EK 2004 'Wie iets wil bereiken, zoekt medestanders' Weldadige luxe in Pine Cliffs Resort €uro2oo*f De schoenen van Oranje zijl om kleurenblind van te word Villa BVD tovert vissersdorpj om in supportershome Een conflict kan wel degelijk tot betere prestaties leiden Eriksson roe supporters zich te gedra Duitse kran uiten zorgei^ dinsdag 8 juni 2004 Jesper Gronkjaer. Foto: Reuters Gronkjaer nog niet in Portugal kopenhagen - De Deense voet balploeg is zonder Jesper Gronkjaer in Portugal gearri veerd. Hij is in Denemarken achtergebleven in verband met ziekte van een naast familielid. Het is zelfs niet zeker of de spe ler van Chelsea meedoet aan het EK. Volgens de Deense bond voegt de linksbenige in ternational zich eventueel bij zijn collega's „als hij daaraan toe is". Bondscoach Morten 01- sen, eveneens ex-Ajax, bracht begrip op voor de situatie van Gronkjaer. „Ik heb met Jesper gesproken en begrijp perfect dat hij bij zijn naasten wil blij ven, totdat hij klaar is om naar het buitenland te gaan." Elke wedstrijd een speciale bal lissabon - Bij alle wedstrijden op het EK worden bijzondere ballen gebruikt. De organisatie laat de Adidas-ballen (Roteiro's genaamd) voor elk duel be drukken met de naam van het stadion waar wordt gespeeld, de coördinaten van de midden stip, de namen van de twee ploegen en de datum van de wedstrijd. Het sportmerk levert in totaal 2730 ballen voor het toernooi. Per wedstrijd krijgen twintig ballen de bewuste be drukking. Koller trouwt nog even snel praag - Enkele dagen voor de start van het EK is de Tsjechi sche aanvaller Jan Koller nog even in het huwelijk getreden. De spits van Borussia Dort mund gaf zijn jawoord gisteren in slot Dobris, in de buurt van Praag, aan Hedvika Kankova. Het duo heeft al een 1-jarige dochter. door Dick Hofland den haag - Het Nederlands Elftal heeft een abonnement op rellen en incidenten aan de vooravond van belangrijke toernooien. Ru ziënde spelers, conflicten over het spelsysteem en toppers die kwaad afhaken. „Een conflict kan wel degelijk tot betere pres taties leiden." 'Ich hab's gesehen: Der Johan hat gebumst.' Historische woorden, die Oranje in 1974 vermoedelijk de wereldtitel hebben gekost. Hadden Johan Cruijff en een aantal andere Oranjespelers zich rond het zwembad in het spelershotel wel of niet overgegeven aan drank en vrouwen? En waren ze daardoor te moe om op 7 juli nog één keer het superieure voetbal te demonstreren? De waarheid zal wel nooit hele maal aan het licht komen, zeker is wel dat dit de 'moeder aller incidenten' rond Oranje is. Met Cruijff begon weliswaar het succesverhaal van het Neder lands voetbal; sinds die tijd is het ook bijna altijd gedonder rond Oranje kort voor of tijdens een Europees of wereldkampi oenschap. „In dit soort gevallen zie je vaak dat het belang van de groep botst met het individuele be lang van de spelers. Dat geeft vaak spanningen", zegt Leon Wecke, docent aan het Cen trum voor Internationale Con flictanalyse aan de universiteit van Nijmegen. „En naarmate de beslissende fase nadert, wor den tegenstellingen scherper en worden ze in de publiciteit uit gevochten. Want wie iets wil bereiken, zoekt medestanders. Bovendien weten spelers en bondscoach dat de natie iets van ze verwacht en dat vergroot de druk." In een selectie heersen verschil lende opvattingen over de ma nier waarop je het doel: win- PORTUGAL Incidenten door de jaren heen 1974: WK in Duitsland. Cruijff is nadrukkelijk de baas. Doel man Jan van Beveren en spits Willy van der Kuyien (beiden PSV) zijn dat helemaal zat en bedanken voor Oranje. Kort voor de finale publiceert 'Bild' een verhaal over een seksfeest rond het zwembad van het spelershotel. Oranje verliest de finale tegen Duitsland. 