WHO-studie: Kwart tieners is ongezond BUITENLAND Bush in Rome tegen decor demonstraties Lot kabinet Sharon aan zijden draadje Voldoende steun voor referendum over Chavez Franse burgemeester houdt vast aan homohuwelijk Nederlandse jeugd 'kiplekker' Tweede topman CIA weg Taliban wilden Bin Laden in 2001 uitleveren aan VS Greenpeace 'bezet' Sagrada Familia Militairen trekken terug uit Bukavu lordvergoeding islag New York roRK - De Amerikaanse £id heeft een 32-jarige tde grootste schadever- g tot nu toe uitgekeerd is de aanslagen van 11 Jnber 2001 in de Verenig den. Deborah Marden- jaakte door het instorten j jet World Trade Center in jïork zeer zwaargewond, luw ontving 8,6 miljoen i het officiële Com- jtie Fonds voor Slachtof- le vrouw moest de afgelo- |5 jaar 27 keer onder het en ontslag ir militairen incton - Twee Ameri- ie mariniers zijn tot gevan- ffen van acht maanden k jaar veroordeeld en ont- uit het leger, omdat ze 'se gevangene hebben ideld. Drie weken gele- ibben ze hun wandaden dvoor de krijgsraad. De jiers hadden een Irakees istoten toegediend door citeitsdraden tegen zijn naan te drukken. Sljl-!rlander met 1 ad in kofferbak :hau - Bij een grensover- issen Polen en Duitsland Nederlander aangehou- ie probeerde met een en een kind in zijn kof- grens over te steken, kofferbak van zijn auto de agenten een 30-jarige iense aan en een 11-jarige van Armeense afkomst, 'oorjns de politie verbleef de letapal twee jaar illegaal in L De jongen kwam als ba lt land binnen met zijn Ijler, die in Nederland ver- met wie hij vermoede- erenigd had moeten wor- _blim niet vrouw' - Indonesische moslim- felijken hebben een religi- ;creet (fatwa) uitgevaar - /aarin zij de bevolking Jpen bij de presidentsver- iigen op 5 juli niet op een yte stemmen. Onder de ssidentskandidaten is Is één vrouw, de huidige "jdent Megawati Soekamo- er Libische inaar VS - Na een onderbreking 2 jaar is Libië weer begon- ^lie te verschepen naar de Bigde Staten. Dat heeft de lanse onderminister idel William Lash giste- een tweedaags bezoek ipoli gezegd. Toenmalig lent Ronald Reagan ver- 'de invoer van Libische lrtp1982- infer nieuwe Iissagraven a luka - De Bosnisch-Ser- le commissie die de geno- in juli 1995 in Srebrenica "Vzoekt, heeft 31 nieuwe lagraven ontdekt met res- ti slachtoffers van deze "|dpartij. De Bosnisch-Ser ie regering wilde geen "tng ervan maken, hoeveel jien in de massagraven be- n liggen. Tot dusver zijn iom Srebrenica de stoffelij- (sten van ongeveer 6000 Sen opgegraven. env jen auto -errijdt Duitser - Een 59-jarige man in ritse plaats Hauptmannsg- I door zijn eigen auto jereden. Hij was vergeten Indrem aan te trekken. 1de auto in beweging i, ging hij ervoor staan om igen te houden. Hij be ide echter onder de wagen lerd enkele meters meege- fd. Hij overleed ter plekke. E,hder nucleaire Ripens in VS iincton - De Verenigde n gaan fors snijden in hun jraden nucleaire wapens, en acht jaar wordt het aan- apens met bijna de helft linderd. De Amerikaanse dent Bush kondigde in al aan dat de VS het aantal Jeaire wapens dat 'operatio- staat opgesteld', zou ver- zaterdag 5 juni 2004 I, Zarqawi hulpje kwijt >ad - De Iraakse politie t onlangs een belangrijke ewerker van de gezochte ante moslimleider Abu sab al-Zarqawi gearres- 1. Volgens de verklaring 1 Umar Baziyani banden diverse extremistische I imgroeperingen in Irak en I verantwoordelijk voor de l d van tientallen onschuldi- "^aakse burgers. parijs/ANP - Ondanks waarschuwingen uit de hoogste politieke kringen houdt het Franse Groene Kamerlid Noël Mamère, tevens burgemeester van Bè- gles, vast aan zijn belofte. Vandaag wordt hij de eerste burgemeester in Frankrijk die twee mannen in het huwe lijk verbindt. President Chirac is er tegen net als minister Perben van Justitie. P Premier Raffarin heeft Mamère in de volksvertegenwoordiging gedreigd zijn burgemeestersfunctie door de minister raad af te laten nemen. Ook dreigde hij met strafrechtelijke vervolging, omdat Mamère zijn boekje te buiten zou gaan. Maar er is meer. Mamère heeft volgens de