Provincie investeert in computers LEIDEN REGIO Meisjes kunnen wel degelijk voetballen Steeds op een ander plekje, maar altijd in de zon Grieks 'wel een lekker uitstap! ADVERTENTIEPRIJS!® Aüi stilte Speel elke dinsdag mee met dt» EURO 2004 Advertentieprijsvraa} en maak kans op prachtige prijzf uiyjAt naar 1 agenda Zuid-Holland wil ook 'beter en evenwichtiger personeelsbestand' van nieuwland 3e prijs: euro 20041 le dvd speler DeCtoor - Eemlamltr "'Voider Coura,,, 2e prijs: dvd historisch overzicht OTanje in het EK over alle speelrondenfe Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en fef uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.Id@hlei esj lei Tot 20 juni is er in de centrale hal van het Rijnlands Revali datie Centrum aan de Wasse- naarseweg een informatieve tentoonstelling over beroertes. Op woensdag 16 juni is er bo vendien een informatiemarkt, die duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Voor ouders, docenten en an deren die te maken hebben met tieners met eetstoornissen wordt maandagavond een voorlichtingsbijeenkomst ge houden bij het GGz-informatie- punt aan het Rapenburg 48. De bijeenkomst is van 20.00 tot 21.30 uur. Sprekers zijn een jongere met anorexiaverleden en een therapeut van de Rijn geest Groep. Bij turnvereniging Ons Buiten is zaterdag de maandelijkse plantenruilbeurs, van 11.00 tot 13.00 uur in het verenigingsge bouw aan het loop Vervoh. pad 16 achter het Noordefoi De PvdA houdt op maaijol juni een wijkspreekuur vaha 19.00 tot 19.45 uur in wijkfla cecentrum Vogelvlucht a{j. Boshuizerlaan, op 11 juni'di 13.00 tot 14.00 uur in de Q d kamer in het gebouw aanfclr Breestraat 70 en op 14 jun 2 buurthuis De Stevenshof t a de Trix T erwindtstraat. jig Voor 50-plussers is er ntye dagmiddag een bingo in tjai huis Op Eigen Wieken aaqak Valkenpad. Aanvang 14.0(1 In de Maria Middelares! aan de Rijndijk 283 wordt dag 6 juni een viering geh den in de sfeer van Taizé, oecumenische gemeensc Frankrijk waar jaarlijks di den jongeren bijeenkome voor gebed en bezinning, viering begint om 11.00 u Het Leidsch Dagblad houdt samen met de Hortus Bota nicus van de Universiteit Leiden voor de tweede keer HOC 972 De eindexamenkandidaten Grieks en hun leraar. Van links naar rechts: Janneke Verdijk, Marthe de. Milou Hoogkamer, docent Dé Steures, Lisette Bel en Dirk Jan Remmerswaal. Foto: Dick Hogewonir' De examens voor vmbo, havo en vwo begonnen op 19 mei met kleine talen en havo-Frans. Ze eindigen vandaag met het vak Spaans. Leerlingen van het Fio- retti College aan de locatie Sportlaan in Lisse met gymnasi um maakten gisteren het exa men Grieks. De hele gymnasiumafdeling (72 leerlingen) is nog naar Troy ge weest in de bioscoop in Leiden, zegt docent Grieks en Latijn Dé Steures. De verfilming van de oud-Griekse sage de Ilias van Homerus is geschikt voor kij kers boven de 16 jaar en werd volgens hem ondanks de bloe derigheid van sommige scènes gewaardeerd. Wel vonden som mige ingewijden dat de makers zich behoorlijk wat vrijheden hadden veroorloofd. „Ik ben al lang blij met het succes van de ze verfilming, toch promotie van het vak. We hebben alle leerlingen mee de zaal in gekre gen, ook die van onder de 16. Maar de eindexamenkandida ten waren er die avond volgens mij niet bij. Logisch: die wilden zich voorbereiden op het exa men Grieks." Het examen duurt van negen tot twaalf uur. „Die tijd hebben ze ook wel nodig. Maar als je het niet erg vindt, ga ik eerst zelf als de wiedeweerga het exa men maken. Want anders kan ik er straks niets zinnigs over zeggen", zegt Steures gehaast. Om 11.20 uur gaat hij in de zaal zitten. Tegen die tijd zijn de vijf eind examenkandidaten Grieks nog de enigen in de zaal. De leerlin gen die aardrijkskunde deden zijn dan al de zaal uit en wor den door de surveillanten ge maand stil te zijn voor de ach terblijvers. Om