Vertrouwen Donner weg BINNENLAND1 'Politie en kliniek laks met ontvoerder Wei Wei Hu' PvdA en LPF: Ook KLM klaagt over Polderbaan Personeel trein en bus grijpt niet in bij geweld Op weg naar papa Deskundige: Krasloten nauwelijks verslavend Computerprogram haalt 'alcomobifist' van de weg Verschillen in opbrengst van oud muntgeld-actie Dalmatiërs eisen vachtbehoud Zeven tbs'ers niet terug van verlof 'Acties tegen Zorreguieta bij doop kleindochter Amalia' Man op universiteit beter af dan vrouw Open Dag s _j the Picture ~h van de buis um - Het televisiespelle- Ithe Picture verdwijnt finitief van de buis. De lische Omroep heeft er- Jpkozen het programma te |en voor een ander spelle- it de titel That's the Ques- )at liet een woordvoerster omroep donderdag weten. Voor de presenta- ent waarschijnlijk Bert euwen. rnalist in onder vuur - De Nederlandse jour- [smael Zayer is gisteren betrokken geraakt bij ietpartij. De Nederland- liging van Journalisten leidde gisteravond dat lelijk is of hij doelwit was ist onder vuur kwam. deef ongedeerd. NVJ-se- Verploeg heeft het mi le van buitenlandse zaken t om te zorgen voor een inderkomen voor Zayer, itgenote Anneke van ooy en hun vier kinde- inglog geen week geleden 'tigjn de chauffeur en lijf- nvit van het Nederlandse plifllistenechtpaar ontvoerd (gesmoord teruggevonden. ji Ali geeft ;er een mes - WD-Tweede-Ka- Hirsi Ali heeft een jon- le haar bedreigde onlangs les in handen gedrukt zo- haar neer kon steken. De weigerde en zei dat hij ;was in de gevangenis te den. De liberale politica jreef het incident gisteren s dkr column in het Algemeen tmd. Hirsi Ali schrijft dat ze genl bedreigingen via tele- eren post heeft gekregen [dat deze 'het meeste in- »f elop haar heeft gemaakt, jdt (te buit bij en) irval echtpaar :n. Jtricht - Vier gewapende igers hebben bij een ge lde roofoverval in een ig in Maastricht enkele :rdduizenden euro's buit- ;t. In de nacht van idag op donderdag dwon- overvallers de 53-jarige mster en haar 54-jarige inoot hun kluis te ope- Ie vier verdachten hielden lezfchtoffers onder schot, n di rdachte vrij ik- Biemans - De rechtbank in Breda gisteren de voorlopige enis opgeheven van de die wordt verdacht van be- 14( enheid bij de moord op de lai sakenman Ran Biemans in il B slgische Meerle. Justitie in heeft om zijn uitlevering en agd. Advocaat Teurlings ralje vorige week een verzoek ;u- ijlating in omdat de proce- al van uitlevering nog lange :nj i beslag zal nemen. Justitie rië gaat ervan uit dat de te moord indertijd samen Ie weduwe van Biemans beraamd. De weduwe zit r jaar in voorarrest. vrijdag 4 JUNI 2004 den haag/gpd - De inrichting Flevo Future en de poli tie hebben niet alert gereageerd toen de latere ontvoer der van het meisje Wei Wei Hu niet terugkeerde van verlof. Hoewel zij formeel gesproken geen fouten heb ben gemaakt 'zou men zich achteraf een groter gevoel van urgentie hebben gewenst', schrijft justitieminister Donner in een reconstructie van de ontsnapping van de tbs'er. De kliniek had moeten signaleren dat de spanning bij de verdachte toenam, door zijn gedrag en omdat hij al eerder niet was teruggekeerd van een verlof, stelt de minister. De ontvoerder kreeg in december 1995 tbs met dwangverpleging onder meer wegens verkrachting en bedreiging. Sinds september 2002 mocht hij op be geleid verlof. In maart van dit jaar keerde hij voor het eerst niet terug van onbegeleid verlof. Dat gebeurde la ter die maand nog een keer. De verdachte ging terug naar de gesloten afdeling van de kliniek, maar mocht op 11 mei toch weer met verlof. Daarvan keerde hij echter niet terug, waarna hij op 23 mei het meisje Wei Wei Hu ontvoerde. De afspraak bij het verlof van 11 mei was dat de tbs'er onder begeleiding naar het consultatiebureau voor al cohol en drugs zou gaan. 