cu WD eist snel duidelijkheid over parkeren Richard Krajicek opent eerste Leidse 'playground' 'Pak verkeersproblemen aan' Hofaanklager: 'Minerva is geen borduurclub' Leidsch 'De mensen weten niet wat ze zonder televisie moeten' ledschapdief ;ehouden I berooft van geld Uitgekeken op uw college's UVS aast op voetbalrecord De frambooste manier om op je cholesterol te letten. Richard Krajicek in actie tijdens de officiële opening van de playground in de Hoge Mors. Foto: Mark Lamers 1 wereld, mijn krant. xidsch'. Dagblad ik neem een vast abonnement en ontvang late 2 weken gratis! Ddien spaar ik als vaste makkelijk (en snel) voor korting op een origineel "Iroe ontbijtservies! tomatisch 56,20) acceptgiro 56,70) naar Leldach Dagblad, ddellng lozoreaervtoe, Antwoord- i ,..f«r 187, 1800 VB Alkmaar kan ook 0800-1711 (gratis) of surf Idaohdagblad nl. (Deze aan- ildlg tot 31 dooombor 8004). Q wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad leiden - Honderden dolenthousiaste kinderen kwamen gistermiddag naar de officiële opening van het nieuwe sport- veldje aan het Maansteenpad in de Ho ge Mors. Nog niet direct om er massaal te gaan spelen, maar vooral omdat de feestelijkheden werden bijgewoond door niemand minder dan Richard Kra jicek. De oud-Wïmbledonkampioen had een dikke vinger in de pap bij de tot standkoming van de zogeheten playground. Zijn stichting, de Richard Krajicek Foundation (RKF), betaalde na melijk de helft van de 140.000 euro die nodig was voor het aanleggen. De ge meente financierde het andere deel. Sportwethouder Ruud Hessing nam als eerste het woord. Hij bedankte alle initi atiefnemers en geldschieters voor de in zet en moeite. „Dit had nooit gekund zonder de steun van de RKF, Stichting Doen, Fonds 1818, de gemeente en Aad van der Luijt van Sportbedrijf Leiden." Die laatste was de initiatiefnemer voor de aanleg van de playground. „Ik wist van het bestaan van de stichting en be sloot contact te zoeken", aldus Van der Luijt. „Het bestuur van de RKF reageer de positief, maar moest wel de garantie hebben dat de gemeente bereid was om de helft van de kosten te betalen. Dus ben ik gaan praten met gemeenteraads leden en Hessing en uiteindelijk kwam het allemaal rond. We zijn toen geza menlijk gaan kijken naar een geschikte locatie en hebben uiteindelijk voor deze plek gekozen. Het sluit fantastisch aan bij het 'avontuurlijk spelen'-parkje dat hiernaast ligt. Zo is er iets voor alle kin deren in deze wijk en dat was hard no dig." Ook Hessing onderstreept het belang van de playground voor de buurt. „Deze wijk heeft het niet makkelijk en zoiets kan een heel verschil maken. Hierdoor ontstaat er meer structuur en sociale be trokkenheid en vallen er grenzen weg." De voormalig proftennisser had het on dertussen erg druk met het slaan van een balletje en het uitdelen van handte keningen. „Ik ben enorm trots op deze playground en hoop dat alle kinderen ervan genieten", zegt Krajicek. „Het doel is kinderen te stimuleren om te bewegen en het sporten laagdrempelig te maken. Om te voorkomen dat het recht van de sterkste geldt, is het belangrijk dat er niet alleen pleintjes komen, maar dat er ook toezicht is." Daarmee doelde Kraji cek op de taken van het Sportbedrijf en de afdeling Sport en Bewegen van het ROC. Zij gaan in de toekomst gezamen lijk allerlei trainingen, sportclirtics en ac tiviteiten op het pleintje verzorgen. vervolg van voorpagina leiden - Wat de eigenaar van elektronicazaak Van Berge Henegouwen vooral stoort aan het verwisselen van de televisiezenders, is het gebrek aan service van de kant van Casema. „Ze gooien van de ene op de andere dag alles om, maar aan hun klanten hebben ze maling. Die moe ten het zelf maar uitzoeken." Een helpdeskmedewerker van kabelexploitant Casema bevestigt dit desgevraagd. „Wij verlenen geen enkele service. Ook niet telefonisch, nee. We mogen alleen maar doorverwijzen naar een be drijf dat voor 37,50 euro de zenders opnieuw kan instel len. Dat zijn uitdrukkelijke in structies. Helaas, moet ik er bij zeggen. Ik kan me de irri tatie bij klanten namelijk goed voorstellen: zij hebben nergens