ECONOMIE 'Hogere leeftijd prepensioen mogelijk' ECB houdt rente Op 2 procent Ondernemingen somber Kleine belegger wil geen afscheid nemen van V&D Nederlanders weten niet waar hun geld blijft t Proef sigaretten met smaakjes 'Chipmarkt groeit dit jaar een kwart' 'Hewlett Packard naar Moerdijk' GlaxoSmithKline in VS aangeklaagd Levi Strauss weg uit West-Europa Drie OR-leden NS stappen op 'Wereldbank niet nodig in Rusland' Vakbonden willen zaak regelen bij CAO-onderhandelingen Opvoeren van olleproductie geen verrassing Computerstoring legt vliegverkeer lam Inflatie neeij toe door ho| benzineprijs Supermarkten vorderen 2( miljoen van Interpay terug over werkgelegenheid Auto-industrie zoekt j alternatief voor benzin londen - De grootste Britse si- garettenfabrikant, British Ame rican Tobacco (BAT), overweegt sigaretten op de markt te bren gen met smaakjes, waaronder chocolade. De Britse anti-rook- lobby heeft furieus gereageerd en beticht het bedrijf ervan op deze manier kinderen aan het roken te willen krijgen. Behalve chocolade heeft BAT ook proe ven gedaan met smaken als va nille, wijn, sherry, kersensap en ahomstroop. In totaal probeer de het tabaksconcem een klei ne vijfhonderd verschillende smaakstoffen uit. BAT heeft la coniek gereageerd op de kritiek. Volgens de fabrikant worden al jaren smaakstoffen toegevoegd aan sigaretten. miyazaki- De markt voor com puterchips groeit dit jaar met meer dan een kwart. De grotere verkoop zal in alle regio's en productsegmenten te zien zijn. De jaren daarna vlakt de groei weer af. Dat is de voorspelling van onafhankelijk onderzoeks bureau World Semiconductor Trade Statistics (WSTS). Het bureau verwacht over 2004 een groei van de verkoop met 28,4 procent. Eerder deze week liet de brancheorganisatie Semi conductor Industry Association (SIA) weten dat de verkoop van chips in april van dit jaar op het hoogste punt in bijna vier jaar is uitgekomen. moerdijk - Het is vrijwel zeker dat computergigant Hewlett Packard (HP) zijn West-Europe- se assemblage- en distributie centrum in Moerdijk gaat vesti gen. Dat heeft directeur Udo Uiterwijk van het Industrie- en Havenschap Moerdijk gezegd. HP zou de productie en distri butie onderbrengen bij Kuehne Nagel. Volgens Uiterwijk wil Kuehne Nagel in september een nieuwe vestiging in Moer dijk gaan bouwen, waar de computeractiviteiten worden ondergebracht. Uiteindelijk zullen er bijna duizend mensen aan de slag zijn. new vork - Het Britse farmacie concern GlaxoSmithKline (GSK) heeft negatieve onder zoeksresultaten over zijn anti depressivum Paxil achterge houden. Deze aanklacht is af komstig van Eliot Spitzer, de openbaar aanklager van de staat New York. Spitzer, die al vele misstanden bij grote con cerns aan de kaak heeft gesteld, heeft woensdag een rechtszaak tegen het farmacieconcern aan gespannen. Het medicijn zou niet werken en bovendien scha delijke bijwerkingen hebben. Madrid - De Amerikaanse fabri kant van spijkerbroeken Levi Strauss sluit nog dit jaar zijn twee fabrieken in Spanje. Daar door komen 453 mensen op straat te staan. De fabrieken staan in Soria en Gerona, in het noordoosten van-het land. Spanje is het laatste West-Euro- pese land waar Levi Strauss nog actief is. Eerder sloot het bedrijf al vestigingen in Frankrijk, Bel gië en Schotland. De spijker broekenfabrikant concentreert zich nu in Oost-Europa. Daar zijn de lonen lager, waardoor het bedrijf beter kan concurre ren. utrecht - Drie leden van de on dernemingsraad van NS Reizi gers stappen uit de OR. Zij zeg gen niet meer verantwoordelijk te willen zijn voor het sluiten van spoorlijnen. Dat hebben zij gisteren bekendgemaakt. Zoals bekend wil de NS af van vier lij nen die niet