WEG WIEL 2 Uiterlijk Daewoo Lacetti moet aanspreken Eeuwfeest motorbond laat TT-circuit trillen fiets nieuws Cerato komt Ie markt t Activ-band r motoren c Ford Fiesta utura-versie Flevoland zet bomen verder van de weg af KALENDER Reparatiestandaard Fietsersbond test banden - Kia komt dezer dagen Cerato op de markt. De kost 15.495 euro, de 5- versie (vanaf september) euro. De kleine midden met een wielbasis van eter en bagageruimte 8 of 1494 liter krijgt de kking over twee diesel en (1.5 en 2.0) en twee lemotoren (1.6 en 2.Ö). idam - Michelin heeft Pilot Activ een nieuwe roor motorfietsen. Vooral kt voor roadsters met ge lde cilinderinhoud, zoals nda CB500, Suzuki GS500 naha XJ600 Diversion. stond de Macadam 50, ie band heeft een nieuwe uctie voor een betere ging en meer stabiliteit ;e snelheden. rdam - Ford heeft van illende modellen Futura- s ontwikkeld die van een ijke uitrusting zijn voor- n toch gunstig geprijsd )e Futura-uitvoering van sta is er nu ook, en wel 14.995 euro. Dat is pre- >45 euro meer dan de >nte-versie, maar daar- rijgt de koper er een berg bijgeleverd. vrijdag 4 JUNI 2004 door Rien van der Steen Daewoo heeft weer een nieuw model, de Lacetti. Hij wordt ge bouwd op Nubira-techniek. Maar hij rijdt niet zo verfijnd ais de naam van zijn designer Giugiaro zou doen vermoeden. Het Latijnse woordenboek meldt de werkwoordstam La- cesso: 'tarten, uitdagen'. Het zal de basis zijn voor de naam La cetti van de nieuwste Daewoo. De Daewoo Nubira leent zijn techniek aan de nieuwe 5-deurs hatchback, die eigenlijk opvol ger is van de kleinere Lanos. De Lacetti komt in een druk segment, dat nog populairder is dan dat van de stationwagons en mpv's. Sterk punt lijkt zijn ruimte, die ook achterin heel behoorlijk is. Anders dan de Nubira heeft hij naast de 1.6 li ter 109 pk en 1.8 liter 122 pk (af komstig van het Australische GM Holden) ook nog een 1.4 li ter 92 pk, al is het overdreven te stellen dat hij daarmee flink vooruit kan. De 4,30 meter lan ge auto (wielbasis 2,60 metér) heeft standaard abs, vier air bags, afstandsbediende centra le vergrendeling, elektrisch be diende zijruiten voor, in hoogte verstelbaar stuur en bestuur- De Daewoo Lacetti rijdt best aardig, maar verfijning ontbeert hij. Foto: GPD dersstoel, stuurbekrachtiging en radio/cd-speler. Het koffer- ruim meet maar 275 liter, maar met de bank plat wordt dat uit eindelijk 1045 liter. De Lacetti is net als de Matiz en de Kalos ontworpen door de Italiaan Giugiaro. Dat sterkt Daewoo in de aanname, dat de auto vooral in de smaak gaat vallen bij vrouwen. Het Kore aanse merk, sinds ruim een jaar onder dak bij GM, wil volgend jaar minstens 50.000 Lacetti's verkopen in Europa. Dit jaar komt er ook nog een kleine suv, begin 2005 een 3-deurs Kalos en een nieuwe Matiz. Die twee laatste zijn overigens de best verkoperide modellen van het merk, dat net als in de turbu lente beginjaren weer allerlei woeste acties door zijn recla mebureau laat bedenken om de ve ^sink-motor in militaire uitvoering, met mitrailleur en munitiebox. •agen Vandaag de dag een fluitje van een cent, maar in 1914 een heel avon tuur: de motorrally Amsterdam-Brussel. vogob van Ginneken igon in 1904 met zeven he- lét motor en snor. Precies rd jaar later telt de konink- jnotorrijdersbond 31.000 le- Reden voor een flink feest, eekeinde op het TT-circuit fi 1904 kwamen zeven 0 mannen -met grote snor- \rant die hadden echte •jien toen- in Haarlem bij- m de Nederlandsche Mo- elrijders Vereeniging op te ■n. Op de kop af dus een geleden. Dat is voor de "dels 'koninklijke' motor- sbond aanleiding om er 6 juni een stevig feest te gooien. En waar e dat beter doen dan in 1? nieuws: de motorfuif is rt o iedereen gratis toeganke- !elfs auto's worden ge- Ieda d. Maar wie er een ouder weekeindje van wil ma- stapt op de motor met een e op het bagagerek en blijft et TT-circuit kamperen. je uiteindelijk ook niet lijks mee. gjglet rennerskwartier en s^om het circuit is er voor de uis van alles te doen. 