Aanslagen domper op Iraakse regering de juiste tr BUITENLAND Terreuralarm in heel Frankrijk op rood Al-Yawer moet het van zijn stam hebben Advocaat Dutroux wil heropening onderzoek 'Nederland moet Karremans zoeken' De 'goede lucht' van Buenos Aires Procesj Dutroux Bush prijst nieuwe bewindslieden 38 Doden bij bajesoproer in Brazilië -homo's en onveilig n - Eenderde van de ho- isuele mannen met HIV iet dat ze besmet zijn, een steeds groter aantal n vrijen onveilig. Weten- jers spreken van een em- Dbleem. Het onderzoek is ioerd onder 8000 bezoe- an homobars, -clubs en 's in Londen. Bij ruim ran hen is een anonieme st uitgevoerd. Veel deel- "rs meldden bovendien dat i meer homo's onveilig rte terrorist uistralië in cel - Een rechtbank in de Australische stad Perth gisteren een tot moslim *de Brit veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf we- let beramen van een aan- p de Israëlische ambassa- Canberra. Het is de eerste jat in Australië een van jsme verdacht persoon 2 veroordeeld. De districts- >ank van Perth verklaarde i 50-jarige bekeerling Jack 4,5 jaar van zijn gevan- jtraf moet uitzitten voor aanmerking komt voor legde vrijlating. na verbiedt ;rnetspelletjes ;!N - De Chinese overheid bmputerspelletjes op in- censureren die een ge- louden vormen voor de [veiligheid. Het eerste offer van de censuur is porse spel Hearts of Iron, j Jspel, dat zich afspeelt tij- itle Tweede Wereldoorlog, qantsjoerije, Tibet en Xin- pnafhankelijke staten. Het [se ministerie van Cultuur 'dat onacceptabel. aalf gewonden treinbotsing ihagen - Bij een frontale itsing in de buurt van het ie Holstebro zijn gister- id twaalf passagiers licht- id geraakt. De materiële Ie bleef beperkt doordat 13 inen op het moment van iing een snelheid van lit vijftien kilometer per idden. Het was nog niet [lijk hoe de twee treinen .elfde spoor hebben in belanden. isje steekt sgenootje dood o - Een Japans meisje van left dinsdag op school een 2ènootje doodgestoken met 1 pesje dat wordt gebruikt japier te snijden. De steek- 5j deed zich voor in een pkaal, tijdens de lunchpau- 13e politie zei dat het 12-jari- ipisje steekwonden in haar armen had opgelopen, irares vond het slachtoffer Ide de politie, die het van 11 verhoort. In Ja- irden de laatste jaren vaker gewelddaden ge- door kinderen. kentenissen »rd meisje Een jongen van 17 en lan van 20 jaar hebben ;n bekend dat ze met tal- iessteken een 14-jarig je hebben vermoord en 213-jarige vriendinnetje hebben verwond. Het 14- 6§meisje werd maandag op 24)arkeerplaats nabij Hagen j|rdrijnland-Westfalen) ge- 5 j. Haar zwaargewonde 7Qdin had nog de kracht jlte laten inroepen. In Ha- ïbntstond er volgens de po- 9|en woordenwisseling 3fop de twee meisjes met 24en werden bewerkt. Het :e motief is nog niet be- en bewijs gombom Iran 15islava - Onderzoek in Iran ij nog geen bewijs opgele- 19; dat het land werkt aan de 23rikkeling van nucleaire wa- Dat heeft het hoofd van internationaal Atoomener- jentschap (IAEA), Moha- ElBaradei, gisteren gezegd toespraak voor de Parle- ire Vergadering van de in de Slowaakse hoofd- 13; Bratislava. |lson Mandela emt gas terug 2innesburg - De voormalige J-Afrikaanse president Nel- 3iMandela, die over enkele en 86 hoopt te worden, gaat kalmer aan doen. Mandela ikte dit gisteren bekend, idela nam vijfjaar geleden heid van de politiek, maar If maatschappelijk zeer ac- Zo was hij nauw betrokken feel vredesinitiatieven, zoals in Burundi. Recentelijk zet- ij zich nog in voor de suc- (folle campagne om het WK- tbal in 2010 naar Zuid-Afri- <e halen. woensdag 2 JUNI 2004 bagdad/ap - De nieuwe inte rim-president van Irak, Ghazi Mashal Ajil al-Yawer, is een lei der binnen de in de Arabische wereld vooraanstaande soenni tische Shammar-stam. Juist die afkomst moet hem de invloed geven, die hij in de functie van president ontbeert. Al-Yawer werd geboren in 1958, het jaar waarin Iraakse legerof ficieren een einde maakten aan de monarchie in zijn land. Zijn grootvader, Ahmed Ajil al-Ya- wer, was lid van het parlement onder de Iraakse koning, maar verder is nooit iemand politiek actief geweest in de familie. Midden jaren '80 verhuisde al- Yawer met zijn familie naar Saudi-Arabië, waar hij studeer de aan de