De mentale kracht van Den Turk Vijf titels in acht seizoenen SPORT zaterdag 5 juni 2004 4_ door Anton Diedrich 4 katwijk - Dennis den Turk voetbalt nog jojtwee keer. Met Quick Boys speelt hij van daag thuis en volgende week uit tegen HSC '21 om het amateurkampioenschap van Nederland. Dan zet hij een punt ach- iter de carrière die hem 415 wedstrijden in betaald voetbal opleverde, waarvan 294 in elf seizoenen voor AZ. Na twee jaar De Graafschap en twee bij ADO Den Haag -waarmee hij vorig jaar kampioen werd 2 in de eerste divisie - sluit hij zijn loopbaan af bij de amateurs in Katwijk. Den Turk, 2' die deze maand 35 wordt, gaat in het ^nieuwe seizoen aan de slag als jeugdtrai ner bij de Alkmaarse club. Hij reageert op d elf stellingen over Quick Boys, voetbal en zijn loopbaan. 1. De Nederlandse topclubs hebben vijftien jaar lang zitten slapen. „Nee, dat vind ik niet. Ik had het niveau van een subtopper misschien kunnen halen, maar de echte top denk ik niet. Ik zat vanaf mijn elfde in de jeugd van Ajax. Daar heb ik als junior in het tweede elftal gespeeld, op amateurbasis. Ik mocht wel blijven, maar bij AZ kon ik een contractje krijgen. De club speelde toen nog eerste divisie. In elf jaar ben ik daar twee keer gepromoveerd en een keer gedegra deerd. AZ is een heel mooie club, een club van het volk. De mentaliteit van de Noord-Hollanders spreekt me wel aan: niet zeuren, hard werken. Zo probeer ik ook te voetballen. In die tijd dat ik daar speelde, hadden Heerenveen en Roda JC wel interesse. Maar ik weet nog: ik was er 's ochtends met AZ uitgekomen dat ik zou blijven, 's avonds belde Heerenveen op om te praten. Net te laat. Als je terug kijkt op je carrière, dan denk je achteraf soms 'had ik maar dit', of 'had ik maar dat'. Daar moet je niet te lang bij stil staan. Ik heb een mooie loopbaan gehad en ik heb nooit spijt gehad van een be slissing." 2. Het verschil tussen eerste divisie en hoofdklasse is enorm. „Dat valt wel mee. De top van de hoofd klasse doet niets onder voor de onderste regionen van de eerste divisie. Tussen Quick Boys en Haarlem zit niet zo'n groot gat. Het enige verschil is dat ze bij de profs vaker trainen. Als speler moet je een hoop geluk heb ben om het te redden in het betaalde voetbal. Marnix van der Gun was bij Haarlem lang geblesseerd, Hendrik van Beelen overkwam hetzelfde bij Willem II. Een geblesseerde voetballer krijgt niet snel een nieuw contract. En als er een nieuwe trainer komt, moet hij het ook maar net in je zien zitten. Het ligt niet al leen aan je kwaliteit. Het belangrijkste is dat je een over-mijn-lijkmentaliteit hebt. Niet iedereen heeft die, ik had die wel." 3. Een leven zonder voetbal is ondenk baar. „Voor mij geldt dat zeker. Ik kom uit een voetbalfamilie. Mijn vader was behoor lijk goed, maar die was te eigenwijs om betaald voetbal te spelen. Hij bleef liever bij zijn vrienden, bij zijn oude club in Amsterdam. Zijn voorliefde voor de sport betekende, dat ik mijn hele jeugd op het voetbalveld heb doorgebracht. Het ver schil tussen ons is dat hij niet zo van trai nen hield. Ik wel." 4. Een kampioenschap met Quick Boys is mooier dan met ADO Den Haag. „Dat kan en mag ik niet met elkaar ver gelijken. Elk kampioenschap is mooi. Bij ADO Den Haag was de ontlading enorm, omdat de club na elf jaar terugkwam in de eredivisie. Bij Quick Boys is het prachtig, omdat het zo leeft bij de men sen langs de kant. Wat er dan gebeurt rond het veld en in het dorp is ongeloof lijk, ik heb voluit zitten genieten tijdens de rondrit door Katwijk toen we kampi oen waren geworden. Samen met het kampioenschap in de eerste divisie met AZ zijn dat de drie hoogtepunten uit mijn carrière, dingen die ik altijd zal ont houden." 