Vederlicht naar record kuerten hccl<het °p zïm SPORT2 Opluchting bij Verkerk groter dan teleurstelling Volleyballers kwalificeren zich vakkundig voor Olympische Spelen Van Rooy-Vink, Brentjens en Peters plaatsen zich voor Athen Bekele 's werelds snelste man op 5000 meter Nederlaag handbalsters emmen - De Nederlandse hand balsters hebben verloren van Roemenië in de eerste van twee beslissingswedstrijden voor deelname aan het Europees kampioenschap in december. Het werd 28-31 in de tjokvolle Emmense sporthal Angelslo. Bij rust was de stand 16-17. Over een week volgt de retumwed- strijd in Roemenië. Kapasjinskaja moet toekijken moskou - De wereldkampioene op de 200 meter indoor Anasta- sia Kapasjinskaja (25) is door de Russische atletiekfederatie voor twee jaar geschorst. Ze liep bij de dopingcontrole na de ver overing van haar wereldtitel in Boedapest 2004 tegen de lamp. In haar urine werden sporen van stanozolol, een verboden anabole steroid, gevonden. De schorsing ging op 24 mei in. Hockeybrons Amsterdam Barcelona - Landskampioen Amsterdam heeft in Barcelona brons veroverd bij het hockey- toemooi om de Europa Cup I voor mannen. De ploeg van de scheidende coach Jim Irvine won na strafballen van de ont troonde titelhouder Reading uit Engeland. Na 1-1 in de regulie re speeltijd zegevierde Amster dam met 4-2 in de afsluitende slagenserie. Vijfde titel Den Bosch Barcelona - De hockeysters van Den Bosch hebben voor de vijfde keer op rij de Europa Cup I gewonnen. De succesploeg van trainer Herman Kruis rolde in de finale Kolos Borispol uit Oekraïne op: 8-2. Den Bosch behaalde de titel in Spanje zon der puntverlies. Vierde zege Admirals keulen - Amsterdam Admirals heeft in de NFL Europe de vier de overwinning in negen wed strijden behaald. De american footballers versloegen in Keu len de Cologne Centurions met 23-18. Door de zege bezet Am sterdam de derde plaats. Een speeldag voor het einde van de competitie is de ploeg uitge schakeld voor de NFL Europe Bowl, de seizoenfinale. Die gaat tussen Berlin Thunder en Frankfurt Galaxy. Europa Cup Crystal Kelly egmond - De driebanders van Crystal Kelly hebben beslag ge legd op de Europa Cup voor clubteams. Het kwartet biljar ters Caudron, Burgman, Van Kuyk en Raymond Ceulemans speelde in Egmond in de finale gelijk tegen het Franse Ander- nos (2-2) maar zegevierde op setsaldo, 8-6. Vroemen mag naar Athene hengelo - Steepleloper Simon Vroemen mag definitief naar de Olympische Spelen in Athene. Hij toonde bij de FBK Games in Hengelo het vereiste vormbe houd. De Europees recordhou der liep de 3000 meter steeple chase in 8.17,73. Dat was ruim beneden de limiet van 8.30,30. Hij had vorig jaar al zijn olym pische nominatie verdiend. Kogelstoter Smith plaatst zich hengelo - Kogelstoter Rutger Smith mag in augustus in Athe ne in de antieke arena mee doen aan de Olympische Spe len. De Groningse krachtatleet plaatste zich in Hengelo met een afstand van 20,37 meter. Dat was zeven centimeter bo ven de vereiste limiet van de at- letiekunie. Wielertriomf Melchers hennuyeres - Mirjam Melchers heeft in het Belgische Hennuy eres een wielerwedstrijd voor vrouwen gewonnen. De renster van Farm Frites-Hartol had na 82 kilometer op de finish één minuut voorsprong op Debby Mansveld. Squashtitel naar Zwolle rotterdam - De squashploeg van De Jonge Zwolle is voor de vierde keer in vijfjaar