REGIO Dorpsraad en inwoners op één lijn 'Mensen rijden graag om voor korting' Leiderdorpse kinderen volgend jaar in herkansing voor verkeersexamen Stel uw eigen team samen en speel mee wil alle ballen snappen geslaagd' tèferkbezoek te Franssen Warmond Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl Onovertroffen in contacten met burgers donderdag 3 JUNI 2004 >rgen bekend ISCHOTEN - Burgemeester ««r-Aartsen maakt morgen 14.00 uur de prijswinnaar tie door de gemeente Voor- y-éten georganiseerde foto- f trijd bekend. In het kader Viet burgerjaarverslag wer- inwoners van Voorschoten groepen foto's in te sturen het mooiste plekje in Voor- L iten, een Voorschotens eve- lent, of een speciale ge- jtenis in 2003. De foto's zijn tijdag nog de hele maand in de centrale hal van het 1 nfeentehuis te bezichtigen. W%ijna alle deelnemers is bo- lien een foto opgenomen in ^^urgerjaarverslag. Een ver- 'tstfe versie van het verslag, de 'n: rerjaarkrant, valt in de week 0614 tot en met 18 juni in de ;tayenbus. >vei rteldag in oorschoten Inschoten - In Voorschoten It zondag, net als op 168 ^jc ire plaatsen in het land, de kui e Nationale Verteldag ge- tzi e j. ien kinderen en volwasse- t djjvoor alle soorten verhalen cht in de peuterspeelzaal olf Steiner aan het Burge ster de Koolplantsoen 19. r de kinderen worden er lokjes en korte verhalen eld, voor volwassenen en griezelverhalen, zoals Lijk uit Franeker'. Ook dt er muziek gemaakt en den koffie, thee en 'brood pap' geserveerd. De vertel- ^Jis vrij toegankelijk. Ilfdub viert <|)ileumfeest are i etlEN AAN DEN RIJN - De Al- erlipse golfbaan bestaat 20 ebb Dit vieren de golfers zater- Iiel5 juni met een lustrumwed- bed en een officiële receptie, itiefaoogtepunt geeft golfpro- icilonal Joost Hage een golf- leiderdorp - De Leiderdorpse kinde ren, die dit jaar geen praktijk ver keersexamen konden doen omdat de organisatie ervan niet rond kwam, mogen volgend jaar in de herkansing. De directies van de basisscholen en wethouder Laman hebben deze week afspraken gemaakt over het praktijk examen. Daarmee is de toekomst van de exa mens in Leiderdorp zeker gesteld. Maar voor het huidige schooljaar ko men de afspraken te laat. Daarom mogen volgend jaar, behalve leerlin gen uit groep 7, ook kinderen uit groep 8 het praktijkexamen afleggen. Zo blijft geen leerjaar ongetoetst. Volgens de nieuwe uitgangspunten zijn de scholen zelf verantwoordelijk voor de organisatie van het verkeers examen. De scholen nemen daarvoor de organisatie over van de politie. In september komen ze bij elkaar in een zogeheten verkeersgroep om de exa mens voor te bereiden. Bij de uitvoering van het examen krij gen de scholen wel ondersteuning van de politie, meldt de gemeente Leiderdorp. De basisscholen kregen in april van de gemeente te horen dat de praktijk- examens niet door konden gaan. Dat gebeurde nadat de districtspolitie een jaar geleden te kennen had gegeven dat ze de organisatie van het examen niet meer op zich kon nemen. Het CDA stelde vragen over de kwestie en ook de directeur van drie openbare basisscholen in Leiderdorp mopper de over de gang van zaken. Het nieuws dat de politie zich als organi sator had teruggetrokken kwam zo laat, dat er geen tijd was om een an dere oplossing te verzinnen, was de klacht. De gemeente Leiderdorp wijst er in een persbericht over de nieuwe af spraken nadrukkelijk op dat