nieuwe argumenten van de procu reur helemaal geen recht Stéphane en Bertrand te trouwen, aangezien zij niet in Bègles wonen. Hun adres, zoals aan geplakt op het gemeentehuis voor elk huwelijk, is vals. De procureur heeft er een deurwaarder op afgestuurd. Die ontdekte dat de twee in Saint-Aubin wo nen. Daar is Mamère geen burgervader. Het homohuwelijk verhit momenteel de politieke gemoederen in Frankrijk en overschaduwt de komende Europese verkiezingen. De rechtse partijen zijn vierkant tegen, links is verdeeld. Minister Perben baseert zijn verbod op een wettekst, die stelt dat een huwelijk plaatsvindt tussen een man en een vrouw. Mamère houdt vast aan een an dere tekst waarin alleen sprake is van 'echtelieden'. Hij wil geen discriminatie 'uit de tijd' tussen homo's en hetero's. Het in wezen katholieke Frankrijk slikt dat maar moeilijk. De gaullistische Kamervoorzitter Jean- Louis Debré vindt dat Mamère met het homohuwelijk best kan wachten tot er een duidelijke wet is. De burgemeester van Bègles houdt echter voet bij stuk. Hij zegt eventueel naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens te gaan. Stéphane en Bertrand zijn intus sen ondergedoken. De publiciteit rond hun huwelijk groeit hen boven het hoofd. Vandaag worden er voor het stadhuis van Bègles onder de rook van Bordeaux een paar duizend belangstel lenden verwacht, zowel voor- als tegen standers van het homohuwelijk, hon derd journalisten. Momenteel is het ho mohuwelijk alleen wettig in Nederland, België, in een paar provincies van Cana da en in het Amerikaanse Massachus- sets. Binnenkort volgen Zweden en Spanje. Ook na ontslag twee dwarsliggers edinburgh/anr - Ongeveer een kwart van de 15-jarigen in Euro pa en Noord-Amerika drinkt we kelijks, rookt sigaretten en heeft weieens cannabis geprobeerd. Een grote meerderheid beweegt niet genoeg. Ook gezond eten laat te wensen over. Dat blijkt uit een onderzoek van de We reldgezondheidsorganisatie (WHO). Jongeren in Nederland, Zweden en Griekenland voelen zich het lekkerst. Britse jongeren gaven aan niet erg gelukkig te zijn, net als de jeugd in voormalige Oostblok-landen. Nederland staat op een derde plek (51 pro cent) met 15-jarigen die weke lijks alcohol drinken, na Wales (56 procènt) en Engeland. De jeugd in Portugal drinkt het minste (bijna 16 procent). Het zogeheten HBSC-project, onder 160.000 kinderen tussen de 11 en 15 jaar in 35 landen, wordt elke vier jaar herhaald. Hoewel de cijfers (dit keer uit 2001 en 2002) per land zeer kunnen verschillen, komen tie ners in Groot-Brittannië er het slechtst af. Miljoenen Britse tie ners hebben op hun 15e ver jaardag al seks gehad, zijn dronken geweest, eten zelden groente en fruit of ontbijt, maar wel veel snacks, zijn te zwaar en hebben cannabis gerookt. Het aantal 15-jarigen dat al eens seks heeft gehad, ligt het hoogst in Groenland, Rusland en Oekraïne en het laagst in on der meer Kroatië, Griekenland, Oostenrijk en Israël. Het gemid delde ligt rond de 20 procent. Tijdens hun laatste keer ge bruikte gemiddeld 70 procent van de meisjes en 80 procent van de jongens een condoom. In Nederland gebruikte 97 pro cent van de meisjes contracep tie. Minder dan de helft voldoet aan de norm van voldoende be weging (dagelijks 1 uur, vijf da gen per week). Een kwart kijkt ruim vier uur per dag tv en een zevende zit drie uur achter de computer. Een op de drie meis jes en 20 procent van de jon gens vindt zichzelf te dik. Een kwart van de meiden probeert actief af te vallen. Nederlandse meisjes doen het goed: meer dan eenderde voldoet aan de norm. Ruim de helft van de jongens en eenderde van de meisjes in Engeland was het afgelopen jaar betrokken bij een vechtpar tij. Dat is twee keer zoveel als Duitse jongeren. Van de 15-jari- ge jongens in Malta poetst 12 procent meer dan een keer per dag zijn tanden. Zwitserse 13- jarige meisjes doen dat beter: 91 procent. Washington/AP - Behalve CIA- directeur George Tenet stapt nog een topman van de Ameri kaanse geheime dienst op. Ja mes Pavitt, het hoofd van de clandestiene afdeling