REGIO m 'We komen altijd weer op het oude vertrouwde uit' Boerderij met de tegeltjes is weer helemaal de oude Voorschoten krijgt 'sportieve' buitenschoolse kinderopvang Geen straf voor Oegsgeestenaar na klappen voor schoenenwinkel sfarmondse kinderen gaan op voor verkeersproef =|kelinbreker gehouden idloos internet op het water M°pterwoudse "njitiek wil l™etterhage fht helpen Voorschotense Oranjevereniging Wilhelmina bestaat vandaag honderd jaar voorschoten - Een buiten schoolse opvang waar de na druk wordt gelegd op sportieve activiteiten. Niet nieuw maar nog wel schaars in Nederland. Voorschoten krijgt zo'n sportie ve naschoolse opvang voor kin deren in de leeftijd van 7 tot 12 jaar. NOC'NSF-voorzitter Erica Terpstra heeft beloofd de ac commodatie volgende week vrijdag te openen. Het ministerie van VWS stimu leert sportverenigingen hun deuren open te gooien voor kinderopvang. De sportvereni ging groeit op die manier uit tot een maatschappelijke onderne ming. Clubs kunnen hun ac commodatie beschikbaar stel len voor een kinderopvangor ganisatie of zelf een program ma in elkaar draaien. In Voorschoten hebben kinder opvangorganisatie CSKV en voetbalvereniging Voorschoten '97 elkaar gevonden. De ge meente kwam met een subsidie van 1000 euro per kindplaats aan en dankzij een flinke dosis voortvarendheid, zo meldt de voorlichter van de gemeente, 'scoren' de drie partijen met de opening van een unieke kinder opvangvoorziening op het ter rein van de voetbalvereniging. De gemeente is verheugd met de uitbreiding van het opvang- aanbod en vooral met de ver groting van de diversiteit. Voor CSKV betekent de samenwer king een verbreding van het aantiod. De 'sportopvang' is ideaal voor kinderen die van bewegen en buiten spelen hou den. Voor de voetbalclub levert het initiatief extra inkomsten op. Het toezicht op de velden en de accommodatie op doordeweek se dagen verbetert. En wellicht zitten tussen de kinderen die worden opgevangen wel Cruijf- fjes en Van der Vaartjes. den haag/oegstgeest - Een 26-jarige medewerker van een schoenenzaak in Oegstgeest is gisteren ontslagen van rechtsvervolging voor een mishan deling op het trottoir voor zijn winkel. De Haagse politierechter S. Donker vond wel bewezen dat de Oegstgeestenaar een klap had uitgedeeld, maar de omstandigheden waren hem niet duide lijk. Daarom gaf hij de 26-jarige het voordeel van de twijfel. De vechtpartij op 6 december vorig jaar ontstond toen de medewerker van de schoenenzaak een vrouw te hulp schoot. Deze vrouw had het aan de stok gekregen met de eigenaar van een BMW, die zijn voertuig hinderlijk voor de schoenenwin kel zou hebben geparkeerd. Omdat de i(rouw niet meci met haar auto kon wegrijden ontstond een scheldpartij. Volgens de BMW-rijder ging de man uit de schoenenzaak zich met de ruzie bemoeien waarbij de automobilist klappen met de vuist en een metalen pijp opliep. De schoenenverkoper zei dat zijn tegenstander een verhaal ophing waarvan geen woord klopte. In plaats van te slaan zou de man uit de schoe nenzaak zelf klappen hebben opgelopen waarte gen hij zich slechts zou hebben verweerd. De officier van justitie hechtte weinig waarde aan het verhaal van het 'slachtoffer' en zijn vriendin. Omdat de medewerker van de schoenenzaak ver der was gegaan dan noodweer eiste zij toch een geheel voorwaardelijke boete van 250 euro. De politierechter besloot helemaal af te zien van een straf. joRR - Een 33-jarige Lei- "J is gistermorgen rond u aangehouden in een [aan de Splinterlaan in lorp. Getuigen zagen dat lit van het pand verniel- ■ervolgens naar binnen Ie politie heeft de man ;t op verdenking van