'Medicijnen per post bij patiënt' IETS WAZULLEWENOUKRIJGE?! verkopen? SP: Leidse school mag niet sponsoren kijnsburgse en Katwijkse gd vecht op afspraak Apothekers vrezen fouten als plan doorgaat Een rugstreeppad van 3100 euro fat gebruikt EU-geld jr financiering terreur' dinsdag 8 JUNI 2004 rden bij de Opel dealer. 072-5196868 Goedemorgen Wat een krant. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 door Robbert Minkhorst leiden - Leuk hoor, een school die als sponsor van een voet balclub opereert. Alleen: kan het geld niet beter naar kleinere klassen? De SP heeft weinig op met onderwijsinstellingen die aan sponsoring doen, zo blijkt uit Kamervragen van Fenna Vergeer. Als scholen elkaar te veel bevechten in de gunst om de leerling, gaat dat ten koste van de primaire taken én dus van de kwaliteit van het onder wijs, vreest het Kamerlid. De christelijke scholengemeen schap Visser 't Hooft is shirtsponsor van de jeugdelftal- len van de Leidse voetbalclub Docos. Als hoofdsponsor krijgt de naam van de school een prominente plek op de sport- kleding van ruim vierhonderd voetballers. Er wordt een jeugd- toemooi naar de school ver noemd. Bij twee velden komt een reclamebord. Het contract tussen het lyceum en de club geldt voorlopig voor drie jaar. Welk bedrag Visser 't Hooft in de club steekt, wil de school niet zeggen. De Leidse parlementariër Ver geer wil dat onderwijsminister Van der Hoeven grenzen stelt aan deze vorm van sponsoring. ,,Het is een tendens", signaleert Vergeer, „met kwalijke kanten." Ze wil van de minister weten hoe die gaat voorkomen dat scholen door sponsoring of commerciële werving elkaar op dusdanige wijze gaan becon curreren dat 'buitenproportio nele budgetten' worden ingezet voor werving van leerlingen. Pagina Ri: SP wil richtlijnen voor sponso ring door scholen (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch g££& Dagblad Nutteloze maar sexy voetstring wordt zomerhit Wijkmuseum moet levendigheid in de buurt brengen Conflict kan wel degelijk tot betere prestaties leiden Alice Cooper is uitlaatklep voor Vincent Fumier Oproepen via gsm en internet Onderwater Het 'fenomeen' is al ider voetbalsuppor- inmiddels is het ge- :d vechten na oproe- temet en mobiele te- »k ingeburgerd in Kat- Ijnsburg. Afgelopen offen honderden ierejse en Katwijkse jonge- rond de Sandtlaan- leatrens tussen de twee en pat gebeurde niet voor RejjDe politie was op de it v|i kon dankzij de inzet >an|genten en materieel rtelljale botsing voorko- imfle tweede keer in korte ent jongeren elkaar trof- inejiebben zeker niks an- os j»en dan elkaar voor de teren", zegt een om- Confrontaties tussen en Rijnsburgers zijn Van oudsher is de de plek om ruzies te Sinds enkele maan- Oo| weer raak tussen de doippen' en de 'uien', zo- ;n tjiamen voor respectie- je. jwijkers en Rijnsbur in. Internet en mobie le telefoon zorgen ervoor dat er binnen een ommezien drom men jongeren op de been ko men. De politie maakt zich zorgen over de nieuwe vorm van ge weld, zegt teamchef J. van Duij- venbode. „Er zijn gelukkig nog geen gewonden gevallen. Maar dat we niet blij zijn met dit soort uitspattingen, is wel dui delijk. We moeten veel politie mensen inzetten om de situatie in de hand te houden." Volgens Van Duijvenbode is het de 'jongste jeugd' die afspreekt om met elkaar te vechten. „Dat gebeurt via een homepage. En dan gaat het vuurtje snel rond. Het probleem is dat we de aan stichters niet kunnen traceren. Het enige dat we kunnen doen is op internet in de gaten hou den wanneer ze elkaar treffen. En dan maar weer ingrijpen." De politiechef begrijpt niet dat jongeren van rond de dertien, veertien jaar zonder medewe ten van hun ouders op oorlogs pad gaan. „De ouders moeten toch weten wat hun kind alle maal uitspookt? De agenten die wij hiervoor moeten inzetten, kunnen nuttiger werk doen." door Sylvia Marmelstein den haag - Minister Hooger- vorst (volksgezondheid) gaat se rieus onderzoeken of herhalings recepten rechtstreeks bij patiën ten thuis kunnen worden be zorgd. Ze hoeven daarvoor niet meer naar de apotheek. Dat zei de bewindsman gisteren na de presentatie van een onderzoek naar de logistieke processen in de gezondheidszorg. De apothe kersorganisatie KNMP vreest dat dagelijks honderden mensen verkeerde medicijnen gaan slik ken als het plan doorgaat. Het