'Zieken kunnen sneller geholpen worden' De Geus wil WW niet afbreken ECONOMIE Hummel, een kleintje onder de EK-sponsors Protest in haven tegen pensioenplannen kabinet liegmaatschappijen vrezen miljardenverlies door olieprijs Zalm is uit op snelle maatregelen Grote bedrijven willen minder regels en lasten Spoorvervoerder Railion: Betuweroute eerder open jVMjic - De zelfstandige sla- entenwinkel en slijterij nbie i vorig jaar 1,8 miljard egei n omzet verloren aan de k Vi arkt. Het Centraal Bu- 'uits 0r de Statistiek (CBS) ste' gisteren dat de speci- 'rj>< n daarmee verder wor- drongen door de super- n. In totaal werd vorig vinkels 29,1 miljard euro idings- en genotsmidde- egeven. Van iedere euro ^jen 83 cent in de kassa 3 upermarkt, terwijl dat nog 77 eurocent was. autogas •«tent omlaag K)rp - Marktleider BK laagt morgen de advies- n een liter autogas met jcent tot 44,50 eurocent, akte de Shell-dochter i bekend. De prijs van (LPG) was sinds de ver- V lalf maart naar 43,8 cent Q egenomen. Vorig jaar procent van de Neder- automobilisten op LPG. Gtr spy ware nternet AG - Internetgebruikers HZH uitkijken voor software ider dat zij dat merken, computer wordt ge'ïn- i. Dit type software, dat angeduid als spyware, elt informatie over ge- s en hun computers. De luwing komt van de Sa- net Foundation (SIF), een sterke groei van Nu M spyware-infecties ert. Directeur Peter van HZ91: „Dit jaar heeft 40 pro- de meldingen te ma- t spyware." us was correct n beleggers dam - Supermarktcon- lurus heeft zijn aandeel- s correct geïnformeerd t overnamebod van de branchegenoot Casino Dat zegt de Onderne- HZjiamer van het Gerechts- jnsterdam. De rechts- :rd in mei 2002 aange- n door grootaandeel- E. Albada Jelgersma en iniging van Effectenbe- (VEB). Jelgersma zag Casino transactie zijn ischrompelen van 35 igen procent. j^iet koopt rgiekeuze' w - Tennet, de landelijke der van het hoogspan- etwerk, heeft het veiling- ïergieKeuze gekocht. Dat delt op internet langeter- ntracten voor de zakelij- HZïègiemarkt in Nederland ië. Energiekeuze bestaat 101. Vorig jaar werd 2,1 van het totale volume nergiemarkt via de vei- rhandeld. door Sylvia Marmelstein Zorginstellingen kunnen jaarlijks ruim drie mil jard euro besparen, zo wijst een onderzoek van TPG uit. Dat kan door patiënten sneller te hel pen, goederen slimmer in te kopen en apothe ken zo goed als af te schaffen. Ooit wel eens in het ziekenhuis geweest en gevraagd welke artsen de behandeling gaan doen en wanneer? Of wilde u misschien bij de opname weten op welke dag u weer thuis zou komen? De kans is groot dat een antwoord uitbleef. „Want artsen hebben daar vooraf ook geen idee van", zegt Peter Bakker, be stuursvoorzitter van postbedrijf TPG. „Een patiënt is een reiziger zonder spoorboekje." Bakker heeft op verzoek van minister Hooger- TPG: Meer efficiency levert forse besparingen op vorst van volksgezondheid de afgelopen we ken de logistieke processen in de zorgsector onder de loep genomen. Gisteren presen teerde hij de conclusie: zieken kunnen veel sneller worden geholpen. Door vast te leggen welke route een patiënt gaat afleggen in het medisch circuit. Wie galblaasstenen heeft, gaat in week A naar de specialist en krijgt vooraf te horen hoeveel dagen hij wordt op genomen, op welke dag hij wordt geope reerd en op welke dag hij weer naar huis mag. Zo'n standaardroute kan alleen worden vast gelegd voor mensen die een kwaal hebben die veel voorkomt. „En van zestig tot tachtig procent van de patiënten kunnen we het ziektebeeld voorspellen en is de behandeling ervan