Een dag om te flirter GESPREK VAN DE DAG Voetstring zomerhit bij meiden Sjaak Bral hurkt in berm Venus schuift tussen zon en aarde Stemplicht DINSDAG 8 JUNI 2OO4 DAGELIJKS LEVEN Heb aij hem /U/iz.emlE-vemi MENSELIJK Paul Burrell, voormalig BUTLER van prinses DIANA, heeft bekendgemaakt dat hij in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten met een ONE-MAN SHOW op de planken komt waarin hij vertelt over de periode dat hij voor Diana werkte en vra gen beantwoordt van het publiek. Op 20 juni treedt hij op in Londen en vanaf 24 juni geeft hij vier optredens in New York. Vorig jaar publiceerde Burrell een boek waarin hij intieme details onthulde over de in 1997 verongelukte prinses. Het boek, A Royal Duty, werd een bestseller. Rond 950.000 mensen zijn in Hongkong komen kijken naar een VINGER VAN BOEDDHA die de af gelopen twee weken in de voormali ge kroonkolonie werd TENTOONGE STELD. Veel boeddhisten geloven dat de reliek vrede en rust brengt. De vinger wordt normaal bewaard in een tempel in de oude Chinese stad Xian. Volgens critici besloot Peking de vinger tijdelijk aan Hongkong uit te lenen om de onvrede over het uit blijven van politieke hervormingen in de kiem te smoren. De histori sche boeddha overleed in het jaar 483 voor Christus. Een aantal mon niken zou zich hebben ontfermd over beenderen die de crematie doorstonden. JENNABUSH.de dochter van de Amerikaanse presi dent, heeft haar PEL GRIMSTOCHT naar het Spaanse Santiago de Com- postella voltooid. Zij heeft de 100 kilometer lange tocht van het klooster in Samos naar Santiago lo pend afgelegd. Jenna was in het gezelschap van twee vriendinnen en een tiental lijfwachten. De stoet werd gevolgd door twee busjes die hun bagage vervoer den. Volgens de Spaanse krant El Pais waren de slaapplaatsen van het ge zelschap luxueuzer uitge rust dan die van de gemid delde pelgrim. Bij aan komst in Santiago ontving zij een certificaat, maar ze liet in het midden of ze de tocht uit religieuze overwe gingen had gemaakt. Het imago van de Amerikaanse presidentsdochter werd tot voor kort geplaagd door ge ruchten over een alcohol probleem. De pelgrimage geeft Jenna de kans haar blazoen op te vijzelen, al dus de krant. Foto: EPA Wim Meyles Booreiland: vakantieoord voor tandartsen Alex Kingston, ster uit de Ameri kaanse televisieserie ER, keert niet meer terug als de chirurg ELIZA BETH CORDAY. De producenten van de populaire ziekenhuisserie, hebben Kingston laten weten dat ze niet langer interessant is. De actrice zelf denkt dat ze te duur wordt ge vonden. De 41-jarige actrice heeft verklaard 'geschokt' te zijn. ,,lk voel me opeens erg oud." door Annemarie de Jong De voetstring dreigt de zomerrage van 2004 te worden. Meiden van 15,16 jaar zijn weg van het gekleurde netje dat om een teen wordt gespannen. De reacties zijn enthou siast. „Dit staat helemaal super!", juicht Carolien Dutry. Heeft de bilstring nog een functie -onder een strakke rok of broek zie je geen lelijke onderbroeknaadjes- de voetstring is com pleet nutteloos. Maar het haakwerkje om de zongebruinde wreef staat wel sexy. Een 'sieraad' voor de onderdanen. De voetstring is nieuw en bij de Hema zien de verkoopsters veel opgetrokken wenk brauwen. „Voetstrings?! Wat is dat nou, vragen klanten. Vooral bij jonge meiden is het hot." De Hema verkoopt ze tot eind au gustus per twee voor €1,95 in het geel, blauw, wit, zwart, goud en roze. Met en zonder glittertjes. Inkoper Hans Brul van het Hema-hoofdkantoor zegt dat de voet string uit Italië vooral in jonge gemeenten aanslaat. „Beenversiering is sowieso de trend. De reacties op de voetstring zijn ge mengd; je vindt het niks of juist geweldig." Maar