SERVICE sprinters Zalm met nieuwe aardappeltjes Druilerig Dé oplossing voor uw zoektocht! vrijdag 4 JUNI 2004 CD VAN DE DAG (tflMKZ SMIT TMK llirFKilKJfUE Genre: pop/rock Gomez Split The Difference Hut/Virgin 072435773222 De platenproducer is door filmogen gezien een beetje regisseur, een fikkie technicus en ook enigszins producent. Aan producers worden echter geen Emmy's toegekend, anders zou Tchad Blake (bekend van Tom Waits, Crowded House, Bonnie Raitt, Ed Har- court, Pearl Jam) hoge ogen gooien met het vierde album van de Britse band Gomez. In achttien maanden studiowerk heeft Blake het eclectische karakter van de band blootgelegd. Waar het vorige album van Gomez, In Our Gun, overkwam als een bedacht- vreemd technospelletje, krijgen de drie songschrijvers/vocalisten in de vijfkoppige band uit Southport de kans hier zeer direct uit de verf te komen. Het resultaat is altijd muzikaal, melodieus, gedre ven en een fikkie over de top. Het Beatlesque Sweet Virginia met zijn smeltende harmonietjes en mooi geplooide strijkers is net zo frappant als het Strokes-achtige Silence, terwijl de lichte psychede lica van We Don't Know Where We're Going het beslist niet wint van de Pearl Jam-kloon Where Ya Going? Monk alle pop maar zo gepassioneerd en intelligent. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Pruisen Sebastian Haffner Pruisen. Deugden en ondeugden van een miskende natie Uitg. Mets Schilt Prijs: 22,50 In Pruisen was het militarisme en discipline wat de klok sloeg met twee wereldoorlogen als resultaat. Dat althans is het gangbare beeld. Saupreuss is niet voor niets een elders in Duitsland nog niet uitgestorven scheldwoord. Maar het is ook een karikatuur. Pruisen was evenzeer bestuurlijke degelijkheid als middel tegen politieke willekeur en was ook tolerantie jegens andersdenkenden.Als er moslims komen, dan bouwen we moskeeën", stelde Frederik de Grote. In de jaren zeventig van de 20ste eeuw laaide in (West-) Duitsland een debat op over een van de staatkundige voorgangers: Pruisen. Sebastian Haffner schreef er een afgewogen boek over dat nu in het Nederlands is vertaald. Met mythes rekent hij af. Zo laat hij zien dat in de leiding van Hitiers nazistaat nauwelijks Pruisen zaten. Hitler-Duitsland was ook geen logische nakomeling van Pruisen. Haffner: „Pruisen was in zijn klassieke periode niet alleen de nieuwste, maar ook de modernste staat van Europa." Met de Duitse eenwording (1871) begon de ondergang van Pruisen en in 1947 gaven de Geallieerden een laatste schop tegen het lijk door Pruisen bij wet formeel op te heffen. Haffner beschrijft het alle maal in dit boeiende en verzorgd uitgegeven boek. Aanbevolen dus. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2-3 personen Het gerecht van vandaag kan met vrijwel alle stevigere vis soorten worden samengesteld. Het idee voor het gerecht komt uit een met de hand geschreven kookboek voor beroepsvis sers. Het oorspronkelijke gerecht werd in een gietijzeren pannetje (een zogenaamd keteltje) bereid. Ingrediënten 200-275 gram verse Noorse zalmfilet; 500-750 gram ge schrapte nieuwe zout; 2 ontvelde en in blokjes gesneden toma ten; 4 gesnipperde bos uitjes; 1/2 dl droge wit te wijn; 112 dl visfond, uit potje; 1 1/2 dl koo kroom; 3 el. fijngerasp- te oude Goudse of Par mezaanse kaas; 2 el. droo; kruim van witbrood; 2 el. gehakte peterselie. Bereiding Spoel de vis af en snijd hem in blokjes (ca. 11/2 cm). Halveer de aardappeltjes en zet ze in met ruim kokend water met zout. Laat de aardappeltjes niet veel langer dan 10 minuten ko ken (beetgaar) en laat ze uitlek ken. Schep in een kom zalmblokjes, tomaten, bosuitjes en aardap peltjes door elkaar. Strooi er een beetje zout over. Verdeel het mengsel over de bodem van een beboterde oven schaal. Roer in een kom wijn, visfond, kookroom en 1 el geraspte kaas door