het steeds moeilijker is om zaken als het praktijk-verkeersexamen te organise ren. „Dat mag blijken uit het dras tisch teruglopende vrijwilligersbe- stand van 3VO Leiderdorp. In de ja ren '70/'80 waren er ruim 200 vrijwil ligers om het verkeersexamen op zich te nemen, vandaag de dag moet 3VO het met slechts drie mensen stellen", aldus de gemeente. Marleen Riool, secretaresse van de verkeersorganisatie 3VO, afdeling Lei derdorp, verklaarde eerder dat ze in april door wethouder MacGillavry ge vraagd was ofn de organisatie op zich te nemen. „In december hadden wij al duidelijk gemaakt dat niet te kun nen. Daarvoor heeft 3VO te weinig vrijwilligers. Toen dat in april nog eens werd gevraagd, hebben wij ge zegd best iets te willen doen met ex tra ambtelijke ondersteuning. Met 10 tot 12 uur ondersteuning waren we er wel uitgekomen." len. Van 12.00 tot 17.00 uur Stompwijkers moeten concessies doen Gert-Jan Versteegen gooit zijn tank vol. Foto: Hielco Kuipers 10ND - 'Zeer t waarnemend burge- iter Vosjan het werkbezoek commissaris van de konin- Franssen aan Warmond. Jan merkte hoe goed Frans- jl^zich had voorbereid op het z-jbek en wat hij allemaal over dorp wist. Het werkbezoek niets te maken met de op- zijnde samenvoeging Warmond met Sassenheim /oorhout in een nieuwe ge- ente Teylingen. „Het was =A regulier bezoek dat eigen- al een hele tijd geleden had ^eten plaatsvinden. Maar il»r de drukte is het opgescho- L" Volgens Vosjan hebben V^ge en raadsleden een flink jtal onderwerpen doorge- pken, waaronder de wens 131 Warmond voor een grens- >P$ging. Deze moet de Kager- len geheel in het bezit van ngen brengen. Daarmee tttj de nieuwe gemeente haar e punt, recreatie, volop len uitbuiten. Hoge verwachtingen van pomp aan doodlopende weg in Zoeterwoude door Judy Nihof zoeterwoude - Een doodlo pende weg in een 'stil' deel van Zoeterwoude-dorp. Het is niet de meest voor de hand liggende plek om een benzinepomp te openen. Automobilisten op de drukke provinciale weg zien het tankstation wel liggen, maar een afslag is er niet. Toch heb ben Pieter en Gert-Jan Ver steegen van het gelijknamige autobedrijf aan de Europaweg een weloverwogen beslissing genomen. „We hebben onder zoek laten doen en daaruit is gebleken dat mensen voor ben zine die vier cent goedkoper is, bereid zijn om wel zeven kilo meter om te rijden. Wij zijn zes cent goedkoper en men hoeft voor deze pomp nog niet eens één kilometer om te rijden. Dat blijkt ook wel. Het loopt lek ker." Om de benzinepomp was ruim een jaar geleden een hoop te doen. Het plan van Versteegen om een tankstation te beginnen aan de zijweg van de Miening joeg een groep omwonenden in de gordijnen. Ze vreesden een komen en gaan van auto's. Het protest leidde er uiteindelijk toe dat Versteegen de pomp, die sinds twee weken open is, op slot doet van elf uur 's avonds tot zes uur 's ochtends. „We hebben heel veel concessies ge daan", zegt Pieter Versteegen, die de problemen liever niet wil oprakelen. „Het is met de bu ren allemaal prima opgelost." De broers Versteegen hebben diverse redenen om een tank station aan hun autobedrijf toe te voegen. Een pomp voor ei gen gebruik hadden ze nog niet. Het bedrijf verkoopt rond de zevenhonderd auto's per jaar en in die wagens moet brandstof. Voorheen moesten de medewerkers naar Leiden of Stompwijk om te tanken. Daar mee verloren ze veel tijd. Een andere reden