om gevraagd en wor den nu wel met dit probleem opgezadeld." Hoewel volgens Casema alle kabelabonnees een brief heb ben gekregen met informatie over de nieuwe zenderfre quenties heeft receptionist J. Hooymans van het Leidse verzorgingshuis Rijn en Vliet niets gezien. „Het heeft ons compleet overvallen. Wij wis ten nergens van. Ook op mijn huisadres - ik wo.on in de Mors - heb ik geen bericht ontvangen. Gelukkig hebben we een velletje met de nieuwe indeling kunnen kopiëren, anders waren we er helemaal niet uitgekomen." Onder de bewoners van het verzorgingshuis is ondertus sen lichte paniek uitgebro ken, zegt Hooymans. „Die mensen weten niet wat ze moeten doen als ze geen tele visie kunnen kijken. Dat is hier dé vrijetijdsbesteding." Voor het instellen van hun te levisie zijn de bewoners af hankelijk van anderen, zegt Hooymans. Zelf komen ze er absoluut niet uit. „En onze technische dienst heeft er de tijd niet voor. Je bent al snel een uur kwijt aan één televi sie. In principe zullen de kin deren van de bewoners het moeten oplossen. En gelukkig heeft zich een vrijwilliger ge meld die de toestellen wil in stellen van de mensen die geen familie meer hebben. Wat moeten ze anders zonder televisie?" Bewoners Leiden Zuidwest praten wethouder bij door Flooor Ligtvoet leioen - Slecht afgestelde stop lichten, een met verkeer ver stopte Churchilllaan, racende automobilisten over sluiproutes langs de Brahmslaan en Mont- gomerystraat en ouderen die nauwelijks de straat nog veilig kunnen oversteken. Ze vormen een grote bron van ergernis voor bewoners uit de Fortuin- wijk en Gasthuiswijk in Leiden Zuidwest. Deze verkeersproble men moeten in het wijkontwik kelingsplan Leiden Zuidwest worden meegenomen en opge lost, lieten ruim zestig wijkbe woners gisteravond tijdens een bijeenkomst in bejaardencen trum Haagwijk aan wethouder Hillebrand weten. Vooral over de Brahmslaan zijn de meningen tussen de omwo nenden sterk verdeeld. Sommi ge bewoners zijn blij dat het ge deelte van de straat tussen park Hooghkamer en verzorgingste huis Van der Willigenhof voor lopig niet wordt afgesloten. De Fortuinwijk zou bij afsluiting van de verkeerssluis namelijk alleen nog maar via de drukke Churchilllaan en de Kennedy- laan te bereiken zijn. Voorstan ders van de afsluiting kaartten echter aan dat de Brahmslaan nu vaak als een sluiproute wordt gebruikt door automobi listen die de file op de Chur chilllaan willen vermijden. Voor de problemen rondom de Brahmslaan had wethouder Hillebrand gisteravond ook niet direct een oplossing paraat Al les valt en staat volgens hem bij de plannen die voor de Chur chilllaan ontwikkeld en onder zocht worden. Een van die op ties is om de Churchilllaan te verdiepen en te ondertunnelen. Maar onduidelijk is of dit plan ook financieel haalbaar is. „Voor ondertunneling is een bijdrage van de rijksoverheid nodig", legde Hillebrand uit. Maar niet alleen de belangrijke verkeersader, die de Fortuin- wijk en de Gasthuiswijk van el kaar scheidt, houdt de gemoe deren van de wijkbewoners be zig. Ook de enorme toename van allochtonen in de wijk, is enkelen een doom in het oog. Vooral de sociale samenhang tussen bewoners van allochto ne en autochtone afkomst laat te wensen over, bevestigt buurtbewoonster J. van Noye. Graag ziet zij in het wijkontwik kelingsplan dat de twee groe pen op hun eigen verantwoor delijkheid voor de leefbaarheid in de wijk worden aangespro ken. Ze vindt het daarom ook jammer dat er geen allochtone wijkbewoners meepraten over het wijkontwikkelingsplan. Eensgezind zijn alle aanwezige buurtbewoners over de buurt- winkels op het Wagnerplein. Die moeten worden behouden. „Daar is het nog rustig winke len. Worden ouderen ook per soonlijk geholpen", verklaart J. van Homoet, bestuurslid van de Wijkvereniging Leefbaar Zuid west. Hij zal zich met de actieve bewoners voegen in de advies groep bewoners. Deze advies groep vormt een klankbord voor de gemeente die het wijk ontwikkelingsplan opstelt. Net als de massale roep om de vestiging van een bank aan het Wagnerplein, moet de politiek ook naar de klachten over het slecht onderhouden en