h Pentagon: Marteling mag soms BUITENLAND Veel Spaanse stranden zijn vies en onveilig 'Operatie Reagan' in volle gang Spaarcentjes in oude sok' breken Argentijnse lelijk op L-onderzoek i lijk Napoleon ireactor na ^stilgelegd jper swastika's franse graven ja: autonomie '«Ir Kashmir jgjiwe rechter "pak Dutroux ilu's ontvoeren tig burgers ialen 12.000 1 uit Z-Korea Om Amerikaanse levens te redden Terreurchef: EU moet met eigen geluid komen Al-Qaeda waarschuwt voor terreuraanslagen Old soldiers... Al-Sadr buitenspel na akkoord militieleiders Egypte wil sleutelrol in plan terugtocht uit Gaza door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Nergens worden spaarcenten op zo'n grote schaal in 'oude sokken' opgepot als in Argentinië. Uit onderzoek blijkt dat ruim tweeëntachtig procent van de Argentijnen de spaar centen bewaren onder het matras, in de suikerbus of in de kel der zoals de bejaarde Emilia Mascoy uit een dorpje nabij de stad Cordoba. Een paar maanden geleden liet ze haar werkster de kelder uitmesten. Maar ze vergat daarbij de 50.000 dollar aan spaarcenten, die daar verstopt lag. De poetsvrouw zette het af val aan de straat, kort voor vuilnisman Paulo Altamirano voorbij kwam. En nu heeft de oude dame Altamirano aangeklaagd we gens diefstal. Want waarvan anders heeft hij zijn nieuwe huis en twee auto's betaald? De vuilnisman vindt het onzin: „Ook met het ophalen van oud papier en aluminium blikjes valt tegen woordig best een boterham te verdienen." 304— 4 - DNA-onderzoek moet "len of het lijk in de Döme ^alides te Parijs wel echt T ipoleon is. Prof. J. Cassi- an de universiteit Leuven AA/et DNA van haren van het Ijk overschot vergelijken van nazaten van Napo- heeft hij maandag ge- Bgen de Belgische televi- ads de Engelsen het stof- p.jiverschot van de versla- Janse keizer in 1840 over- gden aan de Fransen, gaat 46yucht dat de Britten niet lïapoleon hebben afge- LOns onderzoek moet ïpde maken aan de twij- 3®noopt Cassiman. De Belg derder succesvol DNA-on- s4k op stoffelijke over aten uit de Franse historie, jmeer van Lodewijk de Jende. isè bonden Jen spoor plat gi- De communistische 25fid CGT heeft gisteren het ferkeer rond Parijs lamge- }^bor de stroom van de bo- 3dingen af te sluiten. De protesteert zo tegen het ijin minister Sarkozy van 8|mische zaken om het 3|citeitsbedrijf EDF te pri- en, zoals de Europese il. Op 15 juni bespreekt rise parlement de plan- Sarkozy. De vakbon- |bben gedreigd met meer storingen. 2iEen reactor van een kern- 113jle in het westen van Oe- 81j is zondag stilgelegd na ijl lek in de stoomleiding jntdekt. Volgens Energoa- 4iet Oekraïense staatsbe- oor kernenergie, is er 4gkdioactieve straling vrij den. De reactor, die vorige 65ti werd losgekoppeld van 33«ktriciteitsnet voor een ïrnisering, wordt op korte 6®p weer opgestart, aldus 2patom. In 1986 vond in 8jne een grote nucleaire ^plaats in de kerncentrale ïemobyl. 13kburg - Voor de tweede 3gjinnen een maand zijn 5ji op een christelijke be- n|aats in de Franse Elzas met zwarte swastika's en ïsens. Veertien graven wer- 3%meurd, nadat begin mei |tig grafzerken in Nieder- doelwit van vandalen 2*j geweest. jgfELHi - De nieuwe Indiase hg zal de autonomie van hk respecteren. In een re- jsverklaring wordt verwe- lar de grondwet, waarin [onomie van Kashmir is jlegd, met uitzondering 24 ifensie, buitenlandse za- 4o]fih communicatie. De ver- 33,5b biedt een goede basis 24'|verleg tussen India en 44iSan later deze maand. Pa- 25,heeft ook een deel van 49 giiir in handen en ook Chi- ss^eert over een deel. 0,6 4.jjki - In het proces-Dutroux is maandagochtend i7!9tn de drie rechters ver- 24,5k wegens ziekte. Dat heeft 23^ankvoorzitter Goux be- 33,Gemaakt bij de hervatting 32'jp zitting. De vervanging 38'o|chter Borgers door rech- 26,4erstevens, die al mee- 27'jfe op de achtergrond, ïs^geen gevolgen voor de 14'3Bgang. De uitspraak in de 14 jPutroux wordt medio vol- 25$ week verwacht. 