van de CIA die verantwoordelijk is voor het verzamelen van inlichtin gen in het buitenland, maakt gisteren zijn vertrek bekend. Pavitt, met een 31-jarige staat van dienst bij de CIA, nam het besluit om zijn baan op te zeg gen enkele weken geleden voordat hij van het vertrek van Tenet wist, zei een CIA-mede- werker die anoniem wilde blij ven. Pavitt wordt waarschijnlijk op gevolgd door Stephen Kappes, die al 23 jaar bij de CIA is. Tenet diende donderdag onver wacht zijn ontslag in. De CIA- chef voerde persoonlijke rede nen aan voor zijn besluit: "het welbevinden van mijn gezin, Jeruzalem/ANP - Het Israëlische kabinet stemt morgen over het herziene terugtrekkingsplan voor de Gazastrook van pre mier Ariel Sharon. Tegenstan ders binnen het kabinet vinden dat de evacuatie van joodse ne derzettingen in het gebied neerkomt op het 'belonen' van de Palestijnse terreur. Het oorspronkelijke plan van Sharon behelsde de ontruiming van alle nederzettingen in de Gazastrook. Toen bleek dat daarvoor in het kabinet zeker geen meerderheid te halen was, paste hij het plan aan op voor stel van minister Tzipi Lvini van Immigratie. Zij stelde voor dat Israël zich in eerste instantie uit slechts vier nederzettingen te rugtrekt. Voor de ontruiming van de overige kolonies is steeds opnieuw goedkeuring van het kabinet nodig. Sharon heeft gisteren twee ul trarechtse ministers ontslagen. De ministers Awigor Lieberman van Transport en Benny Elon van Toerisme van de Nationale Unie zouden zeker tegen zijn plan hebben gestemd. Er blij ven echter tal van tegenstan ders over, onder wie de in vloedrijke minister van Financi en en ex-premier Benjamin Ne tanyahu. Er zijn volgens het Israëlische dagblad Haaretz voor de stem ming diverse scenario's moge lijk. Zo kunnen de Likud-minis- ters Netanyahu, Silvan Shalom van Buitenlandse Zaken en Limor Livnat van Onderwijs alsnog voor het compromis voorstel stemmen. Dan haalt het een meerderheid. De drie genoemde bewindslie den kunnen het aangepaste plan verwerpen. Het plan komt er dan toch nog door, nu Sha ron de ministers van de Natio nale Unie heeft ontslagen. De Nationaal Religieuze Partij (NRP), die ook tegen terugtrek king is, kan verdeeld stemmen. De NRP blijft dan in de regering en Sharons regeringscoalitie behoudt een krappe meerder heid van 61 zetels in de Knes set, het parlement. In dat geval bestaan er weer di verse mogelijkheden. Mogelijk blijft slechts een minderheids regering over. Sharons Likud en Shinui hebben maar 55 zetels. Een andere mogelijkheid is dat de oppositie 61 stemmen weet te verzamelen voor een motie van wantrouwen tegen de rege ring. Zij moet dan een kandi daat-premier voordragen en een coalitie vormen. En ook ontbinding van de Knesset be hoort tot de mogelijkheden, waarna er verkiezingen moeten worden gehouden. Sharon kan ten slotte aftreden. De president bespreekt dan met de partijen in de Knesset welk lid zij als premier willen en maakt binnen een week de naam van de nieuwe regerings leider bekend. niets meer en niets minder'. Achter de schermen wordt ech ter gespeculeerd dat Tenet weg moest om fouten die de CIA de afgelopen jaren heeft gemaakt in de aanloop naar de oorlog in Irak en in de periode vooraf gaand aan de aanslagen van 11 september 2001. Tot er een ver vanger wordt gevonden neemt Tenets plaatsvervanger John McLaughlin diens taken over. Tenet (51) leidde de CIA gedu rende zeven jaar, waarvan de eerste vier onder de Democrati sche president Bill Clinton. On der de verschillende namen van opvolgers die de ronde doen is die van zijn plaatsvervanger McLaughlin. Ook Porter Goss, een voormalig CIA-agent die momenteel de inlichtingen commissie van het Huis van Af gevaardigden leidt, wordt ge noemd als mogelijke nieuwe chef van de CIA. Barcelona - Natuurbeschermers van Greenpeace hebben gisteren de Sagrada Familia in de Spaanse stad Barcelona beklommen. Zij hingen spandoeken aan de nog altijd niet voltooide kathedraal die het publiek opriepen de wereldzeeën te beschermen. Greenpeace eist middels deze actie een verbod