verlich te fietspad aan de Korte Vliet luisteren, vindt de wijk. „Ik ga daar 's avonds laat al niet meer heen", zegt Van Noye. Toch peinst ze er net als de meeste aanwezigen niet over de wijk te verlaten. „We wonen hier al ja ren. We zijn vastgeplakt. On danks kleine problemen zijn we hier toch heel gelukkig." vervolg van voorpagina leiden - Tegen zes reünisten en leden van studentenverenging Minerva is gisteren in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof vrijspraak gevorderd van schuld aan een ongeval, waarbij een student twee gebroken onder armen opliep. „Minerva is geen club waar wordt geborduurd", zei advocaat-generaal Van Es over de sociëteit in de Leidse Breestraat. „Het gaat er in de sociëteit soms ruig aan toe. Er gaat veel kapot en niet alleen glas. Het zijn niet de eerste ge broken polsen en dat kleurt de zaak." In de ogen van de hofaanklager treft de zes reünisten en bewo ners van studentenhuis het Wallon aan het Rapenburg in strafrechtelijke zin geen enkele blaam. Zijn eis tot vrijspraak is opmerkelijk, zeker in het licht van het eerdere vonnis van de politierechter. Deze veroordeel de twee verdachten tot werk straffen van honderd uur en twee weken voorwaardelijk en een derde tot twee weken voor waardelijk. Drie andere verdachten (33, 28 en 27 jaar) werden door de po litierechter vrijgesproken. Te gen deze vrijspraak had de offi cier van justitie hoger beroep aangetekend, zodat de drie eveneens in het verdachten bankje zaten. De zes verdach ten werden tijdens een lange zitting uitvoerig aan de tand ge voeld over hun rol in het inci dent, waarbij 63 studenten be trokken waren. Een 33-jarige Naardenaar legde nog eens uit dat het bij Minerva een ongeschreven regel is dat de duizend kilo zware leestafel het pand niet mag verlaten. En daarmee is het voor de bezoe kers van de studentensociëteit juist een spel te proberen de leestafel van de eerste verdie ping naar de straat te krijgen. Op het bestuur rust de taak dit te verhinderen. Een andere on geschreven regel is namelijk dat het moet aftreden als de tafel op straat staat. In de nacht van goede vrijdag 13 april drie jaar geleden liep dit corporale spel vreselijk uit de hand. De Wallonbewoners hadden de tafel tot voor de deuren naar buiten gesleept en probeerden deze al beukend met de tafel te openen. Een be stuurslid stond echter tussen de deuren en de tafel in met als gevolg dat hij beide polsen brak. Een spoedoperatie in het ziekenhuis was nodig. Voor de (oud-)Wallonbewoners heeft het ongeluk al een finan cieel gevolg gehad. Na een ci viele procedure betaalden 63 betrokkenen 4000 euro schade vergoeding aan het slachtoffer voor het letsel, het aangedane leed en advocatenkosten. Aan klager Van Es zei echter dat in het strafrecht een andere afwe ging geldt dan in een civiele procedure. „Voor het slachtof fer gebeurde het niet plotse ling", zei Van Es. „Hij nam deel aan het spel. Naar mijn opvat ting speelt zich in de sociëteit van alles af waardoor mensen botten breken. Het is niet uniek wat er is gebeurd." Uitspraak volgt over twee we ken. Medewerkers van een arkt aan de Zoeter- iweg hebben gisteroch- n 47-jarige Leidenaar op ad betrapt toen hij een ichine probeerde te ste- man had het stuk ge- ïap in zijn rugzak ge- liep langs de kassa te betalen. Toen het an de detectiepoortjes le kassa afging, hielden ir personeelsleden de tar direct aan. Hij is Iragen aan de politie. r Een achttienjarige jit Leiden is woensdag- 5 het Polderpad door Bg onbekende mannen r geld beroofd. Nadat zij 1 gepind fietste ze weg !t Polderpad. Ter hoogte glasbakken werd ze aan- door twee mannen, _3 een zwarte snorfiets ntentassen. Ze dwon- /rouw haar geld af te ge naakten zich vervolgens eten. 