'sprekend is een hoofd- """feggelegd voor een verza- ïg klassieke motoren die 0-jarige KNMV geschiede- lustreren. Maar men vindt ft ik moderne machines, een motormarkt, steile wand- untrijden en demonstra- allerhande vormen van iport. Zo hier en daar is gelegenheid om zelf op notor te klimmen, om tast- !nnis te maken met de tffende sport. nk ban met het oeroude KN- idmaatschapsnummer 658 daag de dag zijn het er dik 10) zullen we in Assen LJfschijnlijk niet meer op wielen zien rondflitsen. is Schuddeboom (87) kte bijna driekwart van de e motoreeuw actief mee en zijn racehelm pas kort ge- ei op ditzelfde circuit van n aan de wilgen. Op de rij- eftijd van 81 jaar maakte oudste deelnemer van praakmakende Centennial Frans Schuddeboom, bijna 70 jaar lid van de KNMV. Foto: GPD evenement een comeback op zijn vroegere Eysink racemachi ne. Waarop hij tot het eind van de veertiger jaren races en ter- reinritten won. Schuddeboom: „Dat was prachtig, maar als ik nu nog eens ga rijden, wordt het een soort Heintje Davids-ef fect". Toch moeten we niet gek opkij ken als de oude motorman in zijn zojuist aangeschafte splin ternieuwe Porsche 911 toch even poolshoogte komt nemen in het rennerskwartier. Hij staat immers al zo'n 70 jaar als KN- MV-lid ingeschreven en dat schept een band. Overigens is Schuddeboom niet eens het meest trouwe lid, want er zijn er een of twee die hem met een paar jaar overtroeven. „Ik ben in 1935 lid geworden op de MotorRai, die toen nog in het oude gebouw in de Amster damse Ferdinand Bolstraat werd gehouden. Vijf hele gul dens per jaar kostte het lid maatschap toen en dan kreeg je elke week ook nog het motor- krantje thuis." Schuddeboom was ook toen overigens al niet bepaald de modale motorrijder. Hij zat, zo als hij het zelf zegt, 'in de le vensmiddelenindustrie'. Meer recent was dat onder andere als topman van Akzo, weten de kenners. Ook voor de Tweede Wereldoorlog stond hij zodoen de al bekend als gentleman mo torsporter. Net als jonkheer Hans de Beaufort. „Motorrijden was toen heel anders dan nu. De bakker leverde zijn brood af in een motor met zijspan. In de motorsport zaten meestal mo torhandelaren. In de zomer reed ik met mooi weer vanuit het Gooi naar mijn werk in Am sterdam. Weinig auto's op de weg, dus dat was lekker scheu ren. De wegen en tankstations waren natuurlijk ook nog niet wat ze nu zijn. Tanken deed ik bij de motorzaak van Bertus van Hamersveld in Bussum. Es- so-benzine, want dat had een hoger octaangetal. Liep de mo tor wat harder. In het weekein de raceten we bij de Witte Ber gen in Hilversum plat op de motor, vol gas overal tussen door. Half Amsterdam zat daar in de brede bermen op vouw stoeltjes te picknicken." Racen is veiliger Na een Motobécane ('voor rij bewijs C, zoiets als het brom- merbewijs nu') was zijn eerste serieuze motor een Douglas met Villiers-motorblok. „Voor 225 gulden gekocht. Later is die opgevolgd door een 500 cc OK Supreme en een Ariel. De snel heden lagen toen wat anders dan nu. De Eysink haalde een kilometer of 60 per uur en met heel veel werk haalden we er een top van zowat 95 uit." Niet eens zo lang geleden kocht Schuddeboom nog een wegmo- torfiets. „Een 250 cc Kawasaki. Die heb ik na een jaar weer weggedaan. Onhandelbaar ding, alles zat in de weg, vooral die stroomlijn. Automobilisten houden ook geen rekening met motorrijders tegenwoordig. Ze rijden je armen er zowat af. Ra cen is veel veiliger." Feest KNMV Het eeuwfeest van de KN MV wordt morgen en over morgen gevierd op het TT- circuit van Assen (op de snelweg afslag Assen-Zuid). Op zaterdag kan iedereen gratis terecht vanaf 10 uur en het feest duurt voort tot in de avond. Dan wordt voor de liefhebbers en de mensen die blijven kampe ren een jumbobarbecue ge organiseerd. Zondag gaan de festiviteiten van 11 tot 17 uur verder, ook gratis. Kam peren is mogelijk. Voor