De schijnbare n* daadkracht van Balkenende II Achtergrond Nederlander weet niets over pensioen Van velen mag het kabinet- Balkenende over de eerstvolgende bananenschil uitglijden en vallen. Hebben de ministers en staatssecretarissen hun negatieve imago verdiend? 'Balkenende en Donner zijn bureaucraten zonder kennis van de waarheid van de straat'. 'Dit land heeft leiders met visie nodig, anders glijden we af, Argentinië achterna'. De balans van één jaar Balkenende en zijn motto: 'Meedoen, meer werk, minder regels.' door Ap van den Berg en Hans van Soest e hebben een verloren jaar achter de rug. En er volgen er nog drie." Swe- der van Wijnbergen, oud-topman van het ministerie van economische zaken en te genwoordig hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam is kritisch over het huidige kabinet. Van Wijnbergen verwijt Balkenende en zijn ministers dat ze wel daadkrachtig doen, maar dat niet zijn. Deze week is het een jaar geleden dat Bal kenende, na het mislukte kabinet met de LPF, met een nieuwe ministersploeg aan trad op het bordes van paleis Huis ten Bosch. Wonderen mogen in zo'n korte tijd niet verwacht worden, maar ligt het schip van staat wel een beetje op koers? De populariteit van de eerste minister verslechterde in recordtempo. Het inge zette beleid leidde tot aanzienlijk zetel verlies in de peilingen voor met name re geringspartij CDA, veroorzaakte oorlog met de vakbeweging en leidde tot hoon van de oppositie. Ook vanuit de eigen geledingen komt kri tiek. WD-coryfee Robin Linschoten no teert zuinigjes: „Kabinetten zijn er niet om populair te zijn bij het volk, maar om het land te regeren. Dan moeten ze het wel góed doen." In zijn huidige functie als voorzitter van de Actal (adviescollege toetsing admini stratieve lasten) krijgt hij vrijwel alle voor stellen van het kabinet onder ogen en controleert die op overbodige regelge ving. Linschoten maakt de voorlopige balans op: „Het kabinet wil in vier jaar 25 pro cent van de overbodige regels voor het bedrijfsleven schrappen. Bijna 18 procent I Boven: de eerste HP GPD/Phil N ij huis ZATERDAG 29 MEI 2004 Huub Oosterhuis. Foto: GPD/Ben Steffen is reeds gerealiseerd. Dat scheelt echt et telijke miljarden euro's en dat gaat dus hartstikke goed. Ten aanzien van de bu reaucratie voor overheden en burgers is daarentegen nog niets van de grond ge komen. Dat is dus hartstikke slecht." En verder? „Ik had mijn twijfels bij de start van dit kabinet en die heb ik nog steeds. De belangrijke zaken, zoals het verhogen van de arbeidsproductiviteit, blijven liggen", vindt hij. „Nou ja, de nieuwe bijstandswet is wel een wapenfeit. Die zal mensen eerder in beweging bren gen om te gaan werken. Voor de rest is het op z'n zachtst gezegd niet indrukwek kend wat het kabinet heeft laten zien." Hardheid Het vreemdelingenbeleid was nog nooit zo offensief en effectief als nu. Juist daar om is dichter/theoloog Huub Oosterhuis er niet van ondersteboven. Meedoen is het motto van het kabinet, maar dat geldt volgens hem in elk geval niet voor afge wezen asielzoekers die zo snel mogelijk het land moeten verlaten. „Vanuit de bijbel moeten we vreemdelin gen respecteren en solidair zijn met hen. De hardheid van het huidige kabinetsbe leid strookt daar niet mee. Mensen die hier al jaren wonen worden zonder par don uitgezet en gezinnen uit elkaar ge haald. Ik vind dat Balkenende zich door de WD laat inpakken. Die partij dicteert het vreemdelingen- en asielbeleid." Dat beleid heeft niets uit te staan met de joods-christelijke traditie, waar een deel van het kabinet zich op laat voorstaan, meent Oosterhuis. Met anderen bespeurt hij in de samenleving een zekere achter docht jegens vreemdelingen. „Die ten dens zou het kabinet moeten keren, maar de felheid van beleid sterkt sommige mensen juist in hun opvattingen. Het ka binet handelt niet naar