De Venusovergang als straattheater Intensieve hulp nodig bij huiselijk geweld Dodemansrit eindigt in politiecel REGIO Vens Oranje succes e landenteams zijn ïfinitief bekend! I ËK COACH tijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl Leidsch ÉH Dagblad n maak kans op leuke prijzen! Project 'Kindspoor' volgt kinderen loolkinderen zoek naar keersgevaren Damlaan, de Vondellaan ïgeving vormt een gevaar de buurt, vooral voor lgaande kinderen. Dat is varing van de kinderen un ouders, de scholen en lidse Welzijnsorganisatie, ngen van De Schakel gin- isteren onder begeleiding uurtonderzoek. De ge- te is benieuwd naar de re in, laat ze weten, imlaan is het laatste stuk- de Vondellaan en komt de Dr. Lelylaan. Er is - itzondering van alarmver- •n bussen - eenrichtings- De kruising met de Dr. Lelylaan, met fiets en bussluis, is bedoeld extra verkeersveiligheid, 'jogt, mede door het sa linen van fietspaden en onoverzichtelijk, ichtelijk is ook de ver- j gelegen kruising met de ïorsweg. it onderzoek dat groep 7 6 basisschool De Schakel jn hield, komt in elk geval iren dat ook het gedrag iet verkeer niet altijd Leerlingen hebben een keren mensen aange- m op hun weggedrag, beent Caroline Hoek. Ver in wijkbewoners onder- i over hun ervaringen. De lelijke resultaten biedt de vanmiddag aan de voor- Van de raadscommissie aan, D66'er Peter „Het was leerzaam", irares Hoek. „De kinde- bben het zeer interessant len. De mensen uit de reageerden erg enthousi- kwamen ook zelf naar oe." Aan de Damlaan twee scholen, de Pacelli- I en De Morskring. De el ligt in de directe omge- Ivoerder Floor van Deur- in de afdeling verkeer bij neente wijst erop dat de innel onder de Dr. Lely- ledoeld is voor extra vei- l. Dat de situatie ter plek- li onveilig zou zijn, is haar jkend. Over het kruispunt Lage Morsweg, zegt Van ,Een rotonde zou igenlijk beter zijn. Ook al ren daar nu weinig onge- i." Lerares Hoek: „Ik hoor lensen er voorzichtiger ïdat het onoverzichtelij- vervolg van voorpagina leiden - Alles kan altijd nog een tikkeltje eenvoudiger. Professor Vincent Icke heeft de naam dat hij uiterst ingewikkelde ver schijnselen uit de sterrenkunde op bijzonder eenvoudige wijze kan verklaren. De astrofysicus is daardoor op de Leidse Uni versiteit de aangewezen man om in het openbaar tekst en uitleg te geven als er sprake is van zeldzame of aparte astro nomische verschijnselen. Icke, een dikke vijftiger, doet dat met grote bezieling en zo min mo gelijk apparaten en kent in zijn uitleg in Nederland zijn gelijke niet. In de beperking van de ap paratuur leek hij gisteren naar de kroon te worden gestoken door een andere wetenschap per. Terwijl Icke en een gesponsord ploegje medewerkers op de Leidse Koornbeursbrug in de weer waren met telescoop, ca mera, videoprojector, scherm en laptop om de 'Venusover gang' voor het publiek aan schouwelijk te maken, stond even verderop Jos van den Broek met zijn zelf ontworpen 'Venuskoker' aan te tonen dat ook het kijken naar sterren niets hoeft te kosten. Met een kartonnen pijp van twee meter, een stukje wit papier aan de onderkant en aluminiumfolie met een klein gaatje aan de bo venkant daarvan, kon hij via een kartonnetje uit een wc-rol ook laten zien hoe Venus een baantje trok over de zon. „En dit kost dus echt nul euro", grijnsde de wetenschapscom- municator, die gisteren 'toeval lig' zijn boekje 'Wetenschappe lijke experimenten voor huis, tuin en keuken' presenteerde. De ludieke actie van zijn collega van de Leidse universiteit stoor de Icke absoluut niet. „Er zijn duizend-en-één manieren om zoiets te maken en te laten zien en ik heb het ook zo gedaan bij de totale zonsverduistering van 1999", aldus de professor. Dit keer had hij voor een wat uitge breider opstelling had gekozen, (advertentie) runt alléén vandaag nog inschrijven wisselen. >or de wedstrijd tegen Duitsland MS Krant (gevolgd door een spatie) i jou originele aanmoedigingstekst aar 4999 (€0,55 per bericht) e eerste 225 inzendingen worden •plaatst op de Oranje 'nmoedigingspagina. de krant van 15 juni. 