Leiderdorp wil af van kinderboerderij REGIO Gemeenteraad Rijnwoude voor huizen op 'Bosterrein' Ik ben nu eenmaal consciëntieus Politie legt illegale brommerrace stil Bewakingsbedrijf in Bloemerd |)hen nog j klaar met Zuinigen Opgestapte wethouder Willems zet deur naar Alphense gemeenteraad op een kier deling Klaas lepoelpolder 1ST - De Vereniging fc"| uur- en milieueducatie X iniseert morgenavond deling door de Klaas oelpolder in Oegst- e deelnemers lopen on- •leiding van natuurgid- het IVN in anderhalf r de kleinste polder van illand. Te zien zijn de „Pie boerderij van Zwet- JJb planten en dieren op ïr s e langs de Holle Mare. n.el leling begint om 19.00 ,rui ircentrum De Kinder de Jac. P. Thijsselaan. ie is gratis. r d; ien schoten m bezuinigen ?en nte oten - Burgemeester Ik ouders van Voorscho- noj i met de ambtelijke top naar mogelijke bezui- i. De gemeente ver- por volgend jaar struc- ssen de 1 en 1,3 mil- 0 te moeten schrappen, ege kondigt nu al aan ïodig is om bepaalde 1 voorzieningen dras- verminderen dan wel af De mogelijkheid van lere verkleining van de Ipke organisatie wordt ftitdrukkelijk openge- Vorig jaar werd al be- m in 2004 en 2005 in to- len arbeidsplaatsen te en bij de gemeente. e rzaak *eval nog iuidelijk :n Cat int van voorpagina m erk aan den rijn - De 'OC kon gisteravond nog ve ggen over hoe het mo- rov ras dat een bijzonder wort van Spanbeton in yerk aan den Rijn al na >ziiir honderd meter fataal 1 aidigen. Bij het ongeluk ie tien motorrijder om het ïr i eluk gebeurde kort voor uiur gisteravond. Met een nd 1 transport werd de laat- fii tig meter lange ligger k(it HSL-viaduct over de enii Koudekerk naar Zoe- 'tin gebracht. „Het was een nz eest. Eerder vanmiddag r w|e met een balk die met 3 Oes versierd was omdat ovi; het laatste gat in het gedicht zou worden", i omstander. ^Wiereerste bocht bij de i de grens van de (Kou- -e) Hoogewaard en de li se) Gnephoek ging het achterwagen of dolly Uhet achterste deel van nnen balk lag, stuurde ïg naar links en dook weg af. De dolly wordt ej] lijke bochten apart be- 3n De politie onderzoekt "jjj le verkeerde manoeuvre te dolly te wijten is aan :,enselijke fout of aan e j :h falen. >cj{ 1 niet veel gescheeld of bj n naast de motorrijder ,n er slachtoffers gevallen, j^lek waar de achterwa- nt i de weg raakte, zat een in|r met een vriend in de en i tafel. De twee mannen ne nog net op tijd wegdui- j le zitten daar altijd aan 'ertelt de vrouw van de j-j€ ;r. „Anderhalf uur eer- ;n we daar nog te eten 3C(ize baby van veertien ;n." Een kapotte tafel is getuige. „Dit stond dus 3j„hen in. Je overdrijft niet k igt dat ze het er net aan r 0 van af gebracht heb- mi Apt opruimen van het ge- transport werden drie granen ingezet. De weg diep in de nacht afge- b irtll aan den rijn - Het COl- an n Alphen aan den Rijn ;e rlijks meer bezuinigen 1 miljoen euro, het be- lai it vorige week nog werd tu ld. Structureel moet er en miljoen bij om nieuwe ïiinen te voorkomen. Dat h( wethouder Groen in 't istermiddag bekend, id meenteraad heeft om 11 id van zaken gevraagd zegt die nu. Vorige week ieij wethouder Willems zijn rsi in, omdat het hem niet iet en sluitende kadernota nd 'Orproefje op de begro- W< tafel te leggen. Wat dat e I is er de afgelopen dagen ïn veranderd. Ook Groen in ivajit, die financiën waar- ïdd vond de afgelopen da- :n oplossing voor de 'ga- HDC 973 Comité Toekomst Koudekerk heeft al 1.185 handtekeningen binnen door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - De ge meenteraad van Rijnwoude schaart zich achter de Koudekerkse bevolking die pleit voor woningbouw op het 'Bosterrein' in Koudekerk aan den Rijn. Ruim een kwart van de Koude- kerkers heeft inmiddels een handte kening gezet onder het initiatief van het Comité Toekomst Koudekerk. Het comité voert actie om de woning bouw op het braakliggende terrein van de voormalige betonfabriek aan de Hoogewaard op de agenda van de raadsvergadering te krijgen. „Hier kunnen wij en de provincie