'We gaan naar Middelmors' SPORT 5 Treurnis in Koudekerk Veteranen Lugdunum kunnen eindelijk van hun pensioen genieten 'Let op Fortuna, Eijkie komt eraan Valken faalt van elf meter Extra duel Ter Leede om landstitel Voorschoten '97 presteert het 'onmogelijke' HDC985 dinsdag 1 juni 2004 door Geert Langendorff sassenheim - De stemming was even bedrukt bij de speel sters van Ter Leede. Met de hoofden naar beneden liepen ze het veld af. Het nieuws dat concurrent Fortuna Wormer- veer ook had gewonnen, bete kende dat er volgende week een beslissingswedstrijd om het kampioenschap gespeeld moet worden. De eenvoudige 2-0 overwinning op het Gel- dropse Braakhuizen kon de pijn niet verzachten. Het was een droomscenario voor Ter Leede. De Sassen- heimse vrouwen konden op de allerlaatste speeldag op ei gen veld kampioen worden als Fortuna tegen bekerwinnaar Saestum punten liet liggen. Het gebeurde niet. De ploeg uit Wormen/eer won met 3-0. Ter Leede en Fortuna eindig den de competitie zo op een gedeelde eerste plaats, met ie der 53 punten. Lange tijd zag het daar niet naar uit. Ter Leede leek de ti tel uit handen te geven. De re gerend landskampioen was weliswaar veruit de betere ploeg, maar kwam niet tot scoren. De prachtige passing van aanvoerder Daphne Kos ter, de snelheid van Miranda Noom en het doorzettingsver mogen van Saskia Drommel waren een lust voor het oog. Braakhuizen kwam er niet aan te pas. In het buitengewoon goed op elkaar ingespeelde elftal haperde slechts één ra dertje. Ter Leede miste een koelbloedige spits. Trainer Alex Scholte stuurde daarom een kwartier na de rust Sabine van Eijk het veld in. De topscoorster van vorig jaar was lange tijd uit de rou latie door een hardnekkige achillespeesblessure. Hoewel ze nog niet lang niet topfit is, liet ze bij haar eerste balcon tact zien, waarom ze jarenlang voor het Nederlands elftal uit kwam. Met een vloeiende be weging van de buitenkant van haar rechtervoet controleerde Van Eijk een uitgekiende steekbal van Koster, twee ver dedigers direct achter zich la tend. Daarna liet ze de uitko mende keepster Brenda Botte- ma met een droge knal vol strekt kansloos. Vlak voor tijd bepaalde Van Eijk met een wonderschone goal de eindstand op 2-0. Van af de rechterkant, dichtbij de comervlag, schoot ze hard richting het doel van Braak huizen. Tot haar eigen verba zing zeilde de bal met een prachtige boog in de verre hoek. Scholte was uitermate blij met het optreden van Van Eijk. „Pas op Fortuna, Eijkie komt eraan", riep hij tegen iedereen die het maar horen wilde. De oefenmeester kon ook wel een opsteker gebruiken met het verwachte beslissingsduel op komst. Ter Leede heeft dit sei zoen niet kunnen winnen van Fortuna. Uit werd met 1-4 ver loren en op sportpark Roodemolen bleef het bij 1-1. „Ik wil per se die schaal heb ben. Met Eijkie in zo'n vorm op de bank is die kans een stuk groter. Ik voorzie voor haar een rol als 'supersub'", zei Scholte uitgelaten. Na afloop kreeg Miranda Noom van haar ploeggenoten een gouden armbandje en een blik tennisballen. Het was haar laatste thuiswedstrijd. De dertigjarige aanvalster wil zich na twee décennia 'alleen maar voetbal' met andere dingen bezighouden. „Ik ben voetbal moe", zegt ze lachend. „Het is gewoon mooi geweest." Ze heeft ook niets meer te bewij zen. Haar erelijst is indruk wekkend. Noom heeft twee landstitels, vijf KNVB-bekers en 77 interlands achter haar naam staan. Hoewel ze met veel plezier terugkijkt op haar carrière, had ze een ding graag anders gezien. „In het Neder lands elftal heb ik zo veel tijd gestoken zonder er ooit iets voor terug te kijken. We heb ben nooit een EK of een WK gehaald. Dat doet pijn." Ter Leede - Braakhuizen 2-0 (0-0). 