Diesel is goed bezig LANCIA BMW komt toch met K1200S sportmotor Breng auto in Oranje-sfeer Panda goedkoopste diesel van Nederland erdelen Opel anuit Breda ro-camera dode hoek igatie met rbediening kis staan bol I de patenten kdzame versie imer Europa Porsche-dag voor zieke kinderen Staatssecretaris wil 'viespeuk' meer belasten Protech: van poetsbedrijfje tot specialist lakbescherming Auto Boot tl X3 blijkt lekend succes K - Na zijn succesvolle ïctie begin dit jaar in het it van de Sports Activity is is de vraag naar de [3 zowel, op de Europese Amerikaans markt enorm n. Inmiddels is de pro- oerd naar 400 au- ielen per dag. Al tijdens oductiefase in het eerste al van dit jaar zijn er van W X3 wereldwijd in to- 000 aan klanten afgele- )e VS heeft met 4500 au- deze periode het groot- deel van het verkoopvo- an de X3 in handen, ge loor Duitsland met 2500 met 1000 eenheden. - Op 25 mei opende Ge- lotors (GM) officieel de van een vernieuwd en reid onderdelenmagazijn la (Hazeldonk), vlakbij "lische grens. In dit maga- Et reeds onderdak bood I Europese onderdelen- ju tie van GM-dochter o, liggen vanaf heden lOOO onderdelen van Ipgeslagen. Hiermee kan Jworden voldaan aan 90 lit van de directe orderbe- Ivan Opel-distributeurs irateurs in de Benelux. Volvo kondigt vier nieu- ligheidssystemen aan. larvan is het camerasys- 51is, dat alle voertuigen eert die zich in de dode ^j 'an de auto bevinden. Het ;ind 2004 op de markt. lind spot information gebruikt een digitale a die de dode hoek van Y o bestrijkt. Zodra een ig in het zicht van de ca- comt, gaat bij de buiten- een waarschuwend branden. Verder staan pel een airbaggordijn abriolets, adaptieve crui- sfdtrol die zelfstandig af houdt en een inrichting minder kop-staartbot- moet leiden. sum - VDO Dayton heeft standsbediening voor na- systemen die aan het del bevestigd wordt. De dsbediening past op het als een horloge om een Iet apparaatje, RCS 5100 md, kost 65 euro. Luxe zijn vaak van multifunc- sturen voorzien, waarbij ïurwiel vol met knoppen ar bediening van radio, te- cruise control en bij- eeld navigatie. De RCS :an ook bijna alle VDO ra in cd-spelers bedienen. - Opel gaat er prat op g innovatieve patenten in j:ent geïntroduceerde Sig- iVectra stationwagon en a te hebben onderge- t. Oprichter Adam Opel j 1880 zijn verstelbare stik- gte-regelaar voor naaima- js patenteren. Tien jaar la- eeg hij een patent op zijn jn. Het fabriekje van toen pnwoordig een autofabri- piet 31.000 werknemers, tenten gelden enkele die toren en onder meer het ele interieur van de Meri- jde Signum. t - Op de autoshows van it en Los Angeles onthul- ineral Motors een studie e Hummer voor de Euro- ïrkt. De Hummer was 1 legervoertuig dat debu- e in de Golfoorlog. Later «lenen er burgerversies jeze zeldzaam stoer ogen- 14. De H3T pick-up is net ied als de huidige Hum- n heeft met drie meter de le wielbasis. De Europese mer, wat handzamer dan rspronkelijke en vorig jaar wde versie, wordt aan ren door een 5-cilinder x turbomotor. Bij de aan- g is de bekende schoe- ibrikant Nike betrokken. Weg Wiel vrijdag 4 JUNI 2004 redactie: Peter Lodewijks uwfeest van vtorbond laat •circuit trillen De K1200S slaat totaal nieuwe wegen in, zowel technisch als qua uiterlijk. Foto: BMW door Rob van Cinneken Na maandenlange geruchten heeft BMW een foto prijsgegeven van zijn totaal nieu we K1200S sportmotorfiets. Een ware revo lutie voor het Duitse merk, want ondanks zijn tamelijk normaal klinkende typenaam wordt deze machine aangedreven door een 1157 cc grote 4-cilinder die -net als bij Ja panse motorfietsen- dwars in het frame staat En dat is ronduit schokkend voor ver stokte BMW 'boxermotor'-rijders. De ver klaring uit München is simpel: alleen op deze manier was het volgens de technici mogelijk een volbloed 'Gran Turismo' mo del te ontwikkelen. De K1200S levert een naar BMW begrippen enorm vermogen van 160 pk en is ook veel dynamischer dan we gewend zijn. Met sterk afgeslankt postuur ligt de