Hoe Nederland van zijn Europese geloof viel EUROPESE VERKIEZINGEN Nieuwkomers azen op een zetel in het Europees Parlement Leechburch Auwers (81) wil naar Brussel We zijn 'benepen, eenkennig en wantrouwig' 'Naveltruitjes? Spaar eens voor wat fatsoenlijks!" zaterdag 5 juni 2004 Iip - Niet alleen CDA, PvdA en WD lopen voor de komende verkiezingen van het Parlement. Een waaier aan nieuwe partij- jt op 10 juni een zetel te bemachtigen. Ze e niches: inwoners van het noorden van het |ers, dierenliefhebbers. En allemaal hopen nstens een zetel. Een overzicht. :h Europa (lijst 8): ipa dreigt na acceptatie van de nieuwe grondwet een nachtmerrie-scenario, waar- stuurd worden volgens een soort van Euro- val-model. Kleine landjes kunnen elkaar lev toeschuiven of de grote lidstaten gaan alles zegt lijsttrekker en ex-diplomaat Sammy van Serooskerken. „Als Nederland hebben niets meer te zeggen." Leefbaar Europa (lijst 9): Leefbaar Europa heeft verreweg de oudste lijsttrek ker (81 jaar): de zeer krasse Jan Leechburch Auwers, 'LA' voor vrienden. Zijn beginselpartij staat voor de onschendbaarheid en beschermwaardigheid van het menselijk leven. Dus geen abortus. De voormalig uitgever uit Voorburg wil Europese instellingen dras tisch zuiniger maken. Het Europees Parlement moet alleen nog in Brussel vergaderen en niet meer in Straatsburg. Ook wil hij een speciale vorm van het Engels tot wereldtaal verheffen. Partij vh Noorden (lijst 10): „Europa kan alleen stabiel zijn als het uitgaat van niet-nationale staten", zegt lijsttrekker en voormalig FNV-bestuurder Teun-Jan Zanen. „In mijn vroegere werk heb ik ook al over de grens gekeken. Laat de re gio's maar de bouwstenen voor Europa zijn. Zo ko men burgers ook veel dichter bij het bestuur te staan." Zanen denkt een EP-zetel te kunnen halen als„noorderlingen ook echt noordelijk stemmen". De Partij voor het Noorden werft vooral in Friesland, Groningen en Drenthe. Nieuw Rechts (lijst 11): „Wij hebben vijf kernpunten: Nederland geen melk koe voor Europa, we zijn tegen uitbreiding, tegen te veel Europese ambtenaren en regeltjes, tegen toetre ding van Turkije en voor de Nederlandse soevereini teit. De EU is te ver doorgeslagen", stelt Michiel Smit, die zich heeft afgesplitst van de 'Fortuyn-partij' Leefbaar Rotterdam. Europa Transparant (lijst 12): Fraudebestrijding is het enige thema voor de nieuwe partij van 'klokkenluider' Paul van Buitenen, die door zijn onthullingen in 1999 de toenmalige Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, ten val wist te brengen. Volgens Van Buitenen is de strijd tegen misbruik nog lang niet gestreden. Alleen vanuit het Europees Parlement denkt Van Buitenen de strijd tegen misbruik, gesjoemel en te riante de- claratieregels voor europarlementariërs en andere functionarissen echt te kunnen voeren. Hij rekent op vier tot vijf zetels. Partij voor de Dieren (lijst 14): „Driekwart van de Europese regels gaat over land bouw en visserij en bijna de helft van de Europese begroting gaat daarheen. Het gaat in Europa dus over dieren en de Partij voor de Dieren kan telkens de vinger op de zere plek leggen", zegt lijsttrekker Marianne Thieme. Dierenwelzijn is het belangrijkste thema van haar partij. Bij andere onderwerpen, die in het officiële partijprogramma twee van de twintig pagina's krijgen, is volgens Thieme het uitgangs punt: bescherming van de zwakkeren in de maat schappij. Respect.Nu (lijst 15): „Wij maken ons zorgen over de bedilzucht van Eu ropa. Regels voor tabak, voor stinkkaasjes. Bij Neder landers is er steeds meer irritatie over zaken die in Europa geregeld worden die net zo goed nationaal of provinciaal vastgesteld kunnen worden", licht lijst trekker Ton Wurtz toe. Onveiligheid is een ander kernthema. „Er moet meer respect zijn voor politie, maar ook voor bijvoorbeeld de scheidsrechter." Rokers vormen een belangrijke