De Boer is opvolger van Rabbae Meer reizigers in gratis bus Woutertje Pieterse krijgt leerlingenstop bij volgende ruimtenood REGIO mel uw eigen team samen en speel mee met f SLS Wonen wil met campusplan concurrentie voorblijven Leidse vdA-plan grassen ffieuvelt Ontbijten op straat f i I EK COACH J Kijk voor meer informatie op Leidsch Dagblad asielzoeker uitgezet J e-mail: an aangehouden or mishandeling door Robbert Minkhorst leiden - Woutertje Pieterse krijgt een leerlin genstop als de school in de Leidse Hout nog eens in ruimtenood komt. De school mag nog één keer uitbreiden in het park. Wethouder Ruud Hessing moet van de gemeenteraad een speciaal toelatingsbeleid maken, die leerlin genstops mogelijk maken. De finale van een interessant dilemma ein digde gisteravond in de Leidse gemeenteraad in een eenvoudige zege voor de voorstanders van uitbreiding van de school in de Leidse Hout. Daarmee worden de noodlokalen over bodig, en krijgen alle leerlingen voortaan op één locatie les. Verhuizing naar asielzoekers centrum Nieuweroord is van de baan. Uitein delijk stemden maar negen raadsleden tegen het voorstel voor uitbreiding in de Leidse Hout. De belangrijkste voorwaarde om in te stem men was de mogelijkheid om leerlingenstops in te voeren. Met die gedachte speelt Hessing zelf ook al, bekende hij eerder in het Leidsch Dagblad. Daarom was het voorstel dat de PvdA en Groenlinks erover indienden, een kolfje naar zijn hand. De opdracht een speci aal toelatingsbeleid te formuleren, nam hij graag op zich. De suggestie van het CDA, om al direct een leerlingenstop in te voeren en alleen nog kin deren toe te laten uit de wijk, ging Hessing (en een meerderheid in de raad) vooralsnog te ver. „Met een leerlingenstop kunnen we echt sturen, iets wat we voorheen niet heb ben gekund. Voor het CDA-plan ben ik huive rig. Je moet met zoiets heel voorzichtig zijn. Ik ga er in ieder geval niet nu aan beginnen." Voor sommige scholen zal Het helpen bij een poging ze minder 'wit' te maken - dat geldt bijvoorbeeld zeker voor de Lorentzschool. Het beperkt tegelijk wel de keuzevrijheid van ouders. De motie uit 1990, die verdere bebouwing in de Leidse Hout zou moeten voorkomen, kwam nog wel ter sprake, maar was voor vooral de PvdA en de WD niet meer relevant. Onder meer omdat de motie 'geen bebou wing voor nieuwe doeleinden' toestaat. Maar wat vooral telde was, aldus PvdA-raadslid Daan Iken: „Een motie heeft geen eeuwig heidswaarde." De noodzaak van Woutertje Pieterse om uit te breiden werd niet betwist. Vasthouden aan een noodlocatie noemde Iken 'onwenselijk en onhoudbaar'. Wel wordt met een nieuwe motie van zijn hand verdere toekomstige uit breiding voorkomen. Hij roept het college op maatregelen te nemen en het openbaar basis onderwijs toelatingseisen op te leggen. Om dat het 'wenselijk' is dat Woutertje Pieterse niet verder groeit, moet een leerlingenstop nog meer lokalen in het park maar eventueel tegenhouden, aldus de strekking van die mo tie. en - Een 23-jarige Leidenaar aandagavond aangehou- wegens mishandeling van vriendin. Het stel kreeg op ;de pinksterdag ruzie, waar- rer en weer geschopt en agen werd. De 21-jarige uw stapte daarop naar de tie en deed aangifte van handeling. Tegen de man is •es-verbaal opgemaakt. B«1 "ijiN - Een poging van de ]A om in Leiden terrassen al- in de zomermaanden lan- Ntfopen te laten, is gisteravond liet nippertje gesneuveld in ■■'ft jemeenteraad. Het voorstel d met 17 tegen 16 stemmen vorpen. f gestrande poging houdt in de terrassen in de binnen- I vanaf dit jaar in de maan- I mei, juni, juli, augustus en tember tot half twee 's hts open mogen blijven. 