'Door een onvolledige com municatie' mocht hij echter zelfstandig naar het CAD. Daar is hij nooit aangekomen. De kliniek sloeg alarm, waarop er tegen de weggelopen tbs'er een landelijk op sporingsverzoek werd ingesteld. Politie en openbaar ministerie gaven de zaak echter niet de allerhoogste prioriteit, omdat de man twee keer eerder vrijwillig terugkeerde nadat hij een paar dagen was ontsnapt. Als de man op 14 mei belt met de kliniek vraagt die de politie in Utrecht om de man via zijn gsm op te sporen. De politie weigert dat omdat de man nergens van wordt verdacht. Dat oordeel is correct, aldus Donner. Latere verzoeken van de kliniek worden dan ook op nieuw afgewezen. De minister betreurt de hele gang van zaken. Hij kon digt aan het verlofregime voor tbs'ers wordt ver scherpt. Zo moeten het OM tbs'ers die niet terugkeren van verlof actief laten opsporen. soesterberg - Een meisje liep gisteren op de luchtmachtbasis Soesterberg haar vader tegemoet. Cisteren keerden twee Cougarhelikopters en hun bemanning terug uit Bosnië. Met de terugkeer komt er formeel een einde aan de bijdrage van de Koninklijke Landmacht aan de Stabilisation Force (SFOR). Foto: ANP/Jasper Juinen Lange taxitijden leiden tot vertragingen j 10-zendtijd tn naar BNN eel emuM - Jongerenomroep dat in zijn voortbestaan t bedreigd, krijgt zendtijd vase VPRO op Radio 1. Op ha ag 8 juni maakt BNN een- pif het programma De Och- depn (09.00-12.00 uur). BNN- lat ntatrice Marjolein Dek- rijgekent voor de presentatie. Lid t programma behandelen a t akers welke potentie verlo- m aat als BNN moet verdwij- ui: Ook schetsen ze de BNN- ak en vragen ze zich af hoe iren zijn te bereiken. Ier animo voor loverkiezingen su - De opkomst voor de ezingen van het Europees ment komt mogelijk wat uit dan gedacht. Uit een ren gepubliceerde enquête dat 45 procent van de Ne- nders op 10 juni 'zeker' de stembus gaat. De tele- che rondgang is gedaan in reede helft van mei, in heel pa. In de eerste helft van lacht nog 38 procent van ederlanders te gaan stern- Bij de verkiezingen in kwam overigens nog geen ocent opdagen. idett tekent erdracht niet imstad - De demissionaire iaanse premier Louisa- {^|ett heeft geweigerd het do- jent te tekenen, waarmee Ys lar opvolger wordt be id. Gouverneur Goedge- heeft het kabinet-Ys II gis- in Willemstad beëdigd, ïëdiging kon, ondanks de ïring van de vertrekkende lier, toch doorgang vinden, '■premier Cova was wel be- 'net landsbesluit te onder- Énen. door Richard Mooyman Amstelveen - Niet alleen omwo nenden klagen over de Polder- baan van Schiphol. Ook de KLM is ontevreden. De maat schappij wil dat deze baan min der vaak wordt gebruikt voor Europese vluchten. De KLM kampt namelijk met vertragin gen als gevolg van de lange taxi tijden. „Je bent bij wijze van spreken langer aan het taxiën dan aan het vliegen", aldus woordvoerder Eddini. De taxitijd tussen de terminal en de verre Polderbaan kan op lopen tot achttien minuten. Bij intercontinentale vluchten kan de vertraging worden inge haald, maar op Europese be stemmingen is dat volgens Ed dini niet mogelijk. De langere taxitijd is er volgens de KLM mede debet aan dat de maat schappij in april minder stipt op tijd vloog dan een jaar gele den. Eddini. „Je kunt dit niet uitleg gen aan passagiers. Je zet alles op alles om op tijd te vertrek ken, en vervolgens ben je minu tenlang aan het taxiën." De KLM wil daarom dat korte, Eu ropese vluchten voortaan zo veel mogelijk op andere banen worden afgehandeld, bijvoor beeld de Zwanenburgbaan, zo dat Schiphol efficiënter wordt gebruikt. Luchtverkeersleiding Neder land bevestigt in gesprek te zijn met de KLM en andere vlieg maatschappijen over de lange taxitijden. Maar volgens woord voerster Wenting zijn