GESPREK VAN DE DAG 'Dementie geen reden voor Jane Goodall maakt indruk op chimpansees Muzikanten componeren beltonen Zeepresten vrijdag 4 JUNI 2004 DAGELIJKS LEVEN ÊN I'S PAT JE ZOOMTJt MENSELIJK Het wrak van de TITANIC is, sinds het in 1985 werd gevonden, kaalgeplukt door plunderaars. Dat zei de vinder van het wrak, de Amerikaanse wetenschapper Robert Ballard, in een interview met het Britse dagblad The Times. Hij bracht onlangs een bezoek aan het wrak. Ballard zei geschokt te zijn over de staat waarin hij het scheepswrak aantrof bij zijn eerste bezoek in achttien jaar. Veel karakteristieke versieringen aan de buitenkant van de Titanic zijn geroofd. Ook is het schip op verscheidene plaatsen beschadigd, vermoedelijk door aanvarin gen met kleine onderzeeërs. Volgens Ballard zijn ongeveer 6000 waardevolle schatten verdwenen. „Ze hebben de oude dame in haar graf haar juwelen afge nomen", aldus de onderzoeker. De Titanic was tijdens zijn eerste reis in 1912 het grootste stoomschip dat ooit de wereldzeeën had bevaren en stond te boek als 'de onzinkbare'. Toch verdween de Titanic op 15 april 1912 in minder dan drie uur tijd naar de bodem van de zee na een aanvaring met een ijsberg. De moeder van wijlen de Britse prin ses DIANA is gisteren overleden. Frances Shand Kydd stierf op 68-ja- rige leeftijd na een langdurig ziek bed, zo maakte een woordvoerder van de familie bekend. De relatie tussen Frances Shand Kydd en Diana was op het moment van Diana's dood in 1997 zeer koel. De moeder van de prinses verklaarde toen echter te verwachten dat de breuk tijdelijk zou zijn. Foto: EPA Ruim eenderde van alle mannen zet hoe dan ook de televisie aan als hun echtgenote haar verjaardag viert op dezelfde dag dat het NEDERLANDS ELFTAL speelt. Dat blijkt uit een enquête van Intomart in opdracht van het KRO tv-programma Wat zou jij doen? Het programma vroeg de mannen wat ze zouden doen als hun vrouw jarig is op een dag dat Oranje speelt. 37 Procent antwoordde dat hij sowieso voetbal kijkt. Of het ver jaardagsfeest wordt verschoven óf het bezoek moet meekijken. Een op de zes mannen slaat een romantisch avondje af en kiest voor bier en voet bal als zijn vrouw hem voor de keuze stelt. Een op de tien mannen gaat blijkens het onderzoek zelfs zo ver dat hij zijn aanstaande huwelijksdag zou verschuiven als het Nederlands elftal op hetzelfde moment moet aantreden. In Canada heeft de politie een 39- jarige man opgepakt omdat hij POE DELNAAKT in een carwash stond om zich te wassen. De taxi die de man had genomen stopte bij een benzinestation om te tanken. De passagier stapte uit en besloot zich eerst nog even te wassen voordat hij naar huis ging. De politie vond de dronken man in de wasstraat en ar resteerde hem wegens openbare dronkenschap. Uitgeverij Essensie moet een scha devergoeding van 6500 euro aan JERNEY KAAGMAN betalen voor het plaatsen van naaktfoto's van het Idols-jurylid. Dat besloot de recht bank in Amsterdam gisteren. Kaag man had een schadevergoeding van 88.880 euro geëist. Essensie publi ceerde in het showbizzblad Deze Week naaktfoto's die vijftien jaar ge leden voor het blad Penthouse wa ren gemaakt. Kaagman gaf Pent house toestemming de foto's een malig te publiceren. Als de foto's nogmaals werden geplaatst, zou het blad een schadevergoeding van 10.000 gulden per geplaatste foto moeten betalen. De naaktfoto's ver schenen eind vorig jaar al op het in ternet. Vijftien koks roeren in een Thais ge recht met noedels in een REUS ACHTIGE WOK. De kookdemonstra ties van de chefs op het Amarin Pla za in Bangkok maakte deel uit van het noedelfestival, waarmee de or ganisatoren de Thaise keuken wil den promoten. Foto: EPA Productiehuis Oost-Nederland (ON) heeft als antwoord op storende bel tonen het afgelopen