ECONOMIE Ziekteverzuim groter gevaar dan Bin Laden 1 'Ik was gehersenspoeld' Gescheiden moeder duikt zo onder armoedegrens .eiinzet Accountant moet een bloedhond zijn Fiscus slaat plank mis met de arbeidskorting Bedrijven zien terrorisme niet als ernstige bedreiging Invasie van mossel kwekers 'Sluiten balies doodsteek NS Internationaal' Weer sterke groei aantal banen in VS ui-verdachte ieuw proces Een van de verdachten vangrijke fraudezaak keraar Aegon wil dat echters opnieuw naar kijken. De Twentse za- H.T. vroeg gisteren om ng van de rechtbank, e zittende rechters par- nnen zijn. Twee van de iters die zich over de oor T. buigen, hebben een oordeel uitgespro- de andere verdachte :aak, P.V. (Vacher). De- lalig financieel topman in kreeg vorige week ingenisstraf van vier elegd, waartegen hij in raat. Officier van justitie rs eiste ook tegen T. raf van vier jaar. staal domper lalbedrijven ein - Middelgrote staalbedrijven in Ne- riebben last van de al- gende staalprijzen. De ijke Metaalunie meldde dat haar ruim 11.000 'liswaar meer orders rijgen, maar dat de stij lkoopprijzen winsther- mmeren. Uit de 'Eco- ie Barometer' van de organisatie blijkt dat de ndememers (met g< 122 werknemers in J lit voorjaar voor het l -G twee jaar optimistischer r hun economische si- ■f algemak via et kan beter c - Minister Brinkhorst komische zaken heeft groep opgericht die de iheden van betalen via |en mobiele telefoon iderzoeken. Volgens Jet betalen via nieuwe ^efficiënt, gemakkelijk worden". Aan het pro ken diverse bedrijven laronder ABN Amro, idafone, Free Record i Translink Systems. deonderzoek achter Fortis Het openbaar minis- imssel is een onder- gonnen naar de bank ise, een dochter van de nds-Belgische irzekeraar Fortis in Con- den-Afrika. De bank zou dljoen euro hebben ;sen dat afkomstig was trkoop van zogeheten anten (diamanten icht worden door strij- ijen)De verdachte lening zou zijn geopend an-Charles Okoto, de dige Congolese minister tenlandse zaken onder Met het witgewassen hij wapens gekocht bij nse en Tsjechische han denken de Brusselse lekers. vatie heeft zaterdag 5 juni 2oo4 ig succes Verkoper Spaar Select heeft spijt van aandelenlease rotterdam/gpd - Grote Europese en ook Ne derlandse bedrijven zien terrorisme niet als een grote bedreiging. Gevraagd naar de meest bedreigende risico's op korte termijn komt terrorisme niet hoger dan de vijftiende plaats. Nederlandse ondernemers, met meer dan honderd werknemers, vinden het ziekte verzuim het grootste risico. Europees gezien is bedrijfsinterruptie, de kans dat productie wordt onderbroken, de grootste bedreiging. Dat blijkt uit onder zoek naar schadeverzekering en bedrijfsri sico's dat is uitgevoerd in opdracht van fi nancieel dienstverlener Aon Nederland. De onderzoekers noemen de geringe angst voor terrorisme 'opvallend'. Nederlandse bedrijven met meer dan hon derd werknemers maken zich ook zorgen over de risico's van bedrijfsaansprakelijk- heid, materiële schade en diefstal. Over dat laatste maken de Europese bedrijven zich minder zorgen. Diefstal scoort niet hoger dan de dertiende plaats op de lijst met meest gegeven antwoorden op de vraag naar meest bedreigende risico's. Naast het risico op bedrijfsinterruptie is hier reputa- tieverlies, productaansprakelijkheid en ma teriële schade het meest bedreigend. Uit het onderzoek blijkt ook dat slechts zes procent van alle ondervraagde bedrijven zich in het geheel geen zorgen maakt over al dan niet verzekerde risico's. Meer dan de helft van de Nederlandse be drijven beschikt inmiddels over zoge naamd risicobeleid op gebeid van de ge zondheid van medewerkers. Europese be drijven scoren wat dat betreft een stuk minder. |en - Van alle innovatie- in van Nederlandse be is slechts een kwart suc- De rest faalt geheel of ïlijk. Dat is de conclusie gisteren gepubliceerd lek van Resources Con- l, het voormalige Ernst interimmanagement. 