CIA-baas stapt op BUITENLAND D-Day en Irak, de onmogelijke parallel Balkenende vindt Verhofstadt een uitstekende kandidaat AzG schort werk in Afghanistan op Advocaten Nihoul willen vrijspraak Dutroux Tenet 'om persoonlijke redenen weg' ffe farin tegen 1 nohuwelijk Regering Irak is marionet Amerikanen Bush ontmoet scherpe criticus Noord en Zuid Jaar cel ir pedofiel hau - Een 64-jarige Ne bder is gisteren in Polen b jaar cel veroordeeld we- ;eks met minderjarigen. zocht bij een jeugdclub |t Zuid-Poolse Jedrzejov lachtoffers Uitzocht. pdgewaande brdische leeft - Ze gold jarenlang als ;t journaliste wereldwijd gevangenschap ver- n. Volgens activisten stierf lerdische vrouw in Turkije 5 foltering. Maar de 33-jari- sel Malkac blijkt al jaren in land te wonen. De Duitse me dienst zou haar he md hebben. o let ind ndelsverbod or verlengen' iolier klaagt oolbestuur aan nceles - Een schooldistrict Amerikaanse staat Califor- i aangeklaagd omdat het cholier schorste die een T- droeg met de tekst 'Homo- ;r s ïaliteit is beschamend', ;ns de advocaat van de 16- scholier Tyler Chase Har- J11 litte zijn cliënt door het lsel en van het T-shirt zijn reli- '^1 e mening en heeft het oldistrict met zijn schor- lijn recht op vrije me- iuiting geschonden. nieuw lijk in issels kanaal sel - De politie heeft voor 1 reede keer een lijk gevon- n het kanaal Brussel-Char- in België. Dit keer gaat het naii en Belg die sinds 1998 v0° vermist. Hij zat in een Re- ïen 15, die werd opgedregd. aat ;e week vond de politie al vermiste persoon. 1bndsten zijn toeval, want dregt het kanaal op naar een andere vermiste )on, een tandarts. =111 a ut Het ade derschepping ing raketten vrijdag 4 JUNI 2004 jBi - Wie in Groot-Brittan- ïlrn ivoor wil komen, hoeft nauwelijks moeite voor te Dat stelt het Internatio- ;onds voor Dierenwelzijn. jganisatie pleit voor ver- Iv ïg van het wereldwijde pd op de handel in ivoor. >1 Britse antiekwinkels en nieuwe ivoren beeldjes >p aangeboden die speci- bewerkt om ze er 'oud' mi :n uitzien. i - Premier Raffarin van in( rijk heeft zich hoogstper- re ijk in de strijd geworpen w j voorkomen dat komende J0( dag in de Zuid-Franse fw s Bègles twee mannen met r in het huwelijk treden. In w semblee verklaarde hij gis- r dat tegen de burgemees- e dit eerste Franse homo- k ilijk gaat sluiten, strafver- ïg zal worden ingesteld. :d' el<orea verbiedt ilbiele telefoons lijk Noord-Korea gaat het uiijtiik van mobiele telefoons da landen leggen. Mobiele te- jaa ns werden anderhalf jaar - 5 en in het stalinistische d-Korea geïntroduceerd. Amerikaanse Motorola en inse Nokia leverden de ellen. Het Noord-Koreaan- jme zou de communicatie 1 vergemakkelijken, maar jkertijd de verspreiding nformatie controleren. washington/anp - De directeur van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA, George Tenet, heeft zijn ontslag ingediend. Dat maakte president Bush gisteren bekend. Het Witte Huis zegt niet om het aftreden van Tenet te hebben gevraagd. De mededeling over het vertrek van Tenet kwam volgens Ame rikaanse media onverwacht, hoewel er al langer werd gespe culeerd dat de 51-jarige af scheid ging nemen. Tenet er kende eerder dit jaar dat zijn dienst fouten had gemaakt voorafgaande aan de aanslagen van 11 september 2001. Verder verzekerde de CIA-baas in 2002 dat de Iraakse leider Saddam Hussein over massavernieti gingswapens beschikte. Ruim een jaar na de Amerikaanse in vasie in Irak zijn daarvoor nog geen bewijzen gevonden. Volgens president Bush trad Tenet om persoonlijke redenen af. Hij verklaarde dat hij het ontslag had aanvaard. De presi dent zei de scheidende CIA-di- recteur te zullen missen. Voormalig CIA-directeur Stan- field Turner uitte voor de Ame rikaanse nieuwszender CNN meteen zijn twijfels over het door Bush aangevoerde motief. Volgens hem zocht Bush een zondebok voor misstanden bij de inlichtingendienst. Daarover verschijnt op korte termijn een zeer waarschijnlijk uiterst kri tisch rapport van een onafhan kelijke commissie die onder zoek doet naar de aanslagen