niet meer omheen.", zegt CDA-fractie voorzitter Kerkvliet. De andere frac ties hebben een soortgelijke reactie. WD'er Geenjaar en PvdA'er Goes zeggen allebei dat het initiatief voor huizenbouw op het Bosterrein bij hen vandaan kwam omdat ze zich al langer zorgen maken over de teruglo pende voorzieningen in het sterk ver grijzende dorp. Goes: „Wij hebben het college destijds al gevraagd: koop het Bosterrein en ga er huizen bou wen." D66 was gisteren niet bereik baar. De enige die kanttekeningen plaatst is SGP/CU-ffactieleider Matze: „Op zich ben ik positief. Maar we moeten wel bedenken dat het terrein aan één kant aan zware industrie grenst. Mis schien moeten we een creatievere oplossing bedenken: we zouden wo ningen moeten bouwen tegen de be staande wijk aan. En de bedrijven die daar zitten, zoals de caravanstalling, meer richting het bedrijventerrein Hoogewaard verplaatsen." Maar liefst 1.185 Koudekerkers, ruim een kwart van de totale bevolking, heeft de afgelopen weken een hand tekening gezet vóór de bouw van hui zen op het braakliggende terrein waarop tot anderhalf jaar geleden de betonfabriek van Holcim was geves tigd. Het Comité Toekomst Koude kerk, een groep van acht inwoners van Koudekerk, had er minimaal 75 nodig om gebruik te kunnen maken van het vorig jaar door de Rijnwoud- se raad ingestelde burgerinitiatief. Het burgerinitiatief maakt het moge lijk dat inwoners onderwerpen op de agenda van de raad zetten. In de volksmond staat het terrein nog altijd bekend om de betonfabriek van Bos Beton. Eigenaar en projectont wikkelaar Niersman heeft al aangege ven op het twee hectare grote terrein tussen de 175 en 200 huizen te willen bouwen. Op het terrein is zware in dustrie (zogenoemde artikel 4-indu- strie) toegestaan. CDA'er Kerkvliet is zich ervan bewust dat als je eenmaal huizen bouwt op een terrein voor zware industrie, je dat nooit meer terugkrijgt. „Je levert iets bijzonders in, want zoveel plek ken waar zware industrie is toege staan, zijn er niet. Ik denk dat we daarom compensatie van dat terrein moeten zoeken." Hij denkt dat die te vinden is bij de 'revitalisering' van het hele bedrijventerrein Hoogewaard. De bedoeling van de herschikking van de Hoogewaard is dat er efficiën ter met de ruimte wordt omgegaan. Ook andere fracties zoeken hierin de oplossing voor de compensatie, mits blijkt dat aan grond voor zware indu strie in deze regio behoefte is. Er is zeker behoefte aan ruimte voor zware industrie, aldus C. Broeksma van de Kamer van Koophandel. „De afgelopen zes jaar zijn we al 60 tot 70 hectare in de regio kwijtgeraakt aan ontwikkelingen als woningbouw en wegen." Toch gaat de secretaris onder voor waarden akkoord met huizenbouw op het Bosterrein. „Ons voorstel is: bouw huizen tegen de woonkern en laat de huizen langzaamaan overlo pen in bedrijvigheid die goed te com bineren is met huizenbouw, zoals bij voorbeeld een zorgcentrum, een sportschool of een notariskantoor." Verder wil de secretaris dat de zware industrie die nu nog op het Boster rein mogelijk is, in de omgeving wordt gecompenseerd. Broeksma denkt dan aan de Hoogewaard of de Gnephoek. Het Comité Toekomst Koudekerk overhandigt de handtekeningen tij dens de raad van 1 juli aan het ge meentebestuur, met het verzoek de woningbouw op de raadsagenda in september te plaatsen. ter aar/nieuwveen - De po litie heeft zondagmiddag een illegale brommerrace stilge legd. Zo'n honderd brom mers en scooters verzamel den zich aan het begin van de middag op het industrie terrein Bovenland in Ter Aar. Nog voordat de race kon be ginnen, plaatste de politie containers op de weg zodat het racen onmogelijk werd. „We hadden aanwijzingen dat er ergens in de regio een brommerrace zou plaats hebben", legt een woord voerster de snelle aanwezig heid van de politie uit. Toen een deel van de jongeren merkte dat hun feest op het Bovenland werd verstoord, probeerden ze de race voort te zetten op het industrieter rein Schoterhoek in Nieuw- veen. Ook hier maakte