Prij zencircus bij Leidse ontwerpers LEIDEN REGIO 'Een extra verdieping op de Boulevard' Kunst van Kinderen in Atelier K2 Een 'superlastige' Spaanse tek 'Buddyproject' v< Leidse asielzoekei| Voorzitter U-raad slimste van Leidt Leidse Hogeschool zoekt bedri zaterdag 5 JUNI 2004 EINDEXAMEN 2004 Duinbehoud heeft ideeën om veiligheid en recreatie aan kust te combineren door Saskia Buitelaar leiden/katwijk - Voor een club met een conservatief klinkende naam, heeft stichting Duinbe houd vooruitstrevende ideeën. Zet op de hele Katwijkse Boule vard een extra verdieping op de huizen en maak van de begane grond de kelder, bijvoorbeeld. Dan kun je probleemloos de dui nen met drie meter verhogen, zonder dat iemand zijn uitzicht verliest. Maar Duinbehoud wil meer. Verplaats Duinrell naar het Val- kenburgsemeer. Want een at tractiepark in de duinen, dat kan toch eigenlijk niet. En kun nen we een klein stukje van dat lange Nederlandse strand niet afstaan aan de planten en die ren; een strandreservaat aan leggen? Het gaat allemaal wat ver, reali seert directeur Mare Janssen van Duinbehoud zich. Maar zijn organisatie denkt dan ook al meer dan een kwarteeuw na over het beschermen van dui nen tegen menselijk ingrijpen. Toen het hoogheemraadschap nog met bulldozers zand op de voorste duinenrij schepte, pleit te Duinbehoud al voor zand- suppletie: spuit verderop in zee gelegen zand vlak onder de kust, waarna getijde en wind er voor zorgen dat het zand op de duinen terechtkomt. Inmiddels is dit twintig jaar oude idee een alom toegepaste methode om de zwakke plekken in de Neder landse kust te versterken. Het heeft op de rustige strandgebie- den tot nieuwe natuur geleid. Tussen Katwijk en Wassenaar ziet Janssen soms weer broed- vogels, merkt hij verheugd op. De twee functies van de Neder landse kust, veiligheid en recre atie, moeten in samenhang worden beschouwd, vinden ook gedeputeerde staten van de provincie Zuid-Holland. Samen met gemeenten en andere kust- beheerders gaan zij een ontwik kelingsperspectief opstellen, om te voorkomen dat de kust straks wel veilig is, maar niet meer geschikt voor recreatie, of omgekeerd. Duinbehoud wil de functies veiligheid en recreatie combi neren met natuur en waterwin ning. Janssen: „Wij zien niet echt het belang van de militaire terreinen in de duinen, of van gaswinning of pretparken zoals Duinrell. Dat moet je niet in een natuurgebied hebben." De diverse functies zorgen bo vendien voor een veelheid aan beheerders. Alleen al tussen Katwijk en Den Haag zijn twaalf beheerders verantwoordelijk voor hun eigen stuk duin. Dat geeft praktische problemen. Van Staatsbosbeheer mag je in de duinen op sommige plekken mountainbiken en buiten het broedseizoen de hond loslaten. Bij het Duinwaterbedrijf Zuid- Holland (DZH) is dat ten strengste verboden. En wie van Berkheide naar Lentevreugd wil wandelen, loopt tegen een hek van de gemeente Katwijk aan: verplicht een kaartje kopen voor het Panbos. Eén beheer der, eenduidige regels, zodat ie dereen weet waar hij aan toe is, dat is het ideaal van Duinbe houd. Maar de stichting is realistisch en begint met het samenbren gen van de verschillende be heerders. Zoals bij de regenera tieprojecten in de duinen: het afgraven van duingebied dat door de waterwinning gebieds- vreemde planten heeft gekre gen. Daardoor kan de oor spronkelijke begroeiing weer de kans krijgen om terug te keren en duineigen insecten en die ren aan te trekken. Staatsbos beheer werkt hieraan mee in Berkheide en DZH heeft een natuurherstelproject bij de Ganzenhoekplas. Voor Duinbehoud staat de vei ligheidsfunctie van de kust voorop. Zonder zeewering geen natuurgebied. Maai' over hoe die veiligheid wordt gewaar borgd, heeft Duinbehoud afwij kende ideeën. Terwijl het hoog heemraadschap uitgaat van een hoge zanddijk langs de kustlijn, zoekt Duinbehoud de veiligheid in het héle duingebied. „Leg de denkbeeldige veiligheidslijn aan de achterzijde van de dui nen, dat hele duingebied loopt heus niet onder, zolang Rijks waterstaat ervoor zorgt dat het strand op zijn plek blijft liggen. Bij een flinke storm kan dan wel eens een duintje wegslaan, maar bij rustig tij groeit dat vanzelf weer aan. Bij kustplaatsen zoals Katwijk en Noordwijk