'linnen middelgrote en idrijven komt het vaak it projecten slechts ten ccesvol zijn. De oorzaak mislopen van veel pro- s vaak een gebrek aan strategie en draagvlak I ie medewerkers. Amsterdam - Boze mosselkwekers protesteerden gisteren achter het Centraal Station van Amster dam tegen het advies van de Commissie-Meijer over de Waddenzee. Ongeveer zestig schepen leg den aan bij het Shell-gebouw in Amsterdam- Noord, hingen de vlaggen halfstok en toeterden twee minuten. De Commissie-Meijer rapporteerde in april aan de ministeries van VROM, economische zaken en landbouw dat extra gaswinning in de Waddenzee mogelijk is zonder de natuur in het ge bied te beschadigen. De commissie pleitte daarbij voor een inperking van de mosselzaadvisserij om meer voedsel te reserveren voor vogels. De mossel sector vindt dat de mosselvisserij onterecht gekop peld wordt aan de discussie over gaswinning. „Wij willen geen wisselgeld zijn in de Haagse politieke discussie", aldus de kwekers. Foto: ANP/Marco Hofsté utrecht/anp - De sluiting van de internationale verkooploket ten brengt de toekomst van de internationale divisie van de Nederlandse Spoorwegen in ge vaar. Dat stelt het adviesbureau Berenschot, dat in opdracht van NS Internationaal een on derzoek naar de plannen van directie heeft gedaan. De NS is van plan alle interna tionale loketten te sluiten. Daarbij verdwijnen tweehon derd tot 250 banen. Het bedrijf wil de kaartjes via internet en de telefoon gaan verkopen. NS Internationaal zit al lange tijd in de rode cijfers. De con currentie met de zogenoemde prijsvechters in de luchtvaart is groot. Bovendien houdt de eco nomische recessie de reizigers uit de treinen. De sanering moet het onderdeel weer winst gevend maken. Volgens Berenschot is de direc tie echter de verkeerde weg in geslagen. Tweederde van het aantal internationale trein kaartjes wordt nog aan de lo ketten verkocht. De angst be staat dat NS Internationaal veel klanten verliest als de plannen van de directie doorgaan. washington/anp - De werkge legenheid in de Verenigde Sta ten is in mei voor de derde maand op rij flink toegenomen. Het aantal arbeidsplaatsen, ex clusief de landbouw, steeg met 248.000. Analisten hadden gere kend op een wat minder sterke groei van 215.000 220.000. Het percentage werklozen bleef ondanks de toename van het aantal banen staan op 5,6 als gevolg van groei van de geregi streerde beroepsbevolking. Uit de gepubliceerde cijfers van het Amerikaanse ministerie van Ar beid blijkt dat de ook al sterke groei van het aantal arbeids plaatsen in april en maart op waarts is herzien met in totaal 74.000. In de voorgaande twee maanden was de toename een stuk geringer. sittard/gpd - Aandelenlease is voor veel mensen uitgelopen op aandelenverlies. Verhalen van slachtoffers zijn inmiddels breed uitgemeten. Gedupeerden zijn massaal naar de rechtbank ge stapt. Maar hoe zit het met de bemiddelaars die de producten verkochten? Zij kwamen nog nauwelijks aan het woord. Een ex-medewerker van Spaar Select doorbreekt het stilzwijgen. Hij vindt het achteraf verschrikkelijk. „Ik was gehersenspoeld om zo veel mogelijk te verkopen." Vierentwintig