onderzoek is gehouden door postbedrijf TPG in op dracht van de minister. Vol gens TPG kunnen zorginstellin gen ruim 3 miljard euro bespa ren door patiënten sneller te helpen en goederen slimmer in te kopen. Ook wijst TPG erop dat op de wijze waarop de me dicijnen worden gedistribu eerd, fors kan worden bezui nigd. Alle herhalingsrecepten zouden in een centraal maga zijn klaargemaakt kunnen wor den en via de post of een koe rier bij de klant thuis worden afgeleverd. Tachtig procent van alle recepten zijn nieuwe doses van reeds eerder voorgeschre ven recepten. De huisarts houdt controle over het sys teem omdat hij via een 'elektro nisch voorschrijfsysteem' moet aangeven welke medicijnen de patiënt nodig heeft. Zorgverze keraars kopen de medicijnen rechtstreeks in bij producenten op basis van de voorspelde vraag. Die verspreidingsmetho de levert volgens TPG jaarlijks een bezuiniging van 700 tot 850 miljoen euro op. „Ik ga dit plan serieus bekijken. Als het echt zo veel geld ople vert, laat ik dat echt niet lig gen", aldus de bewindsman. Daarvoor zou overigens een wetswijziging nodig zijn, want de verspreiding van medicijnen dient nu wettelijk grotendeels via de apotheek te gebeuren. Het lijkt erop dat Hoogervorst de aanval inzet op de apothe kers. Hij ruziet al een tijd met hen over de hoge bonussen die zij ontvangen van farmaceuti sche bedrijven. De apothekers organisatie KNMP vindt de uit latingen van Hoogervorst 'dom'. „Medicijnen kun je niet per post ontvangen. Als de arts een verkeerd recept voor schrijft, schaadt dat de gezond heid van de patiënt, want die neemt ze rustig in", zegt een woordvoerder. Apothekers moeten dat controleren. Ge middeld grijpt iedere apotheek drie keer per dag in omdat de arts een verkeerd medicijn voorschrijft, aldus de KNMP. De woordvoerder vindt het ver dacht dat het voorstel van post bedrijf TPG komt. Pagina Economie: Zieken kunnen sneller geholpen worden SPRINTERS I Electronic Climate Control én Navigatiesysteem met kleurenscherm op de Opel Vectra Maxx*. Nu van €4010,- VOOr 199, Mijn wereld, mijn krant. Leidsch &s Dagblad aumere - Wee de gemeente waar op bouwgrond het gekwaak van de beschermde rug streeppad wordt gehoord. Dan moeten er zeer kostbare maatregelen worden getrof fen, anders mag de bouw niet doorgaan. Zoals in Almere Poort, waar drie peperdure modderpoelen (115.000 euro) zijn aangelegd voor 37 padden. Gisteravond laat verhuis de wethouder Heieen Visser twee padjes en een emmer met kikkervisjes naar hun nieuwe onderkomen. Een snelle rekenaar wist dat elk padje de gemeente zo'n 3100 eu ro heeft gekost. Er zijn overigens nog zo'n tien padjes zoek; ambtenaren zijn nog tot eind deze maand elke avond in touw om die op te sporen. De modderpoelen worden eigendom van Staatsbosbeheer. Foto: Ton Kastermans 30% iitstaptofting krijgt u. Op een inkomensverzekering voor zelfstandigen. En dat komt goed uit, want op 1 juk verdwijnt de Wel arbeidsongeschiktheidsverzekeringen zelfstandigen (Waz). Ondernemers Centraal kijken dus snel op centraalbeheerjü/aov of bellen even naar Apeldoorn: (055) 579 8450. beheer I ochmeo Ja, Ik ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9.75. Dat Is nog geen I 0,41 per dag! I 1» I Naam: ie omroep: Harde bewijzen - De Palestijnse leider :eft geld van de EU aan het Palestijnse voor de financie rt li terreurdaden. Dat be en et Duitse actualiteiten- otina Report München >orfeteren. heiiren van het program- i documenten te heb- okkruit blijkt dat Arafat ht Kjk geld heeft overge- ata ijnse president Arafat. Ito: AP maakt aan activisten van zijn Fatah-beweging en de daaraan gelieerde al-Aqsa Martelaren Brigades. Een deel van de ge bruikte fondsen was afkomstig uit een EU-hulp De beschuldigingen aan het adres van Arafat en de Pales tijnse Autoriteit zijn niet nieuw. De Palestijnse leiding wordt al vele jaren, vooral door Israël en de Verenigde Staten, beticht van corruptie. Report München stelt nu over harde bewijzen te beschikken dat het Palestijnse bestuur via een netwerk van brievenbusbedrijven illegaal in ternationale hulpgelden rond pompt. Daarbij worden ook bankrekeningen gebruikt in Londen, Cairo, New York en Genève. Uzrad Lew, die als voormalig vertrouweling van Arafat wordt opgevoerd, verklaarde tegen de Duitse journalisten dat Arafat met behulp van buitenlandse