Ouderen zijn hun geloof in politiek kwijt BINNENLAND 2 'Islam biedt aantal geweldloze oplossingen voor erekwesties' Tuchtraad nodig om te leren van fouten met tbs Kritiek op Kamer valt verkeerd bij Weisglas Onvoorspelbare vertraging op de weg bron van ergernis K Giganten in Den Haag Bonden floreren onder Balkenende II Onderzoek: Kokkelvisserij schaadt scholeksterstand Goodall bij liting AAP 1 - Chimpanseebe- ■ster Jane Goodall uit Brittannië bezoekt van- e Stichting AAP in Alme- itichting gaat de milieu- en van het Jane Goodall Ut Nederland ondersteu- indaag worden zoge- le Roots Shoots-pro- gestart, waarin jongeren en hun eigen leefomge- verbeteren. Weten ier en activiste Goodall In Tanzania meer dan aar tussen de chimpan- egenwoordig legt ze zich de zorg voor dieren en urzame samenleving. e stier valt liter aan - Een dolle stier heeft rknemer van een slach- Didam op de horens ge- L Het dier viel aan toen arige inwoner van 's iberg te dichtbij kwam, en woordvoerder van de De stier werd uit een luto geladen. Toen het ffer binnen bereik was, >t dier de man op de ho- e inwoner van 's Heer- raakte onder meer ge- lan zijn benen en is op en in het ziekenhuis. De alsnog geslacht. der fladdert ir in Nederland incen - De veldparel- inder fladdert weer in and. Een medewerker Vlinderstichting zag het afgelopen weekeinde op Pietersberg in Limburg, zonderheid, meldde de ïg gisteren, want de vlin- rt was al sinds 1995 niet Nederland waargeno- veldparelmoervlinder zijn verdwijning al im. Volgens de Vlinder- ïg is het exemplaar dat in rg is opgedoken, komen egen uit Wallonië. donderdag 3 JUNI 2004 il door Canis Zijlmans Rotterdam - „Eerwraak is binnen de islam verboden. Er is geen heilige tekst die het do den om de familie-eer rechtvaardigt of aan moedigt. Het hele begrip speelt zelfs geen rol binnen de Islam", zegt rector Achmed Ak- gunduz van de Islamitische Universiteit Rot terdam, de eerste moslimuniversiteit van Eu ropa. „Geen religie", gaat hij verder, „staat gelovi gen toe het recht in eigen hand te nemen, zonder dat een juridische autoriteit heeft ge sproken. Hoewel buitenechtelijke relaties binnen de islam ten strengste zijn verboden, mag niemand een ander doden om de fami lie-eer te redden. Alleen onderwijs, integratie en ontwikkeling kunnen eerwraak stoppen." In april riep minister Rita Verdonk van vreemdelingenzaken en integratie, tijdens de manifestatie rond het 25-jarig bestaan van ar beidsmigratie uit Turkije, migranten op in ei gen kring korte metten te maken met eer- Symposium op moslimuniversiteit in Rotterdam wraak en het verschijnsel bespreekbaar te maken. Na lang zwijgen is recent in een aan tal moskeeën gewezen op het on-islamitische van eerwraak, waarvan meestal vrouwen het slachtoffer worden na een scheiding, seks buiten het huwelijk, verkrachting of het zich niet willen houden aan de mores van manne lijke familieleden. Ook de IUR, waar 400 studenten zich onder meer bekwamen in het vak van imam en waar binnenkort de eerste vrouwelijke geeste lijk voorganger hoopt af te studeren, nam de handschoen op en organiseerde het symposi um 'Eerwraak is te voorkomen', dat vooral door vrouwen werd bezocht. „Erekwesties", stelt Kadir Canatan van de IUR, „leiden meestal niet tot bloedvergieten. Vaak wordt de oplossing gezocht in een hu welijk tussen het meisje van wie de maagde lijkheid is geschonden, en haar schaker. Bij overspel behoort een scheiding tot de moge lijkheden. Ook het wegtrekken van het gezin voldoet om aan de minachting van de omge ving te