REGIO Maar zien wat er in de koelkast ligt 'Ik wijk wel uit naar waar je wel goed kunt parkeren' 'Leiden heeft voor mij alles om een leuke winkelstad te zijn' if Opgroeien in een arm gezin is realiteit voor 372.000 kinderen onder de 18 jaar C, J NAVRAAG ^^Bntal Nederlandse vrouwen dat naar België gaat om zich daar en bevruchten met donorsperma neemt de laatste tijd flink toe. In eigen land zijn Jieuwe zaaddonorwet onvoldoende do- 1 i i j noren. Velen zijn met Zijn doel voorbij afgehaakt omdat dat vanaf i juni van dit st% spermadonor niet langer anoniem is. De wachttijd in Neder- zelfs hier en daar opgelopen tot twee jaar. Met donorzaad ianlkte kinderen kunnen sinds gisteren de identiteit van hun ver- ïoier achterhalen. Aan drs. KEES DE BRUYN, hoofd van de KID-kli- :r- lan het LUMC de vraag hoe de situatie in Leiden is. Heeft ook (lonorenbestand te lijden onder de nieuwe wetgeving? aantal zaaddonoren bij jullie ook teruggelopen? ontwikkeling is al begin jaren negentig ingezet, toen bekend dat deze wet er .at te komen. Des- Kas de daling dra- ch. De laatste ja- er nog nauwelijks e van een daling het donorenbe- vrij constant." eel bedraagt de ttijd in Leiden? JMjaar. Bij andere anken varieert dat ier1en halfjaar tot |ujaar. Wij zitten er ^es tussenin dus." ng *sjteren jullie om ave zaaddonoren 'n [ven? ,°J daar doen we _atian. Donoren mel- !t Sch aan bij de website: www.spermabank.nl en dat functio- injprinm." jullie patiënten die zijn uitgeweken naar België of zich •n tot het zogenoemde 'zwart-zaadcircuit'? weet dat het voorkomt. Maar de meeste vrouwen die naar gaan of zich in het 'zwarte' circuit begeven, die zien wij na- at ik nooit in onze kliniek." ïstr vindt u van de nieuwe wet? tasisgedachte achter de wet, daar kan ik me wel in vinden. De Xl- Irking van het bekendmaken van de identiteit van de donor et 'echter een ongelukkige maatschappelijke tendens ten gevolg. iarfaren al vrij ver in het contact leggen tussen patiënten en do- Had ons nog x jaar gegeven en we hadden het aantal dono- rs at zijn identiteit beslist geheim wil houden tot bijna nul gere- prd. Nu, door deze wet, worden mensen noodgedwongen in Nelgische, Deense of illegale circuit gemanoeuvreerd. Hadden °*Den Haag nu maar wat beter willen luisteren naar het advies ou\ze praktijk, dan waren ze zichzelf misschien niet voorbijge zien. Een gemiste kans dus." tte: Aart van der Kuijl foto: CPD/Paul Janssen ms UIT DE ARCHIEVEN WOENSDAG 2 JUNI 2004 Het aantal kinderen dat opgroeit in een gezin dat de eindjes amper aan elkaar kan knopen, groeit weer. Dat dit grote gevolgen kan hebben voor deze kinderen als ze volwassen zijn, blijkt uit een rapport van 'De Arme Kant van Zuid-Holland'. „Het was kerst, wij waren uiteten met opa en oma en mijn moeder zat alleen thuis zonder eten." De meubels waren stuk, de vitrages kapot, de tuin was niet onderhou den, het schilderwerk achterstallig. „We waren de familie Flodder van de buurt", zegt een nu 37 jaar oude man. „Er waren mensen die niet wil den dat wij met hun kinderen speel den of dat die kinderen bij ons thuiskwamen." Opgroeien in een gezin waar zelden genoeg te eten is, waar kleding altijd tweedehands wordt gekocht en waar de schaamte vanwege het geldge brek vaak groot is: voor 372.000 kin deren onder de achttien jaar is dat vandaag de dag de dagelijkse reali teit. Veertien van hen, inmiddels volwas sen, werden ondervraagd in het vori ge week gepresenteerde onderzoek, uitgevoerd