halfjaar Neder landse muzikanten unieke 'ringtu- nes' laten componeren. Het Produc tiehuis in Deventer presenteerde de ze week het resultaat. Cyril Connolly Het woord wij is altijd de aanleiding tot een reeks gemeenplaatsen Mensen konden zelf op de computer gecomponeerde beltonen opsturen naar het Productiehuis. De inzendin gen mochten niet gebaseerd zijn op bestaande melodieën. De 25 meest originele composities zijn te down loaden van de site van het ON. In oktober vinden bovendien enkele concerten plaats met 25 mobiele te lefoons. Zo'n concert bestaat uit drie liedjes van elk een paar minuten. Een voorproefje daarvan was al te zien in het VARA tv-programma Kopspijkers. De nummers zijn ge maakt door dance-duo Quick&Brite (voormalig winnaar Grote Prijs van Nederland), Liesbeth Esselink van popband Solex en klassiek compo nist Frank Deiman. anp Het lijkt erop alsof ze fysiek con tact heeft. Ze steekt haar hand door de tralies en een chimpansee zoekt toenadering. Je zou zeggen dat ze de aap hypnotiseert. Het is ontroerend om te zien hoe de we reldberoemde Engelse chimpan seebeschermster Jane Goodall in het opvangcentrum van de Stich ting AAP in Almere de behaarde hand van het beest streelt. Hij raakt zelfs haar haar aan. 'Poor thing', zegt ze. Als vredesambassadeur van het Jane Goodall Institute was zij gis teren in Almere voor een kort be zoek aan het opvangcentrum. Ze sprak met jongeren over de zoge naamde Roots Shoots-projecten die ervoor moeten zorgen dat jon geren bewuster met hun leefom geving omgaan. Dat kan beteke nen, legde zij uit, dat je dieren helpt beschermen of dat je bo men plant, je rotzooi achter je op ruimt en geen producten van tro pisch hardhout meer koopt. De 'apenvrouw" sprak ook met vrijwilligers van het opvangcen trum voor chimpansees bij Stich ting AAP. Daarna kreeg Goodall een korte rondleiding langs de hokken van de apen, waar ge woonlijk geen buitenstaanders mogen komen. Goodall is al in de zeventig, maar nog steeds onvermoeibaar. Sinds 1986 is ze jaarlijks niet meer dan zestig dagen achtereen op dezelf de plaats. De rest van de tijd reist ze rond voor onderzoek, lezingen en erkenning van haar eigen stichting. Ze poseert gewillig voor de fotografen bij de hokken van de chimpansees, terwijl David van Gennep, directeur van de stich ting AAP, de cameramannen vraagt hun microfoons weg te ha len. De apen springen wild door hun kooi. Ze bedelven de bezoekers onder het zand. Goodall lacht er om en zegt: "Well done!' Verzorger Mark Schoonvliet, die zichzelf teamleider chimpansees noemt, gooit stukken groente in de kooi, maar de apen hebben er weinig belangstelling voor. Volgens Goodall zijn ze veel meer in het bezoek gëinteresseerd. Af en toe is het lawaai oorverdovend en bijna angstaanjagend. „Ach nee, dat valt mee", zegt Goodall, „ze wil len alleen laten zien dat zij de baas zijn. Het is hun territorium en ze willen indruk op ons ma ken." Hoe moet je daar eigenlijk op rea- In de zeventig, maar nog onvermoeibaar: Jan Goodall. Foto: ANP/Jasper Juinen geren? „Je moet je klein maken, op de grond gaan zitten, je hand naar ze uitsteken en sussende ge luidjes maken. Dan zit je allebei op hetzelfde niveau." Om het te illustreren knielt ze bij een van de kooien en zoekt met succes con tact. Het dier blijkt, net als veel andere apen die tijdelijk in het centrum verblijven, vroeger vrese lijk toegetakeld te zijn. Ze zijn al jong bij hun moeder weggehaald of hebben drie of vier jaar in een circus 'gewerkt'. Daar worden soms hun tanden getrokken of worden ze gedrogeerd om ze rus tig te houden. Goodall heeft met hem te doen. Stichting AAP is blij met haai- be zoek. Goodall spreekt haar erken ning uit voor de ontwikkeling c de stichting de laatste twintig n heeft