lan PvdA voor conomie IETS ri Wei Wei wil weer met andere dingen bezig zijn verkopen?! 1 072-5196868 Nederlander omgekomen bij aanslag in Afghanistan Brug open: 25 kilometer file lalitie wijst voorstel af Mega-pianoconcert SPRINTERS 5 Droge Codett: De Graaf is heel arrogant Willemstad - „De Nederlandse minister De Graaf zou iets moe ten doen aan zijn arrogantie. Mijn relatie met hem was de af gelopen tien maanden wel goed, maar hij houdt niet van tegenspraak en is gewend te be palen wat er moet gebeuren. Daar zou iemand hem eens op moeten wijzen." Dat zei de An tilliaanse demissionaire minis ter-president Mima Louisa-Go- dett gisteren op de laatste dag van haar premierschap. Tien soldaten gedood in Algerije algiers - In Algerije zijn giste ren zeker tien regeringssoldaten gedood in een hinderlaag, die vermoedelijk het werk was van de extremistische moslimorga nisatie Salafisten Groep voor Prediking en Strijd (GSPC). De aanval, waarbij ook 45 soldaten gewond raakten, vond plaats in het kustgebied Bejaia. Het le- gerkonvooi keerde terug van een anti-terreuroperatie toen het door een groep gewapende mannen verrast werd. Enkele gewonden zijn er erg aan toe. Jongetje van 8 betastte meisjes beziers - Een 8-jarig jongetje uit het Franse plaatsje Roujan mag voorlopig niet meer op school komen. Hij wordt verdacht van seksuele intimidatie van de meisjes in zijn klas. Enkele we ken geleden vertelde een vijfja rig meisje dat de jongen haar geregeld tegen haar zin had be tast. Dat zou zijn gebeurd op het schoolplein en in het toilet. Sindsdien hebben nog twee meisjes geklaagd. Het incident heeft het dorp in hevige beroe ring gebracht. Ouders van de klasgenoten van het grijpgrage jongetje eisen dat hij voorgoed van school wordt verwijderd. Zij menen dat de school eerder had moeten optreden. Recordaantal examenklachten Hilversum - Dit jaar klaagt een recordaantal scholieren bij het Landelijk Aktie Komitee Scho lieren (LAKS) over de eindexa mens. Het oude record dateert van 2002 toen het LAKS circa 68.000 klachten binnenkreeg. Gisteravond, met nog enkele dagen te gaan, stond de teller al op ruim 68.000. De meeste klachten betroffen het vwo-exa- men aardrijkskunde. In totaal 4159 scholieren lieten hun on genoegen blijken. Ze moesten te veel opzoeken, waardoor ze in tijdnood kwamen. Ook klaagden veel havisten (2173 personen) over biologie. Goedemorgen Wat een krant. Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! donderdag 3 juni 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 den haag/gpd - Een Neder landse medewerker van Artsen zonder Grenzen is gisteren omgekomen bij een aanslag in het noorden van Afghanistan. Ook de Belgische projectcoör dinator, een Noorse arts en een Afghaanse tolk en chauf feur zijn gedood. De Taliban, die sinds kort weer in dit ge bied actief is, heeft de verant woordelijkheid voor de aan slag opgeëist. Over de namen van de wester se slachtoffers werden nog geen mededelingen gedaan. De families van de Nederlan der - een logistiek medewerker - en de Belgische vrouw zijn gisteren geïnformeerd, maar de organisatie maakt pas van daag hun identiteit bekend. De precieze toedracht van de aan val op de auto van Artsen zon der Grenzen is onduidelijk. De vijf hadden allen schotwon den. „Ze zijn allemaal gedood met een kogel", aldus Jan Bri- gou van Artsen Zonder Gren zen België. De doden werden gisteren aangetroffen door collega's die op onderzoek waren uitgegaan omdat zij zich niet hadden ge meld. Een woordvoerder van de Taliban in het Pakistaanse Peshawar zei dat zijn organisa tie de auto had aangevallen. „Het zijn handlangers van de Amerikanen", zei Abdul Kakam Latifi in een telefoongesprek met persbureau AP. „Er ko men meer van deze aanval len." Volgens een politieman zouden bandensporen bij de auto erop wijzen dat de aan vallers een motor gebruikten. Het is voor het eerst in de twintig jaar dat AzG bestaat dat een Nederlander op een missie door geweld omkomt. „Een enorme schok", aldus woordvoerder Huurman. Ook is het voor het eerst dat bij één incident vijf mensen omko men. AzG heeft de dertig buiten landse medewerkers in Afgha nistan naar de hoofdstad Ka- bul geroepen om de situatie te bespreken. „We moeten kijken wat nodig en verstandig is." Huurman zei dat de 300 Af ghaanse medewerkers de hulpprojecten voorlopig draai end houden. llieprijs is na het gijzelings- taa in Saudi-Arabië tot onge le hoogte gestegen. Onder tulanten