ubbers weigert |elf op te stappen 1 abinet: meer dure huurhuizen ONTDEK HET NIEUWE STUDEREN VAN ROY C.S. ama VN-topman nadert ontknoping LEIDSE SCHOUWBURG 2004-2005 THUISHULP VWORX Opblaasbeeld Katwijk naar Den Haag voor verbod op alcoholverkoop van OERLE LAKS noteert nieuw record Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 5 JUNI 2OO4 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071) 5122362 Greenpeace bezet kathedraal Barcelona Dieren op vrijersvoeten in Naturalis Oranjekoorts steekt op in Leiden |rdam,geneve/gpd - Ruud i, VN-vluchtelingencom- |ris, weigert op te stappen door een VN-medewerk- Jegens ongewenste intimi tis aangeklaagd. „Mijn n vluchtelingen te helpen langrijk om weg te gaan. k mijn werk af tot 2005." i zei dit bij de opening jet Holland Festival in Am- tm. Hij noemde de hele 1 en de ophef daar om- een 'typisch Nederlandse „Internationaal speelt dit Gisteren werd bekend dat pport dat een VN-onder- :ommissie over de zaak gemaakt negatief uitpakt .ubbers. Hij heeft het stuk dezen en zijn reactie aan icretaris-generaal van de (ofi Annan, kenbaar ge- Die zal binnen enkele zijn conclusies trekken, ederlandse regering heeft innan verzocht zijn con- over Lubbers eerst met Den Haag te delen, alvorens hij tot actie overgaat. „Het gaat hier niet alleen om het prestige van Lubbers, maar ook van Ne derland", aldus een regerings functionaris in Den Haag. Ex-premier Lubbers is destijds door Annan zelf aangezocht als opvolger van de Japanse Sad- ako Ogata als Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen. De Nederlandse regering stelde oud-minister Pronk voor. Lubbers heeft tegenover pre mier Balkenende bezworen dat er op de gewraakte stafvergade ring van 18 december geen sprake was van onbetamelijk heid tegenover de 51-jarige Amerikaanse stafmedewerkster die de klacht indiende. Naar verluidt heeft de VN-onder- zoekscommissie, zeer tot onge noegen van Lubbers, ook drie of vier andere soortgelijke inci denten op het kantoor van de Vluchtelingenorganisatie in het eindrapport meegenomen. De conclusie van de commissie aangaande Lubbers' gedrag zou negatief zijn. In het geval van de Amerikaanse zou hij haar met zijn arm om haar taille de kamer uit hebben geleid. Kofi Annan zal volgens zegslie den in New York 'stellig' nota nemen van het weerwoord van Lubbers. Vorige maand liet de VN-leiding al doorschemeren, dat de Hoge Commissaris beter het veld kon ruimen als de klacht van één of meer van zijn vrouwelijke stafleden over on gewenste intimiteiten gegrond zou blijken. Als zijn positie onhoudbaar blijkt, zou Den Haag Lubbers willen aanraden de eer aan zichzelf te houden en 'om per soonlijke redenen' terug te tre den. Lubbers zelf lijkt de hand doek helemaal niet in de ring te willen gooien. Ook zijn staf in Genève is daarvan overtuigd. „Hij is een vechter, hij heeft hart voor zijn werk en wil dat ook afinaken", aldus zegsman Ron Redmond. aag/gpd - Het aantal dure roningen moet de ko en jaren verdrievoudigen, huizen, waar veel vraag is, mogen aan iedereen lurd worden. Woningcor- ies kunnen voortaan reke- houden met lokale om- igheden bij het bepalen e hoogte van de huur. Nu de huurstijging nog lan delijk vastgesteld voor 95 pro cent van de woningen. Dat staat in een notitie over het toe komstig huurbeleid waarmee het kabinet gisteren heeft inge stemd. Eerder werd al bekend dat de huurstijging voor corporatie woningen de komende jaren gematigd zal worden. De huur verhoging wordt ook nog af- (advertenties) M