verhouding tussen gewicht en vermogen maar liefst 50 procent gunstiger dan bij het vergelijkbare model van dit moment. Zoals het BMW be taamt, vertoont de nieuweling allerlei ei genzinnige trekjes. Zo liggen de cilinders onder een hoek van 55 graden voorover om het zwaartepunt te verlagen, is het motor blok nauwelijks breder dan dat van een kleine 600 cc motorfiets en krijgt hij toch weer cardanaandrijving mee. De vering is zelfs uniek te noemen. Voorop gebruikt de K1200S twee wieldraagarmen en het geheel is voorzien van een wereldprimeur in mo- torland: elektronische schokdemperrege ling. Zonder twijfel om comfort en sportivi teit te kunnen combineren. De K1200S wordt op de beurs Intermot in september in München gepresenteerd en kort daarna leverbaar. Over de prijs is nog niets bekend. leusden - De zeven officiële Nederlandse Porsche-clubs organise ren zondag 13 juni in samenwerking met de importeur te Leusden een autodag voor chronisch zieke kinderen. Na het succes in 2002 hebben de besturen van de clubs en Pon Porsche Import besloten de zogenaamde 'Bezorg een Lachdag' te laten terugkeren. Jeugdige patiënten van het ziekenhuis De Heel in Zaandam, Juliana Kinder ziekenhuis in Den Haag en Carolus Ziekenhuis in Den Bosch wor den die zondag getrakteerd op een autorit in een fraaie Porsche. Daarnaast organiseert de Porsche-importeur een aantal activitei ten en wordt de dag besloten met een bezoek aan het Militaire Luchtvaartmuseum in Soesterberg. Een van de twee klassieke Chrys lers die dit jaar meereden in de beroemde Italiaanse straatrace Mille Miglla, was deze Chrysler 77 Roadster uit 1930. De Ameri kaanse oldtimer behoort toe aan de grote historische collectie van DaimlerChrysler zelf. De 1558 kilo zware Chrysler 77 beschikt over een 4.4 liter 6-dlinder met 93 pk. In totaal zijn er 9913 Chrysler jfs gebouwd, in allerlei varianten. Aan deelname aan de Mille Miglia gaat een strenge selectie vooraf. Een van de eisen is dat de auto moet stammen uit de periode 1927-1957, de tijd dat de Mille Miglia nog een echte race was. De deelname van de twee Chrysler Roadsters (de andere, een type 75, lieten we twee we ken geleden zien) aan de Mille Miglia viel samen met de intro ductie van twee nieuwe Chrysler cabrio's: de Crossfire Roadster en de PT Cruiser cabriolet coto: DaimlerChrysler door Rien van der Steen Het gemiddelde marktaandeel van personenauto's op diesel is in Europa op weg naar de vijftig procent. In Nederland is dat maar de helft. De overheid ziet de diesel liever op de parkeer plaats dan op de weg en over weegt extra accijns. Terwijl er veelbelovende schone technie ken aankomen. Het gaat goed met het terug dringen van de uitstoot van C02. In 2008 moet de emissie doelstelling van 140 gram per kilometer een feit zijn. En op dit moment gaat het al heel aardig richting die zogeheten Euro 5- norm. In het jaar 2002 was de uitstoot van C02 gemiddeld 165 g/km (van nieuwe auto's) en er zijn er al die minder dan 120 g/km halen. De diesel speelt er een leidende rol in want een hedendaagse diesel is niet alleen stil en snel, maar ook schoner dan ooit. Hij ver bruikt 30% minder brandstof en stoot 25% minder C02 uit dan benzinemotoren. De ont wikkeling van de diesel in de af gelopen vijftien jaar is spraak makend. Vooral de filters, die bijna 100% van de roetdeeltjes tegenhouden, hebben de voor uitgang enorm gestalte gege ven. Nu nog een rem op de uit stoot van NOx en de diesel mag in de milieuprijzenkast. Ook staatssecretaris Pieter van Geel van Milieu erkent dat de diesel schoner geworden is. Maar hij wil meer. En tot dan zit de diesel bij hem in het ver domhoekje. Terwijl juist hij de kans had zich een maand of drie in een schone hybride te verplaatsen. Maar wegens te weinig plek op de achterbank ruilde hij zijn Toyota Prius vroegtijdig in tegen de Merce des E. Met dieselmotor. In enkele Europese landen is de verkoop van diesels bovenge middeld. In Frankrijk, België en Oostenrijk is 70% van de nieuw