Met modeltank over het ruitjestapijt MEDIA Big Brother in Midden-Oosten nog brug te ver loontje en Sap de Aardwortel terug Minder EK-reclame verkocht door STER Margarita, een arme prinses Documentaire over 'de mannen en de machines' van D-day Idol Eric wordt getipt als opvolger Ruud de Wild geeft BNN _alig zendtijd i - De bedreigde jon- hoep BNN krijgt steun RO. Dinsdag maakt ^O-zendtijd eenma- pitenden (9-12 uur) op Ca het programma ver- iroep wat er verloren NJN moet verdwijnen, t de problemen, om- ste Kamer weigert .oorstel goed te keu- ,jei de ledeneis voor ',s wordt verlaagd naar den. Daarmee zou .000 leden) zijn gehol- t de Senaat is tegen .eidswetgeving'. »e muziek straling 3FM te!» - Radio 3FM gaat Sfember meer pop- en en de middag- aan- z€e radiomakers con- /y£at luisteraars vaak jejit 3FM veel R&B en 's^endt. Die genres zijn maar het accent repgrammering ligt op De dj's wollen dat viars het station vooral mciëren met bands en n^ls Coldplay, Keane, epvitz, Kane en Nelly el 1 t.°n van Roven J e« Zomergast >iji e - Bestsellersauteur en Royen is op 25 juli stgast in het door Joost k\an gepresenteerde de)gramma Zomergas- worden dit seizoen in^its van vier gasten t -yang geïnterviewd aan ar'an door henzelf geko- Na Van erigen voormalig PvdA- Felix Rottenberg, ca- teecteur Theo Maassen, evvier-topman Morris ;t lat, bioloog/schrijver hefchmidt en WD-ka- >n(aan Hirsi Ali. zaterdag 5 juni 2004 londen - Net zestien jaar was Sam Handelaar toen hij zich aanmeldde bij het Britse leger, en zijn beeld van oorlog was gestoeld op heroï sche films en patriottistische bioscoopjour naals. Toen hij als 'de baby' van zijn tankeen heid die bewuste 6 juni 1944 aankwam op het strand van Normandië, miste hij iets. „De Duit sers namen ons onder vuur, en toch vond ik het zo stil. Ik dacht: waar blijft de muziek", lacht hij zestig jaar na D-day in een bistro nabij Tower Bridge in Londen. Zijn disgenoot Jimmy Green (82) is boos op Steven Spielberg. De filmregisseur laat in Sa- ving Private Ryan voorkomen of de strijd op Omaha Beach louter door Amerikanen is be vochten. Deze op-en-top Engelsman moest destijds als marineofficier de eerste Ameri kaanse manschappen aan land afzetten. Ze waren kansloos. Binnen enkele minuten wer den de soldaten vanuit de duinen neerge- maaid. „Het is moeilijk te leven met de ge dachte dat je tweehonderd man de dood hebt ingestuurd", stelt hij. „Soms zie ik hun ge zichten nog voor me, al die jonge ventjes." Op National Geographic Channel is morgen een indrukwekkende en met veel zorg ge maakte documentaire D-day: Men and Ma chines te zien. Het is de makers gelukt om ondanks alle media-aandacht rondom het zestigjarig jubileum van de militaire invasie een originele invalshoek te vinden; de voer tuigen die speciaal voor deze aanval op de nazi's werden ontworpen. De film bestaat uit portretten van de uitvinders, gesprekken met veteranen die deze nieuwe wapens moesten besturen en nagespeelde historische scènes. Om de twee uur durende documentaire te promoten zijn enkele hoofdrolspelers uitge nodigd voor een dagje Londen. Botenbouwer Jackson Higgins uit New Or leans nam het niet zo nauw met de wet. Uit gerekend hij ontwierp een boot met water dichte laadkleppen waardoor de geallieerden met materieel snel het vaartuig konden verla ten. De Hongaarse jood Nicholas Straussler ontwikkelde de baanbrekende DD Tank. Dit tankvoertuig kan in water drijven door buizen Geallieerde troepen landen in Normandië op 6 juni 1944. Beeld uit de documentaire Men and Machines, morgenavond uitgezonden door National Geographic Channel. Foto: GPD/PR/NGC met samengeperste lucht („Het heeft een rok je aan", zeggen de Britten), en rijdt met rups banden vervolgens het land op. De tank moet dan niet te ver uit de kust te water worden ge laten, wat op D-day helaas wel gebeurde. 