Derek van der Plas held van Quick Boys rheo Bos schaart zich bij egendarische sprinters Huwelijk Van Bommel en Oranje wil maar niet slagen Katwijkers pakken zaterdagtitel na 3-2 overwinning op DOVO Cunego doorbreekt hiërarchie FC Boshuizen is de tweede club van Leiden Eindelijk pensioen voor 'Veteranen' van Lugdunum Katwijk wil niet meer tegen degradatie spelen ielsea stuurt inieri weg iden - Claudio Ranieri is ont- ;en als trainer van Chelsea, vertrek van de Italiaan werd /eken verwacht, maar werd eren door de club bevestigd, ïieri wordt zo goed als zeker jevolgd door José Mourinho, ich van Champions League- inaar FC Porto. Ranieri had .onden nog een contract tot 17, maar staat al onder druk laf het moment dat de Russi- e miljardair Roman amovitsj het op Stamford Ige voor het zeggen heeft, t prima prestaties haalde Ra- ri in elk geval het einde van seizoen. Chelsea werd twee- n de competitie en haalde ïalve finale van de Cham- ns League. ereldrecord 15000 meter igelo - Kenenisa Bekele ft gisteren tijdens de FBK nes in Hengelo het wereld- ard op de 5000 meter verbe- 1. De 21-jarige Ethiopiër liep i een tijd van 12 minuten en 15 seconden. Het oude re- d van stond sinds 13 juni 8 met 12.39,36 op naam zijn dgenoot Haile Gebrselassie. tele moest het in Hengelo opknappen doordat de ha- 1 het kopwerk te snel opga- I. De Ethiopiër verzekerde li met het wereldrecord van i bonus van 45.000 euro. rt 2: Vederlicht en snel danst ele over de baan SPORT dinsdag 1 JUNI 2004 door Willem Spierdijk veenendaal - Ineens stond hij daar. Met de bal aan zijn voet, vrij voor de doelman van DOVO. Het was een rotseizoen geweest voor Derek van der Plas, waarin hij te weinig het niveau van het jaar daarvoor haalde. Ook deze wedstrijd speelde hij 'drama tisch' zoals hij het zelf om schreef. Maar zijn moeder had gezegd dat hij nog een heel be langrijk doelpunt ging maken. En dit was dat moment. De pass van Nicky Keijser was op maat, de aanname perfect. De bal kon maar op een manier langs kee per Selhorst, richting de verre hoek. Het lukte. Derek van der Plas schoot zijn dub Quick Boys zeven minuten voor tijd naar een 2-3 overwinning en naar de zaterdagtitel bij de amateurs. In één klap had Van der Plas de ellende van zich af geschoten. Vergeten waren alle keren dat het Katwijkse publiek dit sei zoen om zijn wissel had geroe pen, vergeten waren alle opge legde kansen die waren ver prutst of gewoon door domme pech om zeep waren geholpen. De belangrijkste bal uit zijn voetballoopbaan was er wél in gegaan. Het was een situatie waar voetballers van schrikken: een prachtige kans in een wed strijd met niet veel mogelijkhe den om te scoren. Veel tijd na te denken kreeg Van der Plas niet. „Want die keeper stond razendsnel voor zijn neus, het was geen gemakkelijke bal", had trainer Arjen van der Werf gezien. Waar hij aan had gedacht, toen hij daar plots vrij voor de kee per verscheen? Derek van der Plas wist het niet. „Ik zag een vrije hoek, daar schoot ik 'm in. Eindelijk had ik weer eens ge luk. Het was een enorme ontla ding toen die bal het doel in ging. Ik heb een slecht seizoen gedraaid en nu ben ik ineens de held van Katwijk." De trainers Gert Aandewiel en Van der Werf hadden Van der Plas in de rust nog op zijn don der gegeven. Dat hij de schroom moest laten varen, dat hij zijn beste voetbal moest la ten zien. „We hebben er een paar keer aan gedacht om De- rek te wisselen", vertelde Van der Werf. „Maar een paar spe lers liepen op hun laatste be nen, hij moest in het veld blij ven." Als de trainer het aan één speler gunde, dan was het wel Van der Plas. „Hij heeft dit seizoen zo veel kritiek gehad. Daarom is het zo leuk dat hij dit doelpunt maakt. Ik hoop dat deze goal Derek weer een stapje omhoog helpt." Ook voor een andere speler ging van de wedstrijd DOVO - Quick Boys een heilzame wer king uit. Remco Torken was een week eerder nog verguisd. De spits had in de thuiswedstrijd tegen Genemuiden, één, twee, misschien wel drie doelpunten kunnen maken. Torken had er Quick Boys wil naar de Veluwe Quick Boys wil volgend voet balseizoen worden ingedeeld in een hoofdklasse met clubs van de Veluwe. „Wij