ontkomen, wat ook geldt voor het in schakelen van een bemiddelaar of rechter. Pas als alternatieven falen komt eerwraak in beeld." In Turkije is sinds kort de strafvermindering afgeschaft voor het doden om de familie-eer. Maar dat zal het verschijnsel niet doen ver dwijnen. In veel landen en binnen geïsoleer de migrantengroepen speelt het aanzien en prestige ten opzichte van de omgeving een zeer grote rol door de grote onderlinge afhan kelijkheid en sociale controle. Vorig jaar schoot een vader uit Almelo zijn 18-jarige dochter Zarife in Turkije dood, omdat ze zich in zijn ogen thuis in Holland schandelijk ge droeg. Twee jaar terug trof een 15-jarige jon gen in Rotterdam zijn tante dodelijk, omdat ze - nadat haar echtgenoot was overleden - met een jongere man was gehuwd. En in maart maakte-een man met een geweerschot een eind aan het leven van zijn 32-jarige 'ex' voor een Blijf-van-mijn-lijf-huis in Zaanstad. Ze kon kiezen tussen terugkomen en hem ge hoorzamen, zonder haar kinderen terug naar Turkije of de dood, had hij in een dreigbrief geschreven. Canatan: „In de huidige praktijk vertonen Turken een hypocriete houding. Aantasting van de eer van een meisje wordt meteen ge straft. Terwijl een jongen in dezelfde situatie wordt beschouwd als een echte man." Hoe wel in de Koran 'schande' het meest als straf en verwensing voor zondaars wordt genoemd en 'eerloze' het vaakst als scheldwoord en ook nog het merendeel van de geschatte 4000 slachtoffers per jaar valt onder 'moslima's', is het verschijnsel (volgens de deskundigen) niet islamitisch. „Eerder kwam het overal voor rond de Middellandse Zee", vertelt Ca natan. „In Turkije zie je eerwraak vooral in geïsoleerde gebieden in het oosten, waar stammenmaatschappijen zijn. Maar ook in Pakistan bestaat eerwraak. Daar krijgen 'eer lozen' zuur in het gezicht gegooid. Schending van de eer door vermeend 'onfat soenlijk' vrouwengedrag leidt tot opwinding in het roddelcircuit. Op straat en in de mos kee worden haar familieleden niet meer ge groet en zusjes of dochters van de 'onteerde' krijgen in de eigen taal op school 'hoer' naar het hoofd geslingerd. „Ik zie vrouwen van mijn leeftijd", vertelde een Hindoestaans-islamitische vrouw tijdens het symposium, „die vroeger ook het slacht offer van te strenge ouders en roddel waren. Als volwassenen doen ze nu even hard mee aan het nawijzen en leggen ze ook die enor me druk op hun dochters om zich vooral fat soenlijk te gedragen." Eerwraak verdwijnt pas als instrument tegen de schande, zeggen des kundigen, als de omgeving stopt de moord of verminking als rechtvaardig te zien. ^verlener zelf ond geraakt it - Een brandweerman vrijwillige brandweer in rt is gistermiddag zwaar- d geraakt door een ver- ngeval. Volgens de politie man in zijn eigen auto naar de brandweerka- >m hulp te gaan verlenen auto die ondersteboven sloot lag. Rijdend in rt kreeg hij geen voor in een uit een zijstraat ide auto. Door de botsing zijn auto op de linker- Ift waar hij werd aangere- ™tor een tegemoetkomen- sonenwagen. Ook de be ier hiervan raakte zwaar- d. De bestuurster van de aarvoor de brandweer uitrukken bleek zelf uit |gito te zijn geklauterd. kse Bergen en dt niet uit iAG - Recreatiepark de Bergen mag niet uitbrei- st 230 bungalows, een en appartementencom- en jachthaven met 250 e ;n, een skihal, een cam- i een sportboulevard. Dit e Raad van State gisteren d. Met deze uitspraak Ie Raad van State tege- lan bezwaren van de Bra- Milieufederatie. De aag! Bergen rekende na de ding op 350.000 tot D extra