doelgroep van Res- pectNu. „De rokende consument is de aanscher ping van de Tabakswet zat. Daarom hebben we een campagne bij de tabaksspeciaalzaken." iel 'ESE Voorburger Jan Leechburch Auwers is lijsttrekker van Leefbaar Europa, dat niets heeft te maken met Leefbaar Nederland. Foto: GPD/Theo Böhmers maakt is de onberedeneerde angst dat grote landen ons overrulen, dat de Brusselse bu reaucratie ons het leven zuur maakt. En politici hebben niet meer de moed om tegen dit soort populaire opvattingen in te gaan." Wegter ziet het referendum in Zweden over de Euro als een teken aan de wand. „Het hele establishment was vóór de eu ro. Bijna alle politieke partijen, de razend populaire politica Anna Lindt, de werkgeversver enigingen, alle vakbonden. Maar toch bedankte zestig pro cent van de bevolking ervoor. De Zweedse huisvrouwen dachten: 'Jullie kunnen me nog méér vertellen, ik hoef die euro niet'. Het zegt toch wel iets over de enorme kloof tussen de bevolking en de politieke elite als het over Europa gaat." Wegter, Bletz en Bertens zeg gen het alle drie met spijt in de stem: de euro had het kroonju weel van de Europese samen werking moeten zijn. De grondleggers Kohl, Mitterrand en ook Kok dachten dat Euro pese burgers met een tastbaar stukje Europa in hun porte monnee ook warmere gevoe lens voor Brussel zouden gaan koesteren. Maar dat pakte in elk geval voor Nederland an ders uit. Bertens:Als ik op de Vrijthof zeg: de euro is goed voor u, hij beschermt ons te gen valutaspeculaties, lachen de mensen me uit!". Bletz: „Europa heeft niet de prijs van het bier verhoogd, dat hebben de horeca-ondernemers ge daan. Niet Brussel had daar een stokje voor moeten steken, maar de Nederlandse overheid. En wie krijgt de schuld? De eu ro!" Wegter: „De euro heeft onbetwist grote economische voordelen. Maar de burger ziet de munt vooral als instrument om de prijzen te verhogen." Dit 'euro-zwartepieten' heeft veel te maken met de manier waarop in Europa besluiten tot stand komen: ver van huis, on doorzichtig, de democratische verantwoording laat te wensen over en het Nederlandse parle ment trekt vaak te laat aan de bel. Het zijn Nederlandse pre miers en Nederlandse minis ters die tijdens Europese raden en toppen groen licht geven voor soms vergaande beslissin gen, zoals de liberalisering van de energiemarkt, of de uitbrei ding met tien nieuwe lidstaten ineens. Maar pas als het jaren later écht zo ver is, komt in Ne derland het debat op gang. Wegter: „Burgers voelen zich dan toch overvallen. Bertens zegt het nog iets minder diplo matiek: „Mensen hebben het gevoel gekregen dat ze stiekem zijn besodemieterd. Dat ze met de verkeerde vrouw zijn ge trouwd." '01 hburch Auwers is met 8i jaar waarschijnlijk de oudste lijsttrek- in Nederland. En misschien ook Europa en zelfs de hele democra- )c^ereld. Op io juni, tijdens de Euro- anffkiezingen, stelt hij zich verkies- tigtor Leefbaar Europa. 35° irg/gpd - „Moet je kijken", wijst chburch Auwers verontwaardigd krantenberichtje waar hij met i kruisje naast heeft gezet. „Uit [nö oek blijkt dat de samenleving '9 loedert, staat hier. Dat denken en maar, omdat we meer norm- ^ebben dan vroeger. Belachelijk 0%t artikeltje staat met blauwe ne 'je reinste onzin' geschreven. Q uitroepteken. Als de nieuwbak- orburgse lijsttrekker érgens tegen is het de verloedering. „Laatst rJ°p straat een meisje lopen met een truitje dat nauwelijks tot de navel reikte. Hier heb je een cent, zei ik. Dan kun je sparen voor iets fatsoenlijks. En dan klagen wij over hoofddoekjes. Jan Leechbturch Auwers moest 81 wor den voor hij eindelijk gehoor vond voor zijn ideeën. Maar hij gaat dan wel gelijk op voor de Europese verkiezingen én maakt kans op een vermelding in het Guinness Book of Records. Na een actieve loopbaan in de uitgeve rijwereld en vijfjaar in de Tweede Ka mer gezeten te hebben met een eigen