1990: WK Italië. Bondscoach Leo Beenhakker heeft geen greep op zijn vedetten Marco van Basten, Ruud Gulliten Frank Rijkaard, die Cruijff als bondscoach hadden gewild. Uitgeschakeld in de achtste fi nale door Duitsland. 1994: WK in VS. Ruud Gullit haakt af voordat de selectie af reist wegens meningsverschil len met bondscoach Advocaat over het spelsysteem. Uitge schakeld in de kwartfinale door Brazilië. 1996: EK in Engeland. Een fo to van de selectie toont blanke en donkere spelers apart aan een tafel tijdens de lunch. Uit geschakeld in de kwartfinale door Frankrijk, na strafschop pen. 2002: WK in Zuid-Korea. Oranje mist de eindstrijd door een nederlaag tegen Ierland. Bondscoach Louis van Gaal verwijt de spelers dat ze niet meer gemotiveerd zijn. Tij dens een oefenwedstrijd in Denemarken ontstaat een rel over een fotomodel op de ho telkamers van de selectie. 2004: EK in Portugal. Clarence Seedorf laat weten dat hij niet 'op rechts' wil spelen. Het elf tal speelt dramatisch slechte oefenwedstrijden tegen België en Ierland, er is onenigheid over het systeem, de meeste spelers functioneren niet, zijn uit vorm en ogen vermoeid. nen, kunt bereiken. Dat kan gaan over het systeem dat de ploeg speelt, over de manier waarop je naar wedstrijden toe leeft of over de positie die ie mand in het elftal inneemt. Cruijff heeft ooit gezegd dat hij een pittige ruzie op zijn tijd be wust uitlokte. Volgens hem is dat de beste manier om alle spelers scherp te krijgen op het moment dat het moet gebeu ren. „Cruijff kon dat doen, om dat zijn positie onaantastbaar was en hij het conflict dus niet kon verliezen", verklaart Wec ke. Dat het niet altijd lukt, onder vond Ruud Gullit tot twee keer toe. Gullit was eind jaren tachtig, begin jaren negentig een van de onbetwiste topspelers van Oranje. Tijdens het WK van 1990 in Italië had hij rich sterk gemaakt voor Cruijff als bonds coach tijdens de eindronde. De KNVB stelde echter Leo Been hakker aan. Onder leiding van Gullit maakten de topspelers, onder wie Marco van Basten, het leven van Beenhakker zo zuur, dat die de opstelling maakte die de sterspelers wens ten. Zonder succes, want Ne derland verliet geruisloos het toernooi na een nederlaag te gen Duitsland. Beenhakker heeft later nog gezegd dat er maar een fractie naar buiten is gekomen van wat er toen is ge beurd. Kort voor het WK van 1994 in de Verenigde Staten had Gullit geen vertrouwen in het spelsys teem dat bondscoach Dick Ad vocaat voorstond. Gullit was er van overtuigd dat hij diverse andere spelers mee zou krijgen in rijn verzet en stapte op toen Advocaat niet wilde buigen. Maar niemand volgde hem. Oranje had deze keer meer suc ces en bereikte de kwartfinale. Of dat mede te danken is aan Gullit, weet Wecke niet. Wel stelt hij dat een conflict heel zinnig kan zijn. „Dan blijkt in eens dat niet alles klopt. Dat kan dan worden opgelost. Ver volgens is iedereen tevreden en heeft het conflict wel degelijk een functie gehad. Bovendien is het slecht als dat soort zaken blijft doorzeuren, want dat wreekt zich altijd in de resulta ten." De zuiverende werking van een conflict kan ook op termijn op- U Voorafgaand aan het WK van 1994 verlaat Ruud Gullit het trainingskamp, omdat hij het niet eens is met de speelwijze die bondscoach Dick Advocaat voorstaat. Journalist Frits Barend heeft het laatste interview met hem. Foto: GPD/Leo Vogelzang treden. Bij het EK van 1996 in Engeland ging het niet goed met het elftal en dat zou te wij ten rijn geweest aan een schei ding tussen blanke