de politie het de racers onmo gelijk om zich uit te leven. De politie onderzocht steek proefsgewijs brommers. On geveer twintig eigenaren kre gen een bekeuring omdat ze hun bromfiets hadden opge voerd, voor technische man kementen of voor het rijden zonder helm. Een achtjarig meisje uit Al phen aan den Rijn raakte gistermiddag lichtgewond bij een aanrijding met een bromfietser. De 16-jarige Al- phenaar reed op de Westka- naalweg in zijn woonplaats in een groep van circa tien scooter- en bromfietsrijders. Volgens de politiewoord voerster had de aanrijding plaats omdat de bromfietser aan de verkeerde kant van de weg reed. Het meisje liep schaafwonden op en kon na behandeling door ambulan cepersoneel weer naar huis. leiderdorp - Sport- en recrea tiepark De Bloemerd in Leider dorp wordt van de zomer be waakt door een beveiligingsbe drijf. Op vrijdag-, zaterdag- en zondagavond rijdt er een sur veillanceauto rond in het park. Het is de bedoeling dat er dank zij de surveillanten minder ge sloopt wordt, en dat bezoekers zich veiliger voelen op de don kere weggetjes. Vooral voetbal vereniging RCL en hockeyclub Alecto hebben in de zomer last gehad van vandalen, die hun velden vernielden. In die tijd liggen de sportcomplexen er vaak verlaten bij en vervelen jongeren zich. Vorig jaar nam Alecto bij wijze van proef een beveiliger in de arm, en dat werkte goed. Deze maatregel is nu door de overige sportclubs overgenomen. Het inhuren van een beveili gingsbedrijf is het gevolg van het Bloemerd-overleg, een sa menwerkingsverband dat vorig jaar is opgericht door wethou der Molkenboer. De clubs vor men drie werkgroepen, waar van de werkgroep veiligheid verantwoordelijk is voor de sur veillances. Er is ook een werk groep die nadenkt over meer multifunctioneel gebruik van de clubhuizen en sportvelden, en één die zich inzet voor een beter beheer van het sportpark. Zo is het de bedoeling dat er niet alleen gesurveilleerd wordt, maar dat er ook tijdens de va kanties meer te doen is vóór jongeren op de sportvelden. Beveiligingsbedrijf ESS houdt in de maanden juni, juli en augus tus een oogje in het zeil. Op vrijdag- en zaterdagavonden gebeurt dit tussen 21.00 en 2.00 uur, op zondagavonden van 21.00 uur tot middernacht. Ook zwembad De Does met sluiting bedreigd door Janneke Dijke leiderdorp - De mogelijkheden voor vrijetijdsbesteding in Lei derdorp worden een stuk minder als het aan burgemeester en wethouders ligt. Omdat de ge meente volgend jaar 3,6 miljoen euro moet bezuinigen, leggen zij aan de raad voor om onder an dere zwembad De Does en het milieu-educatief centrum te slui ten en hebben ze geen geld meer over voor de heemtuin, de kinderboerderij, de schooltuinen en de streekmuziekschool. B en W hebben een waslijst van bezuinigingsvoorstellen opge steld. De genoemde besparin gen in de vrije-tijdsector leve ren jaarlijks een kleine 550.000 euro op. Ze hopen dat de heemtuin en de kinderboerderij in een stichting ondergebracht kunnen worden, zodat ze kun nen blijven bestaan. De gemeente kan er daarnaast voor kiezen minder geld uit te geven aan groenonderhoud, onderhoud van wegen, leerlin genvervoer, kinderopvang, peu terspeelzalen, personeelskos ten, minimabeleid en lokale omroep. Ook stellen B en W voor allerlei nieuwe plannen niet te laten doorgaan, zoals een bijdrage aan recreatie in het Ghoybos, sporten voor ou deren en de vakantiepas voor basisschoolkinderen. Een deel van het tekort willen B en W bij de inwoners vandaan halen. Het met 10 procent ver hogen van de het eigenaarsdeel van de onroerendzaakbelasting (ozb) levert zo'n vier ton op, en door de werkelijke kosten voor de verwerking van de afvalstof fen door te berekenen aan de inwoners, krijgt Leiderdorp nog eens zo'n bedrag binnen. Toch betalen die inwoners volgend jaar niet meer dan dit jaar aan gemeentelijke belastingen en heffingen. Dit komt doordat minister Zalm met ingang van 2005 het gebruikersdeel van de ozb afschaft. Ondanks de Lei- derdorpse stijging