Neder lands kampioen geworden. De Overijsselse club won in de fi nale in Rotterdam met klein verschil (7-6 in games) van Di- dactum Victoria. Voormalig we reldkampioen David Palmer gaf namens Zwolle de doorslag. Hij versloeg de Franse Victoriaan Thierry Lincou met 3-0. Lucas Buit was daarvoor al te sterk ge bleken voor Stephen Cooke (3- 0). dinsdag 1 juni 2004 door Pim van Esschoten hengelo - Precies tien jaar nadat Haile Gebrselassie zijn eerste wereldrecord in Hengelo had ge lopen, schaarde zijn opvolger Ke- nenisa Bekele zich in hetzelfde FBK-stadion aan de top van de recordlijst op de 5000 meter. In een even superbe, vederlichte stijl als Hengelo gewend is van Gebrselassie, snelde Bekele naar 12-37.35 minuten. Die nieuwe toptijd had de 31- jarige Mister Hengelo zelf al zien aankomen. Hij trainde de afgelopen maanden immers vaak met zijn tien jaar jongere landgenoot. Gebrselassie raakte zijn record kwijt, maar zei het vooral prachtig te vinden. „Fantastisch voor ons toch, dat Bekele dit doet. Het record blijft in Ethiopië." Gebrselassie raakte in 1998 op één warme avond in augustus in Brussel zijn wereldrecords op 5000 en 10.000 kwijt aan de Kenianen Daniel Komen en Paul Tergat. „Dank u", zei Hai le. „Dank u voor de uitdaging." Het volgend voorjaar was hij beter dan ooit. In Hengelo pak te hij het record op de 10.000 meter terug (26.22,75). Dertien dagen later in Helsinki deed hij het op de 5000 meter (13.39,36). Een mens liep nooit sneller. Tot gisteren. Gebrselassie geeft toe dat hij niet meer droomt over baanre cords zoals vijf, zes jaar gele den. „De realiteit is dat ik 31 jaar ben." De pijntjes in het lijf na weer een zware training gaan niet meer vanzelf weg, zo als voorheen. „Ik voel de leef tijd." Nog geen uur na Bekele's glori euze record, sprintte op de 10.000 meter een andere jonge landgenoot (Sileshi Sihine) de grote Gebrselassie eraf. Hij fi- door Mare Molenaars parijs - De hooggespannen verwachtingen liet hij thuis en bij de Franse douane had hij helemaal niets aan te geven. Gustavo Kuerten arriveerde in Parijs met niet meer dan een koffer vol goede be doelingen. Meer dan wat onvermoede krachten heeft de Braziliaanse publiekslieveling echter niet nodig om de tribunes op Roland Garros geel en blauw te kleuren. Het is een band voor het leven die Kuerten, drie voudig winnaar op Roland Garros, drie jaar gele den sloot met het Franse publiek. Nadat hij in de vierde ronde in zijn partij tegen Michael Russel maar ternauwernood ontsnapte aan uitschake ling, schilderde hij met zijn racket een groot hart in het gravel van het center court. Kuerten verkeert niet in topvorm, maar dobberde op de golven van publieke extase ontspannen naar de kwartfinale van de Open Franse tennis kampioenschappen. In de vierde ronde moest de tot dan verrassende Feliciano Lopez, een van de weinige Spanjaarden die niet van gravel houdt, er in drie sets (6-3, 7-5, 6-4) aan geloven. Kuerten, die eerder de als eerste geplaatste Roger Federer uitschakelde, plukt de dag. Verder dan een kwartfinale tegen David Nalbandian, een van de vier Argentijnen bij de laatste acht, durft hij nog niet te denken. „Ik kan alleen zeggen dat mijn motivatie met sprongen omhoog gaat.Ik ben een stuk enthousiaster dan aan het begin van het toernooi." Onder de blonde krullen woekert de twijfel. Kuerten is nog altijd niet hersteld van de