doorgemaakt. Schoonvl zegt dat dat een groot compli il ment is. „Zij is de grondleggen weest van het onderzoek naai chimpansees. Ze is een soort icoon!" Willem Boone Bestaat euthanasie nog wel? Met de huidige middelen om het be wustzijn van patiënten te verlagen en pijn te bestrijden overlijden de meesten als vanzelf. Artsen spra ken er gisteren over tijdens een symposium in Utrecht, waar le vensbeëindiging bij dementie het heetste hangijzer was. „Als dat mag, hebben we geen verpleeghui zen meer nodig." Patiënten die ondraaglijk en uit zichtloos lijden, kunnen tegen woordig zo met medicijnen wor den behandeld, dat ze er niets meer van merken. Ze leven in een soort coma, hebben geen pijn meer en overlijden op den duur als vanzelf. Deze zogeheten 'ter minale sedatie' lijkt de laatste tijd in de plaats te komen van eutha nasie. Het probleem is dat de dood niet als een verrassing komt, maar wel degelijk een gevolg is van de medicatie. Met andere woorden: artsen weten dat de pa tiënt binnen afzienbare tijd over lijdt en dus is de vraag of er dan toch sprake is van euthanasie. „Ik vind van niet", zegt Peter Hol lander, voorzitter van de KNMG, de maatschappij tot bevordering van de geneeskunst. „We hebben het hier nadrukkelijk over een be handeling zonder de bedoeling de patiënt te laten sterven. Dat de dood op den duur toch intreedt, doet niets af aan de intentie van de arts. In ongeveer twintig pro cent van de gevallen wordt deze vorm wél gebruikt om euthanasie te plegen. Dan overschrijd je be wust een bepaalde dosering met de bedoeling de patiënt te doden. Als dat het geval is, moet je daar voor een goede reden hebben en het melden bij de officier van jus titie." Volgens Hollander is het een fa beltje dat er vrijwel geen euthana sie meer zou worden gepleegd nu de mogelijkheden tot terminale sedatie zo ruim zijn geworden. Daarvoor zijn er eenvoudig nog te veel mensen die aan een lichame lijke of psychische ziekte lijden die het leven tot een hel maakt. „Het aantal gevallen van euthana sie is de laatste jaren afgenomen door de moderne medische ken nis en technieken", zegt hij. „Daardoor hoeven mensen min der te lijden dan vroeger en is eu thanasie minder snel aan de orde. Maar als je bijvoorbeeld slok darmkanker hebt, dan komen daar zulke verschrikkelijke ver schijnselen bij, die echt niet meer zijn weg te nemen met pijnbestrij ding. Of neem de ziekte van Huntington, die uiteindelijk leidt tot verstikking. Als je dat weet, kan ik me voorstellen dat je dat niet wilt afwachten." Het openbaar ministerie heeft re centelijk drie van deze euthana siegevallen geseponeerd. Het oor deelde dat artsen hadden voldaan aan de zorgvuldigheidseisen die de wet stelt. De baas van het col lege van procureurs-generaal, mr. De Wijkerslooth, vertelde dat gis teren in Utrecht tijdens het sym posium. Justitie gaat nog maar zelden over tot vervolging - laat staan dat er nog een arts wordt veroordeeld - sinds de euthana siewet in 2002 van kracht werd. Euthanasie is verboden, maar als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, onderneemt het OM geen actie. Dat is het geval als de patiënt ondraaglijk en uitzicht loos lijdt en de arts aan een aantal zorgvuldigheidseisen voldoet, zo als het raadplegen van een andere arts. Daarvan is vrijwel altijd spra ke, ook al zijn er grensgevallen. Want waar houdt pijnbestrijding op en begint euthanasie? De Nij meegse hoogleraar Crul vindt dat artsen terminale sedatie steeds vaker gebruiken als alternatief voor euthanasie. Fractievoorzitter Rouvoet van de Christenunie vindt dat daarom de euthanasie wet moet worden aangepast. Het sterkst openbaart dit pro bleem zich bij dementie, zeker nu de bevolking in rap tempo verou dert en deze ziekte volgens des kundigen over enkele