5. Dennis den Turk is voor trainers een ideale speler. „Dat denk ik wel. Ik verzaak nooit en ik ben, was, nee ben, op meerdere posities inzetbaar. Ik heb rechtsback gestaan, linksback, laatste man, rechts- en links half en hangende rechtsbuiten; eigenlijk alles behalve keeper. De trainers die ik heb gehad, wisten - waar ze me ook zou den neerzetten - dat ik er vol voor zou gaan. In principe speel ik heel simpel, ook al is dat soms het moeilijkst. Ik ben altijd een Dennis den Turk: „Ik heb de indruk dat de jeugd de laatste jaren mentaal een stuk minder sterk is dan vroeger". Foto: Cees van Hoogdalem waterdrager geweest. Je ziet me nooit een hakje geven of een schaar maken. Ik doe de dingen die ik kan. Bij Quick Boys is Van Beelen de spelmaker, die moet de bal hebben. Dus als ik hem heb en Hen drik is aanspeelbaar, dan krijgt hij 'm. Ook Maarten Bak moet de bal in zijn voeten krijgen, dan kan hij daar heel mooie dingen mee doen. Remco Torken en Van der Gun moet je juist in de diepte aanspelen, zodat ze kunnen rennen. Als je dat soort dingen weet, dan kun je het simpel houden." 6. De laatste competitieweken sloeg de twijfel bij Quick Boys toe. „Nee. Wij hebben nooit getwijfeld. Wij gingen kampioen worden. Dat het de laatste weken minder liep, komt abso luut niet door twijfel. Druk is iets anders. Ook al hadden we niet het idee dat we onder druk stonden. Hoe het kwam weet ik niet, maar inder daad draaide het even niet zoals de wed strijden daarvoor. Ondanks de enorme domper toen Excelsior Maassluis in de laatste minuut gelijkmaakte terwijl we de titel voor het grijpen hadden, hebben wij nooit getwijfeld. Wij werden kampioen." 7. Quick Boys is favoriet voor het alge heel amateurkampioenschap van Ne derland. „Ja, waarom niet? Natuurlijk is HSC '21 een heel goede ploeg. Ze waren in april al kampioen, ze staken er met kop en schouders bovenuit. Ik heb met De Graafschap wel eens tegen HSC '21 ge speeld. Een ploeg met wat ex-profs, een gevaarlijke voorhoede en een heel erva ren keeper. Echt een sterk elftal. Maar dat zullen zij over Quick Boys ook wel zeggen. Wij hebben een elftal dat het in zich heeft. Het worden in elk geval twee wedstrijden op hoog niveau." 8. Twee hoofdtrainers voor een ploeg is eigenlijk onzin. „Nee hoor. De een vult de ander aan. Gert Aandewiel en Arjen van der Werf praten natuurlijk heel veel met elkaar. Dat doet volgens mij trouwens elke trai ner met de mensen om zich heen. Ze overleggen en op een gegeven moment komt er een beslissing. Hoe die valt, wie hem uiteindelijk neemt, dat weet ik niet. Dat maakt me ook niet uit. Als iedereen zich in de situatie kan vinden, waarom zou je het dan anders doen? Ze kunnen ook nog dingen van elkaar opsteken. Ar jen heeft een bak ervaring en Gert is heel gedreven, die leest echt alles over het spelletje. Samen zijn ze heel sterk." 9. Dennis den Turk kan de jeugd nog veel leren. „Dat denk ik wel. Vooral op het mentale vlak. Ik heb de indruk dat de jeugd de laatste jaren mentaal een stuk minder sterk is dan vroeger. Dat geldt overigens niet alleen voor voetballers. Ik was altijd op straat te vinden, aan het voetballen met jongens die soms veel groter waren dan ik. Dan leer je voor jezelf op te ko men. Tegenwoordig kruipen ze liever achter de computer, ik zie zelden jon gens op straat voetballen. Die missen in hun ontwikkeling het feit dat ze zich in een groep moeten zien te redden. Ik wil de jeugd bij AZ mentaal sterker maken. En ook op voetbalgebied kan ik ze nog wel het een en ander leren." 