rendabel zijn. De meerderheid van de OR heeft de directie daarover een posi tief advies gegeven. De drie die nu opstappen zijn het daar niet mee eens. Volgens hen zakt het bedrijf steeds verder weg in een negatieve spiraal. Zij vinden het de hoogste tijd voor verande ring. moskou - Het gaat goed met de Russische economie, maar de Russische regering moet nog veel hervormingen doorvoeren als zij de door haar beloofde verdubbeling van het bruto binnenlands product in 2010 wil halen. Dat heeft directeur James Wolfensohn van de We reldbank gezegd bij een bezoek aan Moskou. „Rusland heeft nu zo veel geld dat het ons niet meer nodig heeft, of anders ge zegd, het ons minder nodig heeft" iei Wolfensohn op een intern-' ionale conferentie voor grote bédrijven. utrecht/gpd - De leeftijd waar op mensen kunnen stoppen met werken kan in nieuwe CAO's worden verhoogd. FNV Bondge noten en CNV Bedrijvenbond lie ten gisteren weten dat daarover te praten valt bij de komende CAO-onderhandelingen. Een bovengrens voor de leeftijd bij prepensioen willen de bon den niet noemen. „Dat is alle maal maatwerk", aldus de den haag/gpd - Voor de olieter- mijnmarkt kwam het besluit van de Opec gisteren om meer olie te gaan produceren niet als een verrassing. Het grootste Opec-land, Saudi-Arabië, had al eind mei aangegeven de pro ductie flink op te voeren. Saudi- sche oliefunctionarissen heb ben laten weten dat het land deze maand al ongeveer een miljoen vaten extra produceert. Oliehandelaren betwijfelen echter of de prijzen van ruwe olie door deze stap van Opec inderdaad substantieel zuilen dalen. Met het verhogen van de quota komt de dagelijkse olie- productie van Opec-landen for meel op 25,5 miljoen vaten per dag te liggen, een toename van 8 procent. Maar omdat ver schillende Opec-lidstaten al meer oppompten dan hun quo tum feitelijk toestond, is het de vraag hoeveel extra olie er de komende maanden werkelijk op de wereldmarkt terecht komt. Saudi-Arabië en in mindere mate Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten hebben nog mogelijkheden om op de korte termijn extra olie te pro duceren. De andere landen van het kartel produceren al tegen hun maximum aan. De prijs van ruwe olie bereikte gisteren op de oliemarkt in New York een absoluut record met 42,45 dollar per vat, een stijging met bijna een kwart sinds begin dit jaar. Steeds meer analisten zijn de mening toegedaan dat de OPEC nauwelijks iets kan doen aan de hoge olieprijs. Het kartel is goed voor ongeveer 35 procent van de wereldproductie, maar andere factoren zijn veel in vloedrijker. Zo is de vraag naar olie uit de hardgroeiende eco nomieën van de Verenigde Sta ten en vooral China sterk toege nomen. voorzitters Henk van der Kolk (FNV) en Jaap Jongejan (CNV). Vooruitlopend op de leden- raadplegingen hebben FNV Bondgenoten en CNV Bedrij venbond de werkgevers ge waarschuwd dat zij willen doorgaan met het afspreken van prepensioenregelingen. Onlangs mislukte het overleg tussen kabinet, werkgevers en werknemers. Het kabinet zal nu de eigen plannen doorzetten. Dat betekent onder meer dat premies voor prepensioen straks niet meer aftrekbaar zijn voor de belastingen. De vakbonden willen de bedrij ven nu alvast duidelijk maken dat de arbeidskosten zullen stij gen. De leeftijd waarop iemand uittreedt verschilt per sector, maar ligt globaal genomen tus sen de 60 en 65. Geforceerd langer doorwerken zal leiden tot ziekte en arbeidsongeschikt heid, stellen de bonden. De werknemersorganisaties vinden dat ze meer moeten kij ken naar het aan het werk hou den van oudere werknemers. Voor het langer doorwerken kregen zij bij CAO-onderhande lingen altijd wisselgeld terug in de vorm van bijvoorbeeld