Bonden tegen uithollen van Arbo-regels Recordaantal horecazaken op de fles ECONOMIE OPEC zal productie vrijwel zeker verhogen Chaosemotie en tumult Bij aandeelhouders Ahold Speciaalzaak verliest weer terrein aan supermarkt if afronden ut verlengd elaccijns verlaagd laiuptieproces ijtkse ex-premier schrapt inizer phol volgt srs met chip srnemers 1 Europa roer banen geld kosten' Ikhorst opent 'giesite CAO-ingreep kabinet treft 750.000 man Werkgevers blij met uitspraak Rutte over halvering van voorschriften voor veilig werken Beiroet/ANP - De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) zal vandaag tijdens overleg in Beiroet vrijwel zeker haar productie fors vergroten. Diverse olieministers van het elf lidstaten tellende oliekartel zei den gisteren dat dat noodzake lijk is om de hoge olieprijzen te temperen. Het verst ging Alge rije door voor te stellen om alle oliekranen voorlopig helemaal open te zetten. Daarmee zou de OPEC laten zien tot drastische maatregelen bereid te zijn om de ongerustheid over de oliet oevoer weg te nemen. Concreet deden de Verenigde Arabische Emiraten de toezeg ging om deze maand dagelijks 400.000 vaten (van 159 liter) ex tra op de markt te brengen. Dat viel in goede aarde op de ter- mijnmarkten. De olieprijzen daalden weer iets nadat ze dinsdag nog fors waren geste gen door nervositeit over de veiligheid in Saudi-Arabië. Daar vielen terroristen in het week einde een wooncomplex van westerse werknemers in Kho bar aan, waarbij 22 doden vie len. De terreuractie leidde dins dag in New York tot een prijs van ruim 42 dollar voor een vat Amerikaanse olie. Dat was het hoogste prijspeil in 21 jaar. Nu de terreur ook de Saudische olie-industrie heeft genaderd, is de oliehandelaren de schrik om het hart geslagen. Saudi-Arabië is veruit 's werelds grootste olieproducent en de exportha vens Al Jubail en Ras Tannurah kunnen in de huidige krapte op de oliemarkt worden be schouwd als de aorta van de wereldeconomie. Weliswaar bereikte de terreur daad geen enkele olie-installa tie, maar analisten vrezen het ergste. „Als in Saudi-Arabië de vlam in de pan slaat, heb je niks aan de belofte van een hogere olieproductie", aldus Han van Lamoen van FBS Bankiers. Saudi-Arabië geldt als de 'swing producer' in de oliewereld, het land dat een leidinggevende rol op zich kan nemen om de prijs te laten stijgen of te laten dalen. Anderhalve week geleden was een scherpe daling van de olie prijzen zichtbaar toen Saudi- Arabië aangaf de OPEC-pro- ductie met 8 procent te willen vergroten tot rond de 25,5 mil joen vaten. Bij nader inzien stelde dit voorstel niet zoveel voor. In Amsterdam, waar de OPEC op 23 mei voor informeel overleg bijeenkwam, werd niets besloten over de productiequo ta. door Yildiz Huinink en Remko Tanis den haag/cpd - De horeca kampt met een golf aan faillisse menten. In het eerste kwartaal van dit jaar gingen 115 cafés en restaurants over de kop; twee keer zoveel als in dezelfde perio de vorig jaar. De bedrijfslasten zijn hoog en de gasten blijven weg. Wie overleeft de zware tij den en hoe? „De bedrijven die nu tegen de stroom in groeien, zijn de restaurants die zich echt on derscheiden." Het is rustig bij 'diner&deli' Humprey's. Vier mensen ge bruiken deze middag een 'klas sieke lunch' in een van de der tien filialen die de restaurantke ten verspreid over het hele land telt. En dat terwijl het uithang bord op de stoep schreeuwt dat er nu óók geluncht kan worden. „Wij doen er alles aan om meer omzet te draaien", zegt serveer ster Fatima Hoppenbrouwer. ,,'s Avonds gaat het goed. Maar