Driekwart leraren haakt voortijdig af BINNENLAND 2 Het nieuwe huurbeleid: de eerste ronde is voor de huurders Geen pardon voor belasting-weigeraar 'Veilige huizen' voor scholieren met fietspech Muisjes voor ooievaarsjong Onderzoek: arrestatieteam doodde man uit noodweer 'Suriname kansloos zonder goed bestuur ~k drievoudige =r-ord uitgesteld =^dam - De rechtszaak te- verdachte van de drie tje moord eind vorig jaar jiedam is gisteren onver- j uitgesteld. De rechtbank terdam nam dat besluit, iouv| de 30-jarige verdachte Jnwezig was. De man janvallen van schizofrenie opgenomen in de forensi- jlbservatie- en begelei- üfdeling (FOBA) van Justi- ^msterdam. Toen de »ortdienst voor gevange- p verdachte gisteren wilde pn voor de rechtszaak, rea- t hij zo angstig en agressief hoofd van de kliniek het ttwoord vond om hem te jaan. De man heeft be- ■at hij op 13 december jarige vriendin en twee iar zoontjes van 5 en 9 jaar loodgestoken. hem ontdekt ^oenentekort t im - De gemeente Arnhem ^en tekort ontdekt van miljoen euro bij de bouw t nieuwe stationsgebied, n iJere grondexploitatie en 3leg van een ondergronds g^steem zijn enkele van de lOfde^rzaken, zo meldde een ^'^ntewoordvoerder. Si in Delft om 'Gaal gedood iievdkAC - Een28-jarige Delfte- comtjeeft bekend dat hij op 29 mdsefen 35-jarige plaatsgenoot Mi^oodgestoken omdat die n'sk°e") kabaal maakte. Dat meld- lis vi| Openbaar Ministerie gis- ^ejDe verdachte werd vorige park aangehouden. Hij woonde te hei)uurt van het slachtoffer, ïutejustitie wilde niets zéggen ehuiqet verband tussen de [e'BeJen of over de aard van de ir elklsoverlast. tiep» belevi ulpapen vrezen ~aliteit voedsel ningen - Echte smulpapen zich de meeste zorgen Ie kwaliteit van hun eten. van jonge kinderen zijn ipmerkelijk genoeg veel *br bezorgd over. Dat blijkt eerste resultaten van een uropees onderzoek, dat Berland wordt uitgevoerd universiteit van Wagenin- Ingelsen en Italianen blij- et meest wantrouwig te yer overheidsvoorlichting roedingsmiddelen. mpensatie ir gasboringen' incen - Het Noorden moet comPensatie eisen /de«boringen onder de Wad- 54y|e doorgaan. Dat betoogt imeester Wallage van Gro- a gn, die tot nu toe een ver- tegenstander van de bo- u onder de Waddenzee p pVallage heeft noordelijke nscpn opgeroepen stevig te ïrjnlhandelen over het krijgen leer structurele steun voor po. in spuitbus Rotterdam 3 a?RDAM - Burgemeester en dejjuders in Rotterdam zijn otesten van bewoners te- Ikomen op hun besluit om een groep overlastgevende lafden in het centrum een éle gebruikersruimte in te in. Bewoners wilden geen Ibus' in hun wijk, omdat ze den dat dat nog meer ver- len zou aantrekken. filter boos op nsportdienst Irdam - „Het wordt tijd dat lüènst in de houding wordt -Tnd en niet op eigen gezag yervoer van gevangenen sneerde rechter S. van en gisteren toen bleek dat dachte niet was komen jen. De zaak is nu uitge- tot augustus. Carlos V., die jaar december in Schie- rijn 31-jarige vriendin en van haar zoontjes van 5 en doodstak, zit in de psychi- he kliniek van de Bijlmer- in Amsterdam. Toen de ïeurs hem gisterochtend ïen halen, reageerde hij ig en agressief, waarna de k besloot de man niet te la- irtrekken. nis: Bij ramp nenwerken (echt - In de provincie :ht moet meer regionale sa- verking komen bij rampen- ijding. Dat zei burgemees- k Burgman van De Ronde n bij de presentatie van de lentelijke evaluatie over de enbestrijding rond de dijk- iraak in Wilnis vorig jaar. ns de ramp was de over- I it van de gemeentelijke boeken aan hulpverleners luiten de gemeente niet genoeg geregeld. Daarom Burgman voor een provin- rampenplan en een regio- vrijdag 4 JUNI 2004 Minister Dekker wil woonlasten maar beperkt laten