willen, ook voor de supporters, wel eens tegen wat andere gere nommeerde clubs voetbal len", aldus voorzitter Jaap Kuijt van de Katwijkse zater dagkampioen. Kuijt doelt daarmee op clubs als Spaken burg, IJsselmeervogels en DO VO. De voorzitter spreekt het be richt tegen dat Quick Boys zou aansturen op een splitsing tussen 'kustclubs' en 'bollen streekclubs'. „Dat is absoluut niet onze bedoeling. Het liefst zouden wij zien - en dat moet ook mogelijk zijn - dat de Duin- en Bollenstreekvereni gingen en de Veluweclubs bij elkaar komen. De hoofdklas se A bestond de laatste jaren voornamelijk uit verenigingen uit de Duin- en Bollenstreek en clubs uit de regio Rotter dam.' „Niets ten nadele van onze Rotterdamse vrienden, we hebben al jaren uitstekend contact op sportief en be stuurlijk niveau. Maar we wil len wel eens wat anders." Het zou betekenen dat de supporters en spelers verre uitwedstrijden voor de kiezen zouden krijgen. „Maar dit sei zoen moesten we bijvoorbeeld naar Hoek, Kloetinge en Veen. En daarnaast speel je maar één keer een uitwedstrijd bij elk van die clubs. Kuijt benadrukt dat deze voorkeur strikt uit hoofde van Quick Boys is uitgesproken. Tot vorig jaar legden de Duin en Bollenclubs een gezamen lijke voorkeur neer bij de KNVB. „Het is nu aan de KNVB om te beslissen. Ik zou het zeer betreuren als alleen Quick Boys naar de hoofdklas se B werd overgeplaatst, want de derby tegen w Katwijk is elk jaar weer bijzonder en als Katwijk, Rijnsburg en Valken burg zijn gefuseerd, dan krijgt ook een duel tegen Rijnsburg- se Boys een extra speciaal tintje." Zie ook Sport 9: rubriek 'de kwestie' zelf wakker van gelegen. „Ge loof me dat je daar zelf het meeste van baalt. Maar als spits heb je wedstrijdritme nodig, ik heb sinds de winterstop weinig gespeeld." Na exact één minuut spelen had Torken de nare herinnerin gen aan de wedstrijd daarvoor weggespoeld. Hij nam de bal goed mee in het strafschopge bied en rondde van dichtbij be heerst af. Het mooie begin kreeg geen vervolg. Zonder Van der Gun (die door een kniebles sure een jaar uit de roulatie is) en zonder Peter Timmermans (geschorst) slaagden de Katwij kers er niet of nauwelijks in ge vaarlijk in de buurt van het DO- VO-doel te komen. Aan de andere kant van het veld had rechtsback Glen van Dam de handen vol aan Ger- maine Levant en bleek dat doelman Peter Kromhout niet de vorm meer heeft van de re guliere competitie. Na een af schuwelijk slechte uittrap be zorgde hij Karsten Wierenga een droomkans, maar de kee per van Quick Boys herstelde zijn fout zelf. Tien minuten la ter besloot hij hautain geen muur op te stellen bij een vrije trap. Het schot van Kelvin van der Horst leek niet onhoud baar, maar wel voor Kromhout. En het hoofdstuk 'zaterdagtitel' leek voor Quick Boys afgesloten toen Levant de ruststand op 2-1 bracht. Vlak na de pauze bracht Marcel van der Horst de span ning terug. Een minuut na rust schoot de invaller voor de ge blesseerde Dennis den Turk bij zijn tweede balcontact de ge lijkmaker in. Er ontstond daarop een merk waardige patstelling. Zowel Quick Boys als DOVO moest winnen om de titel te grijpen en op de tribune zat de selectie van SC Genemuiden klaar om een feestje te vieren mocht de stand gelijk blijven. Maar de hitte had de spelers loom ge maakt en de aarzeling over de vraag wat te doen kreeg vat op beide ploegen. Er gebeurde nauwelijks iets en de zo belang rijke wedstrijd kabbelde maar voort. DOVO en Quick Boys realiseer den zich dat een tegendoelpunt funest zou zijn. In dat geval moest de ander nog twee tref fers maken. En dat zou - naar mate de tijd verstreek - steeds onwaarschijnlijker worden. Op de tribune rekende Genemui den zich al rijk. „De wedstrijd ontwikkelde zich gunstig voor ons", dacht Genemuiden-doel- man Albert Slier. Trainer Aandewiel was niet te vreden over de strijdwijze van zijn ploeg. „We lieten het veld te groot worden, daardoor kwam er veel ruimte op het middenveld." Zo ontstond wel de winnende treffer. Een bal van linksback Arie Guyt kon het hele veld overhobbelen tot bij Trainer Gert Aandewiel op de schouders van onder anderen Arie van Rijn. Foto: Cees van Hoogdalem invaller Nicky Keijser. Zijn steekbal was perfect. Voor De- rek van der Plas en voor Quick Boys. DOVO - Quick Boys 2-3 (2-1). 