overdag loopt het voor geen meter en draaien we verlies." Niet alleen de lunch moet meer geld in het laatje brengen. Sinds een jaar zit er bij het restaurant een 'bakery', waar brownies en broden worden verkocht. Ook kunnen de gasten de gerechten mee naar huis nemen. Het werpt nauwelijks vruchten af, weet de serveerster. Creatieve acties, trucs en idee- en om de omzet op te schroe ven: ze zijn al zo oud als de ho reca zelf, zegt Wim Waninge van het bedrijfschap Horeca Catering. Eén geniaal idee waarmee een restaurant gega randeerd de huidige zware tijd Veel faillissementen in Noord-Holland In de eerste drie maanden van dit jaar zijn 115 horecazaken fail liet gegaan. Dat is een stijging van ruim negentig procent ten opzichte van het eerste kwartaal van 2003. Het aantal faillisse menten in Noord-Holland verdubbelde ruim. Vorig jaar gingen er in de eerste drie maanden negen horecazaken over de kop, dit jaar twintig. In Noord-Brabant gingen in het eerste kwartaal ook twintig horecaondememingen failliet, terwijl dat er in die zelfde periode vorig jaar twaalf waren. De omzet in de totale horeca staat onder druk. In de hoogtijda gen, tussen 1997 en 2000, steeg de omzet in de sector nog jaar lijks met bijna zeven procent Inmiddels is de stijging overge gaan in een daling, In 2003 gaven klanten in totaal 12,8 miljard euro uit in de horeca, ruim 300 miljoen euro minder dan in 2002. Hotels laten met 3,5 procent de sterkste daling in de om zet zien. Daarna volgen restaurants, waar vorig jaar 2,6 procent minder werd uitgegeven dan in 2002. In café s gaven mensen 1,2 procent minder uit. doorkomt, is er volgens hem niet. Het bedrijfschap volgt de ont wikkelingen en trends in de ho reca op de voet. Waninge: „De bedrijven die nu groeien, zijn de restaurants die zich onder scheiden. De Chinezen bijvoor beeld, die het wokken met zelf bediening hebben geïntrodu ceerd. Slim, want doordat de gast zelf met zijn eten vanaf een buffet naar de kok gaat, bespa ren ze op de kosten van de be diening." De horeca heeft het al jaren zwaar. De branche heeft te lij den onder de invoering van de euro en de bijbehorende prijs stijgingen, het fors teruggelo pen bestedingspatroon van de consument, hoge bedrijfshuren en inkoopprijzen en strenge wet- en regelgeving. „Er ligt ontzettend veel druk op de ho reca", zegt Jan Entius, eigenaar van een partycentrum in Nib- t bixwoud, Noord-Holland. Natuurlijk zijn er bedrijven die hun prijzen bij de invoering van de euro te fors verhoogd heb ben, geeft Entius toe. „Maar die komen zichzelf wel tegen. Dat zelfde geldt trouwens voor ho reca die met bodemprijzen stunt." 't Packhuys in Tilburg heeft een deal gesloten met de bioscoop: bij een etentje zit een gratis kaartje voor de film. „Het werkt prima", zegt Boudewijn Hor- bach. „Niet alleen om meer klanten te werven, maar ook om een nieuwe, jongere doel groep aan te boren. En zo blijf je bezig." Hepie Faber van Gasterij 't Wa pen in het Friese Oldeberkoop heeft echter aan den lijve on dervonden dat gasten niet per se op bodemprijzen of gratis extra's afkomen. In februari lie ten zij en haar man de gasten tien dagen lang zelf de prijs van hun etentje bepalen. Niemand betaalde een onbeschoft lage prijs, de meerderheid gaf zelfs meer dan de twintig euro die het menu eigenlijk kostte. „We hebben elke keer als de soep op tafel kwam, uitgelegd wat er al lemaal bij een gerecht komt kij ken", vertelt Faber. „En vergeet niet dat onze kachel ook moet branden, zeiden we voor de grap. Veel mensen bleken het nog nooit zo bekeken te heb ben." door Achille Prick