REGIO Weeke pakt draad weer op na fatale val collega 'Als je vragen me niet bevallen, geef ik geen antwoord' A arry Potter is niet Nederland het adagium r kleine kinueven ring voor het eerst een aparte grens vaststelde ille leeftijden en 12 jaar. Potter-fan van het eerste uur ANTOI- /ONK uit Leimuiden, moeder van kinderen van 7 en 8 jaar, ksz&ls kippen bij om de nieuwe rolprent van haar favoriet te zien. laar kroost ditmaal thuis. NAVRAAG arry nu dood? wling, de schrijfster, heeft altijd volgehouden dat er zeven i komen. We hebben er dus nog twee te gaan en vier films. Radcliffe, Harry dus in de film, heeft zich laten ontvallen Jioofdpersoon aan het eind dood gaat. Of dat gaat gebeu- r laat Rowling zich niet over uit. Zeker is dat boek zeven Imet het woord Scar - litteken. In welk verband dat wordt ft, weten we niet." ft het nu met jouw kids? Wanneer mogen ze de nieuwe B0C|>ben deel één gezien. De andere film heb ik op dvd, deze straks ook. Als ze 9 zijn mogen ze niet kijken, dan moeten i. Het is zóóó geweldig." weg id van Kaam foto: AP/Peter Mountain erin J UIT DE ARCHIEVEN 954, Vrijdag 4 Juni 5W0UDE - Donderdagavond vergaderde de Raad van Hazers- nder leiding van burgemeester L. J. den Hollander, die met in- Mil^i 16 Mei is herbenoemd tot burgemeester van deze gemeente. Drde kwam een verzoek van diverse schoolbesturen om mede- ingevolge art. 72 L.O. wet 1920 door beschikbaarstelling van Voor de aanschaffing van leermiddelen enz. Deze aanvragen n yeden niet de normale eisen van het lager onderwijs en werden igd. De taal- en leesmethode moest overeenkomstig de nieuwe veranderd worden. Dit gold een aanvrage van de school voor Kj [flneerd Schoolonderwijs in het dorp en van het bestuur der R.K. hooi in het dorp. Mede op het advies van de inspecteur van het [0 iderwijswerd besloten, voorde vervanging van leesboeken in spelling de richtlijnen te volgen aangegeven door de inspec- het L.O. in de inspectie Alphen a. d. Rijn en in verband daar- Nfèt bedrag vast te stellen op f. 5.- per leerling voor het lager on- en voor het V.G.L.O. dit op te stellen op f. 8.- per leerlingen en U.L.O. te stellen op f. 10.- per leerling. HOC 970 VRIJDAG 4 juni 2004 i ging de derde film in de reeks van Harry Potter in première The Prisoner of Azkaban. Niet geschikt voor kinderen onder de 9 jaar, zo luidde in 11 i j waarmee de filmkeu- «]f ook een juiste keuze? 1 a Jut. Deze film is veel enger, veel donkerder dan de twee inde afleveringen. Ik ben blij dat ik ze niet heb meegeno- ivprf die mening stond ik niet alleen. De bioscoop stikte van de dienen. De men- ik na afloop iaren het roe- ..Jet de filmkeu- deren gezien ioscoop van <keiffc,n 9Jaar? van 4. Dan ben mij als ouder d snik. Kijk, het jt zijn dat een jongen van 7 of jt wakker van nt zo absoluut rens natuurlijk fit ligt aan het kind. Maar over het geheel vond ik het een jeslissing om de leeftijd op 9 jaar te stellen." 1et trouwens met Harry? ate hij ouder wordt, word< De nieuwe film gaat daarin gelijk op. Dat geldt trouwens ar de stunts. Steeds spectaculairder. Het was schitterend. Ik andi er ^ïken- heb het idee dat ik de helft heb gemist." 'Gelukkig gebeuren hier zelden serieuze ongelukken met deltavliegers' TUSSEN PEN EN PAN EUROPESE VERKIEZINGEN 2004 Zestig procent van de regelgeving komt uit Brussel. Beduidend lager ligt echter de voorspelde opkomst voor de Europese Verkiezingen op donderdag 10 juni. Slechts 38 procent van de Nederlandse kiezers denkt naar de stembus te gaan, blijkt uit een enquête. De komende dagen vertelt een aantal regionale kandidaten - aan de hand van een serie vaste vragen - waarom stemmen belangrijk is. Vandaag: Leidenaar Rudy Kousbroek, nummer 19 op de lijst voor de Partij voor de Dieren. Goedemiddag, in het verband met de aankomende Europese Verkiezingen heb ben we in het Leidsch Dagblad een ru briek waarin regionale kandidaten zich voorstellen. Mag ik u in dat verband een paar vragen stellen? „Eigenlijk heb ik daar helemaal geen zin in. Maar, nou ja, ga je