Paralympics elke dag bij BNN op tv MEDIA Christophe Haddad creëert graag esta Oudere zus Viva gaat diepte 11"- Radicale ommekeer Bouterse is mysterie WD: Belang KPN in Digitenne niet groter Westbroek terug op radio bij Yorin EK-special ruikt niet naar gras Jongerenomroep gaat zelf nieuw talent opleiden Steun voor vastrecht kal; KIJKCIJFERS Hilversum - Zanger, ex-politi cus en presentator Henk West broek is vanaf augustus weer landelijk op de radio te horen. Hij begint dan bij Yorin FM. Een jaar eerder presenteerde hij zijn laatste uitzending op Radio 3FM. Twintig jaar lang was de Utrechter bij de VARA te horen op de popzender met zijn pro gramma Denk aan Henk. Bij Yorin krijgt hij een programma van 12.00 tot 13.00 uur, aldus een woordvoerster van het ra diostation. Apeldoorn - Door een fout in het drukprocédé ruikt de EK- bijlage van regionale krant De Stentor niet naar gras. Een geurvlakje die grasgeuren vrij moest laten komen, blijkt niet te werken, meldde een woord voerder van uitgever Wegener gisteren. De bijlage staat in het teken van het Europees Kampi oenschap voetbal en is maan dag verschenen. Het aanbren gen van geur in drukwerk is niet nieuw, maar wordt nauwelijks in dagbladen toegepast, aldus Wegener. De Stentor verschijnt dagelijks in delen van Gelder land, Overijssel en Flevoland. loon op zand/anp - BNN gaat een dagelijks programma maken rond de Paralympics, het vier jaarlijkse internationale sport evenement voor sporters met een handicap. Vanaf 17 tot 28 september presenteert Patrick Lodiers vanuit Athene de talk show 'Met 1 been in de finale'. Dat bleek gisteren tijdens een presentatie van nieuwe BNN- programma's. In de talkshow spreekt Lodiers met de Nederlandse kandida ten. Via filmpjes is hun voorbe reiding in Nederland en in Griekenland te zien. Ook actue le wedstrijdbeelden passeren de revue. De NOS bezit de tv- rechten van de Paralympics, maar staat de jongerenomroep toe de beelden te gebruiken. Financieel is het programma mede mogelijk dankzij steun van de netcoördinator van Ne derland 2, de gehandicapten sportbond en het ministerie van VWS. Het uitzendtijdstip van de 25 minuten durende show is nog niet helemaal dui delijk. Half zes 's avonds is een optie, maar wellicht wil Lingo opschuiven, waardoor half acht mogelijk wordt, meldde BNN- directeur televisie Van Dijk gis teren. BNN bracht verder naar buiten dat de omroep, in navolging van AVRO's Minjon en Club Ve ronica, een eigen opleidingstra ject voor nieuw talent begint. In het programma 'Cool Cast' worden jongeren tussen 16 en 23 jaar begeleid in een carrière bij de televisie, radio of nieuwe media. Komend najaar begin nen de selecties, zomer 2005 komt het programma op de buis. De meeste wensen voor het komende tv-seizoen heeft tv-directeur Van Dijk naar eigen zeggen verwezenlijkt. „Wat niet doorgaat is een vervolg op de omstreden animatieserie Ego- land. Met die kleipoppetjes hadden we iets rond het EK voetbal willen doen, maar dit is niet doorgegaan. Dat komt om dat de kwaliteit van de eerste serie daartoe geen aanleiding gaf, en dan druk ik me diplo matiek uit. De ophef rond Ego- land vond ik leuk, maar ik heb liever ophef rond iets dat goed Christophe Haddad is in novem ber verschenen in Goede tijden, slechte tijden als de onbereken bare Nick. De twee miljoen kij kers naar de soap kennen zijn gezicht, maar informatie is er nauwelijks over hem te vinden. In Vlaanderen kan hij nog onop gemerkt over straat gaan. door Jacques Geluk den haag - In zijn geboorteland België kan Christophe Haddad (25) rustig over straat lopen, ondanks vele rollen in musi cals. „Bijna niemand kent mij daar, want bij ons kunnen ze GTST niet zien. In Vlaanderen zit RTL 4 niet op de kabel. En als je in musicals speelt, word je niet zo snel bekend. Daarvoor moet je een ster zijn, en dan nog gebeurt