den haag/gpd - Op de vijfde aandeelhoudersvergadering van Ahold in vijftien maan den tijd, gisteren in het Ne derlands Congres Centrum in Den Haag, zou alles weer eens 'normaal' zijn. Op de vier vorige bijeen komsten was het de boek houdfraude die alle aan dacht opeiste; nu zou top man Anders Moberg einde lijk eens rustig zijn licht kunnen laten schijnen over de stand van zaken bij het getroffen concern en de na bije toekomst. Dat kon de Zweed ook - hij noemde Ahold 'stabiel' weer op weg naar winstgevend heid - maar daarna volgden de agendapunten 3c en 3d. En toen werd het toch weer een Ahold-vergadering zoals we die de afgelopen maan den gewend waren: chaos, emotie en tumult. Op het eerste oog waren 3c en 3d standaard agenda punten: het verzoek tot dé- chargeverlening aan bestuur en commissarissen over 2003. Dat wil zeggen dat de aandeelhouders met terug werkende kracht hun goed keuring verlenen aan de werkzaamheden van de concerntop in 2003. Als dé charge wordt verleend, kan de vennootschap de top mannen en -vrouwen niet meer aansprakelijk stellen voor hun handel en wandel bij het bedrijf. In negen van de tien geval len een hamerstuk, maar gisteren niet. Onder meer Peter Paul de Vries van de Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) herinnerde er aan dat dan ook gestemd zou worden over de twee ex-topmannen Cees van der Hoeven, Michel Meurs. Hoewel zij snel na het be kend worden van het boek houdschandaal vertrokken, waren zij formeel tot 10 maart 2003 in dienst. Topjurist en Ahold-bestuur- der Peter Wakkie stelde dat de déchargeverlening eigen lijk niet veel voorstelde.Als wordt aangetoond dat een bestuurder heeft gefrau deerd of roekeloos is ge weest, vervalt de vrijstelling van aansprakelijkheid." Toch wilde de zaal dat het hele punt van de agenda werd gehaald. „U zei toch aan het begin van de verga dering dat u naar ons wilt luisteren," riep een aange dane aandeelhouder vanuit de zaal. „U wilt ons toch se rieus nemen, waarom doet u dat dan niet?" Het was voor de tot nu toe buiten de discussie geble ven topman Anders Moberg het sein om in te grijpen. Hij knielde tussen Wakkie en voorzitter Karei Vuursteen en fluisterde hen wat in. Kort daarna gaf Vuursteen zich gewonnen. „Na rijp be raad halen we het van de agenda", zei de oud-top man van Heineken met een grijns op zijn gezicht. Een stevig applaus was zijn deel; de aandeelhouders van Ahold voelden zich ein delijk eens echt serieus ge nomen. den haag/anp - De speciaal zaak verliest verder terrein aan de supermarkt. In vergelijking met twee jaar geleden is het aantal bezoeken met ruim 8 procent afgenomen. De gemid delde boodschapper bezocht in 2002 ongeveer 2,6 keer per maand een speciaalzaak. Dat is nu gedaald naar 2,4 keer per maand. Er is slechts een kleine groep die nimmer een speciaalzaak bezoekt. Het blijkt dat 16 pro cent van de consumenten al leen in een supermarkt komt. Dat is gelijk aan twee jaar gele den. Dat blijkt uit het jaarlijkse on derzoek Consumententrends van het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel en het Erasmus Food Management In stituut. De prijzenslag in de super marktwereld heeft effect op het klantengedrag. Door de slag zijn consumenten prijsbewus ter en minder trouw geworden. Een consument bezoekt maan delijks ongeveer drie super marktketens. Dat is iets meer dan een jaar geleden. Soms lopen de consumenten niet rond maar wachten ze voor de kassa. Dat is de grootste er gernis onder supermarktbezoe kers en staat al jaren boven in de toptien van ergernissen. Ook balen consumenten van hin