e juiste trend Na 2005 per chipkaart in trein en bus 19a- BINNENLAND 2 Beter de grens over dan in eigen land vluchten De 'moho' in eigen kring nog altijd ongewenst Bijna 900.000 inwoners met twee nationaliteiten Gelatenheid over toeslag Spoorwegen Onur Air zorgt weer voor paniek op Eelde Hoog boven het spoor Bataviawerf laat claim van 900.000 euro varen it LI Openbaar vervoer gaat digitaal 'isic heft jrkesten op 1 ors - De Koninklijke lle9ht heft wegens de be ien alle vier huidige or- )F>. Daarvoor in de men een harmonieor- stndrumfanfare en een eenkest. Het aantal muzi- ïooncties gaat terug van thoil26. Er blijven twee rlingtsen over: Assen (har- >ft beest en drumfanfare) eer (fanfarekorps). Dat andmacht bekendge- rtie» totaal wordt het aan ziet binnen de militaire be£ruggebracht met 92. vele ten vast woensdag 2 juni 2004 Situatie van 25 miljoen ontheemden in de wereld blijft schrijnend den haag/anp - De positie van ontheemden in de we reld blijft schrijnend. Daar komt ook geen eind aan als er niets verandert aan de status van deze 25 tot 30 mil joen mensen over de hele wereld.Dat stelt de nood hulporganisatie Mensen in Nood, onderdeel van Cor- daid, naar aanleiding van een rapport over de ont heemden in de wereld. Het gaat hierbij om mensen die op de vlucht zijn geslagen in eigen land „Probleem is vooral dat ontheemden, ondanks dat ze dezelfde problematiek hebben als vluchtelingen, geen gelijke status hebben. Omdat ontheemden binnen hun eigen landsgrenzen op de vlucht zijn, kunnen de Ver- ege meineed enigde Naties (VN) weinig doen omdat de volkerenor ganisatie niet aan de soevereiniteit van een staat mag komen", licht Ingrid Tuinenberg, hoofd Mensen in Nood toe. Omdat ontheemden in eigen land op de ar - Twee 45-jarige I ^'nten van de politie ijn gisteren aangehou- srdenking van mein- heeft justitie in Almelo ïmaakt. De agenten 'erhoord door de Rijks- ,cate. De aanhouding '^irt uit een onderzoek ijksrecherche. Beide zouden hebben gelo- n civiele procedure /erkoop van een wo- (aaksbergen. ecologen op voor Afrika s g£N - Ruim dertig Ne- 0nee gynaecologen fietsen n door België om geld jp leien voor de Noma Met het sponsorgeld siacnedisch team worden eiüden om in Afrika kin- - ^behandelen die lijden nstige infectieziekte nieie ziekte veroorzaakt ®9'ngen aan het gezicht esiegen van de tien geval- 'eïlijk. De vrouwenartsen p 9 juni bij het Méxima ïrs Centrum in Veldho- 3enr komen de fietsende re 'ogen vier dagen later en nen: Acht tilte per dag GroenLinks-europar- DUrtër De Roo pleitte gis- r. een milieuconferentie rEUl voor een verplichte □r stilte per dag. Daartoe nachtvluchten in de _opese Unie gedurende ^^iode worden verboden, t de europarlkementa- ïtvluchten zijn nu een e of landelijke zaak. istricht de zware iegtuigen 's nachts ver- ,an die naar Oostende, nwonenden daar kla- n ze naar Luik. Zo ver- we het probleem en e het niet op", gaf De /oorbeeld van het ver- Ie beleid. nexamen rje te laat Een groep van 34 vm- ngen van de Oscar Ro- 100I in Hoorn heeft het tekenen een week te aakt. Hierdoor is het t door de inspectie en )1 ongeldig verklaard. -Friese scholieren opnieuw examen doen. is ontstaan omdat de iet examen creatieve /oor de vroegere mavo rward met dat voor het le mavo is weliswaar af- maar een kleine groep in doet toch nog mavo- vlucht zijn, ontvangen ze veel minder hulp, bescher ming en aandacht van de internationale gemeenschap. Ze worden namelijk geacht die van de autoriteiten van hun eigen land te krijgen. „De ontheemden leven in dorpen of versnipperd aan de randen van steden. Daardoor is in sommige gebieden de problematiek van hen nauwelijks in kaart te brengen en zijn ze dus moei lijk te helpen", aldus Tuinenberg. De hulporganisatie Mensen in Nood, die dit jaar negentig jaar bestaat, richt zich in de toekomst vooral op deze vergeten groep. Nu investeert de organisatie veel in Congo waar grote groepen ontheemden zitten. In de laatste vijfjaar is het aantal ontheemden er vervijfvoudigd naar drie mil joen. In Sudan zitten de meesten: vier miljoen, dan komt Congo. Daarna volgen Colombia met 2,9 miljoen en Oeganda met 1,2 miljoen ontheemden. Afrika is het continent met verreweg de meeste ontheemden: 12,7 miljoen. Oorzaak