het pas als je jaren bezig bent." In Nederland, waar hij in de zelfde musicals te zien is ge weest, herkennen miljoenen mensen hem, zonder te weten wie de Vlaamse acteur eigenlijk is. Christophe is sinds novem ber in Goede tijden slechte tij den te zien als Nick van der Heyde, het onberekenbare vriendje van Charlie. De abso lute tegenpool van wie hij zelf is. „Mijn vader is Libanees. Hij kwam dertig jaar geleden voor zijn werk naar België, ontmoet te mijn moeder en is hier blij ven hangen. De passie voor het leven heb ik van mijn vader, het creatieve van mijn moeder, die in Antwerpen in het theater heeft gestaan. Christophe heeft van zijn vierde tot zijn achttiende jaar onder wijs gevolgd gebaseerd op de antroposofische levensleer van Rudolf Steiner. „Op mijn der tiende ben ik gaan zingen en heb ik zangles genomen. Ik heb aan amateurtoneel gedaan, maar op den duur had ik daar te weinig tijd voor in verband met school", vertelt Christophe. „Tijdens familiebezoek in Liba non hoorde ik dat de commer ciële zender VTM had gebeld voor een auditie voor een musi cal van Studio 100. Ik ben terug naar België gegaan en heb een bekend nummer gezongen op de auditie. Voor de dansronde heb ik twee balletlessen ge volgd. Ik had nooit professio neel gedanst, maar altijd veel Christophe Haddad. Foto: GPD/Roland J. Reinders gesport, atletiek op hoog niveau ,Ik had een goede conditie en veel soepelheid. Ik ben dus aangenomen en kwam toen ik 18 was in Sneeuwwitje terecht. Wow. Tijdens de eerste musi cals waarin ik heb gespeeld heb ik de buitenschoolse theaterop leiding ICVA in Gent gevolgd." „Toen is de bal beginnen rol len", zegt hij - bij wijze van uit zondering - op z'n Vlaams. „Via het Ballet van Vlaanderen kreeg ik mijn eerste contact met Ne derland en wat me daar vooral opviel was dat de theaters er zo netjes zijn. In België kun je soms geen spiegel vinden als je je wilt opmaken." Titanic „De schakel naar Nederland was Titanic. In de verlenging - de musical zou aanvankelijk eerder stoppen - speelde ik de bandleider en had ik mijn eigen solo, ragtime. Dat voelde goed. Ik was toen ook al aangenomen voor een rol in het ensemble van De drie musketiers. Daarin was ik bovendien vervanger voor de rol van Aramis, een van de musketiers. Tot begin janua ri heb ik dat samen gedaan met GTST", zegt Christophe. „Ik was vorig jaar juni in New York om naar musicals en an dere theaterstukken te kijken. Ik ben al ver gekomen zonder echte opleiding, maar ik zoek toch steeds naar nieuwe uitda gingen. Ik wil mijn horizon ver breden. Ik hoorde bij terug komst dat er een auditie zou zijn voor GTST. Ik had veel van de serie gehoord. Ik belde Har ry Klooster op om me bij zijn castingbureau in te schrijven. Er gebeurde niets, tot mijn foto dinsdag 8 juni 2004 doorkwam. Toen kon ik komen. Ik was dus kennelijk het goede type." „Op maandag heb ik bij Harry Klooster auditie gedaan, op vrijdag in Aalsmeer. Dezelfde avond wist ik dat ik de rol van Nick had. Ik ben heel blij met Nick. Hij is qua karakter het te genovergestelde van Chris tophe. Hij is heel egocentrisch, doet alles om te krijgen wat hij wil hebben. Hij heeft nooit zijn echte ouders en ook geen liefde gekend. Die leegte wordt opge vuld met geld." „Ik daarentegen heb een fan tastische jeugd gehad. Allez, ik ben mijn ouders dankbaar. Ik heb vier zusjes en ben een ech te familieman. Hij niet, maar toch is Nick niet de slechterik die zijn wapen klaar heeft. Hij doet alles uit onwetendheid, is op zoek naar bevestiging, een arm om hem heen. Tegelijk weet hij mensen voor zich te winnen. Door zijn relatie met Charlie - ze zijn een spiegel voor elkaar - moet hij eerlijk zijn, omdat zij dat ook is. Hij is voor het eerst echt verliefd, ter wijl hij meisjes daarvoor alleen maar heeft gebruikt." Cent „Echt, met de rol van Nick kan ik alle kanten