gang. Maar, als je vragen me niet bevallen, dan geef ik ook geen antwoord." Goed, dat mag. Laat ik van wal steken. Waarom moeten mensen eigenlijk gaan stemmen voor de Europese Verkiezingen? „Dat is precies zo'n vervelende vraag als ik bedoel. Waarom stel je die? Dat slaat toch nergens op? Daar kun je zelf toch wel het antwoord op verzinnen, hè?" Nou ja, het voorspelde opkomst percen tage is bijzonder laag, dus dit lijkt me wel degelijk een relevante vraag. „Dit bedoel ik dus. Hier heb ik totaal geen zin in. Waarom zou ik daar ant woord op geven? Dit is meteen het einde van het ons onderhoud." Even heeft hij overwogen om te stoppen met wedstrijden met zijn deltavlieger. Want een collega-vlieger die je voor je ogen ziet verongelukken, gaat je niet in je kouwe kleren zit ten. „Ik dacht: dit wil ik niet meer meemaken. Maar moet je dan helemaal stoppen met vliegen? Stoppen met watje leuk vindt?" Chris Weeke uit Nieuwe Wetering ging door. En won afgelopen weekeinde op vliegveld Deelen op het on derdeel slepen voor de derde keer de Nederlandse titel. Weeke (45) uit Nieuwe Wete ring was drie weken geleden op de eerste dag van het Ne derlands kampioenschap op vliegveld Deelen bij Arnhem net geland toen hij een paar honderd meter verderop een collega-vlieger zag crashen. „Ik dacht eerst: die heeft zich goed bezeerd, die zal wel ge wond zijn." In werkelijkheid kwam de dertigjarige Leide naar Niki de Ruyter zo hard tegen de grond dat hij aan zijn verwondingen overleed. Door de dood van de Leidse piloot ging een schok door het wereldje van Nederlandse deltavliegers. Juist ook omdat er hier zelden serieuze onge lukken gebeuren met delta's. „De wedstrijden van dat weekeinde werden natuurlijk afgelast", zegt Weeke. „En we hebben alle deelnemers de keus gegeven of ze nog wilden doorgaan. Wie wilde afhaken kreeg zijn geld terug. Uitein delijk heeft één piloot, die voor het eerst aan het NK zou deelnemen, niet meer meege daan. De rest ging gewoon weer de lucht in." Waarom gaat iemand delta vliegen? Voor Weeke is dat geen moeilijke vraag. Voor hem is het een schitterende sport die bovendien goed in Nederland beoefend kan wor den. „In Nederland vliegen is heel leuk. Het is al grappig om boven je eigen land te vliegen. Maar een vlak land heeft ook voordelen boven vliegen in de bergen. Het is overzichtelijk, je kunt goed zien waar je eventueel kunt landen, en je kunt het weer goed in de ga ten houden. Je loopt niet risi co om overvallen te worden door een onweersbui die zich toevallig in het volgende dal ophield." Ongemotoriseerd vliegen met Chris Weeke: „We hebben alle deelnemers de keus gegeven of ze nog wilden doorgaan. Wie wilde afhaken kreeg zijn geld terug." Foto: Taco van der Eb een vlieger van nog geen vijf tien vierkante meter is boven dien goed te doen boven het platte Nederland. Vluchten kunnen soms uren duren en meer dan honderd kilometer ver voeren. De Nieuwe Weteringer is wat dat betreft Nederlands re cordhouder met 122 kilome ter. Hij maakte die langste vlucht ooit met een deltavlie ger vanaf Nederlandse bodem in 1998 en dat record staat nog steeds. Al kwam hij er af gelopen zondag wel dicht in de buurt. „Ik vloog toen van Deelen helemaal naar het noorden van Drenthe. Een vlucht van 120 kilometer. Door de thermiek kwam ik wel tot 2.200 meter hoogte. Zo hoog was ik nog nooit ge weest. En het is me bijna ge lukt om een oude droom waar te maken. Ik loop al jaren met het idee om een keer vanuit een andere hoek van het land tot op loopafstand van mijn ouderlijk huis te vliegen. Ik kwam nu tot op 7 kilometer, dat is bijna te lopen. Als je zo'n mooie vlucht hebt ge maakt, dan weet je weer waarom je vliegt." Nog iets leuks van in Neder land vliegen: de sport is zo onbekend dat vliegers bijna altijd op leuke reacties van het publiek kunnen rekenen. „Als je ergens landt, komen er al tijd wel mensen naar je toe om te vragen hoe het mogelijk is om zonder motor te vliegen en of je straks weer opstijgt. Of je belandt bij mensen aan