stijgen den hjeag/gpd - Als woningver- huurders meer opbrengst wil len dan zullen ze meer huurwo ningen moeten gaan bouwen. En die zijn broodnodig omdat Nederland kampt met woning- krapte. Dat is simpel geformu leerd de gedachte achter de huurnotitie van minister Dek ker van VROM waar het kabinet vandaag over beslist. De nota is officieel nog niet ge publiceerd maar zeker is al dat verhuurders voor 2005 een ver hoging mogen vragen van het inflatiecijfer plus 0,4 procent. Voor 2006 geldt de inflatie plus 0,8 en voor 2007 mag de huur omhoog met de inflatie plus 1,2 procent. Het lijkt tegenstrijdig maar deze eerste slag is toch voor de huur ders, ondanks het feit dat zij jaarlijks meer huur moeten be talen. Maar die stijging pakt la ger uit dan de verhuurders had den gewild; zij zetten in op een verhoging van de inflatie plus 3 procent. Dat hebben de verhuurders - woningbouwcorporaties en particuliere clubs - dus niet den haag/gpd - Ruim driekwart van studenten die aan een lera renopleiding beginnen, komen nooit voor de klas te staan, en als het toch zover komt, zijn ze na anderhalfjaar vertrokken uit het onderwijs. Daardoor dreigt in de nabije toekomst een enorm lerarentekort. Uit het onderzoek dat het Re searchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt (ROA) voor de onderwijsinspectie uitvoerde blijkt dat de 'weglek' vooral groot is bij de gamma-oplei dingen (geschiedenis, aard rijkskunde, maatschappijleer, economie) het meest schrij nend: ruim 90 procent haakt af. De pabo's (basisonderwijs) doen het beter, maar zelfs daar komt ongeveer de helft van de studenten uiteindelijk niet voor de klas terecht. De uitkomst van het onderzoek is wrang, omdat de komende jaren in Nederland een groot tekort aan leraren dreigt te ont staan. Dat heeft te maken met de vergrijzing in het onderwijs. Binnenkort gaan duizenden docenten met pensioen. Volgens de onderzoekers rondt nog niet de helft van de stu denten aan de lerarenopleidin gen voor voortgezet onderwijs de studie af. Van de jongeren die wel het diploma halen, kiest een aanzienlijk deel met- brielle/gpd - In de omgeving van Brielle zijn gisteren drie Veilige Huizen' geopend, adressen waar passanten in nood te allen tijde kunnen aan kloppen. De actie van veilig- verkeerorganisatie 3VO in Briel le is bedoeld voor scholieren met fietspech. „Maar ook bij voorbeeld voor meisjes die las tig gevallen worden door. jon gens", aldus Tony Schram van 3VO. De Brielse afdeling kwam op het idee na de dramatische mishandeling van de 12-jarige Jeffrey, die september vorig jaar, op weg naar school, van zijn fiets werd gesleurd, seksu eel werd misbruikt en zwaar mishandeld. Volgens Schram is het vandaag de dag lastig om om ergens aan te ldoppen in geval van problemen. „Veel voor elkaar gekregen. De kans is groot dat de huurverhoging van volgend jaar zelfs lager uitpakt dan die van dit jaar. Want voor 2005 raamt het Centraal Plan bureau de inflatie op 0,75 pro cent, voor 2004 op 1,25 procent. Dat is lager dan gemiddeld over de afgelopen vijf jaar. Met een toegestane ophoging van 0,4 procent komt die huurverho ging dan altijd lager uit dan dit jaar. Vanaf 1 juli 2004 mogen de hu ren stijgen met in elk geval 3 procent. Dat is gelijk aan het gemiddelde inflatiecijfer over de afgelopen vijf jaar. Als de huur van de woning echter veel lager is dan wat er voor ge vraagd mag worden gezien de luxe van de woning, kan er nog maximaal 2 procent bij komen. Maar dan moet er bij een ande re woning wel een veel lagere of helemaal geen verhoging wor den doorgevoerd. Want een woningbouwcorporatie mag dit jaar gemiddeld (dus over al haar woningen) niet meer dan 3,4 procent extra aan huurin komsten