REGIO Robert J. Blom, turbo-publicist 'Europa is ingewikkeld, maar niet ondemocratisch' Tegenbeeld NAVRAAG i is het Wilhelmus? Die vraag wordt momenteel gesteld ach- :hermen in politiek Den Haag. Aanleiding: de Nederlandse rs willen bij de ontvangst van collega's uit het buitenland het t a t*11 1 volkslied kunnen laten spe- gt Wilhelmus len- Een protocol bepaalt jy echter dat het Wilhelmus /an niemand alleen mag klinken als de buitenlandse gast wordt cht door de koningin, of een ander lid van het Koninklijk it volkslied, dat is van mij, lijkt koningin Beatrix hiermee te DIRK VISSER, hoogleraar intellectueel eigendom van de Uni- Leiden, verbaast zich over de discussie. koningin nu eigenlijk eigendomsrechten op het volkslied men? at is absoluut niet mogelijk. Zeventig jaar na de dood van ijver vervalt het auteursrecht. Het Wilhelmus is ten tijde Tachtigjarige Oorlog geschreven, meer dan vierhonderd eden. Dat lied is dus al lang vrij van auteursrechten; het is mand. En ook al emand die de rechten had: zeker de Ko- ïiet zijn, maar ammeling van ponist van het et lied is na- wel voor de geschreven. irechtelijk lat niets uit. Het de componist, degene vóór lied wordt gezongen. Zo schijnt er nog steeds auteursrecht ipy Birthday' te zitten. Iedere keer wanneer dat lied klinkt, officieel geld betalen aan Buma/Stemra. Maar dat geldt jt voor het volkslied. Daarnaast: het Wilhelmus is geen 'God queen'Die tekst verwijst heel direct naar de vorstin. Het ius gaat natuurlijk wel over de Oranjes, maar niet over ko- leatrix zelf." i iet raar dat het volkslied wel bij een voetbalwedstrijd ge- \wordt, maar niet wanneer een minister een buitenlandse \tvangt? vind ik wel. Daarom heb ik me ook zo ontzettend verbaasd e hele discussie. Nu moet ik er wel bijzeggen: ik ben gespe rd in intellectueel eigendom, maar niet in staatsrecht. De in kan weliswaar niet zeggen: het Wilhelmus is van mij, lijkbaar heeft ze staatsrechtelijk wel mogelijkheden om mi- te verbieden het te laten spelen. Hoe dan ook, het blijft een lardige discussie." dinsdag 8 juni 2004 ody van der Pols foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN 1954, Dinsdag 8 Juni NAAR - Op 2e Pinksterdag om ca. 5 uur in de namiddag heb- zenden bezoekers van het Dierenpark Wassenaar de sensatie leven meegemaakt, toen zij getuige konden zijn van een jeratie welke de grote Abessijnse leeuwin Simba moest onder- et was uiteraard bekend dat deze Afrikaanse woestijn-koningin verwachting verkeerde, doch gedurende de laatste dagen was teruitgang in de normale gang van zaken te bespeuren, waar- ,n zich in het Dierenpark bezorgd maakte, ehouden adem staarde men naar het angstaanjagende schouw- het doordringende gebrul van het strijdende roofdier deed tot b omtrek alle andere dieren zwijgen. Menigeen vreesde het erg- de dappere oppassers in het grote leeuwenverblijf en durfde ger te kijken, terwijl enkele vrouwen zelfs flauw vielen en in de jostvan het Dierenpark behandeld moesten worden. Rustig lierenarts dr.J. Gazenbeek het roofdieren verblijf binnen en lar de noodzakelijke operatie, welke verricht moest worden in met het ter wereld brengen van de welpen, tot een goed einde it. Hier werd door enige mannen een staaltje getoond, dat ;uit uit hun grote liefde voor het welzijn der dieren. alphen aan den rijn - Robert J. (Jan) Blom heeft dit jaar een week in de gevangenis geze ten. Niet dat de Alphense au teur, onderzoeker en WD-poli- ticus iets op zijn kerfstok heeft. Hij wilde een weekje brommen voor een boek over het leven in de gevangenis. Het manuscript is vorige week bij de uitgever afgeleverd. In oktober ver schijnt de geschreven docu mentaire. Blom is 'turbo-pubi- licst' en daardoor ook veel schrijver. Jaarlijks brengt hij minstens twee boeken uit. On langs verscheen een 'jubileum exemplaar': boek nummer 75. „Waarschijnlijk ben ik werk- verslaafd", oordeelt hij over zichzelf. De 55-jarige Blom is manager interne en externe communicatie bij Graydon, een grote organisatie op het gebied van financiële dienst verlening. Graydon heeft in middels meer dan dertig boe ken van Blom uitgebracht. Ook andere uitgeverijen heb ben Blom in de portefeuille. Zo bracht Elmar in december 'Het