ECONOMIE Geen bonussen voor Shell-top Plore! Detailhandel ziet brood in oranjesentiment Fiat-topman Angellli(69) overleden Euronext: Ahold te laat met fraudemelding Banken beveiligen pinnen 'Schadeclaims tasten financiële positie oliereus niet aan' Indonesiërs op banenjacht Tussen klapper en blunder iiling Aalsmeer lirapt 100 banen smeer- Bloemenveiling schrapt in de loop jaar 100 banen. Ge- pngen ontslagen zijn daarbij [te vermijden, zo liet de vei- gisteren weten. Bij het be- jf werken nu in totaal 2000 psen. De klappen vallen met (ie bij de staf- en ondersteu- de diensten. De bedrijfslei- g heeft besloten tot de in- :p omdat de veiling het ar heeft. Het herstel in de opese afzetmarkten voor ;men en planten blijft ach- en de internationale pro- tie neemt toe. Voor dit jaar vacht Aalsmeer geen groei de omzet. Vorig jaar groei- le bloemenafzet ook nau- jks. ins Smits wordt mmissaris KLM telveen - Bij KLM vertrek- vijf van de negen commis- ssen. Van hun opvolgers ft moedermaatschappij Air ice er vier voorgedragen, uw lid is Hans Smits die di- eur-generaal en later secre- i-generaal van het ministe- an verkeer was. Van 1992 1998 was hij topman van ithaven Schiphol en vervol - 5 een aantal jaren presi- t-directeur van de Rabo- k. Air France wil Jean-Di- Blanchet, France Henri laume, Remmert Laan en iri Martre voorgedragen. De deelhouders kunnen op 23 hun oordeel vellen over de Demingen. itokinderzitjes ieds veiliger haag - Kinderzitjes voor 's worden steeds veiliger, ral de zitjes voor baby's zijn eterd. Dat blijkt uit de jaar- e test van de Consumen- lond en de ANWB. De orga- ües testen de zitjes met een >op zowel bij een frontale ing als een botsing van op- Je test is strenger dan de ls die de wet voorschijft. Al- tjes voldoen aan de wettelij- ïinimumeisen. Een jaar ge- n kwamen nog vier van de tjes die in Nederland wor- verkocht slecht uit de test. [omen starters >pt sterk terug ermeer - Het inkomen van ende zelfstandigen is in de 1 negentig sterk gedaald, en 1989 en 1999 liep het 25 procent terug, blijkt uit rappor van onderzoeksbu- EIM. Een duidelijke ver- ng heeft het EIM niet ge len. Weinig verband lijkt er n met conjuncturele ont- elingen. Mogelijk bereiden omende zelfstandigen zich goed genoeg voor. Opmer- c is dat herstarters het goed 1. De helft van de starters iet eerste jaar niet overle- vindt binnen een jaar een 1 in loondienst. /al Mail wordt irivatiseerd en - De Britse regering weegt de Royal Mail te pri- eren. Het staatspostbedrijf ond de vijf miljard pond niljard euro) moeten op- gen, aldus The Times giste- toyal Mail en vooral direc- Leighton zouden volgens ant bereid zijn een deel iet bedrijf aan de werkne- te verkopen om zo een dige privatisering te voor- en. Donderdag meldde de 1 Mail nog zijn eerste winst :r jaar. Het nieuws werd nperd door een onderzoek de slechte kwaliteit van de itverlening. d miljardair op rks Spencer <aag - Marks Spencer, ritse warenhuis- en kle- :oncem, is in trek bij mil- ir Philip Green. Hij zou ns de Financial Times 8 rd pond (12 miljard euro) n neerleggen voor het be- Op de beurs leidde het ge- t gisteren tot een forse istijging van Marks eer. Donderdag sloot M&S :t een winst van 19 pro- Green bevestigde een bod erwegen maar wilde geen ïameprijs noemen. Het :en van de grootste overna- n de Britse geschiedenis en. (advertentie) zaterdag 29 mei 2004 amsterdam/anp Nederland se banken gaan hun pinauto maten beveiligen tegen frau de. Ze plaatsen een speciaal apparaatje op de pingleuf, waardoor criminelen niet lan ger de gegevens van betaal- passen kunnen aflezen. Met elektronische apparatuur ko piëren kwaadwillenden de ge gevens van pinpassen. Met een camera wordt de pincode achterhaald. Criminelen kun nen zo met een nieuwe pas geld trekken. De banken willen dit voorko men door een piano device op de pingleuf te plaatsen. Frau deurs kunnen dan niet langer hun apparatuur gebruiken. Het betreft een preventieve maatregel, zei een woordvoer der van de Rabobank gisteren. De komende maanden gaan in ieder geval de Postbank, Rabobank, Fortis en Friesland