Genieten voor voet en oog op de Hebriden TOERISME Puzzelend over Amsterdamse grachten Vrees voor klantjes slangenkoppen Geschenk van God -F inchecken -»r vlucht l®antal selfservice-incheck- 1 riaten en bagage-afgifte- L jn op Schiphol is verdub- Balierij 11 en 12 in ver- 1 al 2 zijn vervangen door jg incheckautomaten en t bagage-afgiftepunten. .ideze uitbreiding bestaat helft van de totale KLM op de lucht- i uit selfservice. KLM biedt [Qtssagiers sinds begin dit icheckdiensten via inter- if^de selfservice incheckau- len op de luchthaven. Pas- e |s reizend met een elektro- jticket kunnen vanaf 30 8por vertrek via internet in- 10jen, een stoelkeuze maken ^ejn instapkaart afdrukken. Algiers die niet via internet ?n ingecheckt of met een «ren ticket reizen kunnen I luchthaven alsnog zelf in- via de selfservice in- :automaten. Als alleen met wordt gereisd kan RLjjecheckte passagier direct Dpen naar de gate. Passa- ruimbagage dienen ïerst af te geven bij de ba- afgiftepunten alvorens _7^e lopen. VRIJDAG 4 JUNI 2004 De ruwe natuur op South Uist. Aviv op lijst relderfgoed nesco heeft de 'witte stad' 3iv uitgeroepen tot Werel- ted. In de Israëlische stad meer gebouwen in de ausstijl dan waar ook ter Ocfd. Voortaan worden ze be- md als cultureel erfgoed niversele waarde. Zondag de officiële inhuldiging Het gaat om meer dan iiizend huizen die tussen K en 1956 zijn gebouwd Europa geëmigreerde tecten. De Bauhausstijl lerkt zich door strakke vor en bouwkundige trucjes hitte buiten te houden, veel gebouwen wit 27fd, wat Tel Aviv de naam stad' opleverde. Tel Aviv Mt de enige plaats in Israël p de Werelderfgoedlijst is ^atst. In 2001 kregen de rische stad Akko en het pa- implex Massada al daarop 1 plaatsje. scoge toerist -•kt nu goed heeft weliswaar uzeld met het boeken van tie, maar trekt er deze ;r niet minder op uit. Waar antal boekingen eerder dit aa(terk achterbleef bij dat van Ijaar, lijkt die achterstand 9.„zijn ingehaald, zo laat de 1 weten. Het vliegtuig met ^Marktaandeel van 44% en de auto (marktaan- :SH9%, -3%) zijn nog steeds "eest populaire vakantie- 45"ermiddelen. De touring- narktaandeel 6%, -9%) en ^in (marktaandeel 1% - terrein verliezen. zomertrekkers zijn ar Scandinavië (+36%) en t-Brittannië (+32%). Ook ^Europese landen (+9%) en land (+9%) staan in de be- telling. lANGE-A^TAND- WANDELPAD 6-2 LEERDAM DUITSE GREN^ 98 KM is Lingepad «jefrist ingepad, het 98 km lange le-Afstand-Wandelpad tus- .eerdam en Nijmegen, be- *ruim 25 jaar. De routegids "Met pad is onlangs opge- f j jün 1978 werd de Linge- iel weg, zoals de route toen 1 veie, uitgestippeld. Het oor- edmkelijke traject liep tussen u hdam en Kesteren. In 1983 ;elrij wandelweg gecombineerd het Midden-Betuwepad, (Cesteren naar Nijmegen, en lichting Wandelplatform- |nam het pad in beheer. t gids wordt de route in richtingen beschreven en kaarten (1:25.000) afge- Ook wordt erin verhaald jde streek en biedt hij infor- over openbaar vervoer, f preca. Voor 12,20 euro is bekje verkrijgbaar bij on- lieer de boekhandel of te (§|llen bij het LAW: tel. HÖ653 660. Het vliegveld op het eiland Barra. Landen en opstijgen gebeurt bij eb op het zand. Wandelen, wandelen en wande len. Dat zijn de activiteiten op de Hebriden, de eilanden voor de Schotse westkust. Meer is er ei genlijk niet mogelijk, maar dat zal de echte liefhebber een zorg zijn. door Willem Uilenbroek „Oh, William, hoor je dat! Dat moet de corncrake zijn." Mary Welsh, auteur van 23 boeken over wandelingen in Groot- Brittannië, spitst haar oren en raakt helemaal enthousiast. De corncrake, zo dichtbij. Achter een klein