jaar oud was John toen hij een verkooptraining bij Spaar Select volgde. „Het was hosanna. Er werd verteld dat de aandelenplannen die we moes ten verkopen fantastisch waren. Wie dat niet geloofde was gek." In 1999 en 2000 verkocht John in Limburg en Brabant tiental len aandelenleaseplannen voor Bank Labouchere, die sinds 2000 deel uitmaakt van de Dexïa bank. Veel kopers zitten nu door de gekelderde aande lenkoersen met duizenden eu ro's schuld. „Ik vind het ver schrikkelijk", zegt John. „Maar ik ben net zo naïef geweest als de kopers. Ik ben gehersen spoeld door Spaar Select. Ze zeiden: wat jij gaat verkopen is het beste dat er is." Een van zijn 'slachtoffers' is Ton, een chauffeur die voor 100.000 euro het schip inging. Hij vindt dat John hem niet goed heeft voorgelicht en alleen de positieve kanten van aande lenlease heeft benadrukt. Maar hij kreeg nul op het rekest bij Dexia. De bank acht zich niet verantwoordelijk voor het han delen van tussenpersonen. John, die tegenwoordig voor een grote verzekeringsmaat schappij werkt, vindt dat Dexia zich er wel erg makkelijk van af maakt. Hij realiseerde zich des tijds niet wat hij verkocht, zegt hij.Aan de inhoud van de contracten is bij mijn verkoop training amper aandacht be- Slachtoffers van aandelenlease demonstreerden vorige maand voor de rechtbank in Amsterdam. Kopers van de producten voelen zich misleid door de reclame en stapten naar de rechter, die op 7 juli uit spraak doet. Foto: GPD steed. Al helemaal niet aan de risico's die je met aandelen loopt. Trouwens, het waren toen topjaren op de beurs. Wie dacht eraan dat de koersen ook konden dalen?" Rijk is hij niet van zijn werk voor Spaar Select geworden, zegt hij. „Dat valt heel erg te gen. Spaar Select en Dexia, die zijn hier rijk van geworden." Op de vraag of hij moedwillig heeft ingespeeld op de onwetendheid van mensen zoals Ton, reageert hij fel. „Ik heb destijds zelfs een contract aan mijn eigen vader verkocht. Ben je dan moedwil lig mensen aan het oplichten? Een herkenbaar verhaal, zegt advocaat Michiel Rompelberg uit Ubachsberg. Hij behartigt de belangen van zo'n 350 slachtoffers van aandelenlease plannen. .Andere verkopers hebben mij soortgelijke verha len verteld. Zij werden door Spaar Select getraind in een zeer agressieve verkoopmetho de die Spend heet. Die mensen waren helemaal hyper na zo'n training. Sommigen hebben hun halve familie aandelenlea seplannen aangesmeerd." De ethiek was vaak ver te zoe ken bij hun verkoopmethoden, zegt Rompelberg. „Sommige verkopers zeggen dat ze ronduit hebben gelogen. Dexia zegt nu dat Spaar Select daarvoor ver antwoordelijk is. Maar Spaar Select werkte in opdracht van Dexia. En in de wet staat dat een opdrachtgever aansprake lijk is voor fouten van een tus senpersoon, als die tussenper soon contractueel voor de op drachtgever werkt. Woordvoerder Rob Okhuijsen van Dexia spreekt dat laatste te gen. ,Als de beschuldigingen over misdragingen van tussen personen waar zijn, dan distan tiëren wij ons daar sterk van. Sinds Labouchere door Dexia is. overgenomen, hebben dit soort praktijken in elk geval niet meer plaatsgevonden." Okhuijsen wijst er verder op dat mensen als Jan, Ineke en Ton hun zaak voor een eventuele schikking kunnen voorleggen aan een on afhankelijke commissie. „Die stelt dan aan de hand van hun draagkracht een maandbedrag vast dat ze nog drie jaar aan Dexia moeten betalen. Daarna wordt de rest van de schuld kwijtgescholden. Spaar Select laat weten dat hef hersenspoelen van medewer kers nooit