cir- cuitrijden wordt een bijdra ge gevraagd. Er is beide da gen ook een grote toertocht met diverse startplaatsen. Die voert uiteraard langs Assen. Toerinformatie: tel. 026 3528 520 of op internet wwwJcnmv.nl Mocht Schuddeboom zich toch bedenken: tijdens het eeuw feest op Assen kan hij het krij gen zoals hij het wil. De 300 aangesloten KNMV motorclubs organiseren een megatoertocht op de weg, maar het is ook mo gelijk om onder begeleiding van race-instructeurs met de eigen motor op de TT-racebaan in ac tie te komen. *5*. - Gentlemen motorrijders op pad met stt jpdas of vlinderdas. Foto's: archief Motor Magazine klant te lokken. Zoals een finan ciering met -1% rente. Daewoo beschouwt zichzelf als een lid van de GM-familie en dat geeft lucht aan de volgende veronderstelling: waar Opel veel drukte maakt om up-mar ket te gaan (met duurdere, gro tere modellen), zou Daewoo wel eens wel in het gat kunnen springen dat Opel achterlaat. De Lacetti rijdt best aardig, maar laat hier en daar toch wat steekjes vallen. Hij helt nogal over in bochten, heeft tamelijk vlak meubilair dat weinig steun biedt, het stuurwiel is aan de grote kant, het stuurgedrag nogal indirect, de versnelling spook (lijkt zo van een oude Ka- dett geleend) vergt ruime roer- bewegingen en de Holden-mo- toren maken geen verpletteren de indruk. Daewoo maakte vorig jaar 570.000 auto's. Dat maakt het tot een kleine fabriek, al zit de groei er weer in. Italië is het be langrijkste exportland, gevolgd door Spanje. Ook Nederland is voor Daewoo weer interessant aan het worden. Na de 8600 verkochte auto's in 2003 wil het merk er dit jaar 12.000 stuks van maken. De nieuwe Lacetti 1.4 kost 14.995 euro, de 1.6 (dat lijkt de beste keus) 17.895 euro en de 1.8 komt op 19.695 euro. aumere/gpd - In Flevoland is de provincie bezig bomen te kap pen langs de provinciale wegen waar een maximumsnelheid van 80 km/u geldt. Nieuw ge plante bomen komen minimaal zes tot tien meter van de weg te staan. De provincie wil zo het aantal slachtoffers onder weg gebruikers die tegen een boom rijden, verminderen. Bij dit soort bermongevallen vallen jaarlijks veel slachtoffers. Door plotseling uitwijken of on oplettendheid komt een auto mobilist vaak onverhoeds in de berm terecht. De natuurlijke neiging is dan om te overcorri- geren: de bestuurder schrikt, stuurt naar links, maar de auto reageert onvoldoende. Daar door gaat het stuur nóg meer naar links, de voorwielen krij gen weer grip op het wegdek en de auto schiet pijlsnel door naar de overkant van de weg. Daar komt hij in het slechtste geval tegen een boom of een te genligger tot stilstand. JUNI 2004 4-6 Internationale Ford Capri Meeting 2004, Hilvarenbeek. 4-6 Opel Kadett C-meeting, D'n Umswing, Sevenum. www.opelkadettcclub.nl 5 La Fête des Limousines, Het Wijnfort, Lent. www.fetedeslimousines.nl 6 Fordmania 2004, Kassing de Raaphof, Bunnik. www.fordmania.nl 10 Hare Vrij rijden, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 12 Nat. meeting Ford XR/RS- club, Midland circuit, Lelystad. www.xrrs-club.nl 12 VROEM, oldtimer- evenement, Joure. www.vroem.com 12-13 24 Uren van Le Mans, Frankrijk, www.lemans.org 13 GP Canada, Formule 1, Circuit Gilles Villeneuve, Montreal. 8ste Grand Prix. www.grandprix.ca 18-20 Int. Kever weekend, Manege d' Auwe Meule, Budel. www.keverclub.nl 19-20 American Automobiel 2004, Emmen. www. american-meeting-emmen.nl 19-20 Pirelli Italia a Zandvoort, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 19-20 Historische Grand Prix, circuit Zolder, België. 20 GP Amerika, Formule 1, Indianapolis Motor Speedway. 9de Grand Prix. www.brickyard.com www.usgpindy.com 20 Nationale Oldtimerdag, centrum Lelystad. www.oldtimerdaglelystad.nl 24-25 Truckstar Festival, TT-circuit Assen. www.tt-assen.com 26-27 Historisch Weekend, Den Helder. 