Verdonk woest na uitspraak Dijkstal BINNENLAND 1 Nu een zakelijk krediet voor 4,9%* Agenten thuis bestolen van dienstpistool uit meterkast of nachtkastje 0 Excuses geëist na vergelijking jodenvervolging Twee jongens bekennen brandstichting sporthal Gasboringen in Waddenzee Koningin buigt zich over Vredespaleis Vrachtwagen rijdt prima op kippenvet Internationale opsporing voor Karremans dreigt (ondernemers hoeven alleen te bellen) Stormloop bij visumregelaars Aanpak harde kern criminele jongeren faalt i wil uitleg r ontvoerder ,c - D66 wil uitleg over van de ontvoerder van jarige meisje uit Eiber- Je bezorgdienst van Al- ijn. Fractieleider Dit- eft gisteren hierover aan rDonner van justitie gesteld. Hij is vooral be- waarom het personeel iêrt Heijn niet wist dat i, die werkte in het ma- een tbs-patiënt was. Bij Heijn wist men alleen man een ex-gedetineer- De man is als uitzend- ;eplaatst. te patiënt die verschijnt em - Het Kennemer Gast- Jiet twee vestigingen in |jrn en één in IJmuiden, naf juli een boete in van a euro voor patiënten die tonen opdagen. Vorig jaar I het ziekenhuis negatief publiciteit toen bleek dat jkenhuis grote moeite iratiekamers in de zo- Landen gevuld te krijgen, en zegden vanwege het Iweer operaties op het I moment af of versche- Jet op de polikliniek. khoestvaccin l niet sneller ig - Het is niet mogelijk ip 1 september het nieu- ldioestvaccin te verstrek- e Tweede Kamer vindt inister Hoogervorst van td jezondheid dat moet ;ei maar volgens de be- ti man kan dit niet. Reden het vaccin dat minder bij- ïgen heeft alleen kan in gekocht volgens een ie aanbestedingsproce- Dat kost maanden. Die stedingsprocedure kan rarden omzeild, aldus de dinsdag 8 juni 2004 den haag/gpd - Criminelen hebben de afge lopen jaren een onbekend aantal dienstpis tolen gestolen bij politiemensen thuis. Dat is bij zeker vier regiokorpsen gebeurd. De wa pens konden worden gestolen doordat agen ten ze slordig bewaarden. Honderden korpsleden die hun vuurwapen mee naar huis namen, hadden thuis geen speciaal kluisje of een pistoolslot om het vei lig op te bergen. Dat blijkt uit onderzoek van de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid (IOOV). De in spectie bekeek bij de helft van de politie korpsen het beheer van de Walther P5 dienstpistolen. Een aantal agenten bleek het dienstwapen in het nachtkastje of de meter kast te bewaren. In één groot regiokorps ble ken bij een steekproef in de afgelopen acht jaar negen wapens te zijn verdwenen. Hoeveel vuurwapens als gevolg van wanbe heer zijn gestolen, is onduidelijk. Maar elk gestolen dienstwapen levert aanzienlijke risi co's op, denkt onderzoeker Henny Kuipers. „Stel je voor dat een overvaller iemand neer schiet met een politiepistool." Door het slor dige opbergen is de kans op 'een vreselijk schietongeluk' ook groter, aldus de onder zoeker. Volgens Kuipers is er evenmin zicht op het aantal delicten en ongelukken met gestolen dienstwapens. Politiesocioloog Jaap Timmer van de Vrije Universiteit in Amsterdam waarschuwde in 1996 al voor slecht vuurwapenbeheer bij de politie. Hij beschreef toen hoe zonen van politiemensen een overval uitvoerden en zelfmoord pleegden met hun vaders dienst wapen. „Kennelijk heeft een aantal korpsen niets geleerd. Schandalig", aldus Timmer. Uit het IOOV-onderzoek blijkt dat medio 2003 enorme verschillen bestonden tussen politieregio's. Een aantal korpsen had wel al zeer strenge regels voor het mee naar huis nemen van het dienstpistool, bijvoorbeeld