wat vindt de doelgroep er zelf van? De twee fashion freaks Carolien Dutry (15) en Liselot Snel (16) uit Baarn vallen als een blok voor het netje. Ze laten zich modisch inspireren door BN'ers en muziekzender MTV, maar trekken heus niet alles aan. „Beenwarmers? Mij niet gezien. Maar dit staat super in slippertjes of open pumps", zegt Carolien, met piercing en coole zonne- Anneke Stallmann. Foto: GPD/Kees Martens Een BRITSE FETISJIST, die kickt op operatiemaskers en -kledij, mag zich in geen enkel ZIEKENHUIS in Enge land en Wales meer vertonen. Dat heeft een Britse rechtbank beslist. De werkloze vijftiger viel sinds janua ri zeker veertig keer ziekenhuisperso neel lastig met zijn niet aflatende zoektocht naar de medische items. Hij deed zich geregeld voor als een patiënt of hij kwam zeuren om mate riaal voor een toneelstuk of voor een verkleedpartijtje. Foto: Archief Het Amsterdamse wassenbeelden museum MADAME TUSSAUD'S maakt een beeld van Idols-winnaar BORIS. Het beeld van de zanger wordt in juli aan de collectie toege voegd. Boris komt in een speciaal aan Idols gewijd deel van het muse um, de zogenoemde Idols Experien ce, te staan. In dit vorig jaar inge richte deel staan al beelden van de zangers Jamai en Jim die bij de ta lentenjacht in 2003 op respectieve lijk de eerste en tweede plaats ein digde. In de Idols Experience kun nen bezoekers het 'Idols-gevoel' er varen door auditie te doen. Idols- jurylid Henk-Jan Smits beoordeelt de kandidaten via de computer door Yildiz Huinink Voor het eerst in 122 jaar schuift de pla neet Venus voor de zon. Dat zorgt voor een mini-zonsverduistering. Maar niet al leen sterrenkundigen zijn opgetogen over dit zeldzame hemelverschijnsel, ook voor astrologen is het een grote dag, ideaal om het terras op te gaan. „Langlopende con flicten worden opgelost." Maar: Pluto ligt dwars. Wie zich vandaag onbestemd en onrustig voelt, of rare, sterke dromen over gevoe lens heeft, hoeft zich geen zorgen te ma ken. Het is Venus. De invloed van de pla neet van de liefde, harmonie en intuïtie is namelijk sterker dan ooit. „En dat mer ken mensen die hier gevoelig voor zijn", zegt astrologe Barbara Driessen uit het Drentse Orvelte. „Voor hen zal dit een hele bijzondere dag zijn. Ze moeten vooral luisteren naar wat hun gevoel hen zegt" Dinsdag 8 juni 2004 gaat voor astrono men de geschiedenis in als de dag van de Venusovergang. De laatste keer dat dit gebeurde was in 1882. Vanaf 7.19 uur tot 13.03 uur schuift de planeet als een stip voor de zon, om 10.22 is het silhouet van Venus exact in het midden van de zon te zien. Op dat moment is de planeet ook het dichtst bij de aarde, ze is 'slechts' 43 miljoen kilometer verwijderd. Het ver schijnsel is allemaal met het blote oog waar te nemen, maar wie geen oogletsel wil oplopen moet een eclipsbrilletje op zetten. Voor astrologen is het eveneens een gro te dag. „De schaduw van Venus valt let terlijk over aarde", zegt astrologe Anneke Stallmann uit Best. „Er ontstaat een con junctie zon-Venus, zo noemen wij dat. Twee krachtige hemellichamen kniisen elkaar en versterken elkaar. Daar komt nog bij dat ze hetzelfde snijpunt als de aarde hebben. Dat maakt het bijzonder." Wat dit concreet wil zeggen? „Nou, de zon staat voor mannelijke energie, kracht, je eigen ik. Venus staat juist voor vrouwelijke energie, liefde, harmonie en inzicht. Als je die twee combineert, krijg je een perfecte tijd voor samenwerking, bezinning en vrede stichten. Mensen krijgen inzichten, kunnen prettig met el kaar omgaan, gaan uit van hun gevoel en komen ook nog eens tot daden. Dat we momenteel in het teken Tweelingen zit ten, versterkt dit alleen maar. Tweelingen