Bank hun geldautomaten aan passen. ABN Amro is er al eer der mee begonnen. In Neder land staan in totaal 7000 tot 8000 pinautomaten. Interpay, de onderneming die het geldverkeer regelt, ver wacht dat de overige banken zullen volgen. .Alle geldauto maten moeten worden aange past, anders verschuift de cri minaliteit", zei een woord voerder. De Postbank en Ra bobank gaan hun klanten in formeren over het andere ui terlijk van de pinautomaten. den haag/anp - De (ex-)topbestuurders bij Shell krijgen over 2003 geen bonus uit gekeerd. Dat gebeurt 'gelet op de groeps- prestaties' op aanbeveling van de bezol digingscommissie onder leiding van de Nederlandse commissaris Loudon. Het be sluit is een direct gevolg van het schan daal rond de drastisch verlaagde olie- en gasreserves. Topman Van der Veer zei vastbesloten te zijn alle lessen van deze moeilijke periode aan te wenden om de onderneming sterker te maken. ,,Ik onderschat niet hoe moeilijk dit zal zijn", zei hij gisteren bij de publicatie van het jaarverslag 2003. Shell gaat er niet vanuit dat de kosten van eventuele schadeclaims de financiële positie van de oliereus ingrijpend aantasten. Ze kunnen wel flinke invloed hebben op de periodieke resultaten. Shell heeft onder meer te maken met procedures die aandeelhouders in de VS hebben aangespannen, nadat het con cern de bewezen voorraden drastisch verlaagde. Hieruit kunnen schadeclaims voortkomen. Verder is het Amerikaanse ministerie van justitie een strafrechtelijk onderzoek gestart en worden de reser ves onder de loep genomen door beurs- waakhond SEC. Ook in Groot-Brittanië en Nederland houden de financiële toe zichthouders zich met de zaak bezig. De omvang van de eventuele kosten van deze zaken zijn volgens Shell nu niet te voorspellen, zo staat in het jaarverslag. Shell schokte de financiële wereld begin januari met de bekendmaking dat de werkelijke reserves aan olie en gas 20 procent ofwel 3,9 miljard vaten lager waren. Nadien volgden nog drie kleinere bijstellingen. In totaal komt de aanpas sing neer op 4,47 miljard vaten ofwel 23 procent. De affaire leidde in maart tot het ontslag van topman Watts en Van de Vijver, hoofd van de divisie exploratie en pro ductie. Later deed financieel bestuurder Boynton een stap terug. De topsalarissen zijn vorig jaar wel ver hoogd met gemiddeld 9 procent. Top man Van der Veer, die Watts opvolgde, verdiende vorig jaar 1,13 miljoen euro tegen 2,25 miljoen in 2002. Daar zat toen wel een bonus in van 1,2 miljoen euro. Watts nam vorig jaar ruim 843.000 euro mee naar huis. Over een regeling rond zijn vertrek en dat van Van de Vijver en Boynton vermeldt het verslag nog niets omdat dat pas dit jaar werd bezegeld. Boynton, die maar enkele maanden in de top heeft gezeten, ontving vorig jaar bijna 382.000 euro en Van de Vijver 405.000. Jakarta - Honderden naar werk zoekende Indonesiërs wachtten gisteren op de opening van een grote tweedaagse banenbeurs in de hoofdstad Jakarta. Verwacht wordt dat ook vandaag nog duizenden banenjagers een be zoekje brengen aan de vacaturebank die wordt georganiseerd door het Indonesische ministerie van werkgelegenheid. Foto: Reuters/Supri Supermarktconcern weerspreekt beschuldigingen beursbedrijf amsterdam/anp - Ahold had het boek houdkundig gerommel eerder bekend moeten maken. Daarmee heeft het super marktconcern de beursregels overtreden. Beursbedrijf Euronext heeft Ahold daarom een ernstige schriftelijke waarschuwing ge geven. Het concern maakte vorig jaar op 24 febru ari bekend dat bij dochter US Foodservice op grote schaal was gefraudeerd. Boven dien had Ahold de winst en omzet van het Zweedse supermarktbedrijf ICA volledig in de boeken meegenomen, hoewel dat niet mocht. Volgens Euronext, dat onderzoek bij Ahold deed, had de onderneming rond 13 januari al ruchtbaarheid aan de problemen rond ICA moeten geven. Toen stond al voldoen de vast dat consolidatie van het Zweedse bedrijf onterecht was. Uit een intern on derzoek van Ahold bleek verder dat toen malig financieel directeur Meurs een twij felachtige rol in de ICA-affaire had ge