een hoger pensioen. Ook werden per sector andere regelingen af gesproken. In branches waar zwaar werk wordt verricht, kun nen mensen eerder ophouden. Dit 'scala aan verschillende mogelijkheden' om eerder te kunnen stoppen met werken moet blijven, vinden de bon den. Deze maand moeten de leden van FNV en CNV zich uitspre ken over de plannen van het kabinet. De twee bonden leg gen het voorstel negatief aan hun achterban voor. FNV Bondgenoten heeft inmiddels al een begin gemaakt met het stellen van looneisen in CAO's (Akzo en grootmetaal). De vak bond houdt zich niet meer aan de afspraak met het kabinet om daar van af te zien. Werkgeversorganisatie VNO- NCW vindt het wel 'erg stoer' klinken wat de bonden zeggen, maar waarschuwt dat hun le den de dupe worden, omdat de kans op werkloosheid alleen maar groter wordt. londen - Een storing in een computersysteem van de Britse luchtverkeersleiding heeft schappijen hielden de meeste of alle vluchten voor de duur van de storing aan de het vliegverkeer in Groot-Brittannlë gistermorgen een uur lang stilgelegd. Nog de hele grond. Op de grootste Londense luchthaven, Heatrow, wachtten duizenden passagiers dag deden zich vertragingen voor. De storing deed zich omstreeks 6.oo uur voor in een in de terminaltot het luchtverkeer weer kon worden hervat. De luchtverkeersdlenst systeem dat luchtverkeersleiders van informatie voorziet. Bijna alle luchtvaartmaat- kampt met problemen sinds de gedeeltelijke privatisering in 2001. Foto: AP voorburg/anp - De f brandstofprijzen hebben df flatie in mei omhoog gestf1 De prijzen van autobrandö fen stegen afgelopen mf met 4 procent. Als gevolg ii van komt het inflatiecijfer jaarbasis uit op 1,5 prof Ten opzichte van april stfl de prijzen met gemiddeld^ procent. p De stijging van de benzinef is het gevolg van de hogere jj prijzen. De afgelopen wf bereikte de olieprijs het ho# niveau van de laatste t\w jaar. Naast benzine en diesel w in mei ook vers fruit en aarj pelen wat duurder dan in a' Ook in de horeca werden kf prijsstijgingen genoteerd, p Onder meer kleding, cd' dvd's werden in de afgeli maand juist goedkoper. Uit cijfers die het Centra, reau voor de Statistiek gisteren presenteerde, blijl brandstoffen in mei ruil procent duurder waren dj diezelfde maand vorig jae april pakte de rekening bj benzinepomp nog 6,7 pro hoger uit dan een jaar eerd< utrecht/anp - Huishoudens maken wel boodschappenlijst jes, maar houden slecht bij waar hun geld blijft. Slechts 30 procent schrijft regelmatig op waar hij het geld aan uitgeeft. Een kwart houdt dat helemaal niet bij. Dat blijkt uit het rap port 'Financieel gedrag in Ne derland' dat het Nationaal In stituut Budgetvoorlichting (Ni- bud) in opdracht van de vereni ging van directeuren van socia le diensten Divosa heeft sa mengesteld. Weinig mensen weten precies hoeveel geld zij uitgeven in de supermarkt, of hoeveel zij elke maand kwijt zijn aan gas en licht. Nog geen 20 procent van de huishoudens houdt de uit gaven regelmatig bij. Nog eens 11 procent schrijft alleen de grote uitgaven op, zoals de aaiv koop van een wasmachine. Jon geren houden hun uitgaven minder vaak bij dan ouderen. Het Nibud vindt dat zorgelijk. Bijhouden waar het geld blijft, werkt namelijk vaak als een rem op de uitgaven. Iets meer dan de helft van alle huishoudens kan die rem wel gebruiken, want die heeft moeite rond te komen, bleek al uit eerder ge presenteerd onderzoek van het Nibud. Drie op de tien huishoudens staan regelmatig rood. Twee derde van de paren met kinde ren heeft schulden, die in som mige gevallen (2,3 procent) meer dan 50.000 euro bedra gen. Van de eenoudergezinnen heeft 40 procent schulden. In 1,4 procent van de gevallen zijn die meer dan 50.000 euro. Hier in zijn niet de hypotheken mee genomen, maar bijvoorbeeld wel persoonlijke leningen. Toch sparen de meeste mensen ook. De helft van de huishou dens spaart met een vaste re gelmaat en nog eens 30 procent alleen als er geld overblijft. frankfurt/anp - Het belang rijkste rentetarief in de eurozo ne blijft staan op 2 procent. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft dat gisteren besloten. De president van de ECB, de Fransman Jean-Claude Trichet, zei in een toelichting dat het herstel van de economie in de eurozone zich waarschijnlijk zal doorzetten, ondanks de dure olie. Analisten gingen er al vanuit dat de bank de tarieven onver anderd zou laten. De zogeheten herfinancieringsrente, de rente die centrale banken in rekening brengen aan commerciële ban ken, staat sinds juni vorig jaar op het huidige niveau. De ECB laat zich in zijn rente- besluiten officieel alleen leiden door de hoogte van de inflatie. Die ligt momenteel rond de 2 procent, wat overeenkomt met de doelstellingen van de bank. Door de dure olie kan de infla tie echter wel verder oplopen. Dat kan een rem zetten op de economische groei. Trichet denkt dat de inflatie dit jaar rond de 2 procent zal blij ven. Hij noemde een marge van 1,9 tot 2,3 procent. Volgend jaar zal die marge met 1,1 tot 2,3 procent ruimer zijn, zo ver- Jean-Claude Trichet, president van Foto: EPA/Frank May klaarde hij in een toelichting op het rentebesluit. De economi sche groei zal dit jaar tussen de 1,4 en 2 procent bedragen, vol gend jaar zijn die cijfers zoals het er nu naar uitziet hoger. De groei van de economie in de eurozone bedroeg het afgelo pen kwartaal 0,6 procent. Dat is weliswaar beter dan verwacht, maar het is nog altijd minder dan wat de Verenigde Staten la ten zien. Hierdoor lag het vol de Europese Centrale Bank. gens analisten niet voor de hand om de rente te verande ren. De afgelopen halve eeuw is de rente niet zo laag geweest. In de Verenigde Staten is geld lenen nog goedkoper. Daar staat het belangrijkste tarief op 1 pro cent. Gezien de economische groei in de VS zal een rentever hoging daar waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten. den haag/gpd - De middelgrote bedrijven in Nederland (20-500 werknemers) zijn optimistisch over de komende twaalf maan den. Vooral de stand van de or derportefeuille is hiervan de oorzaak. 'Ronduit negatief zijn zij over de toekomst van het aantal banen in hun bedrijven. De verwachting is dat vaste ba nen verloren zullen gaan en dat het aantal flexwerkers niet zal toenemen. Dat blijkt uit het gisteren gepu bliceerde onderzoek 'Trendme- ter', dat elk half jaar wordt ge houden. In dit onderzoek wordt 400 algemeen directeuren van middelgrote bedrijven gevraagd naar de stand van de orderposi tie, investeringen, winstgevend heid en werkgelegenheid. Afgelopen september waren de directeuren ook al iets hoopvol ler dan bij de voorgaande me ting. Nu dat opnieuw het geval is, zou dat volgens de onder zoekers een signaal kunnen zijn dat 'in ieder geval het diepte punt voorbij is.' Trendmeter is een samenwerking van zaken blad Elan, KPMG accountants, Van Lanschot Bankiers en on derzoeksbureau Motivaction. Een half jaar geleden ging de Trendmeter-index omhoog van 6 naar 14. Dat cijfer is nu op 14 gekomen, hetzelfde niveau als in september 2002. Meer be drijven hebben aangegeven dat zij de afgelopen twaalf maan den een hogere omzet hebben geboekt en een ruimere winst hebben behaald. De orderpositie wordt door een groter aantal bedrijven dan in de voorgaande twee metingen geschetst als 'gunstig tot zeer gunstig'. Wel gaan de bedrijven er van uit dat zij die nieuwe op drachten zullen gaan