Draadloos Internet via ;s Leiden is ook op de i rond de stad mogelijk. ien rondvaartboot zijn irond metingen verricht ontvangst van het sig- iarmee computers >os communiceren (Wi de boot waren een me- ;e en enkele kleinere an- gemonteerd. De route van Leiderdorp via de ijn naar Braassem en irug naar het startpunt \jP Zijloever. In totaal wa- f y jentig passagiers, onder I (willigers van Wireless i en geïnteresseerden in e ^echniek, aan boord. Ver- :>nin|ide experts hielden tij- p vaartocht presentaties Vpassingen van draad- J 1|ternet voor waterrecrea- ypinnenvaart. mm u vrijdag 4 juni 2004 Iels Menken xedi woude - Natuurlijk moet peente Zoeterwoude zo mogelijk helpen bij het pten van verstandelijk ge- japten van Swetterhage pvone' huizen. Daarover i volgens de coalitie van be\|n VVD geen twijfel. Een Tra van Progressief Zoeter - r Juj (PZ) om de goede be- :re&en te bekrachtigen, be- ?eg(frden zij gisteravond tij- allejen raadsvergadering dan t oor overbodig. PZ riep col- Ard. h raadsleden in de motie tou alles in het werk te stel- igty de integratie van ver- Jlijk gehandicapten in de rolaleving te bevorderen, ïaldping voor de motie van k het feit dat CDA en WD j maand een dikke streep g uijn door het plan van wo- berjuwvereniging Willibrord >ida appartementen te reser- 1 schoor twaalf Swetterhage- 's piers. De coalitiepartijen uiji dat plan in strijd met beloften om de Zwetka- serveren voor starters en aet fen. PZ is het met die gang leen niet eens. Volgens PZ itterhage slachtoffer ge- van een conflict tussen rd en de gemeente. V^jvoorzitter Ooijendijk zat —Tt mee dat de motie van ^jtrtij niet werd aangeno- d<H« ging PZ erom van li WD een duidelijke uit- te krijgen over de be id om Swetterhage te hel- ]Z4n die had de fractie ge- l. Ook was Ooijendijk blij iet plan van wethouder a binnenkort met Willi- praten over andere mo lden voor Swetterhage- ;rs. Ates wil dat doen in afvaardiging van alle vervolg van voorpagina arnhem/hoogmade - Ze ston den lange tijd als kemphanen tegenover elkaar: Tineke Nete lenbos en Kees van Leeuwen. Van Leeuwen had uit zijn boer derij aan de Boskade in Hoog- made wat tegeltjes en luiken meegenomen voor hergebruik in de geplande reconstructie van het gebouw. Netelenbos eiste de volgens haar illegaal verwijderde spullen op vanaf het moment dat zij geld be schikbaar stelde voor het be houd van de boerderij. De zaak liep uiteindelijk met een sisser af. Een commissie van wijzen bepaalde dat Van Leeuwen niks verkeerds had ge daan toen hij de spullen mee nam uit de boerderij die toen nog op de nominatie stond om gewoon gesloopt te worden. Het museum kreeg desondanks heel veel uit de boerderij ver wijderde spullen omdat de oud-staatssecretaris bij nader inzien afzag van de bouw van een reconstructie van de boer derij. Hij verhuist binnenkort met zijn gezin naar Spanje. Gisteren stonden de twee oud bewindslieden samen naast el kaar om de herbouwde woon boerderij officieel te openen. Natuurlijk kwamen de veelbe sproken tegeltjes daarbij zijde lings nog wel even ter sprake. Directeur Vaessen van het Openluchtmuseum deelde heel diplomatiek mee dat er wat hem betreft absoluut geen pro bleem is: „De inventaris die wij nodig hebben is aanwezig." Netelenbos kon er nu, twee jaar na dato, voorzichtig om lachen. De redding van de boerderij is voor haar achteraf één van de krenten uit de pap van het mi nisterschap. „Dit is toch een goede daad geweest. Ik ben blij dat we die drie miljoen euro hebben betaald." Maar was het nou wel zo'n goe de daad om de zeventiende- eeuwse boerderij voor veel geld te verplaatsen van de Hoogma- dese Boskade naar