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in Weeke pakt de goud op deltavliegen vrijdag 4 JUNI 2004 R1 'Er verdwijnen te veel parkeerplaatsen' door Robbert Minkhorst leiden - Volgens de WD ver dwijnen in de Leidse binnenstad te veel parkeerplaatsen. De irri tatie daarover bij de liberalen neemt toe. De coalitiepartij heeft wethouder Ruud Hessing (D66/verkeer) om opheldering gevraagd. WD-raadslid Marijke van Dob- ben de Bruijn greep de raads commissie economie en ver keer van gisteravond aan om haar ongenoegen te uiten. In de rondvraag eiste ze snel een overzicht van parkeerplekken die her en der worden opgehe ven. Verschillende plannen van de gemeente, zoals over de her inrichting van de openbare ruimte op een aantal plekken, gaven de WD aanleiding tot die eis. Van Dobben de Bruijn wil de eindelijk wel eens de al lang beloofde (en door de WD ge vraagde) parkeerboekhouding hebben. Hessing antwoordde dat de partij nog tot november geduld moet hebben. Van Dobben de Bruijn zei het overzicht kwijt te raken. In de Pieterswijk verdwijnt een aantal parkeerplaatsen, maar in Pan- cras-West ook. Tevens was haar opgevallen dat de nieuwe gara ge in het Aalmarktgebied geen 350, maar 325 parkeerplaatsen krijgt. Het is niet de eerste keer dat de WD zich stoort aan 'het gegoochel met parkeerplaat sen'. „Eigenlijk zou er", zei het raadslid, „voor iedere parkeer plaats die verdwijnt, compen satie moeten komen." Die plicht heeft Leiden al bij bo men. „De vorige wethouder hebben we een telraam gegeven zodat hij het kon bijhouden. We heb ben u een huishoudboekje ge geven. Of je het nou goed vindt of niet, er zijn auto's en die moeten ergens staan. Wat is nou de stand van zaken?" Nogal wat mensen delen de er gernissen van de WD, blijkt uit onderzoeken. Eigen inwoners klagen, maar het gebrek aan parkeerruimte - of de bereik baarheid daarvan - weerhoudt ook niet-Leidenaars om in de stad te komen winkelen. Van Dobben de Bruijn maakte nog een opmerking over de Haar lemmerstraatgarage, waar 51 vergunningplaatsen komen voor bewoners uit Pancras- West, omdat de Hooglandse- kerkgracht parkeervrij moet worden. „Die garage wordt te veel gebruikt als haarlem merolie", mopperde ze. Wat dat laatste betreft, gaf Hes sing de WD gelijk. „De garage kan dat niet blijven voor alle problemen die er zijn op straat Met de plannen voor de Hoog- landsekerkgracht heb ik ge woon te leven." En passant kondigde de D66'er aan dat zijn plannen voor een nieuwe parkeergarage bij Mo len De Valk vlotten. „We zijn daar druk mee bezig." Hij ver wacht dat daarover 'binnen af zienbare tijd' meer duidelijk is. In elk geval presenteert de wet houder in november een nieu we 'totale actualisatie' van het aantal parkeerplekken. leiden - Voetbalvereniging UVS probeert dit weekeinde het Guinness book of records te ha len door een voetbalteam liefst 27 uur achtereen te laten spe len. De recordpoging maakt deel uit van de jubileumactivi teiten vanwege het 90-jarig be staan van de club uit de Leidse Kikkerpolder. Het huidige we reldrecord staat op 24 uur en is in handen van de Groningse studentenvoetbalvereniging The Knickerbockers. Zaterdag ochtend begint het zestienkop pige team, elf mannen en vijf vrouwen, met een wedstrijd te gen het G-team van UVS. Daar na zullen nog zo'n vijftien wed strijden, meer dan een halve competitie, volgen. De laatste wedstrijd staat gepland voor zondagmiddag 13.00 uur. De wedstrijden worden ge speeld volgens de officiële KNVB-regels. Dit houdt ook in dat de rust tussen twee helften niet meer dan tien minuten be draagt en dat vijf minuten na het eindsignaal de volgende wedstrijd alweer begint. De te genstander is dan een gelegen heidsteam van trainers uit de regio. (advertentie) De vertrouwde smaakmaker van Nederland introduceert heerlijk verse dressings om je salade in een handomdraai bijzonder en lekker mee te maken. Ze zijn bereid met verse zuivel naar authentiek Frans recept en hebben een karakteristieke frisse smaak. De dressings zijn te vinden in het koelschap bij de voorverpakte sla in de varianten Tuinkruiden, Mosterd en Blauwe Kaas. Nu verkrijgbaar in de supermarkt, adviesprijs 2.29. Je kunt op je cholesterol letten en tóch genieten van een heerlijke yoghurtdrink: VHH Choless Control framboos. Wil je Choless Control gratis proberen? Kijk op de verpakking voor de voorwaarden. Vlftt Choless Control Is er als yoghurt In de smaken perzik en aardbei en als yoghurtdrink In de smaken limoen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9