gebouwtje, waar een wandeling begint in het Bal- ranald reservaat op North Uist, een van de eilanden van de Schotse buiten-Hebriden. Als leek op ornithologisch ge bied heb ik geen flauw idee wat de corncrake is. Medereizigers kunnen niet helpen welke Ne derlandse vogel achter de naam schuil gaat, dus moeten we die maar even goed onthouden. Geen probleem; denk maar aan de rijke Britse ontbijten met on der meer de cornflakes. Dankzij internet is terug thuis de vogel snel getraceerd: het is Op pad langs de rand van Harris bij North Tolsta. Foto's: GPD/Colin Simpson de kwartelkoning, een kopje kleiner dan het waterhoentje en wereldwijd een beschermd In de wereldgeschiedenis heeft Eriskay een plekje gekregen, door dat daar in de buurt op 5 februari 1941 het stoomschip Politician zonk. De boot was op weg van Liverpool naar Jamaica en New Or leans, maar liep bij Calvay Island, tussen Eriskay en South Uist, op de rotsen. Aan boord was onder meer drie miljoen pond cash. Maar ook wa ren er 24.000 dozen whisky, samen goed voor 264.750 flessen. De eilandbewoners wisten niet hoe snel ze met hun bootjes de zee op moesten om de lading 'te redden'. Aan iemand teruggeven? Nee, daar dachten ze niet aan. Ze zagen de whisky als een geschenk van God. En neem ze dat eens kwalijk, want zelfs hun rooms-katholie- ke pastoor zei dat het zo was. 'Het nieuws ging snel rond', noteert een geschiedschrijver. 'Amper was de bemanning van het schip of er dwarrelden al zoveel kleine bootjes rond dat het door al hun lampen leek alsof je naar de feest verlichting van Blackpool keek'. Van het geld is nog wel wat terug gevonden, van de whisky niet echt veel. In de in 1988 geopende 'Am Politician Lounge Bar' op Barra zijn nog enkele voorwerpen van het schip te zien, zoals een stuk anker ketting en enkele patrijspoorten. En een fles whisky. men dat zogenoemde 'slangen koppen' reisbureautjes met een enkel reisje naar de Chinatowns van Europa gaan opzetten, wordt de afhandeling in han den van geselecteerde staatsbe drijven gelegd. Dat garandeert nog niet dat toekomstige Chinese toeristen geen misbruik van de Europese gastvrijheid'zullen maken en besluiten te blijven als de rest van het gezelschap weer huis waarts keert. De Europees-Chinese overeen komst bevat een unieke bepa ling dat Peking zich verplicht 'overstayers' terug te nemen. Maar in de praktijk moet nog maar blijken wat die clausule waard is. Iemand die als toerist Europa bijvoorbeeld via Brussel binnenkomt, kan in Nederland de illegaliteit induiken zonder dat er een haan naar kraait. Er wordt namelijk niet centraal in Europees verband gecontro leerd wie er binnen komt en of die persoon ook daadwerkelijk de Europese buitengrenzen weer verlaat. Het zijn van die praktische pro blemen, zo meent minister voor vreemdelingenzaken en integratie Verdonk, waar aan gewerkt wordt. Gedacht wordt aan de terugkeer van de stem pel in het paspoort en op 'de heel, heel lange termijn' komt er één organisatie die dat alles coördineert binnen de EU, ver wacht Verdonk. Tot die tijd wordt gekeken naar andere op- lodingen. 