in opdracht van 'De Ar me Kant van Zuid-Holland', een provinciaal vrijwilligersnetwerk van regionale organisaties die zich inzet ten voor armoedebestrijding. Volgens De Arme Kant van Zuid- Holland stijgt het aantal kinderen dat onder bijstandsniveau opgroeit. In 2001 waren het er nog 354.000. Concreet houdt dit in dat een gezin - meestal met één ouder - moet rond komen van een bijstandsuitkering van 993 euro per maand, plus kin derbijslag van ongeveer 85 euro per kind. Volgens onderzoekster Ria van Ni stelrooij is die stijging te wijten aan de groei van het aantal éénouderge zinnen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt later dit jaar met actuele cijfers. Opgroeien in armoede betekent niet alleen tweedehands kleding, weinig uitstapjes en geen cadeautjes, maar houdt ook in dat kinderen minder deelnemen aan culturele activitei ten. Uit eerder onderzoek blijkt ook dat deze kinderen vaker psychische problemen hebben. Er zijn grote verschillen in de wijze waarop zowel ouders als kinderen financiële pro blemen ervaren en ermee omgaan. Bij sommige gezinnen is alleen spra ke van een financieel probleem, maar bij anderen is financiële ar moede onderdeel van complexere problemen, zoals psychische span ningen. De verhalen uit het rapport bevesti gen voor een deel het bestaande beeld; kinderen die wel op een sportclub zitten, maar oude schoe nen en kleren dragen. Een vrouw, nu: „Je merkt dat je vriendjes dat zien. Je wordt er onzeker van." Of een ander: „Het was kerst, wij waren uiteten met opa en oma en mijn moeder zat alleen thuis zonder eten." Maar lang niet altijd heeft een jeugd in een gezin met nauwelijks geld zo'n negatieve uitwerking. Beslis send is volgens Van Nistelrooij de houding van de moeder - op twee na groeiden alle geïnterviewden op in een éénoudergezin. Een van de geïnterviewden, enig kind: „Cadeau tjes zijn heel duur, maar mijn moe der maakte er altijd iets heel bijzon ders omheen. Een puzzeltocht bij voorbeeld." Van Nistelrooij:Als de moeder met strakke hand de regie in het gezin houdt, ook over de inkopen, en het verder gezellig weet te maken, hoe ven de kinderen relatief weinig last te hebben van het geldgebrek. Deze moeders leven zuinig, zorgen voor extra inkomsten, zetten geld opzij en verzinnen creatieve oplossingen voor het geldgebrek." Andersom geldt ook.Als in een gezin de schaamte overheerst, heeft dat dui delijk invloed op latere leeftijd. Dan wordt de armoede thuis een aantas ting van je identiteit." Bij twee van de geïnterviewde kinde ren was er sprake van verwaarlozing. Him moeder dronk. „Mijn moeder was er niet vaak en als je thuiskwam, zorgde je zelf voor je eten. Ik maakte geen maaltijden, er was ook weinig in huis. Bij thuiskomst uit school moest ik maar zien of er wat in de koelkast lag wat ik die avond kon eten. Vaak bakte ik een ei en dan ging ik weer met vrienden naar het park." Van Nistelrooij benadrukt dat de psychische klachten als gevolg van opgroeien in armoede vooral bij pu bers niet onderschat moeten wor den. Geïnterviewden spreken van meer stress in hun jeugd, die ze tot op de dag van vandaag met zich meedragen. „Je mist zoveel leuke kansen, je trekt het op een gegeven moment niet meer", zegt een vrouw. „Ik ben ma terieel niets tekort gekomen, maar emotioneel wel", zegt een ander. „Mijn moeder was een lange tijd de pressief. „Voor mijn kinderen wil ik een zo normaal mogelijk leven", zegt een 37-jarige man. „Ik waak ervoor om rood