was het ont breken van een pomp in Zoe terwoude. De laatste sloot twaalf jaar geleden. Volgens de broers Versteegen, die zich in de eerste plaats richten op de Zoeterwoudse klant, bleef er in het dorp wel degelijk vraag naar. Omdat een bediende te duur is, kozen ze voor een on bemande pomp. De klant moet zelf tanken en met zijn pasje betalen. De nieuwe pomp is het eerste onderdeel van een groot plan van Versteegen Auto's. Aan de kant van de A4 verrijst een be drijfsverzamelgebouw dat aan derden wordt verhuurd. De ou de garage en showroom gaan tegen de vlakte en worden ver vangen door nieuwbouw. Ook komt er een wasstraat. „Met een pomp en een wasstraat er bij heb je een totaal-concept, waarmee je de klant op zoveel mogelijk manieren kunt bedie nen." Volgens de Versteegens is het niet de bedoeling om een mega-autobedrijf te worden. „We breiden alleen maar uit met een pomp en een was straat. Verder worden we niet groter. We zijn een dorpsgarage en we willen persoonlijke servi ce kunnen blijven bieden. Dat betekent dat we niet teveel wil len groeien." door Nienke Ledegang stompwijk - Een dorp met een groen karakter, een plek die mo gelijkheden biedt voor jong en oud én die ook toegankelijk is voor mensen van buitenaf. Zo ziet het ideale Stompwijk van de bewoners eruit. Deze week mochten zij zich uitspreken over de toekomstvisie van de dorps raad van Stompwijk. In grote lij nen zijn de Stompwijkers en de dorpsraadsleden het met elkaar eens, maar de bewoners stuur den de raad wel met een aantal hartenkreten naar huis. Een veertigtal mensen verza melde zich in het dorpshuis van Stompwijk om met de dorpsraad van gedachten te wisselen over de toekomst van het dorp. De leden van de raad maken zich zorgen omdat vol gens hen het aantal voorzienin gen zienderogen afneemt en in woners - vooral jonge en oude - met moeite geschikte woon ruimte in het dorp kunnen vin den. Dat moet anders, vinden zij en wie weten beter waar het met Stompwijk naartoe moet dan de burgers zelf? Aan de hand van stellingen over voor zieningen, ruimte, vervoer, wo ningbouw en karakter trachtten de twee partijen gisteravond een beeld van Stompwijk over pakweg 15 jaar te schetsen. Daarbij passeerde een keur aan suggesties de revue. Een heikel punt in het dorp zijn de voorzieningen voor oudere mensen, of vooral: het ontbre- (advertentie) Sol sri ,ijn Rr Nienke Ledegang ïischoten - Werd afgelopen >n erdag het eerste team van n jprschoten '97 op een kar Jr jr het dorp gereden, de hul- I jJng van een andere kampi- ging er gistermiddag met l stuk minder opsmuk aan (ei: die van Voorschotenaar jjid de Vos. In café Landzicht j 1 de Molenlaan kreeg negen- ■rojdig Nederlands kampioen Recentelijk winnaar van de r en Oostenrijkse Kampioen- Mappen in het 'biljart artis- 1 de felicitaties en een setje e Jnchetknopen uit handen wethouder Wim Carabain. ^br hen die zich bij 'biljart ar- Rek' of kunststoten slechts jp®i vage voorstelling kunnen t jjken, hield De Vos (44) bo- ^ïdien een kleine presentatie. 