bedrijfsbeleid is ge weest en betreurt het als mede werkers de werkwijze zo heb ben ervaren. De namenTon en John zijn uit privacy-overwegingen gefin- door Ellen den Hollander den haag - Een relatie is meer dan liefde. Jan Lat ten van het CBS gebruikt die uitdrukking graag om aan te geven dat gehuwde stellen ook via hun portemonnees aan elkaar geklonken zijn. „Met een partner verkrijg je meer welvaart", stelt de sociaal-demograaf. .Andersom: als je uit elkaar gaat, dan val je terug naar het niveau dat je had als single." Vrouwen krijgen de zwaarste klappen als het hu welijksbootje averij oploopt, blijk uit een onder zoek van Latten. Als het vuur gedoofd is, zijn vrouwen gemiddeld slechter af dan hun ex-partner. Als ze geen kin deren hebben, zelfs meer dan een kwart van hun koopkracht. Moeders verliezen een vijfde. „Ik in terpreteer het zo", zegt Latten. „Dat die econo mische zelfstandigheid van vrouwen toch niet zo groot is. Dat valt pas op bij de scheiding, want er zijn veel tweeverdieners. Maar het is nog steeds zo dat de man vaak vijf dagen per week werkt, terwijl de vrouw in deeltijd werkt." Dat inkomen is niet voldoende om van rond te komen. Latten: „Veertig procent van de eenoudergezin nen - vooral alleenstaande vrouwen met Itinde- ren - leeft onder de armoedegrens." Mannen gaan er na een scheiding juist financieel op voor uit: gemiddeld met 7 procent. Het treurige voor de getroffen vrouwen is dat het ook nog hun eigen schuld is: vrouwen zorgen niet goed genoeg voor zichzelf. „Ten eerste wer ken heel veel vrouwen parttime en van dat inko men kun je niet rondkomen als je gescheiden bent. Ook zijn er nog steeds vrouwen die fulltime huisvrouw zijn. Die vallen vaak terug op de bij stand", zegt universitair docent Irene van Stave ren van het Institute of Social Studies. Het verbaast psychotherapeut, auteur en jurist Carien Karsten allerminst dat vrouwen zover val len na hun huwelijk. „Vrouwen hechten niet aan financiële onafhankelijkheid." Ze verwaarlozen zichzelf in financieel opzicht. „Ik vind dat vrouwen absoluut beter voor zich zelf moeten zorgen. Ze moeten hun toekomst be ter plannen en er rekening mee houden dat zij er alleen voor komen te staan. Een eigen spaarpotje maken doen ze vaak ook niet." Vrouwen zijn ge neigd om uitstekend voor hun nakomelingen te zorgen, maar niet voor zichzelf. „Dat is niet eens nobel, want kinderen vinden het niet leuk als er na de scheiding geen geld is voor een cadeautje." in kanan I in banen Itont-ferrand - Bij het bandenconcern Miche- Iwijnen tot eind 2006 on- 2900 banen. De onder- 1 g wil zich meer richten ei in China en Oost-Eu- neinde zijn positie op de markt te kunnen hand- P De banenvermindering oBlaats in Frankrijk, zo jj&ichelin gisteren laten jfflIn februari had topman :d Michelin nog gezegd vestigingen in West-Eu- :en gevaar zouden lopen ïvesteringen in nieuwe saspel Xbox lit uit op fiasco - Het Amerikaanse soft- rncern Microsoft is tegen ike tegenvaller aangelo- et zijn poging om dui- 1 tegelijk een Xbox-game 1 spelen. De ontwikkeling 1 eerste spel, True Fan- re Online, is stopgezet de ervaring niet „echt I zou zijn, aldus Micro- 2 iteren. True Fantasy was tikkeling bij de Japanse remaker Level 5. Micro- onkte al sinds maart 2002 spel, maar een gelukkig Was het tot dusver niet ïïen. Al twee keer moest oductie worden uitge- door Ruurd Ubels Amstelveen - Grote boekhoud- fraudes hebben de naam van de accountancy door het slijk gehaald. Nu de rook is opge trokken, lijkt de rol van de con troleur echter groter