en donkere spelers, 'de kabel' genoemd. Edgar Davids zei dat bonds coach Guus Hiddink rijn hoofd te veel 'in de kont van sommige spelers stopte' en moest direct naar huis. Voor het WK twee jaar later in Frankrijk was hij al weer in genade aangenomen, maakte niemand zich meer druk om de 'kabel' en speelde Oranje met dezelfde coach en vrijwel dezelfde spelers rijn beste toernooi in tijden. ïA d< londen/anp/afp - Bond ]jjs Sven-Goran Eriksson h Engelse fans opgeroepi te gedragen. De Zweed schuwde dat de support eigen team grote schai brengen als de situatie hand loopt. De Uefa heeft Engeland het gedrag van de aanh; laatste waarschuwing g *jjj „Het mag dit keer niet [ffe hand lopen voor de spe^n toegewijde aanhang en hele natie", aldus de „De supporters hebbi verantwoordelijkheid 0 La schouders. Als er iets er kunnen we worden uitg Dat zal ons spel en het 1 soluut beschadigen." „Ieder land gaat naar lii met rijn eigen uitdagir de druk die daarbij komt maar door de waarsc van de Uefa is de situat -I ons uniek. We hebben [ei kaart gekregen en kunn jk geen problemen veroorli aai De politie verwacht dpic 50.000 fans naar Portuga nci en dat tijdens het toerni jdt eens zo'n 200.000 Engel Sei risten in het land ver s Volgens Eriksson doet 3 gelse bond alles om prol te voorkomen, maar 1 heeft daarbij ook de hi de fans nodig. „Fans koj <a kaarten direct via inten FA heeft daar geen c over. Ik hoop daarom da een zich gedraagt." e ie Dek berlijn/anp/dpa - De sa kranten hebben gisten n*j grote zorgen geuit na he den van het nationale e 'F gen Hongarije. Het tea ye: coach Rudi Voller verity laatste oefenduel voor met 2-0 van Hongarije, garije heeft goulash van maakt", kopt boulevi - Bild. „Dit was een ram11 test voor Portugal. De v ging is instabiel, het n veld ongeorganiseerd n aanval kan geen indnf311 ken." Het blad Kicker van uit dat na de poulec terugvlucht al kan wort I® boekt. „We hebben een te nodig, anders zijn we hilt weer thuis." v; Br cli door Jaap van Essen OLHOs d'agua - Het Sheraton Pine Cliffs Resort was gisteren nog voor iedereen toegankelijk. Vanaf vandaag is dat anders. Oranje arriveert vanmiddag en dus worden de veiligheids maatregelen opgevoerd. „Maar het wordt geen bunker", stelt directeur Guido de Wilde gede cideerd. „De sfeer zal onge dwongen blijven." Dat Oranje eraan komt, was goed te merken in het vijfster ren vakantieverblijf. De KNVB- vlag wapperde al bij de hoofd ingang, her en der waren de medewerkers van de voetbal bond druk bezig. Bijvoorbeeld in het materiaalhok Nou ja, hok. Er is een complete balzaal (dertig bij vijftien meter) in het hotel ingericht met ma gazijnstellingen. Materiaalman Rob Koeken en Arend de Kruijf hadden hun handen vol met het uitladen en sorteren van een complete trucklading shirts, trainingspakken, schoe nen, broeken, sokken, hesjes, tassen enzovoorts. Er rijn ge noeg kledingstukken mee om het complete ledenbestand van pakweg de Faeroërse voetbal bond in het nieuw te steken. Ook elders in het hotel gonsde het van de bedrijvigheid. Oran je-kok Johan Klein Gebbink was er bijvoorbeeld ook al. In totaal zijn er vanaf vandaag 25 KNVB- mensen actief als begeleiding voor de 23-koppige selectie. Daarbij komt nog een twaalftal beveiligingsmensen van de bond, de lokale overheid en de Uefa. Aangezien er in het Pine Cliffs Resort al permanent 24 man security rondloopt van ho tel zelf, kan gesproken worden van een zware bewaking. „Het zal in ieder geval een stuk lastiger worden om hier zomaar even binnen te komen", denkt Guido de Wilde, de Vlaamse di recteur. „Maar helemaal afslui ten doen we het ook niet. Dick