pardon Leidse uitgeprocedeerde vluchtelingen WD-top dwingt Nijs alsnog op te stappen GmXKgftKIM 'PvdA en CDA nek-aan-nek' tuindagen ter: Vaker onisch ^arrest eidsch donderdag ÏO JUNI 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad y Ouderen vaak Ml in ongeschikte i |p| woning Balletscholen weg uit Leidse Schouwburg Openingsduel als het grote slotakkoord »ert Minkhorst be Leidse groep van ruim vijftig uit- jerde vluchtelingen wordt voorlopig fzet. Dat is het gevolg van een verbod ichter op de uitzetting van één van I waarschijnlijk te danken aan ingrij- let gemeentebestuur. ■dient bij de Haarlemse rechtbank de een 39-jarige Sudanees die onlangs "gezet. In afwachting van de behan- van verbood de rechter in een tus senvonnis zijn uitzetting. PvdA-raadslid Hilde Jansen maakte de aanstaande uitzetting van Tariq Saeed Mohammed onlangs publiek in de gemeenteraad, de avond voor zijn beoog de vertrek. Hij maakt deel uit van de groep vluchtelingen die vallen onder het Leidse dossier. Met dat dossier gingen eerder dit jaar burgemeester Henri Lenferink en wethouder Wim de Boer op bezoek bij minister Rita Ver donk van asielzaken. Het Leidse stadsbestuur wil dat deze groep vluchtelingen alsnog een verblijfsvergunning krijgt. De meesten van hen wonen al jaren in Nederland, spreken de taal goed, zijn 'volledig ingeburgerd' of heb ben een gezin. Volgens het beleid van Ver donk moet de groep het land uit. De minister zegde in het gesprek toe dat zij 'naar het dos sier zal kijken'. „Je kunt niet iemand wegsturen als je nog naar zijn zaak kijkt", zegt de Leidse advocaat Jos Hemelaar van Saeed Mohammed. De Haarlemse rechtbank volgde die redenering in een tussenvonnis. Het betekent ook dat vandaag in feite niet alleen de zaak van Saeed Mohammed dient, maar die van alle vluchte lingen uit het Leidse dossier. Inzet van het bestuurlijke kort geding van vandaag is de uitzetting van de Sudanees te voorkomen. Volgens Hemelaar is het te danken aan de be moeienis van Lenferink en De Boer dat zijn cliënt nog in Nederland is. Zij hielpen om zijn gedwongen vertrek voorlopig tegen te hou den. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) volhardde aanvankelijk in zijn beslis sing. 'Al is de rechtszaak vandaag, ook dan zetten we hem uit', kreeg Hemelaar te horen. jfhin een strak vormgegeven jÉüirt houdt, van een vijver kikkers kwaken, van lorders, een beeldentuin die is opgeofferd aan een zwembad, zaterdag ize voorbeelden te vinden >n directe omgeving. irdt de tweede Open ie het Leidsch Dagblad in ang met de Hortus Bota- ROMijniseert, gehouden. Maar deelnemers stellen hun ;n voor het publiek. De A 25Ïijst treft u aan in de UIT BH TF i/anp - Geen resociali- er voor kortgestraften, r regime voor bepaalde gedetineerden en va- ronisch huisarrest. Het Me van de maatregelen titer Donner (justitie) en om veroordeelden fer en goedkoper te an de bewindsman giste- jtireven in een brief aan Jle Kamer. Ondanks de ing van het aantal cel en er ernstige tekorten, ht doordat het aantal sn sinds 1997 is toege net 40 procent en het akstraffen is gestegen veer 15.000 in 1995 tot )2003. pjkt Donner of het mo- gevangenen een deel l straf buiten de gevan- iren te laten uitzitten, ziet hij een belangrijke (gelegd voor de meer- I bij het oplossen van de litsproblemen. jlternatieve straffen wil bekijken of sommige niet ten onrechte in [recht zijn beland. Hij aarbij aan psychiatri- btiënten, verstandelijk rjcapten, illegale vreem- en verslaafden. den haag/anp-gpd - Staatsse