NOTEBOOK nergens zó goedkoop!! TOPKWALITEIT! IBM Thinkpad G40 P4/2,8/256/40/15'TFT/ XPPro maar 849! Nu met gratis EK-hangmat! Restart Computers, Overrijn 5 (t.o. de Zijlpoort), 2315 KA Leiden, 071-8001450, ex.b. OP OP Als eerste kans op de beste plaatsen? jur vóór 13 juni uw bestelformulier voor een abonnement in Kassa 071 5163888 www.leidseschouwburg.nl hankelijk gemaakt van de hoe veelheid extra woningen die corporaties gaan bouwen. Hoe meer huizen ze bouwen, hoe meer huur ze mogen vragen. Minister Dekker van volkshuis vesting hoopt dat op die manier 20.000 woningen per jaar extra worden gebouwd. Daarnaast moet de markt voor huurwo ningen beter aansluiten bij de wensen van consumenten. Er is een grote vraag naar huur woningen in de vrije sector, de sector waar de huurprijs niet door de overheid wordt vastge steld. Dat zijn woningen met een huur van meer dan 597 eu ro per maand. Het kabinet wil het aanbod van die woningen vergroten door meer huurwo ningen die huurprijs te geven, of huurwoningen met een lage re huur ook tot de vrije sector te rekenen. Corporaties hebben al aangegeven in woningen te wil len investeren met een huur vanaf 550 euro per maand. Dat zou dan de nieuwe huurprijs voor de vrije sector moeten worden. De huurmarkt moet ook meer inspelen op de regio nale ontwikkelingen, vindt het kabinet. COMMENTAAR (advertenties) GEORGE TENET ïerd aan de oorlog in Irak. (ge Tenet, de hoogste baas de inlichtingendienst CIA, jeert - ook al beweert hij zelf niet - als zondebok voor de en die zijn gemaakt in de jjsvoering voor de noodzaak een oorlog tegen Irak. Zijn rek moet president Bush, vi- tesident Cheney en defen- linister Rumsfeld in dit ver- Ingsjaar nog even de wind houden, ömt een Senaats- fort aan waarin de ier flink van langs k Door Tenet nu eg te sturen hoopt I de schade te beperken tot inlichtingendiensten. uIA gaat natuurlijk niet vrij- Dat de dienst de aanslagen II september in geen vel- of wegen had zien aanko per definitie een inlich- ilunder van jewelste. On- enet, overigens aangeno- 1 door Bill Clinton, zou bij 3A een naar binnen gekeer- toltuur hebben geheerst. De ttnunicatie met andere dien- 1 als de FBI was ver beneden 1 waardoor de terroristen pstoord hun voorbereidin- I op Amerikaanse bodem len treffen. e aanloop naar de oorlog We de CIA eveneens een bedenkelijke rol. Het zoge nde 'bewijs' dat Saddam massavernietigingswapens be zat, kwam bij de CIA vandaan. Zelfs Bush werd in verlegenheid gebracht, doordat hij op grond van CIA-informatie ten onrechte had beweerd dat Saddam in Afrika uranium kocht Tenet vormde voor Bush een te groot risico. Tegelijkertijd rijst de vraag of Tenet wel sterk ge noeg was om de enorme druk uit het Witte Huis te weerstaan. Druk om te bewijzen dat Saddam een gevaar voor de we reldvrede vormde. Druk om zijn baas te vertellen wat hij wilde horen. De woorden van voormalige ter roristenbestrijder Richard Clar ke spreken boekdelen. Toen hij door Bush op 11 september 2001 gevraagd werd wie er ver antwoordelijk voor was zei Clar ke zonder aarzelen: al-Qaeda. De president wilde alleen maar horen of Saddam erbij betrok ken was. Het lijkt er op dat Bush en zijn naaste medewerkers ge obsedeerd waren met Saddam en hem koste wat kost uit Bag dad wilden verdrijven. Door Te net te offeren lijkt Bush zijn handen in onschuld te wassen. Een echte staatsman neemt ech ter verantwoordelijkheid voor al zijn daden, goed én fout. Bill Meyer www.gezinsondersteuning.nl 071 514 39 63 De