van ontheemding is vooral het aan houdende geweld, zeker in de vier landen waar de meeste mensen op de vlucht zijn. „Een tweede oor zaak, verwant aan geweld, is etniciteit. Dat geldt vooral voor Europa. Oorzaak nummer drie is chronische hon ger en ontbering als gevolg van rampen, maar ook che mische rampen of andere door mensen veroorzaakte problemen, zoals vervuiling, dwingt mensen soms om huis en haard te verlaten." „Meest opvallend blijft de oneerlijke verhouding tus sen vluchtelingen en ontheemden. In sommige geval len kan een ontheemde veel beter tien kilometer verder de grens overlopen dan in zijn eigen land blijven. Dan is hij of zij in ieder geval veel beter beschermd." Rotterdam - Op de bovenleiding van het Hofpleinlijntje nabij de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp bewaken twee ooievaars hun nest met drie jongen met hun leven. De NS zijn gewaarschuwd. Foto: ANP lelystad/anp - De Bataviawerf in Lelystad trekt de claim van 900.000 euro tegen de Austra lisch-Nederlandse Kamer van Koophandel (ANCOC) in. Dat maakte een woordvoerder van de werf gisteren bekend. Ter ere van de Olympische Spe len reisde de replica van de Ba tavia vier jaar geleden naar Syd ney. De terugreis van het schip werd echter tegen de afspraak in nooit betaald door de AN COC. Om de Batavia in elk ge val weer naar Lelystad te laten komen, schoten de gemeente Lelystad en de provincie Flevo land de reiskosten in 2001 voor. Voorwaarde was wel dat de Ba taviawerf zou proberen om het geld via een gerechtelijk proce dure terug te krijgen. Na drie jaar onderzoek blijkt nu dat het geen zin heeft om deze kosten terug te vorderen via een juridi sche procedure tegen de AN COC. Deze organisatie heeft na melijk geen geld. De gemeente Lelystad en het Flevolandse provinciebestuur beraden zich nog op de conclusie van het ju ridisch onderzoek van de Bata viawerf. Daarom willen zij voor lopig nog niet reageren. (advertentie) -y Tunneltent Bologna 6 6-persoons stabiele tunneltent met 2 binnenkamers. Incl. grondzeil Van 269- voor rijswijk/anp - Het aantal per sonen dat een Nederlandse en een andere nationaliteit heeft groeit nog steeds. Het Centraal Bureau voor Statis tiek (CBS) maakte gisteren be kend dat tot 2003 bijna 900.000 personen een dubbe le nationaliteit bezaten. In 2002 waren dat ongeveer 850.000 mensen. In totaal woonden in Neder land op 1 januari 2003 1,6 miljoen personen met een niet-Nederlandse nationali teit, daarvan bezaten 700.000 personen alleen een niet-Ne- derlandse nationaliteit. Het CBS houdt sinds 1995 bij hoe de Nederlandse bevolking verdeeld is naar nationalitei ten. Tot 2003 is door naturali satie het aantal personen met een dubbele nationaliteit toe genomen met bijna een half miljoen. Het aantal mensen dat niet de Nederlandse na tionaliteit heeft, is vanaf 1995 tot 2003 afgenomen van bijna 760.000 tot 700.000. De helft van het aantal men sen met een dubbele nationa liteit is ook Turk of Marok kaan. Vrijwel alle genaturali seerde Turken en Marokka nen hebben hun oorspronke lijke nationaliteit behouden. Dat heeft te maken met de wetgeving in het land van herkomst, die het opgeven van de oorspronkelijke natio naliteit verbiedt. Op ruime afstand van de Tur ken en Marokkanen volgen Nederlanders met eveneens de Duitse of Britse nationali teit. Uit de cijfers van het CBS blijkt verder dat ruim 12.000 personen behalve de Neder landse ook nog twee andere nationaliteiten bezitten. Vol gens Jan Latten vgn het CBS kan dat verschillende oorza ken hebben. Kinderen van Turkse of Marokkaanse af komst die in Nederland zijn geboren, kunnen de Neder landse nationaliteit en de di verse nationaliteiten van hun ouders aannemen. „Als de moeder oorspronkelijk uit Marokko komt en in een an der Europees land heeft ge woond, dan kan haar kind de Marokkaanse, de Nederland se en een andere Europese nationaliteit hebben", aldus Latten. Ruim honderd personen in Nederland hebben zelfs drie niet-Nederlandse nationali teiten en zouden nog de Ne derlandse nationaliteit kun nen krijgen. rotterdam/gpd - Hoewel het systeem nog getest moet wor den, zal over enkele jaren in heel Nederland voor het openbaar vervoer betaald moeten worden met een chipkaart. De eerste proef