staat voor communicatie. Langlopende conflicten worden opgelost. Vand< Q een kiem gelegd worden die een gi vloed op de wereld heeft." Lastig aspect is dat planeet Pluto G oppositie maakt' met de conjuncti Anneke Stallmann in de horoscooj vandaag. Pluto is een heftige plane k staat voor machtsspelletjes. „Dat n k dat egocentrische figuren dit aan z •- kunnen wenden voor hun eigen ra Wie vandaag trouwt, krijgt dan ook g maken met sterke krachten in de v A tenis. „Dat wordt zeker geen saai h a lijk", lacht Stallmann. „Laat elkaar er waarde en probeer de ander niet t( e heersen. Lukt dat, dan voegt deze j 1 juist een dimensie toe." Kinderen) vandaag (en ook de rest van de we boren worden, staan onder een go sternte, denkt de astrologe. „Mens veel Venus in hun geboortehorosa zijn vaak warm en positief ingestel t hebben een vriendelijke uitstraling^ den van goede sfeer en hebben eei i aan ruzie." Ie Voor wie nog geen trouwplannen I d is het volgens alle astrologen een u k kende dag om iemand te ontmoet#' verliefd te worden. „Een mooie sta e te flirten", concludeert Menno No< 'a vliet, voorzitter van de Astrologiscl 'J vereniging Nederland. „De sterren t perfect voor speels gedrag en sekst I uitdagen. Dus maak jezelf mooi en z terras op!" H door Jan van Stipriaan Luïscius Waarom heb je zo'n dvd gemaakt? Ach, zo eentje bestond er nog niet." Dat is de enige verklaring die cabaretier, presentator én schrijver Sjaak Bral weet te geven op de lancering van zijn allereer ste productie: de dvd 'Hurken in de berm'. Gistermiddag, op cam ping Zonnehoek op de grens van Hilversum en Loosdrecht werd het eerste exemplaar van het schijfje uitgereikt aan Bral. Colle ga-presentator van Noordzee FM, Gordon, was benaderd door pla tenmaatschappij Dureco om de overhandiging te verrichten. 'Hurken in de berm' (Gordon: „Oh, ik dacht dat er stond Türken in de berm") is een compilatie van zijn theatervoorstellingen met de gelijknamige naam, die Bral naar alle uithoeken van het land brachten. Officieel heet het caba- ret-roadmovie. Hilarische confe rences worden op de dvd afgewis seld met het leven van de cabare tier: De theaters, de autoritten, de hotels en verder is bijvoorbeeld te zien hoe Sjaak Bral in de studio aan een cd werkt. Bral staat al ruim zes jaar voor uitverkochte zalen, maar ook als schrijver is hij succesvol. Zo gingen er tiendui zenden exemplaren van het boek je Groen-Geile Boekje over de toonbank. Het grote publiek zal hem kennen van KRO's 'Ook dat nog'. En sinds kort is Bral elke werkdag te horen met zijn radio programma 'Broodje Bral' bij Noordzee FM. 'Nooit meer kamperen', zong Bral met zijn groep op de al redelijk bezette camping. En andere num mers van zijn laatste cd. Tót Gor don op het 'toneel' - voor een ou we, verroeste caravan - ver scheen. „Ik voel me een soort Bar- bra Streisand in haar achtertuin, zo mooi is het hier", zei Gordon, die niet onder stoelen of banken stak, dat hij grote waardering heeft voor Sjaak Bral. „We hebben elkaar bij de CliniClowns ontmoet en het was gelijk een soort match tussen ons. Je bent een bijzonder talent en ik vind je een ontzetten de goeie lobbes. Maar je zou wel iets aan je kleding moeten doen." Sjaak Bral. Foto: Frans van Zijst Liefst zou ik willen dat er in Nederland stemplicht was. Gezagsgetrouw en latent gereformeerd als ik ben zou ik zonder vragen de orders van de overheid vol gen. Geloof mij, ik wil helemaal niet eerst wakker lig gen of ik voor of tegen Europa ben. Dwing me ge woon te komen. Helaas, de vrijheid van de burger (alsmede het recht op luiheid en domheid) wordt in Nederland belangrijker geacht dan democratie. Als in Nederland stemplicht had