Advocaat wilde hier juist zo graag ritten vanwege de open en ontspannen sfeer. Boven dien, de komende weken rit niet alleen het nationale elftal van Nederland hier, we hebben ook nog permanent zo'n 600 tot olhos d'agua/gpd - De schoe nen van Oranje, ze worden steeds buitenissiger. Zo langza merhand is niets meer te gek. Oranje speelt inmiddels op een kakofonie van kleuren. Het doet pijn aan de ogen. Met het oog op het EK hebben de diverse producenten van voetbalschoenen weer uitge pakt. Aan het einde van de zo mer liggen de nieuwe kicksen in de sportwinkels. De spelers rijn deze maand in Portugal de levende reclamezuilen die de nieuwe producten moeten pro moten. De afgelopen weken rijn de managers van de diverse schoenenboeren langs geweest bij de spelers die zij onder con tract hebben. Vrijwel iedereen is uitgerust met dozen nieuwe schoenen. De leden van de 23-koppige Oranje-selectie hebben alle maal een contract met een sportmerk. Sommigen (Makaay, Davids, Van Nistel- rooij) vangen daar vele tonnen per jaar voor en treden ook op in allerlei spotjes. Andere spe lers hebben niet veel meer dan een schoenencontractje dat en kele duizenden euro's en gratis schoeisel oplevert. Nike is in elk geval de winnaar bij Oranje, want het Ameri kaanse merk heeft in totaal ne gen Oranje-klanten onder con tract. Adidas heeft er zeven en Puma vier. Lotto heeft alleen Seedorf onder contract, terwijl id se d' Ut het aloude Hollandse Quick Paul Bosvelt enke geleden heeft gestrikt. BQuivert was ooit van 1 Adidas, maar loopt nu op schoenen van het merk Mizuno. De spelers hebben vrijw der uitzondering waar je kleurenblind van De leden van de teel staf, die vooral bestaat u gers, blijken heel wat t neler. Zij lopen op scl:r van Nike, de sponsor Nederlands elftal. De mannen van Oranje heb lemaal gekozen voor schoenen met wit opstil ei als voetbalschoenen er jaar of tien geleden uitza DE STAAT VAN ORANJE Het luxueuze Pine Cliffs Resort in Olhos d'agua, waar het Nederlands elftal vandaag zijn intrek in neemt. Foto: ANP/Marcel Antonisse 700 andere gasten. Die willen gewoon vakantie vieren." De 'normale' gasten zullen ook weinig trek hebben in al te veel gedoe bij de poort. Pine Cliffs is namelijk populair vanwege de rust in weldadige luxe. Reden waarom de 215 hotelkamers van gemiddeld zo'n 400 euro per nacht grotendeels volge boekt zijn. De bezettingsgraad had nog ietsje hoger kunnen rijn, wan neer het hotelmanagment niet tijdig had ingegrepen toen een aantal Duitse sportverslagge vers poogde kamers te boeken in het 'hotel van Oranje'. Een tweede zwembadaffaire (zoals in 1974) dreigde even. „We hebben die mensen duidelijk gemaakt dat ze hier nu niet welkom rijn", aldus De Wilde, die overigens ook niet honderd procent durft uit te sluiten dat er straks toch ongenode (pers) gasten logeren. De kans dat ze ongemerkt bij Oranje op de lip komen te zit ten is overigens klein. Pine Cliffs Resort is namelijk heel erg groot. Er staat niet alleen een hotel, maar ook zijn er huisjes en appartementen. In totaal meet het omheinde terrein ruim 70 hectare, inclusief een 9 holes golfbaan. Guido de Wilde (45) is een pro fessional in het hotelwezen, ook rayonmanager voor heel Portu gal. De man uit Zele in Oost- Vlaanderen is in ieder geval on der de indruk van hoe de KNVB de zaken aanpakt. Niet alleen vanwege de hoeveelheid werk die gisteren verzet werd. „Het is een enorm professionele bond. De eerste contacten met ons dateren al van anderhalf jaar geleden. Die mensen denken aan alles. Nadat Oranje een op tie op ons hotel had genomen hebben de Duitsers, de Denen en de Grieken nog geïnfor meerd. Ze