kwart voor twaalf komt Janneke Verdijk te vreden naar buiten. „De proef- door Ema Straatsma den haag - Voor ict-voorzienin- gen en personeel trekt de pro vincie de komende vier jaar 23 miljoen euro uit. Zuid-Holland wil flink investeren in de 'elek tronische overheid' en een beter personeelsbestand. Dat staat in de Voorjaarsnota van de provin cie. Voor ambtenaren van 57 jaar of ouder komt er dit jaar een nieu we vutregeling. Ook zijn er ex tra middelen voor scholing, training en 'mobiliteitsbevorde rende maatregelen'. Met de maatregelen willen gedeputeer de staten een verkleining en 'meer evenwichtige opbouw' van hun personeelsbestand be werkstelligen. Daarnaast investeert de provin cie in een 'open, toekomstvaste iet-omgeving'. Die moet een belangrijke bijdrage leveren aan de voortgang op het pad naar de 'elektronische overheid'. Zuid-Holland trekt een miljoen euro extra uit voor achterstallig onderhoud in recreatiegebie den. Voor nieuwe gemeentelij ke bestuurskrachtmetingen is ruim een half miljoen euro be schikbaar. Voor de opzet van een 'zware projectorganisatie', die inrichtingsplannen voor de stedelijke as Leiden-Katwijk be denkt, maakt de provincie twee ton vrij. Een extra budget van 150.00 eu ro trekken gedeputeerde staten uit voor het afhandelen van nieuwe milieuvergunningen. De provincie is sinds kort ver antwoordelijk voor het ver strekken van ontheffingen voor brijnlozingen. Er zijn in Zuid- Holland zo'n 600 tuinbouwbe drijven die brijn lozen. Brijn is afvalwater met een verhoogd zoutgehalte. Ondanks een lagere uitkering uit het provinciefonds heeft Zuid-Holland geen financiële problemen. Voor de komende jaren houden gedeputeerde staten wel rekening met oplo pende begrotingsoverschotten. „We gaan onze ambities waar maken, maar we moeten alert blijven en op onze tellen pas sen", aldus gedeputeerde L. Huizer. vrijdag 4 juni 2004 een Tuindag, op zaterdag 12 juni in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Zoe- terwoude en Voorschoten. De aanmelding is inmiddels gesloten. In de Uitkrant van donderdag 10 juni staan een kaart en een lijst met namen en adressen van de deelne mers. De lijst komt ook op www.leidschdagblad.nl. Aan de voortuin hebben Dik Kompier en Aaltje Knoop niet veel veranderd, sinds ze er tien jaar geleden kwamen wonen. „Bij elke schep haal je bollen boven. De tuin is uitontwikkeld." Foto: Hielco Kuipers Aaltje Knoop (59) houdt van veldbloemen. Tien jaar geleden veroverde Dik Kompier (67) haar hart door bij haar op visite te gaan met een grote bos wit bloeiend fluitenkruid en geel koolzaad. De rest is, zoals dat heet, geschiedenis. Ze trouw den en gingen samen wonen in huize 'Corrie' aan de Haagweg 160, pal naast het studenten complex aan de Klikspaanweg. Nu heeft Aaltje het zonnigste hoekje van haar tuin gereser veerd voor veldbloemen. Flui tenkruid of koolzaad zijn er niet te vinden, maar wel bloeit er vingerhoedskruid en jacobslad- der. Huize 'Corrie' is in de jaren '20 gebouwd voor de familie Van Paridon, die er heel lang woon de. Toen Dik en Aaltje zich er tien jaar geleden vestigden, was het, in de woorden van Aaltje, een 'oude mensenhuis'. Aan de voortuin, die gekenmerkt wordt door veel groenblij- vende planten zoals struik- dennen, skimmia's, laurierstrui ken en een blauwspar, besloten Dik en Aaltje niet teveel te ver anderen. „Je kunt er nau welijks in spitten", zegt Dik. „Bij elke schep haal je bollen boven, sneeuwklokjes, krokussen en boshyacinten. Die tuin is uit ontwikkeld." Dik was tot zijn pensioen do cent handvaardigheid en kunst geschiedenis aan het Bonaven- turacollege in Leiden. Om dat hij nog al tijd graag cre atief werk doet, liet hij aan de achter zijde van het huis een werkplaats bouwen die het midden houdt tussen een serre en een studio. Hier maakt hij beelden en knutselt hij aan oude scheeps modellen. In