er geen directe oplossingen voorhan den. Het alternatief is volgens haar dat de Zwanenburgbaan meer wordt ingezet, maar daar voor bieden de geluidsregels geen ruimte. Piloten vragen bij landingen regelmatig om de Zwanenburgbaan in plaats van de Polderbaan, maar verkeers leiders geven hiervoor meestal geen toestemming. amsterdam/anp De verkoop van krasloten zet niet aan tot overmatig gokken. Minder dan een kwart procent van de vol wassen kraslotkopers in ons land is verslaafd aan het kans spel. Dat concludeert versla- vingsdeskundige De Fuentes- Merillas, die in vier jaar tijd 12.222 Nederlandse kraslotko pers onderzocht. Van de onderzochte groep ble ken slechts 28 mensen niet van de krasloten af te kunnen blij ven. Voor de helft van hen is de kraslotverslaving een bijko mend probleem bij een andere, al bestaande gokverslaving. Be handeling van de kraslotver- slaafden is moeilijk, omdat zij zich nauwelijks melden bij de hulpverlening. In vergelijking met drugs- of al coholverslaving is de belasting voor de maatschappij echter gering, constateerde De Fuen- tes-Merillas. Zij zorgen niet voor overlast in de omgeving. De verslaving is vooral voor henzelf een probleem. De Fuentes-Merillas, werkzaam bij het Amsterdam Institute for Addiction Research, begon in 1999 met het onderzoek in op dracht van De Lotto. De kansspelorganisatie introdu ceerde de krasloten in Neder land in 1994. amsterdam/gpd - Automobilis ten die zijn betrapt op. drank misbruik lopen de kans eerder hun rijbewijs kwijt te raken. Een nieuw computerprogram ma stelt psychiaters in staat be ter te beoordelen of het om een incident gaat, of dat ze met een alcoholist te maken hebben. In dat laatste geval kunnen be stuurders voor langere tijd hun rijbewijs inleveren. Psychiater Korzec, verbonden aan het Sint Lucas Andreas Ziekenhuis in Amsterdam, heeft het compu terprogramma in vijf jaar tijd ontwikkeld. Op 16 juni promo veert hij op het onderwerp. Be stuurders die met een alcohol promillage van 1,8 of meer wor den gepakt, moeten verplicht naar een forensisch psychiater. Jaarlijks gaat het om een kleine 10.000 automobilisten, van wie wordt onderzocht of het alco holisten zijn. Korzec heeft een cocktail van bestaande tests ge maakt en in een computerpro gramma verwerkt. Bestuurders die dagelijks tussen de 4 en 8 glazen alcohol drinken, hebben met de nieuwe test een kans van 50 procent dat ze het stem pel alcoholist krijgen en dus hun rijbewijs verliezen. Voor degenen die meer dan 15 gla zen drinken, is 'de pakkans' 95 procent. De nieuwe methode is daarmee veel beter dan be staande tests. Korzec: „Je be reikt nooit 100 procent zeker heid. Alcoholisme is moeilijker aan te tonen dan een bot breuk." den haag - Op het witte doek heeft Creulla de Ville in '101 dalmatiërs' voor een nieuwe jas haar oog la ten vallen op de pelzen van de puppies. Gisteren toog is zij naar het ministerie van landbouw om de actii van de Bont voor Dieren tegen het honden- en kattenbont te ondersteunen. De dierenwelzijnsorganisa- amstelveen/anp - Gulle gevers die in 2002 hun oude muntgeld in de collectebakken van Euro collecte hebben gestopt komen bedrogen uit. Van de totale op brengst is 52 procent bij de goede doelen terecht gekomen. Bij partnerorganisatie Coins for Care was dat 96 procent. Dat heeft woordvoerster Jacobs van Coins for Care gisteren gezegd in het Radio 1-programma De Ochtenden. „Ik heb anderhalf jaar lang uitgezocht hoe we het geld zo goedkoop mogelijk kon den inzamelen en verwerken. V01. veel kosten hebben we sponsors gevonden", aldus Ja cobs. Coins for Care werkte bij voorbeeld alleen met vrijwilli gers. Eurocollecte haalde in to taal 13,1 miljoen euro op, waar van 48 procent op is gegaan aan kosten zoals onder meer een kantoor en personeel. Coins for Care zamelde 3,5 mil joen euro in, maar was slechts 4 procent kwijt aan kosten. Voor zitter Nouwen van Eurocollecte vindt niet dat zijn organisatie te veel geld heeft uitgegeven. „Alle opgehaalde muntjes moesten gesplitst worden en vervolgens vervoerd naar de nationale bar,^ in het land van herkomst. Dat kost een hoop geld." groningen/anp - Vrouwen die cum laude pro moveren, belanden in lagere functies op de uni versiteit dan mannen die met lof promoveren. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rijksuniversi teit Groningen (RuG) onder de promovendi aan die universiteit in de periode 1985-2000. Uit bet nog niet gepubliceerde onderzoek blijkt dat 'ile meeste vrouwen universitair docent blij ven! terwijl mannen in de regel da,£'stromen naar de hoogste functie, die van hoogleraar. den haag/gpd - PvdA en LPF hebben gisteren het vertrouwen in justitieminister Donner opge zegd, wegens het volgens hen falende tbs-beleid. Oppositiepar tij PvdA steunde als enige een motie van de LPF waarin deze het beleid van de minister op dit punt afkeurde. De motie was de uitkomst van het debat over de ontvoering van het meisje Wei Wei Hu vorige maand door een tbs'er die niet terugkeerde van verlof. „Wij zeggen het vertrouwen in de minister op. Wij hebben ver trouwen in de maatregelen ter verbetering die hij in zijn tas heeft, maar een ander moet die uitvoeren", motiveerde PvdA'er Wolfsen zijn opstelling. Andere fracties hadden daar veel kritiek op omdat de LPF met de motie in feite het hele tbs-stelsel af keurt, en dat doet de PvdA niet. Ook Donner hield een gloedvol betoog om de PvdA op andere gedachten te brengen. „De LPF is voor chemische castratie van zedendelinquenten. De LPF wil af van het onbegeleid verlof van tbs'ers. Maar het gaat erom: willen we een menselijk beleid voeren dat geen mensen af schrijft, omdat de samenleving geen enkel risico wil nemen?" Hij zei openlijk het te betreuren als de PvdA voor de motie zou stemmen, maar het baatte niet. Na afloop van het debat zei Donner dat hij nog steeds vindt dat hij voldoende politiek steunt heeft. „De meerderheid van de Kamer heeft de woorden van de motie niet gedeeld." Wolfsen zei na afloop vergoelij kend dat 'het vertrouwen (in Donner, red) weer kan groeien'. Hij haalde uit naar regerings partij WD die 'wel harde woor den spreekt, maar van goed keuring op de Kamerbankjes roffelt als Donner is uitgespro ken'. Donner trok in het debat ruiter lijk het boetekleed aan. In de tbs-kliniek, door de politie en door justitie zijn fouten begaan, erkende hij. De ontvoering had misschien voorkomen kunnen worden, maar Donner voegde daar direct aan toe hij geen ga rantie kan geven dat een tbs'er op verlof nooit misdrijven zal plegen. Donner wil de regels voor verlof aanscherpen, maar hij blijft er bij dat het verlof mogelijk moet blijven als onderdeel van de be handeling. Op dit moment zijn er zeven tbs'ers niet terugge keerd van hun verlof. De laatste ontsnapte gisteren. Van twee van hen vermoedt justitie dat zij in het buitenland zijn. dien is er vaker sprake van ge weld, asociaal gedrag en be dreigingen in de stad. Met na me jonge mannen in de stad, reizend per trein, bus, metro, auto of motor lopen het groot ste risico slachtoffer te worden. In een op de vijf gevallen van bedreigingen of geweld is een functionaris zoals een contro leur, toezichthouder of conduc teur aanwezig. „Opvallend ge noeg greep van deze functiona rissen slechts de helft in bij de ontstane situatie", concluderen de onderzoekers. Wordt er wel ingegrepen dan is dit in zeven van de acht gevallen succesvol omdat de dader stopt, vlucht of wordt opgepakt. De onderzoekers wijten de lage actiebereidheid mede aan de nadruk die de vervoerders leg gen op de veiligheid van het ei gen personeel. Het veiligheids- ieleid is volgens het onderzoek den haag/gpd - Controleurs, veiligheidspersoneel en con ducteurs in het openbaar ver voer grijpen in meer dan de helft van de gevallen niet in als een reiziger te maken krijgt met geweld. Vervoersbedrijven stel len de veiligheid van het perso neel boven dat van reizigers. Wél ingrijpen is effectief: in ze ven van de acht gevallen eindigt het geweld hierdoor. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van het instituut Politie en We tenschap, een onafhankelijk bureau van het ministerie van binnenlandse zaken. Het on derzoek richtte zich op geweld en agressie in het autoverkeer en het openbaar vervoer. Van de drieduizend onder vraagden bleek in een jaar tijd 23 procent slachtoffer van een bedreiging en drie procent slachtoffer van mishandeling. Een op de honderd ondervraag den werd beroofd. In het openbaar vervoer blijken meer incidenten voor te komen dan in het wegverkeer. Boven- vooral daarop gericht. „De soci ale veiligheid lijkt wat minder hoog op de diverse agenda's te staan." tie wil dat landbouwminister Veerman het Nederlands EU-voorzitterschap gebruikt om een Europees im port- en handelsverbod voor honden- en kattenbont in de steigers te zetten. Met handtekeningen onder steunden ruim 30.000 Nederlanders dit pleidooi. Foto: ANP/Jeroen Toirkens den haag/gpd - Jorge Zorre- guieta moet de toegang tot Ne derland worden ontzegd. Hij heeft geen plaats bij de doop- dienst voor zijn kleindochter, erfprinses Amalia en mag nim mer de hand schudden van ko ningin Beatrix, of welk lid van de Nederlandse regering dan ook. Dat stelt organisatie Hijos. Hijos (kinderen, voor de kinde ren van de slachtoffers van de Argentijnse dictatuur), eist dat de uitnodiging aan de vader van prinses Méxima wordt in getrokken en kondigt acties aan. Zorreguieta 'zal niet met rust worden gelaten zolang hij voor de rechter niet de waar heid heeft gesproken' over de gebeurtenissen in Argentinië in de jaren zeventig, begin jaren tachtig. Hij maakte toen deel uit van de regering die werkte on der de zeer wrede militaire jun ta. Hijos acht hem 'medeplich tig aan moord, foltering en ter reur.' Vorig jaar juni, daags na de aankondiging van de zwanger schap van Méxima, liet Alejan- dra Slutzky namens Hijos al weten tegen de komst van Zor reguieta te zijn. „Hoe langer hij zijn betrokken heid blijft ontkennen hoe meer wij vinden dat hij niet welkom is in het hart van onze samenle ving. Het spijt me erg voor Méxima, maar ze is nu eenmaal met de troonopvolger getrouwd en de doop van een kind is iets publiekelijks", aldus Slutzky. Politiek Den Haag maakte al voor het huwelijk van prins Wil- lem-Alexander en Méxima (in 2002) bekend geen bezwaren te hebben tegen de aanwezigheid van Méxima's ouders bij een doopplechtigheid van eventue le kinderen van het prinselijk paar. De doop werd gaden als toch vooral een privé-aangele- genheid. De Zorreguieta's - die bij het huwelijk werden ge weerd - worden dan ook op 12 juni verwacht in de Grote-of St Jacobskerk in Den Haag. Ook buitenlandse vorstenhuizen zullen daar bij zijn. (advertentie) „Omdat zowel de mannen als vrouwen cum lau de zijn gepromoveerd, gaat het vaak gehoorde argument dat vrouwen niet goed genoeg zijn voor een functie, niet op", zei onderzoeker Brouns gisteren. Zij wijt het achterblijven van de vrouwen aan de relatief lage flexibiliteit op universiteiten. „Omdat vrouwen vaak in deeltnd willen werken, moeten universiteiten zich nog flexibeler opstellen", al dus de onderzoekster. Voorlate beslissers: Communicatie Small Business Retail Management j Industrieel Product Ontwerpen of één van onze veie andere hbo-bachelors vrijdag 25 juni ".00 - 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19