waren allemaal ge woon te laat." In totaal huurt de KNVB 55 ka mers in Pine Cliffs, die rijn vast gelegd tot 5 juli, de dag na de fi nale. „Ik hoop maar dat Oranje ver komt", aldus De Wilde, die ruiterlijk toegeeft dat daarbij ei genbelang een grote rol speelt. Niet alleen vanwege de directe inkomsten. „Dat nu een team als Oranje hier verblijft is voor onze naam natuurlijk heel goed. Het is een referentie met status. Nederland is toch een topteam, vol spelers die voet ballen bij de echt grote clubs. Als het om uitstraling voor een hotel gaat, hoort Oranje toch tot de absolute top." En dus maken Guido de Wilde en rijn 415 medewerkers het Oranje zoveel mogelijk naar de zin. Als onderdeel daarvan heeft de greenkeeper (hoofd hovenier) van Pine Cliffs samen met enkele van zijn 35 mede werkers de afgelopen weken het gras van Estadio Municipal in Albufeira onder handen geno men. Het veld van de derde di visieclub waar Oranje de ko mende weken gaat trainen, werd vertroeteld, zodat ook daarover niets te klagen valt. Nee, aan Guide de Wilde en zijn mensen zal het in ieder geval niet liggen. De eigenaar van het restaurantje in Olhos d'Agua, waar de vis bij wijze van spreken zo uit zee op het bord kan worden geschept, kijkt de hele middag met verwonderde blik naar de ver bouwing op 'zijn'dorpsplein. Olhos d'Agua, 'Ogen van water'. Een kilometer of acht buiten het va- kantiegebied van het met duizenden Duitsers en Engelsen bevolkte Albufeira. Een schattig dorpje, ooit door de Portugezen zo genoemd omdat bij laag tij op het strand twee onderaardse zoetwater bronnen uit de bergen door het zilveren zand op borrelden. Dat piepkleine plaatsje is de feitelijke thuishaven van het Nederlands elftal. Hoog bovenop de rot sen van het gehucht staat het hotel Pine Cliffs en midden in de dorpskern hebben de bewoners nog geen idee wat hen te wachten staat. Over de hele breedte van de drukste straat, waar nog geen Oranjesupporter is te zien en geen vlag getje, niet eens een sticker van het EK hangt, wap pert een kolossaal oranje spandoek waarop "Villa BVD'staat. Langs het hek bij het minuscule strand staan batterijen camera's, lampen, een drumstel, een piano en een grote tafel voor Frits en Henk. Grote plasmaschermen tonen Neder landse beelden van RTL4, maar niemand onder de vissersmensen begrijpt waarvoor dat eigenlijk nodig is. In Nederland weet men beter. Sinds gis- bi nl teravond is de dagelijkse talkshow van deR 1 n kijkcijfer kanonnen begonnen. „Het ziet er leuk uit, zoveel mensen komen niet,zegt de eigenaar van het visrestaurai een paar uur. „Het ligt hier ook een beetjei gen, buiten de drukte van de toeristenstad. Eens kijken of hij het over een week nog zo vindt. In het doodlopende dorpsstraatje kaHi mens zijn kont nog niet keren. Er kunnen n va geen tien auto's staan. Vanaf vandaag strijl vr< Ruud van Nistelrooij, Jaap Stam en de and je: Oranjesterren hun kamp op in het dorp. H nj volksstammen zullen door de aanwezighei L de voetballers worden aangetrokken. Maar P het dure verblijf van het Nederlands elftal5e neembare veste is, zal de hele menigte elke n bovenop Villa BVD duiken. 5 C Mannen met pruiken, klompen en oranje 0 rei zullen bezit nemen van het laatste stukje 01 uv dorven Algarve. En Olhos zal heel gauw alsté klinken. Bij het stadion in Faro werden de\ g) bomen gisteren nog kunstmatig geplant en L het parkeerterrein nog worden geasfalteerd ar in het zuiden van Portugal gaat het EK-fi c b ginnen. Frits en Henk, met hun dagelijkse I #s van de dagzijn er als eersten bij. 01 la< Marcel van der Kraan

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6