022 4541 280. www.historischweekend.nl 27 Nationale autoraces, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 27 Jaarlijkse meeting Mercedes- Benz Club Nederland, Rijswijk Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwlel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver- melde.telefoonnummer of ga naar het betre nde internetadres. Sleutelen aan de fiets kan erg onhandig zijn als men niet over goed materiaal beschikt Niet alleen gereedschap is daarbij van belang maar ook de manier van werken. Wie een redelijk opgeruimde garage heeft kan de fiets wel licht aan het plafond hangen om een prettige werkhoogte te realiseren, maar anders kan een montagestandaard uitkomst bieden. De firma Tacx levert diverse soorten standaards, zowel voor professioneel gebruik als voor de thuisklusser. Recent is het assortiment uit gebreid met twee in hoogte verstelbare en volledig ro teerbare montagestandaards. www.tacx.nl Zes fietsbanden van de mer ken Schwalbe, Dutch Perfect en Vredestein zijn als beste getest door de Fietsersbond. De bond onderzocht in totaal 21 buitenbanden op zaken als duurzaamheid, lekbestendig- heid en rolweerstand. De meest lekbestendige banden bleken de Dutch Perfect No Flat en de Schwalbe Mara thon Plus. De Vredestein Sca rab en Perfect scoorden goed op duurzaamheid. Goedkope aanraders zijn vol gens de Fietsersbond de Hal fords Touring Protection (12,50 euro) en de Dresco (8 euro). De 'snelste band' is de Schwalbe Marathon Slick. Al le testresultaten zijn te raad plegen op internet: www.fiet- sersbond.nl. Daar is ook in formatie te vinden over waar u op moet letten als u een nieuwe band koopt en handi ge tips voor het plakken van een lekke band. Bikes4you Bikes4you uit Emmen is 'Tweewielerwinkel van het Jaar' geworden. Volgens de jury, bestaande uit branchegenoten, heeft Bikes4you een afwijkend en gedurfd concept neer gezet. Bedoeld wordt dat ze in Emmen ervoor dur ven te kiezen alleen race fietsen en mountainbikes te verkopen. Een 'mystery shopper' roemde het rus tige interieur. Gert Holle mans is vereerd met de verkiezing. „We zijn pas drie jaar bezig! Een grote eer. Blijkbaar loont het om voor race- en mountain bike te kiezen." Hippe stadsfiets De stadsfiets wordt steeds hipper. Sparta had al crui sers en designfietsen in het assortiment, de nieu we Pick-Up past er mooi bij. De fiets heeft iets weg van de Kr on an, met de drager voorop. Verder heeft de Pick-Up een dub bele bovenhuis en mooie details. De gemonteerde onderdelen zoals witte banden, grote veren onder het zadel, oversized bel en kleine, ronde reflector op het achterspatbord geven de fiets een prachtige ou derwetse uitstraling. Het brede stuur zorgt voor een comfortabele zithouding. De Pick-Up gaat in de winkel 450 euro kosten. Foto: Vredestein Antilekband De test is net achter de rug of Vredestein komt alweer met een nieuwe fietsband die 'nauwelijks lek te rijden is'. Is vaker beweerd, geeft de fabrikant zelf toe maar de consument kan het nu zelf testen in de fietswin kel. Daar staat een opstel ling waarbij je mag probe ren om een punaise in een band met het zogeheten MAX-systeem te prikken. De prijs van deze band is 29,95 euro. AGU Donna short De Donna short voor da mes is een perfecte aanvul ling op het huidige assorti ment onderkleding en fiets- broeken van AGU. Het pret tige van deze damesshort is dat het een naadloze zeem heeft en dus geen irritaties geeft. Bovendien is het oer- fect te dragen onder eenge wone broek of rok. Kortom geschikt voor iedere vrouw die fietst. www.agu.nl Hartslagmeters Cardiosport presenteert di gitaal gecodeerde hartslag- meters, de Fusion-serie. Het grote voordeel ten op zichte van 'gewone' hart slagmeters is dat er geen re gistratie van andere me desporters plaatsvindt. Met name in groepsverband (bijvoorbeeld 'spinning') komt het vaak voor dat de hartslag van andere spor ters wordt geregistreerd. Dat is met deze nieuwe mo dellen verleden tijd. www.cardiosport.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3