56,7 i8,2yuRwandese Hutu-re- 25I0 hebben in de afgelopen zestig burgers ontvoerd Democratische Repu- )ongo. De rebellen vragen d, zei maandag een verte- )ordiger van de Verenigde 8. De burgers werden ont- juit de plaats Sange en Bn elk een losgeld van 100 (84 euro) opbrengen. - De Verenigde Staten ha- teind 2005 ruim 12.000 iren terug uit Zuid-Korea. üerikaanse ministerie efensie bevestigde maan- it Washington het voor in de Zuid-Koreaanse re- in Seoul heeft voorge- )nder de ruim 12.500 kanen die tot december vertrekken, zijn ook de nilitairen die later dit jaar worden gestationeerd, an maakt deel uit van de Iwijde hergroepering van lerikaanse troepen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Marteling moet mogelijk zijn om de levens van duizenden Amerikaanse burgers te redden. Dat is de kern van een advies dat juristen van het Pen tagon vorig jaar hebben opge steld voor defensieminister Do nald Rumsfeld van de Verenigde Staten. De Wall Street Journal publi ceerde gisteren het conceptad vies van 6 maart 2003, dat vol gens bronnen van de krant niet veel afweek van de uiteindelijke versie. Het advies is de juridi sche onderbouwing van de overtuiging dat de president onbeperkte bevoegdheden moet hebben als het gaat om de bescherming van de burgers van het land. Overheidsdiena ren (bijvoorbeeld geheim agen ten of commando's) die op aanwijzing van de president ie mand zouden martelen, zou den daarvoor niet vervolgd kunnen worden, aldus het ge heime rapport. Ze kunnen zich beroepen op de noodzakelijk heid van marteling om een aan val af te wenden, of op een di recte order van een meerdere zonder dat er nog een 'morele afweging' mogelijk was. Het is onbekend of president Bush het Pentagonstuk ooit onder ogen heeft gehad. Na de inval in Afganistan be reikten minister Rumsfeld van defensie klachten van onder vragers van vermeende terroris ten op de marinebasis Guant- anamo Bay op Cuba. Zij von den dat de gebruikelijke onder vragingstechnieken onvoldoen de informatie opleverden. Rumsfeld heeft vervolgens op 16 april 2003 een lijst met harde ondervragingstechnieken goed gekeurd. Het volledige over zicht is geheim, maar eerder werd al bekend dat gevangenen worden vastgezet in onnatuur lijke, pijnlijke posities, dagen lang wakker gehouden worden en geen eten of kleren krijgen. Ook zouden honden mogen worden ingezet om gevangenen te bedreigen en zouden gedeti neerden mogen worden bloot gesteld aan extreme temperatu ren. De Amerikaanse regering heeft tot nu toe altijd volgehouden dat marteling onder geen enke le omstandigheid wordt getole reerd. Maar sinds het misbruik van gevangenen in Abu Ghraib in Irak bekend werd, is de twij fel daarover gegroeid. Militairen dragen in Santa Monica, Californië, de kist van Reagan uit het pand van de begrafenisonderne mer naar een lijkwagen, terwijl zijn weduwe Nancy, gesteund door een militair, toekijkt. Reagan zal tot morgen opgebaard liggen in de Reagan Library, waarna het lichaam zal worden overgebracht naar Was hington DC voor de officiële staatsbegrafenis. Foto's AP/Reuters washington/anp - De Ameri kaanse federale overheid werkt met man en macht aan een enorme logistieke en veilig