'model'. De kwartelkoning is ook in Nederland niet onbe kend en werd ook hier met uit sterven bedreigd, maar vooral in het oosten van Groningen en in de Biesbosch duikt het vogel tje weer frequent op. Mary Welsh vertelt dat de corn crake op het Britse vasteland is verdwenen. Eenzelfde lot dreig de op de Hebriden, omdat er nog maar zo'n honderd over waren, maar ook daar herstelde de populatie zich net op tijd; inmiddels zijn het er al weer een stuk of duizend. En inderdaad, Mary, ik hoor hem ook. Het lijkt op het geluid van een gakkende gans, maar dan met zo'n intonatie dat het een beetje lijkt alsof de corncra ke zijn eigen naam roept. Maar zien doen we niets. Als we het gebouwtje omlopen, zwijgt de vogel en houdt zich verborgen tussen het enkelhoge groen. Dan eerst maar die wandeling op North Uist. Dwars door de duinen gaan we naar het strand en lopen een stuk langs de kust. Over het zand, over rotsachtige stukken, over gras. Tussen de koeien door en zelfs langs een grote bruine stier, maar die zit gelukkig opgesloten in een ste vige getraliede kooi. Een telkens genieten we van mooie uitzich ten, vooral richting zee. We zien talloze soorten zeevogels vlie gen, over de rotsen lopen of daar rustig zitten. Waarom heb ik nou geen verrekijker meegenomen! Na een paar uur zijn we terug op de parkeerplaats. En ja hoor, weer horen we die corncrake. Mary snelt naar achteren en komt uiterst tevreden terug. „Ik heb ze gezien! Het waren er drie, twee mannetjes zaten ach ter een vrouwtje aan." Da's mooi, het voortbestaan van de corncrake lijkt weer gewaar borgd. De kennismaking met de He briden (in het Engels Hebrides en dat spreken ze uit als Hèbruhdies) begint op het noordoostelijke deel van het meest noordelijke eiland. Stomoway is een echt Brits plaatsje. Veelkleurige pandjes in een grote variëteit aan bouw stijlen. Een paar korte straten om te shoppen met natuurlijk winkels voor de eerste levens behoeften, maar ook een reeks Winkel van Sinckels, met een immens breed scala aan aan bod. Allemaal leuk om te zien, maar daarvoor ga je niet naar de He briden. Voor echt bruisend avondvertier trouwens ook niet, want zelfs op zaterdagavond word je in het hotel geacht tus sen 19 en 21 uur te eten. Een uur later zijn de meeste gasten al onder zeil, zodat ze fris op staan voor de wandeling de vol gende dag. Inclusief een lunch pakket waarvoor de menukaart de avond ervoor tijdens het di ner op tafel is gelegd. Inderdaad, het zijn de natuur en hier en daar de historie die je naar de Hebriden trekken. Zoals Callanish aan de west kant, een mini-Stonehenge met ongeveer vijftig rechtopstaande (tot vier meter hoog) stenen, zoals je er in Schotland nog veel kunt zien. Ze dateren uit de pe riode van zo'n 3.000 jaar voor Christus en binnen die steen cirkel waren van 2.800 tot bijna 1.000 voor Chr. de grafkamers in gebruik. Harris is het ruigste eiland van de drie. Een van de oudste van Europa, pakweg 3.000 miljoen jaar. Het landschap is zeer ge varieerd: kliffen, bergen (nou ja, heel hoge heuvels), heidevel den, moerassen, boerenland, meren en smalle zeearmen, zandstranden en door de wind gesleten ruwe rotsen. De moge lijkheden voor een wandeltocht zijn dus al even afwisselend. Bij North Tolsta in het noord oosten, aan het einde van weg nr B895 en na een stukje lopen op een stenen pad, sta je op de 'Bridge to Nowhere'. Na de brug houdt het pad ineens op. Lord Leverhulme, die het eiland in 1918 kocht, wilde een lange weg aanleggen om het land te verbeteren en te industrialise ren, maar bewoners die land kwijtraakten, werkten hem te gen en staken boerderijen in brand. Gedesillusioneerd ver trok de lord weer. Legpuzzel Na zijn brug, ook in deze uit hoek beklad met graffiti, ligt een smal voetpad voor een rondje langs de hoge kliffen. De wind klettert tegen het hoofd. Grijze en witte wolken jagen el kaar in de hemel na. Met witte koppen klappen de golven te gen de ruwe rotsen. Schapen kijken verstoord op als je langs loopt en ze bij het grazen wor den gestoord. In de diepte staat op een stukje vlakke grond, heel eenzaam, een klein tentje met een fiets