begint eind volgende maand op NS-station Vlaardin- gen-Centrum, het begin van de digitale omslag in het openbaar Met dat eerste poortje wordt de techniek getest. In het voorjaar van 2005 begint de echte proef. De NS-stations krijgen tourni quets of elektronische palen. Na Vlaardingen en enkele an dere Rotterdamse stations vol gen de Schiphol- en Flevolijn. De reiziger moet tijdens de test periode op de kaartjesautomaat aangeven welke reis hij wil ma ken en moet vervolgens zijn ov- chipkaart voor het elektronisch oog van de machine houden. Die kopieert de informatie naar de plastic kaart. Om reiskosten te kunnen declareren kan een re^uutje worden geprint bij speciale apparatuur. Als heel Nederland is uitgerust van de electronische poortjes, zijn er geen loketten meer nodig. De reiziger schaft een chipkaart aan (kosten waarschijnlijk (euro 7,50) die op stations kan wor den opgeladen, net als een chipknip nu. Bij het passeren van een tourniquet of elektro nisch poortje wordt geld van de kaart gehaald, zoveel als nodig is om tot het eindpunt van de betrokken trein te reizen. Als wordt uitgestapt, moet de pas sagier opnieuw langs een scan ner om het teveel betaalde geld terug te krijgen op de kaart. Er komen overal infozuilen waar men kan controleren of het juiste bedrag is afgeschre ven. Zo moet de klant vertrou wen in het systeem krijgen. Er komen ook overal zuilen waar de kaarten kunnen worden op gewaardeerd. De busonderne ming Connexxion heeft nog niet definitief beslist over deel name en houdt zich de vrijheid voor af te haken. amersfoort/gpd - De Neder landse Spoorwegen hebben gis teren hun omstreden balietoe slag ingevoerd. Treinreizigers die hun kaartje aan het loket kopen, betalen vijftig cent per kaartje extra. De maximumtoe slag per loketbezoek bedraagt één euro. De 'boetemaatregel' zorgde be gin dit jaar nog voor een storm van kritiek. Maar die is al lang geluwd. Op station Amersfoort en Utrecht Centraal morren slechts enkele reizigers. Van woede is nauwelijks iets te mer ken. Alleen de Socialistische Partij maakt zich boos. Op sta tions in Amsterdam, Tilburg en Boxmeer protesteerde de partij. De NS verdedigen de maatre gel. De toeslag is geen straf of geldklopperij, beklemtoont het bedrijf. Het moet reizigers 'sti muleren' de kaartjesautomaten te gebruiken. Daardoor krijgen baliemedewerkers meer tijd om reisinformatie te verstrekken. En voor kaartjes die de auto maat niet verschaft (reizen via een omweg bijvoorbeeld) geldt de 'boete' niet. „Het klinkt een beetje gek," zegt een NS- woordvoerster. „Maar door de toeslag kunnen we meer service bieden." Rond het middaguur heeft slechts één reiziger gewei gerd de toeslag te betalen. eelde/GPD - Op de luchthaven Groningen Airport Eelde is gis termorgen alarm geslagen toen een Airbus 321 van de Turkse chartermaatschappij Onur Air de start onderbrak. De piloot zette het toestel uit voorzorg stil nadat er een vogel in de motor was gevlogen. Hulpverleningsdiensten rukten massaal uit en de directe omge ving van de luchthaven werd afgezet. Er vielen geen gewon den. Het vliegtuig kon op eigen kracht de startbaan weer afrij den naar het platform. Direct daarop werd het vliegverkeer hervat. Het toestel - met 207 passagiers en acht bemanningsleden aan boord - zou via Enschede naar het Turkse Dalaman vliegen. In de Twentse stad zou een aantal inzittenden dat terugkwam uit Dalaman, plaats maken voor nieuwe passagiers. De passagiers zijn vanaf Eelde per bus naar Enschede ge bracht, om met een ander toe stel alsnog naar Turkije te wor den gevlogen. Enkele vakantie gangers waren echter zo ge schrokken van het incident, dat ze de reis niet meer durfden te hervatten. Een toestel van het type MD-88 dat op 17 juni vorig jaar met 142 passagiers naast de start baan belandde, was ook van Onur Air. De vliegmaatschappij kwam onder meer vanwege dat incident onder verscherpt toe zicht te staan van de Inspectie Verkeer en Waterstaat. De oor zaak van de crash vorig jaar is nog altijd onbekend. Emancipatie van moslimhomo's nog verre van voltooid den haag/gpd - Hij mocht homo zijn, maar er vooral niet over praten. Om gaan met andere homoseksuelen was uit den boze. Dat was de reactie van de moeder van Youssef Boussaïd (nu 20), toen hij zijn ouders vertelde dat hij op jongens viel. Zijn vader liep boos weg: het onderwerp was na dat gesprek taboe en Youssef wed op zijn achttiende ver jaardag het huis uitgezet. Boussaïd is niet de enige Marokkaan die zo'n reactie krijgt. De 'moho' (afkorting voor 'moslimhomo') heeft het nog steeds erg moeilijk binnen de eigen ge meenschap. Cultuur én religie veroor delen homoseksualiteit. Toch moet Stichting Yoesuf - het al zes jaar be staande kennis- en expertisecentrum voor de emancipatie van de moho's - waarschijnlijk eind dit jaar haar deuren sluiten. De subsidie, 115.000 euro, wordt stopgezet. Yoesuf heeft voorlich ting gegeven aan hulpverleners, op scholen en aan GGD's. Daarnaast heeft Yoesuf een eigentijdse interpretatie ge maakt van koranteksten die vaak als an tihomo worden uitgelegd. Volgens be stuurslid Bouchra Zouine is het een schande dat de stichting haar deuren moet sluiten. „Wij zijn de enigen die zich op deze manier op dit onderwerp richten. Veel hulpinstellingen weten niet hoe ze met de problemen van mos limhomo's moeten omgaan." De moho heeft, volgens Zouine, andere proble men dan de 'witte' homo. Religie, cul tuur en de moslimgemeenschap zorgen voor een grote druk. Ook Fatima Faïd, coördinator van Tri angel, een hulplijn voor moho's in Den Haag, is van mening dat alles draait om goede hulpverlening. Yoesuf speelt hier in, volgens haar, ook een belangrijke rol. „Zij hebben islam en homoseksualiteit op de kaart gezet. We weten eigenlijk nog steeds niet wat goede hulpverlening is voor deze groep. Bij autochtone ho mo's draait het meer om het uit de kast komen. Bij allochtone homoseksuelen kun je familie, cultuur en religie er nog eens bij optellen. Het komt nog steeds voor dat kinderen worden verstoten. Ouders weten soms echt niet wat ze moeten doen. Er moet nog veel gebeu ren." Yoesuf kan 'vanuit de eigen keu ken' veel voor de moho betekenen, zegt John Blankenstein, voormalig scheids rechter en voorzitter van COC Haaglan den. „Wij zijn oppervlakkig op de hoog te, maar wij voelen het niet. Zij wel. Wij, de 'witte' homo's, hoeven ze niet te ver tellen wat ze moeten doen. Het COC is ook meer een belangen- en verlangen vereniging. Yoesuf is wetenschappelij ker bezig. Zo'n instelling moet er zeker zijn." Yoesuf verdwijnt, maar de moho raakt zeker niet vergeten. Voorzichtig krijgen de eerste nieuwe initiatieven vorm. Atef Salib (43), eigenaar van de Arabische homobar Habibi Ana in Amsterdam, heeft net een nieuwe stichting voor de moho opgericht. „We willen thema avonden over islam en homoseksualiteit organiseren, maar ook over gezondheid. Omdat hier allerlei soorten mensen ko men, zoals advocaten, artsen en psy chologen, dacht ik 'waarom kunnen we elkaar niet helpen?' Zodat mensen straks geen dubbelleven meer hoeven te leiden." Salib ziet de homo-emancipatie onder allochtonen positief in. Hij weet zeker dat zijn stichting niet alleen het taboe zal doorbreken, maar ook de mo- ho zal helpen uit te vinden wie hij of zij is. „In Habibi Ana kunnen ze zichzelf zijn. Ze hoeven zich niet te schamen voor wie ze zijn. Het is geen ziekte. God, heeft ze gemaakt. Hoe kan hij iets op aarde zetten en het vervolgens verbie den?" Salib vindt het jammer dat Yoesuf moet sluiten.Alle beetjestelpen om homoseksualiteit bespreekbaar te ma ken." Boussaïd denkt daar anders over. Hij vindt dat Yoesuf meer naar buiten had moeten treden om de moho een stem te geven. „Van tijd tot tijd publiceren ze een wetenschappelijk artikel. Ik proef een elitair sfeertje. Ze moeten veel meer in de publiciteit treden. Zeker na be paalde uitspraken van imams of net zo als laatst met dat boek van de Tawheed moskee. Wat ze ook zeggen, ze moeten er in ieder geval iets over zeggen." Om dat Boussaïd toen hij uit de kast kwam niet goed wist waar hij terecht kon voor hulp, wil ook hij een COC voor allochto nen oprichten. „Ik heb toen niets aan Yoesuf gehad, terwijl ik daar wel behoef te aan had. Ik kende ze niet en dat geldt voor meer mensen. De gewone COC's associeerde ik met oude mannen. Ik denk dat er behoefte is aan een instel ling waar mensen met hetzelfde pro bleem zitten en elkaar begrijpen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15