heup- Kenenisa Bekele na zijn wereldrecord op de 5000 meter gisteren in Hengelo. Foto: ANP/Olaf Kraak nishte in 26.41,58. Een toptijd, nog altijd. Maar niet voor Haile, die is anders gewend. Hij droomt nog wel van een derde gouden medaille op rij op de Olympische Spelen op 'zijn' 10.000 meter. „Maar daarvan droomt iedereen, die daar staat", zegt hij. „Het is sport. Je kunt niet voorspellen wat daar gaat gebeuren. Daar staan in Athene is al prachtig. Winnen, dat is weer iets anders." De twijfel die daar uit spreekt, is nieuw voor hem. Feit is dan ook dat Gebrselassie zijn fabu leuze eindsprint van weleer kwijt is. „Ik heb nu andere dro men", zegt hij. „De marathon." Misschien dit najaar al. Die van Amsterdam is een serieuze op tie. Chicago ook. Ook Bekele heeft uiteindelijk de marathon als doel. Maar de nieuwe koning is op de baan nog lang niet uitgeraasd. Ge brselassie verbeterde in 1998 in dertien dagen tijd de records op 5000 en 10.000 kilometer. Beke le kan het in zes dagen, als hij komende zondag in Ostrava ook op de tien kilometer Haile's toptijd breekt. Voor de race in Hengelo hield hij zich in het atletendorp voor al bezig met een potje poolbil jart. En zei dat Hengelo in de eerste plaats „een opstap naar Ostrava" is. Een wereldrecord als opstapje. Bekele danst met een ongekend gemak en snelheid over de baan als door de modder bij een veldloop. Drie keer al ver overde hij de 'dubbel' bij de WK-cross, door zowel de korte als lange afstand te winnen. Een unieke trilogie. Na zijn wereldtitel op de 10.000 meter in Parijs in 2003 en zijn recordrace in Hengelo, is hij nu op weg om ook de baan zo'n zelfde dominante, onverslaan bare atleet te worden. Bekele en Gebrselassie. Dokter Woldemeskel Kostre, de bonds coach die de Ethiopische atle tiek met straffe hand van het ene naar het andere succes leidt: „Ze zijn van dezelfde kwa liteit, dezelfde toewijding. Beke le denkt ook alleen maar aan records." Volleyballers Guido Görtzen (I) en Robert Horstink vieren een feestje in Madrid. Door gastland Spanje te verslaan, plaatste Oranje zich voor de Olympische Spelen. Foto: ANP/EPA/Juanjo Martin door Frank Buschmann madrid - Meteen nadat de vol leyballers ook de tweede set te gen Spanje binnensleepten, en daarmee het enige olympische ticket dat in Madrid Waar lag, kneep Bert Goedkoop in de remmen. De bondscoach pro beerde dolgelukkige spelers en leden van de begeleidingsstaf van het Nederlands team terug op aarde te krijgen. Uit respect voor de tegenstander. Goedkoop vond het niet gepast de Spanjaarden in eigen land extra te pijnigen met uitbundig feestgedrag na het winnen van de twee noodzakelijke sets. „Dan kweek je een eeuwige vij and. Want zij vergeten niet snel. Daarom heb ik tegen de jon gens gezegd dat ze de wedstrijd netjes moesten uitspelen." En dus maakte Nederland het kar wei zondag vakkundig af: 3-0 (25-20, 25-20, 26-24). In Spanje speelden de volley ballers eigenlijk twee finales. Eerst tegen Cuba (op zaterdag), dat op de openingsdag van de driedaagse de gastheren onaan genaam had verrast. Om de ploeg uit Midden-Amerika niet in het zadel te helpen op weg naar Athene, moest Nederland winnen. Dat deed het, met 3-1 (25-19, 30-28, 25-27, 25-20), waarna zestien uur later de tweede finale volgde. „Het moeilijkste was om de wedstrijd tegen Cuba zo snel mogelijk te vergeten", aldus Reinder Num merdor. „We