heerst angst voor dagen op de olie-installaties en dat drijft de prijs nog ver- op. De organisatie van olie- "lucerende landen OPEC wil laag spijkers met koppen n en de productie fors ver en om de prijs te doen zak- De vraag is of dat lukt. r nog niet zo heel lang gele een woord van een Saudi- olieminister )eg was de in het gareel ijgen, ligt de t anno 2004 toch C complexer. De neemt slechts 'Atig procent van de wereld- Jluctie voor zijn rekening en - niet-OPEC-leden trekken steeds minder aan van de rktleiders. Een land als Cana- met de op Saudi-Arabië na otste reserves ter wereld, is J B gebaat bij hoge prijzen om- Canadese 'modderolie' dan exploitabel wordt tendien draaien de oliebron- 1 van de OPEC - met uitzon- flng van die van Saudi-Arabië 0 op volle toeren. Die hoge Jductie is vooral het gevolg OLIE van de enorme vraag uit snel groeiende economieën van de VS en - niet te vergeten - China. De vraag naar olie lijkt structu reel te stijgen en dat leidt tot structureel hogere prijzen. Natuurlijk speelt het door terro risten beoogde angstgedrag van speculanten een rol, maar op de lange termijn lijkt olieschaarste de prijsbepalende factor. De consument lijkt zich daar voor lopig weinig van aan te trekken. Hoe groter de koelkast of ter reinwagen, des te be ter. Blijkbaar is de olieprijs nog niet hoog genoeg. Krijgt de Club van Rome toch gelijk! Hoe hoog moet de olieprijs zijn voordat het Westen zich bevrijdt uit de gijzeling van de olieproduceren de landen? Het antwoord kent niemand. Feit is echter wel dat de westerse regeringen nog geen serieuze pogingen ondernemen nieuwe energiebronnen te ont wikkelen. De oliebelangen van westerse bedrijven zijn daarvoor te groot, hoe graag het zich als vriend van het milieu profile rende Shell ons anders wil doen geloven. Bill Meyer Ja, ik ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9.75. Dat ls nog geen 0,41 per dag! M/V Naam Adres Postcode Plaats: Telefoon Geboortedatum: o-ma.il I I Stuur de«e bon op to leiden - De brug in de A4 over de Oude Rijn in Leiderdorp heeft gistermiddag onbedoeld een uur open gestaan. Na een uur stond er voor de brug in beide richtingen zo'n dertien kilometer file. Rond twee uur ging de brug open voor een schip. Maar toen hij weer dicht moest, haperde de klep. Binnen de kortste keren stonden er aan weerskanten van de brug gigantische rijen auto's. Vorige week zondag veroorzaak te de brug ook al enorme files. Toen waren het de slagbomen, die om onduidelijke redenen niet meer omhoog gingen. De totale filelengte bedroeg toen na een uur 17 kilometer. Volgens Rijkswaterstaat, ei genaar van de brug, is nog niet duidelijk waarom de klep niet meer dichtging. „Monteurs zijn dat nu aan het onderzoeken", aldus een voorlichtster. Foto: ANP/Olaf Kraak 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 060O-17U lyraiia) of «urf naar wwwJeidachdagblad.nl iDeie aan bieding la geldig tot 31 december 200») Letdach Dagblad gaat zorgvuldig om met peraoongegevena In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad door Tom van den Berg eibergen - Brugklas 1V1 begint op woensdagochtend met Duits. Het wordt een les vol herhalingen. Speciaal voor Wei Wei Hu. Het Chinese meisje uit Ei bergen probeert na haar ontvoering door een tbs'er haar leven weer op te pakken. Een kaartje aan 'het Chinese meisje in Eibergen' komt keurig aan bij Wei Wei Hu. De 13-jarige leerlinge van het As- sink Lyceum krijgt honderden kaartjes. Het aantal e-mails heeft ze niet eens geteld. „Soms geven de mensen mij advies", vertelt ze. „Het is belangrijk om veel over alle nare gebeurtenissen te praten, zeggen ze. Of er over te schrijven. Er over praten doe ik liever niet. Wel met mijn ouders, vooral met mijn moeder kan ik goed praten over wat er is gebeurd." Het leven van Wei Wei staat sinds zon dag 23 mei op zijn kop. Ze wordt die dag onder bedreiging met een mes ontvoerd door een 37-jarige tbs'er, die tijdens zijn proefverlof de benen heeft genomen. Wei Wei probeert te ont snappen, maar de man trekt haar van de fiets. Hij houdt het meisje twee da gen vast en vlucht naar Duitsland. Het zijn uitputtende dagen. „Ik heb amper geslapen, af en toe dommelde ik even in", zegt ze. Slapen doet ze voor het eerst weer in een Duits ziekenhuis, nadat de ont voerder haar na uren onderhandelen in Münster laat gaan. De donkere mo menten laat ze onbesproken. Ze heeft het overleefd, dat is genoeg. „Toen ik thuis kwam ben ik ook weer snel gaan rusten. Maar eerst heb ik nog een bak aardbeien opgegeten, gekregen van mijn vader." Wei Wei wil amper een week na haar bevrijding gewoon weer naar school. „Ik ga graag naar school, het is er leuk. En Ik mis de andere kinderen." Die an dere kinderen leven intens met haar mee. Vriendinnen overladen haar met cadeaus. „Ik heb vandaag nog een gro te knuffelmuis gekregen. Mijn hele bed ligt vol knuffels." De rit naar school maakt Wei Wei voor lopig niet op de fiets. 