vervullen met hetzelfde personeelsbe stand. De verwachtingen ten aanzien van de werkgelegenheid zijn opvallend somber. Voor het eerst in de tien jaar van het on derzoek zijn er meer directeu ren die rekenen op verlies van banen dan bedrijven die den ken stabiel te blijven of te groei en. Ook over de investeringen die zij de komende tijd denken te doen, zijn de ondervraagde directeuren minder hoopvol. scheveningen/anp - Super markten willen 200 miljoen eu ro terugvorderen bij de banken en Interpay, het bedrijf dat elektronische betalingen regelt. De koepel van supermarkten CBL gaat de claim nog voor het einde van het jaar indienen. Het CBL stelt dat de winkels te veel hebben betaald voor het afhandelen van pintransacties. Voorzitter K. van den Doel maakte dat gisteren bekend bij de presentatie van het jaarver slag van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) heeft bepaald dat Interpay zijn machtspositie heeft misbruikt. Het bedrijf, ei gendom van de banken, moet een boete van 30 miljoen euro betalen. De banken is een boete opgelegd van 17 miljoen euro. Het CBL wacht met het indie nen van de claim, omdat Inter pay in beroep is gegaan tegen de uitspraak. „Eerst moet er een degelijke uitspraak van de NMa liggen en dan komen wij." Volgens de NMa liggen de tarie ven van Interpay vijf tot zeven keer te hoog. Interpay verlaag de zijn tarieven, maar volgens de toezichthouder zijn ze nog steeds te hoog. Van den L noemde het 'belachelijk' dj boete naar minister Zalm I financiën gaat. „Wij hebbel veel betaald en wij kril niets." Het CBL is niet de et instantie die geld wil. MKB| derland onderzoekt of er s| devergoeding mogelijk is. f Het CBL is strijdbaar. Niet leen Interpay moet eraan j ven, mdar ook de Voedsel! Warenautoriteit kan zich oa ken voor een proces. Het L begint een proefproces l boetes die supermarkten L gen omdat ze jongeren nief vraagd hadden om een 1 tijdsbewijs bij de verkoopI drank. Daarbij gaat het i drank die is verkocht aan f geren ouder dan zestien maar van wie de VWa vindli supermarkten om een ba hadden moeten vragen. j Ook hebben de supermarl een plan van aanpak in vool reiding in de strijd tegenL overgewicht. Daarbij gaatL om het opnemen van pro| ten die helpen overgewichj, gen te gaan en om speciale^ ties om gezonde producten) te prijzen. door Achille Prick Amsterdam - „Dit bedrijf staat met de rug tegen de muur", zei president-commissaris Maljers van Vendex KBB gisteren tijdens de mogelijk laatste aandeelhou dersvergadering van het con cern. „Als de aandeelhouders niet akkoord gaan met de over name, dan komen er echt heel sombere tijden aan voor dit be drijf. Het is verdrietig, maar echt onvermijdelijk." Tendex KBB, met onder me Sr V i*D, de Bijenkorf, Hema, PriLds, It's en Claudia Strater, kwakkelt al jaren. De verschillende ke tens brengen structureel te wei nig geld in het laatje. Over het gebroken boekjaar 2002/2003 behaalde Vendex een schamele winst van 9 miljoen euro. Ver gelijkbare concurrenten beha len veel hogere rendementen. Reorganisaties en de verkoop van dochters (zoals Prénatal, Jamin en Hans Anders) hielpen niet echt. Al gloort er bij V&D hoop aan de horizon. Topman Goeminne maakte eerder van de Hema een succesnummer en is sinds afgelopen najaar be zig dat kunstje te herhalen bij Vroom Dreesmann. De neer gaande trend lijkt inmiddek ge keerd. Er wordt nog steeds Sr- lies geleden, maar minder. Het herstel komt echter te laat. Er is veel geld nodig om de re organisatie bij V&D en de ande re dochters uit te voeren en dat heeft Vendex KBB niet meer. „Dit concern wordt momenteel als te complex gezien, het is geen courant aandeel; groei fi nancieren door de uitgifte van nieuwe