louter voor medewerkers in de oproep dienst, of leden van een arrestatieteam. Bij de vier korpsen ontbraken die regels. Het veilig opbergen van het dienstwapen bleek vaak een zaak van het politiepersoneel zelf. Kuipers: „Enkele korpsen gaven wel wa pens mee naar huis, maar troffen daar geen enkele voorziening." Met alle risico's op diefstal en misbruik van het dienstwapen. Bij gebrek aan speciale wapenkluisjes of pistool- sloten die de trekker blokkeren, liggen de Walther P5's in nachtkastjes of meterkasten. De inspectie weigert de namen vrij te geven van de vier korpsen met rammelend vuur wapenbeheer. De IOOV verzekert dat de leiding van die po litieregio's inmiddels op de vingers is getikt. heropent ordzaak Luten gr - Het openbaar ministe- 'e Groningen heropent het :tj| zoek in de zaak-Andrea OfDat heeft het OM giste re ikendgemaakt. De uit Rui- n komstige Andrea werd in 11393 op 15-jarige leeftijd m lord. De dader is tot nu ol ig niet gevonden. Volgens v gaat het erom dat nieu- 1 h insen met een frisse blik u ;ns naar de zaak kijken. Er t( len nieuwe aanwijzingen s s binnengekomen. 1( JO tij klaagt «r media boycot IC( eli uiig - De nieuwe partij ig iar Europa heeft een ei ingediend bij de Raad le Journalistiek en de it lissie Gelijke Behande- u )e partij klaagt over 'zwa- ;ti :riminatie' door de me- ta e pers zou een geheime oi tak hebben om nieuwe ch in weinig of geen aan- ;n te geven. Leefbaar Euro- si t een uitspraak voor de >n zingen van donderdag, lijsttrekker Jan Leech- lAuwers gisteren. ivivalpakket dt in tuin ikerk aan de amstel - Ei- en van een tuintje in Ou- k aan de Amstel zagen igavond een 23 kilo we- survivalpakket uit de lucht i. Het oranjegekleurde itvan een meter bij veertig neter was afkomstig uit og onbekend vliegtuig, land raakte gewond door izarre incident. Het pakket tte een uitrusting voor [offers van een vliegtuig- te water. vijftien jaar »d fietstoerist Edam - De man die juni jaar een 73-jarige fietstoe- t Oostenrijk met een ha- loodsloeg, hoorde gisteren le rechtbank in Rotter- vijftien jaar celstraf tegen ïisen. De verdachte, een rige Roemeen, heeft be- dat hij de Oostenrijker het spoor tussen Maas- en Hoek van Holland heeft ad. De twee fietsten met p door het land en de Roe- h besloot de bejaarde Oos- |ker te beroven. De buit, 75 viel hem nogal tegen. Indweer blust iiende varkens 'M - Een vervoerder van heeft de brandweer gis- irgen een hoop werk be- 1 op een parkeerplaats deA50 bij Renkum. De er had zijn met 129 var geladen vrachtwagenaan- er daar laten staan wegens emen met het veersys- De dieren raakten bij een ^temperatuur van 28 gra- 'elsius oververhit en zeer 'tig. De verkeerspolitie •cht daarop de brandweer e dieren af te koelen. den haag/gpd - Minister Ver donk van vreemdelingenzaken en integratie eist dat haar oud partijleider Hans Dijkstal (WD) zijn vergelijking tussen de jo denvervolging en haar beleid inslikt. Ze is woedend over een interview in het Algemeen Dag blad waarin Dijkstal flink uit haalt. Dijkstal zegt in het interview dat hij vindt, dat tal van politi ci 'haat zaaien' bij moslims, door hen voortdurend als groep te stigmatiseren. Dat ge beurt zijns inziens vooral door WD'ers. De ongewoon felle kritiek is hem in eigen kring niet in dank afgenomen. Er gaan stemmen op om Dijkstal te verwijderen uit de commissie PaVEM, die minister Verdonk adviseert over integratie. Daar in heeft onder anderen ook prinses Méxima zitting. De mi nister heeft Dijkstal uitgeno digd voor een