van 11 september. De afgelopen maanden stond Tenet onder zware druk. De CIA zou niet goed zijn omge gaan met inlichtingen over massavernietigingswapens in Irak in de aanloop naar de oor log. De CIA verschafte allerlei gegevens over het vermeende wapenarsenaal van Irak, die achteraf onjuist of onvolledig bleken. Tenet bekleedde de post zeven jaar. Hij was de enige hoogge plaatste persoon in het team voor nationale veiligheid van de regering-Clinton die in 2001 aanbleef toen president Bush aantrad. Waarnemers ver wachtten dat Tenet uiteindelijk na de presidentsverkiezingen in november zijn biezen zou pak ken. Tenets huidige plaatsver vanger John McLaughlin is voorlopig aangewezen als zijn opvolger. Een emotionele Tenet zelf George Tenet. Foto: Reuters sprak gisteren zijn medewer kers toe in het CIA-hoofdkan- toor. „Het was een moeilijk be sluit, maar in mijn hart weet ik dat de tijd is gekomen voor een nieuwe fase in mijn leven." Hij benadrukte dat er maar één re den is voor zijn afscheid: „Het welzijn van mijn geweldige fa milie". den haag/anp - Premier Balkenende vindt zijn Belgische collega Guy Verhofstadt een zeer goede kandidaat voor het voorzitterschap van de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Dat zei Balkenende gisteren in Den Haag na afloop van een gesprek met de Ierse premier Ahem, die tot eind juni nog voorzitter is van de EU. Balkenende wilde niet speculeren over de opvolging van de huidige commissie voorzitter Romano Prodi. De EU-landen zijn op zoek naar een nieuwe voorzitter nu de huidige commissie haar termijn van vijf jaar er bijna op heeft zitten. Verhofstadt, die nog niet officieel kandidaat is, zou al de steun hebben van de Duitse bondskanselier Schroder. Ook de Franse president Chirac noemde Verhof stadt eerder een 'zeer goede nieuwe voorzitter'. Engelse kranten schrijven dat ook de Britse pre mier Blair zijn twijfels over de pro-Europese Ver hofstadt zou hebben laten varen. De Europese regeringsleiders beslissen op een top in Brussel (17 en 18 juni) over de volgende president van de commissie. Balkenende toonde zich optimistisch over de on derhandelingen over de Europese grondwet, ook al is er „nog veel werk te doen". Ahem, die het voorzitterschap van de EU op 1 juli overdraagt aan Balkenende, schatte de kansen op succes in op 50 procent. Balkenende en Ahem spraken over de Neder landse wensen voor de grondwet, onder meer over een verbetering van de Nederlandse financi ële positie binnen de EU. Nederland is een van de landen die veel meer betalen aan de EU dan dat ze terug krijgen. Ook spraken de twee over de joods-christelijke tradities, die een aantal landen opgenomen wil len zien in de grondwet. Balkenende wil dit, on danks dat de Tweede Kamer er bij herhaling op aan heeft gedrongen het punt te laten vallen in de onderhandelingen. „We moeten recht doen aan de Europese ge schiedenis en dan is het de vraag of je je kunt be perken tot een vermelding van alleen de huma nistische tradities", aldus Balkenende. Hij streeft naar meer evenwicht en daarmee naar een ver wijzing naar de joods-christelijke tradities in Eu ropa. Als dat niet lukt, dan moet er slechts in al gemene termen verwezen worden naar de nor men en waarden van Europa, aldus de premier. Washington kan niet om zijn oude bondgenoten heen door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Formeel wordt komend weekeind op de Normandische stranden D-Day herdacht, maar in feite houdt een select groepje wereldleiders zijn zoveelste top conferentie over de turbulente wereld van vandaag. De Ameri kaanse president Bush laat zijn Democratische rivaal bij de pre sidentsverkiezingen, Kerry, zien dat hij beslist nog met de 'Euro pese bondgenoten' door één deur kan en dat hij zich niet, zo als Kerry beweert, van hen heeft vervreemd. De Franse president Chirac toont, eveneens voor de televi siecamera's, zijn eigen thuis front dat hij zich op gelijk ni veau bevindt met Bush. En de Duitse kanselier Schroder heeft op voorhand laten weten dat zijn aanwezigheid - het is de eerste keer dat een Duitse rege ringsleider voor de herdenking in Normandië is uitgenodigd - het definitieve einde betekent van de Tweede Wereldoorlog. De oud-strijders, waar het toch allemaal om zou moeten gaan, vormen het nostalgisch decor voor de eigentijdse activiteiten van de heren politici. Winston Churchill zou er het zijne van denken: „Een politi cus denkt aan de volgende ver kiezing, een staatsman aan de toekomst", luidde zijn reactie, toen hij vond dat hij zich te veel met pietluttigheden moest bezighouden. De Britse pre mier en de Amerikaanse presi dent Roosevelt waren bezig met de herindeling van de na oorlogse wereld en namen daar ruim de tijd voor. D-Day zelf was een grote gok. Zelfs opperbevelhebber Eisen hower was niet geheel zeker van zijn zaak. Zijn assistent Harry Butcher trof in het over hemd van zijn baas een ver kreukeld briefje aan. Het was een verklaring aan de pers die moest worden voorgelezen als de invasie zou zijn mislukt. Een oude Shermantank van het Amerikaanse leger 'houdt de wacht' vanwege de komst van tal van regeringsleiders, onder wie president op Utah-beach aan de Normandische kust. De herdenking van D-Day heeft Normandië in een fort veranderd Bush. Foto: EPA Als de operatie was mislukt zouden de geallieerden niet eerder dan in het voorjaar van 1945 een soortgelijke operatie hebben kunnen uitvoeren. Dan zouden ofwel de Russen tot westelijk van de Rijn zijn door gedrongen. Er stond die 6e juni dus veel op het spel. Churchill besefte als een van de eersten dat de Britse rol op het wereldtoneel na de oorlog zou zijn uitgespeeld. Roosevelt op zijn beurt, was zich van het be gin af aan bewust van Ameri ca's naoorlogse leiderschap. Niet Churchill, zoals Stalin dacht, maar Roosevelt vertraag de D-Day. De Amerikaanse president wilde ten koste van alles tijd winnen. Zijn strategie was een blijvende en legitieme overwinning te boeken tegen een zo laag mogelijke prijs. En een overwinning betekende voor de Amerikaanse president: de vernietiging van nazi-Duits- land. De bevrijding van Frank rijk was daarbij niet meer dan een etappe op weg naar Berlijn. Roosevelt wilde korte metten maken met het Vïchy-regime. Aan die slungelige generaal die zich had uitgeroepen tot leider van de Vrije Franse Republiek, had hij helemaal geen behoef te. Maar Churchill, die De Gaulle's bloed ook kon drin ken, was wèl voorstander van het inschakelen van de gene raal. Hij voorzag dat de Ameri kanen na de oorlog zouden te rugvallen in hun traditionele isolationisme. Churchill vrees de dat Europa aan zijn lot zou worden overgelaten en bepleit- te in Washington een Franse deelname aan de geallieerde bezettingsmacht in Duitsland. De Koude Oorlog hielp Chur chill daarbij. StaÜn dreigde Turkije en Iran en in Grieken land brak een burgeroorlog uit. Truman, die Roosevelt begin '45 was opgevolgd, vroeg en kreeg van de Amerikaanse Se naat extra middelen om een Amerikaans verblijf in Europa voor langere tijd te garanderen. En Frankrijk, dat op grote schaal had gecollaboreerd, werd van de ene dag op de an dere toegelaten tot de selecte groep van de anti-Hitlercoali- tie. Tientallen jaren heeft de Koude Oorlog de bondgenoten van toen bijeengehouden. Altijd waren er wel grotere en kleine re tegenstellingen, maar het waren 'creatieve problemen'. Tegenwoordig zijn ze structu reel van aard. Europa is na het einde van de Koude Oorlog niet langer van groot strategisch be lang voor de Verenigde Staten. En de eenheid van het bondge nootschap is dat evenmin. De VS hanteren tegenwoordig de cafetaria-methode. Voor elk probleem worden bijpassende bondgenoten gezocht, zoals in Afghanistan en Irak duidelijk werd. Maar de ontwikkelingen in Irak hebben ook duidelijk gemaakt dat die strategie zijn beperkin gen heeft. Washington kan om verder gezichtsverlies te voor komen in feite niet om zijn 'ou de' bondgenoten heen. En dat wil Chirac Bush graag onder vier ogen vertellen. Hij heeft voor zaterdagavond een privé- diner in het Elysée georgani seerd voor het echtpaar