27 van de 29 tanks zonken direct naar de bodem van de zee. Sam Handelaar had het geluk dat zijn tank de kust wel bereikte. Goedmoedig ondergaat hij met zijn vrouw en andere vete ranen een ritje in een ander landingsvaartuig, dat tegenwoordig in Londen wordt ingezet voor alternatieve stadsrondritten ten behoeve van toeristen. Een soort veredelde schoolbus, met zwemvesten aan het plafond, rijdt een stukje door de stad om vervolgens pal naast het gebouw van de MI6 (de Britse geheime dienst) in de Thames te plonzen. Ene Percy Hobart bedacht een hele serie vreemd uitziende legervoertuigen met namen als De Krokodil, De Wortel en De Krab. Ian Hammerton bestuurde de laatstgenoemde van Hobo's Funnies. In de documentaire doet hij thuis voor hoe deze mijnenveger met slaande kettingen te werk ging. Het is bijna hilarisch hoe de veteraan zijn modeltank over het ruitjestapijt laat rijden terwijl cd-hoesjes dienst doen als hindemissen. Hammerton reed na D-day door naar Nederland. Onder meer de bevrijding van Breskens was geen pretje.Al die modder daar! Ik ben nog met tank en al van die dijk gegleden." Op Decision Day werd ook de glider ingezet, een zweefvliegtuig dat geluidloos troepen bij twee belangrijke bruggen moest afeetten. Pi loot George Barkway:Als iemand nu zegt: 'jij gaat in een houten vliegtuig zonder motoren elf kilometer in het pikkedonker vliegen en dan landen op een plek ter grootte van een half voetbalveld', zou ik zeggen: 'rot op'!." Destijds flikte hij dit kunstje drie maal, al ein digde de dag toch heel onfortuinlijk. Hij werd door een geallieerde kogel in zijn pols ge raakt. Door wondroos moest uiteindelijk zijn rechterarm worden geamputeerd. De kracht van de documentaire, erkent ook de producent, zit voor een groot deel in de gedetailleerde herinneringen en rake opmer kingen van de veteranen. Zo zegt de Ameri kaanse parachutist Don Burgett:Als je de eerste persoon die jij ooit zult doden hoort naderen, begint je hart waanzinnig te pom pen, je pols gaat zo snel dat het bonst bij je slaap. Het zweet uit je oksels (huppelt van je ellebogen. Het is een ziek gevoel. Hier zijn we niet voor gemaakt." Duitser Franz Gockel: „We hebben nooit op mensen geschoten, we schoten op de vijand. Als het er minder waren geweest, hadden we hen misschien als indivi duen kunnen zien. Maar het waren er ge woon te veel." De weinige veteranen die nog smakelijk over D-day kunnen vertellen, worden dezer dagen besprongen door de media. Hun echtgenotes kunnen het aantal kranten- en televisie-inter views nauwelijks bijhouden. Mevrouw Barkway lacht toegeeflijk als haar echtgenoot weer een anekdote over zijn glider oplepelt. „Gelukkig is het alleen de laatste maand zo druk geweest", zegt ze. „En wat mij betreft had het ook niet veel langer moeten duren." Bernice Breure National Geographic, D-Day: zondag Men and Machines, 21.00 uur. 1 t d» - Het had zo mooi kunnen V stiatie en de dreiging van meei ijdn - Het had zo mooi kunnen jktfrother, de wereldwijde kijk- g0an producent Endemol, in vaf^abische versie, met twaalf enïts uit evenzoveel landen, uit- ,eti vanuit het Golfstaatje Bah- gofderd dagen gr ensverleggende ja^loorbrekende tv had het Het werden er in oip dit jaar slechts negen, al nog op een vervolg. idende machten in het Mid bleken toch sterker dan generatie Arabieren die aan lekende conservatisme en aan atjphie wil ontsnappen, en in üfna's ais Big Brother een zeld- ziet. VPRO's Tegen- ^erbij, en doet in een extra g^edelige aflevering verslag dat vanwege de controverses in het diepste vopoest worden voorbereid. en exporteerde Big Brother na succes in Nederland a dertig landen, en overal aan. Producent Anuska Ban, _haar betrokkenheid bij alle 5k 'the mother of all Big Bro- ïoemd, aarzelde dan ook 3ment toen zich de unieke ge- 1 voordeed om de pan-Arabi- ie te maken. De voorberei- uurden maar liefst twee jaar. /as de Saudische zender stj|dschieter een vermogende ntAet koninkrijk. Het oliestaatje "zjpood zich aan als lokatie, en zou van Irak tot Marokko Programma- Sarah Vos vroeg namens Te- om alles te vol- reeg die van MBC en Ende- yh de eerste, prille voorberei dt het