decennia epidemische vormen zal aanne men. Voor velen is dat een schrik beeld, omdat men aftakelt, uitein delijk nauwelijks nog herinnerin gen heeft en zelfs de eigen kinde ren niet meer herkent. Zo vroeg vorig jaar een man van 64 jaar om euthanasie toen hij de eerste ver schijnselen van de ziekte van Alz heimer kreeg. Hij had zijn ouders dement zien worden en vond dat zo ontluisterend dat hij niet kon leven met het idee dat hem het zelfde zou overkomen. Het college van procureurs-gene raal oordeelde dat de arts die de man had geholpen een eind aan het leven te maken correct had gehandeld. Volgens mr. De Wij kerslooth mag daaruit niet de conclusie worden getrokken dat euthanasie bij dementie is toege staan. Dan moet er heel wat meer aan de hand zijn. Elk geval staat op zich, zei hij, en kan in principe tot vervolging leiden. KNMG-voorzitter Peter Hollander vindt die opvatting juist. „Stel je voor, als de diagnose dementie voldoende is voor euthanasie, dan zouden we geen verpleeghuizen meer nodig hebben." Het pro bleem, zegt hij, is of iemand die dement is aan die ziekte lijdt. „Ik Dat er bijna nooit meer euthanasie wordt gepleegd is volgens voorzitter Peter Hollander van de KNMG een fa beltje. Foto: GPD/Flip Franssen zie meestal oude mannetjes lachend een sigaartje zitten t< ken. Moet een arts dan zeggei komen u even ophalen om erfr eind aan te maken?'d Essentieel is volgens hem of eio patiënt die aan dementie lijdt euthanasieverklaring heeft gefcl kend toen de eerste verschijnsf len zich openbaarden. „ToenW hij namelijk nog voldoende bif zijn verstand om dat te doen. |ri het dan zover is dat hij zich nibg meer herinnert kan een arts efi' tueel tot euthanasie overgaanjif die verklaring er niet, dan houei het op. Ook familieleden kunnal daar niets aan veranderen. Anjsi kunnen bij dementen wel zieije ze lichamelijk lijden en eventqo in overleg met familie en een ie: dere arts tot euthanasie overgj) Over psychisch lijden van dez|c patiënten is niets bekend en kan daarom nooit reden zijn het beëindigen van het leven. Dick Hofland De cijfers Per jaar sterven ongeveer 1 duizend mensen in Nederl; Uit cijfers van het Centraal reau voor de Statistiek over 2001 blijkt, dat in 2,5 pro< (ongeveer 3500 doden) spr; was van euthanasie. Van eu-{ij thanasie wordt gesproken een arts een patiënt op diei uitdrukkelijke verzoek een middel toedient waardoor sterft. Andere manieren om levenseinde te bespoedigen jb zijn hulp bij zelfdoding, het staken van de behandeling c de intensivering van de pijnl strijding. De laatste twee mal nieren vonden in 2001 in 18 duizend gevallen plaats, vet meer dus dan bij 'gewone' etl»: thanasie. In een onderzoekt i vorig jaar, uitgevoerd in op- t dracht van de ministeries vaile justitie en vws, wordt gescha la dat jaarlijks in vier tot tien prfc I cent (5600 tot 14.000) van deer sterfgevallen terminale sedattn wordt toegepast. Hierbij krijge de patiënt (verdovende) midtt delen om in een diep coma tlal raken en wordt afgezien van a; kunstmatige toediening van 0 vocht of voeding. a Geen gehoor. Zelfs geen kiestoon. Een lege batterij waarschijnlijk, dus zijn voicemail met ingeblikte stem doet alsof. Hij is er even niet. Nee, hij ligt nog te slapen. Tot zover mijn poging om gehoor te geven aan de vraag of ik hem wakker wilde bellen. Eigen verantwoordelijk heid misschien, maar ik zit ruim in mijn tijd en besluit uit liefde en zorgzaamheid even om te fietsen. Sponta niteit wordt zwaar overschat. Leidt in enkele gevallen zelfs tot onhoudbare situaties met een hoog percentage zelfkwelling. Wist ik veel. Hoe verdwijn je van het ver keerde toneel zonder een scène te maken, zonder de continuïteit uit het oog te verliezen en zonder een vroegtijdig einde van je carrière? Improviseren, zonder