cretaris Nijs moest aftreden omdat ze binnen de coalitie en ook in samenwerking met mi nister Van der Hoeven niet meer kon functioneren. Met haar eigen functioneren als staatssecretaris heeft haar ver trek niets te maken, stelde ze gisteren tijdens een persconfe rentie. Nijs (WD) gaf aan zich on danks het uitgesproken ver trouwen van minister Van der Hoeven (CDA) niet meer door haar gesteund te voelen. Saillant is dat Nijs gisteroch tend nog samen met Van der Hoeven een speech hield voor hun ambtenaren, waarin ze zei den dat ze de strijdbijl hadden begraven en gezamenlijk de ka binetsperiode goed wilden af ronden. Na het optreden van de beide bewindslieden kreeg Nijs een telefoontje van vice-pre mier en partijgenoot Zalm om bij hem langs te komen. Ze had er geen idee van dat op mo ment al over haar lot was be slist. Ze zei dat ze zich er van had laten overtuigen dat haar positie was verzwakt, dat ande re partijen daarvan misbruik zouden kunnen maken. Wie dat zou doen, daarover bleef Nijs vaag. Ze herhaalde uiteindelijk zelf de beslissing te hebben ge nomen op te stappen. Het had haar opgelucht. Ze gaat uitsla pen en haar Chinees bijspijke ren. In een interview deze week met Nieuwe Revu had Nijs haar mi nister Van der Hoeven (onder wijs) beschuldigd van valse po litieke spelletjes. Van der Hoe ven werd afgeschilderd als ie mand met wie Nijs amper kon samenwerken. Ondanks het schutterige optreden van de staatssecretaris in het Kamer debat dat dinsdagavond op haar gewraakte uitlatingen volgde, mocht ze van de Twee de Kamer aanblijven. Haar poli tieke bazen oordeelden gister ochtend echter dat ze beter kon opstappen. En WD-onderhandelaar Zalm had zich toch zo sterk gemaakt voor een tweede termijn van de vrouw, die wel een politieke COMMENTAAR IRAK VN-resolutie over :n overwinning van het zoals de Ameri- fensieminister Donald Duitsland en Frank- ijntjes typeerde, op de v«s en planners van de Ruim een jaar na het {MaC ingrijpen van de Ver- itaten en Groot-Brittan- rdt nu eindelijk een wet- •asis gelegd onder de mi ezetting. Waar de Ameri- nog niet zo ig geleden de de Naties als besluitloze links lie- !n, blijkt de [-Bush nu ider een internationaal te kunnen. resolutie zal niet eel veranderen aan de in Irak. Desondanks teife de Amerikanen diep stof om steun van de li Duitsers en Russen te <en. Voor deze landen is - lutie 'slechts' een eerste de goede richting. De zeggenschap van de ine Iraakse regering over inationale troepenmacht lijk niet geheel duidelijk, ade Irakezen feitelijk de men naar huis kunnen Bet kabinet neemt mor gen een besluit over de verlen ging van de missie van 1300 mi litairen. Voor de coalitiepartijen is dat na de aanvaarding van de resolutie niet meer dan een for maliteit. Zelfs D66 heeft zijn be denkingen laten varen. Rest de oppositiepartijen. Groenlinks heeft al laten weten tegen ver lenging van de missie te zijn. De PvdA wil pas na het kabinetsbe sluit een standpunt innemen. Of liever gezegd: na de Europese verkiezingen van van daag. Het dilemma voor de PvdA is duidelijk. De VN-resolutie komt helemaal tegemoet aan de bezwaren van de PvdA. Desondanks blijkt uit opiniepeilingen dat een ruime meerderheid van de PvdA-ach- terban voor vertrek is. Uitstel van standpuntbepaling is daar om gewenst. Als er echter iets is waar de kie zer dezer dagen behoefte aan heeft, is het helderheid. Waar de kiezer vandaag over stemt, is al zo moeilijk uit te leggen. De keus om de missie in Irak te ver lengen is simpeler. Bos