onverwacht vroege ein- IjÖfe erbij, en volgde ze Ban, haar .4, f/JZW G\5W Anuska Ban geeft een Arabische ploeg in het vrouwendeel van het Big Brother-huis uitleg over de camera's. Foto: GPD/VPRO Arabische co-producenten, de kandi daten en andere betrokkenen. Hoe geroutineerd Endemol inmiddels ook moet zijn met het opzetten van Big Brother-edities, de Arabische ver sie stelde veel eigen eisen. Van het be gin af aan was het de bedoeling dat de deelnemers uit alle Arabische landen kwamen. In Tegenlicht is te zien voor welke problemen dat zorgde bij de se lectie van de deelnemers. Uit de dui zend initiële aanmeldingen werden uiteindelijk enkele tientallen mensen geselecteerd en naar Beiroet gehaald, waar de finale schifting plaatsvond. Daarnaast moest ieder confrontatie op religieus gebied worden vermeden. Het Big Brother-huis, dat in andere edities ongewijzigd kon worden ge bouwd naar het Nederlandse, moest worden aangepast aan de islam. Er kwamen aparte woongedeeltes en bid- ruimtes voor mannen en vrouwen, de voorgeschreven veiligheidscamera in de toiletten werd weggelaten en de badkamers waren taboe voor de came ra's. Ook in de slaapvertrekken mocht slechts worden gefilmd als de dekens tot onder de kin waren opgetrokken. Maar zelfs dat gaat al ver in landen waar soaps worden gecensureerd als een man en een vrouw slechts on schuldig in dezelfde ruimte verkeren, maar geen familie van elkaar zijn. Toen eenmaal duidelijk was dat MBC het programma ging brengen, was de controverse dan ook meteen geboren. Vos sprak bijvoorbeeld ook met twee Bahreinse geestelijken annex parle mentariërs, die bij hoog en bij laag vol houden dat er wel degelijk oppositie tegen Big Brother bestond, hoezeer de minister van informatie dat ook voor de camera ontkent. Eén niet eens erg omvangrijke demon stratie en de dreiging van meer verzet bleken uiteindelijk genoeg om de emir van Bahrein om te krijgen: na negen dagen verbood hij Big Brother van het ene moment op het andere, tot ver bijstering van MBC, Endemol en voor al van de deelnemers. Ook al werd het programma in heel de Arabische we reld uitgezonden, het verbod van de vorst maakte voortzetting onmogelijk. Het huis staat er nog, ingericht en wel, en de producenten beraden zich op een hervatting of een vervolg. Het voortijdige einde betekent niet dat er geen baanbrekende tv is gemaakt. Joris Luyendijk, oud-correspondent in de Arabische wereld en Midden-Oos tenkenner, vergelijkt de impact die sommige scènes in de Arabische we reld moeten hebben gehad met die van het roemruchte ontklede optreden van kunstenares Phil Bloom bij de VPRO in de jaren '60. „Vrouwen die op de televisie hun mannen openlijk af zeiken, dat is echt ongekend in de Ara bische wereld. En ik ben blij dat ik niet een van die mannen ben. Volgens Luyendijk moet de VPRO de documentaire aan zo veel mogelijk landen verkopen. „Want zo zien we nou eindelijk eens niet de eenzijdige Arabier die we hier in het Westen zo vaak zien. Het zijn niet allemaal fun damentalisten met baarden en onder drukte, gesluierde vrouwen. Deze film laat zien hoe mensen in elkaar overlo pen en hoe veel ze in het Midden-Oos ten eigenlijk op ons lijken." Patrick van den Hurk Big Brother in het Midden-Oosten, zon dag 6 juni bij VPRO's Tegenlicht op Ne derland 3. Deel 1 van de documentaire begint om 20.55 uur, deel 2 volgt na Jiskefet om 22.42 uur. hilversum/anp - De STER heeft aanzienlijk minder reclame spots verkocht rond tv-uitzen- dingen over het EK voetbal dan vier jaar geleden, toen het voet balevenement in Nederland en België plaatshad. „Juist omdat het EK toen deels in eigen land werd afgewerkt, verkochten we meer spotjes", zo verklaart STER-directeur J. Minnaar de minder grote belangstelling. Het EK in Portugal begint op 12 juni. Ruim een week voor de opening is ongeveer 65 procent van de beschikbare STER-üjd verkocht. Een week voor de opening van Euro 2000 was al ruim 80 procent door reclame makers ingekocht. Behalve het feit dat Euro 2000 