1 i-raadslid Peter Bootsma, van de bedenkers van het rstel, nodigde iedereen 'die r stemt' uit voor een biertje ifloop van de vergadering, heeft de politiek veel moei- ;ekost om het initiatief van itsma en WD'er Paul Laudy indelijk te ondersteunen, ig jaar ging na een lang en ig debat een meerderheid lord met een proef. Uit de luatie daarvan is gebleken deze proef is geslaagd. F:h vonden met name PvdA j CDA een soepeler terrasregi- 3 voor hooguit drie maanden gjpif genoeg. Uit een enquête Ier bewoners bleek nog al- A eenvijfde last te hebben van aai en om die reden tegen nere openingstijden te zijn. minderheid wilden de twee tijen een stem geven. Zoals dslid Jamal Tchiche in een lichting op de PvdA-website muieerde: „Democratie is Ier dan de dictatuur van de jerderheid." zaal bulderde van het la- in, toen Laudy Jacques De p van Leiden Weer Gezellig- fe Groenen in zijn hemd zet- De Coo bekende dat zijn ttij het bestaansrecht dankte jt de wens terrastijden te ver men. Waarop Laudy zei:Als ;een van de redenen is, is dat li nu, bij realisatie, ook een i de redenen om de partij op heffen?" Lochemer vanavond voorgedragen Een goed begin van de dag. Samen met je buren een ontbijtje eten op straat. Vijftien buurtbewoners aten gisterochtend vroeg hun belegde broodjes op het Valkenpadplein in Slaaghwijk. Het ontbijt vormde de aftrap van het Tam Tam festival, een festival voor en door bewoners uit Slaaghwijk en Leiden-Noord. Nog een maand lang worden er feestelijke activiteiten in de wijk georganiseerd waaronder cabaret door ouderen, een workshop rappen, een picknick en een integratiefeest. Foto: Mark Lamers (advertentie) leiden/den haag - Het aantal busreizigers tussen Leiden en Den Haag is verdrievoudigd, sinds de provincie gratis ver voer ter beschikking stelt. Van de huidige 3.000 passagiers zijn er zo'n 800 afkomstig uit de au to. Zuid-Holland beschouwt de gratis ritten als een succes. Sinds de proef in januari van start ging is de bezettingsgraad van Transferium 't Schouw, naast de A44, met honderd pro cent gestegen. Bijna 60 procent van alle automobilisten die hier parkeert, stapt over op de gratis bus. De gegevens zijn afkomstig van verschillende metingen en ruim 1750 vragenlijsten die door buspassagiers zijn inge vuld. De gratis bus begint in Noordwijk, en rijdt dan via Kat wijk en Leiden naar Den Haag. Gedeputeerde M. Norder is te vreden over de resultaten van de proef. „Het is nog te vroeg om definitieve conclusies te trekken, maar ik ben tevreden over de eerste uitkomsten, ook al zijn nog niet alle gegevens beschikbaar. Je ziet dat auto mobilisten nu een keuze heb ben: in de file staan, of in de bus stappen. Dat leidt tot 500 meer voormalig automobilisten in de bus dan de verwachte 300. Maar de gegevens over het effect op filevorming zijn nog niet beschikbaar. Het zou mooi zijn als ook aan getoond kan worden dat er ook echt minder auto's op de weg zijn in de spits. En verder is een maatschappelijke kosten-ba- tenanalyse interessant, waaruit blijkt dat de kosten van de proef uit maatschappelijk per spectief lager zijn dan de ba ten." Waar de proef toe gaat leiden is nog onduidelijk. Voor een eventueel vervolg studeert de provincie op zes ideeën, die va riëren van gratis busvervoer in heel Zuid-Holland tot het be ëindigen van de gratis busrit- ten. door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Wim de Boer wordt de nieuwe wethouder van Groen- Links. De fractie draagt hem van avond voor als opvolger van Mo- hamed Rabbae op een ledenver gadering van de partij. De Boer vervangt Rabbae al sinds diens ziekteverlof en na zijn aftreden. De Boers voordracht is omstre den. Prominente leden binnen de partij hebben zich in de pro cedure voor de opvolging van Rabbae uitgesproken tegen de komst van 'een tussenpaus'. Met de aanstelling van De Boer moet de partij in 2006 sowieso op zoek naar een nieuwe wet houder. De Boer is na deze col legeperiode niet meer beschik baar als wethouder. De Loche mer