het Arnhem se Openluchtmuseum? Niet alle aanwezigen bij de officiële ope ning zijn het met de minister eens. „Ik heb vaak geuacht: ze zijn gek dat ze dit doen", vertelt Henri Zeestraten die 46 jaar ge leden op de boerderij werd ge boren als één van de negen kin deren van de laatste boerenbe woner. „Als oud-bewoner zeg ik: die boerderij heeft bijna 400 jaar aan de Zuidzijdervaart ge staan. Dat is de enige plek waar die thuis hoort." Maar ook Zeestraten moet er kennen dat de boerderij met al zijn verzakkingen en golvende muren wel heel knap herbouwd is. Volgens directeur Vaessen was dat ook meteen één van de moeilijkste klussen voor de bouwvakkers. „Het was niet eenvoudig om het gebouw in clusief alle bouwfouten precies weer op te bouwen." Wat hier en daar ook onver wachte problemen opleverde was de inrichting van de twee woonhuizen. Een speciaal inge huurde medewerker stroopte een jaar lang allerlei rommel markten en veilingen af op zoek naar de meest uiteenlopende inventarisstukken. Daarbij le verden schijnbaar eenvoudige zaken soms de grootste proble men op. Een crème servies van de Xenos met een blauw randje van hooguit tien jaar oud bleek nergens meer te vinden. „Het was van een dusdanige abomi nabele kwaliteit dat het alle maal gesneuveld is. Bij geen en kel kringloopcentrum en op geen enkele rommelmarkt was dit meer te vinden", vertelt de inrichter, die uiteindelijk nood gedwongen koos voor een enigszins vergelijkbaar servies je. Het kan natuurlijk ook anders. „Wij hebben een draaifauteuil die het museum heel graag wil hebben omdat ze die nergens kunnen krijgen", vertelt Theo Swarte, de laatste bewoner van het zomerhuis. „Maar wij wil- Tineke Netelenbos en Kees van Leeuwen. Ooit stonden ze ruziënd tegenover elkaar, gisteren leken ze wel een beetje verliefd. Op de achter grond de Hoogmadese boerderij die werd gekopieerd in het Arnhemse Openluchtmuseum. Foto: Jan Wamelink len die stoel niet kwijt omdat de kleinkinderen er nog zo veel plezier aan beleven. Mijn vrouw heeft nu voorgesteld dat ze de stoel eventueel kunnen ruilen als ze een draaifauteuil vinden die er een beetje op lijkt." Hoe voelt het dat straks 300.000 bezoekers per jaar door hun huizen stappen, langs de tan denborstels in de badkamer, de opengeslagen boeken op het gekreukte dekbedovertrek en de zelfgemaakte kunstwerkjes op de kast? Het laat Kees van Leeu wen volledig koud. „Ik woon er toch niet meer." Voormalig buurvrouw Mieke Bartels vindt het wel een heel raar idee dat de kleinste details van haar leven aan de Boskade ineens tot museumstuk zijn verheven. „Ik heb hier het ge voel dat ik zo in bed kan krui pen om 's morgens eerst even netjes af te wassen en daarna het ontbijt klaar te maken." Het museumhuis ademt aan alle kanten de sfeer van haar eigen huis. Maar een inbreuk op haar privacy? „Nee joh, die mensen sjokken hier straks langs met grote tassen. Die zijn echt niet geïnteresseerd in wie er op de foto's staan. Die willen gewoon koffie." men. Op negen leerlingen na slaagden alle deelnemers. Het the oretische deel werd door iedereen gehaald. Het is overigens beter ge maakt dan vorig jaar. Acht kinde ren hebben het theorie-examen dit keer zonder fouten gemaakt, tegen vijf vorig jaar. Voor de prak tijkproef zakten vorig jaar dertien leerlingen, nu zeven. Wethouder Horlings reikt vandaag om 11.00 uur in net Cultureel Centrum aan de acht 'veiligste' scholieren him diploma uit. Koninginnedag in de afgelopen jaren behoorlijk zien veranderen. Van den Enden: „Toen wij begonnen was de schooljeugd zeer actief. Het is tegen woordig veel lastiger om de scholen te mobiliseren. Waardoor dat