62. Sabine van Eijk 1-0, 90. Sabine van Eiik 2-0. Scheidsrechten Wessel. Toeschouwers: 150. Ter Leede: Wolfgram, Van der Laan, Van Leeuwen, Koster, Burger, Schee- naard, Noom (81.Van de Marei), Pol dervaart, Drommel (59.Van Eijk), Muller, Legemate (63.Hogewoning). Sabine van Eijk heeft gescoord. Zij wordt een van de troeven in het beslissingsduel. Foto: Taco van der Eb De T-shirts bleken niet voor niets gedrukt, Voorschoten viert feest. Foto: Taco van der Eb door Peter van der Hulst Apeldoorn - Wie tijdens de win terstop durfde te voorspellen dat Voorschoten '97 uiteindelijk zou promoveren naar de hoofdklasse werd voor gek verklaard. Maar zalig zijn de onnozelen van geest. De ploeg die halverwege de competitie in het Techterrij- tje' stond geparkeerd, presteer de het 'onmogelijke'. Op het neutrale terrein van csv Apel doorn werd de laatste beslis singswedstrijd met 3-2 van PKC '83 gewonnen. De gastheer voel de de sfeer goed aan. Terwijl honderden supporters rond de middencirkel de spelers om de hals vlogen, zette hij 'Beautiful day' van U2 op. Dinsdagavond onderbrak coach Gerard Désar de training even om een passage uit het Dagblad van het Noorden voor te lezen. „Vooral over de grond zijn ze achterin toch kwets baar", stelde Wim Fokkema, de nieuwe trainer van PKC '83 na het aanschouwen van Voor schoten' 97 tegen DOTO drie dagen eerder. Na zaterdag mag de spion zijn visie bijstellen. Vooral over de grond opereer den de centrale verdedigers aanvallend erg sterk. Het waren immers Jan Bouwe Blankert en Stefan Roodakkers die twee van de drie Voorschotense doel punten maakten, nota bene twee voetballers die volgend seizoen bij een andere club spelen. Jan Bouwe Blankert had daar om gemengde gevoelens bij het bereiken van de hoofdklasse. „Vorige week na de wedstrijd tegen DOTO dacht ik nog 'moet ik wel weg gaan', maar ik heb Oegstgeest mijn woord gegeven en dat vind ik heel belangrijk. Ik heb geen spijt van mijn over schrijving, maar het spijt me wel dat deze promotie niet twee jaar eerder is gekomen. Ik kan in ieder geval zeggen dat ik de hoofdklasse heb bereikt." Het aandeel van de 31-jarige voetballer mag daarin niet wor den onderschat. Nadat Rahim Sahin na een kwartier voetbal PKC '83 op voorsprong zette, was het Blankert die twee mi nuten later bij de tweede paal uit een vrije trap de gelijkmaker binnen tikte. Voorschoten '97 trok het duel naar zich toe en kreeg vooral via Niels Karremans mogelijk heden om op voorsprong te ko men. Toch was de ploeg niet al tijd bij de les, vooral omdat de omschakeling van verdediging naar aanval en omgekeerd te traag verliep. Keeper Marijn Mokveld moest daarom alles uit de kast halen om schoten van Raoul Postema en Sahin onschadelijk te maken. „We hadden een makkelijker duel verwacht. Ze konden beter voetballen dan we dachten", oordeelde de naar WSB ver trekkende Roodakkers over de opponent. Al snel in de tweede helft scoorde de verdediger 2-1, nadat eerst nog een inzet van Blankert tegen de lat kwam. Voorschoten '97 leek PKC '83 daarmee in zijn macht te heb ben, maar het geloof keerde bij de Groningers terug toen Fred dy de Grooth het veld betrad. Niet fit, iets te zwaar en statisch ogend wees niets erop dat hij het grote gevaar van PKC was, maar De Grooth, met 24 doel punten topscorer, maakte zijn reputatie al snel waar. Op twin tig meter van het doel bood Blankert zijn tegenstander be grijpelijk enige ruimte. Voor De Grooth