10. Een seizoen Quick Boys is een idea le afsluiting van een mooie carrière. „Dat vind ik wel. Het kampioenschap met Den Haag was een heel mooie af sluiting van het betaalde voetbal. En nu met Quick Boys ook weer kampioen, dan kan je carrière niet meer stuk. Dat er een einde aan mijn profloopbaan kwam bij Den Haag vond ik wel jammer. Ik heb contact gehad met Cambuur en nog een paar clubs uit de eerste divisie, voor een contract van een jaar. Maar die stelden allemaal als eis dat ik daar zou komen wonen. We hadden net een huis in Leid- scheveen gekocht. Ik zag het niet zitten om meteen weer te verkassen, dus heb ik besloten om er dan maar een streep on der te zetten. Het is mooi geweest." 11. 'Mister AZ' gaat terug naar huis. „Ja. Ik heb er elf jaar gevoetbald en voel de me er thuis. Nog steeds, als ik daar te rugkom, houden heel veel supporters even een praatje met me. Dan voel ik de waardering voor wat ik voor de club heb gedaan. Datzelfde geldt ook voor De Graafschap en Den Haag en ik weet ze ker dat ik ook bij Quick Boys nog wel eens mijn neus zal laten zien." V.L.N.R, Wi d a it dr. igf ?n d nd en 1VI ct. ééi was mijn debuutseizoen 1 eerste elftal. Het team dejen aantal jaren in een n i$e vierde klasse ingedeeld stearin al hoog geëindigd. In he eerste jaar speelden we tegen clubs uit de Leidse 19*. Het werd een mooi jaar- ijd or de ploeg, die een goede ndr'as van jongeren en routi- We begonnen heel goed, na verloop van tijd kwam Nfad erin." aar ner Van der Krogt vertrok ige erd vervangen door Fokke der Reijd. Aan het einde rite let seizoen moesten we een beslissingswedstrijd in om de eerste periodetitel Sport Vereniging Laurentius Voorschoten - inmiddels opgegaan in Voorschoten '97- speelde sinds de oprichting in 1925 nooit hoger dan de vierde klasse. Daar kwam in 1993, vier jaar voor het einde, verandering in toen het eerste elftal via de nacompetitie promoveerde. De 29-jarige Niels Karremans is de enige van dat team die nog steeds in het hoogste elftal actief is en vorige week opnieuw betrokken was bij een historische gebeurtenis: de promotie naar de hoofdklasse. en daarna begon de gewone nacompetitie. Vier, vijf finales achter elkaar. Dat het een histo rische gebeurtenis voor de club was, daar sta je als jongen van achttien nog niet zo bij stil. Ik merkte wel aan de reacties van veel oudere leden dat we iets speciaals hadden gepresteerd." De beginjaren van Voorschoten '97 heb ik niet meegemaakt omdat ik in die fusietijd een paar seizoenen voor hoofdklas ser Noordwijk uitkwam. Van enige animositeit tussen de za terdag- en de zondagtak, tussen oud-leden van SV Voorschoten en SVLV, heb ik dus weinig meegekregen. Ik ben als voor malig zondagvoetballer bij de zaterdagtak van Voorschoten gaan spelen. De sfeer was so wieso goed toen beide eerste elftallen in hetzelfde jaar pro moveerden en de gasten van 'de zondag' waren er allemaal bij toen wij vorige week de fina le wonnen. Uiteraard besef ik nu wel wat voor een bijzondere prestatie het is om hoofdklasser te worden. En ik ga daarom ze ker nog een jaar door, al wordt het lastig om een plekje in het eerste elftal te krijgen door alle goede nieuwe spelers die erbij komen." Staand v.l.n.r.: Ri chard van Zonneveld, Jelle Raap, Sjaak van der Werf, Björn Can ter Visscher, Corné Klaassen, Robin Kraan, Gijs Diemei en Joop van der Krogt (trainer). Gehurkt v.l.n.r.: Ivo Karemans, Peter van Veen, Niels Karremans, Gerrold Kraan, Wouter Vos meer, Rob Hannaart (keeper). Foto: archief Jelle Raap. De meeste jongens uit het SVLV-team van 1993 kom ik nog regelmatig tegen. Het wa ren ook allemaal Voorschotena ren. Het voormalige complex van SVLV aan het Burgemeester van der Hoevenpark zou wor den bebouwd, maar dat is tot op de dag van vandaag niet ge beurd. Prima, want ik laat er nu nog elke dag mijn hond uit." „Het leuke aan SVLV was dat iedereen elkaar kende en dat het een vereniging was met his torie. Later bij Voorschoten '97 speelde ik samen met Hein de Graaf en die had lidnummer 13. Dat was vroeger bij