speeld, aldus het beursbedrijf. Volgens Eu ronext was dit alles koersgevoelige infor matie. De fraude bij US Foodservice ontdekte Ahold op 12 februari. De raad van commis sarissen besprak het gesjoemel twee dagen later. Toen had het supermarktconcern het bekend moeten maken, meent Euronext. De uitbrander is goed nieuws voor alle be leggers die een schadeclaim hebben inge diend bij Ahold, zei directeur De Vries van de Vereniging van Effectenbezitters. „Wij voelen ons erg gesterkt." De VEB heeft di verse zaken tegen het concern lopen. In de VS zijn beleggers collectieve rechtszaken begonnen om schade vergoed te krijgen. Ahold weerspreekt het besluit. Euronext zou zich gebaseerd hebben op een onvolle dige en foute interpretatie van de feiten. Op 13 januari stond volgens Ahold nog niet vast of consolidatie van ICA was toege staan. Op dat moment een persbericht ver sturen, zou mogelijk misleidend zijn ge weest. Pas op 22 februari werd volgens Ahold duidelijk dat het volledig meenemen in de boeken van ICA niet was vol te hou den. Ahold had naar eigen zeggen tijd nodig om de fraude bij US Foodservice te overzien. Pas op 22/23 februari wist het concern om hoeveel miljoenen dollars het ging. Boven dien wilde de onderneming eerst een nieu we lening afsluiten, voordat er een persbe richt de deur uitging. De banken zouden anders minder snel krediet verschaffen. Ahold moest door de problemen de cijfers over de jaren 2000, 2001 en 2002 aanpas sen. Het leidde tot een fraudebedrag van vele honderden miljoenen euro's. Begin vorig jaar stapten directeur Van der Hoeven en zijn financiële man Meurs op. Ze wer den opgevolgd door Moberg en Ryöppö- nen. Groothandel Heijzoo uit Mariaheide is klaar voor het EK. Foto: GPD/Harmen de Jong amsterdam/anp - Nederland raakt in de ban van het EK voet bal dat voor ons land over twee weken begint met het duel te gen Duitsland. De stortvloed van oranjesentiment betekent ook handel. Het Nederlandse be drijfsleven verdient 100 miljoen euro aan het komende EK, zo be cijferde sportmarketingbureau Trefpunt. Dit bedrag wordt ver diend met duizenden oranjeprul- laria, reizen naar Portugal en voor wie niet gaat; vertoningen op een groot scherm in de kroeg of in de Arena. De detailhandel speelt handig in op de tijdelijke oranjeliefde. Bloemenveiling Aalsmeer levert de handel zelfs oranje planten in even oranje kisten. Het zal niet lang duren voordat ze bij elke bloemenkraam prijken, verwacht de veiling. Supermarkt Albeit Heijn en Unilever beginnen dinsdag de grootschalige EK-actie „Oranje- koppiez lijffiez". Kopers van Unilever-producten kunnen bij Albert Heijn poppetjes van het Nederlandse elftal sparen. „Een hele slimme actie van AH. Ge zinnen met kindèren maken namelijk 45 procent van de om zet uit," zegt supermarktkenner Joop Holla. De 26 spelershoofden kunnen gecombineerd worden met vijf lijven. „Er zal een levendige ruilhandel ontstaan tussen kin deren. Die zorgen er weer voor dat hun ouders meer Unilever- prodücten kopen." Op televi siezender Fojdtids kunnen kin deren dagelijks hun favoriete opstelling kiezen. De fans die Oranje achterna rei zen, moeten dat doen met reis organisatie Oad, dat een exclu sief contract heeft met de KNVB. „Na de loting eind no vember liep het storm, alle 15.000 arrangementen waren direct uitverkocht," aldus Ter Haar van Oad. De meeste Por tugal-gangers gaan in één dag op en neer. De loting was on gunstig voor Nederland. „Oran je speelt voornamelijk in het noorden van Portugal en daar is weinig accomodatie," vertelt Ter Haar. Mocht Nederland het tot de halve finale schoppen, dan moet Oad ruim 10.000 ex tra bedden en vliegtuigstoelen regelen. De voetbalgekte reikt zelfs tot in de keuken. Keukenfabrikant ALNO komt speciaal voor het kampioenschap met twee unie ke EK-keukens. Mocht het EK voor Nederland slecht uitpak ken dan kunnen de met ballen, vlaggen en shirts versierde deurtjes vervangen worden door neutrale exemplaren. Maar er is volgens directeur Tuijtelaars nog geen bestelling geplaatst. „We verwachten wel dat veel dealers een EK-keuken in de