was dat genoeg. Hij krulde de bal hard in de boven hoek. Het venijn was daarmee wel verdwenen. Het snelle combi natiespel van Voorschoten '97 eiste op de warme dag zijn toL Langzaam maar zeker verdwe nen de krachten bij PKC, dat een conditionele achterstand had omdat het elftal maar twee keer per week traint. Mentaal kregen de Groningers nog een tik te verwerken toen de sterk leidende arbiter Eckhardt na een overtreding op Ronald van Delft naar de penaltystip wees. Ivo Nolet, koud in het veld, schoot onberispelijk binnen. Zelfs de tien minuten blessure tijd was voor PKC '83 onvol doende om nog langszij te ko men. „Het is jammer, maar de sterkste ploeg heeft gewon nen", oordeelde een supporter van de verliezende partij. Ber nard Borst nam op het midden veld ondertussen een bad van champagne. „Heerlijk, de hoofdklasse. Ik hoop dat we bij de 'bollenclubs' worden inge deeld", reageerde een uitzinni ge Frank Buizer. Désar had zich geen mooier af scheid kunnen wensen. De Lei- denaar die er na dertig jaar trai nerschap mee stopt heeft na eerder UVS weer een ploeg op het hoogste niveau afgeleverd. „Lukt het niet dan word je daar de komende vijf jaar aan herin nerd. Nu is het fantastisch. Ik besef dat dit mijn laatste wed strijd was, maar ik ga vandaag nog wel eventjes door." Snel stortte Désar zich weer in het feestgedruis, terwijl zijn spelers in de kleedkamer zongen: „Wééé gaéan nééér Middel- mors, We gaan naar Middel- mors." Voorschoten '97 - PKC '83 3-2 (1-1). 15. Sahin 0-1, 17. Blankert 1-1, 48. Roodakkers 2-1, 66. De Grooth 2-2, 81. Nolet 3-2 (pen.). Scheidsrechten Eck hardt Toeschouwers: 1200. Voorschoten '97: Mokveld; Thomas Borsboom, Roodakkers, Blankert, Borst (58. Hugo Borsboom); Jonk (77. Nolet), Roest, Van Delft (93. Bayram); Karremans, Buizer en Fransen. door Loman Leefmans leiderdorp - De ontluistering was com pleet. Supporters die al voor het laatste fluitsignaal ontdaan de bus opzochten, bestuursleden en vrienden die zich voor de kleedkamer opstelden om de spelers te troosten en de hoofdrolspelers zelf die vochten tegen de tranen. Zo dichtbij leek de derde klasse dit seizoen voor Koudekerk, maar de herkansing ging za terdag op het veld van RCL met 3-0 ver loren tegen het Rotterdamse Schiebroek. Het is maar de vraag of de aanstaande zomervakantie voldoende is om het elf tal weer fris en vol goede moed aan de start van de komende competitie te la ten verschijnen. Weinig ploegen hebben in korte tijd zoveel mentale klappen ge had als Koudekerk. In de reguliere com petitie werd een ruime voorsprong als koploper verspeeld, op de slotdag greep de ploeg net naast rechtstreekse promo tie en het uitzinnige nacompetitieduel met Woubrugge ging door het missen van talloze kansen en een strafschop- penreeks verloren. En dan in de toege kende herkansing van de nacompetitie onderuitgaan tegen het onbekende Schiebroek. Professionele hulpverlening kan geen kwaad aan den Rijn. Zielig was niet alleen het bovenstaande relaas, meelijwekkend was ook het spel van Koudekerk op het veld in Leider dorp. De ploeg die zo onbevangen kan voetballen, acteerde inspiratieloos en bovenal besluiteloos. Vooral in de twee de helft toen het elftal met 2-0 achter stond en met de moed der waanhoop aanviel, nam de angst om op doel te schieten - wellicht overgehouden aan het traumatische treffen met Woubrug ge - epidemische vormen aan. Als bij een handbalwedstrijd werd de bal in een halve cirkel rond het Schiebroekse straf schopgebied besluiteloos doorgescho ven. Eenvoudig te verdedigen voor de Rotterdammers bij wie het beste