1. Torken 0-1, 23. Van der Horst 1-1, 45. Levant 2-1, 46. Van der Horst 2-2, 83. Van der Plas 2-3. Scheidsrechter Kleiker, Toeschouwers: 4000. QUICK BOYS: Kromhout, Van Dam, Flaton, Mussche, Guijt, Den Turk (46. Van der Horst), Van Fruchten (72. Keijser), Van der Plas, Torken (89. Schoneveld), Van Beelen, Bak. r Edward Swier haag/melbourne/gpd - Moeskops, Jan Derksen, van Vliet en Leijn Loeves- gingen hem voor. Theo Bos kende het rijtje namen, ir is te jong om ook maar van hun verleden te weten, besef dat hij in Melbourne lergeschiedenis had ge reven door wereldkampioen int te worden, drong maar »zaam tot de coureur uit rden door. „Het is en blijft 1 ongelooflijk." Moeskops was 's werelds te in de jaren twintig, Jan ksen en Arie van Vliet zetten Olympisch Stadion op hun in de jaren veertig en vijftig, n Loevesijn was de laatste lerlandse wereldkampioen nt, in 1971. In de tijd dat zij eldkampioen werden, druk- de kranten extra edities, g; het volk de straat op. inten op de baan; het stond ;er in aanzien dan voetbal. i rid wijd hield het edele rten een belangrijke status. Frankrijk, Japan, Duitsland Australië werd het tot kunst ïeven. Nederland haakte af. zich, onder leiding van idscoach Peter Pieters, een ge generatie ontwikkelde die Uatste twee jaar in de we- ttckerraces al van zich deed t^en. Theo Bos was van dat 'lie jongste, misschien wel de talentvolste. Op de wereldtitelstrijd in Mel bourne was hij eerder zesde ge worden op de teamsprint, een driemansonderdeel met broer Jan Bos en Teun Mulder. Op de kilometer had Bos in Melbour ne al brons veroverd. De sprint was slechts een toetje. De kers verse kampioen: „Ik ging naar Melbourne om me met het team te plaatsen voor de Spelen in Athene. Met brons op de ki lometer was ik superblij. Dank zij die prestatie wist ik ook dat de vorm goed was. In de kwali ficatie van de sprint reed ik wel al de tweede tijd. Maar dan nog denk je niet meteen aan een podiumplaats." Een dag voor het WK hakte Bos een belangrijke knoop door, zijn programma was te vol. „Wilde hij zich ook op de sprint manifesteren, dan moest Theo de keirin laten vallen", vond de bondscoach. „Een goede keus", zei Bos achteraf. „Het scheelde zeker in kracht." In de halve finale rekende hij voor een uitzinnige Australi sche menigte in drie ritten af met thuisrijder Ryan Bayley, in de finale werd de Franse titel verdediger Laurent Gané met een tweetal superieure spurts afgetroefd. „Hij was opper machtig. De kampioen werd gedeklasseerd", jubelde Pieters. „Uniek. Theo is een killer. Ik heb hem, in de vier jaar dat ik met 'm werk, zien opgroeien van opgeschoten schooljongen tot topsprinter. Dat hij talent had, was direct zichtbaar. Maar dat het zo snel is gegaan, heeft ook mij verrast. Een Nederlan der op het koningsnummer we reldkampioen, hij beseft niet half hoe bijzonder dat is." De zwaarste beproeving had Bos overigens in de kwartfina les getroffen. Tegen de Engels man Jamie Staff kwam Bos tweemaal hard ten val. „Ik werd zondagmorgen wakker met enorm veel spierpijn. Alles zeurde, ik was vreselijk stijf. Op de fiets ging het, nadat ik goed opgewarmd was, echter wel weer. Wat zeg ik, het ging vol gens het boekje." Bos verbaasde zichzelf. „Ik bleef zo rustig. Als ik er nu aan terugdenk dat ik tegen Gané in de finale stond, zou ik daar als nog zenuwachtig van kunnen worden. Maar ik had helemaal geen zenuwen, reed niet onge controleerd. Ik deed precies wat ik moest doen. Ja, heel koeltjes allemaal." De titel legt echter nu wel de nodigé druk op zijn voor sprin ters frêle schouders. „Door dit resultaat ben ik natuurlijk wel meteen favoriet voor de Spelen, in ogen van een ander althans. Ikzelf voel dat eigenlijk niet zo, ben nog steeds verrast. Ik ben altijd gewend geweest de un derdog te zijn, we zaten tot Theo Bos kan het niet geloven. Hij heeft zojuist de Fransman Laurent Gané verslagen en is wereldkampioen sprint. ANP/Julian Smith voor kort tegen de wereldtop aan. Dat gevoel wil ik vasthou den, dat maakt dat ik de ko