KUNST CULTUUR Alice Cooper als uitlaatklep The Duke is en blijft een echte jazztent Leuk Z is bes moeili Maagden stoeieJ met levensvragej Hans Hagen wint Gouden Griffel 2004 'Vincent Furnier zelf is relaxed, optimistisch en grappig' v dinsdag 8 JUNI 2004 Foto: Evert Elzinga Kunst met een grote V Amsterdam - Het veilinghuis Christie's staat morgen even in het teken van de voetbalgekte rond het naderende EK in Por tugal. Ter veiling komt een beeldje dat Kees Verkade in 1978 maakte van Johan Cruyff, de beste voetballer van Neder land ooit. De kleine bronzen sculptuur wordt ingezet op 3000 euro. Jonge zangeressen op Stadhuisplein leiden - Taylor Mae, Martine Beermann en Tessa van Tol zingen op 3 oktober op het Stadhuisplein. De drie jonge zangeressen verdienden dat op treden door de finale van L'ei- dols Kids van afgelopen zondag in hun leeftijdscategorie te win nen. Mae (8-9 jaar), Beermann van 10-11 jaar) en Van Tol (12- 14) sleepten met hun winst bo vendien nog een uitje of evene ment voor hun schoolklas in de wacht, variërend van een bio scoopbezoek tot een verzorgd discofeest. In totaal deden 14 kinderen mee aan de eindstrijd in D'Oude Harmonie aan de Breestraat. Rijnsburg Klassiek bij paardenmarkt leiden - Ook nu weer maakt Rijnsburg Klassiek deel uit van de paardenmarkt in het dorp. Morgen verzorgt pianist Simon van 't Hoff het hoofdprogram ma van het concert in de hal van het gemeentehuis. De dwarsfluitistes Marinda Kusters en Denise van Leeuwen, bege leid door Tjin Nio Tjia op vleu gel, openen om 19.30 uur het concert dat gratis te bezoeken is. Rashad wint Tony Award new York - De Amerikaanse ac trice Phylicia Rashad, die naam maakte als tegenspeelster van Bill Cosby in de Cosby Show, heeft als eerste zwarte actrice de Tony Award voor beste actri ce gewonnen. Ze ontving de prestigieuze theaterprijs voor haar rol als matriarch van een zwarte familie in het toneelstuk A Raisin in the Sun. Jefferson Mays won de Tony voor beste acteur voor zijn rol in I Am My Own Wife, dat tevens de prijs voor het beste toneelstuk in de wacht sleepte. Avenue Q werd uitgeroepen tot beste musical. amsterdam/anp - Hans Hagen krijgt de Gouden Griffel 2004 voor zijn kinderboek 'De dans van de drummer'. Volgens de stichting Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek (CPNB) is dit het mooiste Ne derlandse kinderboek. Hagen krijgt ook een Zilveren Griffel voor zijn boek 'Zwaantje en Lolly Londen'. De schrijver van kinderboeken ontving in voorgaande jaren al drie Zilve ren Griffels. De prijs voor de mooiste illu straties, het Gouden Penseel, gaat dit jaar naar Jan Jutte voor zijn werk in het boek 'Een muts voor de maan'. De tekenaar ontving al eerder twee Gouden Penselen van de stichting CP NB. De prijzen worden vlak voor de vijftigste kinderboeken week op zondag 26 september uitgereikt. Niet alleen Hagen en Jutte vie len in de prijzen. Het CPNB reikt nog zes andere Zilveren Griffels uit. Die prijzen gaan naar Imme Dros (Het mooiste boek van de wereld), Bart Moeyaert (De schepping), Ed ward van de Vendel (Supergup- pie), Cornelia Funke (De die venbende van Scipio), Bas van Lier (Het zeeboek) en Bibi Du- mon Tak (Camera loopt... actie! Ook twee tekenaars mogen in september een prijs ophalen. De Zilveren Penselen zijn dit jaar voor Wolf Erlbruch (De schepping) en Isabella Vanden- abeele (Rood Rood Roodkapje). Hans Hagen viert zijn griffel met een zoen en een glas champagne. Foto: ANP dublin/gpd - Alice Cooper-fans die komende zaterdag van plan zijn af te reizen naar het Arrow Rock Festival in Lichtenvoorde, kunnen gerust zijn. De koning van de shock-, glam-, horror- en al die andere vormen van thea trale rock zal die dag zeker z'n absolute klassieker Halo Of Flies spelen. In de lange uitvoering. „We hebben het de afgelopen tournees niet gespeeld, maar ei genlijk is het gewoon een te gek nummer en een publieksfavoriet. Bovendien speelt mijn band Halo Of Flies te gek. Dus we doen het weer", meldt