is dan 68 jaar oud. Deson danks is de kans klein dat de le den de aanstelling zullen tegen houden. Binnen de partij zal in dat geval een crisis uitbreken. De Boer krijgt de voorkeur van zowel de fractie als van de groep leden die de sollicitatie procedure heeft begeleid. Noch De Boer zelf, noch vice- fractievoorzitter Geraldine Pie terse willen commentaar geven. Wel zegt de laatste dat 'een meerderheid de kandidatuur ondersteunt', zonder een naam te noemen. Ook wordt 'de kan didaat' geprezen vanwege zijn grote bestuurlijke ervaring. Ver schillende betrouwbare bron nen binnen de partij verzekeren dat het om De Boer gaat. Pie terse, lid van de selectiecom missie, vervangt als woordvoer der de zieke voorzitter en frac tieleider Gerard van Hees. De Boer krijgt als extra taak mee om Groenlinks weer een sterkere positie in het stadsbe stuur te geven en de reputatie van de partij als hoeder van so ciaal en groen beleid te herstel len. Die reputatie staat onder Kamers meten 25 vierkante meter, hebben eigen sanitair en keuken volg van voorpagina »en - De studentencampus in Boerhaavekwartier betekent numentaal wonen nabij het ntrum en met voorzieningen l de hoek. De campus krijgt der meer een sportcentrum, fi supermarkt, een avondwin- Leen grand café en een dok- jspost. Uit een enquête van 5 Wonen blijkt dat dit de Donwensen' zijn van de mees- Btudenten. r -]S wonen staat voor de taak 7B» de komende jaren het te- ESfr van tweeduizend studen- jHikamers weg te werken. Al tder presenteerde SLS Wo- in plannen voor kamers in of jder meer de Meelfabriek, het 200kabeth Ziekenhuis en San- hlocatie aan de Zoeterwoud- 9 b'eg. Met nog eens duizend bningen op de campus werkt jiden het kamertekort tot 2010 Ijwel helemaal weg. 6 studentenkamers in het lerhaavekwartier zijn mede Idoeld om een einde te ma in aan het tekort aan kamers lor buitenlandse studenten, zijn vijfentwintig vierkante eter groot, wat twee keer zo lim is als de gemiddelde Leid- [studentenkamer. Omdat ze gen keukens en sanitaire SLS Wonen 'hergebruikt' vier oude, monumentale panden die in het Boerhaavekwartier staan. Het gaat om het Clusius Laboratroium aan de Wassenaarseweg en drie gebouwen die bekend staan als het pathologie-, het anatomie- en het fysiologiegebouw. Het anatomiegebouw krijgt een verdiepte plaza, die ook gebruikt kan worden als openluchttheater. De binnenruimten van het pathologiegebouw richt SLS Wonen in tot deels ondergrondse parkeergarage. Achter de Hogeschool Leiden heeft de studentenhuisvester een lange, lage flat gedacht en vijf ap partementengebouwen. Twee torentjes met houten en glazen bekleding en een ovaal appartementencomplex aan de Albinusdreef comple teren het plan. Een ecologische verbindingszone verbindt het Pesthuis en Naturalis met het Bos van Bosman. Foto: Hielco Kuipers voorzieningen hebben, is het mogelijk om ze zelfstandig te bewonen. Vooral buitenlandse studenten blijken prijs te stellen op privacy. Of de studentencampus als plan wordt gerealiseerd, is on» duidelijk. De Universiteit Lei den is eigenaar van de grond in het Boerhaavekwartier. Als het college van bestuur meewerkt, kan de eerste paal voor de cam pus in 2007 de grond in. Be kend is echter dat collegevoor zitter Awé Kist overweegt om tenminste een deel van het ge bied ter ontwikkeling aan te bieden aan concurrent Duwo. Ook aast het Stedelijk Gymnasi um op een plekje in dit gebied voor de vestiging van een 'bèta dependance'. Johnson hoopt met het cam pusplan in elk geval Duwo voor te blijven. „Er is al gesuggereerd dat wij het Boerhaavekwartier doen en dat Duwo de driehoek achter de Hogeschool J.eiden ontwikkelt. Mijn bezwaar daar tegen is dat het gebied dan ver snipperd raakt. Dan zijn er twee ontwikkelaars bezig met eigen ontwerpen en eigen belangen, op toch een heel klein gebied. Dat