boek van alle dagen' uit. Daarin staan 365 gedachten van Blom die de lezer moeten inspireren. Voor vandaag (dag 159) filosofeert Blom: „Van daag zal ik niet lachen om de ideeën van anderen." Bij dag 204 staat: „Vandaag start ik Faillissementschade is De faillissementschade in Nederland is onnodig hoog, stelt Robert Blom in zijn jongste boek 'Faillissement, oorzaak en gevolg'. „De schade, dit jaar zo'n'3,5 mil jard, wordt vooral veroor zaakt door kleine onderne mingen die hooguit vier jaar bestaan." Volgens Blom wordt er in Nederland te lang 'doorgesukkeld'. „Daardoor bouwen onder nemingen die niet rendabel zijn een groeiende schuld op. Als eerder wordt inge grepen, kan de schade met zeker 40 procent worden beperkt." „Niet iedereen staat er bij stil maar de samenleving draait op voor de faillisse menten. Bedrijven die de dupe zijn van wanbetaling en dergelijke rekenen hoge re prijzen voor hun produc ten om de schade te com penseren. Kortom: de con sument en ook de belas tingbetaler draaien voor dit probleem op, Je bent onge- met het schrijven van het boek dat ik al jaren wilde schrijven." Misschien liggen de 365 overpeinzingen van Blom wel op een nachtkastje van iemand die elke ochtend de dag begint met een ge dachte van de Alphenaar. Mocht zijn suggestie om dat ene boek te schrijven aan slaan, dan is het daarna slechts een kwestie van door zetten, zegt Blom. „Gemiddeld komen jaarlijks drie boeken van me uit. Mijn oeuvre is omvangrijk. Dat heeft vooral te maken met zelfdiscipline. Vergelijk het met studeren. Als je denkt 'vanavond maar even niet, morgen haal ik de tijd wel in' komt al snel de klad erin. Ik dwing mezelf tot schrijven. Behalve in het weekeinde, dan laad ik me op voor een nieuwe volle werkweek en houd ik het graag bij mijn vrouw. Ik heb wel eens ergens gelezen dat Harry Mulisch urenlang door zijn werkkamer kan lopen ijsberen om over één zin na te denken. Diep in mijn hart zou ik dat ook wel eens willen, maar ik heb daar de tijd niet voor. Nu wil ik mezelf natuurlijk niet vergelij ken met Mulisch. Ben je gek, ik ken mijn plaats. Ik wil al leen maar aangeven dat je op verschillende manieren boe ken kunt schrijven." Voor het boek dat in oktober wordt uitgebracht heeft Blom een week vrijwillig in de ge- onnodig hoog merkt 200 euro per jaar kwijt omdat je meebetaalt aan de faillissementscha de." Blom vindt dat slecht functionerende bedrijven eerder aangepakt moeten worden en dat wettelijk moet worden vastgelegd dat de accountant verplicht is te melden als er problemen zijn. Een tweede punt waarin hij in zijn boek extra aandacht schenkt is de bestrijding van faillissementsfraude. „Uit mijn onderzoek blijkt dat curatoren regelmatig ontdekken dat er gefrau deerd wordt bij een nade rend bankroet. 'Neem mijn laptop maar mee', wordt te gen een medewerker ge zegd, 'we gaan toch failliet'. Of een dure auto wordt aan een schuldeiser meegege ven met de mondelinge af spraak dat die crediteur ver der nergens meer over praat. Dat is witte-boorden- criminaliteit. Volgens Blom wordt dit te vaak genegeerd. EUROPESE VERKIEZINGEN 2004 Meer dan de helft van de regels in Nederland is door Europa be dacht. Waarschijnlijk gaat minder dan de helft van de kiezers donderdag naar de stembus. Volgens Euro parlementariër Jan Ma- rinus Wiersma uit Lei den (53), de nummer twee van de PvdA, kun je maar beter wel stem men. Waarom eigenlijk? Op 10 juni valt er wel degelijk wat te kiezen. Onder dit kabinet is de werkloosheid met meer dan 30 procent geste gen, er zijn inmiddels meer dan een half mil joen werklozen. Er moet meer en slimmer geïnvesteerd worden in onderwijs en kennis. Nederland blijft achter bij de Europese doel stelling. We gaan de conservatieve kant op waar te weinig wordt gedaan aan de fors toe nemende werkloos heid, de zorg steeds duurder wordt en de sociale zekerheid wordt afgebroken. Vanuit Eu ropa dreigt hetzelfde te gebeuren. Kunt u een reclameslo gan voor uzelf verzin nen? Ik ga voor de slogan van de PvdA: Neder land Sterk en Sociaal in Europa. Voor welke zaak wilt u zich inzetten? Het is van groot belang dat Europa zich in de toekomst niet nog maals zo verdeeld toont als in de aanloop naar de Irak-oorlog. We