10'kunstbiljarter waagde zich ;r h enkele van de honderd fi- j. fen uit de tak van sport en ksi er een korte uitleg bij. Ook t agde De Vos, zichtbaar in nopjes met de huldiging, Hhouder Carabain uit om ge- Jig een figuurtje mee te sto- ^)ke bal is weer anders en ze eiteten a^emaa^ perfect zijn", T jklaart Ruud de Vos nadien agh verslaving. „Ik ben er bij "ml ingerold. In Amsterdam, fjn vorige woonplaats, speel- Ruud de Vos kampioen kunststoten Leidsch ÉH? Dagblad ken daarvan. Een dame uit de zaal oppert dat door mensen van de Unie van Vrijwilligers in te zetten een betaalbaar sys teem van 24-uurszorg opgezet zou kunnen worden. „We zijn toch een solidair dorp?" Ook willen mensen, juist voor hun oudere medebewoners, het postagentschap terug in het dorp. „Wij zijn inmiddels zo ge hersenspoeld dat wij ons wel kunnen wenden tot moderne communicatiemiddelen, maar voor oude mensen is dat lasti ger", meent iemand. Het brengt het gezelschap op het multi functionele dorpshuis. In zo'n dorpshuis kunnen zich allerlei voorzieningen vestigen, zoals de bibliotheek, een bank en ontmoetingsruimten voor jon geren en ouderen. Altijd goed voor een verhitte discussie is de vraag of Stomp wijk groter moet groeien of niet. Iemand verwoordt het realis tisch: „We moeten wel conces sies doen. We kunnen niet én dorps blijven én alle voorzie ningen houden én iedereen een woning bieden. Stompwijk zal groter moeten worden, anders komt hier echt geen Rabo bank." Hij krijgt veel bijval: „De wereld houdt niet op bij Stompwijk. We zullen ook voor anderen moeten bouwen." Dat moet dan, wat de Stompwijkers betreft, niet in een te hoog tem po. Zij kijken goedkeurend naar de manier waarop het naastge legen Zoeterwoude de laatste jaren is gegroeid, Nootdorp vin den zij een minder geslaagd voorbeeld. Ondertussen moet de dorpsraad, aldus de inwo ners, ook een aanbeveling doen over de voorkeursregeling bij het verkrijgen van een woning, want 'die deugt van geen kant'. Volgens de aanwezigen is de Westeinderpolder de meest ge schikte plek voor woningbouw. Ook moeten historische gebou wen, zoals boerderijen, omge bouwd worden tot woningen en appartementen, zodat de dorpskern 'gebundeld' blijft. De ideeën buitelen over elkaar heen, maar dorpsraadslid Yvonne van Boheemen kan aan het eind van de avond al aardig inschatten of de dorpsbewo ners en de raad op één lijn zit ten. En dat is zo, volgens haar. „Er zijn een hoop aanvullingen gekomen die we gaan bekijken en meenemen, maar er zijn geen wezenlijke geschilpunten, we gaan de goede kant uit." de ik al ereklasse in twee andere takken van de biljartsport. De lokaliteit waar ik speelde moest echter sluiten en toen kwam ik terecht in een biljartzaal waar biljart artistiek werd gespeeld. Ik werd uitgedaagd om een pot je mee te doen en dat ging met een vrij aardig. Mijn belangstel ling was direct gewekt. Sommi ge figuren en ballen snapte ik niet, maar ik wilde ze allemaal onder de knie krijgen. Inmid dels kan ik alle ballen maken. Dat wil niet zeggen dat dat ook altijd lukt. Een afwijking van één millimeter kan al fataal zijn." In het biljart artistiek bestaan honderd verschillende figuren, legt De Vos uit. „Op een wed strijd worden er traditioneel 68 gespeeld waarbij je 500 punten kunt halen. Elk figuur staat, af hankelijk van de moeilijkheids graad, voor vijf tot elf punten. Op het laatste toernooi, in Oos tenrijk, had ik in totaal 317 punten. De nummer twee had er 233. Dat is een aanzienlijk verschil, ja." Maar De Vos is dan ook de nummer vier van de wereld en in Wenen lieten de nummers één tot en met drie verstek gaan. „Ik was favoriet. Maar dat zegt niet alles. Je moet het toch maar doen, er waren genoeg andere topspelers." Ook waren de omstandigheden in de zaal niet