moet nu laten zien waar de PvdA voor staat en vandaag nog 'ja' of 'nee' tegen de missie zeggen. Bill Meyer Staatssecretaris Nijs betreedt woensdagmiddag het gebouw van het ministerie van onderwijs in Den Haag. Gisteren maakte ze haar aftreden bekend. Foto: ANP/David van Dam brekebeen was genoemd. Der gelijke negatieve kwalificaties deerden haar niet, zei Nijs in het weekblad. „Bij de formatie van Balkenende II was het voor niemand een geheim dat veel mensen mij liever niet zagen komen als staatssecretaris." Een uitzondering was Zalm, die haar de voorkeur gaf boven de vaktechnisch en politiek meer ervaren Clemens Cornielje, die nu als haar opvolger wordt ge noemd. De terugkeer van Nijs was zeker niet de wens van Van der Hoe ven, want het klikte niet tussen minister en staatssecretaris. Dat was al tijdens Balkenende I ge bleken. Het ging niet om het beleid, maar om karakters die botsten. Uit behoefte het politieke de bat te verlevendigen, lanceer de Nijs destijds lukraak plan netjes die geen kabinetsbeleid waren. Van der Hoeven zette de verbaasde Nijs nadrukkelijk op haar plaats; de premier gaf haar een uitbrander. Die geschiedenis herhaalde zich deze week. Van der Hoe ven accepteerde de excuses en Balkenende vond dat Nijs zich maar eens moest bewijzen. De WD gaf haar die kans niet. Nijs is nooit een politica ge worden. Ze was en bleef een manager. Dat was ze bij Shell geweest. Voor haar entree in Den Haag was ze een vrouw van de wereld. Standplaats: Manilla. Specialisme: manager e-commerce. De minimale po litieke ervaring die ze had op gedaan als voorzitter van de JOVD, de jongerenorganisatie van de VVD, bleek niet bruik baar. Ook niet na bijscholing en de inschakeling van een persoonlijke coach. De*top van het departement dat in een chronische crisis verkeert, was voor haar te hoog. (advertenties) rijswijk/anp-gpd - De verkiezingen voor het Europees parlement worden in Nederland een nek-aan-nekrace tussen het CDA en de PvdA. Dat blijkt uit een representa tief onderzoek van Interview/NSS in opdracht van de NOS, dat gister avond is bekend gemaakt tijdens een speciale ver kiezingsuitzen ding. Opinieonder zoeker Maurice de Hond zit op een andere lijn en voorspelt een rui me overwinning voor het CDA. De verwachte lage op komst speelt vol gens hem de PvdA parten. Vol gens Interview/NSS komen CDA en PvdA uit op acht zetels. De WD krijgt er vijf, Groen links, ChristenUnie/SGP en de SP alle twee. D66 haalt te wei nig stemmen om een zetel in de wacht te slepen. Volgens Inter- view/NSS maken de nieuwe partijen Europa Transparant (van klokkenluider Van Buite nen) en de Partij voor de Dieren kans op een zetel. Maurice de Bij alle beslissers in de regio Haarlem, Leiden en Velsen. Advertentiereserveringen: (023) 5150 543 Goed Werken is een uitgave van HDCMEDIA Op de dag voor de Europese verkiezingen is er geen sprake van verkiezingskoorts in Leiden. De dagelijkse boodschappen krijgen meer aandacht dan de politieke boodschap op het verkiezingsbord aan de Garenmarkt. Foto: Henk Bouwman Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Hond sluit zelfs twee zetels voor Europa Transparant niet uit. De verwachtingen over de opkomst in beide onderzoeken zijn laag. Nog niet eenderde van de ondervraagden denkt dat er meer kiezers komen dan in 1999. Toen bedroeg de op komst 29,9 procent. Kort nadat vanavond de stem bussen sluiten, zullen de eerste uitslagen worden bekendge maakt. Dat mag niet van de Eu ropese Commissie, omdat el ders in Europa de