gesprek. De voormalig WD-leider haalt in het interview aan dat de overheid straks met behulp van vignetten wil meten in hoeverre allochtonen zijn ingeburgerd. Dat doet volgens Dijkstal 'ver dacht veel denken" aan de jo denster uit de oorlogsjaren. WD-leider Gerrit Zalm reageert onaangenaam verrast op de uit latingen van zijn voorganger en spreekt van 'een groot misver stand". De vignetten zijn een wetenschappelijke rekenme thode. „Die gaan we niet op mensen plakken", voegt minis ter Verdonk er boos aan toe. Ze is 'verrast' en 'geraakt' door de opmerkingen van Dijkstal. „Hij weet niet waar hij het over heeft. Dit is beneden de maat. Ik wil dat hij zijn woorden te rugneemt", aldus de minister. door Wim van Dijk huizen - Twee vijftienjarige jongens, uit Huizen en Blari- cum, hebben bekend zondag avond brand te hebben gesticht in de sporthal van de Huizer- maatschool. Tijdens het blussen zijn de jon gens al aangehouden. „We had den tijdens de brand al zicht op de daders", aldus politiewoord voerder Van Loveren, die niet wilde meedelen hoe de politie op het spoor is gebracht van de daders. Evenmin wilde hij zeg gen of het om leerlingen van de school gaat. Gistermiddag werd een derde verdachte aangehouden, ook een vijftienjarige uit Huizen. De politie sluit verdere aanhoudin gen niet uit. De sporthal van de middelbare school werd zon dagavond in de as gelegd. De naastgelegen nieuwbouw, die over ruim een week zou wor den opgeleverd, raakte ernstig beschadigd. De schade loopt in de miljoenen. Deze week zal de omvang van de schade aan de nieuwbouw en de bekabeling die er al ligt, worden onder zocht. De verwoeste sporthal werd gebruikt door de volley balvereniging Huizen en de basketbalclub Quick Runners. Zij zitten voorlopig zonder on derkomen. Volgens burgemees ter Verdier heeft het in groten getale aanwezige publiek het blussen soms bemoeilijkt. Nog al wat kijkers maakten onvol doende ruimte voor de brand weervoertuigen om te kunnen manoeuvreren. In het interview zegt Dijkstal dat de liberale kamerleden Ay- aan Hirsi Ali en Geert Wilders met hun 'verkeerde toon en inhoud' haat zaaien onder moslims. Hij noemt fractie voorzitter Van Aartsen deni grerend 'il capo' - het hoofd in maffiatermen - omdat hij lei ding zou geven aan de harde politieke lijn van de WD. CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen en PvdA-leider Wou ter Bos zijn in Dijkstals ogen zelfs 'incompetent'. De poli tiek in zijn algemeen zou al lochtonen te veel criminalise ren. Het CDA wil desgevraagd niet reageren vanwege 'de per soonlijke aanval' op Verhagen: „Bovendien: Dijkstal is in 2002 niet voor niets door de kiezers weggestemd." De liberalen verloren twee jaar geleden vijf tien zetels. den haag/gpd - De meest be trokken ministers willen boren naar gas onder de Waddenzee toestaan. Dat is door diverse bronnen in Den Haag beves tigd. Minister Veerman van landbouw wil wel extra geld voor natuur en de kokkel- en mosselvisserij. Op 25 juni zal het kabinet formeel besluiten, zo is de verwachting. In april presenteerde de com missie-Meijer een rapport waarin werd geconcludeerd dat boren naar gas in de Wadden zee mogelijk is zonder het mi lieu te schaden. Die conclusies waren voor CDA en D66 aanleiding het verzet te gen de gasboringen op te ge ven. De WD was altijd al voor. De consensus van de regerings partijen maakte het voor het kabinet ook makkelijker tot een positief besluit te komen. den haag Koningin Beatrix heeft zich gisteren laten informeren