heidsoperatie, de staatsbegrafe nis van ex-president Ronald Reagan. De veiligheidsdiensten in de hoofdstad Washington DC draaien al overuren om 'Operatie Reagan' goed te laten verlopen. De ceremonies deze week zijn bestempeld als een Nationale Speciale Veiligheids gebeurtenis, en daarvoor gaan alle registers open. Morgen zal het lichaam van de voormalige president worden opgehaald in de Reagan-biblio- theek in Simi Valley, even bui ten Los Angeles. Vervolgens zal het worden overgevlogen naar Washington DC, aan de andere kant van het land. Na aankomst in de hoofdstad zal de kist in een rouwstoet naar het Capi- tool gaan, zetel van het Ameri kaanse Congres. Na een korte ceremonie kan het publiek af scheid nemen van de voormali ge president. De verwachting is dat honderdduizenden Ameri kanen zich bij de kist van Reagan zullen melden. Op vrijdag zal de kist rond 16.45 uur Nederlandse tijd van het Capitool naar de National Ca- Beatrix condoleert Koningin Beatrix heeft een condoleanceboodschap gestuurd naar Reagan's weduwe Nancy. Wie namens Nederland de be grafenis zal bijwonen is nog niet bekend. Wel gaan Reagans ou de vrienden Michael Gorbatsjov en Margaret Thatcher. De graf rede van de Britse oud-premier is op videoband opgenomen en zal tijdens de uitvaart worden vertoond. Thatcher kan na enkele herseninfarcten niet meer in het openbaar spreken. thedral worden vervoerd voor de ceremoniële staatsbegrafe nis. Zeker op vrijdag zal het in Washington krioelen van veilig heidsagenten. Vele belangrijke wegen zullen zijn afgesloten. Vrijdagavond rond 20.45 uur Nederlandse tijd zal Reagans kist weer worden teruggevlogen naar Californië, waar de veer tigste president van de VS in privékring wordt begraven. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Europa moet in de landen van het Midden-Oosten een krachtig eigen geluid laten horen. Met behulp van geld van de Europese Unie moeten Eu ropese radio- en televisiepro gramma's met een Arabische vertaling uitgezonden worden in landen waar het terrorisme een voedingsbodem vindt. Bo vendien moeten journalisten in die landen met Europees geld worden getraind en opgeleid. Dat is een van de aanbevelin gen die de Europese terroris- mecoördinator Gijs de Vries vandaag presenteert aan de EU-ministers van justitie in Luxemburg. In zijn nog gehei me rapportage van 75 pagina's over de stand van zaken in de terrorismebestrijding staan honderden concrete aanbeve lingen, waarvan de meesten volgens De Vries binnen een k twee jaar gerealiseerd moeten worden. Als de regeringsleiders zijn rapportage volgende week aannemen, worden zijn ideeën een soort 'actieplan'. De noodzaak van meer en bete re informatie-uitwisseling tus sen de lidstaten vormt de rode draad door de rapportage van De Vries. Volgens de terroris- mecoördinator moeten sommi ge landen hun wetgeving ver anderen, bijvoorbeeld omdat veiligheidsdiensten aan een te beperkt aantal mensen en in stellingen mogen rapporteren. Op Europees niveau wordt veel te veel langs elkaar heen ge werkt, constateert De Vries, omdat de vergaderingen van sommige werkgroepen geheim zijn en de ene werkgroep dus niet weet wat de andere doet. De financiering van een betere Europese 'beeldvorming' in het Midden-Oosten is een van de praktische aanbevelingen waar De Vries mee komt. De wester se berichtgeving die het Mid den-Oosten bereikt, is bijna ex clusief afkomstig van CNN dat een volledig Amerikaans geluid laat horen. Dat eenzijdig Ameri kaanse beeld moet door Europa worden gecompenseerd, vindt De Vries. Een ander praktisch punt