dan ooit. In het gebouw van adviesbu reau KPMG in Amstelveen hangt een poster met een af beelding van maffiabaas Al Ca- pone. Daaronder de tekst 'It was an accountant who cat- ched Al Capone' (Het was een accountant die Al Capone te pakken kreeg). Philip Wallage, hoogleraar 'Leer van de Ac countantscontrole' aan de Uni versiteit van Amsterdam en partner bij KPMG, vindt de pos ter kenmerkend voor de wijze waarop accountants tegen hun werk aankijken: met trots. „Het is een hechte beroepsgroep." De afgelopen drie jaar is die be roepsgroep echter fors in zijn trots aangetast. Grote boek houdschandalen - van het Amerikaanse Enron tot het Ne derlandse Ahold - hebben het imago van de accountant, de fi nanciële controleur van het be drijfsleven, geen goed gedaan. De fraudeaffaire bij Enron, drie jaar geleden, was min of meer de start van de discussie over de betrouwbaarheid en onaf hankelijkheid van accountants. Hebben accountants de deuk in hun imago over zichzelf afge roepen? „Accountants verkopen ver trouwen en als je dat niet kunt bieden, ben je weg. Wat de af gelopen paar jaar op het spel stond, was onze geloofwaardig heid. Bovendien is tussen de beroepsgroep en het publiek een 'verwachtingskloof ont staan. We hebben te lang de suggestie gewekt dat het werk van de accountant honderd procent zekerheid biedt. Dat is echter niet zo. Daarom is een verwrongen beeld ontstaan over wat de accountantsverkla ring bij een jaarrekening van een bedrijf betekent." - Ondanks die verklaring kun nen er fouten zitten in de jaar rekening? „Ja, want die verklaring bete kent niet dat de jaarrekening foutloos is, dat alle uitgaven rechtmatig zijn geweest, dat er geen fraude heeft plaatsgevon den, dat het management goed functioneert of dat de directie integer is. Die handtekening duidt erop dat de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de financiële prestaties van een onderneming. Dat is wat de wetgever van ons verlangt en dat is dus wat we doen." - In reactie op de recente boek houdschandalen krijgen ac countants een stortvloed aan nieuwe regels over zich heen. Momenteel buigt de Tweede Kamer zich over een wetsvoor stel dat de Autoriteit Financiële Markten (AFM) het recht geeft accountantskantoren te contro leren. „Wat dat betreft gaat Nederland wat meer op de VS lijken, waar gedrag meer dan hier wordt af gedwongen met wet- en regel geving. Maar verwacht niet te veel. Juist in de VS, waar ac countants al veel langer te ma ken hebben met strenge wet en regelgeving, is veel misge gaan. Er zijn namelijk veel in terpretatieverschillen over die regels. Alleen wet- en regelge ving is de oplossing niet, want het gaat om de integriteit van mensen." - Vooral aan de top? „Uit onderzoek blijkt dat grote calamiteiten nauw samenhan gen met de cultuur aan de be- drijfstop. Vermengt een be stuursvoorzitter zijn eigen doel stelling met die van de onder neming, dan is dat het grootste risico om in de fout te gaan. Het is voor mensen onder de top vervolgens heel moeilijk om halt te roepen als de verkeerde weg is ingeslagen." - U ziet dus niet veel in aange scherpte regels? „Jawel, het maakt de mogelijk heid om sjoemelen kleiner en daarvan heeft ook de accoun tant profijt. Maar spannen mensen binnen een bedrijf sa men en houden ze gegevens voor de controleur achter, dan blijft het moeilijk om alles bo ven tafel te krijgen." - Dus is het ook niet vreemd dat deze week uit een onderzoek bleek dat 62 procent van de fi nanciële topmensen meent dat boekhoudschandalen opnieuw zullen