heeft de natuur die speelruimte niet. Daar zal de eerste duinenrij kunstmatig de hoogte in moeten, denkt Janssen. En waarom, in Kat wijk, ook niet de bebouwing? Dan houden de bewoners hun uitzicht op zee. Hij ziet het er nog niet snel van komen. „Het is langetermijndenken en maar weinig mensen willen investe ren in iets wat pas over vijftig jaar nodig is." Het eindexamen Spaans was nog venijnig lastig, vonden havo-leerlingen van het Da Vinei Colleg den. Op de foto staat ondermeer (tweede van links) Avinash Bhikhie. Achter in het midden Anch< Sterling en Daisy Sjardijn. Zulema Valdivia Rivera is helemaal vooraan te vinden. Rechts van haar Jorissen. Foto: Henk Bouwman De examens voor vmbo, havo en gehad." Ancherely lacht. Ze zucht: „Ik heb heel veelpi door Nienke Ledegang leiden - De prijzenkast van het Leidse brand design bureau Fu- tureBrand is al van een indruk wekkende omvang. Maar wat managing director Ype Jorna be treft, is er voorlopig nog wel plek voor nieuwe prijzen, uitver kiezingen en trofeeën. „Wij staan graag en regelmatig op het podium", aldus Jorna. Dat komt goed uit: vorige week kregen de mensen van Future- Brand een belletje dat 'hun' bij na futuristische verpakking voor Hero Fruit 2 Day is geno mineerd voor de Nederlandse Designprijs. De prijs wordt dit jaar, op 9 september, voor de tweede keer uitgereikt. Het eer ste jaar ging de award ook al naar FutureBrand, toen voor het koffiemerk Piazza d'Oro. FutureBrand begon inmiddels al weer twintig jaar geleden als, packaging design bureau in Wassenaar. „We wilden een chique en succesvolle uitstra ling en dachten dat een dito vestigingsplaats ons daarbij zou helpen. Dat heeft gewerkt. Later gingen we ons ook richten op merkontwikkeling en het ont werpen van huisstijlen. Toen vonden we dat we de omgeving van gearriveerde bungalowbe woners achter ons moesten la ten en op zoek moesten naar een jonge en vooruitstrevende ambiance." Dat het bedrijf daarbij onder de rook van het Leidse Naturalis terechtkwam, mag opmerkelijk worden genoemd. Leiden staat toch niet bij uitstek bekend als designerstad. „Wij voelen ons hier prima op onze plek. We zitten hier centraal ten opzichte van de grote steden en vlakbij het station. Bovendien, voor onze internationale partners bestaat het verschil Leiden-Am- sterdam niet eens", vertelt Jor na. „Los van de praktische overwegingen blijft Leiden een Directeur Jorna met de 'bijna futuristische' verpakking van Hero Fruit 2 Day. Foto: Henk Bouwman prachtige, historische stad die zich aan het ontwikkelen is. Dat past bij ons. We krijgen ook steeds meer binding met de lo kale ondernemers. We werken samen met SLS Wonen en het Kinderfonds in het LUMC." De grootste successen haalde FutureBrand echter met grote re, landelijke opdrachten. Prij zen won het bedrijf met de soe pen en sappen van Albert Fleijn, de rode stazakken van Red Band, het drankje Safari Luna. Jorna zegt daarover: „Meedoen aan prijzenfestivals en prijzen winnen is belangrijk voor ons. We willen onze crea tiviteit beloond zien en we wil len ons meten met de concur rentie. Natuurlijk zijn we op de eerste plaats voor onze klanten bezig. Maar ook dan is het voor een gevestigde naam als de on ze nodig om talent te behouden en aan te trekken en om te la ten zien dat je je nog altijd weet te onderscheiden." FutureBrand mag zich een van de top 10 brand design bureaus van Nederland noemen. „Soms wordt het een beetje te gek. In Washington stonden we een keer met zeven awards tegelijk op het podium." Niettemin is er volgens Jorna serieuze com petitie gaande binnen de bran che. „Vooral packaging design heeft zich de laatste jaren enorm ontwikkeld. Twintig jaar geleden wist niemand dat de verpakking van een product zo belangrijk is." Wat Jorna betreft zullen we nog veel van FutureBrand horen. Is het niet via een prijs of award, dan wel via de producten zelf. „We gaan ons ook steeds meer richten op 'retaildesign', de aankleding en uitstraling van een winkel of winkelketen. We hebben de winkels van Orange gedaan en gaan nu de DA-dro- gisterijen onder handen ne men. En er zitten er nog een paar aan te komen. Welke, dat kan ik nog niet zeggen. Steeds meer ondernemers in Neder land realiseren zich dat het