verkochte personenwagens voorzien van een dieselmotor. Maar in Nederland is dat per centage maar 25%, terwijl het Europese gemiddelde 47% be draagt. De industrie is van oor deel, dat de Nederlandse over heid de diesel zwaar discrimi neert. Onder andere door de straftax (extra bpm) van 908 eu ro die sinds enkele jaren op alle personendiesels -groot of klein maakt niet uit- betaald moet worden. Terwijl de bpm en we genbelasting voor de diesel al hoger zijn. In plaats van indivi- Verf die zich gedraagt als folie. Handig en vriendelijk voor de autolak. Foto: Peter Lodewijks door Peter Lodewijks Het EK voetbal nadert met ras se schreden en langzaam be gint 'het' te kriebelen. Over ruim een week, op 12 juni, trap pen Portugal en Griekenland af in Porto en dat is het startsein voor het Europese landentoer- nooi. Drie dagen later komt Ne derland in actie tegen niemand minder dan... de Duitsers! De Oranjekoorts wordt nog onder drukt maar staat op het punt van uitbreken. Hier en daar worden al spulletjes uit de mot- tenballen gehaald en vele pro ducenten hebben nieuwe attri buten in de Nederlandse voet- balkleur klaarliggen. Als 'onze jongens' het goed doen, en daar gaat iedereen toch wel van uit, dan is het een leuk idee om de auto in Oranje sfeer te brengen. Een pot oranje verf eroverheen is misschien wat aan de rigoureuze kant, maar er bestaat ook 'tijdelijke' verf. Die wordt over de auto ge spoten en als Nederland is uit geschakeld op het EK danwel het behaalde Europees kampi oenschap uitgebreid is gevierd, dan kan de verf er als een folie- laag eenvoudig weer af worden getrokken. De tijdelijke lak is een nieuw product in de autoschadeher- stelmarkt en komt van Akzo Nobel, de grootste verffabrikant in de wereld. De officiële naam is Maskin, een samentrekking van Mask (masker) en Skin (huid). De auto is op deze ma nier gemakkelijk te voorzien van een 'tweede huid' in alle kleuren, die zoals gezegd na ge bruik zeer gemakkelijk te ver wijderen is. Ook folies en stic kers kunnen probleemloos op de Mas kin-huid worden ge plakt De tijdelijke verflaag be schermt daarbij de carrosserie- lak. De weerbestendige lak ver groot de mogelijkheden om een auto (snel) in te zetten voor promotionele doeleinden. Maskin kan (door het autoscha- deherstelbedrijf) worden aan gebracht op alle niet-poreuze oppervlakten zoals glas, kunst stof en metaal. Er zijn acht standaard mengkleuren en een doorzichtige 'kleur'. De kosten: vanaf 90 euro per auto (bij meer dan tien). Voor meer informatie: Autoschade Centraal, 023 5319 299 Internet: www.maskin.com duele milieupolitiek per land zou er veel meer Europees be leid gevoerd moeten worden. Diesels scoren altijd goed als het om C02-uitstoot gaat, want daar is de benzinemotor juist de grote boosdoener. Bij de die sel zit de kneep hem in NOx (stikstofoxide) en de gevaarlijke roetdeeltjes en daar zijn tech nologische oplossingen voor. Staatssecretaris Van Geel voert aan, dat er jaarlijks veel doden vallen door kleine stofdeeltjes in de lucht, onder andere ver oorzaakt door dieselmotoren. Van Geel wil in Nederland die sels met extra accijns belasten totdat ze in pakweg 2010 schoon genoeg zijn en de ge zondheid niet meer bedreigen. Peter Janssen, directeur van de Rai Vereniging, erkent namens de industrie dat oude dieselmo toren een probleem vormen. „Een moderne diesel stoot al aanzienlijk minder dan 0,05 g/km roetdeeltjes uit. Als de overheid accijns gaat heffen, heeft dat niks met 'vergroening' te maken, maar ordinair met belastinginkomsten. Met de nieuwe Euro 5 norm vanaf 2008 wordt de dieselmotor schoner dan elke benzinemotor. De Rai bepleit een Europese aanpak, want we hebben het over een Europees probleem. Nieuwe techniek moet gesubsidieerd worden, niet bij voorbaat be straft." tilburg/gpd - Het poetsbedrijf- je dat Antoon en Marijke Mi- chielsen in 1994 in Tilburg startten, is in tien jaar uitge groeid tot een flinke onderne ming. Protech begon met ongeveer twintig autobehandelingen