tafel, dat heb ik ook al een paar keer gehad. Afgelopen zondag kwam de boer waarbij ik landde vragen of hij ook een keer mee mocht. En ver volgens kwam er een auto aan rijden. Hij zei: o, dat is de kroegbaas, die is altijd zo nieuwsgierig. Klanten op het terras hadden mij over zien komen en hij was vervolgens op zoek gegaan. Die heeft mij toen als trofee meegenomen naar de kroeg. Ach, ik had wel zin in een biertje." Terwijl deltavliegers in de ber gen kunnen starten vanaf een berghelling, moeten ze in Ne derland op weg geholpen worden voordat zij zelfstandig kunnen vliegen. Dat kan op twee manieren: door op te trekken met een lier of door op te slepen met een ultra light vliegtuigje. Die eerste methode is het simpelst en het goedkoopst, maar die tweede methode heeft het grote voordeel dat de piloot pas loskoppelt als hij in op stijgende lucht zit, zodat hij hoogte kan winnen. Weeke vliegt al bijna zijn hal ve leven. In 1983 deed hij zijn eerste cursus deltavliegen. „Daarna heb ik er vijf jaar niets aan gedaan. Tot ik ver huisde naar de Randstad en erachter kwam dat er hier aan de kust ook werd gevlogen. Toen heb ik eerst bij een Franse school een cursus ge daan en daarna bij een school op de Maasvlakte. Nog dat zelfde jaar had ik mijn brevet om zelfstandig te vliegen." Het duurde echter nog jaren voordat hij aan wedstrijden ging meedoen. „Ik dacht: dat is niets voor mij. Pas in 1997 deed ik voor het eerst mee aan het NK. En toen bleek meteen dat ik met de besten kon meekomen. Al had ik de eerste jaren wel een paar keer pech. Je had toen nog geen GPS, waarmee je vlucht via satellietnavigatie precies werd vastgelegd. Om te bewijzen dat je ergens geweest was, moest je keerpuntfoto's ma ken. Ik heb toen één keer bij het terugspoelen een filmpje in de soep gedraaid en ik ben één keer net niet ver genoeg doorgevlogen voor de foto. Anders had ik toen ook al een hoge klassering gehaald." Hij mag dan dit jaar opnieuw het binnenlandse onderdeel van het NK op zijn naam heb ben geschreven, Weeke weet nu al dat de echte titel aan zijn neus voorbijgaat. Het tweede deel van het kampi oenschap, dat in de bergen wordt afgewikkeld, laat hij dit jaar voor wat het is. „Dat is el ke keer toch weer een hele week vliegen. Ik ga nu eens een keer wat anders doen in mijn vakantie." Ruud Sep Meneer Kousbroek, bent u er nog? „Tuut, tuut, tuut, tuut..." Waarom eigenlijk de Partij voor de Die ren? Bent u al gewend aan het spreken voor lege zalen? Kunt u een reclameslogan voor uzelf ver zinnen? Succes met de verkiezingen! tekst: Rody van der Pols foto: Jeroen Poortvliet Rudy Kousbroek, nummer 19 op de lijst van de Partij voor de Dieren. Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Theo gaat mee, hoe erg is dat?" „Heel erg, Oli vier. Theo heeft geen jeugd gehad, dat weet je toch? Maar een beetje kind slaat zich daar door heen. Zoals hij thuis is, is hij daar ook. Strict, but fair." Sam spreekt uit er varing. Theo is ook met zijn kamp van groep 8 mee geweest, evenals met het kamp van Fleur. Olivier krijgt geen gerust gevoel. Een prachtig on derwerp voor tijdens het eten is geboren: hoe erg is Theo op kamp? „Hij kan menselijk zijn, maar dan moet je volledig meewerken zegt Fleur ernstig. „Hij snurkt, dat weet je ook, en hij is streng." „Hij zeurt en je kunt 's avonds niet naar de mei den toe om te zoenen. Hij barricadeert de deur met zijn veldbed", zegt Sam blij. „Bij ons in de klas is het alleen Reinier gelukt om de kamer te verlaten." Het wordt als een heldendaad gezien. „Hoe deed Reinier dat dan en op wie was hij dan?", vraagt Olivier nieuwsgierig. „Daar gaat het niet om sukkel, het gaat om Theo. Ooooh, jij bent dus verliefd. Theo, hoor je dat, moet je extra goed in de gaten hou den." In zijn broertje jen nen is Sam vaardig. „Zo bijdehand moet je in je toetsweek zijn, Sam", roept Fleur. „Ollie, op wie ben jij trouwens?" Het gehakketak gaat zo nog een poosje door. We zijn er aan gewend. Met drie valt het nog mee. Als Fré en Mare gaan mee praten