'e inzendingen dingen ee naar leuke prijzen. "naars krijgen schriftelijk bericht! i eidsch Dagblad Kijken naar de Venusovergang op de Koornbeursbrug door een 'oud' eclipsbrilletje.Foto: Dick Hogewoning wat mede mogelijk was dankzij de sponsoring van de Universi teit en de Zeevaartschool uit Enkhuizen („waarvoor ik een soort zonnewijzer aan het ma ken ben") van het 2.000 euro kostende project. Met een tele scoop aan de zuidkant van de brug werd het beeld van de zon met de Venusstip geprojecteerd op een metalen plaat. Dat beeld werd opgepikt met een video camera en via een projector doorgegeven naar een scherm aan de schaduwrijke noordkant van de brug. Een doorzichtig scherm, zodat de overgang van Venus ook op de terrassen van de horecaetablissementen Ein stein en Meneer Jansen te vol gen viel. Personeelslid Hans van laatst genoemde zaak was de eerste die gisterochtend kwam kijken. Vroeg gekomen omdat het café de stroom moest leveren voor de apparaten op de brug, vroeg hij zich verbaasd af of Venus nou 'dat kleine zwarte spikkel tje' was dat hij op de zon zag. „Ja, maar dat kleine zwarte stipje is wel evengroot als de aarde en de zon is niet eens de grootste ster in het heelal," beaamde Icke, die daarmee meteen de verhoudingen neer zette. Icke vindt dat het 'prach tige tijden' zijn voor sterren kundigen. „En dan speciaal voor de sterrenkundigen in Ne- door Timoteus Waarsenburg leiden - Omstanders en politie agenten hebben maandag avond een 31-jarige Leidenaar aangehouden die stomdronken met zijn auto voor levensge vaarlijke situaties in de binnen stad zorgde. De dodemansrit begon rond acht uur op de Oude Singel. „Ik reed daar op mijn fiets", vertelt een 37-jarige Leidenaar, „toen er plotseling een auto vlak ach ter mij kwam rijden en erlangs probeerde te komen. De man probeerde me zelfs rechts over de stoep in te halen." Ter hoogte van café De Roze Beurs, op de hoek van de Volmolengracht en de Oude Singel, zag de bestuurder kans om de fietser in te halen, waar bij hij bijna een vrouw met kin derwagen omver reed. „Toen hij naast mij reed gooide hij zijn stuur om, hij reed me zo omver. Daarna scheurde hij er van door." Nadat de fietser aangifte had gedaan op het politiebureau aan de Langegracht, reed hij over de Nieuwe Beestenmarkt. „En daar zag ik die vent toeval lig weer zitten. Aan het bier op het terras. Ik heb de politie ge beld, maar die kwam niet di rect. Ondertussen wankelde die man weer naar zijn auto." Na een paar pogingen lukte het hem om de auto te starten en De dodemansrit van een 31-jarige Leidenaar eindigde op de Stille Mare, waar politieagenten de man in de boeien sloegen. Foto: Taco van der Eb weg te rijden. „Ik zag dat hij met hoge snelheid over de Lan gegracht reed en in volle vaart linksaf de Korte Mare opreed. Hij knalde boven op de gevel van het hoekpand daar." Hoewel de auto flinke schade had opgelopen, reed de auto mobilist een stukje achteruit en probeerde zich andermaal uit de voeten te maken. „Iemand uit het aangereden huis kwam naar buiten stormen, maar die vent probeerde om over de Stil le Mare terug te rijden naar de Langegracht." En daar had hij pech. Een toe vallig passerend bestelbusje blokkeerde de uitrit en de man van het hoekpand ging voor de auto staan. De inmiddels gear riveerde politie haalde de man uit zijn auto en sloeg hem in de boeien. „Hij zal zich voor de rechter voor een hele reeks fei ten moeten verantwoorden", zegt een politiewoordvoerder. Niet alleen heeft hij iemand omver gereden, een gevel ge ramd en tot twee keer toe de benen genomen na een aanrij ding, hij had ook erg veel ge dronken." Uit de blaastest bleek dat de man meer dan vier keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Vanaf tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid wordt standaard het rijbewijs