Petroleum en Mine ralen-universiteit. Later stu deerde hij aan Georgetown University in de Verenigde Sta ten. Hij keerde pas terug naar Irak na de val van Saddam Hus sein, maar is voorzover bekend nooit actief betrokken geweest bij de oppositie tegen de gevan gengenomen Iraakse ex-leider. De vaak in traditionele Arabi sche kledij gehulde al-Yawer heeft de meest ceremoniële post in het nieuwe Iraakse staatsbestel gekregen. De nieu we president van Irak heeft geen werkelijke macht. Al-Ya- De nieuwe Iraakse president, Ghazi al-Yawar, gisteren tijdens de presentatie van de interimregering van premier lyad Allawi. Foto: EPA/Nabil Mounzer wer moet het vooral van zijn af komst en verleden hebben. Zo zal hij naar verwachting vrij ge makkelijk de betrekkingen we ten te herstellen tussen Irak en Saudi-Arabië omdat hij er heeft gewoond en er nog steeds za- kenbelangen heeft. Een van de vrouwen van de Saudische kroonprins Abdullah behoort tot de Shammar-stam. De Shammar-stam is een van de grootste stammen in de Golfregio. De Shammar is over wegend soennitisch, maar er behoren ook sji'eitische clans toe. Naast Irak herbergen Sau di-Arabië en Syrië leden van de stam. Mede zijn lidmaatschap van de Shammar zou ervoor ge zorgd hebben dat al-Yawer, een Arabische soenniet, de steun wist te krijgen van de Iraakse Koerden en sji'ieten boven de door de Amerikanen en de Ver enigde Naties voorgedragen 81- buenos aires - Wandelaars banen zich een weg door een nevelig Buenos Aires. In de zo mer is het de gewoonste zaak van de wereld dat de hoofdstad van Argentinië vol hangt met smog. 'Buenos Aires' wil zoveel zeggen als 'goede lucht' of 'goede wind'. Dagelijks produceren uitlaatgassen massa's smog en op het eerste zicht lijkt de naam dus onge past. Omdat de stad is omgeven door weidse vlakten en niet door bergen, blaast vooral 's nachts de 'goede wind' alle smog weg de stad uit en is er elke morgen weer frisse lucht in 'het Parijs van Zuid-Amerika'. Foto: AP/Natacha Pisarenko door onze correspondente Pascale Thewissen Aarlen - De advocaat van Mare Dutroux, Xavier Magnée, heeft voor spektakel gezorgd bij het proces tegen zijn mandant door aan het slot van zijn pleidooi de jury te vragen géén uitspraak te doen. Volgens Magnée blijven te veel vragen onbeantwoord en moet het onderzoek, dat bij na acht jaar in beslag nam, worden heropend. „Ik vraag u niet om Dutroux vrij te laten. Maar als u 'ja' zegt op alle schuldvragen, smijt u deze hele affaire in de vuilnisbak. Dan is het fini, afgelopen", zei Magnée. „Iedereen doet alsof het urgent is dat Mare Dutroux wordt veroordeeld. Dat is niet zo. Ik weet dat ik u voor een vreselijke opdracht plaats. Maar we leven in een vrij land en u mag zeggen dat het onderzoek niet af is." De andere advocaten betwijfe- len dat. Volgens Luc Savelkoul, advocaat van de moeder van de vermoorde Hasseltse tiener Eef- je Lambrecks, is de jury ver plicht om op de 250 schuldvra gen met 'ja' of 'nee' te antwoor den. In geval van twijfel moet het antwoord 'nee' luiden. En dat betekent vrijspraak. Zijn collega Mare Huygen, ad vocaat van de grootouders van Eefje, wees op een artikel in het wetboek van strafrecht waarin staat dat alleen bij het begin van het proces om heropening van het onderzoek gevraagd kan worden. Wel zou Magnée de mogelijkheid hebben om nieuwe getuigen op te roepen. Met als gevolg dat het proces, dat nu al drie maanden duurt, nog meer vertraging oploopt. Ook volgens persrechter Nico Snelders vraagt Magnée iets on mogelijks. „De jury moet ant woorden. Wie weigert wordt vervangen door een reserve jurylid en riskeert een boete van 500 euro." Tijdens zijn pleidooi, dat de he le dag duurde, hamerde Mag née op de vele complottheorie- en die de voorbije jaren de ron de deden. Hij is ervan overtuigd dat niet alle sporen zijn onder zocht. „Dacht u dat de witte mars (in oktober 1996 kwamen 300.000 mensen op de been om te protesteren tegen de lakse werking van politie en justitie, red.) door de straten van Brus sel was getrokken als Dutroux een geïsoleerde psychopaat was?" Hij haalde ook opnieuw fel uit naar René Michaux, de rijks wachter die twee keer langs de kinderkooi onder Dutroux' huis in Marcinelle liep op het mo- jarige