hebben van een merknaam en een imago een bepaalde waar de heeft. Daar moet je sterk en bewust mee omgaan. Koren op onze molen dus." vwo beginnen op 19 mei met kleine talen en havo-Frans. Ze eindigen op 4 juni met het vak Spaans. Vandaag als laatste van de serie: leerlingen van het Da Vinei College aan de Kagerstraat in Leiden met havo Spaans. Een beetje medelijden hebben ze wel met zichzelf. Als enigen moeten ze deze vrijdagmiddag nog zweten boven een examen. Hun klasgenoten zijn al heftig aan het 'chillen', zoals Avinash Bhikhie (17) het noemt. „Ik werd vanochtend nog gebeld door een vriend. Of ik even bij hem langs wou komen om lek ker te hangen. Hij wist niet eens dat ik nog Spaans moest doen!" Als je de leerlingen na afloop van het eindexamen Spaans mag geloven, zat het venijn dit jaar in de staart. „Superlastig", is Daisy Sjardijns (18) eerste re actie als ze met een flinke blos op haar wangen de gymzaal verlaat. „Ik snap niet waarom je in tweeënhalf uur twaalf Spaan se teksten moet behandelen terwijl je voor twee Nederland se teksten drie uur de tijd krijgt" Volgens vriendin An cherely Sterling (18) viel het examen ook tegen. „Die gaten tekst was poeplastig." Het liefst zou ze nu direct naar huis gaan om de antwoorden op internet te bekijken. Maar klasgenoot Lucas Jorissen (18) heeft nog een appeltje met haar te schillen. „Had je niet wat sneller kunnen schrijven?", roept hij haar na. „Dan had ik ook nog wat aan je antwoorden heeft geen medelijden met het feit dat Lucas' spiekpogingen zijn mislukt. „Dan moet je maar wat beter opletten in de klas. Had je mij helemaal niet nodig gehad." Lucas baalt een beetje. Hij moet het vak natuurlijk wel halen, ook al heeft hij de Spaanse taal niet direct nodig voor later. „Hooguit op vakanties." An cherely wil wel verder met Spaans. „Ik word stewardess. Dan moet je vloeiend Spaans en Engels spreken." „Oh echt? daagt Lucas uit. Ancherely hapt. „Ja echt!", roept ze kattig. Meisjes op de kast jagen is Lu cas' hobby. „Eigenlijk zijn ze stiekem allemaal verliefd op mij", fluistert hij in gehooraf stand van Ancherely en Daisy. Maar de twee meiden weten in middels wel beter en trekken zich niets meer van hem aan. Klasgenote Zulema Valdivia Ri vera is Spaanse. Voor haar wa ren de eindexamenteksten van daag makkelijk te vólgen. „Maar ik kan me prima inden ken dat de anderen er moeite mee hadden. Simpel was het zeker niet." Net als docente Marina Gomez krijgt ze een stroom van vragen over zich heen. „Snapte jij die strip? En wat voor straf kreeg die burge meester nou na een striptease? Beide Spaanse vrouwen heb ben de antwoorden daarop niet direct paraat. „Ik heb de tek sten nog niet goed kunnen le zen", luidt Gomez' excuus. „De twee die ik wel heb gelezen wa ren best pittig. De teksten kwa men allemaal uit Spaanse kran ten en tijdschriften." Daisy den moeten opzoeken, woordenboek waren de gewoonweg niet te begi De teksten in de klas we makkelijker." De docen „Ik ga me daar nu niet i schuldig over voelen." Floor Ligtvoet De opgave Een samenvatting Vein gave bij tekst 11 van h examen Spaans: In welk nationaal park volgens deze tekst uits bergtochten maken? a) TIMANFAYA, Lanz< (Canarias). 1974.5.101 Campos de lava en do residen la musarana c y el alimoche. b) CANADAS DEL TElf'" Tenerife (Canarias), IS 13.571 ha Estratos volf"^ cos poblados de lagart zones, perdices morur mas de 400 especies d' sectos. c)AIGÜES TORTESI MAURICI, Lleida (Cati 1955.14.119 ha. Paisai naico, ideal para excuf alpinas, en las cuales r encontrarse quebrant. sos, rfebecos, urogalloser dices y osos pardos. 2 E Het goede antwoord ii leiden - Voorzitter Sikke King- ma van de Universiteitsraad Leiden is winnaar geworden van een kennisquiz die georga niseerd was door het Leidse universiteitsblad Mare. De 24- jarige Kingma, die zowel rech ten als scheikunde studeert, versloeg onder meer drie hoog leraren. In drie rondes slaagde hij erin 21 van de in totaal 24 vragen goed te beantwoorden, waar de andere deelnemers op zijn hoogst 17 vragen goetz woordden. In de finale van de Leidse hoogleB stuurskunde Mark Kingma mag zich nu I lang 'de slimste van dej siteit Leiden' noemen. Menig ouder knutselt, tekent en verft met zijn of haar kind. Trots