krijgen we ook nog de discussie wat zij allemaal niet mochten toen ze zo oud waren. Daar ontsnappen we nu gelukkig aan. Die discussie hadden we al een paar dagen eerder gehad. Sam mocht naar Pinkpop in Landgraaf. Net zestien, wel drie da gen lang en ook nog kamperend met acht vrienden en vriendinnen. Hoe is dat mogelijk, heb ben wij daar toestem ming voor gegeven? Ja, naarmate Theo en ik ou der worden, zijn we steeds milder, schatten. Dreigend vragen ze ver volgens: „Geldt hier nog wel de regel dat je een uitgewerkt plan op pa pier moet zetten als je iets wil ondernemen?" Sam pakt triorn^antelijk het Pinkpopdossier. Het uithuizige tweetal is zo gretig dat ze niet in de gaten hebben dat het plan door de ouders van zijn vriend Matthijs is opgesteld, Zij begeleiden het kamperen. Bij de eer ste oogopslag roepen zus en broer al: „Zoooo, dat ziet er professioneel uit". Sam houdt voor deze keer eens wijselijk zijn mond. Het gevaar is afge wend. Als Theo dinsdag met een zenuwachtige Olivier en de andere leerlingen van groep 8 van de Ko ningin Julianaschool in de bus vertrekt naar Se- rooskerke, komt Sam thuis met een gaaf roze mutsje op zijn hoofd en een bandje op zijn pols. Relikwieën die nog lang worden gekoesterd. Zo te zien was Pinkpop over weldigend. Hoezo weinig oezoekers, hij heeft ev v -el 30.000 gezien. „Hef tig, cool en veel beter dan de kranten schreven. Ik vind dat zo matig van jouw collega's. Ze heb ben er niets van begre pen." Na deze woorden stort hij in Letterlijk. Slapen is de enige remedie. Ik kan het niet laten: hoe waren de ouders van Matthijs? „Leuk, gezellig. Lijken een beetje op Theo en jou. Kunnen ook zeu ren." Tevreden stop ik hem met een dikke kus in een bed. Fleur wil vol gend jaar ook mee. Spon taan zegt ze dat wij dan ook op die camping van Matthijs kunnen staan. „Leuk voor de ouders, zo samen." Theo belt elke avond vanuit het kampement Serooskerke. Hij heeft het naar zijn zin en wordt gewaardeerd. „Hier ben ik geen pis paal." Hij heeft gewon nen met levend stratego. Ik krijg ook een direct verslag van zijn actjMtei- ten. „Daan, Bas niefop blote voeten naar buiten. Welke jongens en mei den staan nu nog onder de douche? Ik moet op letten, Sas. Ik houd van je. Vijf minuten later .Alles onder controle. Heb jij al een nieuwe ha ring op?" Ja, bij Harte- velt. Overheerlijk. „Wat betaalde je er nu voor?" 1 euro 75. „Wat? Ik heb ze in Serooskerke in een prachtige viswinkel ge haald. Ook fantastisch, vet en zacht. 1 euro 35. Vraag eens aan je Kat- wijkse collega's of ze dat prijsverschil willen uit zoeken." Olivier heb ik nog niet gehoord. Van middag komt hij thuis. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.sioetinga^hdc.nl e rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA inder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, traat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. ,55 n, ml ar, gi iw :.b.n W.| me| )t, 91 COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg mail: directie hdcuz@hdc.nl ifdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl Hul! iijlsi ipen - jaal er, rtnooR orentraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 'eppl Postbus 54,2300 AB Leiden. c\9X 07,-5 356 415 E v* fax 071-5 356 325 annqichten fax 023-5 '5° 567 Vine m kfieverkoop rpÉ cs m.b.t parf268' 3661 M./rfgoed: 023-5150543 en (<075-6813677 ig er tailhandel: 071-5 356 300 3.H. j'reaus kunnen contact opnemen »8i 3636 rS' VICE jpE-i Mac '"5.96800 84 j INTEN opeetbetaling (acceptgiro) (alleen aut ine) Fi<7o p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken Kuij lomatisch afschrijven van het ntsgeld ontvangen €0.50 korting verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door der#"i. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar )shii979, dinsdag 5 juni - Op de stranden van Noordwijk was tijdens het pink- keinde nauwelijks nog een plek vrij. Duizenden stroomden kust om te genieten van de zon en de zee. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13