krijgen. Zo zijn de re gels van het huurspel nu een maal. Óf de tweede ronde ook voor de huurders is, moet vandaag blij ken. Want dan wordt ook dui delijk hoe het huurbeleid er op de lange termijn, vanaf 2008, gaat uitzien. Dekker heeft al gezegd dat de huren in elk geval niet worden vrijgegeven. Er blijft dus een bepaalde rem op zitten. De overheid is nu eenmaal ver plicht te zorgen dat ook men sen met een kleine portemon nee fatsoenlijk kunnen wonen Enorm tekort docenten dreigt een of binnen anderhalf jaar voor een baan in een andere sector. Ze komen onder meer terecht op administratieve of verzorgende functies en bij be roepen op het terrein van ge drag en maatschappij. De onderzoekers weten niet waarom de meeste studenten de lerarenopleidingen zonder diploma verlaten en waarom veel afgestudeerden direct of al snel voor een andere baan kie zen. Aanvullend onderzoek kan daar in hun visie uitsluitsel over geven. De keuze om niet het onderwijs in te gaan, ligt volgens hen in elk geval niet aan de salariëring op de scholen. „Voor wat be treft de beloning steekt het on derwijs zonder meer gunstig af bij de sectoren waarvan veel concurrentie wordt ondervon den. Het lerarenberoep scoort min der goed op het aspect werkze kerheid. Volgens de onderzoe kers werken naar verhouding veel docenten in een tijdelijke baan. „Het wekt bevreemding dat in een periode van enorme krapte op de onderwijsarbeidsmarkt het percentage vaste aanstellin gen nog altijd lager is dan in vergelijkbare segmenten van de arbeidsmarkt", schrijft het Re searchcentrum in zijn onder zoeksrapport. mensen zijn niet thuis, en je weet ook niet wie daar woont, dus het kan best gevaarlijk zijn. Vroeger was dit normaalste zaak van de wereld en kon je al tijd wel bij iemand terecht." Vandaar het project Veilig Huis: een door 3VÓ en de politie ge garandeerd veilig adres op de weg van en naar school. „Hier kunnen scholieren altijd te recht. Met een kapotte band of een kapotte knie, of als je be dreigd wordt." In samenwerking met de politie zijn de adressen uitgezocht. „De mensen moeten vaak thuis zijn en aan een fietspad wonen. En te vertrouwen zijn, natuur lijk. De families krijgen van ons een fietspomp, een reparatie setje en een EHBO-doos", al dus Schram. den hjuvg - Burgemeester Deet- mnan van Den Haag deelt be schuit met muisjes uit. De ge meente is apetrots, want voor het eerst sinds 1920 hebben wil de ooievaars gebroed in de ge meente. Op 20 mei kropen twee gezonde kuikens uit hun ei in hun nest op de Koekamp. Ander halfjaar geleden heeft Staats bosbeheer een ooievaarspaar uitgezet op de Koekamp. In maart kregen de twee opeens gezelschap van een aantal wilde soortgenoten. Eén paar bleef. „Je kunt de kuikens in het nest zien zitten", zegt boswachter Kees de Bree. „Moeder houdt het stel goed in de gaten. Als er mensen te dichtbij komen, staat ze met een op. Het is voor ons echt groot feest. Het gebeurt bijna nooit dat wilde ooievaars hier komen broeden." Foto's: ANP/Marcel Antonisse tegen een acceptabele prijs. Dat kan Dekker doen door vast te houden aan de maximale huurstijging per woning die nu ook geldt. Als een woning te goedkoop is voor wat ze aan woongenot biedt, kan de huur prijs met grotere stappen om hoog. Daar zijn bepaalde regels voor. De maximale jaarlijkse verhoging ligt nu op 5 procent. Of Dekker met de huurnotitie uiteindelijk haar zin krijgt - op korte termijn meer woningen - valt te bezien. De woningcorpo raties zeggen zelf dat hun fi nanciële situatie nu 'niet onge zond' is en dat ze best willen bouwen. Ook zij willen dat huurders die in verhouding tot hun inkomen te goedkoop wo nen, verkassen naar een koop woning zodat er weer wat lucht