bezoekers. De j vo£n State vindt dat het ssin<ciebestuur en de ge- e Hilvarenbeek ten on- niet hebben onderzocht vek" het grootschalige uit- igbJgsplan een Milieu Effect es rt moet worden gemaakt, lac (ise vertrekt JBO-raad *e iag - Frans Leijnse stopt ornuari als voorzitter van ur' D-raad, de koepel van het tje>eroepsonderwijs. Hij ?velector aan de Hogeschool ur recht. Leijnse is zes jaar an van het Nederlandse leroepsonderwijs ge- 'aa-De HBO-raad is nog op Ie naar een opvolger. Als tter van de hbo-koepel .eijnse altijd gepleit voor i oe gelijkheid tussen hoge- win en universiteiten. Voor la was Leijnse tien jaar lid 'erl Tweede Kamer (1984- orfen sinds vorig jaar zit hij 1 ierste Kamer. etesland koopt edl Groningen itb in(arden - De provincie ind koopt een stuk land provincie Groningen, rrt het waddeneiland in «monnikoog door aan- praan de oostzijde gedeelte- noGroningen is komen te De Groningers krijgen K) euro van hun Friese Groningen raakt 770 'e land en water kwijt, de provincie Groningen ook de gemeente Eems- ongeveer 37.000 euro iesland voor het verlies. den haag - Een waslijn vol colbertjes, reusachtige vingers die het vredesteken maken: op de Lange Voorhout en langs de Hofvijver in Den Haag zijn gisteren 33 kunstwerken opgesteld. Voor de zevende editie van Den Haag Sculptuur zijn jonge kunstenaars uit de nieuwe lidstaten van de Europese Unie gevraagd een werk te maken. De expositie 'Giganten, Europese Smaakmakers' wordt morgen geopend door prinses Maxima. Foto's: ANP/Robert Vos rijswijk/anp - De ouderenbon den floreren sinds het kabinet Balkenende-ll in het zadel zit. Door de maatregelen van het ka binet slinkt het vertrouwen in de politiek en zoeken ouderen meer en meer hun toevlucht tot de bonden, constateren onder meer Unie KBO, PCOB en ANBO. Unie KBO, met 264.000 leden de grootste ouderenbond in Nederland, krijgt er sinds het kabinet aantrad elke maand on geveer duizend leden bij. „Sig nificant veel meer dan daar voor", aldus gisteren een woordvoerder van de Unie. Ook PCOB groeit sneller dan in voorgaande jaren. Directeur J. van der Spek meent dat de hui dige politieke wind die in Den Haag waait, daaraan heeft bij gedragen. „Veel ouderen voelen aan den lijve dat deze overheid onder het motto van eigen ver antwoordelijkheid de rol van schild voor de zwakken af schuift." In totaal zijn ongeveer 600.000 Nederlandse senioren aange sloten bij een van de ouderen bonden. Onder anderen de ou deren voelen volgens de bon den de effecten van de recente overheidsmaatregelen, waar door bijvoorbeeld de zorg „schaarser en duurder" wordt en ouderen in financiële proi blemen komen. Ouderen zoeken daarom steed^ meer hun heil bij de bondei om hun belangen te beharügei in Den Haag. PCOB, dat elk jaa speciale ledenwerfacties houdt om het ledenbestand op peil te houden, merkt dat de „ontvan kelijkheid" voor het lidmaat* schap veel groter is. Waar he| ledenaantal de afgelopen jarei min of meer stabiel op 90.00( stond, is deze bond sinds hall april 2500 leden rijker. Ook Unie KBO groeit „vrij fors"| „Eén van de weinige positievé effecten van dit kabinet", aldus de woordvoerder. Volgens een woordvoerder van de ANBO laten de ouderenbond den met kritiek op de kabinets maatregelen zien dat de senio ren bij de organisaties eei „luisterend oor" vinden vooi hun problemen. „Al dat sooi ontwikkelingen zorgen ervoof dat ze steun zoeken bij ieti waarin ze meer vertrouwen hebben dan in het kabinet." den haag/anp - Voorzitter Weisglas van de Tweede Ka mer vindt het 'onjuist' dat mi