mende maanden hard blijf trai nen. Er is één verschil, ik weet nu wel dat het hoogste haalbaar is." Bos verwacht bij terugkeer in Nederland geen volksoploop als in de jaren van Moeskops, Derksen en Van Vliet. „Totale gekte zal het niet worden. De belangstelling zal toenemen, dat wel. Dat is goed voor de baansport. Ik hoop dat er meer jonge vent jes zijn die als het op de weg niet zo lukt, dezelfde keuze ma ken als ik en overstappen naar de baan. Jonge gasten zien nu ook dat zoiets geen mission im possible is." door Jaap van Essen lausanne - Mark van Bommel en Oranje: dat wil op de een of andere manier maar niet lukken. Zondagavond hakten bondscoach Dick Advocaat en de middenvelder gezamenlijk de knoop door: geen EK voor de middenvelder. In allerijl werd Paul Bosvelt opgeroepen. Van Bommel werd geveld door een achillespees blessure. Hij kreeg van Dick Advocaat aanvanke lijk tot morgen de tijd om fit te worden, maar het zat er geen moment in dat het zou lukken. Zon dag trainde Van Bommel in Zeist en toen speelde zijn kwetsuur weer op. De speler zelfwas zo te leurgesteld dat hij ieder commentaar weigerde. Dick Advocaat begreep dat. „Dit is natuurlijk een drama voor hem." Toch was er zondagavond weinig twijfel bij de bonds coach geweest. „Er was geen uitzicht dat hij op korte termijn zcu kunnen trainen. Daarom is er een beslissing genomen. Mark van Bommel gaf het zelf ook aan en reageerde zeer realistisch. Maar dat hij er kapot van is, begrijp ik volkomen. Trouwens, het is voor hem vreselijk, maar ook vervelend voor Oranje. Het is toch een speler waar we min of meer op rekenden, die bij de se lectie hoort." Inderdaad is Mark van Bommel de laatste jaren een vaste Oranjeklant. Wat niet wegneemt dat het huwelijk tussen de aanvoerder van PSV en het nationale elftal nooit echt gelukkig was. Ver geleken bij zijn prestaties voor PSV, waren zijn optredens in Oranje-shirt meestal beduidend fletser. Het was vaak alsof hij met handrem er op speelde, zich niet helemaal op zijn gemak voelde. Die gedachten werden extra gevoed toen in het voorbije najaar naar buiten kwam dat Van Bom mel en Davids bijna op de vuist waren gegaan na afloop van Oostenrijk-Nederland en dat de meeste spelers en de technische staf de kant van Davids hadden gekozen. Dat akkefietje luidde een zwarte periode voor Van Bommel in. Met PSV ging het niet lekker, met de aanvoerder al helemaal niet, zeker niet nadat hij ook nog eens geblesseerd was geraakt. Met Van Bommel verloor Oranje de cruciale wedstrijd bij de Tsjechen, zonder Van Bommel plaatste Oranje zich ten koste van Schotland. In die wedstrijd was Wesley Sneijder de grote man. Sinds dat duel was het voor Van Bommel vechten tegen de bierkaai. Hij werd voor alle oefenduels weer opgeroepen, mocht telkens een helftje mee doen, maar steeds presteerde Oranje in die ande re helft (met Sneijder in zijn plaats) beduidend beter. De PSV er leed er zichtbaar onder. Mark van Bommel hakte de afgelopen maanden ook de knoop door PSV te willen verlaten. Een goede beslissing, alleen wil het tot dusverre met dat vertrek nog niet zo vlotten. Als iemand een goed EK had kunnen gebruiken was het dus wel Mark van Bommel. Oranje moet verder, met Paul Bosvelt aS vervan ger van Van Bommel. De middenvelder die te genwoordig zijn brood verdient bij Manchester City stond op de lijst van vier reserves, maar dat weerhield hem er niet van een paar daagjes te ge nieten van het leven in Barcelona. Zondagnacht zag hij bij terugkomst in zijn hotel dat hij enkele sms-jes had ontvangen. Daar zaten er een paar bij van Hans Jorritsma, de teammanager van Oranje. „Dan weet je wel hoe laat het is." Om half één 's nachts kreeg hij het bericht, de volgende ochtend om zes uur vloog Bosvelt naar Amsterdam. „Veel geslapen heb ik niet. Maar ik ben wel blij dat ik er bij ben. Ik ben ook best fit. Ik heb twee weken geleden mijn laatste wedstrijd gespeeld, maar ben wel voor mezelf dagelijks blijven trainen. Niet speciaal voor Oranje, ik doe dat al een jaar of drie omdat ik me er gewoon be ter bij voel." Sport 3: Rode Duivels temperen Oranjekoorts

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1