Anarchie in Oost-Congo t BUITENLAND Europeanen nauwelijks geïnteresseerd in verkiezingen l lij Bot: Minder Europa en wat meer burger Martin voelt zich m gevangenis eindelijk Aangepaste resolul Irak stuit op kritie VN: Onderzoek nat [aal Lubbers bijna klaaf Chemicaliën bedreiging voor kinderen Tricolore boven bruidstaart Dutroux^ FBI slaat alarm om tankauto's san antonio - De Amerikaanse federale recherche FBI in Texas heeft gisteren landelijk alarm geslagen om twee tankauto's vol met propaan die vermist worden. De angst bestaat dat de trucks met het explosieve gas mogelijk in de handen van terroristen komen of zijn geko men en als bom worden ge bruikt. Propaan wordt in het zuiden van Texas vaak gestolen om als brandstof te gebruiken. Amerikanen in Riyad beschoten Riyad - Onbekende schutters hebben gisteren bij een westers wooncomplex in een zuidelijke buitenwijk van de Saudische hoofdstad Riyad het vuur ge opend op twee Amerikanen. Daarbij is niemand gewond ge raakt. De Amerikanen werden beschoten toen zij met hun au to het Iskan-complex in Zuid- Riyad verlieten. Denen pakken hippies aan kopenhagen - De Deense rege ring wil de hippie-enclave Christiania in de hoofdstad Ko penhagen 'normaliseren'. Een nieuwe wet moet ervoor zorgen dat de drugshandel uit een van de grootste toeristische attrac ties van Kopenhagen verdwijnt. De wet werd dinsdagavond in het Deense parlement met overweldigende meerderheid aangenomen. Ken moet George W. niet londen - De Londense burge meester Ken Livingstone heeft de Amerikaanse kiezers opge roepen president George W. Bush in november te verdrijven uit het Witte Huis. In een ge passioneerd betoog voor de ra diozender BBC zei hij dat nog vier jaar Bush een ramp zou zijn voor het milieu en de we reldpolitiek. Speeksel van rokers dodelijk londen - Sigarettenrook kan speeksel veranderen in een do delijke cocktail die mondkanker kan veroorzaken of kan versnel len. Dat blijkt uit Israëlisch on derzoek. Speeksel vormt nor maliter een beschermende buf fer tussen het slijmvlies in de mond en giftige stoffen omdat het enzymen bevat die schade lijke substanties neutraliseren. Chemicaliën in rook vernieti gen echter de beschernde com ponenten in het speeksel en vormen samen een mengsel dat cellen in de mond beschadigd en dat kanker kan veroorzaken. Vervolging mullah Krekar uitgesteld oslo - De Noorse justitie heeft gisteren het besluit over de ver volging van mullah Krekar uit gesteld tot 15 juni. Krekar (47) wordt verdacht van betrokken heid bij terrorisme. Krekar werd begin vorig jaar vanuit Neder land uitgezet naar Noorwegen. In april kreeg hij een schade vergoeding van 45.000 euro toe gewezen omdat hij hier ten on rechte vier maanden vast zat. Priester verdacht van misbruik warschau - Een 43-jaige pries ter uit het dorp Poloski in Oost- Polen wordt ervan verdacht vijf schoolmeisjes seksueel te heb ben misbruikt. De priester ont kent. De geestelijke is aange klaagd, nadat de ouders van de meisjes aangifte hadden ge daan. De man zou de meisjes hebben misbruikt op hun lage re school, waar hij sinds 2000 godsdienstonderwijs geeft. leren blowen achter het stuur dublin - Meer dan 15 procent van de Ierse automobilisten blijkt onder invloed van verdo vende middelen achter het stuur te zitten. Dat blijkt uit de resultaten van een omvangrijke studie die gisteren werd gepu bliceerd. De politie analyseerde voor het onderzoek 2000 urine en bloedmonsters die ze ver kreeg bij alcoholcontroles op de weg. Robots op Mars in 'winterslaap' londen - De beginnende winter op Mars speelt de NASA-robots op deze planeet parten. Door de zakkende temperaturen, kortere dagen en de toenemen de hoeveelheid stof in de at mosfeer kunnen zij nog maar enkele uren per dag hun werk zaamheden uitvoeren. Hun be schermende warmteschilden gaan te veel energie