er al lang afwas. „We speelden duidelijk zon der zelfvertrouwen", beaamde trainer Erwin van der Zee. „Ik voelde bij de 1-0 al dat het eigenlijk afgelopen was." Alleen in de openingsfase kwam Koude kerk aardig voor de dag. Rutger Dubbeld maakte in de vierde minuut gebruik van een misverstand tussen de laatste man en de keeper van Schiebroek, maar Dubbelds tikkie tussen de twee door, werd door een derde Rotterdammer van de doellijn geschopt. Kansen bleven daarna aan beide kanten schaars totdat een Schiebroekse aanval vanaf de rech terkant van richting werd veranderd en precies voor de voeten viel van Bas van 't Hof, die van dichtbij de Koudekerkse goalie Bart Rademaker verschalkte. Zes tig seconden later was het weer raak toen Van 't Hof een tweede voorzet van rechts binnengleed. Het offensief van Koudekerk dat bijna de complete tweede helft aanhield, leverde bescheiden kansen op voor Arjen Lin- stra, Adil Mataoussut, Matim John en een grote voor Ard Potman, maar afina ken bleek wederom het grote manco. Uit de laatste uitval van Schiebroek, in Ongrijpbaar maar doelloos: Adil Mataoussut snelt langs een Schiebroeker. Foto: Eric Taal blessuretijd, werd het ook nog 3-0. „Zo goed als we vorige week speelden, zo slap was het vandaag: onbegrijpelijk", aldus Van der Zee. De geplaagde ploeg blijft voor komend seizoen intact, op een paar spelers na die naar lagere elftallen vertrekken. Van der Zee ziet de bui nti al hangen. „Eén handig spitsje en we waren dit seizoen makkelijk kampioen geworden. We zul len komend seizoen ongetwijfeld weer een van de betere ploegen zijn, maar scoren blijft een probleem." En dus kan de club zich weer opmaken voor ongetwijfeld spannende wedstrij den in de nacompetitie van het voorjaar van 2005. Koudekerk - Schiebroek 0-3 (0-2). 37. Van 't Hof 0-1, 38. Van 't Hof 0-2, 90+2 Boshuizen 0-3. Toe schouwers: 250. Scheidsrechten Van der Berg. Koudekerk: Rademaker, Potman, Van der Bijl, J. Goedegebuure (46. John), Holswilder, Verwey, Scheer, Bos (70. M. Goedegebuure), Dubbeld (46. Linstra), Den Horder, Mataoussut. door Ruud Pattiapon ns er zoetermeer - Lugdunum is ook ig volgend seizoen derdeklasser. e_ In twee duels moesten de 5n groenwitten in de halve finale ;n van de nacompetitie voor DSO 'gt het hoofd buigen, al ging dat ge niet zonder strijd. Lugdunum jn (knokte voor wat het waard was, jn maar werd in Zoetermeer bijna g_ letterlijk op de pijnbank gelegd. Veteranen als Harm de Vos, 3ij Hans van As en Joop Tegelaar 3J zullen de 4-2 nederlaag aan den 1S lijve hebben gevoeld. m Dat Lugdunum de derde plaats |e in de eindrangschikking en de nacompetitie heeft gehaald jn mag een wondertje heten. En is m misschien een indicatie voor de a_ .kwaliteit van de derde klasse >n jpaterdag. Een aantal spelers van Lugdunum heeft immers al lang en breed de op standaard niveau pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Mannen als De Vos, Otto de Jonge, Hans van As, Joop Tegelaar, Martin van Kins en ook de soms meespe lende trainer Jeroen Brussee zijn ver in de dertig of hebben al vier kruisjes achter hun naam staan. Maar waar De Vos nog een jaartje op dit niveau wil doorballen, daar wil Martin van Kins voortaan in het weekeinde een partijtje tennis spelen en geeft Joop Tegelaar de voorkeur aan zijn gezin. Van Kins is niet verbaasd dat Lugdunum het in de derde klasse boven verwachting goed doet. De voormalige topama- teur, geblesseerd aan de rech terdij, geeft blijk van een bij zondere kijk op voetbal. „Oude re voetballers zijn fitter dan jongere," doceerde Van Kins, ooit speler van