over de plannen voor de verbouwing van het Vredespaleis in Den Haag. Het hoofdgebouw zelf blijft ongewijzigd, maar het Academie gebouw ernaast wordt gesloopt en vervangen door nieuwbouw (rechts). In de nieuwbouw komt onder meer een grote conferentie zaal en een leeszaal voor de bibliotheek. De verbouwing, onder lei ding van het architectenduo Michael Wilford (Groot-Britannië) en Manuel Schupp (Duitsland) moet in de zomer van 2006 klaar zijn. Foto: ANP/Robert Vos ermelo/anp - Kippenvet blijkt een uiterst bruik bare, goedkope en schone brandstof. Een vlees verwerkend bedrijf in Ermelo laat al een vracht wagen met de brandstof rijden en wil ook energie opwekken voor andere bedrijfsprocessen. Dat heeft directeur G. van de Craats van vleesverwer ker Polskamp gisteren gezegd. Het bedrijf is vorig jaar begonnen met het laten rijden van een vrachtwagen op het restproduct kippenvet. „Een erg goedkope en schone brand stof. Het veroorzaakt niet of nauwelijks vervui ling", aldus Van de Craats, na een jaar experi menteren. „Per liter brandstof besparen we on geveer 30 cent. Die besparing is ons belangrijkste uitgangspunt", aldus de directeur. Polskamp wil met een verbrandingsmotor in de toekomst ook energie opwekken voor andere be drijfsprocessen. „We zijn de oriëntatiefase in middels voorbij en kijken al naar aanschaf van de juiste spullen en hoe we het idee kunnen inpas sen. Het zal er in ieder geval voor zorgen dat wij minder energie hoeven in te kopen", zegt de di recteur. Het bedrijf heeft geen ambitie om de eigen vin ding op de markt te brengen. „Het is een een voudige innovatie die voor ons aantrekkelijk is omdat wij kippenvet als restproduct voorhanden hebben. Een ander bedrijf zou bij wijze van spre ken olie uit kastanjes kunnen persen of kool zaadolie kunnen gebruiken", oppert Craats. Vrijdag spreekt het kabinet over de toekomst van alternatieve energiebronnen in Nederland. Aan leiding is een Europese richtlijn waarin staat dat volgend jaar 2 procent van het totale brandstof verbruik afkomstig is uit biobrandstoffen. In 2010 moet dit bijna 6 procent zijn. (advertentie) Bij de Postbank kunt u tot 15 juni aanstaande een zakelijk krediet afsluiten tegen de uiterst lage rente van 4,9%*. U hoeft alleen te bellen met de Postbank Kredietadviseurs. U krijgt direct te horen wat uw mogelijkheden zijn. Samen met de adviseur bepaalt u ook welk krediet het beste bij uw situatie past. Dat kan een krediet zijn van 5.000 of zelfs 400.000. Profiteer nu van dit unieke tarief. Bel tijdens kantooruren naar 0900 0508 (5 cent per minuut) of kijk op postbank.nl Bij 5 jaar vast. Dit aanbod is geldig tot 15 juni 2004. den haag/gpd - Tegen voorma lig Dutchbat-commandant ko lonel b.d. Thom Karremans dreigt een internationaal op sporingsbevel te worden uitge vaardigd. Hij moet voor het Joe goslavië Tribunaal verschijnen om daar te getuigen tegen een Bosnisch-Servische officier, maar is spoorloos. De Nederlandse regering heeft tot vrijdag de tijd gekregen om Karremans te vinden. Hij kan zich ook eigener beweging voor die tijd in Den Haag melden om tussen 16 en 22 juni voor het Tribunaal te komen. Het Tribunaal zoekt hem al eni ge weken omdat de Amerikaan se advocaat Michael Kamavas de Nederlander wil horen in de zaak tegen de Bosnisch-Servi sche officier Vidoje Blagojevic. Blagojevic staat terecht voor zijn vermeende aandeel in de massamoord op zo'n 7000 moslims in de enclave Srebre nica in juli 1995. „Ik hoop dat het niet tot een opsporingsbevel