Bush, om alle problemen door te pra ten. De dag erop in Arroman- ches, bij de officiële D-Day her denking, mag Bush van Chirac best de show stelen, mits hij zich niet als de eerste de beste verkiezingspoliticus gedraagt die D-Day rechtstreeks koppelt aan Irak. teheran/ap - De democratise ring van Irak is mislukt en Was hington heeft met de installatie van een interim-regering een marionettenbewind naar voren geschoven dat niet zal slagen in het verenigen van het Iraakse volk Dat heeft de hoogste Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei, gezegd. „De Amerikanen vernederen het Iraakse volk, martelen Iraakse mannen, verkrachten hun vrouwen en oefenen een regime van terreur uit", stelde Khamenei bij de herdenking van de dood van ayatollah Ru- hollah Khomeini, gisteren vijf tien jaar geleden. Het falen van de Amerikaanse missie in Irak is volgens hem een direct ge volg van de 'goddeloosheid van de Amerikaanse politiek'. vaticjlanstad/anp - De Ameri kaanse president Bush heeft vandaag in Rome een kort on derhoud met zijn scherpste cri ticus op wereldniveau, paus Jo hannes Paulus II. De paus heeft zich in felle bewoordingen te gen de eerste en de tweede Golfoorlog gekeerd. Met het oog op de Amerikaanse presidentsverkiezingen in no vember is Bush er veel aan ge legen dat zijn ontmoeting met de paus positief voor hem uit pakt. Een kwart van de Ameri kaanse kiezers is rooms-katho- liek. In belangrijke staten als Wisconsin, Michigan en Penn sylvania kan de stem van de ka tholieken de doorslag geven. Het onderhoud vindt plaats op verzoek van Bush. Hij vertrekt een dag eerder naar Rome, om dat de paus zaterdag een kort bezoek aan Zwitserland brengt. Bush is dit weekeinde in Italië voor de 60e herdenking van de bevrijding van Rome door de geallieerden. „Ik zal de paus vertellen dat ik zijn standpunt respecteer", zei Bush voor zijn vertrek. De paus geldt als het symbool van het verzet tegen de Amerikaanse inval in Irak. Hamza niet borgtocht vrij en - De Britse radicale imgeestelijke Abu Hamza asri, voor wie de Verenigde m een uitleveringsverzoek ten ingediend, komt niet erji orgtocht vrij. Volgens zijn icaat is de kans klein dat :liënt het land uit vlucht. b uiterlijk - hij heeft een gla- d^bog en twee haken in plaats landen - zou hem meteen da iden. celij Tbi kenhuis houdt ;tr »y's vast - In de Zimbabwaanse dstad Harare houdt een litre ;nhuis 28 pasgeboren ba- en hun moeders vast. Zij en pas weg, als zij de reke- hebben voldaan. De maat- is genomen omdat het voorkomt dat patiënten iteri rekening niet betalen. Dutroux woensdag zelf aan het woord *bul - Turkije heeft in een in bij Istanbul een grote geelheid raketten, raketwer- en andere wapens op een ïateionderschept. Volgens het De door onze verslaggeefster Pascale Thewissen aarlen - De advocaten van de Brusselse oplichter Michel Ni houl willen dat hun cliënt wordt vrijgesproken van be trokkenheid bij de zaak- Dutroux. „Nihoul heeft nooit kinderen ontvoerd. Zijn jongste vriendin is 31", zei raadsman Frédéric Clement de Cléty gis teren tegen de jury die -als alles volgens planning verloopt - over anderhalve week uitspraak doet in het proces tegen Mare Dutroux en consorten. De rol van de 63-jarige Nihoul zorgt al acht jaar voor contro verse. België is tot op het bot verdeeld over de vraag of Dutroux in zijn eentje handelde of deel uitmaakte van een net werk, met Nihoul als grote man achter de schermen. Ook het openbaar ministerie lijkt niet zeker over de rol van Nihoul, die enkel terecht staat voor de ontvoering van Laetitia Delhez, die na zes dagen levend uit de kinderkooi van Dutroux werd gered. De Cléty haalde fel uit naar openbaar aanklager Michel Bourlet. Die sprak in 1996 in volle Dutroux-gekte de beroem de woorden 'Si on me laisse fai- Proces^^ re', als men mij m'n gang laat gaan. Bourlet insinueerde dat het onderzoek naar de ontvoe ring van zes, en moord op vier meisjes van hogerhand werd te genwerkt. „Met die uitspraak heeft hij de deur wagenwijd opengezet voor wilde specula ties over