Tienduizend thrillers gerubriceerd flIHRA Correspondent tussen de struisvogels Veel nieuw werk bij Stripdagen Alle verzen van een vergeten dichtersvorst ZATERDAG 5 JUNI 2004 ER BIJ CO Niet geheel toevallig is eind mei de 'Moordgids' verschenen: aan het begin van de Maand van het Spannende Boek. Het is een meer dan uitgebreid overzicht van alle Nederlandstalige thrillers en vertaalde misdaadromans van de afgelopen halve eeuw. Een kloeke encyclopedie voor wie een thril ler meer dan een spannend boek vindt. thriller recensie Peter Kuijt 'Moordgids' door Jos van Cann. Uitgeverij Signature. Prijs: €19,95. Auteur Jos van Cann (1954), verslag gever van De Limburger en toege wijd penningmeester van het Ge nootschap van Nederlandstalige bekend van de Rechter Ooka-serie, geeft Thomas Rosenboom ook een plekje met Vriend van verdienste en eindigt met de Zweedse schrijfster Helena von Zweigberk die twee jaar geleden Wat God niet zag schreef. Bij veel auteurs in de gids geeft Van Cann een nadere toelichting, veelal in de vorm van een interview. Wij lezen nog eens hoe Peter de Zwaan zijn gram haalt door in een thriller een literaire jury om zeep te helpen; het jaar daarvoor was hij - ten on rechte - niet genomineerd voor de Gouden Strop met zijn beste boek Een keel van glas. Rinus Ferdinan- dusse laat zijn licht schijnen over het verschil tussen de Nederlandse en de Vlaamse misdaadroman en Nicci (Gerrard en Sean) French ver tellen waarom het detail zo belang rijk is. Over sterauteur John Gris ham, die overigens bij hetzelfde uit gevershuis verschijnt als zijn Moordgids, is Van Cann tamelijk cy nisch. De computer in huize Gris ham bevat volgens de auteur een programma waarmee bijna automa tisch thrillers worden geschreven met 'hoofdpersoon' en 'schokeffec ten' als vaste ingrediënten. De uitge ver mag dan jubelen dat met de Moordgids 'het meest complete na slagwerk' is verschenen, hier en daar vallen toch enkele onvolko menheden op. In het stukje over aartsvader Ferdinandusse meldt hij een verkeerd aantal inzendingen voor de Gouden Strop van 'dit jaar'. En waarom wordt René Appels ge nomineerde Misbruik wordt gestraft niet genoemd, terwijl Tomas Ross' wel vermelde nieuwste 'De verlos ser' nog niet eens is verschenen? Van Cann vraagt - ietwat gedateerd - Nicci French naar de plannen voor 2002 en bij De claim van John Gris ham plaatst hij een ster als zijnde een goed boek, terwijl de roman vol gens hem barst van 'bordkartonnen en eendimensionale personages'. Het zijn zo maar wat kanttekenin gen bij een overigens uitermate in formatief lexicon. Voor wie weet welk een stortvloed aan thrillers uit gevers jaarlijks laten neerdalen over recensenten als Jos van Cann zijn dit spijkers op laag water. Misdaadauteurs, verzamelt sinds jaar en dag alles over spannende boeken. Twaalf jaar geleden bracht hij in ei gen beheer een thrillergids uit, die in feite niet meer was dan een op somming van alle in Vrij Nederlands roemruchte detectivebijlage ge noemde misdaadromans, zo erkent hij ook zelf in het voorwoord. Het nu verschenen lexicon bevat veel méér, naast de circa tienduizend ti telvermeldingen en tweeduizend namen van auteurs. Van Cann begint met Bertus Aafjes, Thomas Rosenboom, John Grisham en Tomas Ross (v.l.n.r.) zijn allemaal opgenomen in de Moordgids. Foto's: ANP, Particulier, Roeland Fossen poezie recensie Hans Gulpen 'Gedichten 1911-1976' door Roland Holst. Uitgeverij Meulenhoff/Manteau. Prijs: €59,90. Ooit, een halve eeuw geleden, gold Adriaan Roland Holst (1888-1976) als de 'Prins der Dichters'. Zijn ver zen werden alom gelezen en bewon derd. Bundels als Voorbij de wegen (1920), De wilde kim (1925) en Een winter aan zee (1937) behoorden tot de canon van de vaderlandse lette ren. Nu, 28 jaar na zijn dood, is hij zo goed als vergeten. Vrijwel nie mand leest meer zijn poëzie. Dat kon trouwens ook moeilijk. De ver zamelde gedichten, begin jaren tachtig door Van Oorschot in twee banden