aandelen is geen optie meer", schetste topman Ham ming de sombere perspectieven van de onderneming. Grote (institutionele) beleggers oefenden daarom de afgelopen tijd steeds meer druk uit op de bedrijfstop om het concern dan maar te verkopen. Liever snel geld in plaats van nog lange; - doorsappelen. Maar er bleek bitter weinig belangstelling voor Vendex KBB, wat mis schien iets zegt over de toe stand waarin het bedrijf ver keerd. Uiteindelijk bleken de investe ringsmaatschappijen KKR, Change Capital en Alpinvest ge zamenlijk de enige serieuze kandidaat. Het Amerikaans- Brits-Nederlandse consortium bood uiteindelijk de prijs van 15,40 euro. „Ze keken al langer naar ons en met deze prijs is dit de beste partij. Ze willen het concern gewoon laten voortbe staan en onderschrijven onze plannen voor internationale ex pansie met een aantal ketens en de opknapbeürt van V&D." Als op 21 juni meer dan 95 p, j- cent van de uitstaande aande len zijn aangeboden voor de prijs van 15,40 euro, mag het nieuwe consortium zich eige naar noemen en zal Vendex KBB van de beurs verdwijnen. „Ik doe het niet", reageerde Theo Swinkels uit Erp gisteren geëmotioneerd. De Brabander stond model voor veel kleine beleggers. „Als aandeelhouder ga je met je concern door dik en dun. En net nu we het abso lute dieptepunt gehad lijken te hebben, is het geduld bij het grootkapitaal op. Terwijl ik graag op mijn stukken blijf zit ten tot we er weer bovenop zijn. Maar die vruchten kan ik straks niet meer plukken. Ik voel m^ bekocht." stuttgart/ap - Gezien de hoge olie- en benzineprijs is het zeer actueel: de zoektocht van de auto-industrie naar alternatie ven voor benzine en diesel. In Duitsland zetten DaimlerChrys- ler, Opel en BMW in op water stof, Volkswagen zoekt zijn heil in brandstof gewonnen uit bio massa: hout, mest of stro. Vorig jaar heeft de Duitse auto industrie 14,8 miljard euro in onderzoek en ontwikkeling ge stoken. Een aanzienlijk deel daarvan is naar onderzoek ge gaan naar alternatieven voor benzine, zegt de brancheorga nisatie VDA. De Duitse variant van de ANWB, de Auto Club Europa, vindt echter dat er meer geld naartoe moet. De ba zen blijven als vanouds vooral belang hechten aan sneller, chi quer en zwaarder, zegt ACE- voorzitter Wolfgang Rose. DaimlerChrysler ontwikkelt een auto die wordt aangedreven door een brandstofcel, een soort elektriciteitscentrale in het klein die waterstof met zuurstof mengt. Daarbij komt energie vrij, die wordt omgezet in stroom. De waterstof wordt aan boord geproduceerd uit methanol, benzine of een ande re stof. Vanaf 2010 hoopt 'e Duits-Amerikaanse autobouWèr de voertuigen 'op grotere schaal in de handel te brenj De concurrent uit Beit BMW, wil nog voor 2009 hybride auto op de markt b gen: een waterstofauto die een verbrandingsmotor h Het voordeel daarvan is da bestuurder niet afhankelij van tankstations waar watei te krijgen is. „Je kunt op be ne rijden totdat er een wj stofstation voorbij komt", Daniel Kammerer van B uit. Ook Opel heeft de ambitie voor 2010 een waterstofauti de markt te brengen. Het drijf heeft een prototype wikkeld, gebaseerd op de Zafira. Een belangrijk nade voorlopig de prijs: de water Zafira kost 80.000 euro, I keer zoveel als een gewone. j Volkswagen richt zich saJ met Shell op de ontwikkfl van een verbrandingsmotor loopt op andere stoffen I benzine of diesel: uit aard gewonnen Synfuel of uit j massa gewonnen Sunfuel. j massa is organisch maten als hout, mest of stro. De j thode waar de concurrej zich op richt, laat Volkswaj voorlopig links liggen. Wa stofauto's zijn vooralsnog I komstmuziek, denkt VW. i vrijdag 4 juni 2004 Inflatie

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22