dus te plannen", aldus Bakker. Nu beslist iedere specialist over zijn eigen to ko. Wanneer de patiënt moet terugkomen bijvoorbeeld, of naar welke arts hij wordt doorverwezen en wanneer. „En als een pa tiënt bloed moet laten prikken en de bloed- prikdag is net geweest, moet hij wachten op de volgende ronde. Zo ontstaan wachttijden en duren behandelingen onnodig lang." De onderzoekers van TPG hebben berekend dat zorginstellingen twee tot tweeënhalf mil jard euro per jaar kunnen bezuinigen als ze duidelijk weten welke route een patiënt gaat afleggen voordat hij weer beter is. Het voor komt bovendien voor dat de zieke een sla lom moet maken langs alle loketten in het ziekenhuis. Alleen bij de behandeling van in gewikkelde ziektes zoals kanker, moet de be handeling helemaal op het individu worden afgestemd. Maar ook op andere terreinen valt geld te besparen. Als het aan Bakker ligt, zouden apotheken alleen nog medicijnen moeten verstrekken voor niet-chronisch gebruik. De laatste efficiëncywinst die TPG heeft ontdekt, ligt op het terrein van de inkoop. Zorginstel lingen zouden jaarlijks minstens 150 miljoen euro overhouden als ze hun hulpmiddelen, linnengoed, meubilair, kantoorartikelen en voedsel slimmer zouden inkopen. Bakker vindt het onnodig dat ieder ziekenhuis een eigen magazijn heeft met spullen. „Je kunt ook in iedere regio een magazijn plaatsen waar alle ziekenhuizen in de buurt gebruik van kunnen maken. Ondanks de felle kritiek die specialisten de afgelopen weken op het onderzoek hebben geuit („zieke mensen zijn geen postpakket jes") heeft minister Hoogervorst gezegd seri eus te kijken of delen ervan kunnen worden ingevoerd. Het past volgens hem prima naast zijn plannen om ziekenhuizen markt gerichter te laten werken en patiënten be wust te maken van de kosten door een zoge noemde no-claim in de gezondheidszorg in te voeren. Partijen die betrokken zijn bij zorginstellingen, zoals de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen (NVZ) en de Orde van Medisch Specialisten, reageren overwe gend positief nu het onderzoek is afgerond. 9900 51 eO richting Gouda/Utrecht it. via Brienenoord filevrij via Beneluxtnl filevrij Havenarbeiders verzamelen zich voor de protestbijeenkomst tegen de prepensioenplannen. Foto: GPD/Niels vd Hoeven Cl tV£ rotterdam/gpd - Zo' tweedui zend werknemers in de Rotter damse haven hebben gisteren het werk voor enkele uren neer gelegd uit protest tegen de plannen van het kabinet met het prepensioen. De actie, op gezet door FNV Bondgenoten, was de eerste in een serie mani festaties die volgens de vak bond uiteindelijk moet leiden tot 'het verjagen van het kabi net Balkenende II'. De actievoerende havenwerkers verzamelden zich omstreeks het middaguur bij de poort van de Home-terminal van contai neroverslagbedrijf ECT in de Eemhaven. De stakers kwamen niet alleen uit dit deel van de haven, maar ook vanaf de Maasvlakte (ECT) en van ande re bedrijven in het Rotterdamse havengebied. Niet aUeen het werk in de mid daguren werd stilgelegd, ook de taken van de avondploegen lie pen vertraging op. De organisa tie rekende vanmorgen op zo'n duizend tot twaalfhonderd deelnemers. „We willen dat het werk in de haven goed wordt ontregeld", liet een woordvoer der van het actiecomité 'De Maat is Vol!' weten. „Het kabi net wil de collectiviteit in dit land slopen, maar daarvoor is het een maatje te klein. Acties kunnen nu niet langer meer uitblijven." De actievoerders, onder wie ook vervroegd uitgetreden ha venwerkers, werden vanmiddag in de Eemhaven toegesproken door