de boodschappen en inzichten van de bijbel." Dat het kabinet rücksichtslos het mes zet te in diverse sociale voorzieningen, kan Oosterhuis evenmin waarderen. „Die handelwijze stuit me zeer tegen de borst, zowel materieel als spiritueel. Aan de ene kant wordt in Nederland waanzinnig ver diend. Aan de andere kant wordt de ver zorgingsmaatschappij afgebroken. Dit raakt zo aan de behoeftigen. Ouderen vaak. Het roept het beeld op van een tweedeling in de maatschappij." Als dichter/theoloog heeft hij vanzelf sprekend niets met de bezuinigingen op kunst en culturele voorzieningen. „Onge hoord", vindt hij. „Orkesten en toneelge zelschappen worden wegbezuinigd. Als je geld hebt kun je opera's bezoeken, maar voor de minder bedeelden is dat niet meer weggelegd. Er is een tendens van Amerikanisering en platte pret aan het ontstaan. &lles is bezuinigen en econo mie wat de klok slaat." „Jan Peter Balkenende en Piet Hein Don ner zijn wereldvreemd", oordeelt Lin schoten. „Ze hebben alleen een studeer kamer van binnen gezien en denken dat de rest van de wereld er ook zo uit ziet. De waarheid van de studeerkamer is een andere dan die van de straat. De mensen in het land zien dat ook en dat is een heel groot probleem. Mensen hebben de nei ging hen helemaal niet serieus te nemen. Zo'n desastreus beeld neem je niet snel weg. Ik neem aan dat Balkenende wel aan mediatraining zal hebben gedaan, maar dat heeft niet veel geholpen." Of dat op den duur consequenties heeft voor het kabinet, durft Linschoten niet te voorspellen. „Eén ding weet ik zeker: de WD zal de stekker er niet opnieuw uit trekken, zoals bij Balkenende I. Misschien dat er een opstand komt in het CDA, als het heel slecht blijft gaan in de peilin gen." Voortvarend Na de bordesfoto ging het kabinet in mei vorig jaar voortvarend van start, voort bordurend op het nooit uitgevoerde re geerakkoord van Balkenende I. De bezui nigingsmaatregelen tuimelden over el kaar heen. Daarbij riepen de verantwoor delijke ministers dat ook zonder de eco nomische neergang de bezuinigingen noodzakelijk zijn voor de 'broodnodige modernisering' van vooral de sociale ze kerheid en de zorg. Van Wijnbergen is echter niet onder de indruk van die promotiepraat. „Het kabi net lijkt krachtdadig vanwege de bezuini gingen, maar die zijn door de omstandig heden afgedwongen. Het begrotingste kort is onbegrijpelijk slecht ingeschat. Men dacht aan 0,3 procent en het werd 3,2 procent, terwijl men wist dat de eco nomische groei zou tegenvallen. Het huis van Zalm bleek dus niet recessie-vast." De voormalig topambtenaar, die eerder in aanvaring kwam met toenmalig minis ter Jorritsma (economische zaken) van wege zijn openlijk geuite kritiek op haar beleid, noemt het huidige kabinet 'onge bruikelijk ongeïnspireerd'. „Balkenende is een aardige vent, maar niet de man die met veel verve een grote visie over het voetlicht kan brengen. Hij is de man van regeltjes en bureaucratische antwoorden. Neem de persconferenties na de minis terraad. Die zijn oorverdovend saai. Zalm komt ook niet veel verder dan borrelp raat, die hij inzet als een soort slimmig heidje. Hij is evenmin een grotelijnen- denker." Van Wijnbergen vermoedt dat Zalm de zelfde truc zal herhalen als de voorgaan de twee keer in Paars: eerst snoeien als een gek en daarna weer cadeautjes uitde len. „Je hoort het ze in de wandelgangen van Den Haag roepen: eerst lekker hak ken en daarna weer mooi weer spelen. Dat zorgt alleen maar voor politieke in stabiliteit en dat is niet goed. Je bent veel beter af met een zure minister van finan ciën, die zich niets aantrekt van korte ter- mijnpolitiek. Denk aan een oerdegelijk man als Frans Andriessen." Ook Linschoten is kritisch over de rol van zijn partijgenoot Zalm. „Een minister van financiën moet op de centen passen. Daar is hij voor aangenomen, maar Zalm heeft