vergen. De wetenschappers van het Ameri kaanse ruimtevaartagentschap hebben de robots Opportunity en Spirit nu dusdanig herge- programmeerd dat zij 's nachts inactief zijn. donderdag 3 juni 200< Een Zuid-Afrikaanse UN-soldaat passeert een groepje vluchtelingen, dat de stad Bakavu ontvlucht is, vanwege de hevige gevechten. Foto: AP/Riccardo Gangale Vredesakkoord komt in gevaar bukavu/anp-afp - Strijders in Oost-Congo hebben de stad Bak avu in handen gekregen. De lei der van de op drift geraakte sol daten, kolonel Jules Mutebusi, zei dat de bevelhebber van de reguliere strijdkrachten in de stad, generaal Félix Budja Mabe, was gevlucht. genève/anp - Chemicaliën vor men een bedreiging voor het IQ en het geheugen van kinderen, stelt het Wereld Natuur Fonds (WNF). Chemische stoffen die in het dagelijks leven worden gebruikt, beschadigen de herse nen van kinderen en zouden mogelijk verantwoordelijk zijn voor een stijging van het aantal ADHD-gevallen. „Gezien het aantoonbare ge vaar van deze stoffen is het on voorstelbaar dat er geen actie wordt ondernomen. De wereld begint te lijken op een che misch experminent, waarvan de uitkomst verre van zeker is", aldus Gwynne Lyons, WNF- deskundige op het gebied van giftige stoffen. Het WNF-rap- port „Compromising our Child ren" stelt dat een reductie van 1 IQ-punt gelijk staat aan een inkomensverlies van 2,39 pro cent, maar dat er over de effec ten op lange termijn nog niets bekend is. Van de meerderheid van de 70.000 door mensen ge maakte chemische stoffen is onvoldoende informatie over de veiligheid ervan beschik baar, aldus het WNF. Mutebusi voert strijders aan die op grond van vredesovereen komsten van vorig jaar zouden worden opgenomen in het na tionale leger. De gevechten in en rond Buka- vu brengen de uitvoering van de akkoorden in gevaar. Er zijn in een week tijd al zestig doden gevallen in en rond Bukavu. Mutebusi is door de regering in Kinshasa als kolonel geschorst. Mutebusi maakte eerder als een commandant van de rebellen van de beweging RCD de streek onveilig. Zijn manschappen raakten eind mei slaags met eenheden die onder bevel staan van generaal Budja Mabe. On der druk van de Monuc keerde de rust eind vorige week terug in Bukavu. Gisteren laaiden de gevechten er weer op. Mutebusi's strijders hadden de opvangkampen verlaten en trokken schietend door de stad. Ze plunderen ook. De voormalige rebellenchef van Mutebusi, RCD-leider Azarias Ruberwa, werd vandaag voor bemiddeling in Bukavu ver wacht. Hij is sinds de vredesovereen komsten vice-president van Congo. Een internationaal comité dat toezicht houdt op de naleving van de Congolese vredesak koorden, het CIAT, hoopt dat Ruberwa snel naar Bukavu gaat. Hij zou er toe kunnen bijdragen dat „de legitieme, burgerlijke en militaire autoriteiten hun gezag en functies kunnen uit oefenen in de provincie". De vrijwel tot anarchie verval len provincie is in de afgelopen tien jaar geplaagd door uitwas sen van de etnische slachtingen in de aangrenzende landen Rwanda en Burundi; enorme vluchtelingenstromen, aanval len en bezetting door Rwandese troepen, ongedisciplineerde re bellen en plunderaars van de natuurlijke hulpbronnen. Daar komen plaatselijke stammen twisten nog eens bij-. ~ir -è- Hr tF- i-±- -4- tl-*' rome - De Italiaanse 'Frecce Tricolore' vliegt in formatie boven het monument voor de onbekende soldaat in Rome - in de volksmond bekend als de bruidstaart - tijdens een parade ter gelegenheid van de 58-ste verjaardag van de Italiaanse Republiek. Foto: EPA door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De Europese Unie moet een aantal bevoegdheden teruggeven aan de nationale lidstaten. Tegelijk moeten de burgers een grotere directe in vloed krijgen op de Europese politiek. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Ben Bot (CDA), heeft dit gisteren bepleit in een toespraak aan de Hum boldt Universiteit in Berlijn. Al leen indien de kiezers zich deel voelen van een Europees 'soci aal contract', zullen zij bereid zijn het voortschrijdende inte gratieproces te ondersteunen, aldus Bot. Om de betrokkenheid van de burgers bij Europa te vergroten, is het noodzakelijk 'nu pas op de plaats te maken', betoogde de minister. Wanneer de nieu we Europese grondwet is goed gekeurd, is het volgens de Ne derlandse minister noodzake lijk voorlopig even genoeg ge weest. „Er is een limiet aan de hoeveelheid integratie die een burger kan verwerken", zei Bot. De EU kan een duidelijker pro fiel krijgen door zich te concen treren op enkele specifieke be leidsterreinen. Bot pleit daarom voor 'Europese zelfbeperking'. Cultuurbeleid, delen van het landbouw- en structuurbeleid, gezondheidszorg en sociaal be leid, en infrastructuur en land schapsbeheer zouden onder verantwoordelijkheid van de nationale lidstaten moeten te rugkeren. „Is het werkelijk no dig dat in Brussel wordt beslo ten over de financiering van een straat, die op geen enkele plek een nationale grens over schrijdt?", vroeg de minister zich af. Enerzijds willen de kiezers, in de ogen van de christen-demo craat, 'minder Europa'. Ander zijds willen zij een sterk en ver enigd Europa. „Een Unie die veiligheid garandeert, die zorgt voor welvaart en werk en die de mensen inspireert". Daartoe moet wat betreft de bewaking van de buitengrenzen van de Europese Unie juist nauwer worden samengewerkt. van onze correspondente Pascale Thewissen aarlen - Een slaafse, onderda nige vrouw, volledig overgele verd aan de grillen van Dutroux. Dat is het beeld dat de verdediging van Michelle Mar tin gisteren op het proces- Dutroux ophing van de 44-jari- ge vrouw uit Waterloo. „Weet u", zei ze tegen een van haar vier advocaten, Thierry Mo- reau, toen hij haar opzocht in de gevangenis, „dat ik sinds ik in de gevangenis zit, eindelijk vrij ben." Volgens Moreau is ze geen me dedader. Ze is hoogstens mede plichtig. Ze heeft niet meege holpen bij de ontvoeringen, verkrachtingen en moorden. Wel heeft ze de kinderkooi waarin Dutroux zijn slachtof fers opsloot, geschilderd en on der dwang van haar man enkele druppels rohypnol in de koffie gedaan van een Slovaaks meis je, dat later door Dutroux werd verkracht. Moreau vroeg de jury haar dan ook milder te straffen, dan de dertig jaar die ze maxi maal kan krijgen. Proces Hij gaf toe dat het verha de advocaten geen verre was. Al maanden (het pi ging op 1 maart van star beren ze de jury ervan t< tuigen dat Martin niet ui school durfde te klappei angst voor haar agressie k chopathische echtgenoc de angst haar kinderen W. raken, speelde een grote* Dat Martin Julie en MelL geen eten durfde te gevell als gevolg dat de kinder^ hongerdood stierven, de advocaten laf. „Voedi medeplichtig zijn. Niet is de ogen sluiten. Dat h gedaan. Ze trok zich ten haar eigen fantasiewerel haar waren het wilde bei die in die kelder zaten. Vandaag (donderdag) k<§ de advocaten van Dutro® hulpje Michel Lelievre ei Brusselse oplichter Micl>zii houl aan het woord. :r new york/ap - Frankrijk, Rus land en China zijn niet tevre den met de gewijzigde Irak-re- solutie die de Verenigde Staten en Groot-Brittannië dinsdag aan de Veiligheidsraad hebben voorgelegd. De Irakezen heb ben te weinig inspraak, is de voornaamste kritiek. De aangepaste ontwerpresolu tie noemt in tegenstelling tot de eerdere versie een datum waarop het mandaat van de buitenlandse troepenmacht in Irak afloopt: in december 2005 of januari 2006, als er een vol waardige Iraakse regering is gekozen. De andere grote wij ziging is dat de Iraakse inte rim-regering volgens de reso lutie zeggenschap krijgt over het Iraakse leger en de Iraakse politie. Veel leden van de Veiligheids raad