1909 Opnieuw werd de Haagse Willems kerk uitgekozen voor een koninklij ke doop. Omdat koningin Wilhelmi na meende dat haar grootmeesteres niet al te vast ter been was, mocht een 'dame du palais' als vervangster de baby in de ook in 1880 gebruikte doopjurk de kerk binnendragen. De preek van dominee Gerritsen met als thema 'Wij zijn opgegaan om Ju liana te begraven' -de doop als be grafenis om het eeuwige leven te bereiken- zorgde ook toen al voor veel onbegrip en boosheid. Voor de rit naar de kerk werd de Gouden Koets ingezet. Beatrix: 12 mei 1938 Met de Gouden Koets werd de op 31 januari 1938 geboren dochter van Juliana en Bernhard voor de doopdienst naar de Grote- of Sint Jacobskerk in Den Haag gebracht. Voor het eerst waren er nu bijzon dere buitenlandse peetouders. Geen instellingen meer, zoals in de 18de en 19de eeuw, maar bijvoorbeeld de Belgische koning Leopold III. De dienst werd voor het eerst ook via de radio uitgezonden, waardoor het een nationale gebeurtenis werd. Irene: 31 mei 1940 De doop van prinses Irene, geboren op 5 augustus 1939, zou aanvanke lijk in september van dat jaar plaatsvinden in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Onder dreiging van de oorlog werd de plechtigheid uitge steld. Na de Duitse inval week de koninklijke familie uit naar Enge land. Daar werd Irene eind mei 1940 in de kapel van Buckinghai M Palace in aanwezigheid van ondi e andere het Britse koningspaar gf)Pvd doopt. Derde dochter Margriet i: Jnjf geboren en gedoopt in Canada. za refi Willem-Alexander: 2 september ij ln t De Gouden Koets bleef op stal. I je 1 koninklijke familie en buitenlamp gasten -onder wie de Deense kro prinses Margrethe en Ferdinandp von Bismarck- verzamelden zich dS( het toen leegstaande paleis Huis Bosch voor de rit per auto naari Grote Kerk. Het gouden doopvoi was ook afgedankt. De dienstdoi de predikant ds. Kater (die ookd huwelijksdienst van Beatrix en Claus had geleid) schepte het do gi water nu uit een koperen bekkei Opnieuw werd de doopjurk uit uit de mottenballen gehaald. Eloise: 15 december 2002 De kapel van paleis Het Loo -in 1975 al gebruikt voor de doop va prins Floris- werd door de Oranj me 'herontdekt' als historisch veran woorde, intieme plek voor de do 5 buiten het zicht van de media. G ng] vin Eloise, dochter van prins Coi ere stantijn en prinses Laurentien, v daar door dominee Carel ter Lifl inj gedoopt, onder toeziend oog vac onder anderen overgrootvader Bernhard en de Noorse kroonpii Haakon, één van de peten. Ook.' bella (kind van Bernhard jr.) enl cas (tweede kind van Maurits) zi hier gedoopt. Hans Jacobs nt: Bron: Oranje in de wieg, boek bij tentooi -W ling over geboorte en doop van vorstenlo far ren, nationaal museum paleis Het Loo. te mi \u lat

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14