is een betere aanpak van de financiering van het terroris me, een zaak die buitengewoon ingewikkeld is geworden. Door de gecompliceerde procedures is in de afgelopen drie jaar, sinds de aanslagen van 11 sep tember 2001, slechts 200.000 euro geconfisqueerd dat voor terrorisme bestemd was. Ne derland, dat pe^jjl juli voorzitter wordt van de Europese unie, is van plan om dat probleem krachtig aan te pakken. riyad/anp-afp-dpa - De schut ters die zondag een cameraman van de BBC doodschoten in de Saudische hoofdstad Riyad, zijn verbonden aan het al-Qaeda- netwerk van Osama bin Laden. Dat heeft een prominente Sau dische diplomaat gezegd. Een verslaggever van de Britse om roep raakte zwaargewond. Al-Qaeda heeft maandag op nieuw gewaarschuwd voor aan tegen westerse doelen, zoals vliegtuigen van Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pijen. Dat zou blijken uit een verklaring op een website die boodschappen van al-Qaeda zou verspreiden. De BBC-medewerkers waren in Saudi-Arabië sinds de bloedige gijzelingsactie in Khobar. Daar bij kwamen vorige week 22 me dewerkers van een buitenland se oliemaatschappij om het le- door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Met de invasie van miljoenen zonaanbidders voor de deur, kampen de Spaanse costa's nog met een fors aantal problemen voordat ze aan alle eisen van een onbezorgd genie ten kunnen voldoen. Door het onstuimige winterseizoen en een nalatig beheer zijn veel stranden onveilig geworden. Vooral de rotsachtige kust van de Costa Brava levert risico op voor badgasten vanwege het in stortingsgevaar. Vorig jaar kwa men twee mensen om toen ze werden bedolven onder vallen de rotsblokken. Door de overvloedige regens van de laatste maanden is het instortingsgevaar alleen maar groter geworden. Een zestal kleine baaien is inmiddels afge sloten. Bij andere badplaatsen staan grote borden met de waarschuwing dat de stranden alleen op eigen risico kunnen worden betreden. De grootste risicogebieden zijn te vinden aan het noordelijk deel van de Costa Brava, onder meer bij Ro sas, Begur, Calella de Palafnr- gell en Tossa de Mar. Andere gevolgen van het slech te weer zijn de grote stukken strand die zijn weggeslagen en de sterke vervuiling door de aangespoelde rommel. Met vrachtwagens wordt nieuw zand aangevoerd om de ergste gaten te vullen. De toeristenindustrie verwijt de gemeenten en het ministerie van milieu dat ze veel te laat in actie zijn gekomen om ervoor te zorgen dat de toeristen van een onbekommerde vakantie aan de costa's kunnen genie ten. Het beheer van de kust valt on der verantwoordelijkheid van het milieuministerie in Madrid. De gemeentes schuiven de zwarte piet naar de hoofdstad, waai- volgens hen veel te traag wordt gewerkt. Twee gemeen tebesturen hebben eind vorig jaar al een begroting ingediend voor het herstel van de wegge zakte hellingen, maar de enige reactie richting gemeenten was een bevel om de gevaarlijke stukken af te sluiten en waar schuwingsborden neer te zet ten. Hiermee wil de regering zich indekken tegen eventuele schadeclaims. Vorig jaar heeft de familie van een van de om gekomen slachtoffers de over heid aansprakelijk gesteld. De Spaanse stranden hebben inmiddels ook de aandacht ge trokken van de Europese Com missie. Brussel publiceert elk jaar een overzicht van de kwali teit van de stranden in alle EU- landen. Spanje komt daarbij steevast als een van de beste uit de verf. Maar vorige week, tij dens de bekendmaking van het nieuwe overzicht, beschuldigde de Europese Unie in Brussel Spanje ervan te sjoemelen met