moeten niet de wereld aan Bush laten. Het ge zamenlijke buiten lands- en veiligheidsbe leid is één van de be langrijkste zaken waar Europa zich op moet richten. Ten slotte is het ook van belang dat we goede relaties met de nieuwe buren van de EU onderhouden, zoals Oekraïne, en Wit Rusland, maar ook Rus land. Wat voor leuke reacties krijgt u op uw kandi daatstelling? Ik was tevreden met mijn tweede plaats. Dat is een erkenning van het goede werk dat ik de afgelopen jaren heb gedaan en de waarde ring daarvoor. Ik heb vooral leuke reacties gekregen. De leden kennen mij goed en ik woon al jaren in Lei den. Bent u al gewend aan het spreken voor lege zalen? Tijdens de campagne bedoelt u? Meestal is het behoorlijk druk. Maar ook dat zegt niet altijd alles. Ik was in Leiden bij een debat op de universiteit, honder den mensen, bomvol. Maar erg, laat ik zeg gen, consumptief. Mensen luisteren graag, maar er komen niet altijd reacties of vragen. Reageert u eens op de stelling: pas als Europa democratisch bestuurd wordt, kunnen we de verkiezingen serieus ne men. Het bestuur van Euro pa is helemaal niet on democratisch, maar er kan inderdaad nog veel verbeterd worden, vooral als het om trans parantie gaat: nu trek ken de lidstaten, de mi nisters die beslissen, veel dingen naar zich toe. Daarom is de Grondwet ook belang rijk: die zal de verhou dingen duidelijker ma ken. Maar ook nu al heeft het parlement over veel onderwerpen wat te zeggen. Bovendien worden ook de minis ters, die in de Europese Raad beslissingen ne men, democratisch ge kozen. Het Parlement controleert de minis ters, ook in Europa en zo hoort het. Het is dus wel ingewikkeld, en dat moeten we verbeteren, maar niet ondemocra tisch. Wat vindt u zelf van de ze vragen die u nu zijn gesteld? Hoe meer vragen hoe beter. Als iedereen maar gaat stemmen op 10 juni. Robbert Minkhorst Publiciteitsfoto De zon piept door de wolken en het ter ras stroomt vol. Zaterdagmiddag, dus tijd voor een biertje. De vakantie staat voor de deur. Het Europees kampioenschap voet bal gaat beginnen. De stemming zit erin. Zal Nederland kampioen worden, of gaat de be ker weer naar Frankrijk? Het terras onder De Burcht grenst aan een kleine tentoonstelling. Borden met foto's van boze mensen. Demonstraties. Prikkel draad. Gekapte bomen. Bulldozers die hui zen neerhalen. Een grote muur. De Initiatiefgroep Stop de Muur voert actie voor Palestijnse rechten. 'Stop de muur" luidt de kreet. De actie is gericht tegen de bouw van een 650 kilometer lange muur die Palestijnen scheidt van Israel. 'Honderddui zenden Palestijnen worden afgesneden van htm buren, familie, akkers, scholen en zie kenhuizen', schrijft het actiecomité. Honger en grootschalige werkloosheid is het gevolg. Jan-Willem van de stichting Tegenbeeld schildert een gelegenheidsgedicht op een groot wit doek. De drukte om hem heen is groot, maar hij is onverstoorbaar. Langzaam verschijnt een Arabisch gedicht. Een klein briefje dient als voorbeeld. Bij het bankje onder de bomen liggen flyers voor een demonstratie in Amsterdam. Een pijnlijke foto uit de Abu Ghraib gevangenis en de tekst: 'Geen leugens meer, troepen uit Iraki Er worden door de bezettingsmacht op grote schaal misdaden gepleegd in Irak'. Een paar meter verder staat Amnesty Inter national. In de Burchtzaal is een boekver koop voor het goede doel. Bij de ingang ligt foldermateriaal over de actie 'Stop geweld tegen vrouwen'. Een beschadigd oog op de voorkant, een verkrachte vrouw binnenin. Amnesty vraagt aandacht voor verkrachtin gen tijdens oorlogen, vrouwenbesnijdenis sen en mensenhandel. Kijk naar het portret van de jonge Clare Muhinzuya. Ze werd ver kracht. Haar arm werd afgesneden tijdens de genocide in Rwanda. Haar twee kinderen werden voor haar ogen vermoord. De zon schijnt aangenaam. De Leidenaars kopen hun tassen vol. De boze buitenwereld is even op visite. Ema Straatsma |1979, vrijdag 8 juni :ARENDSVEEN - Acteur Lou Geels, beter bekend als Bromsnor '-serie Swiebertje, ontving op zijn ziekbed gisteren uit han- in burgemeester Bolten van Alkemade de versierselen beho- ij zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, orgen is hij na een langdurige ziekte overleden. 