hadden op beide wijzi gingen aangedrongen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Ri chard Armitage zei dat de VS aan alle bezwaren tegen de vo rige versie tegemoet waren ge komen, maar na de presenta tie van de nieuwe resolutie bleven sommige landen vra gen houden. Duitsland vindt dat de onder handelingen in de Veiligheids raad over de hoofden i Irakezen heen gaan zei! ordinator van de Duits§|| ring voor de betrekking! Washington, Karsten Vc een interview met de •el< radio. „Cruciaal is Irakezen het gevoel krijgrs zij echt weer de diens' al uitmaken." Veel andere-3 van de Veiligheidsraad ecl dat de nieuwe Iraakse inp,e regering en VN-x|| Lakhdar Brahimi mee spraak krijgen. v Ook China vond dat de dige soevereiniteit die a*ar is toegezegd, in de tekerl volledig tot uitdrukkinge 5 Frankrijk is het daarme(SD zei een Franse diplomaai De Iraakse minister va' tenlandse zaken Hoshijve bari komt naar New Yo aan te dringen op voioc soevereiniteit. Verwachtpel dat hij vandaag met de heidsraad zal overleggen^ Volgens de resolutie n uiterlijk 31 januari 2005 P c zingen worden gehoude1^ 1 een interim-parlement/ijz er in de loop van 200 rr nieuwe grondwet komoo moet uiterlijk 31 dec^n 2005 een nieuwe regerin den gekozen. Annan beslist over openbaarmakir; new york/gpd - Het onderzoek naar de vermeende intimiteiten van Ruud Lubbers jegens een of meer van zijn vrouwelijke staf leden is zo goed als afgesloten en het eindrapport wordt 'zeer binnenkort' aan VN secretaris generaal Kofi Annan overhan digd. Dit is door een zegsman van de interne controledienst van de Verenigde Naties beves- ügd. „Het is nu aan de secretaris-ge neraal om te beslissen in hoe verre de bevindingen openbaar worden gemaakt", aldus onder secretaris-generaal Dileep Nair. Maar hooggeplaatste VN-func- tionarissen op het VN-hoofd- kwartier in New York zeggen 'er van uit te gaan', dat de! niet binnenskamers kar afgehandeld, gezien deU baarheid die ook door I zelf aan de zaak is gegevf, j| Aan de vooravond van F ren schreef Lubbers, hot. 1 de VN - vluchtelingenorp^ UNHCR een uitvoerigjoi aan zijn 6000 stafmedev Daarin hield hij staande 'O' 'vriendschappelijk geb^j- genover het 51-jarige kaanse staflid, en een lijk voorval met een andP^ dewerkster, tot 'misversik hadden geleid en op wijze als seksuele intiJ^" waren bedoeld, of kondt den uitgelegd. den haag/gpd - Hoe wordt er in Europa aangekeken tegen het Europees Parle ment, waarvoor op tussen 10 en 13 juni verkiezingen worden gehouden? Is de status van een Europarlementariër el ders ook zo laag als in Nederland? Groot-Brittannië Apathisch, zo kan het best de houding van de Britse kiezers omschreven wor den ten opzichte van Europese verkie zingen. In 1999 kende het land de laagste opkomst van alle landen: 24 procent van de kiezers nam de moeite te stemmen (in Nederland 29,9 pro cent). Een recente enquête wees uit dat negen procent van het Britse volk de EU van belang acht voor hun land. De meeste kiezers weet niet wat euro parlementariërs doen. Twintig procent denkt dat ze zeggenschap hebben over de inkomstenbelasting, bijna de helft gelooft dat ze mogen bepalen hoeveel geld naar de gezondheidszorg en de pensioenen gaat. Driekwart van de be volking meent dat het europarlement beslist of het pond wordt verruild voor de euro. Frankrijk Voor Frankrijk is Europa van levensbe lang. Het land ziet in de Europese ont wikkeling de enige mogelijkheid om nog een rol van betekenis te spelen. Door de jaren heen zijn het vooral Franse presidenten geweest die haan tje de voorsten waren om hun stempel te drukken op de Europese politiek: De Gaulle, Pompidou, Giscard, Mitter rand, Chirac. Europese politiek is Franse politiek. Europese politiek is voor Frankrijk een staatszaak. Een peiling wees uit dat twee op de drie Fransen een positief gevoel heeft