op diepzeevissen met sleepnetten. Foto: Reuters berlijn/gpd - Nog in 2001, het jaar van de terreuraanslagen in de Verenigde Staten, was het fundamentalistische Afghaanse Taliban-regime bereid om de Saudische terrorist Osame bin Laden uit te leveren aan de Ver enigde Staten. Dit meldt het tweede Duitse tv-kanaal, ZDF. De uitlevering liep vast op lo gistieke gronden. Amerikaanse functionarissen en vertegenwoordigers van de Taliban ontmoetten elkaar in het geheim in Frankfurt. De spil in het web van onderhandelin gen was de Amerikaans-Af ghaanse zakenman Kabir Mo habbat. Volgens deze zegsman zou de minister van buiten landse zaken van de Taliban- staat, Ahmed Mutawakil, tegen hem hebben gezegd: „Jullie kunnen hem hebben wanneer jullie willen. Noem ons een land en wij leveren hem uit." De Duitse Europarlementariër Elmar Brok bevestigt deze ver sie. Hij zou Mohabbat in 1999 hebben geholpen contact met de Amerikanen op te nemen. Volgens Brok waren de Taliban van plan om Osama bin Laden, die destijds in Afghanistan ver bleef en er al-Qaeda trainings kampen had ingericht, uit te le veren aan een derde land of aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag. De Taliban zou den uit zijn geweest op interna tionale erkenning en opheffing van de boycot tegen de mos limstaat. Onder de Taliban was Afghanistan internationaal ge- isoleerd geraakt. De Amerikaans ambassadeur in Berlijn, John Komblum, werd door Brok ingelicht, waarop za kenman Mohabbat naar Was hington werd gesommeerd. Vlak voor de aanslagen in New York en Washington vielen de onderhandelingen stil. Vijf da gen na de aanslagen echter werden de besprekingen echter hervat. De Amerikanen stelden als eis dat Bin Laden binnen 24 uur zou worden uitgeleverd. Om logistieke redenen konden de Taliban hier niet op ingaan. caracas/ap - De Venezolaanse oppositie heeft waarschijnlijk voldoende stemmen binnengehaald om een referendum over de positie van president Hugo Chavez af te dwingen. Dat heeft de Venezolaanse kiesraad bekendgemaakt. Vorige week werd een nieuwe 'voorron de' gehouden in de slepende strijd tus sen regering en oppositie over het refe rendum. Nadat de kiesraad eerder dit jaar ongeveer 1,4 miljoen van de 3,4 mil joen door de oppositie ingeleverde handtekeningen ongeldig verklaarde, moest minstens een half miljoen men sen opnieuw, of alsnog, de petitie voor een referendum over het aanblijven van Chavez ondertekenen. Donderdagavond maakte de voorzitter van de kiesraad bekend dat de oppositie daar waarschijnlijk in is geslaagd is. Waarschijnlijk zal het referendum de ko mende dagen worden uitgeschreven. De oppositie heeft Chavez er de afgelo pen maanden van beschuldigd op alle mogelijke manieren onder het referen dum uit te willen komen. In een reactie op de aankondiging van de kiesraaddat er toch een volksstemming over zijn po sitie komt, sprak Chavez het vertrouwen uit dat hij als winnaar uit de bus zal ko men. Hoewel Chavez zegt vertrouwen te heb ben in de uitkomst van het referendum, blijkt uit opiniepeilingen dat een meer derheid van de Venezolanen hem naar huis wil sturen. Het referendum is overi gens pas geldig als de nee-stemmers een meerderheid behalen en dat gebeurt met meer dan de 3,8 miljoen stemmen waarmee de president in 2000 de verkie zingen won. Chavez werd in 1998 tot president geko zen en twee jaar later herkozen voor een termijn van zes jaar. Twee jaar geleden werd hij na een coup kortstondig afge zet. Vorig jaar organiseerden de opposi tie en een aantal vakbonden een twee maanden durende staking in de Venezo laanse olie-industrie. Bij gewelddadige protesten tegen de regering vielen het afgelopen jaar meer dan vijftig doden. De Venezolaanse grondwet biedt de mo gelijkheid om halverwege de termijn van een president een stemming te houden over zijn positie als 20 procent van de kiezers een petitie daartoe ondertekent. Nairobi/ANP - Opstandige Con golese militairen die eerder de ze week de oostelijke stad Bu kavu innamen, zijn gisteren be gonnen zich terug te trekken na onderhandelingen met