de winter staan hier de planten die niet winter hard zijn. De bouw van het tuinhuis bood een uitgelezen kans om de ach tertuin opnieuw in te richten. Enkele uitgegroeide skimmia's en een rhododendron uit de voortuin kregen hier een nieuw leven. „Wat een zwaar gespit en een gesleep was dat", herinnert Aaltje zich. „We hadden de rho dodendron los, maar we kon den hem niet uit het plantgat tillen. Toen hebben we een wildvreemde man op straat aangeroepen: kunt u even ko men? We hebben mannen kracht nodig. Nou, hij kwam, maar toen we de rododendron uit het plantgat hadden, zei hij: 'U redt het verder zelf wel, hè'?" Pal achter het huis richtte Aaltje een moes- en kruidentuin in. De bietjes komen al aardig op, een maggiplant heeft het over duidelijk naar zijn zin, de salie bloeit. Het achterste gedeelte kreeg een zithoek, die Dik en Aaltje omringden met weelde rig groen. Opvallend hier is een euphorbia, met spitse bladeren en kleine geelgroene bloemen die aan steeltjes hangen. „Inge waaid", zegt Dik. Verder vulden hij en Aaltje de borders met on der meer varens, smeerwortel, vingerhoedskruid, siergrassen en een groot formaat papaver. De tuin van huize 'Corrie' ligt op een hoek en heeft een wat merkwaardige, afgeschuinde vorm. De erfscheiding is een TUINCENTRUM gedempte sloot, waar elzen op groeien. Daardoor is de tuin schaduwrijk, al zijn er genoeg zonnige plekken. „Je moet al leen steeds op een ander plekje gaan zitten", zegt Aaltje. Als Dik en Aaltje op reis gaan, nemen ze altijd planten mee te rug. Agaves, die inmiddels uit hun pot dreigen te groeien, zijn souvenirs van een reis aan Na pels en Pompeii. Een lidcactus is een herinnering aan Israël. Van een bezoek aan hun doch ter in Nieuw-Zeeland namen ze lelie-achtige sprieten mee. „Bij ons is het zeldzaam, maar daar groeit het als onkruid", zegt Dik. Helaas vroor meer dan de helft van de planten afgelopen winter dood, maar wat er nog over is, maakt zich op voor nieuw leven. Wilfred Simons www.teKJ8cnctegbiad.nl tei. 071 - 635 63 62 dam, Zoetermeer, Alphen aan den Rijn, Zevenhoven, Schie dam en Numansdorp", ver klaart Zandbergen. „Dus die moeten van veel verder komen dan wij." Wel heeft de technische staf te maken met een behoorlijke aderlating. „Het toernooi valt in hetzelfde weekeinde als een voetbalkamp", aldus de direc trice. „Daardoor missen we vijf speelsters, waaronder onze keepster Mandy. Maar gelukkig kan Laura ook goed op doel en wilde Marit graag invallen. En we hebben sowieso genoeg kwaliteit over om kampioen te worden hoor. We hebben al twee grote bekers gewonnen en er is nog genoeg ruimte over voor een derde." Conciërge en medecoach Jan Fakkel heeft in ieder geval een tactisch concept bedacht, waarmee zijn team de tegen stander gaat overdonderen. „De wedstrijdjes duren maar een kwartier. Dus gaan we snel druk zetten op de tegenstander in de hoop vroeg op voor sprong te komen. Dan kunnen we ons ingraven en op de counter spelen." Een van de grootste supporters van de meisjes is Hans Kies, de vader van middenvelder Melis- sa (12). Hij is erg blij dat de voetbalsters eens goed in de publiciteit komen. „Dat verdie nen die meiden wel. Dames voetbal is altijd een beetje een ondergeschoven kindje. Maar als je ziet wat er aan techniek op de velden rondloopt: daar zou menig jongen jaloers op Zittend van links naar rechts: Stephanie, Mandy, Mandy, Jasmijn, Nina en Melissa. Staand van links naar rechts: Stefanie, coach Marjan, Julia, Nikki, Inge, Laura, Bau en coach Jan. Particuliere foto zijn. Ik weet zeker dat er ge noeg jongensteams zijn, die ze helemaal zoek zouden tikken. En fysiek gaan ze ook de strijd aan hoor. Morgen worden tegelijkertijd ook districtsfinales gespeeld in Oosterwolde, Enschede, Uit hoorn, Terneuzen en Venray. De zes winnaars spelen ander halve week later om het lands kampioenschap Shell