op. Omdat je zo intensief met die rol bezig bent - vijf dagen per week en voor bereidingen in het weekeinde - wordt het een soort tweede le ven. Daarom scheid ik mijn werk en mijn privéleven strikt", zegt Christophe, die er 's avonds van kan genieten heer lijk te eten met zijn vriendin. „En als ik echt privé wil, rijd ik in een paar uur naar Gent, waar ik samen ben met mijn fami lie." Christophe Haddad vindt acte ren heel belangrijk. „Het gaat mij er niet om erdoor bekend te worden, het creëren is het be langrijkst. Ik wil niet geleefd worden, ik wil zelf in een be paalde richting koersen. Ik wil graag televisie blijven doen, of een mooie rol in een film spe len en ik wil ook terug het podi um op. Ik sta open voor alles. Ik spreek nu reclameboodschap pen in voor een Nederlands be drijf, waarin ik Vlaams moet klappen. Zingen doe ik ook graag. Tekenfilms van Disney inspreken en zelf de liedjes zin gen, dat lijkt me geweldig." Dieuwertje Blok, één van de 30-1-vrouwen die in de eerste Esta worden geportretteerd, was aanwezig bij de presentatie van het e mer in Haarlem. Foto: ANP/Rick Nederstigt «I aiöwJsI. Nacl door Monique Brandt Hilversum - De officiële lancering van 'haar' kindje Esta vond plaats op de avond voor haar veijaardag. „Meteen een leuk verjaardagspartijtje dus", zegt Tineke Ver hoeven, hoofdredacteur van het kersverse tijdschrift voor vrouwen van 35 jaar en ou der. Verhoeven, voorheen de baas bij de Nederlandse editie van Flair en bij Esta's jongere zusje Viva, heeft hard gewerkt om het nieuwe, tweewekelijkse blad tijdig in de schappen te krijgen. In tijdschriftenland blijft een gat in de markt immers nooit lang onopgemerkt. Het idee voor een blad voor meisjes van veertig, zoals ze bij Esta worden genoemd, bestond weliswaar al veel langer, maar de angst dat de doelgroep te klein was om een op hen gericht blad te laten renderen, over heerste. „Uit onderzoeken weten we dat de behoefte inmiddels enorm groot is", zegt Verhoeven. „Glossy's zijn te veel op uiter lijk gericht voor deze groep vrouwen, opi niebladen te saai, weekbladen te veel ge richt op vrouw en gezin." Esta komt van het Spaanse werkwoord es- tar, dat 'zijn' betekent. „Esta wil letterlijk zeggen: 'zij is'. Ze staat ergens voor." Want de Esta-vrouw is meer en wil meer dan de voorgaande generatie, zo weten ze inmiddels bij uitgeverij Sanoma. Ze is Viva ontgroeid en nog niet aan Libelle of Mar griet toe. Ook is ze breed georiënteerd, prettig onafhankelijk, relaxed en denkt kansgericht. „Een leuk type om mee aan de slag te gaan", aldus Verhoeven. „De Esta- vrouw staat ontspannen in het leven, en ook al heeft ze kinderen, ze denkt toch ook aan zichzelf. Ze cijfert zichzelf dus niet weg. Ze denkt niet, zoals de Opzijvrouwen, vanuit problemen. Deze nieuwe generatie vrouwen is niet zo bezig met de verhoudin gen tussen man en vrouw, ze worstelt niet met het evenwicht werk en privé. Eigenlijk een nieuwe vorm van emancipatie, heel vanzelfsprekend Tot nu toe gingen de lezeressen uit de Esta- doelgroep noodgedwongen door het leven als sprokkelconsumenten: een beetje Marie Claire, een beetje Opzij, een beetje Living. „Het is in ieder geval een heel andere doel groep dan Viva, deze vrouwen zitten in een heel andere levensfase. Viva is oppervlakki ger, Esta-vrouwen willen vooral mei houdelijkheid." Ook in Esta nemen schoonheid, uiti ina mode een plek in. Maar dan wel nar 10 zc niërende verhalen en artikelen over 0 Jc chologie, kunst, spiritualiteit, filosof boeken - in elk nummer 4 pagina's 5 05 lumns van onder meer Désanne vai ies c rode, en cabaretier Bert Klunder. Th schrijver Thomas Ross brengt het fe weer terug in bladenland. Dit alles h modem; ruimtelijk jasje met veel aa 10 zc voor h# fotowerk. „De lezeressen vi niet meer direct aangesproken. De t meer volwassen", zegt Verhoeven. Met