komt? Nou, bijvoorbeeld door de meivakan tie. Soms kan Jong Laurentius niet eens optreden omdat er zoveel op va kantie zijn." „En de oudere jeugd gaat naar Amsterdam", vult Borghuis aan. Niet dat ze bij de pakken neerzitten. Het Koninginnefeest in Voorschoten trekt nog altijd genoeg bezoekers. Op de vraag hoe de toekomst van de Wil- helminavereniging eruit ziet, zegt Borghuis: „Interessante kwestie. Rond de millenniumwisseling wilde het bestuur een totaal andere weg in slaan. We zeiden: laten we alles ver geten wat we in bijna honderd jaar hebben gedaan en helemaal opnieuw beginnen. In september begonnen we met vergaderen, in november wa ren we vier vergaderingen verder en kwamen we toch weer op het oude vertrouwde uit. Dat zegt genoeg, lijkt me." Het oude vertrouwde; dat is de op tocht, de kermis, het touwtrekken. „Allemaal hoogtepunten", zegt Mie- zenbeek. „Dat touwtrekken, dat hoort er gewoon bij. Natuurlijk zijn er wel dingen gesneuveld in de loop der ja ren. Kuipjesteken is toch een beetje oubollig." Afgelopen 30 april pakte de Oranje vereniging al groots uit. Net als tien jaar eerder bij het 90-jarig bestaan, was een massale muzikale manifesta tie het voornaamste programmaon derdeel. Tien muziekkorpsen trokken tegelijk over de Leidseweg. Een abso luut hoogtepunt in het bestaan van de Oranjevereniging, aldus het be stuur. Miezenbeek: ,A1 kunnen wij natuurlijk niet terugkijken tot 1904. Eigenlijk zegt 100 jaar ons niet zoveel. Wij maken er slechts een aantal jaren deel van uit en kunnen er hooguit voor zorgen dat de continuïteit ge waarborgd blijft." Het bestuur is blij dat het vanavond, op de Voorstraat, de verjaardag van de vereniging kan vieren met een cul tureel evenement. „Het geld was op. Dat hebben we allemaal gestoken in Koninginnedag zelf. Burgemeester Verver vond dat we op 4 juni toch ook iets moesten doen. Dankzij haar bemiddeling bij het Rabo-coöperatie- fonds kunnen we vanavond Frits Landesbergen zien optreden", vertelt Borghuis. Het is een kroon op het werk van de Oranjevereniging, die nog heel wat jaartjes vooruit wil. „Dan zouden we overigens wel meer leden willen", zegt Van den Berg. „Op 25.000 inwo ners zijn er slechts 1100 lid. Kun je nagaan: in 1905 hadden we 2750 in woners en waren er 750 lid." En om lid te worden, daarvoor hoef je niet eens zo koningsgezind te zijn vindt het viertal. Van den Berg: „Public spi rit, burgerzin, dót is het." Waarop Miezenbeek toegeeft: „Ik ben ook geen overdreven Oranjefan. Ik spaar geen foto's of zo." Bij elke bocht een duidelijke arm naar links of naar rechts. Tijdens het verkeersexamen, als de fietsers nauwlettend in de gaten worden gehouden, weten de meesten wel hoe het hoort. Foto: Hielco Kuipers De vrijwilligster op de hoek van de Herenstraat en de van Duivenvoordestraat staat al 23 jaar op dezelfde post. „De kinderen doen het over het algemeen goed. Ieder jaar zijn er ongeveer vijf jongens en meisjes die het niet in één keer halen. Ze moeten dan in de mid dag nog een keer met een agent de proef doen." Met het praktijkexamen zijn de kinderen er nog niet. Maandag doen ze het 'dode-hoekproject'. Een vracht wagenchauffeur demonstreert bij zijn truck hoe moei lijk het is om vanuit een vrachtwagencabine fietsers in de gaten te houden. De kinderen leren dan hoe be langrijk het is dat ze zelf moeten opletten dat de chauf feur hen ziet. Ook maken de kinderen per klas een fo tocollage van gevaarlijke plekken in het Warmondse verkeer. Het beste kunstwerk wordt maandagmiddag bij de diploma-uitreiking met een beker bekroond. door Nlenke Ledegang Nerveus zijn ze geen van allen. De 49 leer- ivan groep zeven van basisscholen De Waaier, jeest en De Alleman in Warmond hebben het s van het praktische verkeersexamen al min- !