derlijke vakkenvullers en artike len die niet meer te krijgen zijn. burg - Transportbedrij- even niet te rekenen op rlaging van de dieselac- indanks steeds hogere 1 aan de pomp. De Euro- nden hebben gisteren roken niet toe te geven transportlobby. „We de fout van 2000 voor- vat minister Zalm van iën de afspraak samen. In besloot het ene na het land om, onder druk )kkades, de transportsec- emoet te komen. a - Een Turkse parlemen- cj[e ommissie heeft gisteren et vervolgen van oud- er Mesut Yilmaz wegens tie gestemd. Yilmaz verantwoordelijk gehou- )or fraude bij de privati- van een voormalige >ank. Het schandaal kost- 'urkse overheid in 1999 190 miljard dollar en leidde val van Yilmaz' regering. en - Winkeliers in Woer- pnen bedragen aan de [rie weken langer afron- 5 eurocent. Een onder aar afronding van de eu- ên loopt deze week op ide, maar winkeliers mo- kassabon blijven affon- j eind juni de resultaten jproef bekend zijn. In en wordt sinds 26 april bef gehouden met beta- jt ronde bedragen. Sony heeft de organizer I in het museum gezet, jl de markt voor mini- ters met uitgebreide [- en e-mailfuncties nog et volwassen is, wil het p elektronicaconcern zijn ji in de toekomst vooral pp de nieuwste generatie |e telefoons en op note- pie meer mogelijkheden A Sony kondigde gisteren het in Europa en de VS ieuwe versies meer van le-personal digital assis- |ia) op de markt brengt. iL - De luchthaven il en de KLM gaan kof passagiers naar Tokio van proef uitrusten chip. Met deze tech- >p elk moment bekend bewuste koffer zich be- ichiphol en de KLM ho- kans te verminderen dat niet op tijd in het vlieg- ichtkomen. Vermiste zorgt voor veel ergernis ^jagiers en jaagt de lucht- ^*J|aatschappij op hoge Iag - Een meerderheid ^klprocent van de bedrijfs- ■I luren in Nederland vindt J|eds dat de eenwording l de Europese Unie moet lan. Vijf jaar geleden was iter nog 73 procent. Ver- jweederde van de direc- jvoor toetreding van Tur- plgarije en Roemenië tot Dat blijkt uit onder- ider enkele honderden ;rs van kleine en mid- bedrijven. De onder vinden dat vooral op ;ebied meer moet wor- lengewerkt. |t - Bedrijven mogen van ITI'ondgenoten niet meer ioe> sla8 of stoot" werk pt buitenland verplaat- borzitter H. van der Kolk woensdag dat zijn bond an compensatie wil eisen jdernemingen die banen itsen. „Deze bedrijven latplichtig aan hun om- Bedrijven moeten iets italen, waarmee in Ne- nieuw werk kan wor- ichapen. Volgens Van k wordt de economie 'd door de uittocht van paar lagelonenlanden. Minister Brinkhorst jnomische zaken heeft nl/^n het startsein gegeven 3ntop energiecampagne van jsumentenbond. De mi- ipende de website www- ebond.nl, waar consu- 1 terechtkunnen voor in- ie en klachten over ener- rijven. De Consumen- ïd heeft dit jaar al 5000 m gekregen over de al even markt voor groene l 1. De organisatie wil de r nenten voorlichten over jrgieliberaliseringper I amsterdam/anp - Voor onge veer 750.000 werknemers dreigt verlies van hun huidige ar beidsvoorwaarden als het kabi net CAO's niet meer wil opleg gen aan alle bedrijven in een sector. Dat blijkt uit gisteren gepresen teerde berekeningen van de FNV op basis van 143 bedrijfs- tak-CAO's, waar vorig jaar nog ruim vier miljoen werknemers onder vielen. Het kabinet kondigde vrijdag aan CAO's niet langer algemeen verbindend te verklaren als daarin afspraken staan die de loonkosten opjagen. Na het mislukken van het voorjaars overleg tussen het kabinet, werkgevers- en werknemersor ganisaties over de toekomst van het prepensioen, dreigden FNV Bondgenoten en de CNV Be- drijvenbond