opzet verschijnt het blad in een wekelijkse frequentie. „Zo zitten we een glossy en een weekblad in, het 1 'qo ons meer mogelijkheden om wat lan 1 jou diepgravender verhalen te maken. Dde weten we dat de lezeressen het al di p/Q noeg hebben. Ze hebben gewoon ge nv/ om dit elke week te lezen." de. iTw Het eerste nummer vpn Esta ligt op 1 de winkels en nso kost€l euro. Daarna kost het blad i De stiv; :ht. DAii eva jen 25 nde erbc den haag/anp - De WD is te gen het vergroten van het be lang van KPN in Digitenne, een onderneming die via de ether digitale televisie uitzendt. Ook andere Kamerfracties zijn kri tisch, omdat de telecomgigant teveel macht dreigt te krijgen op de tv-markt. Minister Brink horst van economische zaken wil er toch mee instemmen. De kartelwaakhond NMa maak te woensdag, toen de Tweede Kamer hierover overlegde, nog eens duidelijk geen bezwaar te hebben. De NMa weerlegde op internet de bezwaren van de kab elmaatschappij en. KPN heeft met Digitenne twee ijzers in het vuur. De telecomgi gant is ook in staat via adsl, breedbandinternet, tv-signalen aan te bieden. Beide ontwikke lingen staan nog in de kinder schoenen, maar bij forse inves teringen zouden zowel adsl als Digitenne in heel Nederland voor de consument aantrekke lijk kunnen worden. De Tweede Kamer wil evenals minister Brinkhorst dat bedrij ven flink met elkaar gaan con curreren, onder meer door de signalen via verschillende infra structuren naar de kijkers te brengen. Daarin past niet dat één onderneming een groot deel van de markt beheerst. Minister Brinkhorst denkt in te genstelling tot WD-Kamerlid Aptroot echter dat het niet zo'n vaart zal lopen. KPN mag het belang wat hem betreft vergro ten van 30 naar 40 procent, maar dat zal ook zenderparkbe heerder Nozema doen. Zo ont staat 'tegenwicht' voor KPN. Bovendien geldt de toestem ming slechts voor drie jaar en dan kan dus opnieuw bezien worden hoe de verhoudingen in de markt zijn. De kabelbe drijven hebben nu nog meer dan 90 procent in handen. Minister Brinkhorst. Archieffoto: ANP w. 3.2c den haag/anp - Minister O D< horst van economische krijgt het groene licht var Tweede Kamer om de te F (v kijker meer keuzemogeli 1,05 den te bieden. De D66 bi tere windsman probeert de k aars zover te krijgen dat klanten een 'vastrecht' n betalen dat de kosten va 3' kabels dekt, en daarnaas betalen per tv-zender dil 7.1 willen. Voorlopig zal dat iurc veel uitmaken, want gen Ta ongeveer 90 procent van fS( abonnementsgeld gaat 0 kabels en dergelijke. Voo i programma's wordt 1 eu maand betaald bij een bi j 28 pakket. Maar dat kan vei 30 ren als in de toekomst ve[Er; meer diensten via de den aangeboden door ci rerende maatschappijen M 0.31 iüte F-IV Hilversum - Dansen kon hij als de beste. En Desi Bouterse heeft zijn vroegere buurtjes in Steenwijk ook nog geleerd pin dasoep te maken. Monique Kors denkt met warmte aan hem terug. „We zijn veel ver huisd, dus ik heb veel buur mannen gehad. Maar ik heb maar één buurman gehad om van te houden, en dat was hij." Ooit was hij boekhouder bij een sleutelfabriek in Dordrecht, la ter berucht legerleider in Suri name en nu zakenman ver dacht van moord en cocaïne handel. Maar Desi Delano Bou terse (58) geniet onder een deel van de Creolen, Javanen, India nen, Hindoestanen èn Hollan ders nog altijd zoveel respect dat zijn gooi naar het presi dentschap van Suriname seri eus genomen moet worden. Presentator Pieter Jan Hagens zoekt vanavond antwoord op de vraag hoe de aimabele le vensgenieter kon veranderen in Desi Bouterse op een ongeda teerde archieffoto van vóór zijn militaire tijd. Foto: GPD/PR zo'n omstreden hoge boom. In het eerste deel van het por tret komt de 'gezeglijke' kant van Bouterse naar voren. Hij wordt in 1945 geboren als kind van een alleenstaande moeder. Als hij anderhalfjaar oud is, komt René