uitgegeven, waren alleen nog antiquarisch te krijgen. Maar nu is er dan Gedichten 1911- 1976, een nieuwe editie van het ver zamelde dichtwerk van de vergeten prins, samengesteld en bezorgd door Jan van der Vegt. Dezelfde die een jaar of drie geleden ook een mo- ïezoekers bekijken een beeld van Roland Holst ge- jtdoor Charlotte van Pallandt. ffoto: Hans van Weel TOP-10 1. (1) Karin Fossum, Kijk niet achterom Anthos, 3,95 2; (10) Saskia Noort, De eetdub Anthos, 18,95 3. (4) Geert Mak, In Europa Atlas, 39,90 4. (5) Pieter Winsemius, Je gaat het pas zien als je het doorhebt Balans, 14,95 5. (-) Henning Mankell, De blinde muur De Geus, 24,90 6. (3) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijthoff, 18,95 7. (6) Isabel Allende, Het woud van de pygmeeën Wereldbibliotheek, 17,90 8. (7) Baantjer, De Cock en de gebrandmerkte doden Fontein, 9,95 9. (2) Anriie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp, Pluk redt de dieren Querido, 12,50 10. (8) Arthur Japin, Een schitterend gebrek Arbeiderspers, 17,95 Bron: CPNB/De Bestseller 60 Henning Mankell schreef behalve het geschenk boekje ter ere van de Maand van het Spannende Boek ook een echte Wallander. De blinde muur is zeshonderd bladzijden dik en, als we de recensen ten moeten geloven, zijn de laatste tweehonderd weer nagelbijtend spannend. Ook opvallend: het succes van de Nederlandse thrillerschrijver Saskia Noort. Het komt zelden of nooit voor dat een thriller van eigen bodem het zo goed doet. numentale biografie van de Bergen se dichter deed verschijnen. Van der Vegt legt een zekere verbetenheid aan de dag in zijn pogingen om de oude dichtersvorst te rehabiliteren. Want zo geliefd als Roland Holst in de vooroorlogse jaren was, zo ver guisd werd hij nadien. Dat had zeker te maken met de 'nieuwe tijd', met opkomst van de Vijftigers die een andere, minder retorische en verhe ven, vormvrijere poëzie bezigden. Opeens heetten Holst verzen, onder verwijzing naar de uitgestorven loopvogel, 'dodo-poëzie' (Kees Fens) en werd zijn oeuvre betiteld als 'even wereldvreemd als onleesbaar' (Tom Anbeek). Het heeft vooral te maken met Ro lands Hoists reputatie als dichter van het 'Elysium'Dat is een door de dichter gedroomde eilandengroep aan gene zijde van de zee, waar eeu wig jeugdigen in volmaakt geluk toe ven. Holst was niet vies van hoog dravende symboliek en zweverig heid. Kennelijk werden die ooit als ware dichtkunst geapprecieerd, maar de oren van de hedendaagse lezer horen alleen nog maar gegalm: 'Eeuwig eiland - o, der zaligen do mein,/ waarheen onder zeilen hun ner laatste dromen/ slechts de ster vende vervoerden overkomen - /waar de mensen eenzamer en schoner zijn.' (Uit: Voorbij de wegen) Toch wist de dichter in zijn vrijgezel- lenhuisje met strokap aan de Nesdijk in Bergen aan Zee ook poëzie te schrijven, over liefde en verlangen, passie en begeerte, het Hollandse kustlandschap, water, wind en licht, die nog steeds gelezen kunnen wor den. In heldere, ritmische taal. Zoals in 'Zwerversliefde': 'Wij zijn maar als blaren in den wind/ ritse lend langs de zoom van oude wou den,/ en alles is onzeker, en hoe zouden/ wij weten wat alleen de wind weet, kind -//En laten wij om dat we eenzaam zijnnu onze hoof den bij elkander neigen,/ en wijl wij same' in 't oude waaien zwijgen/ binnen een laatste droom gemeen zaam zijn.' (Uit: Voorbij de wegen) De cultuurpessimist Roland Holst voelde zich niet zomaar dichter. Hij was een dichter met opdracht. En die luidde: profetisch toornen tegen de moderne wereld, tegen rationalis me, technologie en massacultuur. Daartegenover wilde hij de stem van het onbedorven leven laten horen. Hij wilde een dichter zijn als Shake speare of Milton. Dat waren in zijn ogen grote figuren die het beeld van hun tijd wisten te beïnvloeden. Zover heeft Roland Holst het niet ge schopt. Hij bleef een dichter van af zonderlijke gedichten, sommige ge slaagd, de meeste snel door de tijd ingehaald. Het grote dichtwerk dat een vaste plaats in onze cultuur had moeten krijgen, kwam niet tot stand. essays recensie Wim Vogel 'Zonder liefde valt best te leven' door Anil Ramdas. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: €19,90. Het heeft iets provocerends. Drie jaar woonde en werkte Anil Ramdas als correspondent van NRC Han delsblad in India, maar zijn verza melde brieven uit dat land van zijn voorvaderen komen toch vooral over als één grote lofzang op het Westen, op de ratio en op de verworvenhe den van de Verlichting. Hij beschrijft en analyseert de Indi aanse samenleving in Zonder liefde valt best te leven als een eeuwenou de en zelfgenoegzame cultuur die ondanks de ideeën van Mahatma Gandhi nog steeds het verderfelijke kastensysteem kent. Een samenle ving waarin het hebben van onder dak, van voedsel, van scholing en medicijnen niet vanzelfsprekend is. Waarin vrouwen en kinderen rechte loos zijn, moslims hun eigen wetge ving hebben en waarin kritische ge luiden nauwelijks worden gehoord omdat Indiërs meesters zijn in het ontkennen van, in het niet willen zien van die werkelijkheid. Als een goed journalist ziet Ramdas die nu juist wèl. Het beste is hij op dreef als hij net even naast die werkelijkheid durft te kijken en ons de bizarre con sequenties voorschotelt van een sa menleving die doodsbang is voor in dividualiteit. De grootste democratie ter wereld. Driehonderd talen, een miljard in woners, na China de snelst groeien de economie, maar ook een land waar verreweg de meeste dorpelin gen nog ergens in de middeleeuwen leven en waar stedelingen ondanks alle moderniteiten zich liever laten onderdrukken door eeuwenoude ze kerheden dan zichzelf twijfel toe te staan. Het leven kun je immers toch niet zelf inrichten: 'Het is al af, nog voor je geboren bent.' Dat Ramdas, sinds enige tijd direc teur van theater De Balie in Amster dam, zeer gecharmeerd is van het werk van Naipaul blijkt uit iedere ali nea. Geboren op Trinidad als zoon van Indiase ouders, getuigt deze lite raire gigant in een indrukwekkend oeuvre van zijn afkeer van wat hij noemt de meest wrede en geweldda dige maatschappij ter wereld. In diërs karakteriseert hij als struisvo gels, als gestagneerde mensen die geen boeken nodig hebben omdat of in de Koran of in veel oudere hin- doestaanse heilige teksten alles al geschreven staat. Natuurlijk is Ramdas gefascineerd door de Indiase opvattingen over de liefde, voor een westerling immers het privé domein bij uitstek. Ooster lingen vallen elkaar voor het huwe lijk niet lastig met zoiets westers als liefde, maar hoe komt het dan dat ook in India Valentijnsdag een groter Een Indiase vrouw verkoopt tabakspijpjes. Zeventig procent van de Indiase kankerpatiënten is tabaksgebruiker. Deson danks neemt de afname van tabak er nog dagelijks toe. Foto: EPA feest is geworden dan moederdag en kerst? En vanwaar dan al die hon derden mierzoete liefdesfilms en waarom zitten de parken in de ste den altijd vol met treurige verliefde jongens en meisjes die weten dat ze nooit zullen kunnen trouwen omdat de familie-eer dat verhindert? Ram das zou daar het liefst als een ratio nele westerling door heen willen denderen zoals ook iedere gods dienst voor hem sinds de Verlichting achterhaalde kletskoek is. DE LEESTAFEL Als gids fungeert Ramdas wat mij betreft uitstekend. Aan de buiten kant blijft hij nooit en van mooi schrijverij, zowel inhoudelijk als sti listisch, kun je hem niet betichten. Hij neemt je mee naar Kashmir, dat verloren paradijs, naar de grensover gang met Pakistan, de grootste vij and van India en wandelt in de deel staat Bihar, één smerige, corrupte hel, door zijn eigen verleden. Het doet hem pijn de vooral geeste lijke luiheid bloot te moeten leggen van het land waar zijn wortels lig gen, maar Ramdas houdt niet van dat voedsel. Het gevolg is wel dat hij een pijnlijk zuivere analyse geeft van een van de belangrijkste landen. Pijnlijk vooral omdat hij na drie ja ren inziet dat