te staan. Ik doe er alles aan om niet in armoede terecht te ko men. Ik wil naar voren, ik wil in die ene generatie uit de armoede." Door het geldgebrek verlagen kinde ren soms hun ambities, zegt Van Ni stelrooij. „Ze spelen, zogezegd, 'op safe'. Niet die felbegeerde opleiding aan de Kunstacademie, maar een 'veilige' heao-richting. De kinderen kiezen later niet voor een dure stu die, maar nemen wel al op jonge leeftijd een bijbaan. Hierdoor zijn ze niet meer afhankelijk van hun moe der en kunnen ze bijvoorbeeld zelf kleding kopen." Door de slechte economische om standigheden en de gedaalde koop kracht zullen steeds meer kinderen in armoede opgroeien, is de ver wachting, ook van het CBS. Van Ni stelrooij vindt dat gemeenten in elk geval meer moeten bijspringen bij gezinnen in nood. Saïda Erahoutan en Els Brenninkmeijer KLANKBORD Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Als ik ga 'stadten' ga ik eigenlijk nooit naar Leiden. Aller eerst omdat ik het parkeren, zeker op koopavond en zaterdagmiddag, een groot drama vind. Maar ook het winkelaanbod vind ik zeer eenzijdig. Voor wat betreft kleding bijvoor beeld vind ik dat er heel veel aanbod is in het lage en middeldure seg ment, terwijl er nauwelijks aanbod is in het dure segment. Ik ga dan ook eerder winkelen in Amsterdam of Den Haag dan in Leiden. Daarbij komt ook nog dat ik in Leiden op de één of andere manier t altijd heel erg op mijn hoede ben voor zak- kenrollers en zo. Dat .-J heb ik in andere ste- den in veel mindere M - i4 mate. Nee, Leiden is ^£9|^^^^mijn winkelstad zeker ;omt ook nog 11 Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde, voorzitter jongerenafdeling SP Lei den: „Is Leiden een leuke winkel stad? Nou ja, iets als het Waterloo- plein in Amsterdam mis ik wel in Leiden. En kleren kopen doe ik ook vaker in Den Haag. Het is allemaal een beetje minimaal hier. Dus ik zou Leiden eigenlijk niet eens een win kelstad durven noemen. Wie gaat er nou speciaal naar Leiden om daar wat te kopen?" Reinier Verbeek (38) uit Leiden, ar chitect: „Helemaal mee eens. Ik kan er alles vinden wat ik zoek. Fantasti sche brillen bij Look-optiek in de Breestraat, zwerfsportspullen, veel soorten herenkleding, onderbroeken voor de kinderen bij de Zeeman en mijn vriendin kan ook alles in Lei den vinden, van Hema tot haute couture bij Dries van Noten in de Haarlemmerstraat. Het kan nog leu ker natuurlijk, in het hogere segment met meer kijk-winkels, waar ik toch bijna niks koop. Maar als het LD schrijft dat je naar Den Haag moet voor Gant-shirts zit de krant er naast: zezijn andere te koop bij Schriers en Via Mio." Is Leiden nou wel of niet een leuke winkelstad? Niet, concludeerde on langs een onderzoeksbu reau. De stad verliest klandizie aan Alphen en - in mindere mate - Lisse omdat grote trekkers en voldoende parkeerruimte ontbreken. Het onder zoeksbureau krijgt ook van de Leidsch Dagblad lezers gelijk. De stelling 'Leiden is wél een leuke winkelstad' wordt door slechts 39 procent onder schreven. Een greep uit de reacties. Leiden is wél een leuke winkelstad. Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'en „Zonder twijfel kun je leuk shoppen in het centrum en daarna zijn er fijne ter rassen en plezierige eet- en drinkge- legenheden. Dus Leiden heeft alles om een leuke winkelstad te zijn. De markt op zaterdag in de zon, stin kend naar vis en rauwe uien is trou wens een absoluut hoogtepunt. Die leuke winkels raken een beetje ver drongen door de fast-foodtentjes en door kledingzaken van zeer dubieus allooi. Maar niet getreurd, er valt nog steeds veel moois te genieten; een beetje namaakan- tiek hier, een stripwin keltje daar en zelfs een muziekwinkel met ou de hits. Ik hoop ook dat men het draaiorgel in ere zal houden. Voor een leuke winkelstad is een vleugje nostalgie on misbaar." Nancy van der Loo (36) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster: „He lemaal mee eens. Maar wat maakt een stad tot een leuke vÉhkelstad? Allereerst natuurlijk de variatie aan winkels, de locatie van de winkels en de bereikbaarheid. Dat laatste maakt het moeilijk voor Leiden. Als je echt naar het centrum wilt, wordt het de fiets of lopen. Ik winkel niet vaak meer in Leiden, omdat de grotere winkelcentra in de buurt (Leid- schendam, Rijswijk, Hoofddorp) voor het gemak een streepje voor hebben. Maar als winkelstad doet Leiden het niet verkeerd. Dus Leiden is inder daad wel leuk als winkelgebied, het is gewoon iets beperk ter als je de stad ver gelijkt met Den Haag of Amsterdam. Maar verder geen klachten hoor." A. van Leeuwen, Oegst- geest: „Leiden is een leu ke winkelstad, maar mag wel een paar megastores toevoegen, zoals bijvoor beeld een mediamarkt. Verder mag er wel iets gebeuren met het sta tionsgebied. Het is een kale bedoening. Verder moet het openbaar ver voer gratis." J. Kraakman, Capelle aan den IJssel: „De ge volgen van jarenlang links (PvdA-)beleid zijn: toenemende onbereik baarheid, verschraald winkel-, cultuur- en ho- reca-aanbod. Groeiende, vooral door import, toe genomen onveiligheid. Dit komt niet meer goed." L. Janssen, Sassenheim: „Leiden blijft leuk om te winkelen. Zoek het niet in de bekendste straat van Leiden, maar juist in de kleinere steegjes. Dat is altijd leuk." Jan Wansink, Roelof- arendsveen: „Leiden is een waardeloze stad. Parkeren is onmogelijk. Ik ben blij er weg te zijn. Het blijft een provincie stadje waar dorpspolitiek wordt bedreven." Annie Ravensbergen, Leiden: „Wij wonen zelf in het centrum. Het is er heel gezellig met de win kels." W. Smit, Leiden: „Leiden een leuke stad? De Haar- Winkelen in de Haarlemmerstraat in Leiden. Archieffoto: Hielco Kuipers lemmerstraat kent geen gezelligheid, geen leuke terrassen. Dat komt on der andere door de blin- denstrook die een meter van de gevels ligt in plaats van in het midden. Steeds meer winkels trek ken weg. Met wat meer terrassen zou het weer gezelliger worden. En dan het stationsplein, dat is nog ongezelliger. Maar ook daar kun je met wat kleine terrasjes het weer gezellig maken. Zolang deze ambtenaren en dit bestuur blijven, zal het nooit veranderen. Die lui praten liever dan dat ze van Leiden een gezellige en leuke stad maken. Dus gemeentebestuur, kijk eens om je heen bij andere gemeentes. Bij voorbeeld in Zoetermeer. Den Haag, Leidschen- dam, Alphen, enzovoort. Of hebben jullie alle tijd nodig om de plaatselijke lasten te verhogen of an dere kleine zaken - ille gale beeldjes, illegale er kers, floppende bussyste men - te regelen? Ga nu eens écht wat doen. Dan wordt Leiden weer een leuke, aantrekkelijke stad." John van Markwijk, De nieuwe stelling gaat over het Europees kampi oenschap voetbal in Por tugal dat zaterdag 12 juni begint. Hoe zit het met de kansen van Oranje? Zijn onze volgevreten vedet ten kansloos, zoals veel zogenaamde kenners den ken? Of gaat ons sterren ensemble hoge ogen gooien, zoals nog meer zogenaamde kenners