kinderporno-netwer ken en de betrokkenheid van hooggeplaatsten." Ik zie hem nog rijden in zijn geblindeerde Mercedes. En wat blijft er na acht jaar over van het netwerk: vier mensen. De rest is niet eens doorverwezen naar de rechtbank", sneerde De Cléty. De Cléty hamerde ook op de in zijn ogen bizarre gang van za ken op het proces. Nihoul moet bewijzen dat hij niets met de zaak te maken heeft, terwijl de bewijslast normaal gezien bij het openbaar ministerie ligt. „Michel Nihoul moet bewijzen dat hij nooit in Bertrix was, dat hij nooit in een gestolen auto heeft gereden, dat hij nooit met een vervalste creditcard heeft betaald. Als dat de Belgische rechtspraak is, pleit ik nog lie ver in Noord-Korea." Eerder op de dag had advocaat Olivier Slusny het woord ge voerd namens Michel Lelievre, het drugsverslaafde hulpje van Dutroux. Volgens hem was de rol van Lelievre beperkt. Hij hielp bij de ontvoeringen van de Hasseltse tieners An en Eef- je, de ontvoering van Sabine Dardenne (destijds 12) en Lae titia. Meer niet. „Was hij lid van een misdadigersbende? Mis schien. Handelde hij in drugs? Ja. Was hij betrokken bij de ont voeringen? Ja. Is hij schuldig aan opsluiting, marteling en moord? Nee", vatte Slusny sa men. Met het betogen van de advo caten van Lelievre en Nihoul kwam een einde aan de plei dooien in het proces Dutroux, dat al drie maanden duurt. Maandag beginnen de replie ken. Woensdag krijgen de ver dachten het laatste woord. Dutroux heeft al laten weten dat hij daar zeker gebruik van wil maken. seoul - De Noord-Koreaanse delegatieleider generaal An lk-san in zijn auto op weg naar een nieuwe ronde gesprekken met zijn Zuid- Koreaanse collega's. De gesprekken gaan over militaire en economi sche samenwerking. De gezichtsuitdrukking van de generaal belooft niet veel goeds voor verdere toenadering tus* e toenadering tussen de beide Korea's. den hjlag/gpd - Artsen zonder Grenzen (AzG) heeft alle werk zaamheden in Afghanistan voorlopig gestaakt. Alle tachtig internationale medewerkers van de hulporganisatie zijn naar de hoofdstad Kaboel te ruggeroepen. De lokale helpers zijn elders op een veilige plek ondergebracht. Artsen zonder Grenzen beraadt zich de ko mende tijd op de situatie in Af ghanistan. Woensdag werden bij een aan slag, die is opgeëist door de fundamentalistische Taliban, vijf medewerkers van AzG ge dood. Één van de slachtoffers is de 39-jarige Pim Kwint uit Hoorn, die voor de tweede keer als logistiek medewerker was uitgezonden naar Afghanistan. Hij was daar aan de slag gegaan om zijn leven meer zin te ge ven. Kwint stopte met zijn ei gen ICT-bedrijf om voor AzG te kunnen werken. Hij zou over twee weken terugkeren naar Nederland. In de wagen zaten verder de Belgische projectcoördinator Hélène de Beir (29), de Noorse arts Egil Tynaes (62) en de Af- ghanen Fasil Ahmad (tolk) en Besmillah (chauffeur). Hun lanr'yruiser werd doorzeefd door kogels teruggevonden op de weg van Khairkhana en Qala-I-Naw in de provincie Badghis. Ook zijn bij de auto granaatscherven gevonden. Minister Bot vindt het belang rijk dat de daders snel worden opgespoord. Bot toonde zich gisteren 'geschokt' door de aan slag in het noordwesten van het land. Het was voor het eerst sinds de val van«de Taliban in 2001 dat zoveel hulpwerkers bij één aanval werden gedood. Het gebied waar Artsen zonder Grenzen actief was, gold lange tijd als relatief rustig, ai meldde Kwint reeds in januari in zijn dagboek op internet dat er sprake was van 'strubbelingen'. .Momenteel begint het weer wat onrustig te worden. Door het toenemende aantal overval len op auto's kunnen we niet meer over de weg naar Herat. Gelukkig is de veiligheid in de provincie nog wel acceptabel," zo noteerde Kwint begin dit jaar. Zijn termijn zat er in april al op, maar vanwege een tekort aan personeel tekende hij voor korte tijd bij zo liet een woord voerder van AzG gisteren we ten. „Hij leek zijn roeping te hebben gevonden aldus een mededeling van de organisatie.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23