nisters steeds vaker kritiek ui ten op de Kamer. Hij wil hier over binnenkort een gesprek met premier Balkenende. Weisglas schreef dat gisteren in zijn dagboek op internet. Weisglas gaf vorige week al af op vice-premier De Graaf, die gezegd had dat de Kamer haar taken verwaarloost. De afgelo pen dagen lieten de ministers Brinkhorst van economische zaken en Peijs van verkeer en Balkenende zelf zich negatief uit over het functioneren van de Kamer. De premier zei on der meer dat het steeds vaker voorkomt dat Kamerleden schriftelijke vragen stellen om de publiciteit te halen. „In de rolverdeling in onze democratie is dat ongepast", vindt Weisglas. „De Kamer controleert de regering en niet omgekeerd." Volgens de Rijksvoorlichtings dienst vindt er binnenkort een gesprek tussen Balkenende en Weisglas plaats, op initiatief van de premier. De door Weisglas genoemde punten kunnen daar aan de orde ko- den haag/anp - Aan de dage lijkse files hebben veel automo bilisten een broertje dood, maar nog meer ergeren zij zich aan onvoorspelbare vertragin gen. Veel mensen gaan noodge dwongen daarom eerder van huis, terwijl dat soms niet nodig is. De oplossing lijkt vergroting van het regionale wegennet. Het Ruimtelijk Planbureau pre senteerde in Den Haag over dit probleem het rapport „Behalve de dagelijkse files. Over de be trouwbaarheid van reistijd." Minister Peijs van verkeer kreeg dinsdag het eerste exemplaar overhandigd. De zogenoemde buffertijd (dat mensen eerder van huis gaan) kost vooral vrachtverkeer en andere zakelijke weggebruikers geld. Volgens de CDA-bewinds- vrouw kunnen de totale kosten van files en onbetrouwbare reistijd oplopen tot 2,5 miljard euro in 2020. Volgens het planbureau staat door het almaar groeiende ge bruik van het wegennet de be trouwbaarheid van reistijd meer onder druk, ook buiten de Randstad en buiten de spits. De oplossing van meer regiona le wegen als uitwijkmogelijk heid heeft Peijs' voorkeur ech ter niet. Een krappe begroting vormt een hinderpaal, nog los van de van de vraag of deze op lossing gewenst is uit oogpunt van milieu en leefbaarheid, voegde zij eraan toe. De minister is eerder voor een betere benutting van het be staande wegennet. Zo zou zij graag de eventueel aan te leg gen 'verlengde' A4 onder Rot terdam reserveren voor het doorgaande verkeer naar Ant werpen, en de A13 tussen Den Haag en Rotterdam louter ge bruiken voor het regionale ver keer, met een bijbehorende la gere maximumsnelheid. Een andere vereiste is een goe de informatievoorziening zodat automobilisten uitwijkmoge lijkheden kunnen vinden. Naast de grote panelen ('DRIPS'), die her en der boven snelwegen zijn geplaatst, is goede reisin formatie van belang. Peijs vindt het aanbieden daarvan geen zaak voor de overheid, maar om de samenwerking tussei 'marktpartijen' te bevorderei heeft zij een Raad voor Vert keersinformatie in het leven ge^ roepen. „In mijn toekomstdro men zie ik allerlei geavanceerde internettoepassingen, SMS- diensten of boardcomputer^ die de weggebruiker de gunstig ste route voorschotelen." Peijs wil ook ongelukken op snelwegen sneller afhandelen. Misschien kan dat nog beter, door bijvoorbeeld op de meest gevoelige trajecten bergers con stant stand-by te houden. 