namelijk volgend jaar hogere looneisen te gaan stellen. Volgens de vakcentrale FNV du peert het kabinet met zijn drei gement vooral werknemers in de horeca (bijna 200.000) en uitzendkrachten (circa 120.000) Alleen werknemers die werken bij een bedrijf dat lid is van een werkgeversclub die met vak bonden CAO-afspraken maakt, kunnen zich straks nog beroe pen op deze collectieve ar beidsvoorwaarden. Ook werknemers in de metaal en techniek (70.000), schoon maak (60.000), beroepsgoede- renvervoer (50.000) en de bouw (55.000) lopen volgens de FNV averij op. Deze mensen werken bij een bedrijf dat niet is aangesloten bij een werkgeversorganisatie die CAO-afspraken maakt met vakbonden. Volgens FNV-bestuurster A. Jongerius treft het kabinet juist die sectoren waar de CAO's toch al slecht nageleefd wor den. „Kun je nagaan wat er zonder CAO-regels gebeurt." STEVENHAGEN den haag/anp - De vakbewe ging vreest dat staatssecretaris Rutte doorschiet met het schrap pen van de helft van de regels voor veilig werken. De werkge vers daarentegen juichen dat de ballast van ingewikkelde regel geving wordt verlicht. Ook de Branche Organisatie Arbodien- sten (BOA) denkt dat de tijd rijp is om allerlei minder belangrijke regeltjes naar de prullenbak te verwijzen. Een halvering van de arbo-re- gels noemde de FNV gisteren in een reactie onmogelijk. Staats secretaris Rutte (sociale zaken) is volgens arbo-deskundige W. van Veelen van de vakcentrale zelfs ondoordacht bezig. „Als hij een halvering van de regels wil, moet Nederland daarvoor ook 30 tot 40 procent van Euro pese normen overboord gooi en." De staatssecretaris zei dinsdag avond tijdens een WD-congres ernaar te streven de Arbeids omstandighedenwet te beper ken tot regels voor werkplekken met hoge risico's, zoals de zwa re industrie en de bouw. Vol gens Van Veelen pretendeerde Rutte daarbij onterecht dat Ne derland veel overbodige en te genstrijdige regels kent, die bo ven de Europese normen uit stijgen. Het CNV waarschuwt Rutte dat hij niet moet doorschieten in het schrappen van regels om wille van lastenverlichting voor werkgevers. De FNV denkt dat de normen eenvoudiger, hel derder en transparanter kun nen, maar zeker niet minder. De vakcentrale wil half juni een plan presenteren voor de aan pak van de regelgeving. Van Veelen: „De staatssecretaris denkt dat werknemers en werk gevers hierover best zelf afspra ken kunnen maken, maar dan gaat hij er te veel vanuit dat ie dere werkgever van goede wil Staatssecretaris Rutte streeft ernaar nieuwe arbo-wetgeving te beperken tot sectoren waar werknemers letsel op kunnen lopen. IHC Holland in Kinderdijk, dat deel uitmaakt van het beursgenoteerde IHC Caland, is een marktleider op het gebied van schepen en onderdelen voor de baggerindustrie. Foto: ANP/Rick Nederstigt is." Volgens de FNVer blijkt het tegendeel uit cijfers van de Ar beidsinspectie. De werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland slaken een zucht van verlich ting dat de Arbowet 'eindelijk' op de schop gaat. „De afgelo pen jaren zijn er steeds meer regels bijgekomen, wa,ardoor de wet nauwelijks meer uitvoer baar is geworden", aldus een woordvoerder van VNO-NCW. De organisatie voor middelgro te en kleine ondernemingen stelt dat de arbo-regels inmid dels goed zijn voor eentiende van de lastendruk voor werkge vers. „Dat betekent een kosten post van ruim 1 miljard euro. Met de plannen van Rutte reke nen wij dan ook op een totale besparing van 500 miljoen eu ro", juichte een woordvoerster van MKB-Nederland.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19