Alice Cooper. Het is nu Vincent Fumier die hier spreekt. Een sympathiek, gepassioneerd en ook relative rend overkomende man, al thans in het kleine half uurtje dat hij tot onze beschikking staat. Een paar uur na het inter view begint de show in Dublin. En dan verandert Vincent Fumier in Alice Cooper. Hij heeft er zin in. „Het is alweer een tijdje geleden dat ik Alice was. Vanavond is eindelijk onze eerste show van de nieuwe we- reldtoer. Een uur of twee van te voren ga ik altijd naar de zaal, ik rommel wat met m'n spullen, kleding en make-up. Een half uur voor de show wordt ik echt Alice. Ik kijk er naar uit." Furnier is erg relaxed, optimis tisch, grappig. Een huiselijke man die gelukkig is met z'n ge zin, zo zegt hij zelf. Alice Coo per is nogal anders. .Alice is onuitstaanbaar, arrogant, cy nisch, dominant, het publiek is z'n slaaf. Alice denkt dat hij de totale controle over het publiek heeft. Hij is niet leuk of grappig. Althans niet zoals Vincent is. Toch moet ik vaak erg om Alice lachen", grinnikt de persoon in kwestie. Iedereen zou een soort uitlaat klep als Alice Cooper moeten hebben. Dan zou het gros van de psychiaters zonder werk zit ten, denkt de 56-jarige in Los Angeles woonachtige zanger. „Optreden is voor mij een soort therapie. Ik raak al m'n frustra ties en problemen kwijt. Ik denk ook dat iedereen een Alice Cooper alias Vincent Furnier mag in zijn vrije tijd graag golfen. Dat was jarenlang zijn best bewaarde geheim. Foto: GPD soort Alice in zich heeft, die er af en toe uit moet. Maar veel mensen weten niet hoe ze dat moeten doen. Bij veel muzikan ten zie je trouwens dat ze op het podium ineens heel andere mensen worden. Toevallig speel ik Alice, maar een Mick Jagger die optreedt is ook een totaal ander persoon dan de Mick Jagger die niet op het po dium staat. Artiesten die op het podium heel overdreven en hoogdravend doen, zijn in het dagelijkse leven vaak heel rusti ge mensen. Mijn vermomming heet Alice Cooper." En dat karakter bestaat inmid dels ruim 35 jaar. Maar hoewel hij langzaam de pensioenge rechtigde leeftijd nadert, kent Alice Cooper nog geen fysieke beperkingen. „Het is heel opvallend, maar ik Pepijn Hijdra en Jeroen Bos brengen nieuw leven in oud Leids café door Herman Joustra leiden - De in Leiden wereldbe roemde eigenaar Dick Wansink mag zijn zaak dan hebben ver kocht, jazzcafé The Duke aan de Oude Singel heeft zijn vertrouw de gezicht behouden. Aan de buitenkant nog steeds dezelfde frisgroene luiken in een witte ge vel, binnen nog steeds die don kerbruine kleuren en vergeelde foto's van muzikanten die er ooit optraden. En weer zullen optre den, want de filosofie achter het café is en blijft dezelfde: The Du ke moet een jazzcafé zijn met, als het even kan, elke avond live muziek. Tuurlijk, een beetje is er wel veranderd, maar dat is niet om meteen een eigen, persoonlijk stempeltje op de zaak te druk ken, zeggen de nieuwe eige naars Pepijn Hijdra en Jeroen Bos. Dat is bijvoorbeeld ge beurd omdat de tand des tijd wat al te nadrukkelijk aan het interieur had geknaagd. Dus is onder meer de bar geschuurd en opnieuw gelakt en is er flink schoongemaakt. „Je kunt het natuurlijk allemaal wel bij het oude laten, maar op een gege ven moment houdt het op", zegt Hijdra. „Dan ziet iets er echt niet meer uit. Bovendien, aan het karakter van de bar is zo toch niets veranderd?" Dat is ook juist één van de voornaamste redenen die hem deed besluiten de tent van Wansink over te nemen. „Ik ben zelf muzikant - ik speel piano en Hammond - en ik kom hier al een jaar of zeven, een paar avonden in de week, omdat het een gezellige tent is en omdat er zo vaak op hoog niveau gemusiceerd wordt." Vanwege zijn frequente bezoek kende Dick Wansink Hijdra goed en vice versa. Toen de van nature energieke kroegbaas een tijd terug vanwege zijn slechte gezondheid wat gas terug wilde nemen, was de vervolgstap voor beiden na enkele gesprek jes duidelijk: muzikant en mu ziekliefhebber