én keertje geoefend. In deze tijd van het jaar 1 Nederland duizenden jongens en meisjes mee nationale verkeersproef die door 3VO wordt ge leerd. In Warmond beklimmen de deelnemers inderdagochtend vol vertrouwen de fiets, leeft de rit al vijf of zes keer met haar moeder ge- Niet dat ze onzeker is in het verkeer; ze wil ge slagen voor het examen. Het kruispunt op de jweg bij het spoorviaduct is een lastig obstakel. moet je voor de auto's gaan staan en als je niet en|eg bent als het licht op groen springt, word je zo l@hjen auto aangereden", vertelt een scholier die net esje met rugnummer heeft aangetrokken. Hij Ich aan bij zijn klasgenoten die klaarstaan om te rvoL rdefti de praktijkproef te mogen meedoen, moeten laaijolieren het theoretisch examen hebben gehaald, r vafiad als enige leerling van De Waaier nul fout en vijkjlaarom met rugnummer 1. Elke twee minuten it aa J. de Waal, voorzitter van 3VO Warmond, de kin- uni'de weg op. De route door de straten van War- ie fj duurt ongeveer een half uur. Onderweg worden aantinemers door vrijwilligers in de gaten gehouden, juii ze goed richting aan, kijken ze goed achterom iof( afslaan, zetten ze hun voet aan de grond bij de lig met stopbord? Bij de Bijleveldlaan wil een r mM eens vergeten zijn hand uit te steken bij het in Haf slaan. Over het hele traject mogen ze vijf fou- aataken. 4.0(1 voorschoten - Af en toe doen ze wel eens iets extra's. Met de bruiloft van Méxima en Willem-Alexander bij voorbeeld. En eens in de vijf jaar op bevrijdingsdag. Maar in de precies honderd jaar dat de Voorschotense Oranjevereniging Wilhelmina van daag bestaat, lag de nadruk altijd op die ene dag: Koninginnedag. „En dat doen we goed", meent Stef Miezenbeek, die tussen 1972 en 1998 penningmeester en voorzitter was. „Mensen uit omliggende plaatsen ko men hier op 30 april naartoe, omdat de sfeer in Voorschoten zo goed is. Hoe dat komt? Tja, Voorschoten is toch een dorp. Het is hier overzichte lijk. We hebben wel eens geprobeerd in Noord-Hofland iets van de grond te krijgen, maar dat is niet gelukt. Mensen trekken allemaal naar de Voorstraat. Omdat het daar zo gezel lig is." Miezenbeek was tientallen jaren be stuurslid, maar ook de huidige gene ratie is al heel wat jaartjes trouw. Dirk van den Berg zit al sinds begin jaren '80 bij de Oranjevereniging, evenals Aart Borghuis, de huidige voorzitter. Joke van den Enden werd in 1995 be stuurslid en later secretaris. „Een be stuursfunctie bekleed je minimaal tien jaar, anders hoef je er bij wijze van spreken niet eens aan te begin nen", aldus Borghuis, „Kijk maar naar onze grijze hoofden." De meeste van hen werden ooit ge vraagd om een functie te bekleden bij Jlg in Voorschoten nderen in Voorschoten i al laten zien hoe veilig zij [t verkeer zijn. Op 18 mei de- 297 jongens en meisjes van p zeven van de Voorschotense holen de praktijkproef. 3VO hoten begeleidde het exa- De jubilerende Oranjevereniging, van links naar rechts: Dirk van den Berg, Stef Miezenbeek, Aart Borghuis en Joke van den Enden. Foto: Henk Bouwman de Oranjevereniging. „Vroeger was het echt een eer om voor zoiets ge vraagd te worden. Je zei niet zomaar nee'vertelt Miezenbeek. Dat wilden ze stuk voor stuk ook niet. Van den Berg, 'gewoon' bestuurslid: „Ik herin ner me van vroeger hoe het was om in die optocht mee te lopen. Dat is iets wat je anderen, een nieuwe gene ratie Voorschotenaren, graag wilt meegeven." Het viertal heeft het karakter van de

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11