onder meer hoofdklasser Noordwijk. „Ze stappen niet zoveel, staan be wuster in het leven." In de eerste helft was de betere techniek van het meer ervaren Lugdunum die de boventoon voerde. DSO, dat zonder de ge schorste en naar Noordwijk vertrekkende Niels Schoonen aantrad, loerde voornamelijk op de uitval. De 0-1 na een schitterde vrije trap van Mo hammed Benfekrane was ver diend, al had DSO met de ge vaarlijke aanvallers Richard Hi- lekes en Guido van Deursen wat waarschuwingen uitge deeld. Laatgenoemde maakte een mi nuut na de openingstreffer ge lijk. De Leidse verdediger Peter van de Nol dekte de Zoeter- meerse spits aan de verkeerde kant waarop doelman Jean- Pierre Neuteboom prompt werd gepasseerd: 1-1. Kort daarop was het weer raak. De Leidse defensie raakte het zicht op een doorschietende bal van Am ar Mangal kwijt en bij de tweede paal kopte Maurice Jan sen de 2-1 binnen. Hilekes maakte op slag van rust de mooiste treffer. Na prachtig voorbereidend werk van Van Deursen schoot de topscorer knap raak: 3-1. Het was de nek slag voor het dappere Lugdu num. Na rust bracht trainer Jeroen Brussee nog Dennis Groene- veld, Hans van As en in de laat ste minuten ook zichzelf in het veld. Het mocht niet baten. Hi lekes schreef van dichtbij ook de 4-1 op zijn naam waarna Te gelaar als troost een minuut voor tijd met 4-2 de nacompeti tie mocht afsluiten. Sem Schilthuizen, één van de betere Leidenaars, had het er na afloop moeilijk mee. „Boe- renvoetbal", riep hij op weg naar de kleedkamers, waarmee hij niet helemaal recht deed aan het spel van de opponent. Van Kins lachte om de opmer king van zijn ploegmaat. Hij schat het niveau van DSO hoger in. Het Zoetermeerse elfral maakt komende zaterdag op het terrein van Wilhelmus met SV '35 uit wie er promoveert. Als DSO wint, dan zullen de Zoetermeerders het een stapje hoger goed doen, denkt hij. „Ik verwacht dat DSO het goed zal doen in de tweede klasse. Dat hadden wij ook gedaan. In de tweede klasse zit meer voetbal. DSO had kampioen moeten worden en niet Oegstgeest." Het geheim van de prestaties van Lugdunum zit hem in de gezelligheid. „En dat ook nog eens op standaardniveau. Zo iets is toch uitgestorven. De trainers van tegenwoordig ge ven de voetballers teveel op drachten mee. Jeroen niet, hij is meer een vriend van de spe lers." Die gezelligheid zal ook voor aanvoerder De Vos een reden zijn om het voetballeven op standaardniveau te verlengen. Ook als Brussee zijn plaats af staat aan Hennie de Klerk. De Vos: „Lugdunum is een mooie mix van jeugd en ervaring. Als het bij ons loopt, kunnen we heel aardig voetbal spelen maar dan moet je ze wel maken." Waarmee hij doelt op de kan sen van Marvin Bok en Tegelaar in de eerste helft. Op de zege van DSO wil hij echter niets af dingen. Hij toont respect voor zijn tegenstander en krijgt het ongevraagd terug. Maurice de Jonge, reservespeler van DSO geeft hem na afloop een hand. „Gefeliciteerd," zegt De Vos. „Dank u wel, meneer," zegt De Jonge beleefd. Waardering van de jonge generatie voor de ver moeide veteraan. De Vos beseft het, en glimlacht. Hij lijkt ge roerd. DSO-Lugdunum 4-2 (3-1). 33. Benfe krane 0-1, 34. Van Deursen 1-1, 39. Jansen 2-1, Hilekes 3-1. 