SVLV on denkbaar." Quick Boys treft in HSC '21 een succesformatie door Peter van der Hulst haaksbergen - Het behalen van de algehele landstitel bij de amateurs moet het laatste kunststukje worden van de succesvolste formatie die HSC '21 ooit heeft gekend. De ploeg uit Haaksbergen, vanmiddag en volgende week de tegen stander van Quick Boys, werd in de afgelopen acht seizoenen vijf keer kampioen in de zon daghoofdklasse. Na de dubbe le strijd tegen de Katwijkers nemen trainer Hendri Bron- sfoort en een aantal spelers af scheid van HSC '21. De indrukwekkende reeks - HSC '21 pakte in 1999 de alge hele landstitel en won een jaar later de districtsbeker in Oost - wordt met prachtige cijfers on derbouwd. De ploeg van Bron- sfoort was 48 competitiewed strijden op rij ongeslagen tot het moment dat begin maart werd verloren van De Treffers. Dit seizoen behaalde het team in 26 duels 64 punten. Gemid deld werd drie keer gescoord (doelsaldo 78-31), waarbij de voorhoede het leeuwendeel voor zijn rekening nam: Erwin Looms en Dennis Sepp elk 22 treffers en Dennis van Dijk 16. Alle drie speelden ze in het be taalde voetbal, maar daarvan zijn er bij HSC '21 nog wel meer. Frank Ensink, Michael Dikken, Edwin Hilgerink en Job ten Thije. De formatie kent dan ook maar weinig plaatse lijke voetballers. Misschien dat het volgend seizoen verandert. De ploeg die al jarenlang op enkele mutaties (vorig jaar) na in dezelfde samenstelling speelt, neemt afscheid van een aantal oudgedienden. Zo ver trekken Looms, Hilgerink en Dave Bus (De Graafschap) en stoppen Dikken en Ensink. Te wanhopen hoeft HSC '21 niet. De ploeg heeft een gelukkige hand in het aantrekken van nieuwe spelers. In vergelijking met andere clubs in de regio heeft de ploeg uit Haaksbergen zelden een 'miskoop'. Tech nisch manager Gerrit Volmer, vader van profvoetballer Joost, heeft een goede kijk op talen ten. Over aandacht heeft HSC '21 dan ook niet te klagen. Bij de thuiswedstrijd tegen Tur- kiyemspor, in de strijd om de zondagtitel, waren zo'n vier duizend toeschouwers. Bronsfoort, die geassisteerd wordt door oud-profkeeper Jan Willem van Ede, weigert zijn ploeg op voorhand favo riet voor de algehele amateur- titel te noemen. ,,Als je puur naar de cijfers kijkt, zou je dat misschien denken, maar de zaterdaghoofdklasse A is in de breedte veel sterker dan de zondaghoofdklasse C. Quick Boys speelt veel derby's, wij hoefden tegen ploegen in het rechterrijtje dit seizoen niet tot het uiterste te gaan." HSC '21 is wel extra gebrand op de titel. „Want, in die zin zijn we wel vergelijkbaar met Quick Boys, wij haalden vorig jaar de zon dagtitel niet en de Katwijkers de zaterdagtitel niet." De coach, die komend seizoen eindverantwoordelijke is bij Rohda Raalte trof twee jaar ge leden bij HSC '21 de beste se lectie aan die hij ooit had mee gemaakt. „Dit is een topteam. Omdat de ploeg minder moei te heeft met goed presteren, ga je op een andere manier te werk. Bepaalde automatismen zitten erin. Vorig seizoen is de selectie enigszins vernieuwd, omdat toen ook enkele spelers afscheid namen. Het is na tuurlijk wel prettig werken, maar hebben Real Madrid Manchester United en Bayern München ook niet een goede selectie? Toch hebben zij het niet gered. Het ligt vaak aan het samenspel van de techni sche staf met de spelers. We hebben een voetballende ploeg die aanvalkpd is inge steld. Maar dat g«dt ook voor Quick Boys. Ik verwacht dat het moeilijke duels worden." Vijftien jaar HSC'21 successen Kampioen zondagamateurs: 1999 -, 2004 BuJ Kampioen hoofdklasse: 1-1989 1997- 1999- 2 001 '03-l'04-' Algeheel amateurkampioen: 1999 J j Winnaar districtbeker Oost: 2000- Infografic: De Twentsche Courant Tubantia

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9