partij, de RKPN (Rooms-Katholieke Par tij Nederland, 1972-1977), werd de Voorburger gevraagd als lijsttrekker voor Leefbaar Europa, een nieuwe par tij, die niets te maken heeft met Leef baar Nederland. „Zeer waarschijnlijk ben ik de oudste lijsttrekker ooit in Nederland. En waar schijnlijk ook in Europa en misschien zelfs binnen de hele democratische we reld. Het Guinness Book of Records controleert of mijn leeftijd inderdaad een record is binnen Nederland. Hope lijk komt de uitslag vóór de verkiezingen op 10 juni. Dat zou een mooie publici teitsstunt zijn. De 81-jarige koketteert graag met zijn leeftijd. En met zijn zelfbedachte ter men. Zoals POCODEN, een afkorting voor 'politiek correct denken', een be grip dat zijn hart sneller doet bonzen, want het is zijn grootste vijand. En 'LA Engels', wat staat voor 'language for all the world Engels', een nieuwe variatie op het Engels dat over de hele wereld de tweede taal moet worden - 'want Ameri kanen krijg je toch nooit aan het Brits- Engels' - en dat stiekem ook verwijst naar zijn eigen naam, Leechburch Au wers. „Maar daar kom ik later wel mee. Eerst moet ik het er doorheen krijgen. Leechburch Auwers' kracht is naar eigen zeggen zijn vermogen om altijd met al ternatieven te komen. „Iedereen roept dat het fileprobleem opgelost moet wor den, maar ze komen niet met een alter natief voor de auto. Ik wel. Iedereen moet verkeersbelasting betalen. Van de opbrengst kun je het openbaar vervoer gratis maken. Dan laten mensen het wel uit hun hoofd de auto te pakken. Weg fileprobleem. Maar maakt hij zich daar mee niet impopulair bij de verstokte automobilist? „Integendeel", denkt de lijsttrekker. „Alle zeven miljoen auto mobilisten in Nederland heb ik op mijn hand. Niemand wil in de file staan. Als alleen maai' de helft daarvan op mij stemt, heb ik toch al zo'n vier, vijf ze tels. Het belangrijkste punt op het partijpro gramma van Leefbaar Europa is de af schaffing van abortus en euthanasie. „'Baas in eigen buik', zeggen ze dan. Al lemaal politiek correct denken. Een'on- geboren kind heeft net zoveel recht te blijven leven als wij. Het staat zelfs in onze wet: Juist door deze ideeën wordt Leechburch Auwers verweten conserva tief te zijn. „Maar Leefbaar Europa is conservatief noch progressief. Wij zijn de meest menselijke partij in Europa. RINGEN 's het allemaal van raf zien gebeuren, ssen Straatsburg, i woonplaats De vergaderzaal van het Europees Parlement in Straatsburg. Eens per maand verhuist het hele Europese circus van Brussel naar Straatsburg, waar het parlement stemt over de besluiten. Foto: EPA d loopt niet warm voor flet de zuinige leuze best belangrijk' hoopt terie van buitenlandse l 'n io juni nog iets meer :hamele dertig procent P' tembus te krijgen. Maar ds woelen de twijfels igenoegen: heeft 'Brus- e veel macht? Zijn Euro- itariërs geen laaienlich- een aartsvader van zijn *\L 1 il Koopman parlementariër Jan }ertens kan het zich 1 herinneren. Hoe hij in de supermarktkassa en ch hoorde sissen: vullers!". En dat was, i goed begrip, nog vóór gejtuyn. Na diens aanval 5! stablishment, met in- lz an de Brusselse elite, is een maar erger op ge- meent hij. „Je ziet dat c nergens in Europa zo in Nederland: die be- enkennige en wantrou- iding. Natuurlijk is er i mee om kritisch te kij- het declaratiegedrag Maar 5 Godbetert bijna ner- Iers meer over. Dat is tu!" „was, hoe Europa zich ei*kunnen vervreemden _4( Jederlandse burger. Of erd: hoe de Nederland- gQgr zó van zijn Europese on vallen. Den Uyl, Van ibers, Kok lieten zich er nlandse reizen graag itaan dat ons land tot lleggers van de EU-be- Jen Haag stond met vijf 'b^idstaten aan de wieg, zo ibtelijke speechschrij- ac%it moe te herhalen. Het 40 rstelde een zekere ou- en het geloof dat de iu opgroeien tot iets 45jEuropa mag inmiddels eb< iten tellen, wij waren er mooi als eerste bij! 6 die