in de huursector komen. Maar met de projectontwikkelaars zeggen de woningbouwcorpo raties dat er zoveel bouwregels zijn, dat het lang duurt voor nieuwbouw of het opknappen van een oude wijk is gereali seerd. Daar zou iets aan moe ten gebeuren, vinden zij. Wijn: Gemeenten moeten lef tonen den haag/gpd - Woonwagen kampen, belwinkels en coffee shops die tot nu toe niet of nauwelijks belasting betaalden worden keihard aangepakt. Staatssecretaris Wijn start een waar offensief om een eind te maken aan de belastingvrijsta ten. De belastingdienst laat bij de inning alle terughoudend heid varen, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. CDA, PvdA en WD hebben in stemmend op de plannen ge reageerd. De staatssecretaris somt in een brief aan de Tweede Kamer 22 maatregelen op waarmee de belastingdienst in twee jaar tijd de belastingontduiking wil aanpakken. In maart moest Wijn een verbijsterde Kamer melden dat de fiscus het in sommige gevallen maar had opgegeven belasting te innen. Het gaat in ieder geval om 28 miljoen euro over de afgelopen vijf jaar heeft de Belasting dienst berekend. De directe aanleiding waren de afspraken die de belasting dienst gemaakt bleek te heb ben met bewoners van het Maastrichtse woonwagenkamp De Vinkenslag. In samenwerking met de poli tie, het ministerie van verkeer en waterstaat en breekteams van deurwaarders en sleu telsmeden gaat de belasting dienst de wanbetalers opspo ren. Het gaat dan ook om kat vangers, hennepkwekerijen, windhappers (mensen die vol gens hun opgave blijkbaar le ven van de wind omdat zij geen duidelijke inkomstenbron heb ben) en een aantal moskeeën. Wijn trekt tien miljoen euro uit om de belastinginning te verbe teren. In het verleden waren in specteurs soms huiverig om vrijplaatsen, zoals woonwagen kampen of clubhuizen van Hells Angels, aan te pakken. Vanaf nu zal de belastingdienst steeds de hulp van de politie vragen als er met geweld opge treden moet worden. Wordt die geweigerd dan legt de dienst dat in het dossier vast. WD-Kamerlid Hamming riep Wijn op niet al te rigide in te grijpen. „Ik krijg al signalen vanuit de Belastingdienst dat er nu helemaal niets meer mag. Dat is ook niet goed. Belasting inspecteurs moeten wel maat werk kunnen leveren." Wijn wilde dat graag toezeggen. „Niet alle regelingen die getrof fen zijn moeten worden afge schaft. We moeten nu duidelijk maken wat wel en wat niet kan. Het grijze gebied moet zo klein mogelijk worden gemaakt." De strijd tegen de belastingont duikers zal lang en hard wor den denkt Wijn. „Dit is een moeizaam proces. We kunnen het ook niet alleen. Soms zal de inzet van politie nodig zijn. Ook de gemeentelijke bestuurders moeten lef tonen, zoals burge meester Leers van Maastricht heeft gedaan." Politieman niet vervolgd den hjvag/gpd - Een lid van een arrestatieteam die bij een inval in diens woning de 27-jarige bewapende bewoner dood schoot, wordt daarvoor niet vervolgd. De Haagse hoofdoffi cier van justitie heeft besloten dat de agent uit noodweer heeft geschoten. Uit het onderzoek van de Rijksrecherche blijkt dat de 27-jarige eerst schoot en de politieman vervolgens terug vuurde. De politie viel de woning op 3 februari in alle vroegte binnen op verzoek van de Sociale In lichtingen- en Opsporings dienst (SIOD). De man werd verdacht van fraude. Hij zou miljoenen aan belastingpre mies hebben ontdoken met zijn uitzendbureau. De Haagse hoofdofficier van justitie vindt dat de agent uit noodweer heeft geschoten. De dodelijk getroffen man zou een wapen bij zich hebben gehad, omdat hij kort voor de inval ontvoerd was geweest. De kid napping hield verband met een deal rond het uitzendbureau van de familie van het slachtof