showroom zetten." Het internationale keukenbedrijf gokt niet op één paard, want in Duitsland en Frankrijk verkoopt het ook EK-keukens. Net als bij de vorige kampioen schappen zal ook deze zomer veel voedsel oranje kleuren. „Het oranje kippenvlees, de oranjevla en de oranje tompoe zen doen het altijd goed," aldus Holla. Hij verwacht dat Heine- ken's Beertender-thuistap tij- turijn/anp - Met de dood van Umberto Agnelli lijkt de heer schappij van de familiedynastie over Fiat ten einde. De 69-jarige nazaat was net een jaar voorzit ter en leek de potentie te heb ben om Italië's beroemdste on derneming, waarin de familie een belang van 30 procent heeft, weer op de rails te zetten. Umberto Agnelli heeft door een dodelijke kanker te weinig tijd gehad om uit de schaduw van zijn oudere broer te treden. Hij leek in veel opzichten de tegen pool van de flamboyante Gio vanni Agnelli die vorig jaar op 81-jarige leeftijd overleed. Gio vanni bewoog zich met een na tuurlijke charme in de wereld van de jetset. Umberto wekte meer de indruk van een wat schuchtere, kettingrokende, zwijgzame en serieuze jurist, die de bijnaam „il dottore" (de professor) had. Toen Fiat-patriarch Giovanni in januari 2003 aan kanker be zweek, leek voor de jongere 'eeuwige tweede' de kans geko men. Het roemruchte in 1899 door hun grootvader opgerich te concern maakte op dat mo ment een nettoverlies van 4,3 miljard euro. Umberto ontsloeg duizenden werknemers om de kosten weer onder controle te krijgen. Dat leek te lukken. Met no-nonsense topman Giuseppe Morchio wist hij een club men sen rond zich te vergaren die de afgelopen vijftien maanden met verve de kernactiviteiten van Fi- Voormalig SER-lid Wijkstra overleden wassenaar/anp - R. Wijkstra, onder meer oud-lid van de So ciaal-Economische Raad en ex- president-commissaris van Nedlloyd, is zondag op 79-jari- ge leeftijd in zijn woonplaats Wassenaar overleden. Dat is gisteren bekendgemaakt. Wijkstra, geboren in Franeker, begon zijn carrière als ambte naar arbeidsvoorziening in Leeuwarden, waar hij voor de PvdA in de raad zat. Vervolgens werkte hij bij het NW, waarvan hij lid van het dagelijks bestuur werd. Daarna was hij directeur bij onder meer de Arbeiders pers, de Centrale Leverings- bank, de Nederlandse Her structureringsmaatschappij Ne- hem en van Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek in Schie dam. Verder bekleedde hij commissariaten bij SHV, VMF- Stork, Weekbladpers en KBB. dens het EK niet aan te slepen zal zijn. „De thuistap krijgt de zelfde aantrekkingskracht die kleuren-tv vroeger had. Toen kwamen ze om de wedstrijd in kleur te zien, nu komt iedereen voor het versgetapte biertje bij de wedstrijd." at, het maken van auto's, nieuw leven inbliezen. Fiat verwacht in 2005 weer winst te draaien. Enkele jaren eerder had Um berto nog laten doorschemeren de verlieslijdende autobranche te willen verkopen aan General Motors dat al een belang van 10 procent heeft. Ruim veertig jaar lang wist Umberto in stilte tal van onderdelen bekwaam te leiden. Of het nu Fiat S.pA Sapaz of familieholdings als IFI of IFI1 betreft. Umberto beheer de ook het familiekapitaal en was eind jaren zeventig senator. Ook de successen van Juventus zijn deels op zijn conto te schrijven. Al vanaf zijn 22ste was hij president van de club die onder zijn voorzitterschap recordhouder landstitels van de Italiaanse voetbalcompetitie werd. De dood van Umberto is ook een nieuw dieptepunt in de rampspoed die de Agnelli's achtervolgt. Umberto's vader kwam om bij een vliegtuigcrash in 1935. Zijn moeder volgde enige jaren later bij een auto ongeluk. Zijn zoon, gebrand merkt als de erfgenaam, stierf in 1997 aan de gevolgen van een bijzondere vorm van maag kanker. Zijn neef pleegde in 2000 zelfmoord. Als opvolger wordt nu Giovanni's kleinzoon genoemd: de 28-jarige John Philip Elkann. Gezien zijn leef tijd is de kans op een tussen paus die niet van de Agnelli- loot stamt, aannemelijker. Verscheidene beleggers staan momenteel met hun rug naar de beurs. De koersontwikkelin gen van de laatste maanden zijn niet bijster