op eigen bodem werd afge werkt, speelde destijds ook mee dat de internethype veel extra inkomsten genereerde. Boven dien floreerde de economie destijds. „Dat is nu allemaal minder", aldus Minnaar. „Be drijven bezuinigen op reclame kosten. De spotjes die ze willen uitzenden haken bovendien minder snel in óp de actualiteit van het EK. Ze zenden hun be staande spotjes uit." De NOS betaalde 16 miljoen euro om de televisierechten van het sportevenement binnen te halen. Die investering wil de omroep terugverdienen met STER-inkomsten. Of dat gaat lukken wil Minnaar niet zeggen. „Daarover doen we nooit uit spraken. Laat ik het er maar op houden dat we ons niet al te veel zorgen maken." De reclametijd rond de wed strijden in de poule van Oranje is wel verkocht, maar bijvoor beeld de reclameblokken rond de finale zijn nog niet vol. voorburg/gpd - Eric Bouwman lijkt de opvolger te gaan wor den van Ruud de Wild op als presentator van het televisie programma Top of the Pops van BNN. Bouwman (21) werd bekend door de landelijke ta lentenjacht Idols, waar hij eer der dit jaar de laatste zes haal de. De Voorburger gaat de pre sentatie van 'Top of the Pops' beurtelings doen met de stu dente economie en filosofie Hanna Verboom (20), die een rol heeft in de nieuwe film Snow Fever. Ze gaan de weke lijkse uitzendingen verdelen. BNN wilde gisteren de komst van het duo niet bevestigen. De omroep maakt maandag offici eel bekend wie Ruud de Wild (35) opvolgt. - Twee jaar zijn ze mis geweest: Kloontje, lardwortel, Ridder Gra- lean d'Orange. Vanaf ast ïek zijn de 'landervrien- oï zaterdag en woensdag s' ij SBS 6 in een nieuw geurtje. Dat wordt aan el- igiipraat door actrice Isa daarvoor in de rol ia Tunnel kruipt. topte twee jaar geleden i,70idertelevisie omdat des- iderzender Fox Kids ierdeel uitmaakte van le concern en de zen- taar niet wilden becon- n. Inmiddels zijn die t verbroken en kon SBS n op het voorstel van de tse productiemaat- ij Taminiau Content pment. Die levert SBS 6 oor de woensdag een m°dertelevisie per week d,ral-volgens zaterdag wordt ^J'ld)Directeur/eigenaar rratuntony Taminiau hoopt Dtaf'd te verdienen met ver maan dvd's en videoban- uonJ gaan over de figuren jn jelevisie verschijnen. au heeft het kinderuur KZDB-Network mee- h, waarbij de afkorting staat voor 'kinderen zijn de baas'. Die naam en de karak ters die in het programma op treden zijn merendeels afkom stig van het kinderpretpark Het Land van Ooit. Taminiau: „Ik betaal Het Land van Ooit voor het gebruik daarvan. Het zijn bekende karakters die bij kin deren meteen herkenning op roepen. Dat is handig voor het park, maar ook voor het tv- programma." Het kinderuur op SBS 6 is be doeld voor kinderen tussen de twee en twaalf jaar en wordt twee keer onderbroken door reclame. Na een introductie door Tina Tunnel volgen de avonturen van Sap de Aard- wortel en Kloontje het Reuzen kind. Daarna volgen voor de wat oudere kinderen Prins en Ploes (een poes en een hond) en ridderverhalen. Vervolgens praat Tina Tunnel in haar gan genstelsel dat in de studio is gebouwd met kinderen over onderwerpen als 'geloven in', 'anders is oké', 'talent' en 'lef. Het uur wordt afgesloten met 'Sjiek on the Road', waarin Jean d'Orange bekende Neder landers ontmoet. De eerste week is dat oud-voetballer Tina Tunnel (Isa Hoes) Foto:GPD/SBS 6 Zeljko Petrovic en de komende week werkt SP-politicus Jan Marijnissen mee aan het pro gramma. De programma's zijn allemaal Nederlandstalig en worden door Taminiau in eigen beheer gemaakt. Ongeveer de helft van alle uitzendingen voor het komend jaar zijn al af. Na de zomer liggen de videobanden en dvd's in de winkel. In België gaat de commerciële tv-zender VT4 het kinderuur uitzenden. Inmiddels worden de voorbe reidingen getroffen om het programma volgend jaar uit te breiden naar twee uur. „Ik wil graag weer een gezellige woensdagmiddag op televisie waarbij ouders hun kinderen zonder zorgen kunnen laten kijken. Bij andere zenders kijk je je toch