over Europa en de EU-structuur. Dat wil echter niet zeggen dat 'Europa' bij de Franse kiezer groot enthousiasme teweegbrengt. Bij de verkiezingen voor het parlement in 1999, ging 46,7 pro cent naar de stembus. Spanje Niet alleen de Spaanse kiezers, maar ook de politici zelf zien de Europese parlementsverkiezingen als 'tweede rangs verkiezingen', meent hoogleraar politicologie Julian Santamaria Osso- rio. 13 juni is voor de meesten een zwart gat. Toch is Europa voor de Spanjaarden uitermate belangrijk. Tot nu toe was Spanje één van de landen die het meeste geld ontving uit de Eu ropese potjes. Dankzij Europa is de nationale economie enorm gegroeid. Aan de andere kant is Spanje ook voor de EU van grote betekenis. Vanwege zijn nauwe historische en culturele banden met de Zuid-Amerikaanse lan den is Spanje een bruggehoofd met dat werelddeel. Ondanks deze belan gen zullen weinig Spaanse kiezers op 13 juni hun Europese stem uitbren gen, voorspelt Ossorio. Duitsland Veel Duitsers zien zichzelf liever als Europeaan dan Duitser, behalve als er gevoetbald wordt. Eén van hen is de lijsttrekker van 'dé Europa-partij van Duitsland', professor Hans-Gert Potte ring. „Dit heeft alles te maken met de geschiedenis, en met de negatieve rol die Duitsland in de vorige eeuw heeft gespeeld. Na de oorlog was het onder Duitse politici een streven om de Bondsrepubliek aan Europa vast te klinken, uit angst voor de mogelijke desastreuze gevolgen van een 'Allein- gang'." Toch spelen Europese kwesties onder de kiezers een ondergeschikte rol. Zo'n 59 procent zegt binnenlandse politieke thema's belangrijker te vinden. Baltische staten In de Baltische landen zijn het vooral politici die opgewonden raken van de verkiezingen. De belangstelling voor een baan in Brussel is overweldigend. In Litouwen zijn er 20 kandidaten per zetel in het Europees parlement. Ook in Letland en Estland wordt hevig ge streden om een Europese stoel die een hoog salaris oplevert. Kiezers zijn minder onder de indruk van het Europees parlement. „Het is allemaal erg ver weg voor de mensen", erkende het Litouwse hoofd van de kiescommissie. Een hoge opkomst is desondanks gegarandeerd, want de Europese verkiezingen vallen in Litou wen samen met de verkiezing van een president. In de andere twee Baltische landen zit een hoge opkomst er niet in. Zuidoost Europa In geen van de zuidoostelijk EU-lidsta- ten loopt de bevolking warm voor de Europese verkiezingen, ook niet bij nieuwkomers Malta en Cyprus. Toch zal de opkomst hoog zijn want stem men is een plicht. Waarbij verzuim overigens ongestraft blijft. Volgens pei lingen wordt in elk der vier de landen meer dan 60 procent van de kiezers verwacht. Misschien wel meer dan elders, telt dat de belangstelling in Italië en Grie kenland voor Europese kwesties er pas komt, als een nationaal belang in het geding is. Italianen hebben weinig re den om het parlement serieus te ne men, de politici doen dat zelf ook nau welijks. Ze zijn kampioen in afwezig heid bij vergaderingen. Een fiks aantal kandidaten is al lid van het nationale parlement en doet 'Europa' er bij. Collega's manen j Zalm te bezuinig| Nederland moet het bt tingstekort uiterlijk in terugbrengen tot ondei grens van 3 procent vai bbp (bruto binnenland dukt). Als dat niet lukt, Nederland een boete v< le honderden miljoene ro's opgelegd krijgen. E hebben de ministers va nanciën van de EU unaniem besloten tijde een vergadering in Lux burg. De Europese Con sie, het dagelijks bestui de EU, startte in april e geheten 'excessief teko procedure' tegen Nede Dat gebeurde nadat dui was geworden dat Ned land over 2003 een tingstekort van 3,2 proc had. Volgens voorspelli van de Commissie drei derland ook in 2004 en begrotingstekorten vj dan 3 procent te hebbi

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14