blijft het be lastingtarief onder het totaalbe drag dat inwoners dit jaar moesten betalen. „Ook per sal do heeft de inwoner van Leider dorp een voordeel", aldus wet houder Van der Does. Hij stelt de raad tevens voor om de bouwleges met 60 procent te verhogen, zodat de inkomsten 75 procent van de kosten dek ken. Het levert een ton op. Van der Does benadrukt dat er nog niets besloten is. De ge meenteraad hakt de knoop door. De voorstellen staan in de perspectiefnota, die op 14 juni in de raadscommissie en op 28 juni in de raad besproken wordt. Op 29 oktober wordt de begroting vastgesteld. Wel staat het college achter deze voor stellen. „Gezien de omvang van de bezuinigingen kun je niet werken met de kaasschaafme thode", zegt Van der Does. „We moeten keuzes maken. Het am bitieniveau dat we hadden kan niet gehandhaafd worden." Collega-wethouder Molken- boer: „Als je dit allemaal door zet, is er sprake van verschra ling in Leiderdorp. Als de raads fracties dat niet wil, moeten ze met extra inkomsten komen." Het milieu-educatief centrum is het enige onderdeel uit het cen trumplan dat op losse schroe ven staat. Leiderdorp heeft ver gevorderde plannen om zo'n centrum in park De Houtkamp te bouwen, ter vervanging van het bouwvallige, oude exem plaar. De rest van het centrum plan en het W4-plan kunnen worden opgebracht, en kosten de Leiderdorpse inwoners niets. Om dat te onderstrepen was wethouder Molkenboer Burgemeester en wethouders willen geen geld meer steken in de kinderboerderij in park De Houtkamp, maar de dierenweide overdragen aan een stichting 'Vrienden van de kinderboerderij'. Lukt dat niet, dan gaat de boerderij wellicht dicht. Foto: Mark Lamers gistermiddag aanwezig bij de persconferentie. „Uit wat ik er tot nu toe van gezien heb, zijn de kosten voor deze twee plan nen gedekt", aldus Van der Does. De uitgaven die tot nu toe zijn gedaan, kunnen be taald worden uit de opbrengst van de grond. Ondanks eerdere berichten wordt de parallelweg langs de A4 volledig betaald uit het W4-plan. Eerder was er nog sprake van dat er 3 van de 9,7 miljoen afgewenteld zou wor den op de gemeentebegroting. De oorzaak van de penibele fi nanciële situatie ligt bij het rijk, dat voortdurend kosten afwen telt op gemeenten. Een deel van de ozb wordt afgeschaft, maar de compensatie die Leiderdorp krijgt is niet toereikend. Ook de uitkering uit het gemeente fonds blijft maar dalen. Er is de laatste jaren van alles op het bordje van de gemeenten ge legd, zoals de wet voorziening gehandicapten, maar het rijk heeft de gemeenten daar nooit voldoende geld voor gegeven, aldus Van der Does en Molken boer. Gerrit Willems: „Of ik nu spijt heb dat ik me indertijd kandidaat heb gesteld voor het wethouderschap? Nee! Foto: Hielco Kuipers door Nancy Ubert alphen aan den rijn - „Hij is een harde werker", zegt zijn vrouw Geja. „Iemand die niet op een uurtje extra let." Een bin nenvetter is hij ook, verraadt ze. „Terwijl hij goed kan praten is hij toch introvert." Met een portie nuchterheid, een vleugje droge humor en een dosis integriteit is de beknopte karakterschets van wethouder Gerrit Willems van de gemeente Alphen aan den Rijn compleet. „Zouden mensen me zo zien? Dan is het toch jam mer dat ik straks geen baan meer heb." Het valt WD'er Willems (49) zwaar om aan het einde van de maand geen wethouder meer te zijn, geeft hij aan. „Verlies van status? Ben jij gek. Dat is het laatste waarover ik pieker. Ik had lol in mijn werk. Met ple zier liep ik elke ochtend het stadhuis in. Het wethouder schap is een fantastische baan. Als ik ergens voor kies, ga ik daar ook meer dan honderd procent voor. Ik had het gevoel dat ik iets kon betekenen voor deze stad en de mensen die er wonen." Niet dat hij in de twee jaar dat hij wethouder van financiën is geweest dagelijks aan de weg timmerde. „Nee, met die porte feuille werk je vooral achter de schermen. Dat geldt trouwens ook voor mijn andere taken: Europese zaken, nutsbedrijven, vastgoedbeheer en ictJtis