donoren 'het grootste financie ringsnetwerk voor terreur ter wereld' heeft opgebouwd. Volgens Report München on derzoekt het antifraudebureau van de Europese Commissie momenteel of er inderdaad Eu ropees geld is gebruikt voor de financiering van terreurdaden tegen Israël. COMMENTAAR NEDERLANDS ELFTAL (advertenties) koudekerk/alphen - Bij een ongeluk met het transport van een 59 ton zware betonbalk is gisteravond op de grens van Koudekerk en Alphen aan den Rijn een motorrijder om het le ven gekomen. Het ongeval ge beurde toen de achterste wagen van het bijzonder transport plotseling een eigen leven ging leiden en aan de linkerkant van de weg de berm in dook. De motorrijder die juist op dat mo ment uit tegenovergestelde richting reed, kwam onder de vallende balk terecht Een vrou welijke passagier raakte lichtge wond. Twee mannen die direct aan de weg in de tuin zaten, konden nog net weg duiken. Pagina R3 Leidse pedagoog wint Spinozaprijs leiden - De Leidse hoogleraar gezinspedagogiek Rien van IJ- zendoom (52) heeft gisteren een Spinozaprijs van de Neder landse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) gewonnen. Van IJzendoom krijgt de prijs ter waarde van 1,5 miljoen euro voor zijn onder zoek naar de manier waarop 'gehechtheid' bij kinderen aan de opvoeders verloopt De an dere Spinozaprijswinnaars dit jaar zijn scheikundige Rein Fe- ringa van de Rijksuniversiteit Groningen, sterrenkundige Mi- chiel van der Klis van de Uni versiteit van Amsterdam en toxicoloog Jaap Sinninghe Damsté van de Universiteit Utrecht. Treinkaartje nog 2 procent duurder utrecht - De NS gaan trein kaartjes voor de tweede keer dit jaar duurder maken. Na een verhoging van 4 procent in ja nuari stijgt de prijs met nog eens 2,075 procent. De NS spra ken eerder met de consumen tenorganisaties af dat het de prijs voor kaartjes mag verho gen als er genoeg treinen op tijd rijden. Volgens de vervoerder arriveerde de afgelopen 12 maanden 84,4 procent van de treinen op tijd. De NS voldoen daarmee precies aan de over eengekomen eis. Ter Apel krijgt vertrekcentrum ter apel - Ter Apel in Gronin gen krijgt een vertrekcentrum voor uitgeprocedeerde asiel zoekers. Gisteravond hakte de gemeenteraad de knoop door. De goedkeuring van de ge meenteraad is een opsteker voor het kabinet. Dat wil de ko mende drie jaar 26.000 uitge procedeerde asielzoekers het land uitzetten. Stuur deze bon op ln een ongcfrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a v. Afdeling lezersservice. Antwoord nummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aan bieding ls geldig tot 31 december 2004V de krant treft u nadere in Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Bizar ongeluk kost man leven /ai]erlands elftal stapt van- VV1 het vliegtuig naar Por- ,zep deel te nemen aan het )n(s kampioenschap. De g is groot om de deel- sal n Oranje aan Euro 2004 1(je sloze missie te noemen, fy, ie testwedstrijden tegen jaeröer en Ierland vielen iltzondering in de cate- amage'. Niet alleen van- /ar t resultaat, maar vooral ;1p >r het gebrek aan elan lajoon werd ge- tu le^ oefenwed- jjs riep vragen uj irom bijvoor- ;it j 2 enige spits ee] een topclub (tn goed seizoen draaide, ,raay, geen enkele serieu- jpe kreeg. De oefenserie enl duidelijk dat de Neder- ee selectie beter jeugdig t^ario Melchiot, Nigel de juan belegen bankzitters j0( osvelt, Frank de Boer) q Onen herbergen. Maar est schrijnend was dat it de technische staf nog 6e heeft over de te volgen strijdwijze in Portugal. En dus ook geen antwoord op de vraag welke spelers het speelplan moeten uitvoeren. Je zou ver wachten dat een bondscoach die tweeënhalf jaar geleden werd aangesteld, een week voor de eerste wedstrijd op het EK zijn plannen op een rijtje zou heb ben. Nu is een van de leuke dingen van voetbal dat alle pessimisme vooraf niets hoeft te zeggen over het uiteindelijk resul taat Door een toevals treffer, door een onver wachte invalbeurt of door plotselinge top vorm van één of twee spelers kan een onsa menhangende ploeg in een keer in een goed draaiende machine rie veranderen. Het is wel jammer dat een Ne derlands elftal met veel Europe se topspelers niet op basis van een gedegen voorbereiding, maar op grond van toeval en ge luk tijdens dit EK succes kan hebben. Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9