Hijdra moest The Duke maar overnemen. Opdat het jazzcafé zou blijven bestaan. Om een lang verhaal kort te maken: Hijdra benaderde Bos, collega-muzikant (drummer) en voormalig horeca-ondeme- Kuipers mer in Delft, die zich al snel be reid verklaarde samen met hem The Duke te runnen. „Omdat mijn liefde voor muziek en voor horeca op deze manier mooi samenkomen." Na alweer twee maanden in be drijf te zijn geweest, vieren ze het nieuwe leven van The Duke ondervind geen enkele hinder van het feit dat ik ouder word. Ik ben in topconditie. We doen deze toer zeventig shows en ik heb er alleen maar ontzettend veel zin in. De jongens in mijn band zijn allemaal de rond de dertig en zij zijn halverwege de show al behoorlijk uitgeput. Maar ik ga gewoon door, ik pep ze zelfs op. Ik blaak van de energie, hoewel we iedere avond anderhalf uur spelen, 28 songs maar liefst. Dat is niet mis. Nee, ik gebruik geen alco hol en drugs meer. Dat heb ik vroeger genoeg gedaan en heb mijn lesje daaruit geleerd. Dat ik clean ben heeft ongetwijfeld een grote invloed op m'n licha melijke conditie." Onder die 28 nummers uiter aard oude krakers als School's Out, Elected en No More Mr. Nice Guy. „Ik haat het om die nummers te repeteren, daar voor heb ik ze te veel gespeeld. Het repeteren laat ik aan de band over, ik doe daar niet meer aan mee. Maar ik speel de songs graag live voor het pu bliek" Naast oudjes zal Alice Cooper ook een aantal nummers van zijn nieuwe, 28ste album 'The Eyes of Alice Cooper' spelen, zoals Detroit City, een ode aan de rockscene in zijn geboorte plaats. The Eyes... klinkt overi gens ongemeen rauw, heavy en geïnspireerd. Cooper: „Mijn vo rige platen klonken meer bom bastisch. Goed geproduceerd, helemaal perfect opgenomen. Maar nu wilde ik graag een soort live-plaat maken. Er staan foutjes op de plaat, tempo's zweven soms. Maar dat heb ik nu eens gewoon laten staan. Net zoals we dat vroeger ook deden." Uiteraard staat de nieuwe Alice Cooper-show ook weer bol van de effecten en stunts. Alice èn band zijn vier dagen in Dublin aan het repeteren geweest en dan met name op het theater aspect. Al te veel wil Cooper daar niet over kwijt trouwens. „Nee, dat moet toch een verras sing blijven. Maar het wordt wel weer een spektakel." Alice Cooper speelt op 12 juni op het Arrow Rock Festival in Lichtenvoorde recensie jeugdthe paulien koopmai Voorstelling: "Yo Choco loco!'. Boem. Regie: Marike van I Elselien Dijkstra. Spel: Louti I Tim van Dijk, Marijn Oudsh Gezien: 6/6 Theater Ins Blau Wie voelt zich nooit klc genover de wereld, het i of de kosmos? Stel dat reld een pluisje is op di een reus. Dat we in het| penhuis leven van een naar. Of dat er iemand soort god - die aan de trekt van ons bestaan. Choco loco!' is het een gehuld in een chocolat gewaad die vanuit een hut haar wereld regeei haar bliepende afstam ning zet Coco het veija; partijtje van de jarige haar hand. De Leidse kindertheat< Pats Boem, met kinderejst basisschoolleeftijd, koi jaar met een eigen the; ductie. De elf kinderen ken zelf het verhaal. RejjE Marike van IJssel licht toe: „Dit jaar geen sp; of mysterieuze voorstel maar een grappige.' In Yo Choco loco!' komj verschillende kinderen Abels verjaardags- anni peerpartijtje in het bos ren. Ze hebben weinig kaar gemeen. Laurentii tutje. Rune is een alto. Daantje en Rik zijn echt ziekfreaks. Dat botst, rond het kampvuur ni< gezellig wil worden. Ooi (de chocoladedame) da haar manipulaties een \i lende duit in het zakje. De voorstelling heeft ei mooie hoogtepunten. haal van Laurentien, in het water duikt en in| daante van twee jongei venkomt, is leuk gevoni drie meisjes die experi ren met babyroze, paant zwarte lippenstift, en bi'-' kleur worden gegrepen een rare betovering en muzikale intermezzo's der andere de 'Ketchui ten de voorstelling lel gen. i Toch blijkt het een lastig ve om de voorstelling gitp maken. Dat is niet zo ram wie lollig wil zijn moet t) ti van het zelfvertrouwen fct