FNV-voorzitter Lodewijk de Waal en zijn collega Henk van der Kolk van FNV Bondge noten. Ook minister De Geus (sociale zaken) was uitgenodigd om naar Rotterdam te komen, maar de CDA-minister bedank te. Het protest moet volgens FNV Bondgenoten niet beperkt blij ven tot de Rotterdamse haven. Ook werknemers in de bouw, chemie en scheepsbouw zijn opgeroepen overal in het land actie te voeren tegen de plan nen van het kabinet. Voor vrij dag heeft de vakbond een grote manifestatie in Amsterdam ge pland. Met de protesten wil de FNV duidelijk maken dat er niet getornd mag worden aan 'het prepensioen, de solidariteit en het recht op een sociale oude dagsvoorziening'. De bond ha mert vooral op het handhaven van de leeftijd van 60 jaar waar op mensen in 'zware' beroepen zoals in de haven, beroepsgoe- derenvervoer, bouw en andere sectoren vervroegd met pensi oen kunnen gaan. ,C: roen Segenhout yjs/ANP - In het grote Ierk van de sportmerken Nike en Puma neemt ense Hummel een bij- re plaats in. Het familie- MoJje met nog geen tachtig emers kan gerust een ïisbi uimpje worden ge- tuin I. Toch is het op het Eu- Kampioenschap voet- 'ortugal vertegenwoor- s trotse sponsor van het lteam van Denemarken, voetballers in een rood el-shirt met witte broek middels een vertrouwd eworden. Al 25 jaar e Deense voetbalbond ntract met het sport- >Dat is uniek in het hui- dperk van snel wisse- rontracten. Alleen i,pnland heeft ook zo'n lang- dsd 'relatie met Adidas", al- HZ9 iper Bach van Hummel, ar Nederland kijkt, ïem zeker gelijk geven, diende de afgelopen 25 uithangbord van drie illende merken: Adidas, |jn tegenwoordig Nike. 'a,ni land kan echter niet zo nemarken met trots een it eigen land dragen. Al- uick zou in de toekomst en optie kunnen zijn, Jz9 iet merk is net uit zijn as en na een pijnlijk faillis- begin jaren negentig. Echt Deens is Hummel niet. De kleding wordt net als bij hun grote concurrenten in het Verre Oosten gemaakt. En de oorsprong van de onderne ming (1923) ligt in Duitsland. Tot 1974 was het vooral een schoenenfabrikant, totdat een tweetal Denen besloot het merk meer aanzien te geven. In eerste instantie was het in Denemarken populaire hand bal het speerpunt, maar al gauw kwam de aandacht ook bij voetbal te liggen. Bekende promotors waren in de jaren zeventig Henning Jensen (Real Madrid, Ajax), Allan Simonsen (Borussia Mönchengladbach) en Frank Amesen (Ajax, An- derlecht, PSV). Hummel zet nu al zijn kaarten op ex-Feyen- oord-speler Jon Dahl Tomas- son (tegenwoordig AC Milan), die onlangs een vierjarig con tract tekende. Ondanks dit spel in het miljoe nenbal wil Hummel het gevoel van een klein familiebedrijf blijven uitstralen, aldus pr- manager Bach. Het Deense voetbalelftal, dat in 1992 van de camping moest worden ge plukt en vervolgens de Euro pese titel veroverde, past daar prima bij. „We zijn gewoon solide partners." Meer zit er ook niet in gezien de kleine omvang van Hum mel. De onderneming spon sort op het EK alleen Dene marken, terwijl Nike en Puma kunnen pronken met vier teams en Adidas zelfs met vijf. Umbro neemt de overige twee voor zijn rekening. Veel verwacht Bach overigens niet van de Deense trots in Portugal.Als we de tweede ronde halen ben ik tevreden." Denemarken speelt in een poule met Italië, Bulgarije en Zweden. Mogelijk treft het zelfs Nederland in de kwartfi nale. Het voetbalfestijn zal de omzet niet echt omhoog stuwen, denkt Hummel. De jaaromzet van de onderneming bedraagt slechts 100 miljoen euro, een bedrag dat vooral uit de leve ring van teamkleding wordt gehaald. In Nederland