in een land als India woorden als democratie, liefde, ver driet, geluk en het onderbewuste iets anders betekenen dan in het westen. Heeft hij toch iets van zijn westerse arrogantie verloren. Ter gelegenheid yan de Haarlemse Stripdagen deze week een selectie van de laatst verschenen albums op de Leestafel. door Jan Kuys Veel uitgevers hebben hun speciale uitgaven vastgehouden tot de Haar lemse Stripdagen. Daar presenteren zij tegelijkertijd én de nieuwste al bums én hun makers. Een greep uit de grote oogst van net verschenen werken. Als eerste is daar Kick Wilstra in een nieuw jasje. Uitgeverij Boumaar besloot vorig jaar de gehele serie van Henk Spren- ger over de goedlachse voetbalheld Kick Wilstra in een goedkope vorm op de markt te brengen. De wonder- midvoor beleefde al in de jaren vijf tig en zestig zijn avonturen, in boek jes die in oblongformaat werden uit gegeven. Deze verhalen zijn nu we derom voor een breed publiek voor handen. Tekenaar Typex heeft Kick Wilstra (Oog Blik, 7,95) inmiddels ook nieuw leven ingeblazen, maar dan als persiflage. Typex maakt sinds 1983 illustraties en strips voor ver schillende tijdschriften (Vrij Neder land, OOR, De Vrije Balloen) en heeft samengewerkt met onder an deren Peter Pontiac. In het eerste deel Die goeie ouwe crisis kr ijgen we een beeld van de jaren dertig en de familie van Kick. Typex maakt een persiflage in de goede zin des woords: Wilstra wordt nergens melig en is op sommige momenten zelfs op te vatten als een eerbetoon aan de originele boekjes en geestelijk va der Henk Sprenger. De Franse striptekenaar Edmond Baudoin is een volbloed verteller. In directe zwart-wit tekeningen met een grote zeggingskracht vertelt hij alledaagse, puur menselijke verha len, die vaak uitmonden in bespie gelingen over het leven. Zojuist zijn twee nieuwe delen verschenen, in het najaar volgen nog twee andere. Jeanne (Oog Blik, Sherpa, 11,50) is een collage van tekst, schetsen en stripbeelden, die het verhaal vertelt van het afbrokkelend geheugen van zijn moeder. De tijd verstrijkt (Oog Blik, Sherpa, 9,95) is al een wat ouder werk van Baudoin over een jongeman die zichzelf ontmoet als oudere en terugblikt op zijn leven. Voor liefhebbers van de cartoons van Gummbah ligt deel 6, Neksnor (De Harmonie, 9,50) in de winkel. Het boek bevat een selectie uit zijn tekeningen van de afgelopen jaren. Sterke binnenkomer: 'Welk kutge- voel zal ik nu weer 's tot uitdrukking brengen'. Een andere succesuitgave is Single met ditmaal als titel Factor Single (De Harmonie, 9,50) van Hanco Kolk en Peter de Wit. Bekend uit Algemeen Dagblad en Het Pa rool. In dit boekje zijn de strips ver zameld die verschenen tussen 12 mei 2003 en 14 januari 2004. Ook voor de fans van actie en avon tuur is er weer veel moois te genie ten. Opmerkelijke nieuwkomer is De heilige berg van Swolfs en De Vita in de serie over James Healer (Lom bard, 5,25). De mysterieuze detec tive met zijn bovennatuurlijke gaven reist naar Las Vegas om een wegge lopen dochter van een vriend te zoe ken. In de collectie Getekend stelt uitgeverij Lombard enkele succesau teurs voor. Het trio Rodolphe, Le Tendre en Labiano presenteert hier in het laatste deel van het spannen de tweeluik Mister George 6,75). Het verhaal gaat over de zoektocht naar de ware identiteit van de raad selachtige Mister George: de briljan- Ct\ UTILISED EMIILIE EEULLET»N De Veldertse Voetbal Vereniging, met staand tweede van links Kick Wilstra. Tekening uit besproken boek te privé-adviseur van de president van de Verenigde Staten of toch niet? De klare lijn van tekenaar Eric Heu vel gevoegd bij het intrigerende ver haal van scenarist Frits Jonker heeft een mooi eerste album opgeleverd over 'Het geheim van de tijd' (Uitge verij M, 6,95). Beide stripmakers gaan in Het gat in de cirkel aan de hand van hoofdpersoon Sabina op zoek naar het fenomeen tijd. Met medewerking van lacob Moerman.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7