elkaar. Voeg er zout en peper aan toe en schenk over het vis- mengsel. Vermeng de rest van de kaas met het broodkruim en de peterselie en strooi over het gerecht. Plaats de schaal in het midden van de tot 180 graden voorverwarm de oven. Laat er in ca. 20 minuten een korstje op komen. Presentatie Dien het gerecht in de ovenschaal op. Verdeel het aan tafel over de voor verwarmde borden. Geef er een komkommersalade met dille en knapperig stokbrood bij. Hans BeKerman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de Al5 tussen knooppunt Deil en knooppunt Valburg en op de A4 tussen knoop punt Ypenburg en knooppunt Leiden. Vandaag wordt er ook ge controleerd op de A7 bij Menterwolde en A79 bij Voerendaal. Mor gen: A37 bij Coevorden en A9 bij Velsen. Zondag: A27 bij Vianen en A63^bij Eersel. Legenda 1000 Luchtdrukfmbar) Isol -10° -5° 0° 5° 10° 15° 20° 25" 3; mmm Koufront Warmtefront HET WEER door Jan Visser Vandaag trekt een frontaal systeem over ons land. Daardoor veel bewolking en enige regen of motre gen, vanmiddag weer meest droog en kans op een enkele opklaring. In het zuiden blijft het nog wat langer druilerig. De temperatuur komt uit op circa 18 graden en de wind ruimt van zuidwest naar west tot noordwest. Morgen zou er nog een enkele verspreide bui kun nen vallen, de meeste plaatsen houden het echter droog en naast bewolking is er nu en dan zonne schijn. De temperatuur komt uit op 18-19 graden en er waait een meest zwakke noordwestenwind. Zon dag wordt het weerbeeld bepaald door een filiaal van het Azorenhoog. Het blijft dan op de meeste plaatsen droog met geregeld zonneschijn en de tem peratuur loopt op naar waarden tussen 19 en 24 gra den. Op het gevaar af 'wisselvallig over te komen' lijkt een verdere temperatuurstijging na het weekeinde toch weer op losse schroeven te staan. Hogedruk lijkt zich teveel in de regio IJsland te manifesteren terwijl bo ven Scandinavië een actieve depressie arriveert. Zulks impliceert opnieuw een noordwestelijke stro ming: laat de fanfare dus nog maar even binnen oe fenen. Uitzonderlijk zware regenval leidde tijdens het afge lopen etmaal tot wateroverlast in delen van Zwitser land. Op het Zwitserse weerinstituut in Zurich viel gisternacht 55 mm, op de universiteit werd tussen woensdag 19.40 uur en donderdag 15.40 uur 69 mm gemeten. Nog meer regen in het zuidwesten van Duitsland: meetpunten in de Südschwarzwald en Hotzenwald vingen tot 112 mm op. Een deel van het lagedrukgebied had eergisteren in het gebied ten zuiden/zuidoosten van Roermond tot lokaal 40 mm gedumpt. Gisteren bleef het droog in Nederland en vooral in het noordoosten scheen 's ochtends de zon. In het oosten van Groningen was het om 11 uur al een graad of 20. Gistermiddag ook bij ons wat zonneschijn en in Hoofddorp 17,2 graden. (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.n( Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 4. Broodnodige kleding voor een kruier (7); 5. Conferentie in een wintersportplaats? (9); 8. Geen slome muziek (3); 9. Vervoer voor masochisten (4); 10. Het is zaak om verstandig bij de file aan te komen (6). Verticaal: 1. Schunnigheid van een reeks varkens (7); 2. Speels huisdier? (9); 3. Wasmiddel, al zou je dat van de reuk niet zeggen (4); 6. Meer dan zeker voor de ruiten (6); 7. Bejaarde dame in de knoop (6). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Stadsduif; 9. tiro; 10. oker; 11. al; 12. nol; 14. te; 15. bader; 17. tu|£ 19. ale; 21. rol; 22. Ase; 23. bio; 25. tor; 27. tanga; 30. ei; 32. cie; 33. pw; 34. moor; 36. snee; 38. schepping. Verticaal: 1. Staat; 2. til; 3. ar; 4. dona; 5. dole; 6. UK; 7. iet; 8. frêle; 13. ode; 15. bloot; 16. rasta; 18. Uri; 20. Leo; 23. brems; 24. uni; 26. rijweg; 28. acre; 29. gesp; 31. IOC; 33. pen; 35. oh; 37. ni. i» O JFS.N

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8