fer. De 27-jarige man werd kort na zijn ontvoering door de poli tie bevrijd zonder dat het ge vraagde losgeld van anderhalf miljoen euro was betaald. De zeven ontvoerders zitten alle maal vast in afwachting van hun rechtszaak. „Dat de agent vrijuit gaat, was al te verwachten zegt Y. Tufan, een oom van de doodgeschoten man. „Het heeft ons niet ver baasd. Wij zijn als familie kapot. Volgens Tufan heeft de politie bij de inval fouten gemaakt. Hij zegt de zaak aan te zullen vech ten totdat hij zijn gelijk krijgt en de fout van de desbetreffende agent of het team bewezen is. Minister van Ardenne wil zakelijke relatie met voormalige kolonie 10. 1.1 ambtenarenpool van ram- den haag/anp - Nederland wil de ontwik kelingsrelatie met Suriname op een zakelij ker leest schoeien. Goed bestuur gaat na drukkelijk een rol spelen bij de vraag in hoeverre de voormalige kolonie ook in de toekomst een beroep kan blijven doen op Nederlandse steun. Als Suriname niet beter wordt bestuurd is het land kansloos", zei minister Van Arden ne (ontwikkelingssamenwerking) gisteren tijdens een overleg met de Tweede kamer over het rapport 'Een belaste relatie'. Het rapport beschrijft de mislukking van 25 jaar ontwikkelingshulp aan Suriname. Of, zoals Van Ardenne het verwoordde, het over de balk gooien van 3,5 miljard gulden aan ont wikkelingsgeld. De Kamer gaf tijdens het overleg opnieuw blijk van zijn verontrusting over de resulta ten van het rapport. PvdA-woordvoerder Koenders sprak van een „ontluisterend ra ?ort waarin de combinatie Surina ,nse patronage en Nederlandse politieke cor rectheid een zeer giftige mix is gebleken". Van Ardenne relativeerde de ontzetting bij de Kamer aan het einde van het debat ech ter met de opmerking dat „het niet zo kan zijn dat de Kamer hier niets van heeft ge weten. We waren er allemaal bij". Het kabinet buigt zich vandaag over de eer ste beleidsnotitie van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking over de ge wenste ontwikkelingsrelatie met Suriname. Daarin komt de nadruk te liggen op een bredere benadering, waarin waarin naast de sectorale benadering gezamenlijke be langen een grote rol spelen, aldus de be windsvrouw. Het gaat dan met name om zaken als drugs- en mensenhandel en be houd van de biodiversiteit in het land. Volgens Van Ardenne is het 29 jaar na de onafhankelijkheid van Suriname tijd voor een volwassen relatie. En in zo'n relatie kan Nederland harde voorwaarden stellen aan de doelmatigeheid van hulp. Het argument dat Nederland zich dan w.^r opstelt als oud-kolonisator gaat niet meer op, stelde de minister. Suriname heeft nog recht op in totaal 282 miljoen euro aan 'oud' ontwikkelingsgeld, het laatste restje van de miljarden die het land in een verdrag kreeg toegezegd bij de onafhankelijkheid in 1975. Als dat geld op is, ontstaat er een nieuwe situatie. „De relatie Nederland Suriname wordt nooit afgebouwd, het maakt deel uit van onze geschiedenis", zei Van Ardenne. Maar in de nieuwe situatie is het ontwik kelingsgeld dat zij voor Suriname wil re serveren van Nederland. De Surinaamse regering heeft er niet per definitie recht op zoals bij de oude verdragsmiddelen. Als de regering niet voldoet aan de eisen, gaat dat geld naar andere doelen, waarschuwde Van Ardenne. Tegelijkertijd hield zij de Kamer voor dat „als je geen geduld hebt, je niet aan deze klus moet beginnen. Ontwikkelingshulp is een zaak van geduld. Maar Suriname is een rijk land e s "{can als het wil binnen tien jaar op eigen hénen staan". Minister Van Ardenne wil de eeuwenoude relatie met Suriname voortzetten, maar wel op een zakelijke basis. Ilustratie: Surinaams Museum

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21