waanzinnig veel macht. Op zich knap van hem, maar daar kleven ook na delen aan. Het voorjaarsoverleg heeft dat duidelijk gemaakt. De partijen waren el kaar tot op drie millimeter genaderd. Toch heeft het kabinet een pracht resul taat uit zijn handen laten flikkeren." „Dat kan alleen maar doordat Gerrit op permachtig is en het uiteindelijk allemaal te duur vond. In een evenwichtig kabinet hadden de premier en de andere betrok ken ministers hem weten te overtuigen. Het mislukte overleg is een perfect voor beeld van wat er allemaal kan gebeuren als je rechtlijnig opereert. Soms moet je naast je centen ook je knopen willen tel len." De Tweede Kamer gaat evenmin vrijuit, vindt Linschoten: „De Kamer van nu is slappe hap. De politiek moet er te allen tijde voor zorgen dat de boekhouders niet de baas worden. Het kabinet houdt maar vast aan een paar procent financierings tekort. Peanuts, in vergelijk met wat we in het verleden voor tekorten hadden." Al met al is hierdoor het dédain van de bevolking voor de politiek er niet minder op geworden, vindt Linschoten. „Zo'n discussie over waarden en normen zal de loop der dingen in de wereld niet veran Kok populair dankzij slimme marketing De ongevaarlijke afwijking van Nico de Haan Sweder van Wijnbergen. Foto: GPD deren. De mensen op straat vinden het gelul. Mijns inziens is de dis cussie ook volkomen zinloos." „We zijn het er met z'n allen volstrekt over eens dat je een ander niet moet doodschie ten, dat je niet mag ste len en dat je niet door rood moet rijden. Zelfs de grootste boer zal toegeven dat we niet onbeschoft moeten doen tegen elkaar. Punt is: wat doen we eraan? Dus: hoe spre ken we elkaar aan? Hoe handhaaft de overheid de regels? Daarover moet de discussie gaan." Dat het met die daad kracht wel meevalt, blijkt onder andere uit de daling van het aantal WAO'ers en asielzoekers. Twee gegevens waar dit ka binet zich op voor laat staan, maar die al lebei het gevolg zijn van strengere wetge ving die stamt uit de Paarse tijd (respec tievelijk de Wet Poortwachter en de Asiel wet van Job Cohen, red.). Met de visie van het kabinet op de toe komst van Nederland valt het ook niet mee, vindt Van Wijnbergen. „Onderdelen van het beleid bijten elkaar, typisch wat er gebeurt als er geen visie aan de top is. Men zegt: we moeten iets doen aan de pensioencrisis. Dan moet je onder andere dus zorgen voor een grotere arbeidsparti cipatie." „Vervolgens maakt men de kinderopvang duurder en schrapt men de Spak, een sub sidieregeling voor werkgevers die laagge schoold personeel aan nemen. De één belem mert de instroom van vrouwen in de arbeids markt. De andere maatregel zorgt ervoor dat de werkloosheid onder minima toe neemt, tot hetzelfde bedenkelijke niveau als in de jaren tachtig en negentig. Toen werd er gericht beleid op ge voerd, nu schrapt men bijvoorbeeld Melkert- banen." Of neem de innova tie, waar dit kabinet de mond van vol heeft. „Men geeft hoog op over de ken niseconomie en wat gebeurt er? Men stelt een platform in. Een praatgroep, die op haar beurt allerlei andere praatgroepjes in het leven roept. Ondertussen gaat er van alles mis op de vmbo-scholen, waar vaklieden moeten worden opgeleid, en verschralen de universiteiten door bezui nigingen. Ik kan dat niet met elkaar rij men." De econoom maakt zich grote zorgen over de toekomst. „Nederland teert in op haar kracht. Daarmee zijn we op de ver keerde weg geraakt. Een land als Argenti nië heeft er maar een eeuw over gedaan om van de zesde plek in de wereld af te glijden naar een failliet ontwikkelings land. Ik zeg niet dat het met Nederland die kant op gaat. Als er een beter kabinet aan het roer komt, zijn we in staat verlo ren terrein goed te maken. Dan hebben we het dus wel, zoals ik al zei, over verlo ren jaren." Robin Linschoten. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1