'Doel visserijbeleid niet gehaald' groningen/anp - Kokkelvisserij heeft een schadelijke invloed op de stand van de scholeksters in de Waddenzee. Dat blijkt uit een wetenschappelijk onder zoek van de Rijksuniversiteit Groningen, waarvan de resulta ten gisteren zijn bekendge maakt. Na onderzoek constateerde zo oioog dr. Simon Verhulst dat in gebieden in de Waddenzee waar op kokkels gevist mag worden, scholeksters een slech tere conditie hebben en een la gere overlevingkans. In een be schermd gedeelte van de Wad denzee waar sinds 1993 geen kokkelvisserij meer is toege staan, blijken de scholeksters in een aanmerkelijk betere condi tie te verkeren. Volgens de tellingen is het aan tal scholeksters in de Wadden zee de afgelopen jaren met on geveer veertig procent afgeno men. Het onderzoek maakt vol gens de Groningse universiteit aannemelijk dat deze afname voor een deel door de kokkel visserij is veroorzaakt. De uit komst van het onderzoek is ac tueel, omdat minister Veerman van landbouw, natuur en voed selkwaliteit nog voor de zomer vakantie een besluit wil nemen over de kokkelvisserij. Volgens Verhulst hadden de scholeksters in de onbescherm de gebieden een aanmerkelijk slechtere conditie. Op basis van het verband tussen conditie en sterftecijfers schatten de onder zoekers dat de mortaliteit in de onbeschermde gebieden 43 procent hoger is dan in de be schermde delen van de Wad denzee. „Dit enorme verschil impliceert dat kokkelvisserij de levensduur van scholeksters ongeveer hal veert", zegt zoöloog Verhulst. „De doelstelling van het visse rijbeleid, dat visserij in de Wad denzee is toegestaan zolang dat geen significante schade toe brengt aan de natuur, is dus niet gehaald." door Piet Aquarius De discussie over tbs is weer fel opge laaid door de ontvoering afgelopen week van de Chinese scholiere in Eibergen. De geplande discussie in de Tweede Ka mer viel daarmee samen. De zaak stond dus op scherp. De discussie was hard, ook tussen de minister en de Kamer commissie voor justitie, waarin alle (gro tere) partijen vertegenwoordigd zijn. Praten over algemeen beleid met dit specifieke delict in het achterhoofd is niet gemakkelijk. Er moet een speciale onafhankelijke commissie komen om elk afzonderlijk incident te onderzoeken en daarvan te leren. Het is bijna onmogelijk tegelijk te den ken aan een afschuwelijk delict - „Dit had hoe dan ook moeten worden voor komen" - en te praten over algemeen beleid: O P I het aantal delicten moet kleiner worden. Dit laatste betekent wel dat een klein aantal delicten onvermijdelijk wordt ge vonden. Abstract en concreet botsen hier, zijn onverenigbaar en toch beide aanwezig in de discussie. Concreter: ik heb mijn gedachten over Veilig Verkeer Nederland en de inspan ningen die de overheid doet op dat ter rein, maar als mijn zoon in dat verkeer verongelukt heb ik nog maar één ge dachte: Dit had voorkomen moeten worden. Zo heb ik mijn opvattingen over de Nederlandse gezondheidszorg: elk jaar overlijden patiënten op de ope ratietafel. Toch kan ik vinden dat Neder landse chirurgen en anesthesisten het goed doen. Maar als een van mijn dier baren bezwijkt aan een operatie is de kans groot dat ik stik van de verwijten. Tbs werkt ook met patiënten. De kwaal waaraan gewerkt wordt is het delict-risi co. Tbs moet twee dingen tegelijk doen: zorgen dat de patiënt tijdens zijn tbs géén delict pleegt en hem intussen zo behandelen dat de kans op herhaling er na kleiner wordt. Want er komt meestal een einde aan de tbs-periode. De rech ter, die het risico beoordeelt, kijkt ook naar het aantal jaren dat de patiënt vast zit en hoe rechtvaardig dat is in verhou ding met het gepleegde delict. Tbs moet dus zorgen voor veiligheid op de korte én op lange termijn. Als we al leen op de korte termijn delicten moes ten voorkomen, dan was het eenvoudig. We