den ken? De stelling luidt: Oranje haalt de finale op het EK in Portugal Reageren? www.leidsch- dagblad.nl, of postbus 54, 2300 AB Leiden. De reac tie moet-uiterlijk maan dagavond binnen zijn. Leidschendam: „Leiden is één van de weinige ste den in Nederland die nog niet wordt gedomineerd door alleen ketens als C &A, Blokker enzovoort. Leiden heeft nog veel zelfstandige winkels, spe ciaalzaken, en winkels die tweedehands, antiek en curiosa verkopen. Aan de Aalmarkt mogen twee trekkers komen, Vendex moet van V&D een Bijen korf maken en in de Aal- marktschool mag een Za- ra komen. Verder hou den zo!" J. Korbee, Noordwijlc „Leiden is onbereikbaar voor de automobilist. Daarom wijk ik uit naar waar wel goed en ruim geparkeerd kan worden." Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: diredie.hdcuz@hdc.nl [Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redadie ld@hdc.nl t) KANTOOR Of eltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 ,lres. j|V aieb Ires. Postbus 54,2300 AB Leiden lie fax 071-5 356 415 rntie fax 071-5 356 325 iberlchten fax 023-5 '5° 567 jt^TENTIEVERKOOP twenties m.b.t.: IJ: 072-681 3661 rirend goed: 023-5150 543 Afeel: 075-6813677 mp detailhandel: 071-5 356 300 Aebureaus kunnen contad opnemen j#75-68I 3636 5SERVICE -«f T" (gratis) 072 - 5196800 •NTEN Siitbetaling (acceptgiro) 10,20 (alleen aut. ine) £56,70 p/j €216,90 —*ees die ons een machtiging verstrekken Pautomatisch afschrijven van het bementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-1700 uur; za; 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar 1 D 1954, Woensdag 2 Juni rse ^HhOUT - Gisteravond was dan het grootse moment aangebroken, e klok, welke 11 jaren lang niet van de Ned. Herv. Kerktoren had rk'd, weer zijn lieflijke klanken zou laten horen. Van dit tijdstip was lende kennis gegeven en velen waren dan ook aanwezig voor deze Itigheid. De toren van het pittoreske en zeer oude kerkje was ver- ^met de Nederlandse driekleur en er was een nieuw klokketouw in ebouw aangebracht. Het dochtertje van ds Kalkman, dat deze dag liaar werd, was de eerste die een ruk aan het touw mocht geven, pk is door de Duitse bezetting in 1943 weggehaald. Kerkvoogd Knoppert was ter plaatse toen dit gebeurde en gelukkigerwijs jdeze, waar de klok heen zou gaan. Deze zou in het Raadhuis te Mn-Niekerk in Noord-Brabant opgehangen worden. Inderdaad Ude klok daar geluid. Toen de oorlog ten einde was werd direct iet opgenomen met het Brabants dorpje en tot verheugenis van was de klok nog aanwezig. Na een weinig moeite was de klok in Voorhout en werd in het baarhuisje geplaatst, want na de ver ging was de toren in geen conditie meer de klok te herbergen, was men van mening, dat de klok gescheurd was. en nt lie COLOFON ck) 1979, zaterdag 2 juni :N - Drie kolossale populieren gingen gisteren tegen de grond k-flaats te maken voor de nieuwbouw van de Leidse universiteit e| .rifle Witte Singel. Het nieuwe universiteitscomplex moet in 1983 vel zijn. F 1. Foto: archief Leidsch Dagblad lo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daf Uising 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te ma ^ajonummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA pjflaarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van Tilaatsing) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, Ufoseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. op

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5