de hoofdrol op te eisen. Ik heb mijn best gedaan op het niveau van een soapactrice die denkt dat ze met haar ervaring wel een kans maakt op Broadway. Een weer gave. Na vier keer bellen doet de bovenbuurman open. Ik rof fel op zijn deur. Ja, hij sliep nog. Je bent te laat. Ja? Ja Shitterdeshit. Ja, dat kun je wel zeggen. Opdracht vol bracht. Ik moet door. Weer de deurbel. Huh? De 9.00- uur-afspraak heeft de weg van zijn kantoor naar zijn huis gevonden. Logisch, tot voor kort woonde zij daar óók! Persoon Ex betreedt het toneel. Ik ben waar ik niet wil zijn. Geen haar op mijn hoofd die aan omfietsen had gedacht, dit wetende. Nu ben ik hier en de enige vluchtweg wordt afgesneden door een nietsvermoedend omhoog stommelend kwaad. Ik voel me misplaatst. Weet dat dat misplaatst misplaatst is, want ik mag hier zijn. En toch Met één druk op de bel is het weer even twee jaar gele den. Toen was ik misplaatst. In zijn buurt, in zijn ar men. De plaats die haar toebehoorde. Elke minuut die we met elkaar doorbrachten, was zij de schim die een schaduw wierp, het dringende gerinkel in zijn borst zakje dat geen gehoor kreeg. Mijn voodoopop. Mijn woede, mijn frustratie en mijn verdriet vonden in haar achterdochtige verschijning een makkelijk doelwit. Door haar was mijn liefde schuldig. Zij maakte van mij iemand die ik niet wilde zijn, al deden wij dat zelf. Nu, tivee jaar later, heeft mijn liefde bestaansrecht en wordt het legaal beantwoord. Alleen weet zij dat nog niet. Ze weet wel wie ik ben en ik weet dat als ze me hier ziet, puzzelstukjes gaan schuiven en er een plaatje tevoorschijn kan komen waar ze tijdens de zakelijke af wikkeling van wat ooit liefde was, bitter weinig aan heeft en wat ze zeker niet verdient. In die zin ben ik dus toch, alsnog en weer, misplaatst. Ook nu biedt de bovenbuurman uitkomst. Ik glip naar boven. De weg van de minste weerstand, al voel ik die des te meer. Gadverdamme dat gedonder, deze klunge lige samenloop van omstandigheden. Gewoonweg gê nant. Bovendien, ik moet weg. Het begint er naar uit te zien dat ik zelf te laat ga komen. De kust zal nu wel vei lig zijn. Soapies hebben domweg niet in de gaten dat ze in een soap spelen. Het trappenhuis slechts decor. Slechte tijden onderweg naar buiten. Opgelucht dender ik de eerste trap af. 'Ligt er nog post voor me?' klinkt het drie trappen lager. Wat? Ze staat er dus nog! Wacht bescheiden, op afstand, terwijl hij zich aankleedt. In een reflex wil ik stil blijven staan. Of te rug. Ik kan maar één kant op. Twee muizen in een val. 'Of ben jij het niet?' Ik heb geen keus, een confrontatie is onvermijdelijk. Ik trek mijn pet zo ver mogelijk over mijn ogen. Mijn blik spreekt boekdelen in een taal die zij verstaat. De trap onder me een duister dieptepunt. Vallen is een optie, in ieder geval minder pijnlijk, maar een vloeiende en nonchalante afwerking is in dit geval noodzakelijk. Met blote voeten op glasscherven, de laatste overloop. Halverwege de trap in het halfduister staat ze; mijn schrikgodin. 'Nee, ik ben het niet Ik kom van boven'Ik lieg nieten toch bedrieg ik, wantik ben het wel en ik zal haar daarom nooit recht in de ogen kunnen kijken. Schiet langs haar heen de deur uit. Een lege maag, dus er valt niks te draaien. Desalniettemin kots misselijk. Binnenin centrifugeert het schuldgevoel op volle toeren. Waarom? Niets aan de hand. Schuldgevoel? Of is het angst dat ik op een dag haar rol speel? Ook dat niet. Het is dat ik me betrapt voel en verbrokkeld. Het is de herin nering aan en de nasleep van de rol die ik ooit heb gespeeld en die me de rest van mijn leven zal achtervolgen, zoals het een soa- pie meestal vergaat. Reageren? Op column@hotmail.com ^lei Ba 2|e M

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18