ernaast, het ultieme wildkamperen. De volgende ochtend 'doen' we het Ruebhal Footpath. Dwars door het groen - maar wel deels over een voetbreed kronkel paadje van een voorganger - klimmen we naar het topje van de 124 meter hoge Ruebhal. Het vergt slechts een halfuurtje en de beloning staat niet in ver houding met de geringe in spanning voor zo'n kort klim- metje: een schitterend uitzicht over een vlakte met honderden grote en kleine plassen, alle maal uitlopers van de zee. Het lijkt wel alsof je naar een kapot- gesmeten legpuzzel staat te kij ken. Terug gaat het weer over het veld. Vaak over zompige stro ken waar hoge en liefst ook wa terdichte wandelschoenen echt noodzakelijk zijn. En met klim partijen over hekjes met prik keldraad om bij de auto terug te kunnen komen. Voor een korte rit naar de veer boot naar North Uist, alwaar het Balranald reservaat lokt voor een nieuwe, boeiende wandeling. Corncrake, we komen er aan! FEITEN CIJFERS De Western Isles, de buitenste eilanden van de Hebriden, is de naam voor het zo'n 200 kilometer lange eilandengroepje ten noordwesten van Schotland in de Atlantische Oceaan. De bewo ners leven vooral van het toerisme, visserij en veeteelt (vooral schapen, wat koeien). Vanuit Edinburgh en Glasgow wordt gevlogen naar Stornoway Air- port op Lewis, onderaan overgaand in het ruigere Harris. Daaron der liggen nog twee eilanden: Uist (met - hoe simpel - North en South Uist) en Barra. Drie-tot viermaal per dag maakt een veerboot de oversteek van Le- verburgh (South Harris) naar Ardmaree (North Uist). Tussen Eriskay (South Uist) en Barra wordt vier- vijfmaal per dag gevaren. Reserveren is ge wenst, want er is maar plaats voor ongeveer twintig auto's. Vliegen vanaf Barra gebeurt vanaf het Cockle Strand. Kleine Twin Otters kunnen bij eb landen of opstijgen en taxiën een stuk over het zand. Soms zelfs tussen de auto's door van mensen die kokkels zoeken. Op de Hebriden wordt met Engelse ponden (1,47 euro) betaald. Het prijspeil is in vergelijking met Nederland hoog. Meer informatie: www.calmac.co.uk. Inlichtingen over wandelen en overnachten op de Hebriden: www.walkingwild.com. Alge meen: Visit Britain, Stadhouderskade 2,1054 ES Amsterdam, tel. 020 6890 002, www.visitbritain.com/nl. door Gert-Jan Broere Sinds 1 mei kunnen Chinezen als toerist naar Nederland ko men. Maar het eerste toeristen visum moet nog worden uitge geven door de Nederlandse ambassade in Peking. Tot ver driet waarschijnlijk van Holland Casino en de Amsterdamse dia mantairs. De Chinezen die nu op een zakenvisum ons land aandoen hebben zich daar met hun diepe zakken tot graag ge ziene gasten ontpopt. Dat straks horden met camera's bewapende Chinezen worden losgelaten in Volendam, Kin derdijk en de Zaanse Schans is een gevolg van een overeen komst tussen China en de Eu ropese Unie, van eind vorig jaar. Europa is daardoor toege voegd aan het rijtje van landen, waar Chinezen met genoeg geld in groepsverband naar toe kun nen. Ze hoeven niet langer on der het mom van een zakenreis, waarvoor je een uitnodigende partij nodig hebt, richting het westen af te reizen. Storm loopt het evenwel niet. De eerste groep toeristen moet nog afreizen. De reisbureaus die aan de Chinese kant de rei zen mogen aanbieden, zijn na melijk nog niet gescreend. Chi na en de EU vrezen dat de va kantiereisjes door mensen smokkelaars als een relatief goedkope en eenvoudige ma nier gebruikt kunnen worden om illegalen Fort Europa bin- n«p te loodsen. Om te voorko- door Gerard Chel Met ver over de drie miljoen toeristen zijn de Amsterdamse grachten de populairste be