interessant. Aanvankelijk leek het erop dat de opgaande lijn van vorig jaar zou worden voortgezet, maar het optimisme is weggeëbd en daarvoor in de plaats is een be paalde lethargie ingetreden. Nu eens iets boven en dan weer iets onder de slotstand van vo rig jaar: het zijn net de water standen in het IJsselmeer. Daar is sinds de afsluiting van de Zuiderzee de meeste dynamiek ook wel verdwenen, al kan het er van tijd tot tijd nog flink spoken. Voor de wel oplet tende belegger ont staan er daardoor vaak interessante si tuaties. Aandelen van beursgenoteer de ondernemingen kunnen wegzakken in de vergetelheid, vooral wanneer die ondernemingen niet al te vaak in het nieuws zijn. Financiële instellingen, zoals eerder deze week de Nederlandse mer- chantbank Kempen, publiceren rapporten over kansrijke small- caps èn midcaps, die door be- leggersapathie niet meer de waardering krijgen die ze ver dienen. Trouwens, soms zien dergelijke ondernemingen zelf geen heil meer in hun beursnotering. Meestal was het voornaamste oogmerk van de beursnotering het verkrijgen van toegang tot de kapitaalmarkt voor het aan trekken van vermogen. Maar als de aandelenkoers wegzakt, wordt het minder interessant om nieuwe aandelen uit te ge ven. En dan blijven alleen een paar minder leuke dingen over voor de onderneming: het vol doen aan allerlei beursvoor- schriften en het risico dat een ongewenste partij de aandelen op de beurs opkoopt. Kleinere bedrijven hebben be tere groeikansen dan grote on dernemingen. De dynamiek is groter, de bureaucratie is min der, de specialisatie betaalt zich uit, de onderneming is aanzien lijk wendbaarder. En vooral dat laatste is een groot voordeel in onze kameleontische maat schappij. Vaak zijn er aantrek kelijke mogelijkheden voor de belegger of de investeerder. Keerzijde van de medaille is, Umberto Agnelli. Foto: AP/Alberto Ramella (advertentie) dat zowel van de ondernemer als van de belegger ook een duidelijke visie wordt verlangd. Weliswaar kan een midcap ui terst succesvol blijken te zijn met een bepaald product of een bepaalde dienst, maar als suc ces uit zou blijven kan dat soms ook het einde van het bedrijf betekenen. De meeste bedrij ven die het loodje leggen zitten nog in de eerste jaren van hun bestaan; gevestigde onderne mingen zie je niet zo vaak om vallen. Hoe onderkent de beleg ger welke bedrijven tot de winnaars zullen horen en welke tot de verlie zers? Daar is een duidelijke visie voor nodig: op de maatschappij, op het ondernemings plan, op het mana gement. De gulden regel uit de beleggingstheo rie doet hier zeker opgeld. Naarmate een belegger be reid is meer risico te accepteren, moet de kans op een hoog rendement ook toe nemen. Waarom zou je anders dat extra risico accepteren, als je met minder risico hetzelfde rendement mag verwachten? Niet iedereen heeft echter vol doende mogelijkheden om po tentiële winnaars of verliezers van elkaar te kunnen onder scheiden. Een aan te bevelen strategie is dan, om niet rechtstreeks in smallcaps en in midcaps te be leggen, maar daarvqpr gebruik te maken van een gespeciali seerd beleggingsfonds. Welis waar zul je als belegger dan nooit die ene enorme klapper maken waar je altijd van ge droomd hebt, maar je zult ook niet die ene enorme blunder begaan waar je wel eens van wakker hebt gelegen. Wat overblijft, is een vrij gemid deld risico in een meer dan ge middelde groeimarkt. Lokaal weliswaar, en daarmee onttrok ken aan het blikveld van de gro te internationale belegger, maar toch voldoende aantrekkelijk om in een goed gespreide aan- delenportefeuille te worden op genomen. Zeker in een tijd waarin het ene na het andere beursfonds, al dan niet vrijwil lig, van het beurstoneel ver dwijnt. Sinds de afsluiting is het IJssel meer er ook alleen maar aan trekkelijker op geworden. BEURS IN ZICHT A Wim Fonteine Private Banking ABN Amro Haarlem jouw avontuur, jouw toekomst Bezoek de Discovery Day op donderdag 3 juni Meer info op: www.wereldstudie.nl <mJ.vt-lcn^JuipCT' E :n: een vsi'ekislud*

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7