verkiezingen later worden gehouden. De uit slag in Nederland zou het stem gedrag in andere lidstaten kun nen beïnvloeden, meent de commissie. De Nederlandse re gering vindt dat flauwekul en trekt zich niets aan van de oe kaze uit Brussel. Dat kan ons land komen te staan op een flinke boete en een reprimande van het Europese Hof. Kans op een bui De advocaat vroeg vervolgens om een tussen vonnis, dat kwam nadat de gemeente en het ministerie ook waren gehoord. „Ik was niet zover gekomen", zegt Hemelaar. „Lenferink en De Boer hebben goed werk ver richt. Er moet een gesprek op hoog niveau zijn geweest, want de IND heeft zijn excuses aangeboden. Ik denk ook niet dat ze voorlo pig nog iemand uit het dossier oppakken. De minister moet eerst nog een beslissing nemen over al deze mensen. Dat erkent de IND nu ook." 420/24 Man lag twintig jaar dood in flat Tokyo - In een flatwoning in de Japanse hoofdstad Tokyo heb ben slopers de stoffelijke resten aangetroffen van een man die naar alle waarschijnlijkheid twintig jaar geleden is overle den. Hij was niet als vermist opgegeven. In het appartemen tengebouw in een dichtbevolk te wijk heeft sinds de bouw in 1973 niemand officieel ge woond omdat de eigenaar fail liet was gegaan. De overleden man, die voor de bouwer ge werkt had, heeft er volgens de politie illegaal gewoond. Naast het skelet lagen kranten uit 1984. Trein grijpt op spoorbrug schip bedum - Een trein heeft gister middag rond half twee tussen de Groningse plaatsen Bedum en Stedum een botsing gehad met een schip. Volgens de rail verkeersleiding gaat het om een uniek voorval. Volgens een woordvoerder van ProRail lag het schip te dicht bij de spoor brug over het Boterdiep. Hier door raakte de trein de boven kant van het vaartuig. De trein is licht beschadigd, de boot liep aanzienlijk meer schade op. Het treinverkeer op het traject Groningen-Delfzijl kwam om streeks kwart voor drie weer op gang. Cel al-Oaeda was actief in ons land madrio - In Nederland heeft een groep van moslimextremis ten paraat gestaan voor het ple gen van aanslagen. Die groep is „om verschillende redenen" uiteengevallen. Deze onthul ling, gisteren gemeld door de Spaanse krant El Pais, is te le zen in de transcriptie van een afgeluisterd telefoongesprek van Rabei Osman el-Sayed Ah med, alias Mohammed de Egyptenaar. Deze 33-jarige man werd dinsdag in Italië opgepakt op verdenking het brein te zijn geweest achter de aanslagen op forenzentreinen in Madrid op 11 maart. Harrods schrapt hindoebikini londen - Het wereldberoemde Londense warenhuis Harrods heeft gisteren zijn excuses aan geboden voor de verkoop van zwem- en onderkleding met af beeldingen van hindoegoden. Na protesten van een organisa tie van Britse Hindoes zijn de omstreden kledingstukken, waaronder bikini's, van de schappen gehaald. Een ander Brits warenhuis moest eerder al toiletbrillen uit de handel ne men omdat er afbeeldingen van hindoegoden op stonden. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 2^ Ja, lk ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dagl MV Naam: Adres: Postcode: Plaats: Ttelefoon Geboortedatum: e-mail: Stuur de» bon op In een onge frankeerde envelop, nnnr Loldsch Dagblad. T.e.v, Afdeling losersaervioo, Antwoord nummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 08OO-1711 (gratis) of surr naar www leidschdagblad nl. (Deze aan bieding ia geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om mot persoongegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13