bestaan, zou al veel eer der (een...) Fortuyn groots voor het voetlicht zijn ge treden. Andere politici hadden zich eerder reken schap moeten geven van de onvrede in de diverse on derlagen van de maatschappij. Stemplicht leidt tot het beter geïnformeerd zijn van politici over burgers. Oogkleppen werken niet meer. En dan mogen de re sultaten niet altijd even prettig zijn, de inmiddels ge accepteerde situatie waarin boze mensen weigeren nog te stemmen is erger. Of moeten kiezers eerst 'poli tiek correct'zijn, voor de politiek hun deelname op prijs stelt? Lang leve de stemplicht, kortom. Afgelopen zondag liet ik mijn dochter uit in het Von delpark. In totaal legde zij, skatend, drie rondjes af. Per rondje werd ik twee maal aangesproken door frisse jonge mensen, die namens D'66 aan mij een foldertje kwijt wilden. De tekst luidde: 'Boe roepen is makkelijk. Gebruik je stem'. Is dat reclame voor D'66? Nee, dat is reclame voor verkiezingen in het al gemeen. Wat een onzin. Het is niet het werk van de partijen om het systeem 'democratie' te verkopen, zij zijn ervoor om dat systeem inhoud te geven. De over heid moet zorgen voor de grondstoffen: volk dat de stemhokjes komt bezoeken. Komt dat boze of ver wende volk niet meer uit zichzelf, dan moet het wor den gedwongen. Als dat dan tot gevolg heeft dat een opvolger van Fortuyn 30 procent van de stemmen krijgt, is dat erg? Wat mij veel erger lijkt is een land waar bijna de helft van de burgers zich niet meer be trokken voelt bij het grote geheel. In zo'n land wonen wij inmiddels. Iedere politicus die democratie serieus neemt zou de stemplicht moeten willen invoeren. Ooit bestond die stemplicht in Nederland, maar is afgeschaft. In België bestaat de stemplicht nog. En wie niet op komt dagen, krijgt straf. Bij de eerste keer niet stemmen krijgt de luie kiezer een berisping dan wel een geldboete van 5 tot 10 euro. Bij herhaling loopt het bedrag geleidelijk op tot maximaal 150 eu ro. Het is niet toegestaan dat bedrag in te ruilen voor een paar dagen cel, betaling is verplicht. Mij dunkt dat alleen al zo'n boetesysteem de opkomst in Neder land ernstig zou bevorderen, maar de Belgen gaan in hun afdwingen van democratisch gedrag nog een stapje verder. Per periode van 15 jaar mag een kie zer slechts vier keer verzuimen. Vijf keer niet opko men betekent niet meer mogen werken voorde overheid, geen onderscheidingen meer ontvangen en niet meer mógen stemmen. Nu wordt de soep natuurlijk lang zo heet niet gegeten als die wordt opgediend, want we zijn in België. Het moet wel leefbaar blijven. Wie in het buitenland verblijft, hoeft niet op en neer te vliegen om te stemmen, via het reisburo kan een ontheffing worden aangevraagd. Wie binnen België ver van huis verwijderd is moet wél op komen, tenzij de binnenlandse ver plaatsing voor het werk was. Ook kan men zich bij de vrederechter afmelden met dokters-verklaringen en overtuigend op schrift gestelde overmacht-situaties. Dus leve de stemplicht. Alleen al vanwege de fantasti sche hoeveelheid smoezen die zoiets elke keer weer zal opleveren. De voetstring: sexy of spuuglelijk? Foto: Ton Kastermans bril. Alleen de naam voetstring, die vinden ze echt niet kunnen. „Noem het teennet- kousje of zo", vindt Uselot. Maar niet iedereen is er blij mee, op inter net zijn ook andere reacties te lezen. „Waar gaat dit allemaal over? Het moet niet veel gekker worden. Ik ben benieuwd wat het volgende is dat we gaan stringen". De een lin vindt het sexy, de ander niet: „Ik vind e: niks sexy's aan: spuuglelijk die dinger; ri lijkt mij helemaal niks, zo'n touwtje t ir jetenen". hi if n

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10