Schoói- voetbal. De grote finaledag wordt op woensdag 16 juni ge houden op het KNVB-terrein in Zeist. Daar zullen ongetwijfeld heel wat scouts rondlopen, dus wie weet wordt een van de Leidse voetbalstertjes wel ont dekt. Of het zover komt, is na tuurlijk maar de vraag. Dan zullen de meiden zich morgen in ieder geval weer van hun beste kant moeten laten zien. Toch doet Kies alvast een be lofte. „Als we zaterdag winnen, gaan we er met een touringcar heen." Robert Toret vertaling alleen al kostte me een uur, maar het is een lopend verhaal geworden, dus dat is een goed teken. Het andere ge deelte van het examen bestond uit vragen over drie teksten. Meneer Steures had daarover nog gezegd: 'Leer vooral de ver voeging van het werkwoord 'weten' uitje hoofd. Die krijg je geheid. Gelijk had hij. Dat werkwoord is lastig omdat de vervoegingen niet meer lijken op het werkwoord." Janneke is opgelucht, temeer omdat ze morgen jarig is en lekker ont spannen haar verjaardag kan vieren. De leerlingen vinden Grieks leuker dan Latijn ('veel meer politiek getinte teksten') en wa ren goed voorbereid, dat be amen ook de overige vier die een kwartier later uit de zaal komen. „In de voorbereiding hebben we de teksten waar we vragen over kregen, uit en te na behandeld", zegt Marthe de Jong. Dirk Jan Remmers waal is de enige jongen in het gezelschap, maar ook de enige die nog niet weet wat hij gaat doen met zijn diploma. „Nog niet?!!", roepen Lisètte Bel, Milou Hoogkamer en Marthe in koor. Zij gaan res pectievelijk taalwetenschappen, psychologie en pedagogische wetenschappen studeren.. Alle dames waren ook bloed nerveus voor de examenvragen. Janneke heeft er zelfs beroerd De ouders en leerkrachten van de meisjes uit groep 7/8 van basisschool De Stevenshof zijn erg trots op de prestaties van hun kinderen en leerlingen. Morgen spelen de 11- en 12-ja- rigen namelijk in de districtsfi nale van het Shell Schoolvoet- baltoernooi op het terrein van RCL in Leiderdorp. En daar hebben ze flink voor moeten presteren. Op 11 april wonnen de meiden de finale van het Leids kampioenschap bij W Leiden van veertig teams. Daarmee dwongen ze deelna me af aan het regiotoemooi, dat op. 12 mei bij het Sassen- heimse Ter Leede werd ge speeld. Tot ieders verbazing deden de jonge voetbaltalent door geslapen. „Het is vo^h die onzekerheid: wat krijjp' voorgeschoteld? Vanmidd hebben we op Dirk Jan nil maal Frans: daar zie ik nu tegenop." p Dirk Jan maakte zich nietj over Grieks. „Neu", zegt Lx vond het wel een lekker i^l je. Een stuk meer relaxed) exacte vakken.w< 11e Aart van der Kuijl I10 De opgave ;v' In een hedendaagse be\»n king van de tragedie 7Vov< jaanse vrouwen door Ju Herzberg worden de re^e 32-33 als volgt weergegqvd Helena om wie het allejer begon, wordt terecht 00$ gevangene beschouwd, jj 1 jaar lang was zij de vroui van de Griekse koning ft nelaos'. jiij; Herzberg vertelt vervolgjj uitvoerig over de schal door Paris. Vraag 1: (1 punt) Leg 1% de reden is dat Herzber&u voeriger is dan Euripidej a Antwoord: Herzberg sclyc voor een 20ste-eeuws p^ei bliek dat de verhalen uitp Ilias niet zo paraat heeftfe meer ingewijden, zoals delbare scholieren met en Grieks in. hun vakkenpajee at jes het daar nog eens dunnetjes over. In een spannende finale werd een school uit Alphen aan den Rijn met 2-1 verslagen. Een unieke prestatie in de his torie van De Stevenshof. Coach en directrice Marjan Zandbergen heeft er alle ver trouwen in dat haar pupillen het morgen ook 'fantastisch' gaan doen. „Ik denk dat we weer gaan winnen! Al wordt het wel steeds moeilijker, want de beste teams van Zuid-Hol land doen mee. Ik ben al trots dat ze het zo ver geschopt heb ben." Bijkomend voordeel voor het team is dat ze min of meer een thuiswedstrijd spelen. „De an dere teams komen uit Rotter- Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10