is dat niet an ders. Hummel laat zich in ons land vertegenwoordigen door Deventrade B.V., dat ook de merken Derby (ballen) en Stanno (keeperhandschoenen) onder beheer heeft. Zo zijn de Denen via de handelsonderne ming uit Deventer onder meer sponsor van Go Ahead Eagles, FC Zwolle en vanaf komend seizoen ook ADO Den Haag. „Maar het echte geld zit bij de amateursport. Shirtje, broekje, kousen, daarin zijn wij de marktleider", aldus Marthijn Pothoven, oud-voetballer van Go Ahead Eagles en nu mede directeur van Deventrade. De Deense international Jon Dahl Tomasson, speler van AC Milan, is de komende vier jaar het uithang- bordje van sportkledingfabrikant Hummel. Archieffoto: EPA/Kim Jae-Hwan Iapore/ap - Luchtvaartmaatschappijen drei- /ereldwijd miljarden euro's te verliezen als van de hoge olieprijs. Dat heeft het 1 van de Internationale Organisatie voor Ihttransport (IATA), Giovanni Bisignani, gis- fj gezegd op een top in Singapore, pg jaar hebben we de vier ruiters van de alyps - SARS, de oorlog in Irak, terrorisme en de economie - overleefd", zei Bisignani. „Nu kan de vijfde ruiter, de olieprijs, ons tot een mil jard dollar aan extra kosten geven en in de rode cijfers houden." Bisignani zei voor deze zomer uit te gaan van een gemiddelde olieprijs van 36 dollar per vat. De prijs van een vat Amerikaanse ruwe olie stond maandag op ruim 38 dollar, vier dollar la ger dan vorige week, toen de olieprijs met ruim 42 dollar het hoogste niveau in twintig jaar be reikte. „Als de olieprijs rond een gemiddelde van 33 dollar ligt, dan draaien we quitte", aldus het hoofd van de IATA. „Bij 36 dollar per vat verlie zen we drie miljard." Bisignani zei dat de luchtvaartmaatschappijen dit jaar eindelijk weer eens winst hoopten te maken. Sinds 2001 heeft de internationale luchtvaart zo'n 31 miljard dollar verloren, aldus de LATA in haar jaarverslag. In de IATA zijn 275 maatschappijen uit 136 lan den verenigd. Daarmee vertegenwoordigt de organisatie 99 procent van de wereldwijde luchtvaart. den haag/anp - Minister De Geus van sociale zaken is er niet op uit om de WW „slechter te maken". Hij wil er alleen voor zorgen dat de werkloosheidsre geling toekomstbestendig wordt. De Geus heeft dat giste ren gezegd in reactie op uitlatin gen van zijn collega Zalm van fi nanciën. Zalm zei zondag tijdens een WD-bijeenkomst in Arnhem dat het kabinet snel maatrege len moet nemen om te voorko men dat de WW wordt gebruikt als alternatieve mogelijkheid om met werken te stoppen, nu VUT en prepensioen verdwij nen. Zalm pleitte vorig jaar al voor het verkorten van de duur van de WW. Die bedraagt nu maximaal vijf jaar. Het kabinet heeft wel afgespro ken dat het gaat praten over de toekomst van de WW. Het wil dat doen aan de hand van een advies van de Sociaal-Economi sche Raad (SER), het adviesor gaan van werknemers, werkge vers en onafhankelijke kroonle- den. De Geus is het met Zalm eens dat de vertraging van het SER- advies „jammer" is. FNV-bestuurder T. Heerts en CNV-voorzitter D. Terpstra noemden de uitspraken van Zalm maandag tekenend voor zijn vertrouwen in het overleg met sociale partners. „De Geus heeft ons gevraagd serieus te kijken naar de toekomstbesten digheid van de WW, maar de minister van financiën is blijk baar alleen geïnteresseerd in bezuinigen en de afbraak van de sociale zekerheid", aldus Heerts. De werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland verwijten Zalm de dialoog tus sen de vakbonden, de werkge vers en het kabinet te verzieken. amsterdam/anp - Het Neder landse belasting- en vestigings