stemming van ons land. Zestig rondvaartboten dieselen door de 'canals' om die mensenmas sa de meest markante beziens waardigheden van 'onze' hoofdstad te laten zien. Maar het kan ook anders: op de wa terfiets of per lijndienst. Er waren er wel een paar die Felix Guttmann voor gek ver klaarden. Waterfietsen in de Amsterdamse grachten? Door dat smerige water? Waterfiet sen, we doen het met z'n allen op meertjes in het buitenland. Huren zo'n ding en trappen ons een uur in het zweet om de familie te vermaken. Maar in Amsterdam? Guttmann zette door, begon met honderd fietsen 'Canal Bike' en mag nu z'n twintigste verjaardag vieren. Met nog steeds honderd fietsen. Dat roept vragen op, maar het ant woord is simpel. „We krijgen simpelweg geen vergunning voor meer", vat directeur Peter Becker bondig samen. „De ge meente voert een streng beleid en vol is vol." Niet dat hij per direct de vloot uit wil breiden, want de open waterfiets is, anders dan de dichte rondvaartboot, tamelijk weersgevoelig en niet alle sei zoenen zijn even succesvol. Zo ook deze middag net even voor Pinksteren. „Het had een top dag had kunnen zijn en kijk wat er nog aan de kade ligt." Op de Op de waterfiets door de Amsterdamse grachten. Foto: GPD/PR steigers waar de waterfietsen gehuurd kunnen worden, ligt inderdaad het grootste deel van de vloot er tamelijk ongebruikt bij. In het begin was het vooral leuk voor de Amsterdammers zelf, omdat zij op een heel an dere manier hun eigen stad konden ontdekken. In eigen tempo door de eigen grachten. Inmiddels zijn het vooral toeris- tenAiit binnen- en vooral bui tenland die de fietsen huren. De beleving is onveranderd: vanaf het water zie je de stad in heel andere gedaantes. De fiet sen zijn overigens nieuw - vorig jaar werden ze allemaal vervan gen - en kennen twee standen om ze ook voor kinderen ge schikt te maken. Op de vier opstapplekken kun je een boekje kopen met een plari°grond en routebeschrij ving. Op twee plekken kun je een puzzeltocht maken. Je krijgt een boekje mee waarin over markante punten die je onderweg tegenkomt vragen worden gesteld. (De antwoor den staan achterin). Ook een wegwerpcameraatje behoort tot dit pakket en de foto's - mits opgestuurd - dingen mee naar een prijs. Inmiddels zijn de waterfietsen al lang niet meer de enige acti viteit van Guttmann, die overi gens ook dertien waterfietsen in Utrecht exploiteert. Sinds 1990 maken jaarlijks een paar hon derdduizend mensen - precieze cijfers wil Becker niet geven - gebruik van de lijndienst 'Canal Bus'. Particulier openbaar ver voer over het water. 'Hop oh, hop off 'Canal Bus' kent drie verschil lende routes met in totaal veer tien haltes waar elke dertig tot veertig minuten een boot langs zij komt. Je kunt zo vaak op stappen als je wilt, je kaartje voor dit 'hop on, hop off sys teem is geldig tot de volgende middag twaalf uur. D^joten varen wel alleen overdlg. Wil je een feestje bouwen dan kun je inschepen voor speciale thema- tochten zoals de Jazz Cruise, een Pizza Cruise of de Rock Boat. Om de overlast op de drukke grachten enigszins te beperken schaft 'Canal Bus' alleen nog maar boten aan die op aardgas lopen. Stinkt minder en maakt minder lawaai. Van de dertien boten gebruiken er inmiddels zeven deze brandstof, de acht ste wordt in juli verwacht. Becker „Wij zijn in Europa de eersten die dit doen. Niet alleen prettig voor onze passagiers, voor de mensen die langs de grachten wonen ook wel zo aar- dig." Voor meer informatie en reser veringen, tel. 020 6239 886, in- fo@canal.nl, www.canaLnl.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5