voorkomen? „Ik vind dat van deze verwach ting een boodschap uitgaat richting accountants. Nieuwe schandalen zijn nooit uit te sluiten, want accountants zijn mensen en werken met men sen. Juist met deze kennis in het achterhoofd moeten wij nog kritischer worden; we zijn altijd gezien als waakhonden, maar moeten bloedhonden worden. Goede ondernemingen juichen dat trouwens ook toe; die hebben baat bij een goede controle." - Wordt het in de toekomst echt beter? Een accountant heeft een vertrouwensrelatie met zijn klant nodig om informatie te krijgen, maar dat vertrouwen kan ook leiden tot bepaalde za ken door de vingers zien. Dat dilemma blijft. „Ja, en bovendien kan een mel ding aan het management van vermeende fraude het accoun- Foutje treft duizenden Nederlanders Philip Wallage. Foto: GPD/Jaco Klamer tantsonderzoek meteen stuk maken. Maar volgens de regels moet een accountant maatre gelen nemen wanneer hij direc tiefraude op het spoor komt. In de toekomst zal het steeds va ker voorkomen dat accountants niet meer met bepaalde bedrij ven in zee gaan vanwege kwes ties over integriteit. Zoiets komt hard aan, ook omdat een toe zichthouder zich zal afvragen waarom bepaalde bedrijven hun accountant verliezen. We zien trouwens nu ook dat som mige bedrijven nattigheid voe len en - laat ik het zo zeggen - uit voorzorg het contract met een accountantskantoor opzeg gen. Het net sluit zich. Prima, want die kant moeten we op." den haag/gpd - De computer van de belastingdienst heeft van enkèle duizenden Neder landers de arbeidskorting over 2003 verkeerd berekend. Voor lopig is dat een fout van enkele honderden euro's in hun na deel, maar die zal bij de defini tieve aanslag over 2003 worden gecorrigeerd. De fout kwam boven water bij het narekenen van een belas tingaanslag die deze krant gis teren voorlegde aan het minis terie van financiën. Bij een aan tal mensen dook een onver klaarbaar verschil op tussen het bedrag dat de belastingdienst over 2003 als arbeidskorting hanteerde en het bedrag dat de mensen hadden opgegeven vol gens de jaaropgave van hun werkgever. V001 een deel van de mensen betekent de fout dat ze minder terugkrijgen dan verwacht; an deren moeten tegen hun ver wachting in geld bijbetalen. Als mensen dat willen voorkomen moeten ze via een briefje aan het eigen belastingkantoor be zwaar aantekenen. De arbeidskorting geeft wer kenden een extra recht op kor ting bij betaling van belasting en premies. De hoogte van die korting is afhankelijk van leef tijd, maar vooral van het inko men. De fout treft in bijna alle gevallen mensen die in 2003 een deel van het jaar (part-ti me) hebben gewerkt en daar mee minder dan 8001 euro ver dienden. Op basis van hun jaar inkomen zouden ze een klein bedrag aan korting krijgen (zo als de belastingcajpputer had berekend), maar ae werkgever heeft ze over het algemeen de (hogere) korting verstrekt die bij hun maandsalaris past. Om uiteindelijk het probleem te voorkomen dat er later terugbe taald moet worden, is in de be lastingwetgeving vastgelegd dat de mensen de korting houden die met hun maandinkomen is verrekend. Omdat de fiscus bij de defini tieve aanslag alle berekeningen nog eens controleert met die van andere instanties zoals werkgevers en banken, wordt de fout volgens een woordvoer der van de Belastingdienst dan alsnog rechtgetrokken. Intussen werkt de fiscus aan het oplossen van de onvolko menheid in het computersys teem. „Volgend jaar komt dit niet meer voor", aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 37