is niet goed voor de uitstra ling van dit deel van Leiden." Ook is al bekend dat de univer siteit een oud laboratorium (het Fysiologiegebouw) wil gebrui ken als 'overloop' om andere overvolle universitaire gebou wen te ontlasten. SLS Wonen wil daar toch woningen in ves tigen. Hoe gaat Johnson Kist er van overtuigen dat hij het Fy siologiegebouw aan SLS Wonen moet 'afstaan'? „Doorhem te overtuigen van de aantrekke lijkheid van dit plan." De haalbaarheid van de bouw plannen is ook afhankelijk van de prijs die de universiteit voor de grond wil ontvangen. Alhoe wel SLS Wonen 'heel veel geld' wil neerleggen om de grond aan te kopen en de campus te bouwen, kan zij als sociale ver huurder geen commerciële grondprijzen betalen. De afde ling Vastgoed van de universi teit stelt zich tot nu toe keihard op, heeft Johnson gemerkt. Toch is zij optimistisch ge stemd. „Ik heb de plannen aan Kist laten zien en hij vond ze mooi." Naar verwachting komt het college van bestuur nog de ze maand met een toekomstvi sie voor het gebied. druk, zeggen leden van de partij zelf. De interne kritiek heeft de uitstraling en positie van Groenlinks bovendien ver zwakt. Zijn portefeuille in het college met PvdA, WD en D66 wordt milieu, sociale zaken, personeelsbeleid, stedenban den en grote-stedenbeleid. De Boer was tot vorig jaar voor zitter van de fractie in de Eerste Kamer, waarvan hij in 1991 lid werd. Sinds december vorig jaar vervangt hij Rabbae, die een hartoperatie onderging. Op zijn eerste werkdag diende Rab bae echter zijn ontslag in. De Boer kende de Leidse afdeling al, omdat hij in 2002 een crisis binnen de fractie bezwoer. Er dreigde toen een scheuring tus sen het kamp van Jan Laurier en dat van Gerard van Hees. De Boer was al favoriet bij de selectiecommissie. De leden vergadering eiste echter meer invloed op de procedure. Leden kregen een stem en het profiel voor de nieuwe wethouder werd uitgebreid. De kandidaat moet 'affiniteit met Leiden' hebben en de voordracht moet 'toekomstgericht zijn'. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Öc Dagblad leiden - Een Leidse uitgeproce deerde vluchteling wordt van daag hoogstwaarschijnlijk op het vliegtuig naar Sudan gezet. De PvdA vroeg gisteravond in de gemeenteraad opheldering over de aanhouding van de asielzoeker, die hoort in het zo geheten 'Leidse dossier'. Het stadsbestuur van Leiden wil dat deze groep mensen een ver blijfsvergunning krijgt. „Mijn idee is dat we afspraken met het rijk hebben over het Leidse dossier", zei raadslid Hilde Jansen. „Eén iemand zit nu vast op het politiebureau in Alphen aan den Rijn. Voor woensdag is een vlucht ge boekt." Van verantwoordelijk wethouder Wim de Boer wilde Jansen weten of de uitzetting 'onomkeerbaar is', of en welke afspraken zijn geschonden, en of 'alle andere asielzoekers nu hetzelfde lot wacht'. De Boer moest het antwoord schuldig blijven. ,,Ik zal dat uit zoeken, om te kijken wat er is gebeurd en in hoeverre dat af spraken schendt." Volgens het nieuwe vreemde lingenbeleid moeten alsnog ruim 20.000 vluchtelingen Ne derland uit. Werkt de vluchte ling mee aan zijn terugkeer, kan hij al binnen zes weken worden uitgezet. Het 'Leidse dossier' omvat zestig mensen. Goedemorgen! Wat een krant. ft, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtservies' □c betaal automatisch 56,20) per acceptgiro (£56.70) I Adres Postcode I I Plaats: Telefoon: I Geboortedatum: I Bank/giro* I Handtekening: I Uitsluitend bij automatische in Stuur dras bon op tn I envelop, naar Leidsch Dagblad. Tav Afdeling lezersservice. Antwoord- nummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of sur e»«e err.1 iTW I bieding is geldig tot 31 december 20O4V Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad LEIDE N

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1