per jaar, maar stormt inmiddels af op de 10.000ste behandeling. Inmiddels heeft hoofdkantoor Protech Benelux bijna twintig licentienemers, die praktisch overal waar de klant het wil, be handelingen uitvoeren. Protech kent inmiddels een groot net werk van importeurs en dea lers. Het bedrijf is volgens Mi- chielsen anders dan andere aanbieders van lakbescher ming, want er wordt niet ge werkt met wax of siliconen. Daardoor zou de lak van een nieuwe auto gegarandeerd vijf jaar in showroomconditie blij ven. De beschermingslaag wordt gelijkmatig opgenomen in de poriën van de lie, waar door de laklaag buitengewoon glad wordt en vuil geen kans krijgt om zich aan de lak te hechten. Een behandeling be gint bij 387 euro, afhankelijk van de grootte van de auto en de conditie van de lak. De Mi- chielsens hebben onlangs nieu we duurtesten laten uitvoeren. Deze lab test van Akzo Nobel bootst vier jaar invloeden van buitenaf na op de autolak. Daarbij is de grootste agressor de uv-straling. De glans van lak zonder bescherming loopt na vier jaar terug met dertig pro cent. Mét lakbescherming zou dat slechts drie procent zijn. den naar de 100 km/uur en dat is netjes. Een ander kenmerk van de hui dige dieselmotoren die volgens het common rail-principe wor den gebouwd, is dat ze zuinig omspringen met brandstof. De Panda moet gemakkelijk boven de 1 op 20 komen, Fiat geeft een gemiddelde op van 4,3 liter diesel per 100 kilometer. Dat is prettig rijden zonder veel tan ken en éls er getankt moet wor den dan valt de prijs altijd mee omdat diesel aan de pomp nou eenmaal veel goedkoper is dan benzine. Vroeger was het ondenkbaar, maar tegenwoordig kan een dieselauto het topmodel bin nen een serie zijn. Zo ook in dit geval. De diesel heeft met de 1.3 Multijet de beschikking over de meest geavanceerde, sterkste en snelste krachtbron binnen de Panda-reeks. Hij is alleen in Dynamic-uitvoering verkrijg baar, met onder meer een boordcomputer, toerenteller, Dualdrive stuurbekrachtiging, in hoogte verstelbaar stuur, elektrische ramen voorin, cen trale deurvergrendeling met af standsbediening, ABS en twee airbags. Ook zakelijk is de nieuwe Panda met dieselmotor zeer aantrek kelijk te berijden. Inclusief brandstofkost de Multijet bij een realistische leaseperiode en een jaarkilometrage van 25.000 kilometer omgerekend 18,8 eu rocent per kilometer. (advertenties) De zeer succesvolle Auto van het Jaar Fiat Panda nu ook met dieselmotor. Foto: Fiat door Peter Lodewijks bosch en duin - De Fiat Panda is een groot succes. Nu al de zesde auto van Nederland, dik 7000 verkocht Fiat er tot op he den. In heel Europa zit de Pan da al op 180.000 registraties, vanaf de introductie eind 2003. De reeks wordt nu uitgebreid met een leuke diesel. In oktober komt er een Panda met vier- wielaandrijving, volgend jaar gevolgd door een mini-suv, zo als die op de laatste AutoRai was te zien. De Panda is niet alleen de Auto van het Jaar 2004, maar mag zich nu ook de goedkoopste diesel van Nederland noemen. De 1.3 Multijet kost namelijk 13.995 euro's en dat doet geen enkele andere zelfontbrander hem na. Wel is het meer dan Fi at zou willen, want de diesel zit 4200 euro boven de vergelijkba re benzineversie. Schuldig daaraan is de overheid die extra veel belasting vraagt voor elke dieselauto. De Panda diesel is niet zomaar een diesel. Er zit een moderne common rail motor in van de tweede generatie. Klein, maar zeer levendig en stil en zelfs sneller dan de 1.2 liter benzine versie. De diesel beschikt ook over 10 pk meer (70 i.p.v. 60). Hij sprint daarmee in 13 secon- Vanal 47.500,- leaseprijs v.a. €'1.079,- per mnd. Auto Boot is uw regionale Lancia-dealer. De service en kwaliteit van Auto Boot en het Italiaanse design en comfort van Lancia zorgen voor optimaal rijgenot. Bel ons voor een afspraak of kom langs. Zaagmolenweg 4, Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-441689 www.bootrialto.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1