mentale kracht-van Den Turk door Saskia Buitelaar katwijk - Katwijk klopt bij de landelijke politiek aan voor hulp bij het alcoholprobleem. Als de gemeente niet op lokaal niveau strengere afspraken kan maken over de verkoop van drank aan jongeren, moet de landelijke regelgeving maar worden aangepast, vindt burge meester Wienen. Hij hoopt zo drankverkoop aan jongeren on der de 18 jaar alsnog te kunnen verbieden. Gisteren maakte Katwijk be kend dat het experiment, waar bij Katwijkse supermarkten de leeftijdsgrens voor het verko pen van alcohol optrekken van 16 naar 18 jaar, is afgeblazen. De gemeente en 16 Katwijkse ondernemers wilden op die manier een eind maken aan een 'maatschappelijk pro bleem': jongeren die op zater dagavond in de supermarkt bier en breezers kopen en op straat drinken. In die groepen drinken kinderen vanaf 12 jaar stevig mee, blijkt uit onderzoek in Katwijk. Nu zes supers door hun lande lijke concerns zijn teruggeflo ten, gooit Katwijk het over een andere boeg. „We gaan niet bij de pakken neerzitten", zegt Wienen. Hij wil het Katwijkse probleem aankaarten bij minis teries en Kamerleden. Want het gaat volgens hem niet om een Katwijks probleem. Hij hoopt dat de landelijke poli tiek bereid is de Drank- en ho- recawet aan te passen. De leef tijdsgrens optrekken is één op lossing. Maar Katwijk zou ook, eventueel samen met andere gemeenten, bij wijze van expe riment eerst kunnen proberen welk effect dat heeft. „Als het bevalt, kan er een wettelijke voorziening worden gemaakt, waardoor gemeenten zelf de mogelijkheid krijgen de alco holverkoop strenger te regule ren." Als de Nederlandse over heid daar niets in ziet, kan Wie nen altijd nog naar Brussel. La chend: „Ik was van plan het al leen voor Katwijk te regelen, maar als het meteen voor heel Europa moet, vooruit dan maar." (advertentie) den haag - De meeste beelden stonden al klaar, maar eentje moest er nog opgeblazen worden. En dat was een mooi werkje voor prinses Maxima, die aldus met een fietspomp de zevende editie van de tentoonstelling Den Haag Sculptuur opende. Kun stenaars uit alle landen van de Europese Unie heb ben werk aangeleverd voor de tentoonstelling, die zomers traditioneel plaatsheeft op het Haagse Voorhout en langs de Hofvijver. Er staat voor een kleine 7 miljoen aan kunst (33 objecten) en het werk wordt dag en nacht bewaakt. Het thema van dit jaar is Giganten. „Dat heeft niet alleen te ma ken met de omvang van de kunstwerken, maar ook met de gigantische toetreding van tien landen tot de Europese Unie. Verder telt mee dat Neder land voorzitter wordt en als klein land toch even een soort gigant is", aldus de organisatie. Foto: ANP/Robin Utrecht SCHOONMAAKWERKEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 h Dik 80.000 klachten over eindexamens (advertenties) hilversum/anp - Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) heeft de afgelopen da gen 80.427 klachten binnen ge kregen over de eindexamens op Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch &i Dagblad de middelbare scholen. Dit jaar klaagden meer examenkandi daten dan voorheen. De meeste klachten kwamen van vwo'ers over het examen Engels. Het was veel te lang vonden liefst 6303 scholieren. Bij het havo-examen gaf aard rijkskunde de meeste proble men 5463 Examinanten klaag den dat er in de opgaven te weinig kennis werd getoetst en dat de bronnen onduidelijk wa ren. Vmbo'ers vielen vooral over het eindexamen econo mie. Bij vwo stonden aardrijkskunde en geschiedenis