moesten tegen Spanje met dezelfde agressie spelen als een dag eerder. Dat lukte vanaf de eerste bal." Opmerkelijk was dat zich in beide duels niet één echte top schutter aandiende. De scores werden redelijk gelijk verdeeld over de mensen aan de buiten kant (Nummerdor, Görtzen, Ri chard Schuil) en op het midden (Mike van de Goor en Rob Bontje). „Het is een teken dat Nico Freriks goed speelt", con cludeerde Goedkoop. „Hij heeft nu steeds drie, vier opties. Voor een spelverdeler is dat een pret tig idee." Rob Bontje, dit olympisch kwa lificatietoernooi een zekerheid- je: „Het is natuurlijk niet nor maal dat we allemaal zo veel punten maken. Maar wel lek ker. Voor een tegenstander is het heel lastig in te schatten wat Nederland in poule met Brazilië De Nederlandse volleybal mannen zijn bij de Olympi sche Spelen ingedeeld in de zelfde poule als Brazilië en Italië. Oranje plaatste zich zondag als laatste voor Athe ne. Uit het kwalificatietoer nooi in Japan voegden zich Frankrijk en Australië bij het deelnemersveld. De poule-indeling wordt ge maakt op basis van de wereld ranglijst, waarbij gastland wij doen, omdat we geen echte sleutelspeler hebben." In het verleden was Schuil nog wel eens de man om wie het draaide, maar een pijnlijke rug zorgde ervoor dat de aanvaller de voorbije dagen meer uren bij de fysiotherapeut en arts door bracht dan op het veld. De Fries verbeet de pijn, temeer hij nog geen afscheid als international wilde nemen. „Als we de Spelen niet hadden gehaald, dan was de wedstrijd tegen Spanje mijn laatste geweest." Griekenland een voorkeursbe handeling krijgt. Het speelschema wordt op 7 juni bekendgemaakt. De beste vier van elke poule plaatsen zich voor de kwartfinales. Poule A: Griekenland, Servië/ Montenegro, Frankrijk, Argen tinië, Polen, Tunesië. Poule B: Brazilië, Italië, Rus land, Verenigde Staten, Ne derland, Australië. Dat gold ook voor die andere routinier, die er al in Atlanta '96 bij was. Görtzen: „Iedereen had dit weekeinde zijn eigen moti vatie. Ik haalde de mijne uit het feit dat het voor mij bij het Ne derlands team afgelopen zou zijn als het hier niet zou lukken. Zover wilde ik het niet laten ko men. Ik ben blij dat we naar Athene gaan, anders had ik al een paar maanden eerder naar mijn nieuwe club in Moskou gemoeten. Eerlijk gezegd had ik daar nog even geen zin in." blessure die hem nu al ruim drie jaar het leven zuur maakt. „Fysiek ben ik niet dezelfde tennis ser die hier drie jaar geleden de titel won. Als ik 1 langer dan een uur train, krijg ik pijn. En ook in de wedstrijd moet ik op mijn tellen passen. Dat is soms moeilijk om te accepteren, dat je dingen van jezelf verwacht die je niet meer kimt." Kuerten put moed uit zijn optredens tot dusver in Parijs. Hij hoopt dat hij kan profiteren van zijn ervaring en een groeiend zelfvertrouwen. Maar Guga beseft ook dat zijn tegenstanders niet op hun achterhoofd zijn gevallen. Kuerten speelt in de kwartfinale tegen Nalbandi- h an, die gisteren te sterk was voor de met blaren kampende en daardoor met pleisters aan elkaar l hangende Marat Safin. Het is de enige Zuid- Amerikaanse confrontatie in de volgende ronde. De strijd bij de laatste acht geeft echter wel uit zicht op een halve finale met volledig Argentijnse inbreng. Chela moet dan vandaag Tim Henman verslaan, terwijl Coria een einde moet maken aai de titelaspiraties