worden de gemaakte werkjes dan op de koelkast ge plakt en aan het prikbord ge hangen. Petra van Trigt uit Den Haag en de Leidse Suzanne van Zegveld zijn ook zulke moeders. Maar sinds kort ge ven zij ook workshops aan an dere kinderen, van vier tot en met zestien jaar, in hun atelier K2, Kunst van Kinderen, dat onderdak heeft gekregen in het Leids architectuurcentrum RAP. „Wat wij zeker niet willen, is een kind zeggen wat het pre cies moet doen. Het leuke aan jonge kinderen is dat ze nog zo onbevangen zijn. Hun ideeën zijn nog niet in kaders ge stopt", zegt interieurarchitecte Petra van Trigt. „Wat wij wel benadrukken is dat het niet om een gewone knutselmiddag gaat. Wij laten de kinderen geen tekeningen maken, maar De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarscnburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 laten ze dingen ontwerpen. Ook een soort architectuur." De eerste workshop voor kleine kinderen is al achter de rug. Tim, het 4-jarige zoontje van Van Trigt, en Mick van Zegveld (5) laten vol trots hun bouw werk zien. „We hebben de kin deren hutten laten maken. Van tevoren zeggen we niet hoe dat er uit moet zien. Dat mogen de kinderen zelf beslissen. We stu ren ze alleen", zegt Van Trigt. „Ik ben meer pedagogisch in gesteld en Petra is vooral crea tief. Een goede combinatie", vult Van Zegveld aan. Op de dag van de architectuur, zaterdag 3 juli, is de laatste workshop van het seizoen. Na de zomer gaat het tweetal ver der met de lessen. De work shops vEin aanstaande zondag en op 13 juni gaan over 'hoe ontwerp je een stoel.' „Dan zeggen we niet 'Een stoel heeft vier poten, een zitting en een leuning, dus zo moet je een stoel maken.' Als een kind een stoel met één poot wil, is dat ook goed." „We beginnen een workshop voor jonge kinderen altijd met het vertellen van een verhaal tje. In dat verhaedtje werken we naar de uiteindelijke opdracht toe. Daarna gaan de kinderen aan de slag. We laten geen voorbeeld zien van hoe het Initiatiefgroep zoekt vrijwilligers leiden - De initiatiefgroep 'Lei den tegen uitzetting' begint een 'buddyproject' voor asielzoe kers en gezinnen uit het zoge noemd Leids dossier. Dit is een lijst van 58 asielzoekers die al langer dan zes jaar in Leiden wonen, maar geen status heb ben en dus met uitzetting wor den bedreigd. Begin dit jaar hebben burgemeester Henri Lenferink en wethouder Wim de Boer deze lijst persoonlijk overhandigd aan minister Ver donk. Tot nog toe hebben twee gezin nen uit het dossier een ver blijfsvergunning gekregen. De andere 56 verkeren nog in grote onzekerheid over hun toe komst. Om deze mensen in de ze moeilijke period |l steun te verlenen, heeft atiefgroep het buddypr gezet. De buddy biedt terend oor en staat de ker bij met raad en d< een periode van onge half jaar. Voor het project is de i groep nog op zoek naa ligers die een sterke hebben met de prob^- van deze groep mensefr»* ontwaardigd zijn over zettingsbeleid van de De buddy's krijgen proi, le begeleiding van de C Uitgeprocedeerde Vlij gen (STUV). Voor meer informatie, 5121854. Tim (rechts) en Mick laten vol trots moet worden. We helpen ze wel, maar ze mogen zelf weten hoe ze de opdracht invullen. Kinderen moeten vertrouwen krijgen in hoe ze dingen aan pakken", legt Van Zegveld uit. De aanpak voor de oudere kin deren is heel anders. „Jongeren hun bouwwerk zien. Foto: Dick Hogewoning „We beginnen op kleine schaal voor kinderen uit Leiden en omgeving. Maar uiteindelijk van die leeftijd willen meesttü als collectief werken. Daarom zetten we projecten op waar jongeren samen aan kunnen werken. Architectuur en ont werpen staan hierbij centraal." Het tweetal heeft ambitieuze plannen met het atelier K2. willen we het landelijk aanpak ken, of misschien wel Euro pees." Alette Snijders leiden - De Hogeschool Leiden houdt op maandag 7 juni een ontmoetingsbijeenkomst voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Studenten van onder meer de opleidingen commerciële economie, com municatie, informatica, perso neel en arbeid moeten tig stages lopen en i bedrijven kunnen daar j fiteren. Bedrijven kunnen hierc r tact opnemen met het reau van de Hogescl 071-5188737.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22