klimaat voor bedrijven kan be ter. Dat hebben zes onderne mingen in een brief aan de voorzitter van het Innovatie platform, premier Balkenende, geschreven. Philips, Shell, ING, Akzo Nobel, Schiphol en Unilever dringen aan op minder regels en een verlaging van administratieve lasten. Dat liet een woordvoer der van Shell gisteren weten. Hij benadrukte dat het geen klachtenbrief is. „Het is een lijst met suggesties die een bijdrage kunnen leveren aan de versnel ling van de kenniseconomie." De brief is inmiddels al inge bracht in een overleg van het platform. „In juli komen de be trokken ministers terug op de brief', zei de woordvoerder. In de brief wordt een aantal punten genoemd waaraan het kabinet volgens de zes bedrij ven een bijdrage kan leveren. Zo willen ze een beter belas tingklimaat en meer aandacht voor onderwijs en kennisinfra structuur. Ook pleiten de bedrijven voor een versnelde introductie van 'één loket' voor het verkrijgen van vergunningen bij investe ringen van bedrijven. Op die manier wordt het vergun ningstraject eenvoudiger en transparanter en kan tijdwinst worden behaald. De reden voor de brief was volgens de bedrijven dat ze als vertegenwoordigers van grote bedrijven een bijdrage kunnen leveren aan de slagkracht en het innovatievermogen van Nederland. utrecht/anp - Spoorvervoerder Railion wil dat de Betuweroute eerder opengaat, omdat de hui dige capaciteit op het Neder landse spoor onvoldoende is om verder te kunnen groeien. Uitbreiding is wel noodzakelijk om de winst op peil te houden. Daar komt bij dat de steeds strengere milieumaatregelen groei van het goederentrans port over de rails soms onmo gelijk maken. „Er is nu al zolang over de Be tuweroute gesproken. Laat men nu onderzoeken of de opening vervroegd kan worden. Al is het maar over één spoor", zei Rai lion-directeur C. Robbeson gis teren bij de presentatie van de jaarcijfers. Het is nu nog de be doeling dat de eerste treinen in 2007 over het traject rijden. Railion heeft de extra capaci teit, en dus het extra vervoer, nodig om de stijgende kosten op te kunnen vangen, stelt Rob beson. De onderneming kampt met hoge energieprijzen en een stijgende infraheffing de spoorbelasting die ze aan de overheid moet afdragen. De di recteur ziet niks in het verho gen van de tarieven. Daarvoor is de concurrentie in de trans- portmarkt volgens hem te groot. Afgelopen jaar transpor teerde Railion 5 procent meer vracht, ondanks het tegenval lende economisch klimaat. Het vervoerde volume bedroeg 25,9 miljoen ton. De omzet nam met 4,8 procent toe tot 163,1 mil joen euro. De winst daalde van 0,5 naar 0,2 miljoen euro. „Ons rendement kan alleen maar verbeteren als we kunnen groeien", zei Robbeson. „De railsector heeft nu al een aantal jaren laten zien dat hij zijn kan sen weet te benuifcn. Laat nu niet onnodige capaciteitspro blemen roet in het eten gooi en." Railion vervoerde afgelopen jaar vooral veel kolen en staal. Het volume kolen dat vanuit de Nederlandse havens naar Duitsland ging, nam met ruim 33 procent toe tot 3,2 miljoen ton. Mede dankzij de uitbrei ding van het wagenpark groeide het transport van staal met 21,5 procent tot 1,2 miljoen ton. De sectoren bouw, recyclemateri- aal en exceptioneel vervoer lie ten een teruggang zien. Railion is Nederlands grootste railtransportbedrijf. Het bedrijf is onderdeel van de Stinnes Groep, een wereldwijd opere rende logistiek dienstverlener. In Nederland werken bij Railion ongeveer 1200 mensen. ezen terrein - dinsdag 8 juni 2oo4

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17