ex-minister Adnan Pa- chachi. Nadat zijn benoeming bekend was gemaakt zei al-Yawer in een toespraak op televisie dat de Verenigde Naties een grote rol moeten gaan spelen om Irak zijn soevereiniteit terug te ge ven. „De Irakezen kijken voor uit naar een vrij, onafhankelijk, democratisch, verenigd en fe deraal Irak", sprak de nieuwe president. bagdad/anp - Aanslagen in Bag dad en in de noordelijke stad Baiji hebben gisteren de benoe ming van de nieuwe Iraakse pre sident, Ghazi al-Yawar, en de presentatie van de interimrege ring van premier lyad Allawi overschaduwd. In Bagdad von den door een autobom minstens drie mensen de dood en raakten er 34 gewond terwijl in Baiji ze ker elf mensen een zware ont ploffing niet overleefden. Gistermiddag kwam er een voorlopig einde aan het geruzie rond de aanstelling van een nieuw Iraaks staatshoofd dat een grotendeels ceremoniële functie zal vervullen. De door de Amerikanen gesteunde kan didaat Adnan Pachachi weiger de het presidentschap op zich te nemen ten gunste van tegen kandidaat al-Yawar. De 45-jarige nieuwbakken pre sident riep de VN-Veiligheids raad na zijn benoeming prompt op Irak 'volledig zelfbestuur' te geven. Gisteren presenteerde de nieuwe premier van Irak lyad Allawi eveneens zijn re- geerploeg. In tegenstelling tot wat werd aangenomen gaat de ploeg van 33 ministers meteen aan de slag. De door de Ameri kanen ingestelde tijdelijke rege ringsraad besloot zichzelf te ontbinden. De formele souve- reiniteitsoverdracht zal plaats hebben op de geplande datum van 30 juni. De Amerikaanse president Bush heeft de nieuwe, voorlopi ge regering van Irak geprezen als een goede vertegenwoordi ging van de Iraakse bevolking. Hij noemde het een brede doorsnede van die bevolking. De Iraakse premier Allawi be zwoer dat hij Irak tot een de mocratisch land wil maken. den haag/anp - Het Joegosla- vië-Tribunaal verzoekt de Ne derlandse regering om hulp bij het opnemen van contact met T. Karremans, die tijdens de val van Srebrenica in juli 1995 commandant was van het VN-bataljon Dutchbat. De verdediging van de Bos- nisch-Servische officier Blagojevic wil Karremans als getuige horen in het Srebre nica-proces voor het VN-hof in Den Haag. Blagojevic' Amerikaanse ad vocaat, Michael Karnavas, probeert sinds april vergeefs via diverse Nederlandse mi nisteries (defensie, buiten landse zaken, binnenlandse zaken) in contact te komen met Karremans. De ex-be roepsmilitair is inmiddels ge pensioneerd en woont in Spanje. Verdediging, aankla gers en rechters zijn het er over eens dat Karremans' ge tuigenis 'relevant' is voor de zaak, aldus een rechterlijk be sluit dat de griffie van het tri bunaal gisteren ter beschik king heeft gesteld. De Nederlandse regering wordt verzocht tot uiterlijk morgen te rapporteren over haar pogingen Karremans in te lichten over het verzoek van Karnavas. Diens verzoek Karremans onder dreiging van een straf te dagvaarden hebben de rechters (voorlo pig) afgewezen. Zij willen eerst weten of Karremans vrijwillig naar Den Haag komt. „Na 35 jaar van een tiranniek regime, beginnen we nu onze mars naar zelfbestuur en de mocratie", aldus de beoogd premier. Hij repte van een his torische dag. „We willen niet langer onder bezetting leven", zei hij ook. Kort daarop dankte hij de Amerikanen voor de be vrijding van zijn vaderland. Het nieuwe Iraakse overgangs- bestuur zal naar verwachting een stem krijgen in de lopende besprekingen in de Veiligheids raad over een nieuwe Irale-reso- lutie. Dat zei de hoogste baas van de Verenigde Naties, Kofi Annan, in New York. De nieuwe resolutie moet de voorgenomen machtsoverdracht op 30 juni regelen. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië willen meteen een aangepaste ontwerpresolu tie voor een nieuw Irak voorleg gen aan de raad. rio de janeiro/ap - De Brazili- aanse politie heeft gisteren in de gevangenis Benfica in Rio de Janeiro de lijken aangetroffen van 38 gevangenen. Maandag avond kwam na drie dagen een einde aan een opstand van de gevangenen. De politie zei te verwachten meer doden te zul len aantreffen. De gevangenen eisten dat leden van rivaliserende bendes in aparte afdelingen van de gevan genis werden opgesloten. Maandag gaf de politie toe aan die eis, waarna de gevangenen hun laatste gijzelaars vrijlieten en zij hun wapens inleverden. Volgens de politie hebben de bendes van de opstand gebruik gemaakt om onderling met el kaar af te rekenen. (advertentie) ment dat Julie en Melissa, alle bei acht jaar oud, daar opgeslo ten zaten zonder de meisjes te vinden. „Misschien durfde hij hen niet vinden, draagt hij het zelfde geheim als Mare Dutroux met zich mee." De 68-jarige Brusselse Xavier Magnée is, anders dan de twee andere advocaten van Dutroux, geen onbekende. Hij was de voorbije decennia zowat bij el ke grote rechtszaak in België betrokken: van de bende van gangster Patrick Haemers tot het Augusta/Dassaut omkoop schandaal waarbij toppolitici betrokken waren. De zaak- Dutroux is de afsluiting van zijn carrière. Het moest een hoogte punt worden. De reacties op zijn pleidooi waren echter lauw. „Het is als een sportman die een wedstrijd te veel speelt", zei Savelkoul. „EddyMerckx heeft zijn laatste Ronde van Frankrijk ook niet gewonnen." Vanwege komst hoge gasten D-Day parijs/caen/anp - Voor heel Frankrijk geldt met ingang van heden fase rood van het anti- terreurplan Vigipirate. Dat heeft te maken met de herdenking van de zestigste verjaardag van de geallieerde invasie op 6 juni 1944 in Nor- mandië. Voor de plechtigheid komen zeventien staats hoofden en regeringsleiders naar Frankrijk, onder wie de presidenten Bush van de Ver enigde Staten en Poetin van Rusland, konin gin Beatrix, koningin Elisabeth van Engeland, en de koningen Harald van Noorwegen en Al- bert van België. Ook bondskanselier Schroder van Duitsland woont de herdenking bij. Tot nu gold de alarmfase rood alleen op de Franse vliegvelden en spoorwegstations. Dit maal geldt ze voor het gehele land. In Nor- mandië wordt de waakzaamheid langzaam opgeschroefd naar de hoogste alarmfase: scharlaken. Langzaam gaat heel Normandië op slot. Frankrijk wil geen enkel risico nemen, Het ziet ernaar uit dat de veiligheidsmaatregelen nog strenger worden dan tien jaar geleden, bij de vijftigste verjaardag van de invasie. Op de stranden bij Arromanches, waar alle staatshoofden zondag gezamenlijk een plech tigheid bijwonen, wordt een enorme tribune gebouwd. Nu al wemelt het er van de agenten en gendarmes. Op zee patrouilleren marineschepen tussen Calais in het Kanaal en Roscoff op de punt van Bretagne. Het luchtruim tussen Cher bourg en Deauville gaat dicht. Op de kust zijn voor de controle hele radarbatterijen versche nen, met bewapende Mirage-straaljagers, he likopters en raketten in de aanslag. Ongeveer 9000 Franse militairen komen naar Normandië, van wie het merendeel wordt in gezet voor beveiliging, afzetting en hulpverle ning. Onder hen zijn hondenteams, equipes van de explosievenopruimingsdienst, eenhe den voor bestrijding van nucleaire, bacterio logische en chemische aanslagen en perso neel van veldhospitalen. De anderen defile ren. Daarbij komen nog eens 6300 gendar mes, 2300 politieagenten en dan zijn er nog de persoonlijke bewaking van de staatshoof den en hun 20.000 genodigden, veelal oud strijders. Zo hebben de Amerikanen inmiddels twee bases met 1700 eigen militairen op de kust gezet. Tien jaar geleden leidde dat al tot span ningen tussen de Fransen en de Amerikanen, omdat de laatsten zich als olifanten in een porseleinkast gedroegen en zich van de Fran sen weinig aantrokken. Niemand is vergeten dat de Amerikaanse vloot voor de kust toen alle radio- en telè- foonverkeer stoorde. Voor de 3000 vertegenwoordigers van de in ternationale pers is het nog moeilijker dan tien jaar geleden. Toen werden met mondjes- maat nog vergunningen afgegeven om per auto in het gebied te komen. Dat is er ditmaal niet bij. Voor de pers zijn speciale treinen in gezet tussen Parijs en de Normandische hoofdstad Caen. Vandaar heeft iedereen weer een aparte ver gunning nodig om per begeleide bus naar een, en niet meer, van de vele herdenkingen op de kust te gaan. Zondagavond is iedereen in principe terug in Parijs, waar voor het ko mend weekeinde een absoluut demonstratie verbod geldt. Een groot vuurwerk in 25 Normandische kuststeden tegelijkertijd luidt 5 juni 's avonds de herdenking in.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17