op twee en drie op de klachtenlijst met respec tievelijk 5151 en 4104. Bij aard rijkskunde werden alleen vaar digheden gevraagd en weinig feiten. Ook moesten de kandi daten een vergelijking maken tussen twee havens in Frank rijk, waarbij het kaartje dat daarvoor nodig was niet in de Bos Atlas stond. Bij de havo leerlingen stond geschiedenis met 4101 klachten op de twee de plaats. Het examen was veel moeilijker dan voorgaande ja ren. Vmbo-leerlingen klaagden veel over Duits. rdb peetoom KLINIEK Snel een jeugdige uitstraling! Een ooglidcorrectie is een kleine ingreep die u zó een paar jaar jonger maakt. In combinatie met vulmiddelen en/of Botox heeft u snel uw jeugdige uitstraling terug. Informeer naar de mogelijkheden en de (aantrekkelijke) prijzen. Overwegend droog dö)| nv 4 15/17° I*/ Elf doden door bom op markt moskou - Zeker elf mensen zijn gisteren om het leven gekomen door een zware explosie op een Russische markt. De explosie vond plaats in Samara, in het midden van Rusland. Zeker 38 mensen raakten gewond. De politie gaat uit van een terreur daad. Volgens de autoriteiten van Samara heeft een bom van een kilo de explosie veroor zaakt. Het explosief lag tegen een betonnen muur. Broldcen beton vlogen door de explosie de lucht in en verpletterden verscheidene mensen. 'Beleid leidt tot zelfmoorden' Groningen - Door de bezuini gingen op de psychiatrische hulp zal het aantal zelfmoorden toenemen en zullen er meer zwervers en depressieve WAO'ers komen. Dat voorspel len organisaties van psychia ters, waaronder de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie. De psychiaters verloren eergisteren een kort geding tegen de Staat, waarmee ze een forse bezuini ging van 75 miljoen euro op de vergoeding op de psychothera pie probeerden tegen te hou den. De rechter oordeelde dat het limiteren van behandelin gen op zich niet indruist tegen de rechtsbeginselen. Politie op zoek naar tbs'er oostrum - De politie is op zoek naar een tbs'er die donderdag na onbegeleid verlof niet terug keerde naar tbs-kliniek De Rooyse Wissel in het Limburgse Oostrum. De man belde die middag de kliniek, om te zeggen dat hij langer zou wegblijven. Dat actief naar de man wordt gezocht, is een gevolg van de commotie over tbs'ers sinds de ontvoering van de 13-jarige Wei Wei Hu uit Eibergen door een ontsnapte tbs'er. Prijzenslag kost 10.000 banen woerden - De prijzenslag in de supermarkten heeft inmiddels 8000 tot 10.000 banen gekost. Dat is de inschatting van H. van der Geest, voorzitter van het Vakcentrum Levensmiddelen. Hij verwacht dat het einde nog niet in zicht is. „Er wordt nog steeds overal gesneden", zei hij gisteren. In de supermarktbran che is een prijzenslag gaande. Albert Heijn verlaagde in okto ber als eerste de prijzen om weggelopen klanten terug te lokken. Alle andere ketens volg den. Om toch nog geld te ver dienen, kijken de supermarkten naar kostenbesparingen. OPEN DAG 16 JUNI HEAO BACHELOROPLEIDINGEN KIJK VOOR MEER INFORMATIE OP WWW.HESAMSTERDAM.NL HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM PAL ACHTER DE ARENA 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! M/V Naant: Adres: Postcode Plaats: Ttelefoon Geboortedatum e-mail: Stuur de» bon op in een ongcfrankeorde envelop, nuar Leidsch Dngblad. Afdeling lezersservice. Antwoord- 187, 1800 VB Alkmaar 0800-1711 (gnus) of «urf aan- T 20Q4) met persoongegeven» de Went treft u naden Mijn wereld, mijn krant Leidsch Ör Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29