van de Spaanse gravelkoning Carlos Moya. In de bovenste helft van het speelschema vor men Gaston Gaudio en David Nalbandian de Ar gentijnse inbreng. Gaudio moet zien af te reke nen met Lleyton Hewitt. De Australiër schakelde gistermiddag vrij eenvoudig Xavier Malisse uit: 7 5, 6-2, 7-6. De Belg, ooit aangemerkt als een van de grootste talenten in het circuit, kon die ver wachting opnieuw niet inlossen. Na een specta culaire overwinning in vijf sets, eerder in het weekeinde tegen voormalig kampioen Albert Costa, was de pijp leeg. door Mare Molenaars parijs - Je zou denken: Martin Verkerk zit helemaal stuk, maar de nederlaag tegen Lleyton He witt in de derde ronde van de Open Franse kampioenschap pen voelde niet als een verlies. Opluchting won het van de te leurstelling. „Ik vind dat ik het goed heb gedaan. Ik kan met opgeheven hoofd naar huis." De reactie van Verkerk na af loop van de bizarre verliespartij was alleszeggend. De finalist van 2003 was niet naar Parijs gekomen om het toernooi te winnen, maar om zijn gezicht niet te verliezen. Dat verklaart misschien de raadselachtige in zinking waarmee hij een schijn baar beslissende voorsprong te gen Hewitt alsnog uit handen gaf. De Australische vechtjas pakte vlot de eerste set, maar nadat Verkerk eenmaal de schroom van zich had afgewor pen, was ook de gewezen we reldleider in het mannentennis een toeschouwer bij zijn eigen uitvaart. „Martin speelde zo'n hoog niveau, dat ik alleen maar kon hopen dat hij dat niet de hele wedstrijd zou volhouden", sprak Hewitt vol bewondering. Verkerk speelde twee sets in derdaad tennis van wereldklas se. Met zijn fameuze opslag (met uitschieters tot 217 kilo meter per uur) en een vernieti gende backhand dreef hij He witt steeds dieper het moeras in. Set twee en drie werden een prooi voor de ontketende Ne derlander en toen hij ook in het vierde bedrijf vrijwel meteen de opslag van de radeloze Austra liër brak, leek het pleit beslecht. Wat er toen gebeurde, is onge twijfeld voer voor psychologen. Wat er door zijn hoofd spookte, wat er nu precies met dat lange lijf gebeurde, het zal waar schijnlijk altijd een raadsel blij ven. Feit is dat Verkerk in een mum van tijd deformeerde van een onverschrokken volksheld tot een mistroostige ploeteraar. Verkerk hoefde de wedstrijd fei telijk maar uit te serveren en op basis van de statistieken mocht dat geen onoverkomelijk pro bleem zijn. Twaalf servicebeur ten op rij kwam Hewitt nog niet eens in de buurt van een breek- kans. Maar ineens haperde de opslag en toen ook de slagen vanaf de baseline ongeleide projectielen werden, sprong Hewitt alsnog uit de kist: 6-2, 3- 6,4-6, 6-2, 6-1. „Ik wist dat ik het hoge niveau niet kon volhouden", zei Ver- Martin Verkerk veegt het zweet van zijn voorhoofd tijdens de wed-'e strijd tegen Lleyton Hewitt in de derde ronde. s e Foto: EPA/Robert Ghement fj kerk na afloop. Het klonk te ge makkelijk, „Ik moest met veel risico spelen en wilde mis schien te veel. Misschien wilde ik de games te snel binnenha len", probeerde hij. Dat klonk niet erg professioneel voor ie mand die pretendeert bij de beste twintig, dertig van de we reld te behoren. Maar wat dan? Dacht Verkerk dat hij Hewitt al had liggen en ging daarom de voet van het gaspedaal? „Nee, Hewitt heb je nooit liggen, dat weet iedereen. Die geeft zich nooit gewonnen." De onwaarschijnlijke terugval