graag even mee. Wij maken gezellige televisie zon der geweld." Dat andere kinderzenders, Nickelodeon en Zappelin on geveer hetzelfde beogen te doen, deert Taminiau niet. „De markt is groot genoeg en wij houden onze lijn vast. In het verleden heeft Nickelodeon ook wel programma's gemaakt die meer leken op wat Fox Kids doet. Dat doen wij zeker niet." Dolf Rogmans KZDB-Network bij SBS 6, zater dag om 13.00 uur en woensdag om 12.30 uur. BIJ DE KAPPER Waaraan zie je het eerst of een vrouw zwanger is? Niet aan haar benen, ben je ge neigd te zeggen. Maar Story beweert deze week met tamelijk voorbarige stelligheid dat MAXIMA opnieuw in verwachting is, en voert daarbij een in Turkije geschoten foto van haar onderdanen - nee, niet u en ik - aan als curieus bewijs. Twee benen in dun ne panty's en hippe bandjesschoenen, de zoom van de roze jurk nog net zichtbaar. Met een onderschrift dat zonder meer de Pulitzerprijs voor roddeljournalisten ver dient. 'Wanneer MAXIMA verscheen op hoge hakken, werd er extra goed op de prinses gelet.' Vooral door de fotograaf van Story. Ondanks de aandacht lukte het haar toch om stiekem in een plas te trappen, want de fuchsiaroze neuzen van de schoe nen zijn doorweekt. Doen zwangere vrou wen dat, speels in plassen springen, zolang het nog kan? Meer bewijzen? MAXIMA werd constant met alle zorg omringd. Nog niet overtuigd? ALEX hielp zijn vrouw waar mogelijk. Dat laatste staat dan onder een foto waarop de prins zijn eega op een rots pad een hand toesteekt, zijn blik volledig op zijn eigen tenen gericht. Ook voor een aanstaande vader geldt: eigen voeten eerst. Maar goed, er waren ook nog hardnekkige geruchten, meldt de verslaggever die (voor het laatst?) mocht meereizen. Als alles goed gaat wordt de baby medio januari geboren, belooft zij. Kreun. De babykoorts had nog wel even mogen wegblijven. Prinses Margarita en Edwin de Roy van Zuy- dewijn op hun huwelijksdag.Foto: AFP Benieuwd hoe lang de andere bladen de verleiding kunnen weerstaan. Volgens Weekend is een liefdesbaby wel oppor tuun, al staat dat er niet met zoveel woor den. Wat wel in koeienletters op de cover staat: MAXIMA voorkomt huwelijkscrisis. Het hele artikel binnenin maar een keer van apekool tot zot gespeld, maar echt geen syllabe over relatieproblemen bij wie dan ook. Tenzij je in het feit dat de prinses tijdens het bezoek aan Turkije meer in de schijnwerpers stond dan haar man de kiem ziet van scherpe intieme conflicten. Nee, dan was nicht MARGARITA het wel anders gewend. Maar ook nu het Franse kasteel leeg staat en EDWIN zich koest houdt heeft ze nog steeds zorgen. Weekend meldt, op gezag van het duidelijk nog ge zaghebbende Vrij Nederland - dat de ongé lukkige prinses zelfs de rekening van de fietsenmaker niet kan betalen. Negentien eurootjes voor een nieuw zadel, om weer van A naar B te kunnen komen. Weekend loopt over van medelijden, maar bij Story vinden ze het een typisch geval van eigen schuld. Wat een schijnheiligheid, als je zelf een verhaal jat maar dat er niet bij vertelt. ESTELLE Gt IT I TT en haar budget worièn geheel in beslag genomen door nering doenden in de Amsterdamse PC Hooft - straat. Toch denkt ze nog steeds na over een carrière als actrice, melden Weekend en Party. Al gaat een reallife soap naar het voorbeeld van de BAUERTJES en de FROGERTJES haar te ver, en weigerde zij destijds ook een rol in de strandsoap Cost^! Maar ESTELLE moest regisseur JOHAN NIJENHUIS teleur stellen, zij zag niets in de rol van het jonge ding dat in Salou haar eerste orgasme beleeft. Haar verklaring: 'Hallo, ik ben moeder van twee kinderen'. Party noch Weekend vroegen door. Niettemin zal het grote publiek spoedig iets van ESTELLE'S kijk op erotiek en sensuali teit vernemen, als zij voor RTL 4 een pro gramma gaat maken dat is gewijd aan haar eigen lingerielijn. Titel van het programma: De Onderwereld. Als ze het nou maar niet bij HARRY MENS gaat aanprijzen. Ingrid Bosman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17