ingevorderd. LEIDEN door Erna Straatsma leiden - De politie Hollands Midden heeft het afgelopen kwartaal 101 kinderen uit 51 gezin nen aangemeld die getuige zijn geweest van huiselijk geweld. Het Advies- en Meldpunt Kin dermishandeling (AMK) coördineert de hulp verlening aan de kinderen en hun ouders. Het project heet 'Kindspoor'. Kindspoor is in september 2003 begonnen en maakt onderdeel uit van het GGD Zuid-Hol land Noord-project 'Geweld in huis'. De be doeling is om alle kinderen, van wie de ou ders zijn betrokken bij mishandeling, te bena deren. In eerste instantie worden de ouders aangesproken op de schadelijke effecten die ernstige ruzies en geweldssituaties bij kinde ren teweegbrengen. Ook beoordeelt het AMK of verdere hulp nodig is. Kinderen die getuige zijn geweest van huise lijk geweld, ondervinden daarvan niet alleen psychische schade maar ook neurobiologi- sche schade. In de politieregio Hollands Mid den (GGD regio's Midden Holland en Zuid- Holland Noord) is de afspraak gemaakt dat de politie alle gevallen van huiselijk geweld in gezinnen met kinderen doorgeeft aan de soci ale jeugd- en zedenpolitie. Deze zoekt uit of er sprake kan zijn dat er kinderen getuigen zijn geweest van het geweld. Zonodig gaat het AMK ermee aan de slag. Dit bureau schakelt andere partijen in als dit nodig is (bureau jeugdzorg, de Waag, niaatschappelijk werk). Medewerking van ouders aan Kindspoor is niet verplicht, maar als het AMK ernstige pro blemen bij de kinderen vermoedt zijn ver volgstappen mogelijk via inschakeling van de Kinderbescherming. Ouders die wel instem men met hulp kunnen beroep doen op een speciaal hulpteam. „In Leiden is dit team nog in oprichting", zegt Gerda Reijerse, Kindspoor-coördinator bij het AMK. Om zo veel mogelijk kinderen in probleemge zinnen op te sporen werkt het AMK ook aan een regionaal meldpunt 'huiselijk geweld'. Reijerse: „Nu krijgen we alleen meldingen via de politie, maar bij een algemeen meldpunt kan iedereen kinderen aanmelden voor even tuele hulp." Hoe de contacten met de 51 gezinnen zijn verlopen, kan het AMK nog niet zeggen. „Eind deze maand is daar meer over be kend", aldus Reijerse. Hollands Midden registreerde in 2002 en 2003 vergelijkbare cijfers op het gebied van kinder- en vrouw/ manmishandeling. Agen ten stuitten twee jaar geleden 140 keer en vo rig jaar 124 keer op kindermishandeling. Hui selijk geweld tussen volwassenen werd twee jaar geleden 617 keer gemeld en vorig jar 624 keer. Op 5 november turfde de politie in heel Nederland een dag lang huiselijk geweld en kwam ze op een eindstand van 336 meldin gen. lobbert Minkhorst 1 Het verkeer in Leiden Inkt van ijzer en thee, of wijn Koop een onsje ijzersulfaat bij de drogist. Zet thee. Doe een beetje ijzersulfaat bij de thee en... presto! Er ontstaat inkt, waarmee gewoon geschreven kan worden. Geen thee in de buurt, maar wel rode wijn? Geen zorgen, daar gaat het ook mee. Thee en wijn bevatten tannine (looizuur) en dat bindt aan ijzer tot een zwarte drab. Rommelend met glazen vaasjes, versgezette thee en poeder tjes op een geïmproviseerde tafel, maakte de Leidse 'amateur- onderzoeker' Jos van den Broek gistermiddag in het natuur historisch museum Naturalis in hoog tempo inkt, waterstof gas en koolzuurgas. Eerder die dag verbaasde hij het Leidse publiek op de Koornbeursbrug al door met een 'Venuskoker' van karton en plakband de Venusovergang te laten zien. Van den Broek is in het dagelijks leven stafmedewerker van de faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen van de Universiteit Leiden. In een vorig leven was hij hoofdredacteur van het tijdschrift 'Natuurwetenschap en Techniek'. Samen met redacteur Anne Schulp besloot hij dat er een knutselru- briek moest komen, want mensen die van natuurwetenschap houden, doen vaak ook graag proefjes, waarvoor ze de opstel ling in elkaar knutselen. De beste knutselrubrieken van de af gelopen jaren werden gebundeld in 