'Opa' Thijs van der Spoel is haar privé-chauffeur. De buurman zoekt onderweg al naar sluiproutes om opdringerige verslagge vers te ontlopen. Hij is blij dat Wei Wei weer naar school gaat. „Zo kan ze het allemaal afsluiten, het proberen achter zich te laten", zegt hij. De eerste schooldag is wel moeilijk. Wei Wei: „In de pauze ben ik gewoon naar de aula gelopen. Ik ging er in het midden zitten. Niet zo slim. Iedereen staarde naar mij. Dat vond ik angstaan jagend." Voor de les Duits van meneer Pietersen begint, is er tijd voor een praatje. Wei Wei moet vertellen hoe het met haar gaat. Veel kinderen willen wel wat vragen, maar ze weten niet goed wat ze moeten zeggen tegen mij.' Bij Frans is er een schriftelijke overho ring maar die mag Wei Wei laten schie ten. Tijdens de muziekles verschijnt ook een ploeg van het Jeugdjournaal op school. Ze filmen iedereen in de klas. „Het valt niet mee om te zingen als er iemand met een camera voor je neus staat", lacht Wei Wei. Het Jeugdjour naal is haar favoriete programma. Ze kijkt altijd. Voor hen wil ze haar verhaal wel kwijt, hoe akelig het ook is. Maar ze hoopt wel dat het snel voorbij is. Wei Wei wil wel weer eens met andere din gen bezig zijn. Leidsch Dagblad Australische gekozen tot Miss Universe Leiden: het Venetië van Met gerust hart op vakantie na examen maatschappijleer het Noorden Eindklassement Rondje langs de voetbalvelden jaag/gpd - Het plan van de jongeren en ouderen werk moet helpen, staat van de economie in de lat zei premier Balkenende n tijdens een debat met ;de Kamer over werkge ld. Het afschaffen van de ingaftrek van pensioenpre- in inkomens vanaf euro per jaar, zoals de 11, raakt volgens de mi- president ook de modale vdA presenteerde het ba- 1 gisteren in de aanloop Ihet debat. De kinderop- voor werknemers en |evers moet volgens de veel goedkoper worden moeten 10.000 lerarenba- Jij in het vmbo. tij wil werknemers met |en middeninkomens (tot 1 euro per jaar) - het gros ongeveer zes miljoen fenden - een belastingkor- [tot 500 euro geven, 'om en aantrekkelijker te ma- volgens Balkenende 'kan bmische groei niet worden iht met het uitgeven van overheidsgeld'. De voor blan benodigde 4 miljard Ie PvdA bij elkaar krijgen 1 ondermeer de geplande van de onroerend- zaakbelasting terug te draaien. Ook coalitiepartijen CDA, WD en D66 veegden de vloer aan met het PvdA-plan. „De PvdA is weer op grote schaal bezig met het uitdelen van overheids geld", zei CDA-Kamerlid Ver burg tegen PvdA-fractievoorzit- ter Bos. „U kunt beter tegen uitkeringsgerechtigden zeggen: doe je best om een baan te zoe ken." „Het klinkt allemaal mooi, maar het zijn geen structurele oplossingen", vond D66'er Dit- trich. Die ziet liever dat het ka binet de kenniseconomie sti muleert. „Er is een groot tekort aan technisch geschoolden. Het is verontrustend dat er bijna geen studenten wiskunde meer zijn." „De PvdA haalt met de belas tingkorting de prikkel weg om in jezelf te investeren, om je op te werken tot bijvoorbeeld schooldirecteur", aldus WD'er Blok. „Deze voorstellen komen hard neer bij de hts'er, de hoofdverpleegkundige. De liberalen willen werknemers (tijdelijk) onder het minimum loon betalen, wat bijstandsge rechtigden meer kansen op de arbeidsmarkt moet geven. De partij denkt aan 80 procent van het minimumloon in het eerste jaar en 90 procent in het twee dejaar. hangzhou - Werken van Stravinsky en Liszt werden in Utrecht ooit door twintig pia nisten uitgevoerd en in de film The Colddigger zat een nummer met 56 piano's. Maar in het Chinese Hangzhou gingen ze daar gisteren ruimschoots overheen. Op het stads plein werd daar een pianoconcert gegeven door 160 kinderen. Het megaconcert was bedoeld om reclame te maken voor een kunstfestival dat over 99 dagen in de provin ciestad wordt gegeven. Foto: AP (advertentie) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch SS Dagblad COMMENTAAR

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9