perfect. „Net zoals bij ten nis, kan ook bij het kunstbiljar ten zelfs het weer invloed heb ben op hoe je speelt. Een bal kan bij slecht weer heel anders aanvoelen. Ik weet niet waar het door komt, maar die hal in Wenen was niet ideaal. Geluk kig hadden de anderen daar nog meer last van dan ik." Dat De Vos nu gehuldigd wordt in Voorschoten vindt hij heel bijzonder. „Ik woon hier nog maar net. Mijn vriendin komt hier vandaan en ik woon sinds 1 mei bij haar. Maar ik voel me al aardig thuis." Nu is Voor schoten ook echt een biljart- dorp. Dorpsgenoot Rob Schol- tes bijvoorbeeld is ook meer voudig Nederlands kampioen in het biljart artistiek. Toeval? .Absoluut. Ik ken Rob al jaren en had nooit gedacht dat ik ook in Voorschoten zou komen wo nen. Rob is een concurrent van me, maar ook een goede vriend. Dat is nu eenmaal hoe het biljartwereldje in elkaar zit." Daarom ook staan de twee ge broederlijk op de dvd 'Die bal om het kegeltje', die De Vos ca deau doet aan wethouder Cara bain. Alle figuren biljart artis tiek. Misschien aardig voor tij dens de lunchpauzes op het ge meentehuis", aldus de Vos. IN MEMORIAM Negenvoudig Nederlands kampioen kunststoten Ruud de Vos: „Elke bal is weer anders en ze moeten allemaal perfect zijn." Foto: Dick Hogewoning Met het overlijden van Kees Straver is Zoeterwoude een markant mens kwijtgeraakt. De bewoner van de Weipoort over leed maandag op 77-jarige leef tijd. Zijn dorpsgenoten kennen hem onder meer van de buurt bus waarvoor hij zich ruim twintig jaar als vrijwilliger inzet te. Eerst als chauffeur en later als coördinator. Ook was hij ja renlang bestuurlijk actief bij het Muziekcentrum. Vorig jaar werd hij vanwege zijn inspan ningen uitgeroepen tot Zoeter- wouds vrijwilliger van het jaar. De bewoner van de Weipoort was er beduusd van. „Zo uniek of bijzonder ben ik niet. Er zijn veel meer mensen die zich in zetten en die een pluim verdie nen", zei hij later in een inter view. Straver, die opgroeide in Maas land, kwam in 1954 in Zoeter woude wonen. Zijn vrouw kwam uit Zoeterwoude en wil de er graag blijven. Van 1962 tot 1986 was hij actief in de dorps politiek. „Kees was in belangrij ke mate het gezicht van Pro gressief Zoeterwoude", zegt Wil Archieffoto: Henk Bouwman Kees Straver 1927 - 2004 Ooijendijk, de huidige fractie voorzitter van PZ. Hij zat samen met Straver in de raad van 1982 tot 1986. Straver had eigenlijk al in 1982 met het raadswerk wil len stoppen. Hij liet zich op een onverkiesbare plaats zetten, maar het mocht niet baten. De inwoners van Zoeterwoude zorgden er met voorkeursstem men voor dat hij weer in de raad kwam. „Dat kon ik wel waarderen zei Straver vorig jaar in een interview, toen hij op die gebeurtei^terugblikte. „Ik heb er met pMfcier nog vier jaar aan vastgeplakt. Het grote aantal voorkeurs stemmen verbaasde Ooijendijk destijds niet. „Kees was heel recht door zee en erg sterk in de contacten met de burgers. Daarin was hij niet te overtref fen. Hij had veel oog voor wat er bij de mensen in het dorp leefde. Iedereen in het dorp kende hij bij naam en iedereen kende hem." Zelf had Straver ook een verkla ring voor de waardering die hij als raadslid kreeg. „Ik ga recht op mijn doel af, verzin geen mooie woorden. En ik speel het nooit op de persoon. Daar heb ik verdomd veel mee kunnen bereiken." Judy Nihof

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3