hoeft te ko men," zegt Kamavas. „Maar de medewerking van de Neder landse regering is tot nu toe be schamend geweest." Ook rech ters en aanklagers bij het Tribu naal bekritiseerden vorige week de gebrekkige Nederlandse me dewerking in de kwestie. Als het komt tot een opsporingsbevel blameert Nederland zich inter nationaal, zo vinden regerings partijen CDA, WD en D66 en de grootste oppositiepartij PvdA. De ministeries van defensie en buitenlandse zaken blijken al weken te treuzelen met het tra ceren van Karremans. CDA, WD en D66 vinden dat Neder land de morele verplichting heeft om het Tribunaal te hel pen. Rijswijk/anp - De vraag naar de diensten van visumregelaars is dit jaar explosief toegenomen. De zomervakantie is nog maar net in zicht en nu al geeft het Rotterdamse V V visumdienst een vervijfvoudiging van het aantal aanvragen aan. Bij de Amsterdamse tegenhanger Het Visumburo is er sprake van een verdubbeling. Het is al meer dan tien jaar mo gelijk om een visum door een visumregelaar te laten ophalen, maar deze zomer loopt het voor het eerst storm. Volgens de twee bureaus komt dat gedeel telijk door de pas ingevoerde vi sumplicht in Indonesië. „Maar er moeten ook andere redenen zijn," aldus Henk Ver- waaijen, directeur van V V vi sumdienst „Mensen zijn mis schien luier geworden of ze gaan meer reizen. De toename past in elk geval in de trend dat Nederlanders niet meer willen wachten." (advertentie) VMBO-t HAVO in ERASMUS COLLEGE EEN GESLAAGDE ZET OPEN DAG 19 JUNI HAARLEM Vlietsorgstraat 15 tel. 023 542 85 60 www.erasmuscollege.ee /est. in Eindhoven. Haarlem, Maastricht Tel. alg. secretariaat: 040 251 81 14 Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ING^a) utrecht/anp - De aanpak door politie en justitie van de harde kem van criminele jongeren in de regio Utrecht levert vrijwel niets op. Dat blijkt uit de eindrapportage van de projectgroep Hel dere Aanpak harde Kernjongeren (HAK). De onderzoekers volgden een groep van 44 jon ge veelplegers. Slechts een van hen beterde zijn leven omdat hij een serieuze relatie aanging met een meisje en niet als gevolg van de aanpak door justitie, stelden de onderzoekers vast. De projectgroep HAK werd in 2002 opgericht als samenwerkingsverband tussen politie, open baar ministerie, Raad voor de Kinderbescher ming, de Reclassering, Bureau Jeugdzorg en en kele gemeenten. Doel was door betere onderlin ge samenwerking adequaat en tijdig te reageren op strafbaar gedrag van jongeren tot 25 jaar. Uit de eindrapportage blijkt dat de jeugdige veelplegers vaak ongrijpbaar zijn. Ze worden weliswaar geregeld aangehouden, maar het strafrechterlijke bewijs tegen hen kunnen poli tiemensen doorgaans moeilijk leveren.Boven- dien ontkennen de veelplegers consequent alles, zelfs als zij op heterdaad zijn betrapt. Als ze wel bekennen, doen zij dat vaak om met meer over tuiging een ander feit te kunnen ontkennen, al dus de onderzoekers.Ook blijken zij over veel ju ridische kennis te beschikken en in staat te zijn strafzaken te frustreren. Wat de onderzoekers verder opviel was de res pectloze houding ten opzichte van het gezag. Zij stelden vast dat de veelplegers grof in de mond, intimiderend en beledigend waren tegen verba lisanten, soms juist tegenover vrouwelijke poli tiemensen. De onderzoekers hebben een lange lijst met aanbevelingen opgesteld. Zo pleiten ze ervoor om meer te investeren in het (arbeidsin tensieve) bewijzen van criminele feiten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11