61. Hilekes 4- 1, 89. Van As 4-2. Scheidsrechten Noordhoek. Toeschouwers: 250. Lugdunum: Neuteboom; Nadji, De Vos, Nol, De Jonge; De Cler (85. Brus see), Schilthuizen, Moen (46. Groene- veld); Benfekrane (74. Van As), Bok. Tegelaar. door Maarten Dekker valkenburg - Wie vindt dat een strafschoppenserie ge lijk staat aan een loterij, die kan maar één ding doen: zorgen dat je zo veel moge lijk loten in handen hebt als het winnende nummer ge trokken wordt. Valken '68 had er zaterdag veel te wei nig ingekocht. De hoofd prijs ging derhalve naar Naaldwijk, dat via het ne men van penalty's promo veerde naar de eerste klas se. De vraag is al veel te vaak gesteld: heeft het zin om te oefenen op een beslissende strafschoppenreeks? In het antwoord gaat het altijd over de druk die spelers voelen als ze ten overstaan van honderden toeschou wers van de middencirkel naar de strafschopstip lo pen. Die druk, die valt niet na te bootsen op zomaar een troosteloos trainings veldje. Valken '68 had het wel ge probeerd, maar aan het eindresultaat was dat zater dag niet af te zien. Van de vier strafschoppen waar de Valkenburgers aan toe kwa men, verdween er slechts een in het doel. Fedor van den Hoek raakte de paal, Bastiaan de Mooij en Johan Star schoten praktisch in de handen van de keeper. Was het de druk? Het was vooral erg slecht ingeschoten. De dramatische uitkomst van de penaltyserie was niet louter te wijten aan de schutterende schutters van Valken. Ook de doelman deed een duit in het zakje. Dirk Varkevisser dook bij ie dere strafschop veel te vroeg naar een kant, waar door de Naaldwijkers sim pel konden scoren in de an dere hoek van het doel. Dat was een elementaire fout, die niets met druk te maken had. Wie zulke fouten maakt, wint natuurlijk nooit. Het fantastische seizoen van Valken '68 eindigde zo toch nog in mineur, maar lang zullen de Valkenbur gers niet treuren om de uit schakeling. Immers: ze had den op voorhand nooit ge rekend op een plaatsje in de nacompetitie, nadat ze een jaar geleden promoveerden naar de tweede klasse. Niet temin was trainer Piet van Duyn behoorlijk aangesla gen. „Als je eenmaal zo ver bent gekomen, dan wil je het ook afmaken. Natuurlijk hadden we het volgend jaar moeilijk gekregen in de eer ste klasse, maar dat telt niet als je zo'n wedstrijd speelt." Van Duyn stelde vast dat zijn elftal het vooral had la ten liggen in de eerste wed strijd tegen Naaldwijk. In het Westland was Valken '68 vorige week het sterkere team, maar door twee blun ders ging het duel toch ver loren: 2-1. De return in Val kenburg werd met dezelfde cijfers gewonnen, zodat strafschoppen uitsluitsel moesten geven. Over die ontknoping mocht Valken niet mopperen. Pas in bles suretijd kwamen de rood gelen weer op voorsprong, door een doelpunt van Wïl- bert Star. Een kwartier eerder leken de kansen te vervliegen, toen Naaldwijk via Romke van Velden op 1-1 kwam. Valken had de score al vroeg in de wedstrijd ge opend. Een mooie diagona le kopbal van de lange Joeri van den Hoek verraste de keeper. Daarna was de wedstrijd behoorlijk in evenwicht. Dirk Varkevisser verrichtte een knappe red ding toen een van de Naaldwijkers door de ver dediging brak en tikte de bal ook nog een keer uit de kruising. Hans van der Meij had de voorsprong van Val ken kunnen verdubbelen, maar zijn schot eindigde op de buitenkant van de paal. Na rust kreeg De Mooij een opgelegde mogelijkheid na goed doorzetten van Wil- bert Star. De spits raakte de bal maar half, waardoor hij voorlangs hobbelde. Valken '68 - Naaldwijk 2 1 (1-0). Eerste wedstrijd: 1-2. Naaldwijk wns. 11. J. van den Hoek 1-0, 77. Van Velden 1-1,90+3. W. Star 2-1. Scheidsrechter Aarden. Toe schouwers: 600. Valken '68: D. Varkevisser, S. Var kevisser (85. Van Iterson). Vooys, J. Star, F. van den Hoek; De Rid der. Van Duyn, J. van den Hoek (78. Duindam); De Mooij, W. Star, Van der Meij.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5