officie ren van de VN-vredesmacht Monuc. Een woordvoerder van de VN meldde echter dat de te rugtrekking nog lang niet volle dig was. De commandant van de rebellen, Nkunda, liet eerder al weten voorlopig in de stad te blijven. Volgens de jongste schattingen doodden de opstandige milities sinds de inname van Bukavu zeker 27 personen. Gisteren werden 22 lijken aangetroffen, nadat donderdag vijf doden waren gevonden. Onder de slachtoffers zijn acht burgers, meldde het Rode Kruis. De hoofdstad Kinshasa was gis teren voor de derde opeenvol gende dag het toneel van ern stige ongeregeldheden. Hon derden betogers gingen de straat op, gewapend met stok ken, om blijk te geven van hun ongenoegen over het VN-optre- den in Bukavu. Johannes Paulus II leest George W. de les over Irak rome/AP - Het bezoek van de president George Bush aan Ro me is gisteren gepaard gegaan met grote demonstraties. Onge veer 25.000 mensen trokken de straat op om hun onvrede te ui ten over het Amerikaanse Irak- beleid. Er waren zo'n tiendui zend agenten op de been om de orde te handhaven en de veilig heid van Bush te garanderen. Het bezoek van de president valt samen met de herdenking van de bevrijding van Rome tij dens de Tweede Wereldoorlog, {jrecies zestig jaar geleden, ge- eid door dezelfde Amerikaanse troepen waartegen op grote schaal geprotesteerd werd. De feestelijke herdenking van de bevrijding van de nazi's is in verband met Bush' bezoek uit gesteld. Bush had onder meer een ontmoeting met paus Jo hannes Paulus II, die Bush aan sprak op de recente 'betreu renswaardige gebeurtenissen' in Irak, een verwijzing naar het wangedrag van Amerikaanse militairen tegen gevangen Ira kezen. De paus drong aan op een spoedig herstel van de Iraakse soevereiniteit en noem de de benoeming van een Iraakse interim-regering 'be moedigend'. De paus zei in zijn onderhoud met Bush over Irak dat het 'de evidente wens van iedereen is dat de situatie daar zo snel mo gelijk genormaliseerd wordt met de actieve deelname van de internationale gemeenschap en in het bijzonder de Verenig de Naties, teneinde een spoedig herstel van Iraks soevereiniteit te verzekeren, in veilige om standigheden voor de gehele bevolking.' Bush betitelde de 84-jarige paus als een toegewijd dienaar van God' en overhandigde hem de Presidentiële Vrijheidsme daille, de hoogste burgerlijke onderscheiding in de VS. Bush zei dat de onderscheiding waardering uit moet drukken voor de strijd van de paus voor de vrijheid en de erkenning van 'de kracht van de vrijheid om samenlevingen en de wereld te President Bush bij de paus. Foto: AP veranderen'. Het is Bush er veel aan gelegen om de katholieke kiezers in de VS te tonen dat hij en de paus veel gemeen heb ben, waaronder hun gekant heid tegen abortus. Zowel het Vaticaan als de Amerikaanse re gering gaf te kennen ook ande re onderwerpen dan de situatie in Irak te willen bespreken, zo als de godsdienstvrijheid in China en andere landen, de be strijding van aids en internatio nale ontwikkelingsvraagstuk ken. Gisteren ontmoette Bush ook een medestander in de oor log, de Italiaanse premier Silvio Berlusconi. Het korte Europese bezoek van de Amerikaanse president staat officieel in het teken van de bevrijding van Eu ropa, die zestig jaar geleden be gon met de invasies in Italië en Frankrijk. Maar de oorlog in Irak speelt zeker een rol in Ita lië, waar de meerderheid van de bevolking vindt dat de Ameri kaanse troepen weg moeten uit Irak. De Italiaanse regering heeft drieduizend militairen naar Irak gestuurd, tegen de wens van de bevolking in. Na het bezoek aan de paus leg de Bush met zijn vrouw Laura een krans in Fosse Adeatine, waar in de Tweede Wereldoor log 335 Italiaanse mannen en jongens door de nazi's werden vermoord als represaille voor een partizanenactie. Vandaag spreekt Bush opnieuw met Ber lusconi, alvorens naar Frankrijk te vertrekken voor besprekin gen met de Franse president Jacques Chirac en de herden king van de geallieerde landing in Normandië.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 33