blijdschap is een I27^uw later weinig meer te en. „Europa, best be- ''ddt de leuze die het van buitenlandse za- e EU-verkiezingen en het Nederlandse heeft ge- irg enthousiast et: zelfs diepvrie- in de polder met en liefde aange- Maastricht, zag hij het klimaat in Nederland zienderogen ver killen. Hij gromt: „Best belang rijk, hoe halen ze het in hun hóófd! Het geeft de lauwheid in dit land goed weer als het over Europa gaat. Zelfs mijn eigen partij, D66, laat het liggen. Zou je denken dat de drie bewinds lieden en zes kamerleden zich bemoeien met de campagne? Amper! Bij de andere partijen is er helemaal niemand die uit de sokken komt. De Tweede Ka mer doet of wat in het Europar lement gebeurt surrogaat is. Daar erger ik mij wild aan!" Nederland is van zijn Europees geloof gevallen stelt Nico Weger eveneens vast. Hij is van dezelf de generatie als Bertens, en volgt het Europese project in verschillende functies al zo'n dertig jaar. Zo was hij werk zaam op de kabinetten van de Eurocommissarissen Andries- sen en Van den Broek, nu is hij Nico Wegter, vertegenwoordiger Haag. Foto: GPD/Frank Jansen vertegenwoordiger van de Eu ropese Commissie in Den Haag. Met verbazing zag hij toe hoe Nederland op 1 mei bijna terloops kennis nam van de van de Europese Commissie in Den toetreding van tien nieuwe lid staten tot de Europese Unie. Wegter: „Het veroorzaakte geen enkele rimpeling! 's Avonds was er een door de EU gesubsidi eerde tv-uitzending en dat was dan dat. Maar hoeveel mensen hebben daarnaar gekeken? Ter wijl er toch een eind is gemaakt aan vijftig jaar deling en ver scheurdheid." Wegter hoeft niet lang te zoe ken naar verklaringen voor die lethargie. Mannen als hijzelf werden nog gedreven door het vurige verlangen Europa te ver lossen van bloedige veldtoch ten. Maar de na-oorlogse gene ratie ziet de EU amper meer als een verzekeringspolis tegen oorlog en instabiliteit, ver moedt hij. „In de jaren vijftig was dat de grote drijvende kracht: het geloof dat Europa vrede zou brengen. De euforie daarover werd niet getemperd omdat onze nationale belangen toevallig precies samenvielen met de Europese samenwer king. Maar die boodschap slaat niet meer aan. De Nederlandse regering heeft het tegenwoordig vooral over bedreigingen als Europa aan de orde is: de Polen die komen, de afdrachten aan Brussel, dat soort zaken." Ook de Europese Beweging Ne derland, een vereniging van on geveer 2.000 Europa-enthousi astelingen, is zich ernstig aan het hoofd gaan krabben, gecon fronteerd met het drastisch ge wijzigd politiek discours in Ne derland. Niet alleen de SP, maar ook WD en LPF zijn een steeds eurosceptischer koers gaan varen, stelt de EBN be droefd vast. Hoofdbestuurslid Frans Bletz, voormalig direc teur van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, ging op zoek naar een verkla ring. In een nog niet gepubli ceerd discussiestuk dat hij met twee collega-bestuursleden schreef, is te lezen: „Europa is niet langer een volmaakte uto pie, maar een onvolmaakte rea liteit." De burgers, aldus het stuk, zijn Europa gaan be schouwen als een vreemde mogendheid. En kwalijker: na tionale politici doen of zij er weinig mee te maken hebben. „Zij hebben de neiging zich te distantiëren van besluiten waarvan zij zelf zowel de dra gers als de uitvoerders zijn." Bletz maakt zich zorgen: „Uit onderzoeken blijkt dat een meerderheid van de Neder landse bevolking nog steeds een positieve grondhouding aanneemt, al daalt het percen tage wel. Maar ik wil me niet rijk rekenen. Vóór de door braak van Fortuyn kwam uit onderzoeken van het Sociaal Cultureel Planbureau jaar na jaar hetzelfde beeld naar voren als het ging om de Nederland se overheid. Tevredenheid al om! En we weten allemaal wat voor eruptie van ongenoegen we daarna gezien hebben. Wat Fortuyn vooral heeft losge-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 35