Getrouw in beeld als zijn pleegvader. „Ik hield van zijn moeder. En als je van rozen houdt, moetje de doornen erbij nemen", zegt hij. Niet dat het een straf was om voor de kleine Desi te zorgen. „Hij was leuk. Hij kon goed babbelen." Later op het internaat doet hij zich gelden als een haantje de voorste. Rond die tijd ontmoet hij zijn eerste vrouw Ingrid Fi- gueira, die hij achterna reist naar Nederland. Zijn kantoor baan verruilt hij voor een aan stelling als sportinstructeur bij het Nederlandse leger. In zijn vrije tijd helpt hij de plaatselijke basketbalvereniging aan een kampioenstitel. Saillant detail: de clubnaam ARTA staat voor Always Ready to Attack. Een be stuurslid wijst de vloer van de sporthal en het bankje waar Bouterse ooit zat aan als ware het heilige plaatsen. Op de Duitse basis in Seedorf ontpopt Bouterse zich als een womanizer, vertelt jeugdvriend en latere aartsrivaal Roy Bottse. „Hij verkocht seksblaadjes, en een soort geitenoog dat de man over zijn eikel moet zetten vóór omgang met de vrouw. Dat schijnt voor opwinding bij de vrouw te zorgen." De beslissing om voorafgaand aan de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 met gezin te rug te keren, leek niet door po litiek bewustzijn ingegeven. Het was vooral financieel gezien een aantrekkelijke beslissing. Aanvankelijk was Bouterse nog steeds de gezellige jongen die met zijn baas Dick Staphorst uit het Surinaamse leger regelma tig gaat stappen. Goed, de on derofficieren in het leger waren onrustig en er heerste spanning in het land, maar zelfs voor zijn directe omgeving kwam de voorname rol van Bouterse bij de machtsgreep in 1980 als een grote verrassing. „Als ik had geweten dat hij een coup had beraamd, had ik hem aan de tafelpoot vastgebon den", zegt zijn ex-echtgenote. Om er lachend aan toe te voe gen: „Al zou hij er natuurlijk met tafel en al vandoor zijn ge gaan." Zijn voormalige kamera den Bottse en Staphorst, die zelf weigerden een rol te spelen bij de machtswisseling, waren verbijsterd. Staphorst wordt zelfs gemarteld door een hand langer van de nieuwe legerlei der. Bouterse pleegt - zwaar be wapend - een ziekenbezoekje aan Staphorst in het hospitaal. „Hij was van de ene op de an dere dag totaal veranderd", zegt zijn vroegere meerdere. Er was een norse blik in zijn ogen, en zijn 'lieve uitstraling' was weg. Kritische opmerkingen werden niet gewaardeerd, vertelt Rob Behr die zijn broer verloor door de Decembermoorden. Bouter se bediende zich dan van dood doeners als 'Dat is niet in het belang van de revolutie'. Maar waar zijn plotselinge honger naar de macht vandaan kwam, weet niemand te vertellen. En aan zijn vermeende drugsacti viteiten heeft Pieter Jan Hagens al helemaal niets toe te voegen. En dus blijft de kijker met een onbevredigd gevoel achter. Bernice Breure Hoge Bomen, vanavond, AVRO, Ned.l. 21.00 uur. Top 10 meest bekeken programma's 1. Nederland-Ierland SBS6 2. Spoorloos KRO 3. Goede tijden slechte tijden RTL 4 4. Journaal 20 uur, ma. NOS 5. Vermist TROS 6. Hart van Nederland SBS 6 7. Nederland-Faroer SBS 6 8. Kopspijkers VARA 9. Blik op de weg AVRO 10. Studio sport zo, 19 uur NOS Top 10 meest bekeken kinderprogramma Jeugdjournaal Klokhuis Heuvellandziekenhuis Arthur Zoop Yu-gi-oh Chipz weekend Jimmy Neutron Saved by the bell Totally spies NOS NPS VPRO VPRO Nickelodeon Fox Kids Fox Kids Nickelodeon Nickelodeon Fox Kids Marktaandelen inc Nederland 1 12,0 (13,0) - Nederland 2 13,7 (14,3) - Nederland 3 6,4 (6,4) RTL 4 14,8 (16,4) - RTL 5 5,6 (4,8) Yorin 6,3 (6,2) SBS 6 15,6 (13,5) NET 5 5,1 (5,5) - Veronica 4,4 (5,0) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Li n onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat 1 tid kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de n aandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18