heeft mogelijk een andere re den en die is vooral van psychi sche aard. Verkerk riep in de aanloop naar Roland Garros stoer dat hij geen extra druk voelde. Toch viel er met de ne derlaag tegen Hewitt een loden last van zijn schouders. „Ik ben blij dat het erop zit", bekende hij. „Ik ben teruggekomen als de finalist van vorig jaar en ik heb me van mijn goede kant la ten zien. Derde ronde verliezen van Hewitt is geen schande." Verkerk is opgelucht dat hij het stempel van finalist, en de hooggespannen verwachtingen die dat met zich meebrengt, 3 kwijtgeraakt. Hij mocht niet f len voor het oog van de werefe Toen hij na twee gewonnen s$ wist dat een afgang hem sowfc so bespaard zou blijven - verlfc zen in vijf van een groot spef als Hewitt, daar kun je ni thuiskomen - ging prompt ai druk van de ketel. Verkerk koestert mooie heri neringen aan Roland Garr^ maar de sterstatus die zijn fin leplaats hem bracht, kwq misschien te onverwacht woog zwaarder dan hij had dacht. De 'volksheld' gedijt eenmaal beter in een atmosfc van 'alles mag, niets mor Daarom ook hunkert hij ntj het komende grasseizoen en a maanden die daarop volgij Vorig jaar na Roland Gary presteerde hij zo slecht ('Ik v\ er met mijn kop niet bij, t kwam zoveel op me af) dat de komende maanden allq nog maar kan winnen. ,,I{ grasseizoen komt eraan en' kijk ernaar uit. Ik heb de k mende maanden geen punt te verdedigen en mentaal en siek zit het wel goed. Ik kan j, gaan sprokkelen." =i houffalize/anp - Bart Brentjens, Bas Peters en Elsbeth van Rooy-Vink hebben zich na de tweede werelbekerwedstrijd mountainbike in het Belgi sche Houffalize verzekerd van een olympisch tic ket. Het trio had al een nominatie op zak en moest dit jaar vormbehoud tonen. Twee weken voor het sluiten van de kwalificatieperiode heeft het trio genoeg punten op de UCI-ranking om voor een ticket in aanmerking te komen. Van Rooy-Vink eindigde zondag als veertiende en is na haar elfde plek van de vorige race in Ma drid zeker van een plaats bij de topdertig. Ze had op de finish een achterstand van zeven minuten en 51 seconden op de Noorse winnares Gunn-Ri- ta Dahle. Die behaalde haar tweede zege op rij voor de Amerikaanse Alison Dunlap en de Itali aanse Annabella Stropparo. Van Rooy-Vink staat in de stand om de wereldbeker twaalfde met 133 punten. Dahle leidt riant met 500 punten voor Stropparo (300). Bij de mannen was Erwin Bakker de beste Neder lander op de 21ste plaats. Brentjens kreeg mt; riaalpech en verloor zijn positie aan de kop t de wedstrijd. Hij werd 27ste, maar heeft everj Peters genoeg punten om in de topvijftig vani UCI-ranking te eindigen. Nederland heeft bij mannen recht op nog een ticket, maar voor nog weet niemand hier aanspraak op te maV Geen van de andere mountainbikers finif( tweemaal in de toptwaalf of eenmaal in; topacht van een wereldbekerwedstrijd. i De renners hebben nog een kans bij de derd^ ce en bondscoach Leo van Zeeland wil viai KNWU bij het NOC*NSF voorstellen ook de de wereldbekerwedstrijd op 20 juni te laten rit tellen. „De uiterste kwalificatiedatum is op 15 ni gezet, maar ik vind dat die vierde wedstrijd ookbijhoort." De zege in Houffalize ging naar de Belg Roel Ij lissen. Hij nam met de overwinning ook de; ding in de tussenstand over van zijn landgeif Meirhaeghe die als vierde eindigde.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2