de gegevens. Het Spaanse ministerie van mi lieu blijkt de Europese Com missie al tien jaar lang te mis leiden door alleen die stranden aan te melden voor de jaarlijkse keuring die de toets der kritiek ruimschoots konden door staan. De zogenaamde 'zwarte vlekken' werden zorgvuldig buiten de keuring gehouden. De EU kwam de falsificatie op het spoor omdat acht grote stranden in Galicië niet voorko men op de Spaanse lijst. Het gaat om stranden die zijn ge troffen door de olieramp met de tanker Prestige, een paar jaar geleden. Blijkbaar gebeurde hetzelfde in voorgaande jaren ook met an dere stranden. Overigens is Spanje niet het enige land dat de EU probeert te misleiden. Zij het in mindere mate, proberen ook Frankrijk, Finland en Duitsland zich beter voor te doen dan ze zijn. Ze zijn allemaal door Brussel op de vingers getikt saints mere eglise - 'Old soldiers never die'. Althans, voorlopig nog niet. Want Bill Coleman (80) (met baret) en Howard Greenberg (79) hebben er nog volop zin in. Gisteren sprongen ze, 60 jaar na hun lan ding op D-Day, nog eens uit een militair vliegtuig boven Sainte Mère Eglise aan de Normandische noord kust. Foto: Reuters bagdad/anp-afp-rtr - De Iraak- se interim-regering heeft maan dag met leiders van milities een akkoord gesloten over de ont manteling van de gewapende troepen. Dat heeft interim-pre mier Iyad Allawi aangekondigd. De meeste leden van de milities kunnen zich begin volgend jaar bij de Iraakse veiligheidstroe pen voegen of een burgerfunc tie krijgen. Tot de betrokken strijdgroepen behoren de Koer dische peshmerga's en de sji'itische Badr-müities. Het ak koord geldt in totaal voor onge veer 100.000 militieleden van negen grote facties. Omdat de militie van de sji'iti sche leider Muqtada al-Sadr, die twee maanden geleden een opstand tegen de coalitietroe pen begon, zich niet heeft aan gesloten bij het akkoord, wordt die strijdgroep vanaf nu for meel beschouwd als een illegale organisatie, die net als Al-Sadr zelf verder zal worden bestre den. Al Sadr en zijn volgelingen mogen daarom zeker drie jaar lang geen bestuurlijke post be kleden of meedoen aan de ver kiezingen die volgend jaar zijn gepland. Al-Sadr heeft laten we ten dat hij geen militie, maar een 'volksbeweging' leidt en derhalve is de maatregel dus niet op hem van toepassing. De VN-veiligheidsraad buigt zich deze week over de vierde versie van het Amerikaans/Brit se plan voor Irak. Deze ont werpresolutie zou meer kans hebben dan de voorgaande, omdat Amerikanen de tekst over hun militairen iets hebben aangepast. Na de overdracht van de macht op 30 juni aan een interim-regering, verandert de overwegend Amerikaanse bezettingsmacht in een 'militai re partner' van Irak. Maar over de zeggenschap over militaire operaties en de machtsverhouding tussen de Amerikanen en de interim-re gering is nog geen volledige duidelijkheid. cairo/anp-afp - Egypte gaat een sleutelrol spelen in het plan van de Israëlische premier Sha ron voor een terugtocht uit de Gazastrook. Egypte wil een be langrijke taak vervullen bij het handhaven van rust en orde. Dat heeft de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Shalom maandag in de Egypti sche hoofdstad Caïro waar hij het Gaza-plan van Sha ron besprak. Afgesproken is dat Egypte meer troepen mag lege ren in de grensstrook om te voorkomen dat wapens de Ga zastrook in worden gesmok keld. De Egyptische troepen macht in het gebied is aan grenzen gebonden sinds het Camp David-akkoord tussen de twee landen uit 1979.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15