69jrchief Leidsch Dagblad I In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na Ing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi] 18 in zwart wit) over te maken op jummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA Vlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van latsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, pveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg _lt-mail: directie.hdcuz@hdc.nl ifdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg I E-mail: redactie.ld@hdc.nl I^NTOOR itraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. 1x071-5356415 fax 071-5 356 325 '«richten fax 023-5 '5° 567 IEVERKOOP m.b.t.: V. [72-68i 3661 ijl goed: 023-5150543 H: 075-681 3677 fctailhandel: 071-5 356 300 bureaus kunnen contact opnemen |68i 3636 pdie ons een machtiging verstrekken irtomatisch afschrijven van het fntsgeld ontvangen €0,50 korting fn8' VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Robert J. Blom: „Waarschijn lijk ben ik werkver- slaafd." Foto: Mark Lamers vangenis gezeten. „Unit 6 in de Scheveningse gevangenis. Mijn enige privilege was dat ik tijdens het luchten andere ge detineerden mocht intervie wen. Ze wisten dat ik een weekje kwam zitten voor een boek. Ik heb er bewust voor gekozen om daarover eerlijk te zijn, geen undercover ge doe. De eerste dag heb ik ge dacht: 'Wat heb ik gedaan, hoe kom ik hieruit'. Ik zat bij de fichtgestraften. Dat moet je overigens breed zien. Op mijn afdeling zaten mensen die voor een relatief klein vergrijp moesten brommen, maar in het verleden heel wat ergere dingen hadden gedaan. Het boek is een geschreven docu mentaire geworden. Com pleet met een beschrijving van de manier hoe de drugs de inrichting binnenkomt en wordt verhandeld. De enige waarheid die ik niet heb opge schreven zijn de namen van de personen die ik heb ge sproken. Zowel het personeel als de gedetineerden heb ik een schuilnaam gegeven. Dat was ook de afspraak die ik met de gevangenisdirecteur heb gemaakt." Blom richt zich vooral op non-fictie. „Ik heb wel eens een roman geschreven, maar die was niet echt spetterend." De boeken die hij op basis van onderzoek voor Graydon schrijft, hebben stuk voor stuk te maken met een facet van het ondernemerschap. „Je kunt de werken zien ais vakliteratuur, maar sommige boeken hebben een breder publiek bereikt. 'Leidraad startende ondernemer' is wat dat betreft een soort best seller geweest. Daarvan zijn er ruim 30.000 over de toonbank gegaan. Ik heb er leuke reacties op gekregen. Va riërend van 'Nu ik uw Rijn. Twee jaar geleden was hij als 'tussendoortje' veertien maanden lang parttime wet houder. Onlangs is wethouder Willems opgestapt omdat hij het niet voor elkaar kreeg de kademota op tijd af te leve ren. De WD moet nu een nieuwe wethouder naar voren schuiven. In de wandelgan gen van de politieke arena wordt gefluisterd dat Blom, die fractievoorzitter is, de opengevallen plek in het col lege gaat opvullen. „We zullen zien", reageert hij op die sug gestie. „Zodra ik het zelfweet, vertel ik meer." boek heb gelezen begin ik toch maar niet aan een eigen zaak' tot 'Bedankt meneer Blom, ik weet nu zeker dat het mij gaat lukken en ik volg de route die u voor de beginnen de ondernemer heeft uitge stippeld'. Beide reacties zijn natuurlijk goed. Een beetje ij- del om te denken, maar mis schien heb ik een paar men sen die een eigen zaak wilden beginnen, maar er door mijn boek van af zagen wel voor een faillisse ment be hoed. Aan het on- deme- mer- schap zit zo onvoor stelbaar veel vast. Als eigen baas moet je een schaap met vijf poten zijn. Elke dag opnieuw sta je voor nieuwe problemen en uitdagingen. Nederland telt hele legers met mensen die het niet hebben gered met hun zaak. In de periode 2000 tot en met 2003 zijn 222.000 faillissementen uitgespro ken." Over faillissement gaat zijn jubileumboek. „Eens per vier jaar doe ik voor Graydon onderzoek naar het fenomeen faillissement. Telkens zoek ik een nieuwe invalshoek." Schrijven is niet de enige pas sie van Blom. Zo is hij een geestdriftig reservepanel lid van het televisiepro gramma het Lager-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5