pen ningmeester van de stad kom je vooral naar buiten als er pro blemen zijn. Nou, dat is vorige week wel gebleken. Het lukte burgemeester en wet houders niet om op tijd de ka dernota (de plannen van de ge meente voor de komende jaren) op tafel te leggen. „Die kader- nota is mijn verantwoordelijk heid. Ik ben een principieel mens. Dus ik draag de conse quenties en stap op." In een spoedzitting debatteerde de gemeenteraad vorige week over het onverhoedse vertrek van Willems. Vanaf de publieke tribune volgden echtgenote Ge- ja en zoon Rik (22) het politieke steekspel. De raad spaarde de opgestapte wethouder. De op positiepartijen hadden het ge voel dat er binnen het college veel meer aan de hand moest zijn dan naar buiten werd ge bracht en legden de schuld niet expliciet bij Willems neer. „Te recht, maar ik was er wel blij mee." „Je kunt trekken en duwen wat je wilt, maar ik blijf hetzelfde verhaal vertellen. Ik kreeg het niet voor elkaar om die kader nota af te maken. We moeten structureel ruim 5 miljoen be zuinigen. Overigens een luttel bedrag als je beseft hoeveel geld er in totaal in de gemeente omgaat. Een dikke 2 miljoen kon niet met schrapen en schrappen worden weggewerkt. Iedereen hield zijn portefeuille angstvallig vast, niemand wilde inleveren. Vergelijk het met een auto. De wielen zijn versleten, de tank is leeg en de laatste beurt heeft de wagen ook niet gehad. De kar moet weg. Maar niemand durft 'm weg te doen. Die kadernota kwam gewoon niet tot stand. Ik heb mijn col lega's om voorstellen gevraagd, die kreeg ik niet aangeleverd.Ik was extra vroeg begonnen met het opstellen van de begroting omdat er vorig jaar vlak voor het sluiten van de begroting een tekort bovenkwam. 'Dat ge beurt me geen tweede keer', heb ik gedacht. Doordat ik eer der aan die klus begon, kwa men er tijdens het proces nieu we cijfers vrij. Ik heb de infor matie die ik mijn collega's pre senteerde een keer moeten bij stellen. 'Komt die man weer met andere cijfers, weet je nu wel zeker dat dit alles is?' en 'Moeten we nu echt hierop be slissingen nemen?', werd er op een gegeven moment gezegd." Kortom: het onderlinge ver trouwen brokkelde af en het proces liep vast. Willems neemt dat zichzelf kwalijk. „Ik ben nu eenmaal een consciëntieus mens." De komende weken sluit hij de lopende zaken af. Met financi en bemoeit hij zich niet meer. „Nieuwe bezems vegen schoon, een ander lukt het mogelijk wel om die kadernota rond te brei en. Voor Willems is de wacht geldregeling voor wethouders niet oneindig. Dat geldt overi gens wel voor ambtenaren die op het pluche hebben gezeten, maar niet voor mensen die uit het bedrijfsleven komen. Wil lems, die civiele techniek heeft gestudeerd, werkte voordat hij als wethouder aantrad in het internationale bedrijfsleven. Zijn 'financieel vangnet' blijft een kleine twee jaar intact. „Of ik nu spijt heb dat ik me inder tijd kandidaat heb gesteld voor het wethouderschap? Nee! Ik ben er met het volle verstand ingestapt. Al heb ik niet be vroed dat dit me zou overko men. In de commerciële sector is het risicoprofiel trouwens net zo groot. Ik ben al een keer eer der een baan kwijtgeraakt. Toen heb ik een half jaar thuis geze ten. We hebben het prima ge red hier thuis. Ik torn weer aan het werk, dat wemk zeker." Wie Willems gaat opvolgen is nog niet duidelijk. Als binnen de WD-fractie een nieuwe wet houder opstaat, komt er een raadszetel vrij. „Als ze mij daar voor vragen, zeg ik waarschijn lijk geen nee. Ik heb plezier in de politiek en ben al vanaf mijn studententijd lid van de partij. Ik wil de politiek niet missen. Van wethouder naar raadslid zie ik niet als een degradatie. De enige valkuil is dat je je als een betweterige volksvertegen woordiger kunt gaan opstellen. Vanwege de ervaring in het col lege. Daar zou ik voor waken. Juist omdat ik me in het verle den bij andere oud-wethouders in de gemeenteraad aan zo n houding mateloos heb geër gerd."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3