toneelspel het liefst tot bi nesses beheersen. Voorkti meeste spelertjes zal hefcr eng zijn om voor een vcfer te staan. Jammer is ookfcr verhaal zelf je niet echt ^j] puntje van je stoel laat a Daarvoor bestaat het ui losse flarden. Misschien een geheimzinnige of sj de voorstelling uiteinde 4 ietsje leuker. vanavond met een feestelijke opening. Wansink liet recent nog weten zeer content te zijn met de nieuwe eigenaars en stapt nu het weer beter met hem gaat geregeld zijn oude kroeg binnen. Net als de andere stamgasten en muziekliefheb bers. „De mensen komen toch voor een bepaalde sfeer", bena drukt Bos nog maar eens. „Die is er nog steeds." Ondanks de, met name kleine, cosmetische veranderingen. Hij noemt er nog een paar. „De muzikanten hebben nu betere faciliteiten, betere apparatuur tot hun beschikking. Zo is er de mogelijkheid om, als bands dat willen, het optreden op te ne men. Wie wil kan hierachter in de zaak gebruik maken van een ruimte om bijvoorbeeld een feestje te geven. Gratis, maar voor de drank moet natuurlijk wel worden betaald." En dan nog iets: we hebben nu ook een keukentje. Daar kun nen we nu broodjes klaarma ken. Tsja, er ligt een prachtige terrasboot voor de deur. Mooi genoeg, vinden wij, om 's mid dags al open te gaan, om twaalf uur. Met koffie alleen kom je er dan natuurlijk niet." Al met al een flinke uitbreiding van de openingstijden, aange zien The Duke in het verleden pas om zeven uur 's avonds openging. Maakt niet uit, zegt het duo. „Daarom doen we het nu ook met z'n tweeën. Boven dien, wij kunnen nu zelf zeven lange dagen per week genieten van muziek. Veel mooier kun nen we het niet hebben." theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: I.N.R.I. van en door de Bloeiende Maagden. Tekst: Ingrid Wender en Minou Bosua. Gezien:5/6, schouwburg Leiden Aldaar weer te zien: 19/10 Ze zorgen steeds opnieuw voor een verrassing: Ingrid Wender en Minou Bosua oftewel De Bloeiende Maagden. In 'I.N.R.I' staan ze niet met hun tweeën op het podium, maar werken ze samen met een grote groep stu denten van een theateroplei ding. Het resultaat is een leven dig spektakel waarin met tal van levensvragen wordt ge stoeid. Het is een energieke voorstelling die je geen mo ment rust gunt. Eén ding willen de Bloeiende Maagden name lijk absoluut niet: vrijblijvend amusement maken. Het moet ergens over gaan en bij voor keur zelfs enige verwarring stichten. Verwarrend is deze productie zeker geworden. Van begin tot eind ademt het verhaal de res pectabele bevlogenheid van de makers. Het oudtestamentische scheppingsverhaal wordt met het Evangelieverhaal van Jezus verbonden. Niet via een recht streekse lijn maar via filosofi sche beschouwingen omtrent het niet-kunnen-kennen van de werkelijkheid, theologische kwesties, als de al dan niet vrije wil van de mens in rel; almacht van God, en dt nicaanse omwenteling wereldbeeld. En alsof dat al niet mill jj doende zou zijn, spelen 'J nog eens het beroemde tussen fictie en werkelij De spelers geven op eer ven moment comment; de artistieke invulling v< geen zijzelf op dat mom het podium brengen. In lijk wordt er derhalve hi overhoop gehaald. Miss wel gewoon te veel, ware' punt dat ze kennelijk wil11 maken, raakt door deze 1 inzichtelijke kluwen om licht. Sterk vereenvoudigd sai fj vat komt het er uiteindt op neer, dat ze zich afvi e wat er in tweeduizend j; christelijke beschaving 1 ze wereld is misgegaan. 0 toe vertellen zij het evar verhaal opnieuw, conip r muziekmakende en dair* apostelen, discussies tu goddelijke Vader en de een parodie op de kruis 1 Een antwoord op het ui punt geven zij niet; dat i6 zelfsprekend ook te veel 1 vraagd. Maar het theatr I daaromheen is zonder 1 a trigerend. De veelzijdig! van de voorstelling stem" ook tot nadenken. Allee 81 over de vraag hoe het b 11 mes toch steeds weer lu de klippen der smakelo behendig te omzeilen, 0 11 gaan ze ver, heel ver. 168

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8