zouden dan pa- NIE tiënten pas buiten de hekken laten bij de be ëindiging van de tbs. Sommige politici doen voor het partij politieke gemak, alsof het zo eenvoudig is. Sluit iedereen op, dan zijn we van die delicten door tbs'ers af. We weten bijna zeker dat als we de pa tiënten binnenhouden ze na hun tbs veel vaker tot een delict vervallen. Door ze tijdens hun behandeling gecontro leerd bewegingsvrijheid te geven, leren zij zelf én hun behandelaars waar in 'het maatschappelijk verkeer' zich proble men voordoen en wat daaraan te doen is. Als er niets aan te doen is, zijn ze kan didaat voor de longstay-afdeling en ko men ze helemaal niet meer vrij. Overigens komt er heel wat bij kijken voordat een tbs'er verlof krijgt. Het ver lofplan moet, met precieze redenen om kleed, worden voorgelegd aan het mi nisterie van justitie. Dat geeft wel of geen toestemming. Maar ook als de toe stemming er is, gaat een patiënt niet zo maar de deur uit. Als het goed is blijven begeleiders en behandelaars dagelijks letten op gedrags- en stemmingsveran deringen. Bij twijfel mag de patiënt niet naar buiten. Toch gaat het soms fout: tussen de vijf en tien keer per jaar pleegt een tbs-pa tiënt een delict. Soms binnen de kliniek, vaker erbuiten. Vaak binnen verloftijd, soms na een ontvluchting. Zo'n delict is een ramp: een mensenleven is verwoest, op zijn minst ernstig aangetast. Ook voor medewerkers van een tbs-kliniek is dat bijna niet te verteren: want al hun werk is er juist op gericht dit te voorko men. Sommige mensen denken dat het aantal van vijf tien delicten per jaar moeilijk te verkleinen is. Zoals het moeilijk is om het aantal van duizend verkeersdoden per jaar te verminderen. Of het percen tage patiënten dat bij een operatie over lijdt. Ik vind het moeilijk te accepteren dat we niet méér delicten kunnen voor komen, want iedere ramp die kan wor den voorkomen is voor de betrokkenen bijna alles waard. In ziekenhuizen is het gebruikelijk nauwkeurig te onderzoeken wat precies de gang van zaken was bij een ongeluk. Het kan zijn dat een chirurg een vergis sing heeft gemaakt: het kan ook zijn dat die alles precies deed zoals het hoort en dat de patiënt toch overlijdt. Goed on derzoeken is daarom zeer de moeite waard: het maakt de kans kleiner dat het een volgende keer weer op die manier fout gaat. Hoe een delict van een tbs'er tot stand komt moet ook nauwkeurig onder de loep worden genomen. Dat vraagt meer dan dat collega's of chefs van de betrok ken behandelaars de zaak bekijken. Een scherp onderzoek vraagt om meer af stand. Dat brengt ons op de gedachte van een onderzoekscollege dat ieder de liet uiteenrafelt en conclusies trekt om daarvan te leren. Er is vrij nauwkeurig bek«d wat nodig is om het risico op herhaling goed in te schatten. Daarnaast moeten begeleidei en behandelaars in de praktijk van alle dag hun ogen open houden en het lef hebben om alarm te slaan als zij twijfe len. Dit soort zaken moet de toetsstenen vormen bij onderzoek door een dergelij ke beroepscommissie, analoog aan de medische tuchtraad. Natuurlijk is dit onaangenaam voor de betrokken behandelaars en klinieken, maar dat ongemak staat in geen verhou ding tot het leed van een slachtoffer. Werkelijk leren van fouten heeft zijn prijs. Die gedachte leeft niet alleen bin nen de Pompestichting. Naar verluidt bestaan ook op het departement van justitie plannen in die richting. Des te beter. Piet Aquarius is beleidsmedewerker bij de Pompekliniek in Nijmegen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13