'Wetenschappelijke expe rimenten voor huis, tuin en keuken'. Het eerste exemplaar overhandigde Van den Broek aan kun stenaar Wim T. Schippers, die knutselen en het doen van we tenschappelijke proefjes onontbeerlijk vindt voor het maken van kunst. „Kunst en wetenschap komen uit dezelfde bron", zei hij in een dankwoord. „Ze komen voort uit verwondering en zijn een uiting van creativiteit." Wetenschappelijke experimenten voor huis, tuin en keuken. Uitg. Veen. ISBN 907 6988471. derland. We zijn het meest vooraanstande land als je de productiviteit bekijkt, oftewel de hoeveelheid ontdekkingen per persoon. Met die ontdek kingen wordt terugbetaald wat de Nederlandse overheid in de sterrenkunde investeert." Met projecten als die van giste ren betaalt de sterrenkunde de maatschappij het geld terug dat onder meer via de btw opzij wordt gelegd voor de weten schap. „Dat kan op twee ma nieren: met inhoud en met the ater. Soms kies je voor de in houd en ga je met een krijtje in gewikkelde formules op het bord schrijven, met deze pre sentatie hebben we gekozen voor de toegankelijkheid", al dus Icke. „Dit is straattheater." In dat theater vertelde hij over de Venusovergang, bond hij zijn constant toestromende pu bliek met computeranimaties en kleurenfoto's van de opper vlakte van Venus en met beel den van een ontploffende zon en beantwoordde hij elke vraag. Wat het belang was van de vori ge Venusovergang van 1882 („dat men daarna de diepte van het heelal kon bepalen") en of hij niet in die tijd van de 'grote ontdekkingen' had willen le ven? „Nee hoor", sprak Icke uit de grond van zijn hart, „want er is nog heel veel meer te ontdek ken. Deze Venusovergang is prachtig om te zien, een mooi spektakel, maar wat onderzoek betreft een gepasseerd station. We kunnen tegenwoordig tien miljard lichtjaren het heelal in kijken en wat we daar zien is zo merkwaardig dat er nauwelijks een touw aan vast is te knopen. We weten inmiddels uit metin gen dat meer dan 90 procent van het heelal bestaat uit don kere onzichtbare materie. We weten dat het niet de materie is waar de aarde uit is gebouwd, maar we weten niet wat het wel is. Dat is een groot mysterie, maar ook daar komen we nog wel een keer achter. En zolang het nog niet zo ver is, is het prachtig om met het onbeken de te worden geconfronteerd. Ja, het zijn echt toptijden voor de sterrenkunde." DUIVEN- BERICHTEN Oegstgeestse vrijwilligster Kameroen Lezers somber er kansen n Oranje I Mijn wereld, mijn krant. I i Mijn wereld, mijn krant. Le.d.chö Dagblad L -L'...f.- De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Tours. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras H. Koome 1, 2, 4; P. de Mooy 3, 8; A. Houweling 5, 6, 7, 10; M. Giisman 9. P.V. De Rijnklievers J.J. van Leijden 1, 3, 4, 5, 6, 7; H. Sladek 2, 8; H. La Lau 5, 9; comb, v.d. Poel/v.d Kooy. De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Peronne. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. de Mooy 1, 4; P. Landesbergen 2, 3, 5,6,8; R. v.d. Geer 7, 10; D. Par don 9. P.V. De Rijnklievers S. van Iterson 1, 8, 9; N. de Groot en Zn. 2, 4, 5, 6; comb. v.d. Poel/v.d Kooy 3, 7, 10. SZf Ja, i ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang j de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik als vaste I abonnee makkelijk (en snel) voor I superkorting op een origineel I Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) MAT I Naam: j Adres: Postcode l I Plaats: Ttelefoon: I I Geboortedatum: J e-mail: I Bank/giro* Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso. I envelop, na. T.a.v. Afdell nummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) orsurl naar www.leid9Chdogblad nl (Deze nan- I bieding in geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad paal zorgvuldig om mol I persoongegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere informatie aan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1